Otvaranje firma - pitanja

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
jahh

Otvaranje firma - pitanja

Post by jahh » 15/04/2016 14:40

Pozdrav,

Sa prijateljem odavno imam namjeru pokrenuti firmu. Međutim zbog nepoznavanja kako stvari teku jos to nismo uradili.

Obojica smo full-time zaposleni (IT).

Pa tako naprimjer, ako pokrenemo firmu, istoj treba direktor + radnik. Ako predjemo odmah, nema para/plate dok se ne naplati neki rad,a to je neizvodivo. Vjerovatno treba odmah placati dadzbine drzavi, poreze, komunalije i slicno.

Ukratko pitanje je, kako otvoriti firmu i zaposliti dvoje ljudi (direktor + radnik), placati sve dadzbine drzavi ako se ne moze prvih 4-5 mjeseci naplatiti rad firme?

Ima tu jos dosta sitnih pitanja, ali to nam je nekako najvece.

kokuz_sa

Re: Otvaranje firma - pitanja

Post by kokuz_sa » 15/04/2016 15:13

otvorite firmu a navedete djelatnost dodatno zanimanje..
time ispunjavas uslov da mozes ostati raditi svoj posao a imati i voditi firmu sa strane

Ci-Nick

Post by Ci-Nick » 15/04/2016 15:19

jahh wrote:Pozdrav,

Sa prijateljem odavno imam namjeru pokrenuti firmu. Međutim zbog nepoznavanja kako stvari teku jos to nismo uradili.

Obojica smo full-time zaposleni (IT).

Pa tako naprimjer, ako pokrenemo firmu, istoj treba direktor + radnik. Ako predjemo odmah, nema para/plate dok se ne naplati neki rad,a to je neizvodivo. Vjerovatno treba odmah placati dadzbine drzavi, poreze, komunalije i slicno.

Ukratko pitanje je, kako otvoriti firmu i zaposliti dvoje ljudi (direktor + radnik), placati sve dadzbine drzavi ako se ne moze prvih 4-5 mjeseci naplatiti rad firme?

Ima tu jos dosta sitnih pitanja, ali to nam je nekako najvece.
Evo ja ću registrovati firmu, biti direktor, pobrinuti se za svu papirologiju, investirati tih dvadeset do trideset hiljada KM za preživljavanje firme u prvih pola godine,.... a vi samo donesite i uradite dovoljno posla koji se može naplatiti makar i sa zakašnjenjem od 3 do 6 mjeseci. :-D
Šalio sam se iako u šali ima i istine.
Ako ste vas dvojica sigurni da možete donijeti dovoljno posla a to su vaše dvije plate plus doprinosi, plus fiksni troškovi, pa bi to ugrubo bilo minimalno 4 do 5 hiljada KM mjesečno nema šta da brinete. Skuckajte 10 hiljada osnivačkog kapitala potražite dobar računovodsveni servis i ne dajte se zaustaviti u vašoj namjeri.
Sretno !

jahh

Post by jahh » 15/04/2016 15:23

kokuz_sa wrote:otvorite firmu a navedete djelatnost dodatno zanimanje..
time ispunjavas uslov da mozes ostati raditi svoj posao a imati i voditi firmu sa strane
Dakle pokrenemo firmu u kojoj smo nas dvojica radnici kao dodatni zanimanje. Takva firma moze konkursati na tenderima i slicno?

Drugo pitanje, posto smo obojica u privatnim firmama, vlasnik nase firme bi odmah saznao da smo pokrenuli firmu kao dodatno zanimanje?

kokuz_sa

Post by kokuz_sa » 15/04/2016 15:30

firma je firma..naravno da moze na tender se prijaviti..

a sada to ako hoces da imas firmu bez znanja gazde..

zavisi kakav imas ugovor kod privatnika..

a ako neces da se sazna..otvori na zenino ime..a ti radi preko ugovora

jahh

Post by jahh » 15/04/2016 15:38

Da potvdim 100%.

Obojica radimo. Otvorimo firmu, jedan bude direktor drugi bude radnik u njoj i oboje tu obavljamo dodatnu aktivnost.

underground

Post by underground » 15/04/2016 15:45

Ako je d.o.o. onda ne moze, jer direktor mora biti na puno radno vrijeme.

Ako je neki vid opcinskog obrta, onda je najbolje otici do opcine i raspitati se...

Ako si siguran da ce biti posla i da je odrzivo, uzmite kakve kredite i pokrenite biznis

jahh

Post by jahh » 15/04/2016 15:48

D.o.o. je. Dakle direktor je puno radno vrijeme, radnik moze obavljati dodatnu djelatnost.

Kredit ne dolazi u obzir. Investicija, poticaj i slicno dolazi.

underground

Post by underground » 15/04/2016 15:51

Za d.o.o. je dovoljan samo prijavljen direktor na puno radno vrijeme (ja mislim), ostalo se, bar privremeno moze kroz ugovore o djelu regulistati....ne trebas pored direktora imati jos nekoga prijavljenog.

Samo ces tu imati troskove prijave direktora na puno radno vrijeme, raznih nameta drzavi, trebas placati i knjihovodju da ti priprema PDV prijave ako ce firma biti u PDV sistemu, kirija, rezije itd.

Treba razmisliti, dobro se pripremiti, i pripremiti lovu za tu avanturu...

jahh

Post by jahh » 15/04/2016 15:54

Hvala puno.

OK, sve nam je to jasno. Stavim zenu za direktora recimo. Koliko dugo moze (zakonski) da joj se ne isplati plata iz firme?

underground

Post by underground » 15/04/2016 15:57

Platu joj ne moras nikako isplacivati tehnicki :-) Doprinose moras...

Mada isplatis platu, podignes tu lovu i to je to...bukvalno si legalizovao taj novac kroz firmu

Osnivacki kapital za d.o.o. u Federaciji BiH je minimum 2.000 KM dok je u RS-u 1 KM minimalni osnivacki kapital

Registracija d.o.o. firme u Federaciji BiH kosta oko 2000 KM neporatnih sredstava, plus 2000 KM osnivackog kapitala, dok je u RS-u 1 KM osnivacki, i oko 200 KM nepovratnih sredstava za registraciju d.o.o. preduzeca.

D.o.o. firmu ne mozes registrovati na stan recimo, mora biti poslovni prostor ili stan pretvoriti u poslovnu jedinicu ili tako nesto :izet:

jahh

Post by jahh » 15/04/2016 16:07

Dobro, ali mora u firmi biti za platu + doprinose, ne mogu iz svog dzepa dati?

underground

Post by underground » 15/04/2016 16:13

Da, mora biit na racunu novca. Mozes koristiti osnivacki kapital, tj taj novac za prvih par mjeseci da to pokrijes dok nesto ne dodje na racun.

Mada i ti mozes legalno uvesti jos novca na racun putem posudbe firmi kao fizicko lice itd...to bi ti knjigovodja objasnio vjerovatno

jahh

Post by jahh » 15/04/2016 16:14

Super, hvala jos jednom.

ranger

Post by ranger » 15/04/2016 16:24

sto se tice finansiranja, mozes imat pare u steku, mozes posudit od nekog, mozes uzet kredit od banke (a to ne zelis).
Poticaj, start up, mislim da te finansira do nekog iznosa...
ti plate moras uplacivati, doprinose i poreze, dio koji sjedne na ruke mozes ponovo vracati u firmu u vidu pozajmice od strane fizickog lica. To fizicko lice mozes biti ti i to niko ne mora znati, ni gazda ni drzava... Inace uvijek mozes kroz pozajmicu ubaciti lovu u firmu. Kasnije ako budes htio i ako firma "stane na noge" to pretvoris u osnivacki ulog i oslobodis firmu zajmova.
Konsultuj se s ekonomistom, napravi neki biznis plan.

Ci-Nick

Post by Ci-Nick » 15/04/2016 16:49

underground wrote:Platu joj ne moras nikako isplacivati tehnicki :-) Doprinose moras...

Mada isplatis platu, podignes tu lovu i to je to...bukvalno si legalizovao taj novac kroz firmu

Osnivacki kapital za d.o.o. u Federaciji BiH je minimum 2.000 KM dok je u RS-u 1 KM minimalni osnivacki kapital

Registracija d.o.o. firme u Federaciji BiH kosta oko 2000 KM neporatnih sredstava, plus 2000 KM osnivackog kapitala, dok je u RS-u 1 KM osnivacki, i oko 200 KM nepovratnih sredstava za registraciju d.o.o. preduzeca.

D.o.o. firmu ne mozes registrovati na stan recimo, mora biti poslovni prostor ili stan pretvoriti u poslovnu jedinicu ili tako nesto :izet:
Jeste 2.000 KM ako je jedan osnivač, ako su dva osnivača onda je 10.000 KM. Bar je tako bilo 2003. godine kada sam ja bio suosnivač.

Evo ga:

Osnovni kapital
Član 314.
Osnovni kapital društva s ograničenom odgovornošću s vise osnivača iznosi najmanje 10.000 (deset
hiljada) KM, a s jednim osnivacem najmanje 2.000 (dvije hiljade) KM, ako drugim zakonom nije
odredjeno drugacije.

Ricken

Post by Ricken » 16/04/2016 16:54

Direktor od kad je uveden novi zakon o radu i od kad je PUFBiH dala privremeni stav, nemora biti u radnom odnosu :D
Osnivački kapital je BAM 1.000, po novom zakonu o preduzećima. :D

Sporders

Post by Sporders » 16/04/2016 17:03

http://www.mmt.ba/index.php/2016/04/11/ ... oju-firmu/ dobar kurs knjigovodstva za sve one koji pocinju svoj obrt.. ;-)

calculator

Post by calculator » 16/04/2016 17:57

Ricken wrote:Direktor od kad je uveden novi zakon o radu i od kad je PUFBiH dala privremeni stav, nemora biti u radnom odnosu :D
Imas li taj "privremeni stav" PUFBiH, gdje se moze pronaci zvanican tekst?

I zasto je PUFBiH uopce davala svoj stav na odredbu o direktoru. Znam da u SBK imaju misljenje suprotno zakonu, kad je u pitanju pozicija direktora, oni insistiraju na ranijem nacinu ugovaranja direktora.

Ricken

Post by Ricken » 16/04/2016 21:42

calculator wrote:
Ricken wrote:Direktor od kad je uveden novi zakon o radu i od kad je PUFBiH dala privremeni stav, nemora biti u radnom odnosu :D
Imas li taj "privremeni stav" PUFBiH, gdje se moze pronaci zvanican tekst?

I zasto je PUFBiH uopce davala svoj stav na odredbu o direktoru. Znam da u SBK imaju misljenje suprotno zakonu, kad je u pitanju pozicija direktora, oni insistiraju na ranijem nacinu ugovaranja direktora.
Izvinjavam se nije, stav PUFBiH, već FMF-A. Privremeni stav FMF-a broj 05-14-1-6215/15, je regulirao kako porezno tretirati primanja člana uprave ili direktora koji nije u radnom odnosu, te koja je procedura odjave direktora u skladu sa novim zakonom. Stavovi FMFa su obavezni na teritoriju FBiH za sve lokalne jedinice PUFBiH. Stav imam, neznam gdje ga se može naći na netu.

Ironmen

Post by Ironmen » 17/04/2016 18:42

Super tema ja vec duze vrijeme razmisljam o pokretanju firme koja bi se bavila proizvodnjom hrane tipa tradicionalna bosanska slatka jela kao baklava i slicno, sad me zanima mozeli se to prijaviti kao obrt imati kasu, ambalazu itd ili za ovakav tip firma mora biti D.O.O takodjer me zanima kada je u pitanju hrana morali se traziti neke posebne dozvole tipa sanitarna, labaratorija itd i koliko minimalno zaposlenih mora imati firma koja se bavi ovakvim poslom ??

Post Reply