Otkup nacionaliziranih stanova u Sarajevu!!

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Post Reply
olja

Otkup nacionaliziranih stanova u Sarajevu!!

Post by olja » 08/02/2007 03:37

ljudi, prati li ko ovaj proces otkupa nacionaliziranih stanova u sarajevu. moja rodjaka koja je stara i nosilac stanarskog prava na stanu u starom gradu je pred infarktom.
niko iz opcine ne daje prave informacije, ljudi lutaju od advokata do akvokata ne znajuci sta da rade. uzas jedan! ponovo uzasne traume za ljude koji su posteno dobili stan u socijalizmu, prezivjeli rat, cekali 10 godina da bi im rekli da ne mogu otkupiti stan!

ima li iko ikakvih iskustava sa ovim problemom? kakvi su pravni putevi za rjesavanje slucaja kakav ima moja tetka kad je saznala da se njena zgrada vodi na nekom jevereju koji je sigurno mrtav (pronasli su i dokaz da je ubijen u holokaustu). sta da se radi?

ako iko ima bilo kakvih informacija o ovoj problematici, mogucim putevima rjesavanja (jer neki ljudi unutar iste zgrade su vec otkupili stanove), neka se javi.

iskreno zahvaljujem postenim forumasima

pozdrav

Lace

Post by Lace » 08/02/2007 09:13

ako su neki u zgradi otkupili, onda ce ga otkupiti i ona...u cemu je problem...nek malo saceka....ako je mogla predati papire sad je samo stvar vremena kada ce predmet doci na red

i moj stan u kojem sam se rodila, odrasla i zivim je jedan od tih stanova...ne zna se vlasnik...poznato je samo da su ti ljudi koji su tu nekad zivjeli otisli u ameriku jos oko II svjetskog rata ako ne i prije...nekad davno (50-ih, 60-ih) su obilazili stan iz nekih svojih emotivnih razloga i nikada se niko nije javio niti potrazivao taj stan...mi smo predali papire (opet...prvi put predali 2001) i sada cekamo...

olja

Post by olja » 09/02/2007 00:12

draga moja lace, sta ce se desiti ako moja stara tetka umre? sta sa njenom djecom koja zive s njom? ona, koliko ja znam, automatski gube pravo da zive u tom stanu, jer stanarsko pravo nije nasljedno...

e tu je problem tog cekanja, cini mi se da opstine zele da dobiju na vremenu jer su gotivoi svi nosioci stanarskog prava u ovakvim stanovima stariji ljudi.

kljucno pitanje je sto je osoba na kojoj se vodi ta zgrada ubijena u jasenovcu, i nema srodnika, sta raditi u tom slucaju? sta kad se dokaze da ta zgrada uistinu nema vlasnika, sta tada?

unaprijed hvala na korisnim savjetima.

mehopuzic

Post by mehopuzic » 09/02/2007 09:24

Niko te ne moze izbaciti iz stana ako ti ne da alternativni smještaj(iste kvadrature i na približno istoj lokaciji). Djeca ako nemaju drugog stana ovaj im ostaje ;)

nokia6170

Post by nokia6170 » 09/02/2007 09:42

za mehupuzica:

jel to tvoja subjektivna pausalna izjava ili provjerena informacija temeljena na nekom pravnom aktu?

ndzlatar

Post by ndzlatar » 09/02/2007 09:58

I mom su babi neposteno oduzeli ne samo stan nego svasta. Pa eno ga ziv i zdrav. Nemojte me pogresno shvatiti nemam nista licno protiv ljudi koji su dobili te stanove oni su za to najmanje krivi. Ali ne moze se problem jednih rjesavati na stetu drugi. Druga je stvar sto ima situacija gdje bi se mogli otkupiti stanovi jer niko nije podnio zahtjev za restituciju, kao sto ima i stanova gdje niko nema stanarsko pravo, a ne mogu da se jos uvijek vrate. To treba regulisati nekako zakonom. Opstina centar je potpuno ilegalno pocela sklapati ugovore za prodaju nacionalizovanih stanova. Na svu srecu koliko cujem predsjednih suda je zabranio te ugovore i ponistio ih. Dodjela zamjenskih stanova i otkup nacionalizovanih moraju biti paralelan proces. Usuprotnom desit ce se jos jedna kradja, gdje ce bivsi vlasnici dobit "certifikate", a znate sta se s njima moze jedino uradit.

Edit

Post by Edit » 09/02/2007 11:38

Zanima me kako to moze biti paralelan proces, ako se jos uvijek nije utvrdilo gdje zaista postoje nasljednici, koliko ih je, i na koje ili na koliko imena treba ili izvrsiti uknjizavanje vravcene imovine, ili izvrsiti isplatu obestecenja, ili uknjiziti zamjenski stan...? Da li "bivsi vlasnici" imaju dokaze o vlasnistvu - ili su bii isplaceni u svoje vrijeme? Da je to situacija 1:1 - mogla je opcina uz prodaju jednog, izdavati rjesenje za drugi, zamjenski stan za bivseg vlasnika ili za isplatu. Ovako, to se utvrdjivanje moze razvuci u nedogled... A da je bilo vremena, u posljednjih deset 11 godina da se to utvrdi - bilo je... medjutim sto se utvrdjivanja stanja u tom pogledu tice, ocigledno se nije odmaklo dalje od 1996.

Razmislja li iko, koliko je drzava izgubila time sto je otkup odobren tek sada, a ne prije deset godina? Koliko su tada vrijedili certifikati kojima se stanovi otkupljuju, sta se s njima moglo tada uraditi, sta sad... koliko poreza na nekretnine se moglo naplatiti, koliko bi zgrada bilo popravljeno privatnim novcem?

Ovdje stanari iz nacionaliziranih stanova, bude li im uskraceno pravo da uknjize svoje stanove, imaju osnove tuziti niz drzavnih organa za nesavjesno i nezakonito, nekompetentno djelovanje, namjerno opstruiranje...

mehopuzic

Post by mehopuzic » 09/02/2007 18:10

nokia6170 wrote:za mehupuzica:

jel to tvoja subjektivna pausalna izjava ili provjerena informacija temeljena na nekom pravnom aktu?

takav je zakon, nemam ja šta biti subjektivan

DONY

Post by DONY » 09/02/2007 18:27

mehopuzic wrote:

znao sam da si dobar Pjevach,ali nisam znao da si ovako dobro informisan... :-)

nokia6170

Post by nokia6170 » 09/02/2007 18:48

koji zakon?

kod nas u bosni svi sve znaju izgleda...a kad pitas konkretno da navede izvor na koji se poziva..onda kaze zakon...zakona na hiljade u bosni...pa izmedju ostalog i zakon o zabrani drzanja koza u kantonu sarajevo...ko zna mozda ce i koze moci otkupljivati nacionalizovane stanove...jer tako kaze ZAKON i nema se tu sta biti subjektivan.

de malo meho dragi budi konkretniji i argumentovaniji kad vec imas hrabrosti tako non-salantno izjaviti da nesto moze ili ne moze.

DONY

Post by DONY » 09/02/2007 18:51

nokia6170 wrote:koji zakon?

kod nas u bosni svi sve znaju izgleda...a kad pitas konkretno da navede izvor na koji se poziva..onda kaze zakon...zakona na hiljade u bosni...pa izmedju ostalog i zakon o zabrani drzanja koza u kantonu sarajevo...ko zna mozda ce i koze moci otkupljivati nacionalizovane stanove...jer tako kaze ZAKON i nema se tu sta biti subjektivan.

de malo meho dragi budi konkretniji i argumentovaniji kad vec imas hrabrosti tako non-salantno izjaviti da nesto moze ili ne moze.

ako ovo prochita njegova gospodja ,nema vishe ni Mehe niti "pravih" informacija na Forumu..

olja

Post by olja » 10/02/2007 01:14

ponovo se nazalost diskusija razvila u pogresnom pravcu i niko da mi da odgovor na pitanje koje sam postavila- dakle, sta ako je vlasnik na kojem se vodi stan/zgrada mrtav, kako to dokazati i privoliti opstinu da tu imovinu upise u svoje vlasnistvo?

ima li iko?

Harrys

Re: Otkup nacionaliziranih stanova u Sarajevu!!

Post by Harrys » 10/02/2007 08:17

olja wrote:ljudi, prati li ko ovaj proces otkupa nacionaliziranih stanova u sarajevu. moja rodjaka koja je stara i nosilac stanarskog prava na stanu u starom gradu je pred infarktom.
niko iz opcine ne daje prave informacije, ljudi lutaju od advokata do akvokata ne znajuci sta da rade. uzas jedan! ponovo uzasne traume za ljude koji su posteno dobili stan u socijalizmu, prezivjeli rat, cekali 10 godina da bi im rekli da ne mogu otkupiti stan!

ima li iko ikakvih iskustava sa ovim problemom? kakvi su pravni putevi za rjesavanje slucaja kakav ima moja tetka kad je saznala da se njena zgrada vodi na nekom jevereju koji je sigurno mrtav (pronasli su i dokaz da je ubijen u holokaustu). sta da se radi?

ako iko ima bilo kakvih informacija o ovoj problematici, mogucim putevima rjesavanja (jer neki ljudi unutar iste zgrade su vec otkupili stanove), neka se javi.

iskreno zahvaljujem postenim forumasima

pozdrav

:D I moja baba je pred infraktom.I njoj su nacionalizovali stan,pa dali drugom da stanuje.Sad umjesto da poniste zakon o nacionalizaciji,donesu zakon o restituciji,oni daju drugom pravo da otkupe.Pljacka.
Privatna imovina na zapadu je svetinja.

Harrys

Post by Harrys » 10/02/2007 08:29

ndzlatar wrote:I mom su babi neposteno oduzeli ne samo stan nego svasta. Pa eno ga ziv i zdrav. Nemojte me pogresno shvatiti nemam nista licno protiv ljudi koji su dobili te stanove oni su za to najmanje krivi. Ali ne moze se problem jednih rjesavati na stetu drugi. Druga je stvar sto ima situacija gdje bi se mogli otkupiti stanovi jer niko nije podnio zahtjev za restituciju, kao sto ima i stanova gdje niko nema stanarsko pravo, a ne mogu da se jos uvijek vrate. To treba regulisati nekako zakonom. Opstina centar je potpuno ilegalno pocela sklapati ugovore za prodaju nacionalizovanih stanova. Na svu srecu koliko cujem predsjednih suda je zabranio te ugovore i ponistio ih. Dodjela zamjenskih stanova i otkup nacionalizovanih moraju biti paralelan proces. Usuprotnom desit ce se jos jedna kradja, gdje ce bivsi vlasnici dobit "certifikate", a znate sta se s njima moze jedino uradit.

Zahtjev za restituciju nije bio obavezan,vec samo informativnog karaktera.pa ga mnogi nisu ni napisali,vec cekaju zakon o restituciji.Neki u opstinama sad to zloupotrebljavaju,tvrdeci kako niko nije podnio zahtjev i prodaju stanove nosiocima stanarskog prava.Pri tome uopste ne znaju kako ce i ko,obestetiti stvarne vlasnike.

Edit

Post by Edit » 10/02/2007 11:19

olja wrote:ponovo se nazalost diskusija razvila u pogresnom pravcu i niko da mi da odgovor na pitanje koje sam postavila- dakle, sta ako je vlasnik na kojem se vodi stan/zgrada mrtav, kako to dokazati i privoliti opstinu da tu imovinu upise u svoje vlasnistvo?

ima li iko?

Olja, da li je ovdje rijec o nacionaliziranom stanu, ili privatnom stanu ciji je vlasnik mrtav?
ako je stan privatan, pokojnik mozda ima nasljednike. Da tebi prodaju privatni stan, znacilo bi to novu nacionalizaciju.

mehopuzic

Post by mehopuzic » 10/02/2007 13:49

DONY wrote:
mehopuzic wrote:

znao sam da si dobar Pjevach,ali nisam znao da si ovako dobro informisan... :-)

Vidi moja poznanica sa kćerkom živi u stanu od 45. godine i sad su joj se javili neki jevreji iz amerike koji joj traže 600KM mjesečno ili da otkupi stan. Ona se obratila za pomoć u općtini centar i ljudi joj lijepo rekli, da je ne mogu izbaciti iz stana dok joj druga strana ili država ne osigura alternativni smještaj iste ili veće kvadrature na približno istoj lokaciji. Od rata je samo jedna presuda u Sarajevu bila u korist starih stanara koja je poslije raznih tužbi promijenjena. Ovo se sve desilo u zadnjih mjesec dana, tako da ne lupam bezveze.
Pozdrav

nokia6170

Post by nokia6170 » 10/02/2007 14:02

meho nemoj se ljutiti, al blage veze nemas sta lupas kad pises...ti sad imas informaciju da je poslije rata donesena samo jedna presuda u korist starih stanara..prvo koja presuda, kad, drugo na kojem sudu ko koga sta kako gdje..trece kako se presuda moze izmijeniti poslije raznih tuzbi...samo lupas gluposti, a blage veze nemas o cemu pricas..sve nesto rekla kazala kod tebe meho. prelijevas iz supljeg u prazno. bogat ako nemas blage veze o osnovnoj pravnoj terminologiji, nemoj se ni javljati. muka mi vise od ovih nadripravnika i nadriadvokata. svi sve znaju kod nas, a niko blage veze nema.

pozdrav

p.s. predlazem administratoru sarajevo-x.com da otvori na forumu temu Pravni savjeti ili Pravo.

nokia6170

Post by nokia6170 » 10/02/2007 14:27

draga olja, konkretno ti necu moci pomoci, jer imam premalo polaznih informacija u vezi sa tvojim konkretnim predmetom, ali jedno ti sa sigurnoscu mogu reci kad su u pitanju nacionalizovani stanovi.

zakon o restituciji, koji bi se trebao baviti nacionalizovanom imovinom, je u pripremi i trebao bi biti donesen sredinom tekuce godine na drzavnom nivou.

imajuci ovo u vidu, sve do donosenja novog ja zelim tvojoj tetki da pozivi i doceka novi zakon i ostvari svoja prava prema njemu.

spominje neke ljude iz njene zgrade da su otkupili stanove...pa zasto ne pita onda njih kako su uspjeli otkupiti?

sljedeca stvar, ako je sve kako ti kazes, mada ja usmenim navodima nimalo ne vjerujem, vec samo onome sto stoji na papiru..jer je nas narod sklon pogresnim i subjektivnim intepretiranjima prava onako kako se njima cini i svidja. ukoliko tvoja tetka ne zeli da ceka usvajanje zakona o restituciji, onda postoji sljedeca hipoteticka pravna situacija.

gledaj, po zakonu o vlasnicko pravnim odnosima federacije bosne i hercegovine (1998. godine) vlasnistvo se moze steci na razne nacine, pa tako i dosjeloscu...odnosno savjestan posjednik moze steci pravo vlasnistva.

Clan 32.

Posjednik stjece dosjeloscu pravo vlasnistva na nepokretnoj stvari koja je u vlasnistvu druge osobe, protekom deset godina savjesnog i zakonitog posjeda. Posjednik stjece dosjeloscu pravo vlasnistva na nepokretnoj stvari koja je u vlasnistvu druge osobe, proteklom dvadeset godina savjesnog posjeda.

dakle uslov je da se radi o uvijek o savjesnom posjedniku, bilo da s eradi o zakonitom ili nezakonitom posjedu. savjesnost se uvijke pretpostavlja i strana koja je negira mora dokazivati nesavjesnost.

clan 77.
Posjed je zakonit ako se zasniva na punovaznom pravnom osnovu i ako nije pribavljen silom, prevarom ili zloupotrebom povjerenja. Posjed je savjestan ako posjednik ne zna niti moze znati da stvar koju posjeduje nije njegova. Savjesnost posjeda se pretpostavlja.

e sad, ako tvoja tetka ispunjava uslove iz zakona o vlasnicko pravnim poslovima u pogledu savjesnosti...jer vidim d aispunjava uslove u pogledu duzine trajanja posjeda za dosjelost kao osnovu stjecanja prava vlasnistva...onda bi joj savjetovao da kod opcinskog suda u sarajevu podnese tuzbu radi utvrdjenja (prema zakonu o parnicnom postupku federacije iz 2003. godine) i trazi u tuzbi od suda da joj prizna pravo vlasnistva na osnovu dosjelosti na predmetnom stanu.

vidis olja, ovo su sve teoretske rasprave, sta bi bilo kad bi bilo..jer nemam konkretne cinjenice...ali eto tebi ostavljam da se prepoznas u ovim teoretskim pravnim aspektima.

bilo kako bilo tvoja tetka nece biti ostavljena na ulici, jer ce se u bilo kojem obliku i formi buduceg zakona morati voditi racuna o pravu na dom korisnika takve nacionalizovane u smislu clana 8. Evropske konvencije za zastitu ljudskih prava i osnovnih sloboda..da li ce korinisnicima-posjednicima dati mogucnost da zadrze tu imovinu i otkupe je, a vlasnicima i nasljednicima nacionalizovane imovine isplatiti naknada, ili ce se ta imovina vratiti njima, a trenutnim korisnicima dodijeliti nova imovina opet sa mogucnoscu otkupa, ostaje da se vidi.

pozdrav

p.s. nadam se da ti je sada malo jasnija situacija

Harrys

Post by Harrys » 10/02/2007 16:13

nokia6170 wrote:
clan 77.
Posjed je zakonit ako se zasniva na punovaznom pravnom osnovu i ako nije pribavljen silom, prevarom ili zloupotrebom povjerenja. Posjed je savjestan ako posjednik ne zna niti moze znati da stvar koju posjeduje nije njegova. Savjesnost posjeda se pretpostavlja.

:D Posjednik veoma lako moze saznati da stvar koju posjeduje nije njegova.Dovoljno je da zatrazi gruntovni izvadak.

suncokret13

Post by suncokret13 » 14/02/2007 13:02

???

postoji jedn stvr ..........
svi stari vlasnici zgrada i td nacionalizovane imovine VEC SU JEDNOM dobili odstetu !!!

( sad' jali ona bila adekvatna ili ne o tome se moze raspravljati ).
Stara Jugoslavija FNRJ ili SFRJ je poslije II svjetskog rata isplatila SVIMA odstetu za nacionalizovcanu imovinu.

za to je bilo uzet ( dignut ili ako ko hoce ) kredit od Amerike !

znaci prema starim vlasnicima nema se nikakvih obaveza.
a sad' ko koci stvari....Opstina centar ( za koju tvrde da je prestizna ,korektna i MULTI.sa svim epitetima......)a na njenom podrucju im i najvise stanova..
znali ko koliko je ukupan broj tanova koji podljezu restituciji ?

u ostalom u RS je vec zavrsena restitucija.
zar RS nije u Bosni i Hercegovini ???

suncokret13

Post by suncokret13 » 14/02/2007 13:17

p.s.

ili i ova vlast ( kao i prethodne.........poslije ratne i ratne ) k'o fol zalaze se za jedinstvenu Bosnu i Hercegovinu - za Javnost,a u rukavicama je djeli.

i svjesno ide na podjelu.

glupo,jedan te isti problem rjesava se na dva totalno dijametralna nacina ???

Juiceman

Post by Juiceman » 14/02/2007 13:31

Imaju 2 kategorije stanova:
1. nacionalizovani-u Federaciji je došlo do izmjena zakona o otkupu stanova na kojima postoji stanarsko pravo pa sada svi čiji su stanovi nacionalizovani su u procesu otkupa u svojim matičnim općinama. Mada mi nije jasno kako će državni zakon o restituciji da uredi ovo područje.
2. stanovi u privatnom vlasništvu, a na kojima postoji stanarsko pravo-naime, u 70-tim godinama u Sa je izvršena denacionalizacija pojedinih stanova jevrejima. Što znači ako im je bila nacionalizovana cijela kuća sa više stanova, većina njih je izvršila denacionalizaciju i njima su vraćeni po neki od tih stanova. Koliko znam u pripremi je novi zakon o denacionalizaciji koji bi trebao da potvrdi tu denacionalizaciju i da pravo nasljeđivanja imaju samo do 1.ili 2. koljena. Ako vlasnika nema treba sprovesti postupak da se osoba proglasi umrlom, iza nje sprovede ostavinski postupak i da imovina pripadne općini ako nasljednika nema. Za to su zadužena općinska pravobranilaštva, koja bi trebala da imaju pravni interes da takva imovina pripadne prvo općini. A onda pretpostavljam nosilac stanarskog prava ima pravo otkupa po zakonu o otkupu stanova. Pojavljuje se i problem zakona o dodjeli, prodaji i "nečemu" koji obrađuje ove stanove u kojemu ima odredba prema kojoj bi ovakvi nositelji trebali dobiti zamjenske stanove i da će to biti regulisano kantonalnim propisima. Tako da sada sve općine se "vade" na to eto nema još kantonalnih propisa. S tim da su kršena osnovna ljudska prava jer se tu predpostavlja da je prvi uslov za dobivanje zamjenskog stana da nosilac stanarskog prava ne smije biti vlasnik bilo kakve druge nekretnine!!!! -što znači ništa ne smiješ da kupiš dok se ova država ne smiluje i ne donese propise, pa tek onda implementira.

Oni misle da su ljudi kornjače i da žive sto godina.

Uglavnom, ovo je jedna pravni haus!!

luksica

Post by luksica » 14/02/2007 13:43

Olja,

otidji na stranicu http://www.hrc.ba (i idi na Komisija za ljudska prava pri Ustavnom sudu BiH)

Tamo ces naci registar svih donesenih odluka...

Odes na pretrazivac i upises kljucne rijeci...i izbaci ti sve odluke o kojima se raspravljalo pred tom Komisijom.

U svakoj odluci je kratak opis stanja...pa se mozda nadjes....

Tu ujedno mozes da vidis sta su drugi ljudi radili povodom tog pitanja!

Predlazem da gledas u skorije donesene odluke.

Sretno

Staki

gaius

Post by gaius » 01/03/2007 17:46

ovo za dosjelost.. samo da napomenem da se dosjelošću ne može steći pravo vlasništva nad nekretninom koja nije u nečijem vlasništvu.. stanovi na kojima postoje stanarska prava su res extra comercium.. dakle izvan prometa.. i dosjelošću nema stjecanja prava vlasništva..

osim toga raniji "vlasnik" to u biti više i nije.. bar ne prema važećim propisima.. nacionalizacijom je prestalo to vlasništvo.. restitucija je nešto drugo.. ali do restitucije stari "vlasnik" nije i pravno vlasnik..

još nešto.. što se tiče stanarskog prava.. smrću nosioca stanarskog prava.. taj status dobijaju lica koja su sa istim živjela u ekonomskoj zajednici od bliskih srodnika odnosno najkasnije 10 godina ostali.. prema tome.. nema bojazni zbog smrti nosioca stanarskog prava.. po smrti se pokrene postupak pred organom općine za stambene poslove koji utvrdi novog ili nove nosioce stanarskog prava..

sve u svemu.. nosioci stanarskog prava ipak će otkupiti stanove izuzev onih koji su izuzeti od otkupa (vjerske zajednice?).. mada se ovo može i dodatno precizno provjeriti..

Lace

Post by Lace » 02/03/2007 11:58

mehopuzic wrote:

mene zanima koji je zakon u pitanju...treba mi ko za lijeka

Post Reply