OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

allem_77

#601 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by allem_77 » 16/09/2020 15:25

Dozer wrote:
16/09/2020 14:50
Sjoooo temeeee :D

Da skratimo mi sve ovo? Sve je materijalizam, a sve ovo sto mi znamo danas, ili vjerujemo, ili mislimo da znamo, samo je proizvod naseg mozga. Pri tome, cak ni svi nasi mozgovi nemaju istu kolicinu pohranjenih informacija i iskustava, pa je i to debelo razlicito. Npr. urodjenik iz amazonske dznugle i astronaut. Mozak je isti, ali svijet poimaju na totalno razlicite nacine, pri cemu ni jedan ni drugi nemaju blage veze jedan o drugome i o onome kako svaki od njih poima svijet oko sebe.
Astronaut zna gomilu stvari, vidio sve i svasta, ali se nikad ne bi "spustio" na nivo zivota urodjenika.
Ista je stvar i s urodjenikom - nema pojma o onome sto zna astronaut, ali se svejedno ne bi mijenjao s njim, niti zna ista o astronautovim poimanjima svega.

Elem, kako smo mi sami dali, u prevodu - bukvalno izmislili ime svemu sto vidimo i osjetimo, tako smo isto izmislili i boga i religije.

Dakle, nase postojanje nije nikakva abuzenze stvar koju treba sad nesto opservirati do besvijesti trazeci nekakav abuzenze odgovor na to. Mi smo samo jos jedna zivotinjska vrsta ovdje. Do kad cemo tu i biti - zavisi iskljucivo od nas, kao "najinteligentnije" vrste na planeti.
Baš mi čudno da nisi vidio temu. Gdje ti je onaj La Karta fajl? Ja nisam mogao naći.
Postavi ovdje da čujemo Ljubino mišljenje. On isto tvrdi da su ga ti džini posjetili. Ima i taj neki instruktor, zaboravio sam kako ga on nazvao, a koji je njega podučio, odnosno istrenirao i prenio mu znanje.

breba

#602 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by breba » 17/09/2020 01:58

Ljubo2 wrote:
16/09/2020 06:29
breba wrote:
16/09/2020 06:10
Pričaš o svijesti, a nisi svjetan.
Volja nam je možda ista, ali tvoj pristup je besmislen i otrgnut od stvarnosti.
Tvoj "pristup" je vjera, a moj je provjerljiva i razumljiva NAUKA. Žveći po tvom "pristupu" ljudsko društvo je dovelo sebe do mogućnosti izbijanja Trećeg svjetskog rata i samouništenja. A po mom "pristupu" bi moglo, čak, da se spasi. Pa prema sebi i svom ubjeđenju neka svako bira od to dvoje šta više voli.

Image.
Moj pristup je provjerljiva nauka, ne vjera, ako pritom misliš na religije.
Mislim da je blesavo da tebi, kenjcu od 80+ godina, treba objašnjavati sta je NAUKA. Kod tebe ništa nije provjerljivo, kao što si priznao ni eksperimentom i nezavisno potrdljivo.
To sto ti pričaš je u stvari vjera ili neki kult.

Ljubo2

#603 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 » 17/09/2020 02:21

Dozer wrote:
Da skratimo mi sve ovo?

Nemaš tu više šta da se skraćuje. Zakon postojanja je najkraće moguće objašnenje postojanja svijeta, sa značenjem Konačne Istine, koje, sa normalnom veličinom slova može da stane na samo jednu A4 stranicu. Ali, ako neko to objašnjenje želi da negira, suprostavljajući mu svoju vjeru, onda to sve može da ode daleko i u širinu.
Dozer wrote:
Sve je materijalizam,
Može i tako da se kaže, pod uslovom da znamo da samo Svijest postoji i da se ona, uz pomoć svojih fizičkih sposobnosti naprezanja i kretanja, objektivno uvijek manifestuje kao materija.
Dozer wrote:
a sve ovo sto mi znamo danas, ili vjerujemo, ili mislimo da znamo, samo je proizvod naseg mozga.
Tačno. S obzirom da svijet još uvijek nije otkrio i razumio Zakon postojanja sa značenjem Konačne Istine, a da ipak svi tvrde da Istinu (svako svoju) znaju i razumiju, koju nisu u stanju naučno da dokažu i logički do kraja objasne, razuzmljivo je da su sve te istine samo proizvod njihovog mozga i da to nisu nikakve ISTINE, već samo izmozgana VJEROVANJA.
Dozer wrote:
Dakle, nase postojanje nije nikakva abuzenze stvar koju treba sad nesto opservirati do besvijesti trazeci nekakav abuzenze odgovor na to.
Zakon postojanja je lako i objasniti i razumjeti, bez potrebe mozganja "do besvijesti". Problem nasataje samo kad neko ne želi da se odrekne svog ustaljenog vjerovanja i pokušava uz pomoć vjerovanja da obezvrijedi ili obori Zakon postojanja, što je nemoguće.

Ljubo2

#604 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 » 17/09/2020 02:33

allem_77 wrote:
16/09/2020 15:25
Baš mi čudno da nisi vidio temu. Gdje ti je onaj La Karta fajl? Ja nisam mogao naći. Postavi ovdje da čujemo Ljubino mišljenje. On isto tvrdi da su ga ti džini posjetili. Ima i taj neki instruktor, zaboravio sam kako ga on nazvao, a koji je njega podučio, odnosno istrenirao i prenio mu znanje.
Zaboravi i "džine" i "insrtuktore", oni nisu nikakav dokaz istinitosti i valjanosti Zakona postojanja. Zakon postojanja dokazhuje sam sebe, uz pomoć svoje lagane iskustvene, kao i naučne provjerljivosti i logičke objašnjivosti i razumljivosti. Ali samo ljudima koji žele i hoće da ga iskustveno provjere i logički analiziraju i razumiju, a ne i ljudima koji se bez njegovog provjeravanja bune čim shvate da im ruši njihovu vjeru.

Ljubo2

#605 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 » 17/09/2020 02:59

breba wrote:
17/09/2020 01:58
Moj pristup je provjerljiva nauka, ne vjera, ako pritom misliš na religije. Mislim da je blesavo da tebi, kenjcu od 80+ godina, treba objašnjavati sta je NAUKA. Kod tebe ništa nije provjerljivo, kao što si priznao ni eksperimentom i nezavisno potrdljivo. To sto ti pričaš je u stvari vjera ili neki kult.
Prvo, zamolio bih, ako može, bez vrijeđana?

A kao drugo, nemaš ti blage veze sa naukom. Neoboriva Nauka je to da samo ENERGIJA I INFORMACIJA POSTOJI. Zakon postojanja se bazira samo na toj naučnoj činjenici, ne izlazeči iz njenog okvira. Zakon postojanja je samo šira logička analiza ENERGIJE i INFORMACIJE, kako bi se razumjelo da se Energija uvijek manifestuje kao fizička radnja naprezanja i kretanja, a Informacija kao psihička radnja opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja tog naprezanja i kretanja. I da su Energija i Informacija, kao "koka i jaje" vječito naizmjenično uzajamno uslovljeni. I to je ono što ima značenje Zakona postojanja. Uz pomoć svoje vjere - antagonizma - toj načnoj i logičkoj činjenici ne možeš ni pero odbiti. Uzdravlju!

DEMONIKA

#606 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by DEMONIKA » 17/09/2020 03:08

breba wrote:
15/09/2020 04:21
DEMONIKA wrote:
15/09/2020 04:10
Ljubo2 wrote:
14/09/2020 02:31
NIje isključeno. Svaki čovjek je i ranjiv i uništiv, ali ideje nisu. One su te koje vladaju svijetom i bore se za svoj primat. Slabije padaju, jače isplivavaju na površinu, pobjeđuju i nastavljaju da vladaju. Sve dok se na kraju ne pojavi ona najjača u vidu Zakona sveukupnog postojanja, sa značenjem Konačne Istine, koju nije moguće zatočiti u Gvantanamo, kazniti, ni uništiti, pred kojom padaju sve duge ideje, a ona ostaje da vlada do "kraja svijeta".
ovo je ludilo zanimljivo
da nisam što jesam, ovo bi me kupilo
:thumbup:
Hvala na (ne)doprinosu temi, samo neki ni-tamo-ni-vamo bezlični komentari, kao i obično.
odblokala sam te samo da ti kažem da pustiš ljude živjeti
jer si ti na svakoj temi trrol. a zašto te ne banaju nemam pojma
ako ti je život jadan pa se ovdje nalaziš da svoje frustracije prosipaš ok
aj sad langzam
pusti ljude da pišu

breba

#607 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by breba » 17/09/2020 03:20

DEMONIKA wrote:
17/09/2020 03:08
breba wrote:
15/09/2020 04:21
DEMONIKA wrote:
15/09/2020 04:10

ovo je ludilo zanimljivo
da nisam što jesam, ovo bi me kupilo
:thumbup:
Hvala na (ne)doprinosu temi, samo neki ni-tamo-ni-vamo bezlični komentari, kao i obično.
odblokala sam te samo da ti kažem da pustiš ljude živjeti
jer si ti na svakoj temi trrol. a zašto te ne banaju nemam pojma
ako ti je život jadan pa se ovdje nalaziš da svoje frustracije prosipaš ok
aj sad langzam
pusti ljude da pišu
Kvalitetna projekcija.

To što se neko ne slaže sa premisom teme i diskutuje je sve nego trolovanje.

Izvini kad sam te nazvao "balkanika" jednom, čini se da me od tada imaš na nišanu na bilo kojoj temi.

Makar si naučila koristi "deba" od tada. :thumbup:
Last edited by breba on 17/09/2020 03:42, edited 1 time in total.

breba

#608 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by breba » 17/09/2020 03:33

Ljubo2 wrote:
17/09/2020 02:59
breba wrote:
17/09/2020 01:58
Moj pristup je provjerljiva nauka, ne vjera, ako pritom misliš na religije. Mislim da je blesavo da tebi, kenjcu od 80+ godina, treba objašnjavati sta je NAUKA. Kod tebe ništa nije provjerljivo, kao što si priznao ni eksperimentom i nezavisno potrdljivo. To sto ti pričaš je u stvari vjera ili neki kult.
Prvo, zamolio bih, ako može, bez vrijeđana?

A kao drugo, nemaš ti blage veze sa naukom. Neoboriva Nauka je to da samo ENERGIJA I INFORMACIJA POSTOJI. Zakon postojanja se bazira samo na toj naučnoj činjenici, ne izlazeči iz njenog okvira. Zakon postojanja je samo šira logička analiza ENERGIJE i INFORMACIJE, kako bi se razumjelo da se Energija uvijek manifestuje kao fizička radnja naprezanja i kretanja, a Informacija kao psihička radnja opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja tog naprezanja i kretanja. I da su Energija i Informacija, kao "koka i jaje" vječito naizmjenično uzajamno uslovljeni. I to je ono što ima značenje Zakona postojanja. Uz pomoć svoje vjere - antagonizma - toj načnoj i logičkoj činjenici ne možeš ni pero odbiti. Uzdravlju!
Pitanje je sta je veće vrijeđanje, nazvati nekoga zlom, kao što ti radiš ljudima koji odgovore na temi, a ne slažu se sa tobom? Kako to nije vrijeđanje?

Ljubo2

#609 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 » 17/09/2020 04:55

breba wrote:
17/09/2020 03:33
Pitanje je sta je veće vrijeđanje, nazvati nekoga zlom, kao što ti radiš ljudima koji odgovore na temi, a ne slažu se sa tobom? Kako to nije vrijeđanje?
Antagonizam, sa značenjem principa vječite podjele, konkurencije, mržnje, borbe, nepravde, HAOSA i ZLA, je uvreda za Boga (UNIVERZUM)), kao što su i ljudi (Hitler) koji ovaj princip zagovaraju i po njemu žive, uvreda za Boga (Univerzum). Jer Bog (Univerzum) po tom principu nije ni sagrađen, niti postoji, već po principu jedinstva, mira, reda, uzajamnog pomaganja, ljubavi, pravednosti, tj. po principu Harmonije i Dobra.

Naravno, ljudi poput Hitlera, koji stoje iza principa Haosa i Zla će da se vrijeđaju kad im se kaže da su oni oličenje Zla, jer vjeruju da je zlo, Bog i da su vječita borba, rušenje, paljenje, ubijanje, Haos i Zlo cilj sveukupnog postojanja i da oni imaju značenje Dobra.

Nažalost, nisu u pravu, jer na kraju Dobro uvijek pobjeđuje. Zato što Život postoji u vidu Nagona samoodržanja kao vječite težnje od ZLA ka DOBRU. Sa Neznanjem, nisko razvijenom sviješću, haosom i Zlom se uvijek POČINJE, a sa Znanjem (Zakonm postojanja), visokorazvijenom svioješću, Harmonjom i Dobrom, se uvijek sve ZAVRŠAVA.

Dakle, BERABA, tvoj antagonizam u ovom našem sadašnjem vremenu je ušao u svoju ZAVRŠNU razvojnu fazu i treba očekivati da poslije Trećeg svjetskog rata, koji je u vidu bološkog i još nekih drugih vidova rata, već počeo, poslije kojeg treba da počne da vlada Znanje u vidu Zakon postojanja, visokorazvijene svijesti, sa posljedicom Harmonije i Dobra.

Takvi su Božiji Zakoni, tj Zakoni postojanja Univerzuma, tako će na kraju da bude i to se ne može izbjeći, ako nisi znao. Cilj Univerzuma nije da u Haosu i Zlu propadne, već da u Hamoniji i Dobru, POSTOJI.

Ljubo2

#610 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 » 17/09/2020 05:05

DEMONIKA wrote:
odblokala sam te samo da ti kažem da pustiš ljude živjeti jer si ti na svakoj temi trrol. a zašto te ne banaju nemam pojma ako ti je život jadan pa se ovdje nalaziš da svoje frustracije prosipaš ok aj sad langzam pusti ljude da pišu
Tema je "Zakon postojanja". Ne vidim da ovo što si napisala ima bilo kakve veze sa temom, već samo sa nekakvom tvojom vjerom. Koju veoma nevješto pokušavaš da braniš.
Last edited by Ljubo2 on 17/09/2020 05:08, edited 1 time in total.

DEMONIKA

#611 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by DEMONIKA » 17/09/2020 05:06

Ljubo2 wrote:
17/09/2020 05:05
DEMONIKA wrote:
odblokala sam te samo da ti kažem da pustiš ljude živjeti jer si ti na svakoj temi trrol. a zašto te ne banaju nemam pojma ako ti je život jadan pa se ovdje nalaziš da svoje frustracije prosipaš ok aj sad langzam pusti ljude da pišu
Tema je "Zakon postojanja". Ne vidim da ovo što si napisala ima bilo kakve veze sa temom, već samo sa nekakvom tvojom vjerom. Koju veoma nevješto pokušavaš da odbraniš.
ovo je upućeno brebi
a eto vidiš da on spama i provocira ali si ti mene našao da me kvotaš

DEMONIKA

#612 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by DEMONIKA » 17/09/2020 05:15

ne bacaj bisere pred svinje stoga se povlačim

Ljubo2

#613 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 » 17/09/2020 05:16

DEMONIKA wrote:
17/09/2020 05:06
ovo je upućeno brebia eto vidiš da on spama i provocira ali si ti mene našao da me kvotaš
Izvini, zbunilo me to što si "kvotala mene". I nemoj da se "povlačiš", ako si na strani Zakon postojanja. Treba da se povuku oni koji nisu, je ionako napadaju Zakon postojanja bez valjanih argumenata.

DEMONIKA

#614 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by DEMONIKA » 17/09/2020 05:20

Ljubo2 wrote:
17/09/2020 05:16
DEMONIKA wrote:
17/09/2020 05:06
ovo je upućeno brebia eto vidiš da on spama i provocira ali si ti mene našao da me kvotaš
Izvini, zbunilo me to što si "kvotala mene".
nisam
kvotala sam njega
koji je ionako lack of iq
i odblokirala ga maksuz
on ionako nema pojma o materijama, svemiru, ili bilo čemu
on je lik koji trola u neznanju

Ljubo2

#615 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 » 17/09/2020 09:35

Pogledajte ovaj video da bolje razumijete rat koji su na Zemlji pokrenule sotonske sile Tame i Zla sa namjerom da unište Čovječanstvo. I da bolje razumijete ko su predstavnici tih sila na Zemlji, koji preko korumpiranih svjetskih političkih vođa i njihovih administracija i vojnih i policijskih snaga treba taj sotonski pljan da sprovedu u djelo. I naravno, da bolje razumijete da je, pod hitno, potrebno da se ljudi samoobilježe TROJEDNIM SIBOLOM jedinstva Svijeta, tj. simbolom Harmonije i Dobra, upravo zato da bi se što prije stvorila vidljiva, samoobilježena kritična masa ljudi, koja će se suprotaviti i spriječiti da do samoubistva Čovječanstva ne dođe. Iniciranog od šačice svjetski poznatih i osvjedočenih, moćnih reptila/sotonista.

Image

Dozer

#616 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Dozer » 17/09/2020 10:39

allem_77 wrote:
16/09/2020 15:25
Baš mi čudno da nisi vidio temu. Gdje ti je onaj La Karta fajl? Ja nisam mogao naći.
Postavi ovdje da čujemo Ljubino mišljenje. On isto tvrdi da su ga ti džini posjetili. Ima i taj neki instruktor, zaboravio sam kako ga on nazvao, a koji je njega podučio, odnosno istrenirao i prenio mu znanje.
Mislis na Lacerta file?

---

A....ja bas nisam siguran da uopste kontam termin "zakon postojanja"... O kakvom se tacno "zakonu" radi, tj. sta taj "zakon" tacno definise?
Valjda je jasno da je ono sto napisah u prethodnom postu, vezano za cinjenicu da je SVE sto znamo, ili mislimo da znamo, rezultat iskljucivo naseg ljudskog poimanja stvari koje vidimo i osjetimo nekim culom, i da je to zapravo ulaz u loop, odnosno beskonacnu petlju iz koje naprosto nema izlaza...?
A nema izlaza jer sve pocinje i zavrsava iskljucivo u nasem umu/mozgu.

Pocevsi od svake moguce rijeci koju koristimo, a koja je nas proizvod, pa do opisa i objasnjenja bilo cega oko nas, sto se opet svodi na nasu definiciju svega toga.
Razumljivije receno, i lakse za shvatiti - nas um je kreator svog znanja koje imamo o bilo cemu. I boga (preciznije - bogove) smo sami izmislili u pokusaju davanja odgovora o vlastitom nastanku i/ili o pojavama i desavanjima koja nas okruzuju, i tako je bukvalno i za sve ostalo.

Ljubo2

#617 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 » 18/09/2020 01:33

Dozer wrote:
17/09/2020 10:39
....ja bas nisam siguran da uopste kontam termin "zakon postojanja"... O kakvom se tacno "zakonu" radi, tj. sta taj "zakon" tacno definise?
Zakon postojanja definiše i objašnjava ono što POSTOJI. Definiše i daje odgovore na tri osnovna egzistencijalna pitanja: 1. ŠTA postoji; 2. KAKO postoji to što postoji i 3. ZAŠTO postoji to što postoji?
Dozer wrote:
jasno da je SVE sto znamo, rezultat naseg ljudskog poimanja stvari i da je to zapravo ulaz u o beskonacnu petlju iz koje naprosto nema izlaza...?
Odgovor na prvo pitanje ŠTA POSTOJI, glasi da postoji samo onaj ko raspolaže sposobnošću da nešto POIMA. Dakle, prije svakog POIMANJA postoji POIMATELJ. To je ono što zovemo imenom "UM" ili "SVIJEST" koja sebe zove imenom "JA".
Dozer wrote:
A nema izlaza jer sve pocinje i zavrsava iskljucivo u nasem umu/mozgu.
Um i mozak nisu isto. Um je samo druga riječ za ono što zovemo imenom Svijest, a mozak je kreacija Uma, odnosno Svijesti.

Da bude jasnije, Svijest nije materijalna, ali raspolaže sa dvije fizičke sposobnosti, naprezanja i kretanja, pomoću kojih poprima fizička svojstva sile i mase i tako postaje materijalna. A kad postane materijalna, tada počinje da koristi svoje psihičke sposobnosti opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja, pomoću kojih od sebe same kreira materijalne sisteme svog kretanja i rada, poput atoma, nebeskih tijela, sistema nebeskih tijela, te tijela ćelija, biljaka, životinja, kao i tijela čovjeka, zajedno njegovim čulima i mozgom. Čula su sredstvo pomoću kojih Svijest prikuplja informacije o spoljnom svijetu, a mozak joj služi kao harddrajv pomoću kojeg čuva prikupljene informacije i kasnije ih koristi.

Šire objašnjenje Zakona postojanja ti je ovdje. Pogledaj, video traje samo 28 minuta, jer odgovori na pitanja ŠTA postoji, KAKO i ZAŠTO su veoma prosti i lako razumljivi. Takođe i iskustveno i naučno provjerljivi i dokažljivi.

breba

#618 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by breba » 18/09/2020 04:02

Dakle, BERABA, tvoj antagonizam u ovom našem sadašnjem vremenu je ušao u svoju ZAVRŠNU razvojnu fazu i treba očekivati da poslije Trećeg svjetskog rata, koji je u vidu bološkog i još nekih drugih vidova rata, već počeo, poslije kojeg treba da počne da vlada Znanje u vidu Zakon postojanja, visokorazvijene svijesti, sa posljedicom Harmonije i Dobra.
Pile, koka, jaje...

Antagonizam je entropija, u svakom zatvorenom sistemu, fizici, crnim rupama, organizmu i društvu.

Lako je razmutiti jaje u kajganu, ali nemoguce je kajganu razmutiti u jaje.

Entropija, pa bilo dobro ili loše, do nas je.

Ljubo2

#619 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 » 18/09/2020 05:03

breba wrote:
18/09/2020 04:02
Antagonizam je entropija, u svakom zatvorenom sistemu, fizici, crnim rupama, organizmu i društvu.
Entropija nije antagonizam. Antagonizam je življenje po principu podjele, konkurencije, mržnje, borbe svakoga sa svakim, nepravde, HAOSA I ZLA. A entropija ne podrazumijeva življenje po principu haosa i zla. Entropija je starenje, propadanje, umiranje i raspadanje organizma koji je prethodno bio sagrađen po principu HARMONIJE I DOBRA. Dakle, ćelije i organi i u organizmu koji stari, ne bore se međusobno, već do kraja, do smrti organizma, meusobno se odnose u skladu sa principom jedinstva, ljubavi, harmonije i dobra.
breba wrote:
Ali nemamo prelaz iz entropije u sljedeću fazu. Sintropija, za razliku od entropije, nije dokazana naučna činjenica.
Nemaš pojma. Siontropija je suprotna entropiji i znači razvoj organizma. U primjeru "jaje-pile-koka" sintropija je pile koje se razvija, ne po pricipu antagonizma, već po principu harmonije i dobra, a entropija je koka koja stari, i na kraju umire i raspada se. Ili, sintropija je energija koja se napreže, kreće, radi i razvija se po principu harmonije i dobra. A entropija je ta ista energija koja i dalje živi i radi po principu harmonije i dobra, ali se zbog naprezanja, kretanja i umaranja tokom razvoja, sada polagano opušta, što dovodi do slabljenja i starenja organizma i na kraju do njegovog umiranja i raspadanja, radi vraćanja u prvobitno stanje mirovanja i odmaranja.
breba wrote:
Lako je razmutiti jaje u kajganu, ali nemoguce je kajganu razmutiti u jaje.
Kajgana je sadašnjost, jaje je prošlost. Događaji uvijek teku linearno iz pravca prošlosti u pravcu budućnosti i nikada obrnuto. Kajganu možeš dati koki da je pojede i od nje napravi novo jaje, ali to jaje nije ono isto jaje koje je ranije bilo, od kojega je napravljena kajgana, već novo jaje. A ono što je uvijek isto, je jedna i ista živa i svjesna tvar, koja nikada niti nastaje, niti nestaje, već se samo pretače iz jednog oblika u drugi, odnosno, iz jednog jajeta, kroz kajganu i koku u drugo jaje. To je zakon JEDNOGA koje se vječito pretače kroz svoja tri prirodna oblika i stanja.
breba wrote:
Entropija, pa bilo dobro ili loše, do nas je.
NIje do nas. To nije stvar slobodne volje, već jedno od neizbježna tri prirodna stanja Svjesti kroz koja se ona vječito pretače. Kad se Svijest umiri i odmori, ne možeš je spriječiti da se napregne, pokrene i na kraju kretanjem umori. A kad se umori, ne možeš je spriječiti da se na kraju opusti, padne u stanje mirovanja sa ciljem da se odmori. To je ono što se u fizici i bilogiji zove imenom "vibracija", "bioritam" ili "disanje". To je nešto što se ne može ni stvoriti, ni uništiti. To je nešto što se vječito ponavlja, bez Početka i Kraja i zato to i ima značenje Univerzalnog i vječitog Zakona postojanja i značenje Vječite i Konačne Istine.

Tempo

#620 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Tempo » 18/09/2020 09:43

jergovic? pa vi ste porodicno skribomani.

Dozer

#621 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Dozer » 18/09/2020 11:25

Kad vec ovako lijepo razlazes, da onda nastavimo tako...
Ljubo2 wrote:
18/09/2020 01:33
Zakon postojanja definiše i objašnjava ono što POSTOJI. Definiše i daje odgovore na tri osnovna egzistencijalna pitanja: 1. ŠTA postoji; 2. KAKO postoji to što postoji i 3. ZAŠTO postoji to što postoji?
Ako nije problem, mozes dati ove 3 definicije?
Odgovor na prvo pitanje ŠTA POSTOJI, glasi da postoji samo onaj ko raspolaže sposobnošću da nešto POIMA. Dakle, prije svakog POIMANJA postoji POIMATELJ. To je ono što zovemo imenom "UM" ili "SVIJEST" koja sebe zove imenom "JA".
Drugim rijecima, nista sto nema um i svijest, po tebi - ne postoji? Ozbiljno...? Sta cemo s drvecem, zrakom, vodom, itd.itd., ili, jednom rijecju - planetom? Po ovome sto si ti napisao, ispada da nista od toga ne postoji....
Um i mozak nisu isto. Um je samo druga riječ za ono što zovemo imenom Svijest, a mozak je kreacija Uma, odnosno Svijesti.
Mislim da si se ovdje malo zapetljao...
Naravno da nisu isto. Um i svijest su metafizika, mozak je materija. Da li metafizika (um, svijest) mogu postojati bez materije (mozga)? Tesko, zar ne...? Samim tim, um i svijest su kreacija mozga, a ne obrnuto.
Da bude jasnije, Svijest nije materijalna, ali raspolaže sa dvije fizičke sposobnosti, naprezanja i kretanja, pomoću kojih poprima fizička svojstva sile i mase i tako postaje materijalna.
Nonsense. Um i svijest nemaju fizicka svojstva na bilo koji nacin, ni silu, ni masu, niti se mogu naprezati, a jos manje kretati. Kao sto rekoh - sve ovo sto si napisao samo je proizvod naseg mozga, ili onoga sto mi nazivamo svijest ili um, i s ovom pricom se uvijek moze uci samo u beskonacnu petlju pokusaja davanja odgovora, a sto ce se uvijek vratiti na pocetak.
A kad postane materijalna, tada počinje da koristi svoje psihičke sposobnosti opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja, pomoću kojih od sebe same kreira materijalne sisteme svog kretanja i rada, poput atoma, nebeskih tijela, sistema nebeskih tijela, te tijela ćelija, biljaka, životinja, kao i tijela čovjeka, zajedno njegovim čulima i mozgom. Čula su sredstvo pomoću kojih Svijest prikuplja informacije o spoljnom svijetu, a mozak joj služi kao harddrajv pomoću kojeg čuva prikupljene informacije i kasnije ih koristi.
I ovdje si malo pobrkao loncice, bez uvrede.
Ne prikuplja svijest nista, nego mozak.
Mozak je taj koji preko nasih 5 cula (sesto culo, ili instinkt/intuicija/predosjecaj je nesto sto se aktivira tek kada mozak primi dovoljnu kolicinu informacija i kreira svijest o necemu, a iz ovoga se izuzima inicijalni nagon za hranjenjem koji imamo kao novorodjence), koja prenose primljene podatke do neurona, koji onda kreiraju sinapse i preko njih informacije, a sto onda formira nas um, ili svijest o necemu. Psihicke sposobnosti su takodjer kapaciteti mozga, a mogu se nazvati i kapacitetima uma, medjutim, i kako vec rekoh - um/svijest ne postoje bez mozga. Primjer ti je npr. trava.

Ukratko, sintagma "zakon postojanja" je zapravo besmislena i jedino gdje se, mozda, moze podvuci jeste teizam, koji je, kao i ova sintagma - besmislica. A besmislica je upravo zbog svega navedenoga - sve je to kreacija naseg mozga.

belfy

#622 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by belfy » 18/09/2020 15:40

wow, odavno nisam vidio ovako dobro napisan post od tebe drug @Dozer. jako lijepo sroceno. :thumbup:

breba

#623 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by breba » 19/09/2020 02:59

Entropija je starenje, propadanje, umiranje i raspadanje organizma koji je prethodno bio sagrađen po principu HARMONIJE I DOBRA.
Jer je organizmu cejf da se raspade?
Siontropija je suprotna entropiji.
Sintopija ne postoji u nauci, za razliku od entropije.

ali se zbog naprezanja, kretanja i umaranja...
Umaranje je još jedna fizička osobina?
To nije stvar slobodne volje, već jedno od neizbježna tri prirodna stanja Svjesti kroz koja se ona vječito pretače.
I konačno smo došli do volje. Ili ti do pitanja Zašto?
Last edited by breba on 19/09/2020 03:56, edited 1 time in total.

Ljubo2

#624 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 » 19/09/2020 03:33

Dozer wrote:
18/09/2020 11:25
Ako nije problem, mozes dati ove 3 definicije?
Ne postoje 3 definicije postojanja, već jedna, zato jer je postojanje (BOG) samo JEDNO. To je SVIJEST koja raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji: naprezanja, kretanja, opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja. Ona postoji tako što se vječito pretače kroz svoja tri prirodna oblika i stanja po principu "jaje-pile-koka". Kojom prilikom naizmjenično, uz pomoć svojih psihičkih sposobnosti mišljenja i razumijevanja sebe kao fizičke pojave i procesa, stvara u sebi želju (volju) da se napregne i pokrene. Na taj način stavlja sebe u fizički proces naprezanja i kretanja i tako uz pomoć sebe kao psihičke pojave i procesa (uz pomoć mišljenja i razumijevanja) uzrokuje sebe kao fizičku, materijalnu pojavu i proces. Tako postaje samoj sebi spoznatljiva, tj. opažljiva osjetljiva, i zapamtljiva, na koji način ona kao fizička i materijalna pojava i proces, osvješćuje sebe, stvarajući ZNANJE (informaciju) o sebi, uzrokujući tako sebe kao psihičku pojavu i proces.

Ovaj naizmjenični, uzajamno uzročno-posljedični psihofizički proces je vječiit - bez Početka i Kraja. Zato jer fizičkih procesa ne može da bude ako nisu uzrokovani psihičkim, niti psihičkih procesa može da bude ako nisu uzrokovani fizičkim. Na isti način kao što jajeta ne može da bude ako ga koka ne snese, niti koke može da bude ako nema jajeta da se iz njega izleže.

A odgovor na pitanje ZAŠTO MORA sve to od uvijek i zauvijek da bude tako, glasi, zato što se Svijest prilikom svoje materijalizacije, tj. prilikom naprezanja i kretanja, UMARA, pa uvijek iznova mora da se zaustavlja i ODMARA. Kada je odmorna, ona ne može odloliti svojoj potrebi i želji da se napregne i pokrene, niti kada se naprezanjem i kretanjem umori, može da odoli svojoj potrebi i želji da se zaustavi, sve zaboravi i zaspi, da se odmori.

Eto, to je suština cijelog Zakona postojanja, koji si mogao da razumiješ da si pogledao moj video, da to sada, po ko zna koji put na ovoj temi, posebno samo za tebe ne objašnjavam. Ali nema veze, ako je od koristi, nije mi teško. Penzioner sam, pa ionako nemam šta drugo da radim.
Dozer wrote:
Drugim rijecima, nista sto nema um i svijest, po tebi - ne postoji? Ozbiljno...? Sta cemo s drvecem, zrakom, vodom, itd.itd., ili, jednom rijecju - planetom? Po ovome sto si ti napisao, ispada da nista od toga ne postoji....
Potpuno tačno. Ništa od svega toga NE POSTOJI. Sve što može da se opazi i spozna su samo organizacije (sistemi) naprezanja, kretanja i rada čestica i dijelova Svijesti i one su jedine koje postoje. One su te koje uz pomoć svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti sve moguće materijalne oblike grade. Ti oblici ne postoje APSOLUTNO, već samo RELATIVNO. To znači da svi materijalni oblici ne postoje SAMI PO SEBI, već je njihovo postojanje uslovljeno voljom i znanjem čestica i dijelova Svijesti da ih po načinu samoorganizovanog kretanja i rada od sebe samih sagrade. Što podrazumijeva da, kada je nešto sistem kretanja i rada, da to kao sistem ne može da ima značenje postojanja, već samo ELEMENTI sistema, koji sistem svojiom organizovanim kretanjam i radom grade. Uzmi primjer "jaje-pile-koka". Šta tu imamo? Imamo, kako biolozi i fizičari tvrde, samo energiju i DNK informaciju. Energija, to su čestice Svijesti koje se naprežu i kreću, a DNK informacija, to je opet ta ista živa i svjesna energija koja po informaciji, tj. znanju o obliku jajeta pileta i koke, svojiom kretanjem i radom naizmjenično i uvijek iznova, od sebe same, gradi i jaje i pile i koku. Ili uzmimo za primjer jednu državu kao ekonomsku, životnu zajednicu kretanja i rada ljudi i upitajmo se da li ta džava zaista postoji? Naravno da ne postoji. Postoje samo ljudi koji je grade. Da nema ljudi, država bi bila isto što i NIŠTA. Isto je tako i sa čovjekovim tijelom, jer i ono je organizacija kretanja i rada ćelija i organa. Kao što su ćelije i organi organizacije kretanja i rada molekula i atoma. Kao što su i molekule i atomi organizacije kretanja i rada elementarnih čestica, tj čestica Svijesti. Koje nisu organizacije i koje su, prema tome JEDINE koje uistinu POSTOJE. Undrstand?
Dozer wrote:
Mislim da si se ovdje malo zapetljao...Naravno da nisu isto. Um i svijest su metafizika, mozak je materija. Da li metafizika (um, svijest) mogu postojati bez materije (mozga)? Tesko, zar ne...? Samim tim, um i svijest su kreacija mozga, a ne obrnuto.
Ništa se ja nisam zapetljao. Mozak, to su opažljive čestice Svijesti koje se naprežu i kreću, koje su po načinu naprezanja i kretanja poprimile fizička svojstva sile i mase i koje mi sada opažamo kao materiju. Koje su sada, kao materija, sposobne da stvaraju psihičke procese opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja i pomoću njih dovode sebe u stanje svjesnosti. Dakle, mozak kao materija i fizika, to je Svijest koja se napreže i kreće, a metafizika, to je opet ta ista Svijest koja svoje naprezanje i kretanje opaža osjeća, pamti, misli i razumije. Dakle, uvijek postoji samo Svijest i njenih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji i ništa drugo.
Dozer wrote:
Nonsense. Um i svijest nemaju fizicka svojstva na bilo koji nacin, ni silu, ni masu, niti se mogu naprezati, a jos manje kretati.
Tvoji i moji pojmovi "um" i "svijest" nisu isti, pa me zato ne razumiješ. U stvarnosti, Svijest je ono što POSTOJI i raspolaže sposobnostima pomoću kojih sebe dovodi u stanje SVESNOSTI. Dakle, u stvarnosti Svijest i Svjesnost nisu isto. Svijest je ono što POSTOJI, a SVJESNOST je STANJE svijesti, isto kao i NESVJESNOST. Kad je Svijest aktivna i korsti svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti i radnji, ona pomoću njih dovodi sebe u STANJE SVJESNOSTI. A kad ne koristi, ona tada spava i nije svjesna ničega. Uz napomenu da su fizički procesi naprezanja i kretanja Svijesti, opažljivi, a psihički, NISU. I uz napomenu da ni fizički, ni psihički procesi NISU SVIJEST, ni UM, zbog toga što ni fizički, ni psihički procesi, nemaju značenje POSTOJANJA. Tako na primjer, ne postoji naprezanje i kretanje kao fizička radnja, već uvijek i samo nematerijalna, neopažljiva Svijest koja se napreže i kreće. Opažljivo je samo njeno naprezanje i kretanje, a ona kao KRETAČ koji se kreće, kao nutrina svog naprezanja i kretanja, nije opažljiva i spoznatljiva. Ali ipak ona je ta koja uistinu postoji, a ne njeno naprezanje i kretanje koje zovemo imenom "materija" ili "energija". Isto je i sa psihičkim procesima opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja. Ni oni NE POSTOJE, već uvijek i samo POSTOJI SVIJEST koja opaža, osjeća, pamti, misli i razumije svoje opažljivo naprezanje i kretanje, dok samu sebe, kao čistu Svijest ona nikada nije ni opazila, ni spoznala, niti će ikada u tome da uspije, jer to je nemoguće.

Da bi do kraja razumio sve ovo, moraš odbaciti sve što si o Svijesti, Umu, materiji, fizici, metafizici itd. učio u školi, na fakultetu ili čitao u raznim vrstama naučne, filozofske, vjerske ili ezoterične literature, jer činjenica je da problem postojanja ni Svijesti, ni materije, do danas naučno i zvanično još uvije nije riješen. Tek ovo što ja pričam o postojanju Svijesti i Materije, je konačno i rješenje i objašnjenje njihovog postojanja. Po ovom rješenju nikakva, ni materija, ni energija ne postoji. Postoji samo Svijest, a materija je samo napregnuto i pokretno, fizičko stanje Svijesti. Kad Svijest (vjernici je zovu imenom "BOG") prestane da se napreže i kreće cijeli materijalni Univerzum nestaje kao da ga nikad nije ni bilo. Ostaje samo Kvantni vakuum, prostor bez materije i materijalnih formi.

Sve ovo što sam ispričao o Svijesti su iskustveno i naučno već provjerene, nepobitne činjenice. A razlog što i pored tih poznatiha naučnih činjenica svijet još uvijek ne zna ISTINU o postojanju materije, života i Univerzuma jeste što su naučnici svijeta SLABI LOGIČARI, pa im do sada nije pošlo od ruke da te činjenice povežu u smislenu logičku cjelinu i sistem. I tek ovo što ja sada pričam, što sam naslovio sa "ZAKON POSTOJANJA" je ta konačna logička cjelina i sistem, sa značenjem KONAČNE i VJEČITE ISTINE u vezi postojanja materije, života i Univerzuma. U krajnjem slučaju, da mi vjernici širom svijeta ne bi zamjerili, možemo to nazvati i konačnom istinom o TROJEDNOM BOGU. Po kojoj je Bog, SVE ŠTO POSTOJI. Uostalom, odavno već postoji i filozofski pravac, PANTEIZAM, koji stoji na stanovištu da su Bog i Univerzum jedno i isto, ali bez dokaza i logike da je to zaista tako, pa je i pnteizam samo još jedna vrsta vjerovanja u moru drugih.
Dozer wrote:
I Ovdje si nešto pobrkao. Mozak je taj koji preko nasih 5 cula (sesto culo, ili instinkt/intuicija/predosjecaj je nesto sto se aktivira tek kada mozak primi dovoljnu kolicinu informacija i kreira svijest o necemu,
Mozak, čula i tijelo ne kreiraju Svijest, jer mozak, čula i cijelo materijalno tijelo su napregnuta i pokrenuta Svijest. Ono što mozak, čula i tijelo kreiraju uz pomoć psihičkih sposobnosti opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja, ne zove se "SVIJEST", već "SVJESNOST". Sve ovo iskustveno možeš da provjeriš na sebi samom, jer i ti si, kao i sve drugo, Svijest.
Dozer wrote:
Psihicke sposobnosti su takodjer kapaciteti mozga, a mogu se nazvati i kapacitetima uma, medjutim, i kako vec rekoh - um/svijest ne postoje bez mozga. Primjer ti je npr. trava.
Upravo je obrnuto. Prvo postoji Um, tj. Svijest koja raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti, pomoću kojih od sebe same gradi i travu i mozak. To je naučni argument i činjenica, a ne to u šta ti pogrešno vjeruješ da je činjenica.
Dozer wrote:
Ukratko, sintagma "zakon postojanja" je zapravo besmislena i jedino gdje se, mozda, moze podvuci jeste teizam, koji je, kao i ova sintagma - besmislica. A besmislica je upravo zbog svega navedenoga - sve je to kreacija naseg mozga.
Bio bi u pravu, ali samo kad bi znao argumentovano i logički da objasniš ko ili šta kreira mozak? Nažalost, ti to ne znaš, niti to naučnici, filozofi ili teolozi širom svijeta znaju. Sve to što oni u vezi toga pričaju, je besmislica. Suprotno njima, Zakon postojanja je smislena logička, neoboriva cjelina u kojoj svaka premisa ima svoje i iskustveno i naučno utemeljenje. U Zakonu postojanja su kao premise korištene iste one naučne činjenice koje i naučnici koriste, samo što su one ovde logički, po sistemu "uzrok-posljedica", ispravno posložene, tako da Zakon postojanja sada u sebi sadrži ispravan odgovor na svako egzistencijalno pitanje. Dok, suprotno Zakonu postojanja, do danas, naučnici, filozofi, psiholozi, teolozi, metafizičari itd. nisu dali do kraja ispravan odgovor niti i na jedno egzistencijalno pitanje. Samo kad na kraju uspijemo da shvatimo da osim Svijesti i njenih SEDAM fizičkih i psihičkih sposobnosti, ničeg drugog nema, što je sasvim dovoljno da stvarnost bude upravo ovakva kakva jeste, sve tajne ovoga svijeta će da padnu. Bez toga, o postojanju materije, života i Univezuma možemo pričati samo nebuloze.

Image

Ljubo2

#625 Re: OTKRIO SAM TAJNU POSTOJANJA MATERIJE ŽIVOTA I SVEMIRA

Post by Ljubo2 » 19/09/2020 03:37

belfy wrote:
18/09/2020 15:40
wow, odavno nisam vidio ovako dobro napisan post od tebe drug @Dozer. jako lijepo sroceno.
Pročitaj pažljivo i u cijelosti moj odgovor koji sam dao Dozeru na taj njegov post, pa onda sudi da li je taj njegov post zaista dobar, kolilo misliš da jeste.

Post Reply