Otkaz - tehnoloski visak

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.
ibi

Otkaz - tehnoloski visak

Post by ibi » 08/10/2015 09:54

Meni je poslodavac dao otkaz prije 9 mjeseci, kao tehnoloski visak. (cuo sam da je vec novog covjeka zaposlio 3 mjeseca nakon mog otkaza na moje radno mjesto)

Otkaz nikad nisam primio, a za vrijeme kada ga je dao bio sam na bolovanju.

KOd posoodavca se nalazi moja radna knjizica vec 9 mjeseci jos mi nije vratio.

Federalna inspekcija mu je prije 7 mjeseci utvrdila te nepravilnosti, i zapretila mu prekrsajno da mi vrati radnu knjizicu dostavi otkaz ugovora o radu, medutim jos to nisam dobio.

Imal ko kakvih savjeta za zastupanje, sta mi je ciniti na glavnom sudskom rocistu, pripremno rociste je bilo juce 07.10.2015.g. ? sud je dao rok od 3 dana da se dostavi otkaz ugovora o radu i radna knjizica, a meni je rekao da se mogu precizirat i na glavnom rocistu, jer mi ranije nisu dostavili.

Posto zastupam sam sebe, a nisam pravnik, sutkinja mi je neformalno rekla, da postoji neka praksa vrhovnog suda fbih, koja bi mi u ovom slucaju 100% mogla ici u korist samo je moram naci, a ne smije mi reci koja tacno, jer mora biti neutralna, da li ko zna u cemu je rjec ???

Wolf Angel

Re: Otkaz - tehnoloski visak

Post by Wolf Angel » 08/10/2015 09:59

.

Drinski

Post by Drinski » 08/10/2015 11:10

nemam pojma. mislim da sutkinja prica bezze, ili je trebala kazati ili je trebala ćutati. osim toga, ako ima neka praksa, duzna je da istu primjeni, bez obzira da li se stranke pozivaju na istu.

condy

Post by condy » 08/10/2015 11:11

Sutkinja će primjeniti tu sudsku praksu u svojoj odluci.

Ukoliko nije donesena pismena odluka o otkazu ugovora o radu, otkaz ugovora je nezakonit jer se uvijek mora donijeti odluka o otkazu ugovora o radu. U tom slučaju, tužbeni zahtjev ne može sadržavati dio koji se tiče poništavanja odluke o otkazu, ako takve odluke napismeno nema, već samo dio koji se tiče utvrđenja da je prestanak radnog odnosa kod tog poslodavca nezakonit i obavezu da te tuženi vrati na rad i uspostavi radnopravni odnos od prestanka rada.

ibi

Post by ibi » 08/10/2015 11:27

condy wrote:Sutkinja će primjeniti tu sudsku praksu u svojoj odluci.

Ukoliko nije donesena pismena odluka o otkazu ugovora o radu, otkaz ugovora je nezakonit jer se uvijek mora donijeti odluka o otkazu ugovora o radu. U tom slučaju, tužbeni zahtjev ne može sadržavati dio koji se tiče poništavanja odluke o otkazu, ako takve odluke napismeno nema, već samo dio koji se tiče utvrđenja da je prestanak radnog odnosa kod tog poslodavca nezakonit i obavezu da te tuženi vrati na rad i uspostavi radnopravni odnos od prestanka rada.

Odluka o prestanku mog radnog odnosa kao tehnoloski visak je navodno donesena 2 mjeseca nakon sto sam otvorio bolovanje, odluka postoji, ali je ja nikad nisam dobio, niti sam dobio radnu knjizicu. (lijecio sam se sve dok me nisu odjavili i u zdravstvenom rekli da nemam vise pravo da ovjerim knjizicu, pa mi je i pravo na zdravlje naruseno).

Ja sam u tuzbi napisao upravo to, kao i da se isplate sve plate koje mi je bio duzan davati za vrijeme rada, to ce sudski vjestak ekonomske struke da obracuna.

Na pripremnom rocistu koje je bilo juce, sud je rekao tuzenim da moraju da sudu u roku od 3 dana dostave u pismenoj formi otkaz ugovora o radu.

Predao sam sudu i dokaz gdje je Federalna inspekcija uvrdila sve one gore nepravilnosti i dala im nalog i rok da otklone, medutim evo mnogo mjeseci prodje nisu otklonili...

Dakle pismeni otkaz postoji, ali ga nikada nisam vidio, tek ga trebam dobiti.

razmisljam da dostavim federalnoj inspekciji zapisnik sa rocista i kazem im da nista nisu uradili sto su oni nalozili pod prijetnjom prekrsaja i novcane kazne.

Firma ima vise od 20 uposlenika.

condy

Post by condy » 08/10/2015 11:46

I kako ti glasi tužbeni zahtjev ?

ibi

Post by ibi » 08/10/2015 11:54

condy wrote:I kako ti glasi tužbeni zahtjev ?

Usvaja se tužbeni zahtjev tužitelja i poništavaju odluka tužene X o otkazu ugovora o radu na neodređeno vrijeme od dana: 01.02.2007.g. zaključen između tužitelja kao posloprimca i tuženog kao poslodavca.

II
Nalaže se tuženom da vrati tužioca na rad i rasporedi na poslove i radne zadatake ________, ili na druge poslove i radne zadatke, koji odgovaraju njegovoj stručnoj spremi i radnom iskustvu, u roku od 15 dana.

III
Dužan je tuženi da tužiocu isplati na ime naknada plaća i to počev od __________., kao dana nezakonitog prestanka radnog odnosa pa sve do (juce precizirano dan rocista). i to mjesečno po _______ KM (koji iznos će biti još jednom preciziran, nakon vještačenja po sudskom vještaka finansijske struke), što ukupno iznosi = _____ sve sa zakonskom zateznom kamatom na svaki mjesečni iznos od dana proteka mjeseca pa do konačne isplate, u roku od 15 dana.

IV
Dužan je tuženi, na ime tužitelja, uplatiti pripadajuće doprinose iz plaće i na plaću, penzijskog, invalidskog za period od _____. do juce dan.g. i to za svaki mjesec ponaosob po cca 300,00 KM (koji iznos će biti još jednom preciziran nakon vještačenja), što ukupno iznosi 3.000,00 KM, putem Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje, u roku od 15 dana.

condy

Post by condy » 08/10/2015 12:27

Za tačku I tuž. zahtjeva moraš imati odluku o otkazu ugovora o radu. Ukoliko tuženi postupi po nalogu suda i dostaviti odluku, onda trebaš precizirat tužbeni zahtjev odnosnu u tačku I navesti tačan naziv, broj i datum odluke o otkazu ugovora o radu, i dodati da se ta odluka poništava kao nezakonita tj " poništava se kao nezakonita odluka tužene, broj....od...... o otkazu ugovora o radu na neodređeno vrijeme.......". Ukoliko ne budeš dobio odluku o otakazu odnosno tuženi ne postupi po nalogu suda tada je pravilnije postaviti tuž. zahtjev u tački I na način : " Utvrđuje se da je otkaz tuženog i prestanak ugovora o radu na neodređeno vrijeme br.....od......, nezakonit."

ibi

Post by ibi » 08/10/2015 13:53

Hvala puno, to razumjem, ali sta da radim sa tom praksom Vrhovnog suda FBiH ?

I na sta jos da se pozovem ?

condy

Post by condy » 08/10/2015 14:27

Ne zamaraj se praksom Vrhovnog suda jer sud je dužan da primjeni tu praksu. Tvoj predmet je potpuno jasan i tu nema nikakvih dvojbi za sud kako će presuditi.

ibi

Post by ibi » 08/10/2015 14:37

condy wrote:Ne zamaraj se praksom Vrhovnog suda jer sud je dužan da primjeni tu praksu. Tvoj predmet je potpuno jasan i tu nema nikakvih dvojbi za sud kako će presuditi.

Al to me je pravo zabrinulo, sto mi sud kaze, da bi to trebao da nadjem pa da spomenem, a ne znam na sta se to odnosi ?

Da li da na glavnoj raspravi ponavljam, kako su se ovi novi zaposlili na moje mjesto, jer tamo u zakonu pise ako sam ja tehnoloski visak, prvo je meni morao da ponudi radno mjesto ?

Da li ima veze kakve sto mi nije 10 mjeseci vratio moju radnu knjizicu.

Imal kakve veze sto firma ima vise od 20 uposlenika, a nemaju neko vjece uposlenika ili kako vec koje mora valjda da se konsultuje oko otkaza ?

muminovic

Post by muminovic » 11/10/2015 12:56

Kolege su ti to dobro pojasnile.

Kaze se iure novit curie, sto znaci sud poznaje pravo.

Ti kao zastupnik mozes biti pravno neuk, sud treba da zna pravo, a ne ti, ili bilo ko u sudnici.

A sto se tice prakse, malo sam gledao, ali nisam nista nasao... jel ti sudija ista posebno rekla ? sta da gledas ?

ibi

Post by ibi » 04/11/2015 13:41

Tuzeni nije dostavio otkaz ugovora o radu sudu - kaze izgubio.

Navodni otkaz ugovora o radu nema niko, dakle niti ja, niti sud niti tuzeni.

Kako dalje ?

Wolf Angel

Post by Wolf Angel » 04/11/2015 14:51

U tom slučaju, pošto nema odluke o otkazu ugovora o radu tj. tuženi je nema, ti si još u radnom odnosu.
Što znači da bi u trebao istaći prigovor toga, te tražiti da te poslodavac vrati na tvoje radno mjesto i isplati ti sve.
Pravno gledajući, u radnom si odnosu.

Zviz
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

Post by Zviz » 04/11/2015 15:30

Po nekom pravilu dok god nemas u ruci papir na kojem pise da od tog i tog datuma uz obrazlozenje vise nisi u radnom odnosu kod firme u kojoj si zaposlen itd. Ti zapravo nisi dobio otkaz. Nek ti da otkaz pisemno sa danasnjim datumom, izmiri dugove prema tebi i gotova prica.

ho oponopono

Post by ho oponopono » 04/11/2015 20:44

...ponistice sud tu odluku o otkazu jer je nezakonita... :izet:

...glavni razlog protuzakonitosti odluke je otkaz za vrijeme bolovanja, ne moze se otkazati ugovor za vrijeme bolovanja, a pri tome nije ugasena ta pozicija, vec drugog su zaposlili...

...ne moze se staviti u losiji polozaj radnik u odnosu na drugog... cisti mobing, pogotovo ne moze se otkazati ugovor zbog privremene sprijecenosti na radu usljed povrede na radu ili profesionalnog oboljenja...

...za vrijeme dok je radnik privremeno nesposoban za rad ne moze mu poslodavac otkazati ugovor... i nakon oporavka ima pravo da se vrati na posao...

...otkaz je nezakonit...stoga sud moze poslodavca obavezati da vrati radnika na posao, da mu isplati naknadu place koju bi ostvario da je ovaj radio...odnosno naknadu stete za pretrpljenu stetu...

... ko ih jebe ne popustaj...ima da te vrate na posao i da ti daju lovu za taj period kao da si radio...:pusi2:

ibi

Post by ibi » 04/11/2015 20:46

ho oponopono wrote:...ponistice sud tu odluku o otkazu jer je nezakonita... :izet:

...glavni razlog protuzakonitosti odluke je otkaz za vrijeme bolovanja, ne moze se otkazati ugovor za vrijeme bolovanja, a pri tome nije ugasena ta pozicija, vec drugog su zaposlili...

...ne moze se staviti u losiji polozaj radnik u odnosu na drugog... cisti mobing, pogotovo ne moze se otkazati ugovor zbog privremene sprijecenosti na radu usljed povrede na radu ili profesionalnog oboljenja...

...za vrijeme dok je radnik privremeno nesposoban za rad ne moze mu poslodavac otkazati ugovor... i nakon oporavka ima pravo da se vrati na posao...

...otkaz je nezakonit...stoga sud moze poslodavca obavezati da vrati radnika na posao, da mu isplati naknadu place koju bi ostvario da je ovaj radio...odnosno naknadu stete za pretrpljenu stetu...

... ko ih jebe ne popustaj...ima da te vrate na posao i da ti daju lovu za taj period kao da si radio...:pusi2:

Hvala ti, cekam nalaz i misljenje vjestaka.

identitet

Post by identitet » 05/11/2015 11:50

Zviz wrote:Po nekom pravilu dok god nemas u ruci papir na kojem pise da od tog i tog datuma uz obrazlozenje vise nisi u radnom odnosu kod firme u kojoj si zaposlen itd. Ti zapravo nisi dobio otkaz. Nek ti da otkaz pisemno sa danasnjim datumom, izmiri dugove prema tebi i gotova prica.

Jel to iskustvo iz Danske ?

mousstapha

Post by mousstapha » 05/11/2015 12:07

Ako on sam nije spomenuo Dansku, nemojte ni vi molim vas. Tema se fino razvila, mislim da je dosta informativna.

prog321

Post by prog321 » 05/11/2015 12:19

Trebao si pojasniti koliko si dana/mjeseci bio na bolovanju prije nego si dobio otkaz?

Zasto poslodavac ne može otpustiti radnika sa ugovorom na neodređeno čak i kad taj radnik ne dolazi na posao nekoliko mjeseci zbog bolovanja?
Kako je to fer prema poslodavcu?

Zviz
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

Post by Zviz » 05/11/2015 16:04

prog321 wrote:Trebao si pojasniti koliko si dana/mjeseci bio na bolovanju prije nego si dobio otkaz?

Zasto poslodavac ne može otpustiti radnika sa ugovorom na neodređeno čak i kad taj radnik ne dolazi na posao nekoliko mjeseci zbog bolovanja?

Moze ga otpustiti uz obrazlozenje i najavom unaprijed koja je primjerna na osnovu godina rada u toj firmi - primjer tri mjeseca ili pola godine. Ako radis na odredjeno vrijeme - ugovor o radu se automatski raskida po isteku ultima. Ja mislim da nema drzave na starom kontinentu u kojoj nije vako.

condy

Post by condy » 06/11/2015 12:53

prog321 wrote:Trebao si pojasniti koliko si dana/mjeseci bio na bolovanju prije nego si dobio otkaz?

Po starom zakonu o radu ne može, po novom zakonu shodno čl 72. zakona, poslodavac ima veća ovlaštenja. Ukoliko je bolovanje trajalo do 6 mjeseci za vrijeme i poslije bolovanja ne može otpustiti radnika. Ako je bolovanje trajalo preko 6 mjeseci, ne može za vrijeme bolovanja otkazati ugovor o radu ali može poslije prestanka bolovanja ukoliko ga ne može vratiti na posao ( npr. primio novog zaposlenika ili radnik više ne može te poslove raditi i sl. :)

doshljo

Post by doshljo » 06/11/2015 14:39

Poslodavac je mogao dati otkaz zaposleniku na bolovanju. Zabrana davanja otkaza dok si na bolovanju odnosila se na bolovanje uslijed povrede na radi ili profesionalnog oboljenja. Ista je situacija i danas, po novom Zakonu o radu.
Stvar je u tome kako je "obrazložen" otkaz kojeg i nema, odnosno koji su razlozi bili za otpuštanje, pa je dokazni postupak trebao pratiti tu situaciju. Iako je generalno teret dokazivanja na tužitelju, ovaj se teret prebacuje na poslodavca ako je dao otkaz radi teže povrede odredaba ugovora o radu.
Postavljaču teme bih svakako preporučila da se obrati ili advokatu ili zavodu ili udruženju za besplatnu pravnu pomoć kako bi mu pomogao da se pravilno precizira tužbeni zahtjev. Parnica je odavno rigidna i ljudi gube sporove zbog neznanja.
Ako ste u Sarajevu, obratite se Vašim pravima za besplatan pravni savjet.
Sretno!

condy

Post by condy » 06/11/2015 18:33

Za otkaz ugovora o radu uvijek mora postojati zakonom predvidjen razlog obrazlozen u pismenoj formi. U konkretnom slucaju je sve jasno jer je svaki otkaz nezakonit ako nije dat u pismenoj formi.

pop_corn

Post by pop_corn » 21/03/2016 21:43

Molim pomoć pravnika.

Bliskoj osobi se desilo da se zaposlila u jednoj našoj BH firmi. Ugovor je zaključen na određeno - probni period od 3 mjeseca. Direktor te firme naknadno donosi odluku da mu u tom sektoru ne treba toliko ljudi. Ovoj osobi i još 5 radnika dobija otkaz (doduše ovi su iz drugih sektora) kao tehnološki višak bez otkaznog roka koji je inače naveden u ugovoru o radu i u ovom slučaju je trebao da traje 14 dana. Navodi razlog kao da je uočeno negativno poslovanje u januaru i februaru (što definitivno nije tačno!) a ovu osobu je zaposlio 6.2.
Interesuje me da li je uopšte mogao otkazati ugovor koji je na određeno - 3 mjeseca i ima li pravo ova osoba da podnese prigovor konkretno za otkazni rok? U rješenju o otkazu svakako stoji da se prigovor može podnijeti direktoru u roku od 8 dana.
Fule u ugovoru o radu su nevjerovatne: tipa - ugovor je na određeno, par pasosa dalje - "ovaj ugovor koji je na neodređeno...." :shock:

BTW, naš, BH gazda :D

Post Reply