Otimanje novca i drugih vrijednosti od prolaznika

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Post Reply
reLoaded

Otimanje novca i drugih vrijednosti od prolaznika

Post by reLoaded » 07/05/2010 17:04

Ne znam da li je bila tema, jer tražilica ne radi.
Vjerovatno ste upoznati sa slučajevima u kojima te lik, ili nekoliko njih, zaustavi u parku, na tramvajskoj stanici, u trolejbusu ili čak na ulici, i pod prijetnjom traži novac. Živim na Švrakinom, kao student podstanar, i moram priznati da me veoma strah doći do RTV doma tramvajem i onda se zaputiti prema svom stanu, jer se često desi da me upravo tu zaustavi neki narkoman koji traži novac. Prvo što pita kada mene, a i druge, zaustavi, jeste: "Jesi ti iz C faze". Ja, naravno, potpuno izbezumljen, odgovaram: "Nisam." Pitate se: Pa zašto ovo pita? Upravo iz razloga što, ako bih rekao da sam iz C faze, onda bi me pitao znam li ikoga odozgo, i ako bih znao neke frajere koji bi njega mogli safatati, samo bi odšetao od mene. Nakon što odgovaram da sam iz Švrakinog, lik mi se kurvanjski ulizuje rečenicom: "I ja sam odozgo, hajd pomozi brata sa markom- dvije." Pošto znam da se sa narkićem nije šaliti, vadim novčanik i uzimam marku, te mu dajem. Utom on ugleda okruglu kovanicu od 5 KM u mom novčaniku, i kaže mi: "Hajd daj bratu tu kovanicu od 5, evo tebi 3 KM." Sva sreća da se sve ovo odigralo na tramvjaskoj stanici kod RTV doma, te da je u tom trenutku naišao novi tramvaj u koji sam uletio.

Slična je situacija sa mojim prijateljima. Jednog od njih su već 5-6 puta zaustavili i stalno mu tražili novac, te je morao dati. Paradoks je u tome što se to dešava u sred bijela dana, na mjestu gdje se stalno nalaze ljudi, pa se pitam: Otkud im tolika hrabrost?

Ipak, nisu svi kao ja. Vraćajući se u stan, istim putem, moj cimer je razgovarao na mobitel, kada je osjetio da mu je neko krenuo da ga uzme. Reakcija je bila žustra: Narkić je dobio šaku ispod brade, te odmah pao na asfalt. Narkić je onaj isti koji većinom zaustavlja i traži pare.

Pošto sam sve ovo ispričao, želim od vas neki savjet. Šta da radim kad me neko tako zaustavi? Da li da mu dam sve što traži? Da li da pokušam pobjeći? Da li da se pobijem sa njim? Da li da kupim čakiju pa da ga izbodem u samoodbrani? Imate li neke ideje i, uopšteno, imate li ikakve ideje kako da se riješi ovaj problem? Šta dovraga radi naša policija?

Cholina_Lokica

Re: Otimanje novca i drugih vrijednosti od prolaznika

Post by Cholina_Lokica » 07/05/2010 17:08

desava se u po bijela dana jer imamo p*de od ljudi, koji ti ne bi pomogli ni da te ubije na licu mjesta, da jednom samo 2-3 lika koja se nadju u blizini ga safataju ne bi mu vise palo na pamet...
on zna, policija ga uhvati puste ga brzo, tuzilastvo ga ne salje u zatvor, jer zatvora nema, zna ljudi okolo nece reagovati i boli njega neka stvar, moze mu se...

Zak d Fak

Post by Zak d Fak » 07/05/2010 17:09

vadit pare i pustit ga da vidi novcanik, sta ima u njemu i gdje ga drzis je najgluplja moguca stvar koju mozes uraditi u takvoj situaciji. shvatam da te uhvati strah i nervoza al mu je to samo znak da ga se plasis i da ces mu dat sve sto trazi. Pokusaj ih ignorirati i proci pored njih, a ako te nastavi gnjaviti ides prema prvoj policijskoj. Il se pobijes. nema trece :-)

kriegba

Post by kriegba » 07/05/2010 17:11

ma brate pobijes se dva,tri puta i kad vidi da se nemoze vise zahebavat prestace
I ON SE BOJI KAO I TI

kriegba

Post by kriegba » 07/05/2010 17:14

il se raspitaj za raju iz C-faze,pa kad te pita ti mu se pohvalis da ti je najhebeniji lik iz c -faze rodjak il dobar drug
budi kreativan

Balawatz

Post by Balawatz » 07/05/2010 17:15

Ne mozes se ni pobiti kad takvi obicno nose nozeve ili pistolje. Zaebana situacija...ne mozes ni izbjegavati tu relaciju jer takvih ima skoro na svakom koraku.

atko

Post by atko » 07/05/2010 17:23

Garant izgledas pocesljano i uredno i vidi ti strah u ocima ... mislim ne zajebavam te :) ruzna situacija ... murija im ne moze nista, tuzilastvo im nece nista ... raja ce reci jesi ckapi namlati ga ... okrtuna sredina ... pusti kosu nabaci malo zajebaniju odjecu bokser u dezep i kad te drugi put pita samo ga porijeko pogleda ako zucne opet stos u vugla ;)

radim na tom cosku ... situacije u kojim dvojica s nozevima ganjaju treceg ... normala ... jbg :D

ek0

Post by ek0 » 07/05/2010 17:28

-
Last edited by ek0 on 21/04/2015 11:42, edited 1 time in total.

Onjegin

Post by Onjegin » 07/05/2010 17:33

TheGodfather001
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post by TheGodfather001 » 07/05/2010 17:38

Jednostavno, nosis lovu u dzepu, a u novcanik ubacis 2-3 KMice u kovanicama po 1 KM, izvadis dokumente iz novcanika i njih deponujes u dzep isto. I kad te zaustavi, otvoris mu novcanik, das mu 1 KM i kazes "brate, nema vise". Bolje je dati marku nego da dobijes noz (sto je u Svrakinom regularna i opce drustveno prihvacena pojava).
I nemoj se upustati ni u kakav razgovor sa njima.

hopi
Been thanked: 5 times

Post by hopi » 07/05/2010 17:42

uh s ovim problemom sam se susretao više puta pogotovo dok sam bio mlađi,
evo sada se nešto prisjećam i meni su tako jedno 7-8 puta pokušali otet
jednom prilikom, na mejtašu kod onog starog olimp. muzeja me presrete lik i izvadi bez pretjerivanja nožinu od jedno pa min. 20 cm ako ne i 30cm i šta ću imao 5 km dadoh, a usred bijela dana usred ulice kod one gimnazije
onda na semaforu kod higijenskog isto usred bijela dana ali bez noža i tako još par puta na različitim lokacijama, eto hvala Bogu bez ikakvih ozbiljnijih posljedica samo sa novčanim gubicima, ima svemu tome sada već koja godina.

ozbiljno sam razmislio o nošenju noža međutim odustao strah me do čega bi onda došlo, možda bi ga i odbio a možda bi me i napao.

neo7

Post by neo7 » 07/05/2010 19:17

Isto kao i ti iz Svrakinog sam..student :)
Da se mi nadjemo pa da ih safatamo ? :D
Mene je par puta dole kod garaze trolejbusa zaustavio i pita za 2KM, ja onako ga gledam reko nemam, i krenem a on rukom kao da me zaustavi, reko ne diraj me i gledam ga ja ono sa spremljenom sakom da pobroji zvjezdice..kaze ajd nista i nastavi...

Murdif Mujke

Post by Murdif Mujke » 07/05/2010 20:53

Identicna situacija...daj mi cenera vratim ti ovo metalnih sto si dao..alipasino polje sve isto kao sto si ispricao.

Odem u policiju, prijavim, ispricam, opisem lika, ispricam sve kako se odigralo....kroz tri dana zovu me na prepoznavanje, uhvatili ga, ja kazem to je taj i vele ide na sud sad za tesko razbojnistvo jer je presreo veci broj gradjana..ostalo je do suda kako ce da ga osude ili da li ce uopce da ga osude..to se desilo sad tokom aprila...

Moj savjet, POLICIJA :bih:

Karl Kroenen

Post by Karl Kroenen » 07/05/2010 21:08

Tebra, to ti je danas najnormalnija pojava , i to sto je najgore sve se desava uglavnom na oci desetine ljudi oko tebe, koji samo okrenu glavu, jbg, dok njih ne diraju dobro je ... Solucija da ides na sake i nije najpametnija osim ako nisi K1 itd, jer ces u 80% slucajeva ostati sa probijenom plucnom maramicom ili nedo Bog nesto gore...Ako hoces nacin bez fizickog obracuna onda ti je ovo jedno od mogucih rjesenja : Posto te saner zaustavi i pocne ispitivat, lova fazoni, samo mrtav hladan nabacis zajebani pogled oci u oci i pitas ga "Znas li ti ba ko sam ja ?" i onda nadovezes suplju oko rodbinskih veza sa nekim od kockica u gradu ( njih bar ima da nabrajas do sutra ). Ako je saner levat , mada ih je 90% takvih, dobices i izvinjenje, ali uvijek je tu onih 10% , koji mi majci presudili za shut tako da moras procijeniti situaciju. Alternativa ti je plinska utokica , cisto da se nadje ;)

cyprus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Post by cyprus » 07/05/2010 21:21

Heh, taj lik mi duguje cenera :D , reko mi vratit :oops:

Na foru mi iz džepa u troli izvuče 20 KM, a kako je fin :oops: vratio mi 10 KM i reko vratit i ostatak kad bude imo :evil:

Nekoliko dana poslje toga opet ga vidim, ovaj put samo priđe pozdravi se sa mnom :shock: i prođe :shock: :? Da ga slijedeći put pitam da mi vrati pare? :D

mrtva kokoš

Post by mrtva kokoš » 07/05/2010 21:32

svrakino puno narkomana, sto starih sto novih... :lol: :lol: :lol:
drug samo ostro, svaki put kad te zaustavi reci nemam i nastavi svojim puterm, ako krene za tobom
slobodno se suprostavi, ne mislim bukvalno da krenes da ga bijes ali facijalni izraz ljutnje, drzi gard za svaki slucaj
i budi otresit, ako ni u tome nisi bas najbolji noge nek ti noge budu u pripravnosti za dionicu od 200m :-D
znam ih tonu takvih, to ti nece pomoci da te se okane za sva vremena jer ti njemu danas mozes jebati sve sutra ce ti uraditi opet isto, gadro udara u glavu...
ako to ne mozes podnositi i suprostaviti se u takvim situacijama najbolje bi ti bilo da promjenis lokaciju,
jes da ni u drugim mahalama situacija nije mnogo bolja, ali je ipak bolja. :-D
i da ako nista koristi sigurniju rutu, onu koja vodi ka policijskoj upravi novi grad(desna strana skole) tu ti je veca navala ljudotinja...
jos jedna napomena, ako odmah ne izvadi noz ili nesto sl. znaci da ga i nema...
narkomani znaci oni koji su samo narkomani ne nosaju pistolje i nozeve!!
@cyprus, sad si na potezu ako ga ne pitas za cenera opet ce ti traziti ali ovaj put ti mozda nece nista vratiti :D
znaci sad ti njemu moras baciti kakav supljak i traziti lovu, i rijesio si ga se za sva vremena...
daj nek mi ga ko uslika, da vidim kako izgleda znam ja dosta gudromana odozgo zivio sam tu u blizini bruku godina,
pa da vam kazem konkretno sta i kako ciniti... :oops: :D
p.s. ali na foru morate slikati da ne bi ostali i bez mobaca :D

prezimenko

Post by prezimenko » 07/05/2010 22:10

Jel ima lik tetovazu na desnoj ruci (šaki) ?

Eborg

Post by Eborg » 07/05/2010 22:20

prezimenko wrote:Jel ima lik tetovazu na desnoj ruci (šaki) ?

Tog smo već spominjali na gorenavedenoj temi. :)

reLoaded

Post by reLoaded » 07/05/2010 22:21

prezimenko wrote:Jel ima lik tetovazu na desnoj ruci (šaki) ?

Ne znam, Bgm, nisam zapazio...

playercina

Post by playercina » 07/05/2010 22:26

hahaha znam te likove, drugi put kad te pitaju odakle si reci iz Svrakina - Alibega Firdusa CIKMA i neces imati problema :lol:

prezimenko

Post by prezimenko » 07/05/2010 22:28

Jel iko probao:
http://mupks.ba/?jezik=bos&x=7

stvarno mislim da bi im neka online forma i provjeravanje prijava na iste dosta pomoglo.

AdNaN88

Post by AdNaN88 » 07/05/2010 22:34

Samo ne kupuj ove plinske pistolje itd. mozes se zahebati, ti izvadis a on te rokne pravim :oops: imas jeftino kupiti onih teleskopskih palica sto policija koristi,velicina oko 15cm a kad je izvuces bude oko 50cm (radi na trzaj), puknes ga jednom bit ce mu dovoljno :thumbup: cak mu mozes i nogu polomiti ako udaris previse :evil: ja istu stalno imam u autu ako zatreba :oops: . Nikad ne mozes sam protiv dvojice ili trojice, sta sad trebas izbjegavati ulice kojima ides i zaobilaziti da bi kuci dosao, nosati po posebnim depovima pare i iste usitnjavati ako te zaustave, ovako udri po nogama hebi im mater kad im policija vec nista ne moze :thumbup:

evo lik prodaje sa jednog foruma cisto da vidis sta je to :D mozes naci i jeftinije ima toga dosta po oglasima.

http://www.bhtuning.com/p-teleskop-poli ... 40965.html

http://www.pik.ba/artikal/355527/palica ... ova-quot-/

ibizza

Post by ibizza » 07/05/2010 22:46

Nisam nikad naletio na te klosare...U mom naselju ima jedan bezopasan tip koji trazi lovu jer mu treba za bobica,vecinom mu raja daje iz sazaljenja...Meni redovno prilazi,trazi,al nikad mu ne dam...Sto se tice Svrakinog sela,Anexa,tu je ebeno ziviti...Nekad prosle godine,zakasnio sam na tramvaj,a nisam imao dovoljno love za taxi i zaputim se pjeske iz grada do Mojmila(u pola 2 krenuo ispred BBI-a)...Prolazeci kroz Anex,sretnem jednog firgosa,skupio se ko p...a...oborio glavu i prodje me...Kontam,koje su to hinje,kad su sami,ne smiju da pogledaju,a kad ih je 2-3,nema vecih mangupa...

vruce pivo

Post by vruce pivo » 07/05/2010 22:54

Ti klosari i narkomani koji otimaju i traze novac su nista drugo nego obicne hijene i predatori koji vrebaju slabije od sebe. Ako se postavis kao fin i na njihova pitanja odgovaras ili ces im na kraju ispuniti zelje ili ces najebati..
Ja ti iz iskustva mogu reci da je napametnije resenje da budes djubre prema njima.
Kad te pita za marku ti mu reci-dam ti qurac da izbijes oci ili neku drugu recenicu da ga maksimalno sjebes..
U 90% slucajeva taj sto te maltretira cete pogledati zbunjeno i otici od tebe misleci da si zajeban ili sta ja znam vec..
Ako te poslije tog odgovora ne ostavi na miru fino ga naciljaj nogom u jaja i kad ga zveknes a on se sav presavije od bola ti ga docekaj koljenom u bradu i problem rijesen.. ;-)

minjonja

Post by minjonja » 07/05/2010 23:20

ima neki stariji lik, gospoda, odijelo, kravata fazoni, koji kuca ljudima na vrata i predstavlja se kao daleki rodjak oca, tetke, amidze, strine.. ono vidi prezime i skonta neku pricu, lik se uhodo. tako uze pare za benzin, meni se cini cenera ili cvaju. za lijeka mu trebalo. on prica:" joj druze, eno auto sam doguro do stanice, nema bankomata nigdje u blizini, imas da naspem, odmah ti vracam". :x nije mene ovako izlevatio jer rodjenom bratu ne dajem pare, ali ipak ima jos naivnih dobrodusnih ljudi koji ovi iskoristavaju. uvijek od sirotinje kradu :x

Post Reply