OTCJEPLJENJE RS - jedan drugaciji pristup

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
nesvrstan

OTCJEPLJENJE RS - jedan drugaciji pristup

Post by nesvrstan » 10/06/2006 00:40

Dakle ovako:

Ova veza izmedju dva entiteta je kao losa bracna veza: jedna strana unistava a druga bi da spasi brak.
Prva greska: dokle god jedna strana drugu drzi na silu nema od te veze nista i ona na kraju zavrsava razvodom.

A kad dodje do razvoda logican bi bio zakljucak da onaj ko je bio za taj razvod ce proci bolje od onoga ko se borio za zajednicu.

To je druga greska!

Nije se jedanput ispostavilo da je tek razvod razotkrio pravo stanje: onaj ko nije bio sposoban za jednu vezu nece se usreciti niti jednom drugom vezom, a onaj ko je uvijek bio za zajednicu lako ce naci novog partnera.

Sto ja ovo govorim, je li ja to podrzavam raskid ove lose veze izmedju dva entiteta !

Pa reci cu direktno, ako bi to IKAKO BILO MOGUCE ja sam za to da se sikterisemo g..... !

Ali to TEHNICKI NIJE MOGUCE.

Ako jeste neka mi neko objasni kako i na sta bi to licilo? Posebno pitam ove u RS-u koji su za razvod (znam da nisu svi i na njih se naravno ova uvredljiva rijec ne odnosi): Koliko bi vam carinika i granicara trebalo u novoj drzavi? Jer se to opet vracate na koridor? Je li mislite da cete u novoj drzavi imati vise svojih ministara nego u ovoj ? Itd.

Po meni to nije TEHNICKI izvedivo.

POLITICKI, evo da se potpuno stavim u "ulogu" Srbina iz Banja Luke, mogu shvatiti i cak opravdati takvo razdvajanje i to je ona prica - ako oni nisu mogli s nama u Jugoslaviji, ne mozemo ni mi s njima u Bosni i Hercegovini.

Ta bi teza pila vode kad ne bi postojali neki prirodni zakoni kad je u pitanju ljudska zajednica, a ja cu da bi ih lakse objasnio opet da se vratim na bracnu zajednicu i to bi u prenesenom znacenju znacilo otprilike ovo: - Ako ti ne mozes zivjeti sa mojom majkom, ne mogu ni ja s tobom!

Postoji, dakle, neka prirodna granica kad je rijec o zajednici, njenom spajanju i razdvajanju.

I da zavrsim vracajuci se ponovo na TEHNICKI aspekt razdvajanja u nasem slucaju.

Ja mogu TEHNICKI shvatiti razdvajanje BOSNE od HERCEGOVINE mnogo lakse nego razdvajanje nakog RS-a od nake FBiH !

zzzzz

Re: OTCJEPLJENJE RS - jedan drugaciji pristup

Post by zzzzz » 10/06/2006 01:01

nesvrstan wrote:POLITICKI, evo da se potpuno stavim u "ulogu" Srbina iz Banja Luke, mogu shvatiti i cak opravdati takvo razdvajanje i to je ona prica - ako oni nisu mogli s nama u Jugoslaviji, ne mozemo ni mi s njima u Bosni i Hercegovini.

Ta bi teza pila vode kad ne bi postojali neki prirodni zakoni kad je u pitanju ljudska zajednica, a ja cu da bi ih lakse objasnio opet da se vratim na bracnu zajednicu i to bi u prenesenom znacenju znacilo otprilike ovo: - Ako ti ne mozes zivjeti sa mojom majkom, ne mogu ni ja s tobom!

Tema je glupa a najgluplji je ovaj dio gdje se poredi Jugoslavija sa BiH....doduse i sam si rekao da to nema nikakvog smisla. Nemas pravo ni ti, ni ja, niti bilo ko tako da razmislja iz vise razloga.

Da ne bi nabrajao sve navest cu ti onaj najznacajniji, nemas pravo zbog povratnika bez obzira iz kojeg su entiteta, nemas pravo ni zbog onih koji se nisu vratili a planiraju se mozda vratiti ako nista kao penzioneri, pa ni zbog onik koji ce se kuci makar ukopati ako vec tamo ne mogu zivjeti slobodno.

daduli_sa

Post by daduli_sa » 10/06/2006 01:10

Ja glupe teme, ne kuzim svrhu dupliranja pogotovo kada nista novo nije izneseno.

Jastreb35

Post by Jastreb35 » 10/06/2006 01:34

evo da se potpuno stavim u "ulogu" Srbina iz Banja Luke, mogu shvatiti i cak opravdati takvo razdvajanje i to je ona prica - ako oni nisu mogli s nama u Jugoslaviji, ne mozemo ni mi s njima u Bosni i Hercegovini.

Bosnjaci su po ustavu SRJ bili manjina. Bosanski Srbi su konstituivni narod. To jedno. Drugo, srpski narod u BiH nije jednako "Srpska". Postojanje ove administrativne podjele su Bosnjaci prihvatili jer se tada "bolji" mir nije mogao postici. Hrvati su najglasniji u ocjeni da trenutno uredjenje nije funkcionalno, nije se Haris probudio jedan dan i poceo bacati sarafe u zrna kafe. Te zato i poziv da se iznadje funkcionalna struktura drustvenog uredjenja. Istina, to bi se moglo uraditi na mudriji nacin, ali eto, mudrost ocigledno nije preduslov za bavljenje politikom. Dakle ne mogu samo bosanski Srbi odlucivati sta ce biti sa "Srpskom", jer to nije samo njihovo.

http://jastreb.blogger.ba/

nesvrstan

Post by nesvrstan » 10/06/2006 01:38

Niste vi mene dobro skontali.

Ta prica da se RS ne moze otcjepiti zbog povratnika, odnosno nesrba koji se nalaze u RS, to ti nije nesto jako jer ti se evo i Crna Gora otcjepi bez obzira na 45% onih koji to ne zele.

Republika srpska se TEORETSKI moze otcjepiti, a s obzirom da, po svemu sudeci, to POLITICKI silno zeli, nama ne preostaje nista drugo nego da se sa tom cinjenicom ozbiljno pozabavimo i da onako objektivno razmotrimo da li je to TEHNICKI moguce.

Ja smatram da nije i u tome se valjda slazem sa svima onima koji nisu za tu budalastinu samo sto nam je argumentacija drugacija.

I da se jos u necemu pojasnimo - kad Mirnes Ajanovic objasnjava Srbinu iz Bsnja Luke kako ne moze da se otcjepe, meni dodje da se rascjepim !

gavrilo

Post by gavrilo » 10/06/2006 01:46

pita l' ovdje ko sta srbe iz gradiske? 8)

Jastreb35

Post by Jastreb35 » 10/06/2006 01:53

Republika srpska se TEORETSKI moze otcjepiti

Ne moze. Ni teoretski, ni tehnicki, ni politicki, ni vertikalno, ni elektronski, ni plivajuci, ni vojno, ni ovako, ni onako.

Dakle treba prestati s tim glupostima o otcjepljenju. Ako je entitetsko uredjenje drzave prepreka progresu, isto ce se reformisati. Ali ne zato sto u istom neki vide podjelu, nego zato sto je (ako je) to prepreka progresu.

nesvrstan

Post by nesvrstan » 10/06/2006 02:11

Jastreb35 wrote:
Republika srpska se TEORETSKI moze otcjepiti

Ne moze. Ni teoretski, ni tehnicki, ni politicki, ni vertikalno, ni elektronski, ni plivajuci, ni vojno, ni ovako, ni onako.

Tako sam i ja nekad govorio. Veli meni prijatelj Slovenac 1992 - bjezi iz Bosne bice tamo rat i podjelicete se, a ja mu odbrusih ko ti meni sad:

Ne moze. Ni teoretski, ni tehnicki, ni politicki, ni vertikalno, ni elektronski, ni plivajuci, ni vojno, ni ovako, ni onako...

! ! !

zzzzz

Post by zzzzz » 10/06/2006 02:15

Vidis da nije bio u pravu makar kod dijeljenja. Ne mozemo se podijeliti a necemo biti jedini koji takve tenzije imaju vec vijekovima a jos uvijek su zajedno.

Ovo je najneizvodljivija podjela od svih podjela.

domi

Post by domi » 10/06/2006 02:19

Koji je smisao otvaranje bezbroj nekakvih tema istog ili slicnog sadrzaja?

Ovo se vec polemise na najmanje 5 postojecih tema.

Al' hajde, mozda ovdje bude kakve nafake.

nesvrstan

Post by nesvrstan » 10/06/2006 02:21

zzzzz wrote:
Ovo je najneizvodljivija podjela od svih podjela.

Odlicno. To i ja govorim samo sto ja ubacujem rijec - TEHNICKI.

Ja takodje smatram da je ovakva podjela tehnicki neizvodiva i zelim da se na to fokusiramo, dakle da podastiremo takve argumente a no one napaljivacke koji samo jos vise rajcaju Srbe.

A takvi su upravo nastupi Mirnesa Ajanovica, Tokica, Lagumdzije...

nesvrstan

Post by nesvrstan » 10/06/2006 02:29

domi wrote:Koji je smisao otvaranje bezbroj nekakvih tema istog ili slicnog sadrzaja?

Ovo se vec polemise na najmanje 5 postojecih tema.

Al' hajde, mozda ovdje bude kakve nafake.

Ma znam da se o ovome mnogo drvi i jase izvinjavam na pokretanju teme. Ali zelim, kako sam naveo u naslovu, da uvedemo jedan novi pristup.

Ovo kako smo do sad reagovali je greska. SAmi smo sebe omalovazili u ovoj prici. JA hocu da kazem ovima iz RS: evo pickamumaterina hajde da vidimo jeli ta vasa ideja izvodiva sve da se i mi sa ove strane slozimo oko toga.

I da vidimo ko bi se usrecio od takve jedne zajebancije.

Jastreb35

Post by Jastreb35 » 10/06/2006 02:36

Tako sam i ja nekad govorio. Veli meni prijatelj Slovenac 1992 - bjezi iz Bosne bice tamo rat i podjelicete se, a ja mu odbrusih ko ti meni sad

Da i ? Postoje dva entiteta u kojima su sva tri naroda ravnopravna, jedna vojska, jedna zastava, iste tablice. Granica je na Drini, ne kod Doboja. BiH je podijeljena administrativno, Ne na teritorije dva naroda nego na dvije administrativne cjeline, u kojima svi narodi imaju ista prava. BiH nije nista vise podijeljena od Velike Britanije, na stranu to sto Vels i Skotska imaju istorijski identitet, a "Federacija" i "Srpska" nemaju.

zavrzlama
Been thanked: 1 time

Post by zavrzlama » 10/06/2006 02:57

Jastreb35 wrote:
Tako sam i ja nekad govorio. Veli meni prijatelj Slovenac 1992 - bjezi iz Bosne bice tamo rat i podjelicete se, a ja mu odbrusih ko ti meni sad

Da i ? Postoje dva entiteta u kojima su sva tri naroda ravnopravna, jedna vojska, jedna zastava, iste tablice. Granica je na Drini, ne kod Doboja. BiH je podijeljena administrativno, Ne na teritorije dva naroda nego na dvije administrativne cjeline, u kojima svi narodi imaju ista prava.

Tako bi trebalo da bude u pravednom svijetu..

E sad ko je kako shvatio dejtonski sporazum je druga stvar...jedni su shvatili da su dva entiteta,vlasnistvo tri naroda a ne gradana BIH.

Pa shodno tome i inicijativa za odvajanjem rs-a od BIH je u glavama tih inicijatora ..da je rs-a entitet srpskog naroda .pa zato i treba kao da se odvoji.

Jastreb35

Post by Jastreb35 » 10/06/2006 03:03

ko je kako shvatio dejtonski sporazum je druga stvar

Tu su OBA i OS BiH da pomognu s tumacenjem.

A_I_

Post by A_I_ » 10/06/2006 03:47

nesvrstan wrote:Ova veza izmedju dva entiteta je kao losa bracna veza: jedna strana unistava a druga bi da spasi brak.
Prva greska: dokle god jedna strana drugu drzi na silu nema od te veze nista i ona na kraju zavrsava razvodom.

to da je loša Dodikova je mantra - i to baš u momentu najvećih promjena u BiH koje trebaju najviše PROMIJENITI SITUACIJU :-) :-) :-)

znači kad su supružnici krenuli na terapiju kod bračnog savjetnika - jedno od njih počne minirati taj proces...

s obzirom da ti je ta prva pretpostavka pogrešna i sva ostala priča pada u vodu...

neće se pitanje kriminala, investicija, zapošljavanja, privrede, administracije,... riješiti raspadanjem BiH na dva dijela !!!

Reina

Post by Reina » 10/06/2006 07:06

A_I_ wrote:
nesvrstan wrote:Ova veza izmedju dva entiteta je kao losa bracna veza: jedna strana unistava a druga bi da spasi brak.

to da je loša Dodikova je mantra - i to baš u momentu najvećih promjena u BiH koje trebaju najviše PROMIJENITI SITUACIJU :-) :-) :-)

znači kad su supružnici krenuli na terapiju kod bračnog savjetnika - jedno od njih počne minirati taj proces...

neće se pitanje kriminala, investicija, zapošljavanja, privrede, administracije,... riješiti raspadanjem BiH na dva dijela !!!

eto citava stvar je u tome: MINIRANJE PROCESA. :oops:

kojsino

Post by kojsino » 10/06/2006 08:51

Moze,
ako ce svu zemlju ponijeti sa sobom preko Drine,
u saksijama...

dripac

Post by dripac » 10/06/2006 09:32

Bojim se da smo upravo iz tog razloga jedan rat prevalili preko ledja. Zaista nevidim razloga zbog kojeg bi to dopustili bez otpora i oružijem ponovo ak treba, ali ovaj put ili da se odcijepe, ili brate kome je do toga, otjerati preko Drine.

nesvrstan

Post by nesvrstan » 10/06/2006 09:43

Iz ovih nekoliko zadnjih postova se vidi da ova tema i ovaj pristup ipak ima smisla i da je zaista dtugaciji od prethodnih.

Ja mislim da mi ovdje ne trebamo gubiti vrijeme na raspredanju onog sto je svima poznato.

Pa vise je jasno sta je ovdje vjestacka tvorevina. Koliko juce neki gulanferi u nakim hangarima crtali granice ovih "prirodnih" entiteta. Daj ti meni ovo, evo tebi ono!

Ali sta sad - na nekim takvim "prirodnim" mjestima osvanuse table sa granicnim porukama - "Welcome to RS!". Takvih tabli "Welcome to BiH", usput, nema na granicnim prelazim u BiH.
I ta vasa prica - idite ali ponesite svoju zemlju u saksijama, nazalost ne pije vodu jer su neki idioti, onomad u Dejtonu, svu nasu zemlju Bosnu i Hercegovinu stavili u saksije - da ne kazem - SAKSIONISALI !

Ajde Harise, priznaj nam konacno da si ti u Dejtonu bio samo zato da pokazes Holbruku i CNN-u kako ti ekselentno znas engleski a ostali ne znaju ni beknut. A i ljepsi si od njih!

Ova patnja sa tablicama, sa pasosima, sa vojskom pa sad sa policijom... koliko god da to s teskom mukom ipak nekako ide, normalnom covjeku dopizdi jer skonta da ce se do kraja zivota morati radovati vijestima tipa "danas je svecano pusten voz Doboj-Tuzla"!

Ma kad bi ikako bilo moguce, a ja stvarno smatram da nije, ali cu za razliku od vas dodati - NAZALOST, ja bi naprimjer dobojlijama rekao ma idite u picku materinu sa tim vasim Dobojom, imali ste najbolji moguci polozaj na svijetu - u centru najljepse drzave na svijetu, na najinteresantnijoj raskrsnici puteva, a vi bi ste sad da budete slijepo crijevo nekakve drzave u kojoj ce vam pirocanac biti blizi od tesnjaka !

A na stranu to sto mi jos niko nije dao odgovor - kako je to ponavljam TEHNICKI moguce.
I ponovo se vracam na slucaj Hercegovine. Ne znam ima li negdje ta granica ucrtana ali ona se ZNA. Ja znam kada prodjem tunele na Ivanu i onaj kod Kupresa, da sam u Hercegovini. To se osjeti u zraku i po prirodi i to bi se mogla smatrati nekakva priroda granica. Ali kako ces djetetu na Dobrinji objasniti da mu se lopta otkotrljala u drugu drzavu, u drugi svijet u drugi svemir !?

Santos

Post by Santos » 10/06/2006 10:33

Mi smo vec podjeljeni.Ne samo sa RS nego totalno.Mi prvi nevolimo nikog.Ni onog iz RS ni Hercegovca ni Sandzaklije ni Babine.Dalje.Sarajevo i ostali znate na sta mislim.Sarajlije moje drage komsije tj.i sam sam taj kazu za izbjeglice.Da nije bilo rata nebi vidili grada.Oni su papci levati i ostalo.Djelimo se i na domace i inostrane dokaza kolko hoces.I onda se mi pitamo pa zasto ovi nece snama a ljudi ratovali 4 godine da nebi bili snama.Glupo raspravljat alm eto haj malo.

gavrilo

Post by gavrilo » 10/06/2006 12:15

Image

manijak1
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Post by manijak1 » 10/06/2006 12:20

Nemam zemlje da kopam...... :D inače bih elaborat odmah jedan .......farma nojeva + poljoprivreda :D :D ........vjerujem da bih uspio :oops: :D

Reina

Post by Reina » 10/06/2006 12:41

Reina wrote:
A_I_ wrote:

eto citava stvar je u tome: MINIRANJE PROCESA. :oops:

"Muhamed Filipovic reagira na izjavu celnika drzavnog Predsjedništva
TIHIC POKUSAVA OPRAVDATI DODIKA I CIJELU DIVERZIJU PREMA DRZAVI BIH

Akademik Muhamed Filipovic reagirao je jucer na izjavu predsjedavajuceg Predsjednistva BiH Sulejmana Tihića koja se tice Dodikove inicijative za organiziranje referenduma ootcjepljenju RS iz BiH

Tihic jete upravu kada tvrdi da je Dodikov zahtjev za organiziranje referenduma besmislen I neodrziv.Medjutim on odmah nakon te tvrdnje iznosi jednu apsurdnu tezu. Prema njegovom misljenju u BiH niko nema prvo organizirati referendum o ukidanju RS Tim stajalištem Tihić pravno posve neosnovano izjednačava drzavnopravni I medjunarodnopravni status BiH I RS naglašava u svom reagiranju akademik Filipović. Na ovaj način smatra Tihić pokušava opravdati Dodika i cijelu diverziju prema drzavi BiH koja dolazi iz krugova bliskih sadašnjem predsjedniku Vlade RS. Zapravao Tihić pokušava cijelu političku intrigu iz Banja Luke predstaviti kao rezultat ili posljedicu odbijanja patriotskih političkih snaga da prihvate ustavne reforme koje kako znamoi nisu bile nikakve reforme. Jer upravo je Dodok sa svojim banjaluckim prijateljima postavio uvjet da te reforme ne mogu dirnuti ni na kakav način u status RS i njeno pravo da opstruira, ako zeli, sve odluke u institucijamaBiH- konstatira akademik Filipovic.

Iz tog razloga ocjenjuje Filipovic Tihićeva izjava samo oktirva i jasno govori o dubokom politickom corsokaku u kojem se BiH nalazi. "

hukagrad

I tu je: SVA PRIČA – ZAVRŠENA!

Post by hukagrad » 12/06/2006 02:55

Uzbunu u „republici srpskoj“ je i razumjeti. Njima, koji tvrde da su narod i, istovremeno, odriču se milenijski vrijedne državotvornosti (globalno prepoznatljive po onom čemu „ostatak“ globusa tek odnedavno teži) očito, pošto im nedostaju „ustanci i seobe“, počelo im je nedostajati i onih koji će de facto i de jure samo pristajati za njihovim čoporom, a reagirati isključivo kada su pritisnuti državotvornim – bosanskim – snagama, no i tada s namjerom da učvrste vlastitu supoziciju. I to po receptu: „Činjenica je, međutim, da nam oni – predlogom za podjelu na srpsku, hrvatsku i muslimansku BiH – zapravo sami nude i nameću muslimansku republiku. To je za nas neprihvatljivo.“ Za koga? Ko su ti – mi? Pošto je Bosna u pitanju, milenijsko iskustvo i zdrava pemet ne protivurječe činjenici, po kojoj su „mi“ i „oni“ jedni te isti.
Ratne i mirnodopske kombinacije su ponešto različitog karaktera. U ratu se, i iz ilegalno delegalizirane pozicije, na uspjehu samoorganiziranih državotvornih snaga mogao graditi autoritet „mi“, zato što su te snage bile svjesne da moraju imati legalno liderstvo. Sa onim koje je „mi“ ilegalno organizirao, a koji su mu masovno okrenuli leđa, „mi“ je u ime BiH izjavio: „Mi smo se krvavo obračunali s našim ljudima koji su, tu i tamo, prekršili ratno pravo.“ Da li, baš, zbog toga? Što su ih, onda, na stotinjak metara od Predsjedništva BiH ubijali kao pse, čak i nakon što bi se predali? Zašto im nije suđeno? Da se ne bi sudilo Sarajevu?! Da bi se legitimitet i legalitet djelovanja samoorganiziranih državotvornih snaga (i autoriteta koji su ih bezuvjetno poveli u odsudnu borbu ne samo za odbranu države, nego i odbranu čovjeka uopće) nedvojbeno distancirao od onih koji su imali suprotne ciljeve, direktive ili naredbe? Zato je staljinistički precizno definirana linija nadležna za „brigu“ o ratnom pravu bila izvan nadležnosti komandanta na taktičkom nivou? Da se ne bi sudilo svakom pojedincu na koga „oni“ upru s tri prsta, jer to je „za nas neprihvatljivo“?

U miru, „mi“ uspjeh neće moći graditi na uspjesima odbrambenooslobodilačkih snaga, znači: morat će se suočiti i sa neuspjesima (pošto su, danas, i uspjesi i neuspjesi na državnom nivou političke kategorije) prihvatit će se rješenje, koje (ali isključivo na individualnom nivou, a taj je nivo uistinu zaslužan za samoorganiziranje, vođenje i globaliziranje odbrane ne samo države, nego i čovjeka uopće): satanizira uspjeh! (ljudski: uspjeh je uvijek u korist dobrog, dok je zlo u pročelju neuspjeha). Mada je „za nas neprihvatljivo“, to će „nas“ osloboditi legitimnih i legalnih prava samoorganiziranih državotvornih snaga (i autoriteta koji su ih bezuvjetno poveli u odsudnu borbu ne samo za odbranu države, nego i odbranu čovjeka uopće). Svakako, odgovornost za njihovu satanizaciju „mi“ će prenijeti na međunarodne supervizore (među kojima su, uzgred, i „naši“ doktrinarni neprijatelji, ali kojima „mi“ javno „ne smijemo isplaziti jezik“).
Šta „mi“ još može? Može, sve koji odsudno brane BiH, suočiti sa činjenicom da je to uzaludno, jer „oni neće BiH, a mi je nismo u stanju sami odbraniti“. Tako će se, ne samo ilegalizirati rezultati legitimnog bosanskohercegovačkog referenduma, nego i činjenica da je 1992. godine BiH odbranjena. Što, dalje, ishodi zaključkom da bosanskohercegovačke snage BiH ne mogu ni oslobađati (za svaki slučaj, uporno im je servirano da su dvostruko goloruke: s jedne strane su pod oružanim embargom četvrte evropske sile, a s druge pod embargom na naoružavanje koje im je nametnuo ostatak svijeta).
U miru, uz ono „oni“ (uzgred, u Goraždu su samo - „mi“, ali ga ubiše - „oni“!), moćan adut za nečinjenje su Ujedinjeni narodi i Evropska zajednica, te Sjedinjene američke države. Naravno, dok se supervizori s tih respektabilnih nivoa međunarodne zajednice bave Bosniom, „mi“ će legalno i legitimno u miru materijalizirati ono što je „za nas neprihvatljivo“. A „oni“ će legalno i legitimno slijediti u Daytonu ugovoren i u Parizu verificiran papir – kojim je „afirmiran kontinuitet različitih oblika državnosti BiH koji su narodi imali u toku historije“ - što je „za nas neprihvatljivo“, ali on je mjera kredibiliteta međunarodnih supervizora. Skupa ćemo (pozivajući se na katastrofičnu jugoslovensku zajednicu) organizirati „naše“ institucije pravde, prava i prisile, „naš“ diplomatski kor i/ili... Kako je „za nas neprihvatljivo“ da pojedinac – čovjek bude hitlerovski marginaliziran, a narod getoiziran „mi i oni“ prihvatit ćemo najvišu razinu međunarodno priznatih ljudskih prava i temeljnih sloboda. Mandat za njihovu implementaciju svakako je povjeren Ujedinjenim narodima i Evropskoj zajednici.
Međutim, dogodilo se da “mi i oni”, uz moćnu asistenciju i naočigled međunarodnih supervizora, izgubiše (siguran!) kredibilitet na ključnom pitanju samoodrživosti “nacionalističko-fanatičke” (Kristian Schwarz-Schilling), tj. nacističke simbioze. A bili su uvjereni da im se nema ko suprotstaviti.
Istini je poluistina (a ne: laž!) najjači oponent, kako u ratu tako i u miru. A razlozi za poluistinu mogu biti raznorazni, ali uglavnom leglo im je u primitivnom mozgu. U neizlječivo bolesnoj simbiozi „mi i oni“, kredo je: „Svemu Turci u kraj stadše – tvrdoj haši ne mogaše! Hašati, hašati i, samo, hašati!“ (haša, tur.: Ne dao Bog! Bože sačuvaj! Nipošto ne!) Na tom nivou funkcioniraju „oni“ i „mi“, tj. „RS“ i „FBiH“. Pojedinačno, ili i skupa mogu organizirati referendum samo o pravu na pradjedovinu „haše“, a ona je negdje u Beogradskom pašaluku. I tu je: SVA PRIČA – ZAVRŠENA! Pošto je dobro naučio gdje „je burak posrnuo“, dobro bi im došao Radovan Karadžić, da ih utješi. Međutim, on po Crnoj Gori idalje gusla: „Bježi, grdna kletvo, s roda... zavijet Srbi ispuniše!” Gdje će se nastaniti, bogzna.

Post Reply