Ostanak u krnjoj Jugoslaviji

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Jastreb35

Ostanak u krnjoj Jugoslaviji

Post by Jastreb35 » 12/01/2007 00:52

Kolega Vodenjak i ja smo poceli diskutovati o alternativama koje je Izetbegovic mogao primjeniti, a umjesto rjesenja kojim jeste pribjegao ;
..... pitanje je bilo ; kako bi se u toj krnjoj Jugoslaviji zadrzalo hercegovacke Hrvate ? Sustina tvoje strategije, koju se sazima u recenicu ....

Ako je vec dobio prvi udarac nozem, zasto i on nije pokusao, ako ni zbog cega drugog, a ono zbog bosnjackog naroda (kad vec ne i zbog bosanskohercegovackog) da se prikloni onima koji su imali cime da ubijaju?

... ne adresira cinjenicu da je po popisu iz 1991, od 14,709 stanovnika Citluka, njih 14,544 bilo hrvatske nacionalnosti. U Grudama, od 15,976, cak 15,939. U Neumu, od 4,268, njih 3,738. U Posusju, 16,571 od 16,659. U Prozoru 12,213 od 19,601. Listica; 26,231 od 26,437. Duvno; 25,407 od 29,321, itd.

Dakle necemo razmatrati opstine poput Kiseljaka i Mostara, koje se udruzenim snagama Bosnjaka i Srba moglo vojno uzeti. Govorim o opstinama u kojim je zivjelo 8 (osam) ili 19 (devetnaest) Srba. Milosevic a ni Karadzic ne bi slali Srbe da ginu za ova podrucja, koja bi bilo teze uzeti od Vukovara (demografija, teren, istorija podrucja kao ustaskog legla itd), te na tebi ostaje da odgovoris, kako bi se u toj krnjoj Jugoslaviji zadrzalo hercegovacke Hrvate ?

Ja vjerujem da potencijal za to nije postojao, te da se zato moralo traziti nezavisnost BiH, odnosno medjunarodno priznanje (koje bi se zatim nametnulo svim separatistima u BiH). Ako ti mislis da to jeste bilo moguce, a ocigledno mislis, objasni kako.

Bilo bi interesantno procitati sta (i) drugi misle o tadasnjim alternativama insistiranju na nezavisnosti, te kako ih se moglo ostvariti.

Jastreb35

Post by Jastreb35 » 12/01/2007 21:55

Toliko.

revolver amidza

Post by revolver amidza » 12/01/2007 23:14

hm,tema jeste ineresantna ali je u biti bezvezna jer se nazad ne moze,
sta je bilo bilo je(da bogdo nije),
kako vrijeme odmice,ja sam misljenja da je refrendum 92 bio preuranjen,i da je izetbegovic zagrizao na udicu iz hrvatske,..sjecate se onog famoznog,a propalog prijedloga of filipovica i zulfikarpasica da se napravi neki politicki sporazum sa srbima,taman kad se pocelo zakuhavat u hrvatskoj,
sam se tudjman uzasno prestarvio toga,argumenti ove 2 su bili logicni,..mnogo je bilo opstina gdje su bosnjaci i srbi zivjeli zajedno,..armija je bila na srpskoj strani itd,itd,..
a sto se tice hercegovaca,njima bi se vjerovatno desilo(a mozda i svim bih hrvatima)ono sto se desilo bosnjacima,..etnicko ciscenje,..
mislim da je alija donio smjelu odluku ali u veoma nezgodno vrijeme,uzdao se u pomoc svijeta i podrsku,prije svega hrvatske(ona je i bila,ali samo za herceg bosnu),..par puta sam gledao neke hrvatske forume,i ne malo sam bio zgadjen mrznjom koja se prosipa tamo protiv muslimana(recimo,forum.hr),.tamo se recimo srbi i rs nazivaju saveznicima protiv muslimana,ima cak i prica da treba srbima biti zahvalan za pobijene srebrenicane,jer da su oni zivi to bilo na stetu bih hrvata,..dobro,nisu svi takvi(ali zaista,da se zabezeknes)
mislim da bi ostankom u toj jugi,bosnjaci izbjegli genocid,ne bi im puhalo ispod samara,ali bi prosli sigurno bolje,..jest da ne bi bilo fer prema hrvatima,jer bi ga ono najvise popusili tada,..ali,bolje i oni nego mi,cisto pitanje interesa i opstanka,.recimo sandzak je prosao dobro u odnosu na nas,...
ali kao sto rekoh,nazad se ne moze,..
srbima se upravo muslimani sjebali koncept srboslavije,i sav svoj pasjaluk i silu su najvise iskalili na nama,..
vjerovatno bi situacija se nekako sama od sebe raspetljala,..ne znam,ali nekad se zamislim,..i vidim sta ostade od bosne i bosnjaka,..a pogotovo me huja spopadne kad vidim kako to hrvati tumace,..

Jastreb35

Post by Jastreb35 » 13/01/2007 00:06

sto se tice hercegovaca,njima bi se vjerovatno desilo(a mozda i svim bih hrvatima)ono sto se desilo bosnjacima,..etnicko ciscenje,..

Kako ? Koji bi to srpski politicar dozvolio da pogine hiljade Srba za grad u kojem zivi 8 (osam) gradjana srpske nacionalnosti ?

mislim da bi ostankom u toj jugi,bosnjaci izbjegli genocid,ne bi im puhalo ispod samara,ali bi prosli sigurno bolje,..jest da ne bi bilo fer prema hrvatima,jer bi ga ono najvise popusili tada,..ali,bolje i oni nego mi,cisto pitanje interesa i opstanka,

Znaci ostanes bez drzave, (jer ne mozes uspostaviti kontrolu nad pobunjenom Hercegovinom), vec si dao legitimitet Milosevicevoj "Jugoslaviji" i neizbjezno postanes nacionalna manjina u vlastitoj drzavi, kao sto su to Sandzaklije. Zanimljivo.

JBL

Re: Ostanak u krnjoj Jugoslaviji

Post by JBL » 13/01/2007 00:34

Nema Bosna sta traziti u Srbiji. Juce, danas ili sutra.

Grom iz vedra neba

Post by Grom iz vedra neba » 13/01/2007 00:48

Besmislena je rasprava o ostanku sa Srbijom u nekom savezu. Milosevic i Tudjman su svoju politiku usaglasili 25. marta 1991. godine u Karadjordjevu.

S druge strane 13. i 20. juna 1991. godine Franjo Tuđman je sa HDZ-om BiH tj. Hercegovačkom i Travničkom hrvatskom regionalnom zajednicom napravio sporazum o ciljevima hrvatskog naroda, a to je zajednicka hrvatska drzava, iliti Velika Hrvatska.

14. oktobra 1991. Karadzic javno u Skupstini kaze svoju namjeru da ce srpska politika pociniti genocid nad Bosnjacima, a Bosna da ce ici u pakao.

Novembra 1991. ponovo Hercegovačka i Travnička regionalna zajednica u Grudama potvrdjuju dogovor o ciljevima hrvatskog naroda, što je rezultiralo dokumentom kojeg su potpisali članovi HDZ-a BiH Mate Boban, Dario Kordić, Ivan Bender, Božo Raić, Jozo Marić i dr. (jedan od potpisnika vec odavno sluzi kaznu, drugima se sudi itd.) U dokumentu je navedeno da je trajno opredjeljenje Hrvata u BiH, zajednička hrvatska država.

Ukratko i jedni i drugi mnogo prije aprila 1992. jasno definisu svoju zlocinacku politiku, tako da je iluzorno bilo ocekivati nekakve ostanke u ovoj ili onoj zajednici. Uostalom Kosovo je bilo dio Jugoslavije, pa su i tamo Srbi napravili genocid.

Maksim

Post by Maksim » 13/01/2007 01:19

Jastreb35 wrote:
sto se tice hercegovaca,njima bi se vjerovatno desilo(a mozda i svim bih hrvatima)ono sto se desilo bosnjacima,..etnicko ciscenje,..

Kako ? Koji bi to srpski politicar dozvolio da pogine hiljade Srba za grad u kojem zivi 8 (osam) gradjana srpske nacionalnosti ?

mislim da bi ostankom u toj jugi,bosnjaci izbjegli genocid,ne bi im puhalo ispod samara,ali bi prosli sigurno bolje,..jest da ne bi bilo fer prema hrvatima,jer bi ga ono najvise popusili tada,..ali,bolje i oni nego mi,cisto pitanje interesa i opstanka,

Znaci ostanes bez drzave, (jer ne mozes uspostaviti kontrolu nad pobunjenom Hercegovinom), vec si dao legitimitet Milosevicevoj "Jugoslaviji" i neizbjezno postanes nacionalna manjina u vlastitoj drzavi, kao sto su to Sandzaklije. Zanimljivo.

Koja je to vlastita drzava Sandzaklija? Koliko ja znam, Srbija jeste njihova domovina i oni tamo jesu nacionalna manjina. Nego sto drugo? Ta drzava se zove Srbija koliko znam. To znaci, ako je njihova volja da se ne izjasnjavaju kao Srbi, da nije lose uzivati status nacionalne manjine, e sad koliko taj status sa papira prelazi na svakodnevno djelo, ne znam, ali izgleda da im nije lose.

Jastreb35

Post by Jastreb35 » 13/01/2007 01:22

Koja je to vlastita drzava Sandzaklija?

Njih sam spomenuo da bih objasnio kakav bi status Bosnjaci imali u "Jugoslaviji" Vodenjaka, kekeca, Zulfikarpasica i ostalih koji tvrde da je s Milosevicem trebalo koalirati protiv Hrvata, zato sto su Milosevicevi eto imali "cime da ubijaju".

Maksim

Post by Maksim » 13/01/2007 01:38

Da, to je jasno. Samo to su dva razlicita slucaja, jer Sandzaklije se nalaze u svojoj vlastitoj drzavi i uvijek su bili manjina u njoj dok bi Bosnjacima bio oduzet dom i oni pretvoreni u nacionalnu manjinu.

forUMASH

Post by forUMASH » 13/01/2007 01:40

....mislim da je izlazak iz krnje YU jedna od rijetkih ispravnih odluka Alije Izetbegovica......problem je sve nakon toga....

....a sad SBB KBB.... :? :? :?
....kad se vratim kuci pijan.... :D :D :D

Vodenjak

Post by Vodenjak » 13/01/2007 10:22

Jastreb35 wrote:

Njih sam spomenuo da bih objasnio kakav bi status Bosnjaci imali u "Jugoslaviji" Vodenjaka, kekeca, Zulfikarpasica i ostalih koji tvrde da je s Milosevicem trebalo koalirati protiv Hrvata, zato sto su Milosevicevi eto imali "cime da ubijaju".

O cemu ti kolega @Jastreb? :-) :-)

Hoces da kazes da je Jugoslavija znacila ukidanje BiH kao drzave?
Poredis status Sandzaka koji je uvijek bio u sastavu drzave Srbije i dijelom drzave Crna Gore (necemo sad ici preduboko u istoriju i gledati granice koje su se pravile u srednjem vijeku ili prije) sa onim sto je bila drzava Bosna i Hercegovina?
Stalo ti je i iz petnih zila se nesto zalazes za shaku Hrvata u zapadnoj Hercegovini koji prije podne mrze sebe a poslije podne cijeli svijet. Zbog te shake ljudi smatras da je bilo ispravno, cak i iz Alijinog, nacionalistickog ugla, dovesti do toga da se apsolutno sve i jedan Musliman sa podrucja bivse Jugoslavije koji je do referenduma za BiH bio konstitutivni narod u te zemlje, preko noci pretvori u nacionalnu manjinu!?

Danas imas, na papiru, konstititutivne Bosnjake na podrucju BiH i tu je tacka.
A o njihovoj faktickoj konstitutivnosti u Republici Srpskoj, u voljenoj ti zapadnoj Hercegovini i jos nekim dijelovima BiH dalo bi se rapravljati.
Pa cak se moze raspravljati i o polozaju konstitutivnog Bosnjaka na podrucju fildzana koji je kontrolisala nekad Armija BiH sa polozajem Bosnjaka iz perioda njegove konstitutivnosti za vrijeme Jugoslavije. Ovdje prije svega mislim na njegova egzistencijalna prava, slobodu kretanja, pa ako hoces i ljudska prava...
To sto se ljude ubijedilo da je sloboda to sto na sav glas mogu gdje hoce i kako hoce isticati kako su vjernici (sto su u principu samo njihova licna osjecanja i nista vise od toga!), napravljeno je samo zato da bi im se zamazale ochi i da ne bi shvatili da se nalaze u jednom velikom zatvoru, da su taoci lopova, kriminalaca, nesposobnih politicara, idiota prve vrste obucenih u jagnjece koze! Da ne bi shvatili da nemaju posla, da buducnost izgleda blago receno tamno siva, da mladost gleda samo kako da se izvuce iz te crne rupe koja je prozdire, da je moral pao na najnize grane i da je i u daljem padu...
Po svemu sto pishes @Jastrebe, ispada da su se Bosnjaci mogli izboriti za gore navedeno samo pushkom koju nisu ni imali, a da mirnnim putem nisu mogli dobiti cak ni to!? :shock:
Razmisli malo o ovom zadnjem sto napisah...

A sad, ko Bosanac da ti kazem: Podjednako se glupo, skrusheno, zarobljeno, jedno, muchno i sta sve jos ne osjecam u bilo kom dijelu suverene, nedjeljive, jedinstvene, demokratske BiH, bez obzira u kom njenom dijelu da se nalazim. Istina, u pojedinim dijelovima bi mi moglo ime biti problem pa se malo cak i bojim, a u onima u kojima mi je ime "ispravno" moram malo da glumim veceg patriotu za "svoj" narod nego sto jesam - tek toliko da me se ne bi stavilo na stub srama kao izdajnika.
A mozda i na lomachu bacilo, ko zna... :oops:

Jesu li dakle sve to razlozi da se priklonim hvalospijevima koje @Dolina upucuje zadnjem predsjedniku Predsjednistva Republike Bosne i Hercegovine? :roll:

p.s. Svakom onom ko iole zeli da vidi kako istina izgleda, a ako je sarajlija, preporucio bih da prije odgovora uzme put pod noge i Bosnom prodje!
I zapadnom Hercegovinom, naravno... :D
Napucano Sarajevo je samo nalicje stvarnog stanja u BiH!
Ogledalo tog stanja se nalazi van prestonice.

sulesavic

Post by sulesavic » 13/01/2007 10:58

Zanimljive teorije.

Prvo ¹to mi je palo na pamet - koaliranje bo¹njaèke strane sa srpskom bi dovelo do toga da bi i BiH one godine dobila malo po u¹ima od NATO-a i idemo dalje. Skrivali bismo Mladiæa i Karad¾iæa po na¹im brdima (prièa se da se oni i ovako skrivaju po na¹im vrletima), imali Sablju, proizvodili Zastavu 10, igrali dobar fudbal i ko¹arku...

seiko22
Location: "REPUBLIKA SRPSKA IS GENOCIDAL PRODUCT AND SHOULD BE ABOLISHED " Prof. Francis A. Boyle

Post by seiko22 » 13/01/2007 12:49

Vodenjak wrote:
Jastreb35 wrote:

O cemu ti kolega @Jastreb? :-) :-)

Hoces da kazes da je Jugoslavija znacila ukidanje BiH kao drzave?
Poredis status Sandzaka koji je uvijek bio u sastavu drzave Srbije i dijelom drzave Crna Gore (necemo sad ici preduboko u istoriju i gledati granice koje su se pravile u srednjem vijeku ili prije) sa onim sto je bila drzava Bosna i Hercegovina?
Stalo ti je i iz petnih zila se nesto zalazes za shaku Hrvata u zapadnoj Hercegovini koji prije podne mrze sebe a poslije podne cijeli svijet. Zbog te shake ljudi smatras da je bilo ispravno, cak i iz Alijinog, nacionalistickog ugla, dovesti do toga da se apsolutno sve i jedan Musliman sa podrucja bivse Jugoslavije koji je do referenduma za BiH bio konstitutivni narod u te zemlje, preko noci pretvori u nacionalnu manjinu!?

Danas imas, na papiru, konstititutivne Bosnjake na podrucju BiH i tu je tacka.
A o njihovoj faktickoj konstitutivnosti u Republici Srpskoj, u voljenoj ti zapadnoj Hercegovini i jos nekim dijelovima BiH dalo bi se rapravljati.
Pa cak se moze raspravljati i o polozaju konstitutivnog Bosnjaka na podrucju fildzana koji je kontrolisala nekad Armija BiH sa polozajem Bosnjaka iz perioda njegove konstitutivnosti za vrijeme Jugoslavije. Ovdje prije svega mislim na njegova egzistencijalna prava, slobodu kretanja, pa ako hoces i ljudska prava...
To sto se ljude ubijedilo da je sloboda to sto na sav glas mogu gdje hoce i kako hoce isticati kako su vjernici (sto su u principu samo njihova licna osjecanja i nista vise od toga!), napravljeno je samo zato da bi im se zamazale ochi i da ne bi shvatili da se nalaze u jednom velikom zatvoru, da su taoci lopova, kriminalaca, nesposobnih politicara, idiota prve vrste obucenih u jagnjece koze! Da ne bi shvatili da nemaju posla, da buducnost izgleda blago receno tamno siva, da mladost gleda samo kako da se izvuce iz te crne rupe koja je prozdire, da je moral pao na najnize grane i da je i u daljem padu...
Po svemu sto pishes @Jastrebe, ispada da su se Bosnjaci mogli izboriti za gore navedeno samo pushkom koju nisu ni imali, a da mirnnim putem nisu mogli dobiti cak ni to!? :shock:
Razmisli malo o ovom zadnjem sto napisah...

A sad, ko Bosanac da ti kazem: Podjednako se glupo, skrusheno, zarobljeno, jedno, muchno i sta sve jos ne osjecam u bilo kom dijelu suverene, nedjeljive, jedinstvene, demokratske BiH, bez obzira u kom njenom dijelu da se nalazim. Istina, u pojedinim dijelovima bi mi moglo ime biti problem pa se malo cak i bojim, a u onima u kojima mi je ime "ispravno" moram malo da glumim veceg patriotu za "svoj" narod nego sto jesam - tek toliko da me se ne bi stavilo na stub srama kao izdajnika.
A mozda i na lomachu bacilo, ko zna... :oops:

Jesu li dakle sve to razlozi da se priklonim hvalospijevima koje @Dolina upucuje zadnjem predsjedniku Predsjednistva Republike Bosne i Hercegovine? :roll:

p.s. Svakom onom ko iole zeli da vidi kako istina izgleda, a ako je sarajlija, preporucio bih da prije odgovora uzme put pod noge i Bosnom prodje!
I zapadnom Hercegovinom, naravno... :D
Napucano Sarajevo je samo nalicje stvarnog stanja u BiH!
Ogledalo tog stanja se nalazi van prestonice.

:faraon1: :faraon1: :faraon1: :faraon1: :faraon1:
"vodenjak", pet faraona!!
napokon neko ko vidi iza "jastrijebovih" "teorija" ,"floskula", "strategija", etc, etc, etc,

manijak1
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Post by manijak1 » 13/01/2007 13:01

:oops: Haj dobro ......šta bi Bošnjaci bez puške dobili?
Velike susjede i Velike komšije?
Ili bi se JNA ( sa svakako bošnjačkim vojnicima u sastavu iste ) okomila na Zapadnu Hercegovinu i na utvrđivanje tadašnjih dobro opremljenih i zaokruženih SAO Krajina u Hrvatskoj i da li bi od tadašnje SRBiH uopšte ostala BiH?
Zaboravljate da su se tokom tih pregovora o nekoj konfederalnoj SFRJ Slovenci već izdvojili iz SFRJ nakon sedmodnevne avanture velikosrpske soldateske u Sloveniji i da su se već dobro , vojno i materijalno opremile SAO u Hrvatskoj a kod nas .....zna se ko je dobivao MTS iz štabova TO .
A ta "šaka" Hrvata u Zapadnoj Hercegovini je već bila vojno organizirana za razliku od nas koji smo kakali i kukali .......nećemo rat .....nećemo ovo ono .......dobili smo sve što nam treba ali očito nedovoljno da se opametimo jednom zauvijek.

Oceania

Post by Oceania » 13/01/2007 15:10

Maksim wrote:
Jastreb35 wrote:

Koja je to vlastita drzava Sandzaklija? Koliko ja znam, Srbija jeste njihova domovina i oni tamo jesu nacionalna manjina. Nego sto drugo? Ta drzava se zove Srbija koliko znam. To znaci, ako je njihova volja da se ne izjasnjavaju kao Srbi, da nije lose uzivati status nacionalne manjine, e sad koliko taj status sa papira prelazi na svakodnevno djelo, ne znam, ali izgleda da im nije lose.

Tacno , drzava se zove Srbija koliko i ja znam i svi ostali osim Srba su nacinalne manjine .Dobro si naucio tu lekciju.A sad mi metodom proste logike objasni kako su to Srbi konstitutivan i suveren narod u drzavi koja se, koliko ja znam zove BOSNA !!!!!!

Oceania

Post by Oceania » 13/01/2007 15:18

Maksim wrote:Da, to je jasno. Samo to su dva razlicita slucaja, jer Sandzaklije se nalaze u svojoj vlastitoj drzavi i uvijek su bili manjina u njoj dok bi Bosnjacima bio oduzet dom i oni pretvoreni u nacionalnu manjinu.

Netacno !!!!! Sandzaklije ( Muslimani , prije rata sa velikim M ) su u bivsoj Jugoslaviji bili kostititvan i suveren narod.Dakle niposto nije tacna tvoja tvrdnja da su uvijek bili nacionalna manjina.Prisjeti se , konsitutivni narodi u SFRJ :
Hrvati , Slovenci , Muslimani , Crnogorci , Makedonci ! Nacionalne manjine:
Talijani , Albanci , Cesi , Romi , Madjari , Rumuni , Slovaci , Turci ...........
E sad gledaj ovu pravicu i rezon Srba i Hrvata.Srbi u Hrvatskoj sa osamostaljenjem Hrvatske postaju nacionalna manjina.Hrvati i Bosnjaci ( muslimani ) u Srbiji postaju nacinalna manjina .A u Bosni Srbi i Hrvati osaju konstitutivni i suvereni.Zasto ? Ja cu ti reci odmah da se ne mucis , zato sto su imali vise pusaka .Na taj nacin se jedino moze objasniti ovaj apsurd nevidjen na planeti ( da tri naroda nose suverenitet jedne drzave ) !!!!!

Oceania

Post by Oceania » 13/01/2007 15:39

Da odgovorim Jastrebu na pitanje koje je on ovdje na forumu postavio stotinu puta .Sta bi bilo kad bi bilo , da su se Bosna i Bosnjaci priklonili Srbima i JNA .
Tj .Kako bi se sve to zavrsilo s obzirom na cinjenicu da u zapadnoj Hercegovini zivi kompaktno hrvatsko pucanstvo ( 150 000 ljudi usput receno ) koje zeli pripajanje Hrvatskoj , i jos @Jastreb spominje nekakvu konfiguraciju terena u zap.Hercegovini :? :? :-) :-) e pa evo ti odgovora ne samo da ne bi bilo zapadne Hercegovine niti Hrvata u njoj nego ne bi bilo ni Republike Hrvatske.
To bi sve zavrsilo u moru i plivaj prema Italiji.To ti je odgovor .

P.S. Kada je JNA i paravojne formacije napala na Vukovar i Dubrovnik ja licno stao sam na stranu Hrvatske i to dozivio kao agresiju.Smatrao sam da sam stao na stranu zrtve .Bio sam uvjeren da sam na pravednoj strani.To je takodje bio razlog politicikog rukovodstva BiH i bosnjackog naroda da uzme Hrvate za saveznike.A to kako su oni vratili to je sad druga stvar , to nije do tebe ....svakom svacija cast .....i jos nesto , ja bi uvijek i ponovo stao na stranu zrtve , pravde i istine bez obzira da li ona bila bosnjacka srpska , hrvatska , ali kako onda tako i danas i u buduce nikad ne bi vjerovao tipovima kakvi su Tudjman , Boban , Bender , a pogotovo ljigavcima iz SDP i HSLS kao sto Tomac , Budisa .....doduse vise nikome ne vjerujem kada sam vidio kakvi su ljudi vodili bosanske muslimane u ratu.Narod cija je sudbina bila u rukama Hasana Cengica , Dzeme Latica ...Bakira i Alije .........nije ni mogao bolje proci nego sto jeste. Da su Bosnu i Armiju BIH vodili mangupi poput Bogicevica , Durakovica ...Divjaka , Halilovica ...niti bi bilo genocida niti republike sumske .

senada

Post by senada » 13/01/2007 15:49

Bosnjake ce Srbima prikloniti bosnjacko rukovodstvo.Zapravo vec jeste.Doduse sa zakasnjenjem od jednoga i pol desetljeca, i s' kolateralnim zrtvama ali za prave stvari nikada nije kasno, makar one bile i male kao filjdzan... u malim se bocama otrov drzi.

Dolina avalona

Post by Dolina avalona » 13/01/2007 16:07

Oceania wrote: Da su Bosnu i Armiju BIH vodili mangupi poput Bogicevica , Durakovica ...Divjaka , Halilovica ...niti bi bilo genocida niti republike sumske .

Mozda si u pravu!
Ali je ipak i vise nego smijesno raspravljati o tome sta bi bilo da je bilo. Pogotovo iz danasnje mirnodopske perspektive. Danas se moze svasta smisliti i do svakakvih zakljucaka doci ali to nemijenja cinjenice o agresoru i zrtvi.
Siguran sam da je Alija radio najbolje kako je znao i umjeo za dobrobit BiH, ali situacija je bila takva kakva je bila, grozna, rat, neimastina...
Zato mislim da je bezobrazno i naivno sada pricati i pametovati iz rahatluka.

kekec

Post by kekec » 13/01/2007 16:22

Jastreb35 wrote:

Izvini, ali izmisljas.
Nigdje nisam izjavio gore podebljano.
Slovenija i Hrvatska odlaze, u ostatku ostaju BiH,
Crna Gora, Makedonija i Srbija. A sve vezano za
avnojevske granice. To bi bila srz.
A nikako rat protiv Hrvata, niti bilo kakav rat. :roll:

Kula08

Post by Kula08 » 13/01/2007 16:27

Dolina avalona wrote:
Oceania wrote: Da su Bosnu i Armiju BIH vodili mangupi poput Bogicevica , Durakovica ...Divjaka , Halilovica ...niti bi bilo genocida niti republike sumske .

Mozda si u pravu!
Ali je ipak i vise nego smijesno raspravljati o tome sta bi bilo da je bilo. Pogotovo iz danasnje mirnodopske perspektive. Danas se moze svasta smisliti i do svakakvih zakljucaka doci ali to nemijenja cinjenice o agresoru i zrtvi.
Siguran sam da je Alija radio najbolje kako je znao i umjeo za dobrobit BiH, ali situacija je bila takva kakva je bila, grozna, rat, neimastina...

Naravno da je Alija radio najbolje kako je znao i umeo, ali na planu izdaje Republike BiH. Rezultati njegovog rada su vidljivi svigdje.

senada

Post by senada » 13/01/2007 16:39

manijak1 wrote::oops: Haj dobro ......šta bi Bošnjaci bez puške dobili?
Velike susjede i Velike komšije?
.

Na "stetu" bosnjastva samo bi prezivjeli, ali bolje mrtav Bosnjak, nego ziv BH musliman.

Grom iz vedra neba

Post by Grom iz vedra neba » 13/01/2007 16:41

kekec wrote:
Jastreb35 wrote:

Izvini, ali izmisljas.
Nigdje nisam izjavio gore podebljano.
Slovenija i Hrvatska odlaze, u ostatku ostaju BiH,
Crna Gora, Makedonija i Srbija. A sve vezano za
avnojevske granice. To bi bila srz.
A nikako rat protiv Hrvata, niti bilo kakav rat. :roll:

Sa onakvim kolicinama ratnih zlocinaca, mitolozima i kvaziintelektualcima kojima su hajduci junaci, a ratni zlocinci heroji sve da je BiH ostala netaknuta niko normalan ne bi htio da zivi. Hvala Bogu pa nam Beograd ne odredjuje sta cemo da ucimo, koga cemo da slavimo. Oni zive jos uvijek u srednjem vijeku, a genocid su pocinili i na Kosovu, koji je AP u Srbiji? Ko uopste moze garantovat da ne bi pocinili genocid i u BiH? A sada bismo bili zajedno na sudu optuzeni za agresiju na Hrvatsku.

Grom iz vedra neba

Post by Grom iz vedra neba » 13/01/2007 16:41

Kula08 wrote:
Dolina avalona wrote:

Mozda si u pravu!

Naravno da je Alija radio najbolje kako je znao i umeo, ali na planu izdaje Republike BiH. Rezultati njegovog rada su vidljivi svigdje.

Cuj "umeo", tobe jarabi :-) :D

kekec

Post by kekec » 13/01/2007 16:50

Grom iz vedra neba wrote:Sa onakvim kolicinama ratnih zlocinaca, mitolozima i kvaziintelektualcima kojima su hajduci junaci, a ratni zlocinci heroji sve da je BiH ostala netaknuta niko normalan ne bi htio da zivi. Hvala Bogu pa nam Beograd ne odredjuje sta cemo da ucimo, koga cemo da slavimo. Oni zive jos uvijek u srednjem vijeku, a genocid su pocinili i na Kosovu, koji je AP u Srbiji? Ko uopste moze garantovat da ne bi pocinili genocid i u BiH? A sada bismo bili zajedno na sudu optuzeni za agresiju na Hrvatsku.

Grome ne lupetaj, nemoj se ukljucivati samo da nesto kazes, nego lijepo procitaj naslov, komentare, a onda pisi.
Govori se o ostajanju u JU iz koje bi izasle Slovenija i Hrvatska. Znaci 1989, 90 godina.
Tada nije bilo ratnih zlocinaca i ostalog sto se iznjedrilo ratom.
Porediti Kosovo i BiH je blago receno "glupo".
Ili da ti pomognem, poredeci primjer Cehoslovacke, pokusavamo pretpostaviti
situaciju u JU, gdje bi SL i H imale ulogu Ceske, a Ostale Republike ulogu Slovacke.
Ili, sta bi bilo da je bilo.
Ako hoces da se ukljucis, onda zaboravi ovo sto se desavalo, vrati se u ono vrijeme, uzmi u obzir ondasnju situaciju,
raspored i kolicinu bitnih cinjenica i kombinuj. :D

Post Reply