Osnovne skole-preporuke?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Post Reply
denis.istok
Has thanked: 1 time

Osnovne skole-preporuke?

Post by denis.istok » 18/04/2011 07:47

Cijenio bih licna iskustva roditelja koji su upisali djecu u navedene Osnovne skole, koliko su zadovoljni nastavom, uciteljicama/uciteljima, produzenim boravkom-ako ga ima, i ostalim "cimbenicima" koji su bitni.

A skole su:
MM Dizar Otoka
Osman Nakas
Cengic vila 1
Medjunarodna na tranzitu
I ona u Hrasnom.

Qler
Been thanked: 3 times

Re: Osnovne skole-preporuke?

Post by Qler » 18/04/2011 08:31

Ona koja je najbliza...

Creasy

Post by Creasy » 18/04/2011 08:36

OS "Osman Nakas" ti je dobra skola, direktor je dobar covjek.

lajkujMe

Post by lajkujMe » 18/04/2011 08:42

Najbliza jarane nema tu svrhe provjeravati koja je bolja svaka je ista s istim programom rada, sve zavisi od tvog djeteta da uci :)

riko-ga

Post by riko-ga » 18/04/2011 08:47

M.M.Dizdar je skola u koju idu moja djeca.Zadovoljan nastavnim kadrom mada je direktor po meni los.Ali to je moje misljenje.I koliko sam svatio djeca iz ove skole kad odu u srednju imaju vise znanja od ostale djece.E sad koliko je tacna ova teza neznam.Ili je to prica za sve skole.

Mozda bi mogao/la djete provesti kroz sve ove skole pa da ono samo odluci u koju da ide.Sretno.

Tikvica

Post by Tikvica » 18/04/2011 09:27

Sto se tice OS "Cengic Vila I", kao roditelj djeteta koji pohadja tu skolu, ali i kao roditelj koji je u Vijecu roditelja, mogu reci da skola i nastavno osoblje pored redovne nastave, ulazu jako puno na osposobljavanju djece za zivot. Skola ima solidan prosjek, koliko mi se cini 4 nesto, djeca osvajaju nagrade, vodi se racuna o socijalnoj situaciji roditelja, ali ono sto je najbitnije je da djeca dobiju jako dobro temeljno znanje za naredno skolovanje. Imaju projekte, ogledne casove, radi se na timskom (ne samo unutar razreda, nego i izmedju razreda), ali i na indivudalnom radu. Skola ima odredjena pravila npr. da se za vrijeme nastave ne smije izlaziti iz dvorista skole, ali ima u skoli prodavnica da djeca koja ne zele skolsku uzinu kupe sendvic, nesto da popiju, neki slatkis, imaju pravilnik o odjevanju ucenika i nastavnika. Djeca od I-IV razreda su prva smjena, V i VI razred je medjusmjena, a stariji razredi su druga smjena (nastava do 17.40h). Kroz Vijece roditelja znam da se vodi racuna o stavovima roditelja, njihovim zeljama, ali da se isto tako postuju djeca i pita se njihov glas. Vijece roditelja je dosta u saradnji sa skolom i promijenilo u skoli. Ima produzeni boravak, gdje se uticalo na ishranu i da se tacno zna sta je na meniju te sedmice. Cesto se sprovode ankete medju ucenicima i roditeljima, razlicita istrazivanja, puno je vannastavnih aktivnosti. Postoje termini za konsultacije sa predmetnim nastavnikom, pored redovnih 15-dnevnih informacija sa razrednikom. Skola ima odlicnu saradnju sa Policijskom upravom Novo Sarajevo, sa Mjesnim zajednicama na podrucju skole, vodi racuna da nema dilanja droge ili bilo kojih drugih stetnih aktivnosti u krugu skole. Cesto imaju tribine za roditelje, od sigurnosti na internetu, odnosa roditelj-dijete i slicno. Kada pocinje nastava sve uciteljice/ucitelji/nastavnici (zavisno koja je smjena), direktorica, pedagogica docekaju djecu u holu skole. Tada i roditelji mogu da komuniciraju sa nastavnim osobljem ili sa direktoricom (pored termina za kosultacije ili za roditeljske). Na web stranici http://www.oscvila1.edu.ba/ se azuriraju redovno podaci o aktivnostima u skoli.
Vijece roditelja se redovno sastavlja, cesto imamo oprecna misljenja u odnosu na menadzment skole, mijenjamo u dogovoru stvari koje se roditeljima ne svidjaju, komuniciramo. Skola je otvorena prema promjenama, prilagodjava se potrebama djece, uvazava odluke Vijeca roditelja i Vijeca ucenika.
Ono sto se meni ne svidja je jednoobraznost smjena, ali uzevsi u obzir nedostatak prostora, razumijem zasto su oba Vijeca donijela vecinsku odluku da i u ovoj skolskoj godini bude takav raspored. Nastavni plan i program je nesto sto je izvan uticaja skole, tako da to ne mogu stavljati njima na teret.
Za prvacice bude organizovan u junu tzv dan otvorenih vrata. Za prvi dan skole bude priredba i svaka uciteljica/ucitelj se potrude, bilo sa tortom ili na bilo koji drugi nacin da simbolicno uljepsaju taj dan i ucine ga praznikom. Mi smo dobili poziv za prvi dan skole, sa slikom uciteljice i prekrasnim rijecima pozivnice sa njene strane.
Ako nisi siguran u izbor skole, razgovaraj sa direktorom/pedagogom skole, upoznaj se sa aktivnostima prije nego se odlucis.
Moje drugo dijete ce isto ici u ovu skolu.

Tikvica

Post by Tikvica » 18/04/2011 09:58

Jos jedan link u vezi OS Cengic Vila I

http://www.radiosarajevo.ba/novost/50420

vozač

Post by vozač » 18/04/2011 10:19

ako kontaš dijete upisivati u gimnaziju onda je najbolje probrati neku školu iz koje izlazi najviše odličnih, a takve su ti uglavnom sve, imaš od 100 đaka 100 odlikaša, sa svim peticama 8-)

jebo ti naš sistem obrazovanja i uspostave vrijednosti, kakvi su to razredi i škole gdje je više od 85% učenika odlično, a djeca nam izlaze iz škole tri puta gluplja nego što uđu, al zato znaju šta je demokratija, šta su prava djeteta, šta su nekakvi kvazi projekti i PM, šta je kultura življenja, društveno su angažovani (svi su na mrežama), vladaju informacionim tehnologijama, (znaju se konektovati na facebook), znaju i promijeniti program na daljinskom kad treba krenuti šeherzada, dolina vukova itd.,

fantastično kucaju poruke na mobitelima, doduše to što natucaju ćirilicu nikome nije bitno, al to što će zalutati kad ode u banja luku to je bitno samo roditelju

kakvo ba školstvo, o čemu vi pričate, to je najveća ubleha koja postoji trenutno u bih, gdje god upišeš dijete čeka te isto, upiši ga tamo gdje tebi najviše odgovara ... neprocjenjivo, svakako će dok prispije za gimnaziju pristići još hiljade učenika generacije, ponosa škole itd. tako da ćeš morati tražiti štelu jer ti dijete, (gledano kroz ocjene) neće zadovoljavati kriterije, biće ih na stotine boljih ... :lol: :lol: :lol: , po ocjenama koje nam školarci donose mi smo već odavno trebali zaštititi bosanski mozak,

jadna nam majka šta rade od naše djece, to je najbolji opis bh školstva :x

amrica

Post by amrica » 18/04/2011 11:33

Sve ti je to u 5 deka. Svi ce nauciti pisati, citati i ono ostalo sto se uci u osnovnoj.
Kasnije, za srednju treba dobro skontati.
Bolje staviti fokus na druge, prakticne stvari: koja je skola najbliza, do koje ima najmanje prelazaka preko ulice, kakav je saobracaj, koliko je skolsko dvoriste, kakva je sama skola, higijena, klupe i stolice, sirina hodnika i stepenica, kakave su hale, to je ekstra vazno za klince, ....
I jos gdje ce mu raja iz vrtica ici, bolje da ima poznate djece u razredu nego da se nadje skroz sam(a).
Skolska kantina ili bife ili granpcic, pa ima li u blizini kakav fast food...

denis.istok

Post by denis.istok » 18/04/2011 12:52

Hvala svima, blizina mi nije bitna, ionako cu ili voziti ili voditi dijete, jer nepojmljivo mi je da dijete ide samo.

Od svega napisanog ima dosta faktora-djeca iz vrtica ce se izleda rasplinuti, i sto se tice drustva mislim da nece biti problema oko uklapanja.

Cuo sam dosta toga o cengic vili 1, a ovaj iscrpan opis ce mi biti razlog vise da je za sada pozicioniram na broj 1. no vidjet cemo jos neka iskustva.

amrica

Post by amrica » 18/04/2011 13:12

denis.istok wrote:Hvala svima, blizina mi nije bitna, ionako cu ili voziti ili voditi dijete, jer nepojmljivo mi je da dijete ide samo.

Od svega napisanog ima dosta faktora-djeca iz vrtica ce se izleda rasplinuti, i sto se tice drustva mislim da nece biti problema oko uklapanja.

Cuo sam dosta toga o cengic vili 1, a ovaj iscrpan opis ce mi biti razlog vise da je za sada pozicioniram na broj 1. no vidjet cemo jos neka iskustva.

Neces 9 godina voziti dijete u skolu, mozda prva 2-3 razreda, onda ce poceti samo da ide...

denis.istok

Post by denis.istok » 18/04/2011 13:41

U pravu si, ali isto tako ako Bog da nisam imao namjeru ostajati na ovoj adresi 9 godina, no sve je moguce, ko ziv ko mrtav za 9god :)

Zato kazem da mi je svejedno koja je skola radi udaljenosti, prvih 4-5god ce sigurno neko ici sa djetetom do skole i nazad iz produzenog.

mimsy

Post by mimsy » 19/04/2011 11:50

:shock: c.vila najbolja?!
Mozda su se stvari sad promjenile...al dok sam ja isla u tu skolu sa strahom sam se vracala kuci iz druge smjene nakon dezurstva.Doduse davno je to bilo al se meni urezalo u pamcenje.

StupskaBitanga

Post by StupskaBitanga » 19/04/2011 12:16

riko-ga wrote:M.M.Dizdar je skola u koju idu moja djeca.Zadovoljan nastavnim kadrom mada je direktor po meni los.Ali to je moje misljenje.I koliko sam svatio djeca iz ove skole kad odu u srednju imaju vise znanja od ostale djece.E sad koliko je tacna ova teza neznam.Ili je to prica za sve skole.

Mozda bi mogao/la djete provesti kroz sve ove skole pa da ono samo odluci u koju da ide.Sretno.

:thumbup:

Post Reply