Osiguranje nova pravila igre

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

nevencikotic

Osiguranje nova pravila igre

Post by nevencikotic » 17/02/2011 12:41

Prije par dana u Avazu je osvanuo clanak u cijem se tekstu navodi da su se osiguravajuce kuce dogovorile i obavezale da ce postovati premijski sistem,nema rata,nema popusta,sta mislite koliko ce to da se provede na djelo?Da li cemo osiguranje morati placati bez racunanja na neke o d ovih "pogodnosti" koje su postojale?

drndalo
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Osiguranje nova pravila igre

Post by drndalo » 17/02/2011 12:58

Pa odavno vec rata nema, osim ako ti ih neka kuca za registraciju nije dala od sebe...

Dust

Post by Dust » 17/02/2011 13:03

A ovo ''sjeli i dogovorili se''
jeli to u skladu sa trzisnim pravilima igre,
pade mi na pamat kartel i tome slicno - konkurencija.

nevencikotic

Post by nevencikotic » 17/02/2011 13:06

Po zakonu su cjene uvjek morale biti iste samo sto je trziste drugacije diktiralo :) Tipa tamo je 20 KM jeftinije (a to teoretski i zakonski nije nikad imalo uporiste)

drndalo

Post by drndalo » 17/02/2011 13:08

@Dust

Pa ne bi bas tako trebalo biti, obavezna, dakle minimalna cijena obaveznog osiguranja je svakako odredjena od drzave, ovaj dio sa sjedenjem bi trebao biti dogovor oko toga, da ne daju 50% bonusa ama bas svakom ko se pojavi na njihovim vratima da osigura auto...

I ako skrivi naplatu stete sa svoje polise, da izgubi postojeci bonus, pa da dogodine plati 100% cijene polise, a ako napravi dvije u godini, da plati 140-200% polise obaveznog osiguranja, k'o sto je u postenim zemljama...

Naravno, kod nas dok god je sva situacija oko svega nenormalna, nema sanse da ovo bude normalno... Uvijek ce 1-2-3 kuce minirati dogovor, nastaviti po starom, pa onda i ostali moraju isto...

MAYA02

Post by MAYA02 » 17/02/2011 13:21

BRČKO-GAS ga vjerovatno neće poštovati, kao što nisu ni do sada. Gdje god su otvorili poslovnicu u Federaciji doveli su ostala osiguranja na rub propasti. Ovakvim poslovanjem peru nečije novce i uništavaju konkurenciju. Međutim, kako kod ništa na funkcionira kako treba, tako ni u ovom slučaju neće. Dodik će i dalje da nam valja police bez pokrića za, uslovno, male pare. VGT i ostali će lagano propasti.

drndalo

Post by drndalo » 17/02/2011 14:03

Nek' si se ti maksuz registrovao/la da nam kazes da je Brcko gas jedino "neposteno", naravno Dodik je iza svega, oni su krivi za bankrot svih dosadasnjih osiguranja u FBiH, koje gledamo po 2/mjesecno, a prije toga i u RS, odakle su presli 'vamo, kad vise koga tamo nisu imali unistiti...

I da ce VGT lagano propasti uskoro... :evil:

nevencikotic

Post by nevencikotic » 17/02/2011 15:06

Zalosna cinjenica je da cemo svi zbog "opste besparice" uzeti najjeftinije,a kod police osiguranja to def.nije presudan faktor zbog kojeg bi se covjek trebao odluciti bas za tu policu.

kopa68

Post by kopa68 » 17/02/2011 15:37

a šta je presudni faktor? ako osiguras osnovno osiguranje, odnosno osiguranje od autoodgovornosti time samo osiguravaš treca lica ne sebe, i kako god pogledas sto se tice saobracajki uvijek tudje osiguranje placa stetu, a ako gledas sa aspekta pojedinca njemu je najbolje najjevtinije osiguranje

DoradO
Has thanked: 1 time

Post by DoradO » 17/02/2011 15:54

zastupnici u osiguranju su ti koji miniraju sve i daju od sebe na rate, i daju od sebe postarinu i jos mnogo cega jer time navlaci vise stranaka a sto vise istih njemu ide veca provizija koju je dobro ukalkulisao da bi pokrio ono sto daje od sebe :) i tome ce se tesko stati u kraj

...a jednom kad ima date pare vi ste zaboravljeni i kada dodje do stete da bi naplatio od tih ''jeftinijih osiguranja'' obavezno moras unajmit advokata

daxon

Post by daxon » 17/02/2011 16:19

Što se tiče obaveznog osiguranja, nema veze koje imaš, jer štetu ukoliko nisi kriv naplaćuješ od osiguranja onog drugog, a ukoliko si kriv drugi naplaćuje od tvog osiguranja, tako da u izboru obaveznog osiguranja, bilo ono najbolje ili najgore potpuno je svejedno.
Mene muči nešto drugo, a to je da za auto iste kubikaže mi u federaciji plaćamo skoro 200, 00 KM skuplje registraciju od ovih u RS, kako i zašto nije mi jasno, ali je to tako jer znam poznanika koji je za isto auto kao moje platio registraciju u RS 350, oo KM, dok je mene ovde u SA izašla preko 500, 00 KM :-?

Thug...

Post by Thug... » 18/02/2011 09:21

daxon wrote:Što se tiče obaveznog osiguranja, nema veze koje imaš, jer štetu ukoliko nisi kriv naplaćuješ od osiguranja onog drugog, a ukoliko si kriv drugi naplaćuje od tvog osiguranja, tako da u izboru obaveznog osiguranja, bilo ono najbolje ili najgore potpuno je svejedno.
Mene muči nešto drugo, a to je da za auto iste kubikaže mi u federaciji plaćamo skoro 200, 00 KM skuplje registraciju od ovih u RS, kako i zašto nije mi jasno, ali je to tako jer znam poznanika koji je za isto auto kao moje platio registraciju u RS 350, oo KM, dok je mene ovde u SA izašla preko 500, 00 KM :-?

Da bas nebuloze, meni je isto smijesno za one tabele kubikaza/kilowati sto je sve preko nekih 2000 kubika i ne znam tacno koliko kilowata ista cijena pa tako meni za auto staro 11 godina od 2000 kubika i 160KS ista cijena registracije kao kod sefa mi koji vozi dzipa 2010 godiste od 4500 kubika i preko 300 konja :-)

Qler
Been thanked: 3 times

Post by Qler » 18/02/2011 09:25

preko 3000 kubika i ne znam koliko kw je svima ista. A ima razlike izmedju 2000 i npr 2500, 3000... Ali ti isto dodje vozio npr BMW 3000ccm i Dodge 8200ccm :D

drndalo

Post by drndalo » 18/02/2011 09:33

daxon wrote:Što se tiče obaveznog osiguranja, nema veze koje imaš, jer štetu ukoliko nisi kriv naplaćuješ od osiguranja onog drugog, a ukoliko si kriv drugi naplaćuje od tvog osiguranja, tako da u izboru obaveznog osiguranja, bilo ono najbolje ili najgore potpuno je svejedno.

Tu moze biti razlika u porezu, ali ne tolika... Da nije tvoj bio jos unutar 7 godina starosti, a njegov >7 godina...

Ali to je svakako trosak registracije, ne osiguranja...

AmADin_gospo

Post by AmADin_gospo » 18/02/2011 10:45

ma kod nas je situacija idiotska od početka, tako da se nije ništa čuditi ovome.
svugdje u svijetu odštetu ti plača tvoje osiguranje, pa se oni poslje ganjaju s drugima, samo kod nas se sami ljudi zajebavaju s osiguranjem vozača suprotnog vozila.

idiotski je također da istu policu imamo ja koji sam imao 1 udes u 10 godina staža i to ne svojom krivicom, i moj poznanik koji je imao ove godine 10ak udesa.. obojca imamo premiju 50%

idiotski je da istu policu za isto vozilo ima neko ko je položio prije pola godine, i neko sa 30 godina staža za volanom

idiotski je mnogo toga, idiotski nam je sistem tako da se ne čudite ništa... sve je to u BiH normalno

DoradO

Post by DoradO » 19/02/2011 08:28

Qler wrote:preko 3000 kubika i ne znam koliko kw je svima ista. A ima razlike izmedju 2000 i npr 2500, 3000... Ali ti isto dodje vozio npr BMW 3000ccm i Dodge 8200ccm :D

ma ja, kod nas je preko 110 kW cijena police ista (416 KM), mada je kod nekih osiguranja ta cijena npr. 415,31 - ali toga vise nece biti, a kubici odredjuju cijenu putarine i preko 3000 kubika putarina je svima ista (250 KM)

530i

Post by 530i » 19/02/2011 10:37

MAYA02 wrote:BRČKO-GAS ga vjerovatno neće poštovati, kao što nisu ni do sada. Gdje god su otvorili poslovnicu u Federaciji doveli su ostala osiguranja na rub propasti.

Neka su!
Ja sam sva auta osigurao kod Brčko Gas-a, govorim o obaveznom osiguranju. Popust je 50KM po autu, što je meni konkretno donijelo jednu registraciju gratis. Kad može i Brčko, mogu i ostali, neka daju 60 ili 70KM popusta i eto im zarade i dobiti.

damar

Post by damar » 19/02/2011 11:04

Javljam se kao zatupnik vodećih i stabilnih osiguravajućih kuća iz FBiH.
Da bi osiguranje bilo stabilno i polsovalo da može da isplati štete mora da se bavi i drugim vrsta osiguranja a ne samo osiguravanjem od automobilske odgovornosti. Polise Autoodogvornosti imaju ulogu kao priliv svježeg novca ( nešto kao maloprodajni objekat recimo KONZUM) od svake polise Autoodgovornosti se izdvaja za rezervisane stete, isplata provizije zastupnicima .
U FBiH u 2009 god godišnja premija je iznosila 140.762.012 KM to je nekih 50% od ukupne premije neživotnih osiguranja.
http://www.nados.ba/bos/podaci/premija_ ... _2009.html

Zadnja korekcija cijena premije za AUTOODGOVORNOST-i je bila mislim 1997 god. i svi su dobili maksimalne popuste bez obzira dali neko vozi 15 godina bez ijednog skirvljenog sudara ili si vozać 3 mjeseca. Agencija za nadozor osiguranja je donijela odluku koja se "mora poštivati" da bi zaštitila tržište i naravno državu, šta se smije izdvajti od polise AUTODOGVORNOSTI , kolika za provizije, koliko za štete, koliko za marketing itd. Jer stub jedne države je i stablino osiguranje to jest sabilan sistem osiguranja. Od janura 2011 godine se uvodi baza podataka za stete, znaci ja kao zastupnik prije nego izdam polisu autoodogovornosti moram provjeriti dali je klijnet imao štetu u zadnjim 2 godine i nakon provjere sam sistem mi daje koliko popust ima klijent:

http://www.stete.ba/

Naravno to još nije u funkciji pa je kao i sve u ovoj državi u vakumu tako i ovo.

Sva osiguranja koja daju dodatne popuste (BRČKO GAS, JAHORINA, ZOVKO, i ostali) će nakom 21.02.2011 biti kažnjena finansiski ili odlukom o prekidu odobrenja za rad.

Ja se nadam da sam osvjestio ove ljude koji se osiguravaju u ovakvim kućama da ne idu tamo jer dugoročno je to samo propast.

Ako neko želi da zna koliko košta registracija vozila neka ode na moju web stranicu:

WWW.PROEX.BA

tamo može da izraćuna taćan iznos registracije i da uzme nsve to na rate legalnim putem.

LP

Mirsad Hamzić

daxon

Post by daxon » 19/02/2011 14:26

damar wrote:Ja se nadam da sam osvjestio ove ljude koji se osiguravaju u ovakvim kućama da ne idu tamo jer dugoročno je to samo propast.

Shvatio sam što želiš reći, međutim, kakva je logika, odnosno koja je razlika, radio obavezno osiguranje u nekoj uglednoj kući sa dobrim referencama ili u nekoj nazovimo je manje uglednoj, kad osiguranik naplaćuje štetu od onoga drugog, tj. onoga koji je kriv, kakvu ja korist imam od recimo ASA osiguranja čiju sam polisu kupio, kad je onaj koji me oštetio recimo osiguran u jahorina osiguranja i ja se moram hvatati u koštac sa Jahorina osiguranjem?
Dakle, politika i pravila na polju obaveznog auto osiguranja su takva da su destimulativne, odnosno osiguranik nema ništa od toga kakve su reference njegove osiguravajuće kuće kod obaveznog osiguranja od auto odgovornosti.

Dendrlix
Has thanked: 11 times

Post by Dendrlix » 19/02/2011 21:24

Ako imas žlj osiguranje i napravis sudar, lakse ces se dogovoriti da se ne zove murija. :D Ziva istina, bio sa drugom u autu kad je naguzio nekog lika. Malo ga kucno iskrivio mu lim i spala karambolka. Jaran ga zamolio da se dogovore a ovaj kad je cuo koje mu je osiguranje (mislim da je bilo to Brcko gas) reko daj stoju i po i bjezi.

530i

Post by 530i » 19/02/2011 22:05

damar wrote:
Sva osiguranja koja daju dodatne popuste (BRČKO GAS, JAHORINA, ZOVKO, i ostali) će nakom 21.02.2011 biti kažnjena finansiski ili odlukom o prekidu odobrenja za rad.

Ja se nadam da sam osvjestio ove ljude koji se osiguravaju u ovakvim kućama da ne idu tamo jer dugoročno je to samo propast.

Ako neko želi da zna koliko košta registracija vozila neka ode na moju web stranicu:

http://WWW.PROEX.BA

tamo može da izraćuna taćan iznos registracije i da uzme nsve to na rate legalnim putem.

LP

Mirsad Hamzić

Moj Mirsade, popusta nije zvaničan, niti se vodi kao takav, a ti ovdje ofirno reklamiraš svoju firmu kao stabilnu....nudeći usluge registracije za samo 10,00 KM.
Evo konkretno Brčko gas se bavi svim i svačim, ne samo AO osiguranjem, ali kao što je već napisano....moje osiguranje je briga za druge, ne za mene.

damar

Post by damar » 19/02/2011 22:28

530i wrote:
damar wrote:

http://WWW.PROEX.BA

LP

Mirsad Hamzić

Moj Mirsade, popusta nije zvaničan, niti se vodi kao takav, a ti ovdje ofirno reklamiraš svoju firmu kao stabilnu....nudeći usluge registracije za samo 10,00 KM.
Evo konkretno Brčko gas se bavi svim i svačim, ne samo AO osiguranjem, ali kao što je već napisano....moje osiguranje je briga za druge, ne za mene.

Moj cilj je bio da dam inoframaciju sta bi trebalo da se desi nakon 21.02.2011. god sa trzistem osiguranja i osiguravajucim kucama koji daju te " ne zvanicne popuste" . Postavi sebe u sitaciju da ti neko nacini stetu na vozilu, tebi ili nekom tebi dragom i da čekaš isplatu štete jedno godinu, dvije pa onda da ti recimo BRCO GAS ponudi da ti zamjeni ulje na auto kroz kompezaciju za stetu. Otkud tebi da je stabilna, ja sam samo posrednik i veza izmedu klijenta, osiguranja , banke i MUP-a. Usluga jeste 10KM i mislim da vrijedi vise jer ako radis, uzmi dva dana neplaceno da predas u MUP i sutra da podignes pa ces vidjeti koliko to kosta. Naravno da cu da se reklamiram jer jedini u BiH imam transaprentan kalkulator za registraciju vozila.

LP

www.proex.ba

AmADin_gospo

Post by AmADin_gospo » 20/02/2011 15:41

daxon wrote:
damar wrote:Ja se nadam da sam osvjestio ove ljude koji se osiguravaju u ovakvim kućama da ne idu tamo jer dugoročno je to samo propast.

Shvatio sam što želiš reći, međutim, kakva je logika, odnosno koja je razlika, radio obavezno osiguranje u nekoj uglednoj kući sa dobrim referencama ili u nekoj nazovimo je manje uglednoj, kad osiguranik naplaćuje štetu od onoga drugog, tj. onoga koji je kriv, kakvu ja korist imam od recimo ASA osiguranja čiju sam polisu kupio, kad je onaj koji me oštetio recimo osiguran u jahorina osiguranja i ja se moram hvatati u koštac sa Jahorina osiguranjem?
Dakle, politika i pravila na polju obaveznog auto osiguranja su takva da su destimulativne, odnosno osiguranik nema ništa od toga kakve su reference njegove osiguravajuće kuće kod obaveznog osiguranja od auto odgovornosti.

nažalost, upravo tako.. napravljeno je da daš lovu i ti se ganjaš sam s žlj osiguranjem radi kretena koji te je odštetio, stoga svako s trunkom mozga u glavi neče iči u najskuplje osiguranje, jerbo od toga nema koristi on nego neko koga udariš. lično registrujem u BSO-u jerbo dobijem registraciju na 20-30-50 rata, koliko mi odgovara, a čim nađem jeftinije, kod njih ću se registrovati.

sječam se prije rata da je Sarajevo osiguranje bilo najjače, te da je nekad 88e deda pokojni imao udes s škodom, nakav ga levat zvozno s wartburg-om :D . slijedeči dan došao lik iz osiguranja kuči, pokupio auto i za 2 dana vratio popravljeno i opranog.

i što bi nekome bilo žao dati i više para za osiguranje, da ima uslugu kao gore navedenu, a ne se po 2 mjeseca zajebavao s osiguranjima i ostajao bez auta, od kojeg mu mošda i posao i život zavisi...

nevencikotic

Post by nevencikotic » 21/02/2011 09:18

Ocigledno je da postoji veza izmedju isplate steta i visine cijene osiguranja jer osiguravajuca drustva da bih pratila trziste su davala popuste od 20,30...KM manje vise svi tako da su svi i doveli sebe u situaciju da imaju probleme pri isplati steta.Ovaj put su upravo velika osiguravajuca drustva bila "najglasnija" da se prestane sa popustima jer su uzimajuci u obzir da zauzimaju veliki dio trzista upravo oni imali i najveca izdvajanja i doveli sebe u teske pozicije,pa je moguce da ce se ovaj put sve zaista i ispostovati,a nama je da pripremimo za sljedecu godinu novac unapred planiran za registraciju :)

drndalo

Post by drndalo » 21/02/2011 09:48

Ja nemam tih problema, svakako ga vozim neregistrovanog... 8)

Post Reply