osiguranje imovine tj. stana

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...
Post Reply
skolica

osiguranje imovine tj. stana

Post by skolica » 10/01/2010 13:34

Ima li neko iskustva sa ovim, koja osiguravajuca kuca je najbolja i koja vrsta osiguranja? Koje sve vrste steta pokrivaju? Koliko sam vidjela na netu, ima raznih opcija, ali mi je to sve nekako uopsteno.
Kod mene je nedavno vjetar srusio oluk na zgradi staroj dvije godine i prokislo mi je u unutrasnjost stana.
Danas se tako zgrade "kvalitetno" rade da ljudima otpadaju plafoni,terase..., pa me je strah sta bi moglo slijedece da se desi.

Ako ima neko iskustva neka, prijedloge, bila bi zahvalna...

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Re: osiguranje imovine tj. stana

Post by PipiDugaDevetka » 16/01/2010 10:39

Oluk je zajednički dio zgrade (Ako si u zgradi), pa razgovaraj sa predstavnikom vlasnika, pitaj ga da li ste osigurani, pa onda uobičajeno, prema uputama firme upravitelja i firme osiguravatelja podnesite zahtjev za naplatu štete.

S obzirom da mi je veeooma poznato kako se osiguravaju zajednički dijelovi zgrade, ja mislim da ste osigurani samo od požara i odgovornosti (Daj bože da ste osigurani i od eksplozije i poplave), to što je vjetar porušio oluk, nenaplativo je.

Za naplatu štete u stanu, zaboravi jer kolektivno osiguranje zaj. dijelova zgrade, NE UKLJUČUJE I PRIVATNE STANOVE, GARAŽE, POSL. PROSTORE.
Eh, jedino, ako nisi svoj privatni stan i namještaj osigurala od poplave, vjetra, padanja oluka, udara groma, pada letjelice,...
Najbolje je to uradila @sarajevo63, pa su svi vlasnici njene zgrade osigurali svoje stanove, plus, kolektivno su osigurali i zajedničke dijelove zgrade (Ne znam od kojih vrsta nesreća) istovremeno kod iste osiguravajuće kuće. Ona je kao predstavnik vlasnika zgrade pred upraviteljem uspjela nagovoriti sve vlasnike etaža da ovako urade. Nadam se da će se i ona javiti na ovoj temi.

Za moju zgradu je praktično nenaplativo i da se požar desi, pa recimo izgori krov (Zajednički dio zgrade). Štetu nadoknađuje osiguravajuća kuća do 50 000KM i to samo ako prethodno mi vlasnici zgrade između sebe prikupimo
20 000 KM i dadnemo te pare osiguravajućoj kući. Moja zgrada je mala i ima samo 14 etaža, odnosno 11 vlasnika. Nenaplativo!
Prvi ja ne bih dao tih skoro 2 000 KM u slučaju požara i izgaranja krova. I uopšte, nema smisla osiguravati zajedničke dijelove zgrade, ako i svi vlasnici etaža ne osiguraju svoje etaže kod iste osig. kuće od istih opasnosti. Jedino, možda je moguće ovo osiguranje od odgovornosti prema trećim licima (Recimo, da su pali oluk ili balkon na glavu nekome) bez da se osiguravaju i privatne etaže.

Nego, popravku oluka treba da uradi upravitelj, a po nalogu predstavnika vlasnika, odnosno svi vi vlasnici zgrade da platite popravak oluka iz sredstava prikupljenih plaćanjem upraviteljnine.

Veoma bitno je to da li će popravku oluka gledati kao redovno održavanje ili kao velike radove. Veliki radovi na zaj. dijelovima zgrade se ne mogu plaćati iz sredstava prikupljenih plaćanjem upraviteljnine, nego je potrebno prikupljati novac od svih vlasnika etaža,.....Ili ipak, može moram pročitati još jednom Zakon o održavanju zaj. dijelova zgrada i upravljanju zgradama u Kantonu Sarajevo.
http://www.oki.ba/_files/ZakonOdrzavanjeZajeDjelZgrada.pdf

***Stvarno je istina da su moj predstavnik i upraviteljska firma FAMOS-gradnja pristali na ovakvo nenaplativo osiguranje. Fol je u tome što agent osiguranja ima stalno radno mjesto u FAMOS-gradnji, a ovo sa osiguranjem mu je dopunska djelatnost.
Ova otimačina, odnosno, reket je omogućena od strane bivšeg ministra Ministarstva stambene politike (Taje) i sadašnjeg ministra, potrčka kriminalaca koji sebe pretenciozno nazivaju ''građevinska mafija'', gospodina Čedomira Lukića (SZBiH).
Ako neko ne vjeruje, skeniraću polise osiguranjaa.

skolica

Post by skolica » 22/01/2010 17:45

E to je u BL malo komlikovano.Ovde se zgrada nakon zavrsetka i useljenja predaje vlasnicima stanova-odnosno oni su duzni da odrzavaju zgradu.Da bi to mogli, mora se registrovati etazna zajednica koja ima svojstvo pravnog lica.Bez registracije,ne mozes da ostvaris nikakvo pravo-cak ne mozes ni da zovnes komunalnu.E sad da bi se zgrada registrovala postoji odredjena procedura, mora se pribaviti dokaz o vlasnistvu od svakog stanara i vecinska saglasnosti stanara za registraciju (51%). Ne trebam ti ni reci da moja zgrada nije registrovana i da se ne mozemo dogovoriti oko nicega.
Tako da sam oluk platila ja, jer je jedino meni prokisnjavalo u stan. Sad pokusavam da pokrenem proceduru za registraciju, skontala sam da niko drugi nece :-? .

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 25/01/2010 23:19

skolica wrote:E to je u BL malo komlikovano.Ovde se zgrada nakon zavrsetka i useljenja predaje vlasnicima stanova-odnosno oni su duzni da odrzavaju zgradu.Da bi to mogli, mora se registrovati etazna zajednica koja ima svojstvo pravnog lica.Bez registracije,ne mozes da ostvaris nikakvo pravo-cak ne mozes ni da zovnes komunalnu.E sad da bi se zgrada registrovala postoji odredjena procedura, mora se pribaviti dokaz o vlasnistvu od svakog stanara i vecinska saglasnosti stanara za registraciju (51%). Ne trebam ti ni reci da moja zgrada nije registrovana i da se ne mozemo dogovoriti oko nicega.
Tako da sam oluk platila ja, jer je jedino meni prokisnjavalo u stan. Sad pokusavam da pokrenem proceduru za registraciju, skontala sam da niko drugi nece :-? .

Prihvati se ti tog posla, ubjedjuj suvlasnike, da ti se ne desi da neki pokvarenjak preuzme vodstvo i sliže se sa komunalnim, pa po onoj narodnoj vino pijem, a pola šarcu dajem,...Istopi se sve što uplatite kada počne uplata, a sve i dalje pokvareno.

Pročitaj zakone u vezi sa gazdovanjem i naprijed, kada neće niko. Sve zapisuj i hvataj komšije da se potpišu, čim prikupiš 51% potpisa, djeluj.
Sada je tebi oluk nanio štetu, a sutra će na prvom spratu voda ''crknuti'' po principu ''puko kvar'' stara instalacija i svi će se zapitati šta emo sad? Takvu priču im '' složi'', a i normalo je da zajedničke dijelove zgrade/instalacije zajednički održavate i plaćate održavanje.

Ali i tamo u BL ima problematičnih komšija, koji su tu privremeno, nedefinisanog vlasništva nad etažom, i njih nije briga za održavanje....ISTI slučaj u Sarajevu.

Kuku tebi, ali ne dopusti da se neko drugi, nepošten, uvali da rukovodi time, ti budi predsjednica Etažne zajednice.

Sretno!

utnapistim

Post by utnapistim » 25/04/2010 23:12

a ev pravnici moze li jedan savjet

napravljeno je ugovor s osiguravajućom kučom o zastiti imovine od provalne krađe i razbojništva. Prije neki dan lopovi su ukrali klima uređaj koji je bio van prostorija sto je i logično. Na prijavu osiguravajućoj kući za naknadu štete, oni su odbili iz razloga što je osiguranje pokrivalo predmete U kući i što to po njima nije bila razbojništvo ni provla krađa..

kako osiguravajuću kuću natjerati da nadoknadi štetu...

PipiDugaDevetka

Post by PipiDugaDevetka » 26/04/2010 10:11

utnapistim wrote:a ev pravnici moze li jedan savjet

napravljeno je ugovor s osiguravajućom kučom o zastiti imovine od provalne krađe i razbojništva. Prije neki dan lopovi su ukrali klima uređaj koji je bio van prostorija sto je i logično. Na prijavu osiguravajućoj kući za naknadu štete, oni su odbili iz razloga što je osiguranje pokrivalo predmete U kući i što to po njima nije bila razbojništvo ni provla krađa..

kako osiguravajuću kuću natjerati da nadoknadi štetu...

Provalna kradja je kada neko lice neopaženo udje u prostor prazan od ljudi i otudji vrijedne stvari.
Pošto je klima uredjaj bio ugradejn u prozor, barem polovina uredjaja je bila U kući,....Advokata angažuj, dobrog,....Fini Titin DOZ (Državni osiguravajući zavod), nije se mogla desiti ovakva prevara.

starii

Post by starii » 20/12/2011 10:13

imali ko iskustva sa osiguravanjem stana?,koja je najbolja osiguravajuca kuca u sarajevu?

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Post by O'zone » 20/12/2011 10:21

starii wrote:imali ko iskustva sa osiguravanjem stana?,koja je najbolja osiguravajuca kuca u sarajevu?

Iz iskustva ljudi oko mene Sarajevo osiguranje, znam da je punac imao tri puta problem sa plavljenjem od komšija iznad i da su svaki put uredno po prijavi poslali komisiju koja je napravila zapisnik i u roku od 20 dana izvršili uplatu odštete.

Post Reply