"Orjuna - organizacija jugoslovenskih nacionalista"

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
SaraFina

"Orjuna - organizacija jugoslovenskih nacionalista"

Post by SaraFina » 16/06/2016 23:25

Postoji li jos uvijek u BiH i drugim republikama EX Jugoslavije neka vrsta tkz; moderne organizacije jugoslovenskih nacionalista? Naravno da ne mislim kako je njihovo djelovanje isto kao i dvadesetih godina prošlog stoljeća nego su se u sadašnjosti zagovornici te ideje prilagodili i djelomično ublažili svoju retoriku. Ali definitivno jos uvijek ( bez želje da kujem teorije neke zavjere) orjunaši postoje. Kako inače pojasniti da generacije rođene osamdesetih i devedesetih godina privržene su više ideji Jugoslavenstva nego državi BiH?( Takve stavove morali su od nekog " naslijediti" i to bliskog) Mogu djelomično razumjeti ljude koji su u prijeratom sistemu profitirali zbog političkih veza, partije i sl.. da se s nostalgijom sjećaju tog sistema. Medjutim i takve razumijem djelomično, jer je EX Yuga je bila vještačka tvorevina koja je poslužila isključivo velikosrbima za ostvarivanje njihovih političkih ciljeva. Ostali narodi u toj vješačkoj tvorevini bili su diskriminirani, a posebno bošnjački narod... Bošnjaci a tadašnji Muslimani u EX Jugoslaviji praktično nisu bili ravnopravan narod i koristili su vjersku a ne nacionalnu odrednicu za razliku od Srba, Hrvata i drugih. Cilj je vjerovatno bila asimilacija bošnjačkog a tada muslimanskog korpusa u Srbe i Hrvate kako bi im se tako na podmukao način izbrisao bukvalno povijesno i kulturno postojanje. Rat devedesetih pokazao je sve ono najgore što se generacijama skrivalo. Četniučki general Ratko Mladić pred Srebrenicom održao je nadahnut govor, kako ide u oslobađanje srpske Srebrenice od Dahija/Turaka...
Nažalost ni sva stradanja bošnjačkog naroda devedesetih nekima nisu probudili nacionalnu svijest.... zato pitanje koje postavljam ima logično i povijesno uporište? Ima li medju nama orjunaša? Ne yugonostalgičara, nego bukvalno orjunaša????I
u kolikoj mjeri?

Definicija :
ORJUNA (Organizacija jugoslavenskih nacionalista) je bila ekstremna nacionalistička, šovinistička i teroristička organizacija osnovana s ciljem zaštite unitarističke jugoslovenske države. Karakterizira je primjena drastičnih i fašističkih metoda i terora protiv političkih protivnika. Usko je surađivala s četnicima i jugoslavenskom vojskom; zahvaljujući toj suradnji dobivali su tijekom 1920.- ih godina oružje

.[1] Ostala je općenito poznata po kratici. Njeni članovi, a onda i drugi nasilnički jugoslavenski i jugoslavensko-integralistički, monarhistički članovi zvani su "orjunaši".Neki autori upozoravaju na veliku sličnost s drugim ekstremno desničarskim pokretima koji su u Europi nastajali u isto vrijeme - fašistima i nacistima: orjunaši su bili zagovornici koncepta autoritarne države suprostavljene demokraciji i parlamentarizmu, te su - posve slično fašistima i nacistima - imali dobro uvježbane i organizirane naoružane skupine ("akcijske čete") za pritisak i teror.

Patriotska_Liga

Re: "Orjuna - organizacija jugoslovenskih nacionalista"

Post by Patriotska_Liga » 16/06/2016 23:26

Na ovom forumu sve go orjunaš.

animals

Post by animals » 16/06/2016 23:30

Jugoslovenski nastrojeni su samo oni koji imaju jak Srpski gen u sebi,,

SaraFina

Post by SaraFina » 16/06/2016 23:32

Nećemo generalizirati, ali definitivno postoji odredjena skupina-skupine, zakinute i nakon svega za nacionalnu svijest. Pri tome ne mislim na sitne razlike izmedju poštenih Bosanaca ateista i Bošnjaka recimo vjernika.

Dakle, da konkretiziram problem i uzgred definiram.

Rick_Grimes

Post by Rick_Grimes » 16/06/2016 23:33

animals wrote:Jugoslovenski nastrojeni su samo oni koji imaju jak Srpski gen u sebi,,
Jugoslovenski nastrojena su djeca bivsih funkcionera KP-a i bivsih oficira JNA koji jos uvijek ne mogu prebroditi propast bivse im drzave i zajedno s njom svih blagodeti koje su uzivali na racun svojih roditelja. To ti je slicno danasnjim stranackim uhljebima stranaka poput SDA, SDP-a, HDZ-a, SNSD-a i SDS-a.
Last edited by Rick_Grimes on 16/06/2016 23:39, edited 1 time in total.

SaraFina

Post by SaraFina » 16/06/2016 23:35

animals wrote:Jugoslovenski nastrojeni su samo oni koji imaju jak Srpski gen u sebi,,
To nema veze sa srpskim genom. Kod vas Hrvata najviše orjunaša ordiniralo je ni manje ni više po Dalmaciji.

Što su oni? Pokatoličeni Srbi možda?

animals

Post by animals » 16/06/2016 23:35

SaraFina wrote:Nećemo generalizirati, ali definitivno postoji odredjena skupina-skupine, zakinute i nakon svega za nacionalnu svijest. Pri tome ne mislim na sitne razlike izmedju poštenih Bosanaca ateista i Bošnjaka recimo vjernika.

Dakle, da konkretiziram problem i uzgred definiram.
Daj ko da ne znas...
Imas Bosanjake, Evropski orijentirane, njih je najvise..
imas manjinu,Arapsko-Turski orijentirane..
imas djecu iz mjesani brakova, njima je jebeno..najbolje da se isele..

Patriotska_Liga

Post by Patriotska_Liga » 16/06/2016 23:36

Orjunaši su isto kao i Principovci, sva ta priča o takozvanom jugoslovenskom nacionalizmu je asimilaciono sredstvo za rigidni srpski nacionalizam. Bošnjaci ne smiju nasjedati na ovakve podvale više.

animals

Post by animals » 16/06/2016 23:37

SaraFina wrote:
To nema veze sa srpskim genom. Kod vas Hrvata najviše orjunaša ordiniralo je ni manje ni više po Dalmaciji.

Što su oni? Pokatoličeni Srbi možda?
Nekad bilo..
ali ti orjunasi, su danas, normalni ljudi, koji nisu za one bitange iz HDZ..
i onda ih odmah svrstavaju u cetnike..
manje vrijedne Hrvate..

Patriotska_Liga

Post by Patriotska_Liga » 16/06/2016 23:39

Orjunaši koji podržavaju srbofila Milanovića i jesu četnici.

animals

Post by animals » 16/06/2016 23:42

Patriotska_Liga wrote:Orjunaši koji podržavaju srbofila Milanovića i jesu četnici.
Ajde oladi malo..
onaj idiot Karamarko je ti bolji :-)
samo pokazujes koji si ti nacionalist..

Kikibombona

Post by Kikibombona » 16/06/2016 23:43

Koja hinja je ovaj Animals, ne vjerujem! :-)

animals

Post by animals » 16/06/2016 23:43

Kikibombona wrote:
Koja hinja je ovaj Animals, ne vjerujem! :-)
Ne za tebe sam Bog..
jer si bezvezan tip..
a ti idi na temu o Siriji,i vjesaj slike o klanju..
to ti je fetis :-)
Last edited by animals on 16/06/2016 23:57, edited 1 time in total.

Novak20

Post by Novak20 » 16/06/2016 23:45

Osoba koja ne živi ovdje i vjerovatno nema više od 25 godina a najvjerovatnije nije ni bošnjakinja jer joj se i pored truda provlače hrvatske riječi nameće trovačke teme od prije sto godina. Čuj, Orjuna :D A osobe koje također nisu u BiH nastavljaju verbalno trovanje ovog foruma.

Jadno, jadno da jadnije ne može biti.

hAZNADAR

Post by hAZNADAR » 16/06/2016 23:45

Rick_Grimes wrote:
Jugoslovenski nastrojena su djeca bivsih funkcionera KP-a i bivsih oficira JNA koji jos uvijek ne mogu prebroditi propast bivse im drzave i zajedno s njom svih blagodeti koje su uzivali na racun svojih roditelja. To ti je slicno danasnjim stranackim uhljebima stranaka poput SDA, SDP-a, HDZ-a, SNSD-a i SDS-a.
Netacno. Stvar je u kompleksima nize vrijednosti zbog muslimanskog porijekla ili dodira.

Jugosloveni nisu nikad pa ni sada imali isti arsin za sve narode. U ovom slucaju Bosnjacki je nizeg ranga i civilizacijski inferiorniji. Pa sve sto zvuci kao nacionalizam, patriotizam,.. zvuci strasnije nego kod drugih.

A orjunasi su pogredan termin jer orjuna je bar imala politicku platformu i neke principe, granice,.. cisto politicki fenomen. Kod nasih jugoslovena je vise socioloski.

Patriotska_Liga

Post by Patriotska_Liga » 16/06/2016 23:46

animals wrote:
Patriotska_Liga wrote:Orjunaši koji podržavaju srbofila Milanovića i jesu četnici.
Ajde oladi malo..
onaj idiot Karamarko je ti bolji :-)
samo pokazujes koji si ti nacionalist..
Naravno da je bolji.

I naravno da sam nacionalist i to beskompromisni.

animals

Post by animals » 16/06/2016 23:48

Onaj ko ne moze svatiti stvarnost i zivi u proslosti, bolje da suti..

almir90

Post by almir90 » 16/06/2016 23:49

Šarafina opet trola raju, pa doklen bona više? :D

Druže Tito mi ti se kunemo! :D :run:

Novak20

Post by Novak20 » 16/06/2016 23:51

almir90 wrote:Šarafina opet trola raju, pa doklen bona više? :D

....
Dok se ne završe lokalni izbori :D

SaraFina

Post by SaraFina » 16/06/2016 23:55

Mene lično zabrinjava bošnjačko/bosanski korpus po ovom pitanju. Dakle idemo u ekstremne razlike da bi napakostili jedni drugima. A ova turbulentna vremena kad je Islam kao religija žigosan ekstremističkim ispadima u svijetu dodatno je otežavajuća okolnost i za vjernike i za ateiste.

Ponekad imam dojam da bi se mi iz BiH u modernim evropskim društvima trebali izvinjavati svijetu i društvu za ispade nekog kozojebca iz Afganistana koji je pobio preko pedeset ljudi ni krivih ni dužnih.

Ne znam imaju li drugi takve dojmove, ali mene baš iritira ta situacija u kojoj se nalazimo.

I to ni krivi ni dužni.

Onih par hiljada vehabija o trošku države poslati ISIL- u i mi smo čist narod od bilo kakvog ekstremizma u srcu evrope.

Odnosno bar 95% nas.
Last edited by SaraFina on 17/06/2016 00:00, edited 1 time in total.

Edin H.

Post by Edin H. » 16/06/2016 23:56

Nacionalisti, evo vam omiljenog pjevaca i omiljene skladbe.

Enjoy. :oops:

Patriotska_Liga

Post by Patriotska_Liga » 16/06/2016 23:58

Trenutno najjači orjunaški portal je Index, tu se okupljaju srbofili i orjunaši svih južnoslavenskih zemlaja i napadaju nacionaliste. Jedni od istaknutijih orjunaša s Indexa su Babić, Vojković i Mazzocco.

SaraFina

Post by SaraFina » 16/06/2016 23:58

Novak20 wrote:Osoba koja ne živi ovdje i vjerovatno nema više od 25 godina a najvjerovatnije nije ni bošnjakinja jer joj se i pored truda provlače hrvatske riječi nameće trovačke teme od prije sto godina. Čuj, Orjuna :D A osobe koje također nisu u BiH nastavljaju verbalno trovanje ovog foruma.

Boli te k. Gdje živim, koliko imam godina i ko sam. Još jednom pokušaj temu svesti ti ili bilo ko drugi na osobnu razinu i uvrede slijedu ti prijava. Sad razguli.

animals

Post by animals » 16/06/2016 23:59

SaraFina wrote:Mene lično zabrinjava bošnjačko/bosanski korpus po ovom pitanju. Dakle idemo u ekstremne razlike da bi napakostili jedni drugima. A ova turbulentna vremena kad je Islam kao religija žigosan ekstremističkim ispadima u svijetu dodatno je otežavajuća okolnost i za vjernike i za ateiste.

Ponekad imam dojam da bi se mi iz BiH u modernim evropskim društvima trebali izvinjavati svijetu i društvu za ispade nekog kozojebca iz Afganistana koji je pobio preko pedeset ljudi ni krivih ni dužnih.

Ne znam imaju li drugi takve dojmove, ali mene baš iritira ta situacija u kojoj se nalazimo.

I to ni krivi ni dužni.

Onih par hiljada vehabija o trošku države poslati IŠLI- u i mi smo čist narod od bilo kakvog ekstremizma u srcu evrope.

Odnosno bar 95% nas.
Imas pravo..najmanje radikalan narod na Balkanu..
osim oni idiota sto forsiraju Arape..

Patriotska_Liga

Post by Patriotska_Liga » 17/06/2016 00:00

SaraFina wrote:
Novak20 wrote:Osoba koja ne živi ovdje i vjerovatno nema više od 25 godina a najvjerovatnije nije ni bošnjakinja jer joj se i pored truda provlače hrvatske riječi nameće trovačke teme od prije sto godina. Čuj, Orjuna :D A osobe koje također nisu u BiH nastavljaju verbalno trovanje ovog foruma.

Boli te k. Gdje živim, koliko imam godina i ko sam. Još jednom pokušaj temu svesti ti ili bilo ko drugi na osobnu razinu i uvrede slijedu ti prijava. Sad razguli.
Ne vrijedi se baviti orjunašem koji se očito prepoznao u uvodnom postu pa sikće i verbalno truje, a onda proziva druge za to.

Locked