Originalni autodijelovi - pro i kontra

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Post Reply
texel

Originalni autodijelovi - pro i kontra

Post by texel » 18/07/2008 15:07

vozim Ibizu, 2000 god. i interesuje me koje dijelove da obavezno kupujem direktno kod SEAT-a a koje mogu i od Kare, Motorex, i ostali..
znam da disk pločice i zupčasti moraju biti orginal, da bi bio miran.. kakva je situacija sa auspuhom, kvačilom, amortizerima, kuglama, krajnicama itd.
isto i za servisiranje - kada voziti auto kod ovlaštenog a kada kod nekog majstora?
hvala

kustah

Re: Originalni autodijelovi - pro i kontra

Post by kustah » 18/07/2008 15:25

Veliko je pitanje sta je to, "Genuine Parts". Pogotovo se ovo odnosi na velike automobilske kuce kao sto je to u tvom slucaju VW. Ja bih rekao da nista ne mora biti "originalno" od ovih potrosnih ili dijelova za odrzavanje. Za disk plocice mozes kupiti i Mintex, Pagid, Akebono i da ne nabrajam, koje su mozda i bolje od orginalnih, isto tako je i sa remenjem. Firme kao sto su Gates,Continental,Good Year mogu biti koristene. Svijecice: Bosch, Denso ili NGK svijedno, samo moras pratiti upustvo i preporuku proizvodjanca za tip vozila.

ado-šampion

Post by ado-šampion » 18/07/2008 15:35

Ako tako gledaš, da bi bio miran sve treba biti original. Što se mene tiče, zupčasti remen je nešto što bi kupio original (čitaj: u ovlaštenom servisu), jer je interval zamjene dug i sam remen nije skup, makar za normalnije marke, a njegovo pucanje većinom znači havariju motora. Sve ostalo može u DOBROM I SIGURNOM neovlaštenom servisu. Recimo ja sve dijelove za svoje auto uzimam u Šandoru. Međutim, mnogi bježe od njega jer nije jeftin.
Zašto misliš da disk-pločice nužno moraju biti original? Na aftermarket tržištu se za većinu auta mogu kupiti kvalitetniji (efikasniji) kočioni elementi od originalnih. Pretpostavljam da su kod tebe ATE kočioni elementi (jer su u VW koncernu oni prva ugradnja, koliko sam upoznat). Proizvođači tipa Brembo, AP, Lucas, koji nude svoje proizvode u slobodnoj prodaji (Brembo i Lucas imaju u Šandoru) imaju efikasnije pločice i diskove od ATE-a. Ista stvar je i s amortizerima. Kvalitetnije od tvojih isto možeš naći u slobodnoj prodaji. Sve ovo važi pod uslovom da dijelovi nisu kopija. Ja da sam na tvom mjestu držao bih se Šandora i Metalmerca, jer ovi što si naveo ne ulijevaju mi neko preveliko povjerenje.
Za drugi dio pitanja, za jednostavno servisiranje (zamjena ulja, filtra, disk-pločica) mogu "neki majstori", a za sve ozibljnije zahvate (komplikovaniji kvarovi na motoru, npr.) samo servis. Samo pazi kojem majstoru voziš, jer neki majstori i jednostavne stvari mogu zeznut. Meni npr. jedan kloc nije bio sposoban kako treba zamijeniti kočionu tekućinu, odnosno nije kako treba odzračio sistem.

texel

Post by texel » 18/07/2008 15:40

kustah wrote:Veliko je pitanje sta je to, "Genuine Parts". Pogotovo se ovo odnosi na velike automobilske kuce kao sto je to u tvom slucaju VW. Ja bih rekao da nista ne mora biti "originalno" od ovih potrosnih ili dijelova za odrzavanje. Za disk plocice mozes kupiti i Mintex, Pagid, Akebono i da ne nabrajam, koje su mozda i bolje od orginalnih, isto tako je i sa remenjem. Firme kao sto su Gates,Continental,Good Year mogu biti koristene. Svijecice: Bosch, Denso ili NGK svijedno, samo moras pratiti upustvo i preporuku proizvodjanca za tip vozila.

a gdje mogu kupiti te Mintex ili sl. pločice i da li ima njihovih (kineskih) kopija u prodaji ?
Koja prodavnica zamjenskih autodijelova je po tvom mišljenju najbolja ? poenta je da ne naletim na kinesku robu, koja traje 3 dana.

texel

Post by texel » 18/07/2008 15:44

ado-šampion wrote:Ako tako gledaš, da bi bio miran sve treba biti original. Što se mene tiče, zupčasti remen je nešto što bi kupio original (čitaj: u ovlaštenom servisu), jer je interval zamjene dug i sam remen nije skup, makar za normalnije marke, a njegovo pucanje većinom znači havariju motora. Sve ostalo može u DOBROM I SIGURNOM neovlaštenom servisu. Recimo ja sve dijelove za svoje auto uzimam u Šandoru. Međutim, mnogi bježe od njega jer nije jeftin.
Zašto misliš da disk-pločice nužno moraju biti original? Na aftermarket tržištu se za većinu auta mogu kupiti kvalitetniji (efikasniji) kočioni elementi od originalnih. Pretpostavljam da su kod tebe ATE kočioni elementi (jer su u VW koncernu oni prva ugradnja, koliko sam upoznat). Proizvođači tipa Brembo, AP, Lucas, koji nude svoje proizvode u slobodnoj prodaji (Brembo i Lucas imaju u Šandoru) imaju efikasnije pločice i diskove od ATE-a. Ista stvar je i s amortizerima. Kvalitetnije od tvojih isto možeš naći u slobodnoj prodaji. Sve ovo važi pod uslovom da dijelovi nisu kopija. Ja da sam na tvom mjestu držao bih se Šandora i Metalmerca, jer ovi što si naveo ne ulijevaju mi neko preveliko povjerenje.
Za drugi dio pitanja, za jednostavno servisiranje (zamjena ulja, filtra, disk-pločica) mogu "neki majstori", a za sve ozibljnije zahvate (komplikovaniji kvarovi na motoru, npr.) samo servis. Samo pazi kojem majstoru voziš, jer neki majstori i jednostavne stvari mogu zeznut. Meni npr. jedan kloc nije bio sposoban kako treba zamijeniti kočionu tekućinu, odnosno nije kako treba odzračio sistem.

Hvala na opširnom odgovoru! Ne daju mi se ogromne pare na orginalne dijelove, a ne želim ni kinesko smeće. znači, neki zamjenski dijelovi,
koji su međutim osjetljivo jeftiniji od onih koje prodaje ovlašteni.
Gdje se nalaze Šandor i Metalmerc?

tataratira

Post by tataratira » 18/07/2008 15:48

Panex, Hrasno

primjer,
brisači 45 KM ;-) traju dvije godine
oni od 11 KM traju pola godine..skoro pa isto samo ovi skupji mnogo bolje brišu u startu
i ne mjenjaš ih 4 puta, tako je i sa ostalim djelovima
ali brisače zamjeniš sam

cikavelja

Post by cikavelja » 18/07/2008 21:03

Sve ti zavisi, ja bih to nazvao i komadom srece sta ces i kako ces uzeti. Agip, Brembo, nude visoku dozu subjektivne sigurnosti, recimo prilikom mmjenjanja disk plocica, navikani su, prva su ugradnja u velika razvikana imena auto idustrije.......da ne ulazim u dubiozu.
I onda ti se desi ( nedobog) kao meni, da nakon 3 mjeseca od mjenjanja seta kocionih kljesta istog tog bremba, jednostavno PUKNE kocioni cilindar na kocenju sa 230 km/h !
Nije mi nista, nije ni autu.
Jesam malo bjeliji po glavi.

Znaci, nemora znaciti da ako platis par desetina markica skuplje rez dio da ces i bolje proci na kocenju ili u krivini.
Ili mozda hoce?

Nema pravila, sve je Made in PRC !!! :dance:

Citizen-X

Post by Citizen-X » 18/07/2008 21:16

cikavelja wrote:Sve ti zavisi, ja bih to nazvao i komadom srece sta ces i kako ces uzeti. Agip, Brembo, nude visoku dozu subjektivne sigurnosti, recimo prilikom mmjenjanja disk plocica, navikani su, prva su ugradnja u velika razvikana imena auto idustrije.......da ne ulazim u dubiozu.
I onda ti se desi ( nedobog) kao meni, da nakon 3 mjeseca od mjenjanja seta kocionih kljesta istog tog bremba, jednostavno PUKNE kocioni cilindar na kocenju sa 230 km/h !

Znaci, nemora znaciti da ako platis par desetina markica skuplje rez dio da ces i bolje proci na kocenju ili u krivini.
Ili mozda hoce?

Ja ne znam sta covjek da kaze na ovaj post, ali ti mogu sigurno reci da 230km/h nit je normalna brzina, nit je ovo post kojeg bih ja postir'o.

Ovo Agip ne bih komentaris'o - obzirom da je Agip - naftna industrija a ne industrija autodijelova.

Ako je tebi ovo za premede - onda izgleda nemas dovoljno onog ispod bijelog na glavi.
Jedino opravdanje bi bio autodrom - mada cisto sumnjam - cikaveljo.

Uglavnom si dao sada dobar razlog za dubiozu nekolicini Oprostija sa ovog foruma - da jos ponekog ubiju.

Halal ti Bog.

amrica

Post by amrica » 18/07/2008 21:53

texel
sandor je pored Zeljinog pomocnog stadiona, skrenes malo uzbrdo, mozda 100m

Bullet Tooth Tony

Post by Bullet Tooth Tony » 18/07/2008 21:58

amrica wrote:texel
sandor je pored Zeljinog pomocnog stadiona, skrenes malo uzbrdo, mozda 100m

Metalmerc

http://www.metalmerc.com/

cikavelja

Post by cikavelja » 18/07/2008 22:35

Citizen-X wrote:
cikavelja wrote:

Ja ne znam sta covjek da kaze na ovaj post, ali ti mogu sigurno reci da 230km/h nit je normalna brzina, nit je ovo post kojeg bih ja postir'o.

Ovo Agip ne bih komentaris'o - obzirom da je Agip - naftna industrija a ne industrija autodijelova.

Ako je tebi ovo za premede - onda izgleda nemas dovoljno onog ispod bijelog na glavi.
Jedino opravdanje bi bio autodrom - mada cisto sumnjam - cikaveljo.

Uglavnom si dao sada dobar razlog za dubiozu nekolicini Oprostija sa ovog foruma - da jos ponekog ubiju.

Halal ti Bog.

Agip.
Motorno ulje i dijelovi.........generalizirajuci, o istom sam pricao, nisam rekao da prave disk plocice, ali prave dio robe koje u slobodnoj interpretaciji mogu nazvati auto dijelom. Motorno ulje i maziva. I to vrlo kvaltetna, zato i pomenuta.
Neise.

Velis, nebi ti postiro.
Sto li?

Jel' zbog 230? ?
Nije tajna.
Italija.

To ko ce i koliko ce, ko gdje voziti, to ni ni dragi A.DŽ.Š. nezna, nit' kako ce ko proci nakon ugradnje "original" dijela, il' ti " waltera", sto i bijase topik.
Samo sam pokusao biti drustveno koristan gradjanin i iznijeti svoje utiske. Nikoga nisam na zlo navraco, rijec mi je svijedok.
Kabulosum.

Sretan put gdje god isao, i u zdravlju dosao.
Last edited by cikavelja on 18/07/2008 23:45, edited 2 times in total.

gumifufna

Post by gumifufna » 18/07/2008 22:58

Nemoras kupovati orginal dijelove.Kocnice za VW,audi,skodu i ibizu pravi ATE remenja su od continentala ektronika je od boscha(vecinom) amortizeri su sachs.Gotovo na svakom orginalnom dijelu pise ko je proizvidjac.Zato ako nadjes povoljno kocnice od ATE nije nista drugaciji kvalitet u odnosu na orginal jer se u istoj fabrici prave.

dottore

Post by dottore » 19/07/2008 09:56

Panex i Kare, vjeruj mi neces pogrijesiti. Prodaju dobre dijelove ;-)

ado-šampion

Post by ado-šampion » 19/07/2008 16:45

texel wrote:
Hvala na opširnom odgovoru! Ne daju mi se ogromne pare na orginalne dijelove, a ne želim ni kinesko smeće. znači, neki zamjenski dijelovi,
koji su međutim osjetljivo jeftiniji od onih koje prodaje ovlašteni.
Gdje se nalaze Šandor i Metalmerc?

Nema na čemu. Šandor ti je iznad Željinog pomoćnog stadiona na Grbavici, ovog koji je bliži gradu (zemljana podloga). Ne možeš fulit, žuta kuća i reklame na sve strane. Prodavnicu drži veliki automobilski as Neven Vukasović, tako da bolju preporuku ne možeš imati. Metalmerc je bio Trgu Heroja, ne znam da li je još, uglavnoj nije ga teško naći. Ja se držim te dvije prodavnice, Šandor ima i servis. Neko je spomenuo Bosch, što se tiče toga mene je strah u Sarajevu uzeti bilo koji dio od Boscha (posebno zupčasti remen), jer su oni razvikana marka koja je puno kopira.

Ja za japanca koji je jedini u gradu nađem sve u ove dvije radnje, tako da ti s Ibizom ne bi trebao imati problema da nađeš kvalitetne rezervne dijlove.

ado-šampion

Post by ado-šampion » 19/07/2008 16:46

cikavelja wrote:Sve ti zavisi, ja bih to nazvao i komadom srece sta ces i kako ces uzeti. Agip, Brembo, nude visoku dozu subjektivne sigurnosti, recimo prilikom mmjenjanja disk plocica, navikani su, prva su ugradnja u velika razvikana imena auto idustrije.......da ne ulazim u dubiozu.

Ili mozda hoce?

Jesi ti siguran da taj set kočionih kliješta nije bila neka kopija? Brembo se najviše kopira.

cikavelja

Post by cikavelja » 19/07/2008 17:04

ado-šampion wrote:

Ili mozda hoce?

Jesi ti siguran da taj set kočionih kliješta nije bila neka kopija? Brembo se najviše kopira.

Upravo o tome pricam svo vrijeme.
:mrgreen:
Niko ne garantuje da kupujes pravu stvar.

texel

Post by texel » 21/07/2008 15:12

Hvala na odgovorima!
Znaci Sandor i Metalmerc su najbolji sto se tice rez. djelova a da nisu Made in PRC?
Najvise me brine da ne kupim "navodno" orginal Boschov dio, po regularnoj cijeni a kasnije skontam da je neka kopija iz Chine :sad:
I to ako pise npr. BREMBO ili ATE i platim regularnu cijenu, kako cu znati jel original BREMBO ili ne? Da li mi Sandor i Metalmerc garantuju originalnost dijelova?

malizeleni

Post by malizeleni » 21/07/2008 15:35

Brembo i tako te ekskluzivne stvari ne kupujes kod nas nego narucujes iz inostranstva, najradije od firmi koje se ekskluzivno bave takvim stvarima.

texel

Post by texel » 21/07/2008 15:55

malizeleni wrote:Brembo i tako te ekskluzivne stvari ne kupujes kod nas nego narucujes iz inostranstva, najradije od firmi koje se ekskluzivno bave takvim stvarima.

ma nemoraju biti ekskluzivne stvari poput bremba , remusa, k&n-a i ostalog, nego obični zamjenski dijelovi ali da su orginalni.

Npr. hoću zadnji lonac auspuha. Imam ove varijante (cijene su proizvoljne) :
1. SEAT Orginal u ASA PSS - cca. 200,00 KM (garancija i sve to sto ide)
2. Neki Svapski,zamjenski, relativno poznat i 100% original - 100,00 KM (isto garancija 2 god.)
3. Slovenac NOVAK - 80,00 KM (nekakva garancija)
4. KINEZ (ili tome sl.)- 40,00 KM (nikakva garancija)

Ja bih uzeo varijantu br. 2. E interesuje me gdje da kupujem ovakve dijelove, koji su odmah ispod originalnih SEAT-ovih.

dr.iver

Post by dr.iver » 21/07/2008 16:11

uzmi novak 80 maraka, imas dvije godine garancije, meni su se dobro pokazali na par auta, zadnji lonci

baba_gaga

Post by baba_gaga » 21/07/2008 16:22

Kako ko ce ti garantovati za dijelove i uslugu, kad svaki ovlasteni servis daje 2 godine garanciju. Samo ovlasteni servis.

LeKo

Post by LeKo » 21/07/2008 20:49

Ima jedna dobra izreka " nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari", po meni korektna izreka. Prema tome, ako vozis novije auto u ovlašteni servis, a ako ne onda dobri originalni dijelovi i dobar stari majstor. Dodatno, dio koji si platio duplo jeftinije te opet čeka na zamjeni veoma brzo u odnosu na skuplji na to uračunaj ruke majstora i ispadne skuplja pita nego tepsija. O sigurnosti da ne pričamo, ipak se u tom autu vozim ja, moja porodica i prijatelji i sa druge strane su drugi učesnici u saobraćaju na koje takođe treba misliti, a ako ću gledati da na gumama i rezervnim dijelovima uštedim 50, 100 ili 500 KM, radije ga neću voziti, nego biti kamikaza ili za druge učesnike u saobraćaju potencijalni ekzekutor.

baba_gaga

Post by baba_gaga » 21/07/2008 22:32

LeKo wrote:Ima jedna dobra izreka " nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari", po meni korektna izreka. Prema tome, ako vozis novije auto u ovlašteni servis, a ako ne onda dobri originalni dijelovi i dobar stari majstor. Dodatno, dio koji si platio duplo jeftinije te opet čeka na zamjeni veoma brzo u odnosu na skuplji na to uračunaj ruke majstora i ispadne skuplja pita nego tepsija. O sigurnosti da ne pričamo, ipak se u tom autu vozim ja, moja porodica i prijatelji i sa druge strane su drugi učesnici u saobraćaju na koje takođe treba misliti, a ako ću gledati da na gumama i rezervnim dijelovima uštedim 50, 100 ili 500 KM, radije ga neću voziti, nego biti kamikaza ili za druge učesnike u saobraćaju potencijalni ekzekutor.

:thumbup:

texel

Post by texel » 01/08/2008 11:35

Jučer se šokirah kad mi mehaničar u jednoj (malo gotivnijoj) auto radionici reče da ASA PSS ne prodaje orginalne dijelove!! Kaže
da i oni nabavljaju od Kareta, Motorexa, itd..!!

dottore

Post by dottore » 01/08/2008 11:53

on ti kaze ovo ti je Valeo, Luk dio, a tamo PRC :D

Post Reply