ORDINACIJA za zdr. probleme

Sve o zdravlju...
Post Reply
DoctorSa

#1 ORDINACIJA za zdr. probleme

Post by DoctorSa » 01/05/2010 22:31

Imate zdravstveni problem, a od onih ste (većine) koji se boje posjetiti ljekara. Obratite se i rado ću vam pomoći:)
edit: jako bi pomoglo, kad bi pisali godine:) i detaljnije opisali simptome, da vas ne moram dodatno ispitivati kao učiteljica :D
Last edited by DoctorSa on 04/07/2010 13:07, edited 1 time in total.

kinderlada

#2 Re: Ordinacija za zdr. probleme

Post by kinderlada » 02/05/2010 00:30

Ja cu samo kratko, samo da pohvalim temu, svidja mi se jako, svako malo svakom od nas nesto zafali.
A vama svaka cast na ovakvoj temi, koja ce nadam se pomoci mnogima, ako nista da se upute gdje trebaju.

Ja sam za sad super, hvala Bogu :) Tako da nemam pitanje........

Pozdrav, :sax:

Sizzla

#3 Re: Ordinacija za zdr. probleme

Post by Sizzla » 02/05/2010 01:07

Pozz
Zanima ma koliko ostaje THC u organizmu nakon posljednjeg pusenja .Hoce keva da me testira ovih dana. A ja danas ko stoka navaren na vrata

DoctorSa

#4 Re: Ordinacija za zdr. probleme

Post by DoctorSa » 02/05/2010 01:21

Sizzla wrote:Pozz
Zanima ma koliko ostaje THC u organizmu nakon posljednjeg pusenja .Hoce keva da me testira ovih dana. A ja danas ko stoka navaren na vrata
2-3 sedmice

sitna.buranija

#5 Re: Ordinacija za zdr. probleme

Post by sitna.buranija » 02/05/2010 01:30

Zavisi odakle ti vade nalaz (THC se zadrzava krace/duze u razlicitim tkivima). Ako ides na testiranje koje je namjenjeno samo da provjeri kakav si sa THC-om, nema izvlacenja.

Sizzla

#6 Re: Ordinacija za zdr. probleme

Post by Sizzla » 02/05/2010 01:43

sitna.buranija wrote:
Zavisi odakle ti vade nalaz (THC se zadrzava krace/duze u razlicitim tkivima). Ako ides na testiranje koje je namjenjeno samo da provjeri kakav si sa THC-om, nema izvlacenja.
ne brate samo urin ja msm , nisam siguran zapravo

sitna.buranija

#7 Re: Ordinacija za zdr. probleme

Post by sitna.buranija » 02/05/2010 01:54

Sizzla wrote:
sitna.buranija wrote:
http://en.wikipedia.org/wiki/Drug_test :)

nickZaSaXforum

#8 Re: Ordinacija za zdr. probleme

Post by nickZaSaXforum » 02/05/2010 01:58

pozdrav doktoru i svim citateljima.

slucajno naletih na temu, citajuci forum i ajd da se reg. jer me interesuje misljenje uvazenog doktora i ostalih naravno.

imam problem s koljenom. frizak od prije par dana. pri spustanju na pod, (iz cucnja u klecanje, otrprilike) udario sam blago koljenom o pod (tupi onaj udarac) i imao sam osjecaj kao ono kad se laktom naslonis na kraj stola pa se "pogodis" u zivac pa ti kao trne ruka. eh tako nesto slicno. nista ozbiljno i mislio sam da ce proci. medutim, ta "utrnutost" ili "zategnutost" u koljenu, tj. malo ispod koljena, nikako ne prolazi, vec par dana. sutradan sam radio neke vjezbe za noge itd, i nisam osjecao nikakve bolove u koljenu. znaci, mogu normalno micati nogu u svim smjerovima, sve, nema bola, ali taj osjecaj "utrnutosti" nikako ne prolazi. doduse nekad se smanji, ali nikako da prode. interesuje me, da li je ko imao slicno iskustvo? sta da radim, da li je problem mozda s nervom ili nesto drugo, da li da idem doktoru ili da cekam jos, da li da nastavim vjezbati itd...?

Sizzla

#9 Re: Ordinacija za zdr. probleme

Post by Sizzla » 02/05/2010 02:20

sitna.buranija wrote:
Sizzla wrote:
sitna.buranija wrote:
http://en.wikipedia.org/wiki/Drug_test :)
Znaci u danasnji dan sam prakticno cist sto se tice urina, sad kosa ce me povaliti ali valjda nece tako rigorozne mjere poduzeti :D

DoctorSa

#10 Re: Ordinacija za zdr. probleme

Post by DoctorSa » 02/05/2010 13:17

nickZaSaXforum wrote:pozdrav doktoru i svim citateljima.

slucajno naletih na temu, citajuci forum i ajd da se reg. jer me interesuje misljenje uvazenog doktora i ostalih naravno.

imam problem s koljenom. frizak od prije par dana. pri spustanju na pod, (iz cucnja u klecanje, otrprilike) udario sam blago koljenom o pod (tupi onaj udarac) i imao sam osjecaj kao ono kad se laktom naslonis na kraj stola pa se "pogodis" u zivac pa ti kao trne ruka. eh tako nesto slicno. nista ozbiljno i mislio sam da ce proci. medutim, ta "utrnutost" ili "zategnutost" u koljenu, tj. malo ispod koljena, nikako ne prolazi, vec par dana. sutradan sam radio neke vjezbe za noge itd, i nisam osjecao nikakve bolove u koljenu. znaci, mogu normalno micati nogu u svim smjerovima, sve, nema bola, ali taj osjecaj "utrnutosti" nikako ne prolazi. doduse nekad se smanji, ali nikako da prode. interesuje me, da li je ko imao slicno iskustvo? sta da radim, da li je problem mozda s nervom ili nesto drugo, da li da idem doktoru ili da cekam jos, da li da nastavim vjezbati itd...?

Hm možda si nervus saphenus povrijedio, mislim to mi jedino sad nešto pada na pamet u cijeloj priči. Ti si to super objasnio. Samo što ti ja nisam nešto usko specijaliziran za oblast nerava. Sad šta god da ti kažem bilo bi nebulozno. Zaista mi ništa ne pada na pamet. Da nije bilo povrede, rekao bi definitivno stres...ovako sad ono laički u cijeloj priči vježbaj, a ako nista ne bude bolje za mjesec dana, uputnica i neurologu da ti ispita nerve:) Mislim da nije potrebno da se odmah mučiš i trošiš vrijeme po doktorima.

nickZaSaXforum

#11 Re: Ordinacija za zdr. probleme

Post by nickZaSaXforum » 02/05/2010 13:53

da, upravo zbog nedostatka boli, cini mi se da nije nista ozbiljno (mada ne mora da znaci :D ), pa nisam ni poletio odmah dr.-u. sacekat cu par sedmica da vidim hoce li biti kakvih promjena, pa ako bude gore ili isto idem dr.-u. u svakom slucaju hvala na odgovoru.

btw, super tema :thumbup: .

LP

cyprus
Has thanked: 19 times
Been thanked: 87 times

#12 Re: Ordinacija za zdr. probleme

Post by cyprus » 07/05/2010 14:17

Čini mi se da prvi put imam u životu temperaturu, a da se ne osjećam bolesno što se tiče recimo grla ili curenja nosa, tj. mislim da se nisam prehladio. Šta bi tome moglo biti uzrok? :cry: A nije sunčanica...

DoctorSa

#13 Re: Ordinacija za zdr. probleme

Post by DoctorSa » 07/05/2010 17:19

cyprus wrote:Čini mi se da prvi put imam u životu temperaturu, a da se ne osjećam bolesno što se tiče recimo grla ili curenja nosa, tj. mislim da se nisam prehladio. Šta bi tome moglo biti uzrok? :cry: A nije sunčanica...
Nemoj da ti se čini, već toplomjer u ruke i mjeri :-D

cyprus

#14 Re: Ordinacija za zdr. probleme

Post by cyprus » 07/05/2010 21:09

DoctorSa wrote:
cyprus wrote:Čini mi se da prvi put imam u životu temperaturu, a da se ne osjećam bolesno što se tiče recimo grla ili curenja nosa, tj. mislim da se nisam prehladio. Šta bi tome moglo biti uzrok? :cry: A nije sunčanica...
Nemoj da ti se čini, već toplomjer u ruke i mjeri :-D
Ma ne čini mi se to :D . Izmjerio sam i dobar dio dana sam bio pod temperaturom :-) . Ali mi se čini da nikad prije nisam imo temperaturu da me nije ništa drugo bolilo, tako da ne znam šta je uzrok :roll: . A ispostavilo se da ne zna ni moja doktorica :oops:

DoctorSa

#15 Re: Ordinacija za zdr. probleme

Post by DoctorSa » 07/05/2010 23:25

Temperatura je samo jedan simptom, i sad šta bi moglo biti piiiiiiiih. Skoro svaka bolest, pogotovo neka infektivna ima temp.
Ne boli ništa, a ima temp. Zanimljivo. Gdje onaj smajlić što lupa glavom od zid :lol: :lol: :lol: , haj može ovaj :-) :-) :-)

I ti opet ne napisa kolika je ta temp, da li je konstantna cijelog dana, povečava - snizuje i kada.
(daj podataka, da me ne napadaju s one druge teme kako doktori nish ne znaju :-D )

Koliko ti to traje....Da li si nesto u skorije vrijeme bolovao, bio s nekim ko je bolovao, ili imao sumnjive susrete u nočnim satima :lol:

cyprus

#16 Re: Ordinacija za zdr. probleme

Post by cyprus » 08/05/2010 01:41

DoctorSa wrote:Temperatura je samo jedan simptom, i sad šta bi moglo biti piiiiiiiih. Skoro svaka bolest, pogotovo neka infektivna ima temp.
Ne boli ništa, a ima temp. Zanimljivo. Gdje onaj smajlić što lupa glavom od zid :lol: :lol: :lol: , haj može ovaj :-) :-) :-)

I ti opet ne napisa kolika je ta temp, da li je konstantna cijelog dana, povečava - snizuje i kada.
(daj podataka, da me ne napadaju s one druge teme kako doktori nish ne znaju :-D )

Koliko ti to traje....Da li si nesto u skorije vrijeme bolovao, bio s nekim ko je bolovao, ili imao sumnjive susrete u nočnim satima :lol:
Uh, tražiš isuviše podataka :P . Evo nekih :P : Nikad čudniju temperaturu nisam imo. U toku dana se više puta dizala preko 39 i spuštala ispod 37, i to u vrlo kratkim periodima (pola sata do sat). Naravno od temperature me boli glava i tjelesni mišići, ali nevezano za temp me ne boli ništa... :roll: Jučer (četvrtak) me počela glava bolit i to čitav dan, da bi to u posljepodnevnim satima kulminiralo manjom temperaturom. Danas (petak) ti je već opisano...

Doktoreeeeeeee pomagaj :oops: , ova doktorica danas nije našla uzrok temperature, pa me poslala da vadim nalaze za krv i urin :skoljka: . Osvjetlaj bar ti obraz doktorske populacije :D

DoctorSa

#17 Re: Ordinacija za zdr. probleme

Post by DoctorSa » 08/05/2010 12:48

Ti si fasovo neki virus, na koji se nadovezala bakterijska infekcija. Uglavnom si FASOVAO negdje neku infekcijcu. A može ih biti desetine, mislim vezano za neki organ. Pluća, grlo, urinarni sistem, i tako dalje dalje dalje. Zato taj nalaz krvi i urina će pokazati jel virusna ili bakterijska i dobiješ antibiotik.
Ako si jeo sumnjive mliječne proizvode, šetao putem gdje idu koze i te "domaće" životinje....a sve potraje duže perioda i pored te antibiotske terapije, uputnica infektoologu da se vidi da nije Bruceloza :D .

Ja osvjetlao sad :run: da me ne tužiš :lol:

p.s. nije opasno u tolikoj mjeri, ili se bakterije još nisu dovoljno namnožile i izlučije egzotoxine:)

I da ako si imao neku hunjavicu, upalu grla u proteklih mjesec dana uradi i bris guše i nosa :lol: mada to puno ne pomaže

cyprus

#18 Re: Ordinacija za zdr. probleme

Post by cyprus » 08/05/2010 13:58

DoctorSa wrote:Ti si fasovo neki virus, na koji se nadovezala bakterijska infekcija. Uglavnom si FASOVAO negdje neku infekcijcu. A može ih biti desetine, mislim vezano za neki organ. Pluća, grlo, urinarni sistem, i tako dalje dalje dalje. Zato taj nalaz krvi i urina će pokazati jel virusna ili bakterijska i dobiješ antibiotik.
Ako si jeo sumnjive mliječne proizvode, šetao putem gdje idu koze i te "domaće" životinje....a sve potraje duže perioda i pored te antibiotske terapije, uputnica infektoologu da se vidi da nije Bruceloza :D .

p.s. nije opasno u tolikoj mjeri, ili se bakterije još nisu dovoljno namnožile i izlučije egzotoxine:)

I da ako si imao neku hunjavicu, upalu grla u proteklih mjesec dana uradi i bris guše i nosa :lol: mada to puno ne pomaže
Hvala doktoreee :D , nadam se da stvarno nije ništa isuviše opasno :roll: . Inače, noćas mi se bila popela na 40 :-)

DoctorSa

#19 Re: Ordinacija za zdr. probleme

Post by DoctorSa » 08/05/2010 14:30

cyprus wrote:
DoctorSa wrote:Ti si fasovo neki virus, na koji se nadovezala bakterijska infekcija. Uglavnom si FASOVAO negdje neku infekcijcu. A može ih biti desetine, mislim vezano za neki organ. Pluća, grlo, urinarni sistem, i tako dalje dalje dalje. Zato taj nalaz krvi i urina će pokazati jel virusna ili bakterijska i dobiješ antibiotik.

Hvala doktoreee :D , nadam se da stvarno nije ništa isuviše opasno :roll: . Inače, noćas mi se bila popela na 40 :-)
Da bi se utvrdio tačnan uzrok bolesti krv se uzima kad je temperatura najviša, al to naravno nije moguče ako nisi na klinici. I što se takav nalaz čeka par dana. Hm, čuj 40. Tako je i meni neki dan bilo. Al jesam se bio razgoličio, a puhalo i spucala me temp 40 dva dana i nikako je nisammogao spustiti.
Ajd ti ako ti bude tako velika tura, ako nesh voltaren čepić, uzmi ibuprofen:) Ili čekaj pon da vadiš krv. al mislim visoka temp se mora skidati

Pikaboo

#20 Re: Ordinacija za zdr. probleme

Post by Pikaboo » 08/05/2010 15:06

Boli me stomak stalno.Boli me kad jedem,boli me kad ne jedem,boli me kad jedem zdravu hranu,boli me kad jedem losu hranu.Zaboli me od bilo cega sto pojedem.Vise se ne sjecam vremena kad me nije bolio.Od kako je u ratu poceo ,nije vise ni prestao.Nemam cir,nemam ni pocetak cira.On se konstantno puse i onda taj vazduh tako stoji unutra.Uvjek imam taj osjecaj tegobe bez obzira na kolicinu pojedene hrane.Ujutro pojedem zobene pahuljice,bez mljeka jer od mljeka posebno poludi.Ali dzaba ,i od toga boli.Nije to neka bol koja se ne moze podnjeti,al je tu cini mi se uvjek.

DoctorSa

#21 Re: Ordinacija za zdr. probleme

Post by DoctorSa » 08/05/2010 15:15

Pikaboo wrote:Boli me stomak stalno.Boli me kad jedem,boli me kad ne jedem,boli me kad jedem zdravu hranu,boli me kad jedem losu hranu.Zaboli me od bilo cega sto pojedem.Vise se ne sjecam vremena kad me nije bolio.Od kako je u ratu poceo ,nije vise ni prestao.Nemam cir,nemam ni pocetak cira.On se konstantno puse i onda taj vazduh tako stoji unutra.Uvjek imam taj osjecaj tegobe bez obzira na kolicinu pojedene hrane.Ujutro pojedem zobene pahuljice,bez mljeka jer od mljeka posebno poludi.Ali dzaba ,i od toga boli.Nije to neka bol koja se ne moze podnjeti,al je tu cini mi se uvjek.
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Tebe stomak boli 15 godina? :shock: :shock: :shock: :shock: Pa koliko je tebi godina??? Očito si išao na pretrage čim kažeš da ti nije čir. A stomak je sirok pojam, zavisi koji te dio boli, kad te boli, odmah po jelu, koliko bol traje.

modesti

#22 Re: Ordinacija za zdr. probleme

Post by modesti » 08/05/2010 15:22

@DoktorSa, koje si specijalizacije?

Hvala na odgovoru.

Pikaboo

#23 Re: Ordinacija za zdr. probleme

Post by Pikaboo » 08/05/2010 15:32

DoctorSa wrote:
Pikaboo wrote:Boli me stomak stalno.Boli me kad jedem,boli me kad ne jedem,boli me kad jedem zdravu hranu,boli me kad jedem losu hranu.Zaboli me od bilo cega sto pojedem.Vise se ne sjecam vremena kad me nije bolio.Od kako je u ratu poceo ,nije vise ni prestao.Nemam cir,nemam ni pocetak cira.On se konstantno puse i onda taj vazduh tako stoji unutra.Uvjek imam taj osjecaj tegobe bez obzira na kolicinu pojedene hrane.Ujutro pojedem zobene pahuljice,bez mljeka jer od mljeka posebno poludi.Ali dzaba ,i od toga boli.Nije to neka bol koja se ne moze podnjeti,al je tu cini mi se uvjek.
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Tebe stomak boli 15 godina? :shock: :shock: :shock: :shock: Pa koliko je tebi godina??? Očito si išao na pretrage čim kažeš da ti nije čir. A stomak je sirok pojam, zavisi koji te dio boli, kad te boli, odmah po jelu, koliko bol traje.
Isla na pretrage naravno da jesam.Koliko godina imam? (34)
Mislili da je pocetak cira,kao ucinilo se ljudima da nesto vide i dali mi trojnu terapiju od koje mi je bilo jaaaako lose,u toj mjeri da sam krv povratila.Onda me ponovo odveli na pretrage i rekli,ups nema cira,nismo ti smjeli dati trojnu terapiju.I tako mene stomak boli od have cini mi se.
Sto si sokiran? IBS opisuje simptome kakve ja imam ( bol abdomena,napuhanost,nelagoda )samo sto meni niko nije rekao da je to.

cellisto

#24 Re: Ordinacija za zdr. probleme

Post by cellisto » 08/05/2010 17:18

@Pikaboo
ako vec nisi radila, ja bih ti preporucila alergotestove i test intolerancije na hranu. "Boli kad ne jedem" moze zavarati, jer se hrana dugo zadrzava u probavnom traktu, pogotovo npr. ako imas intoleranciju na laktozu, a postoje razne intolerancije na hranu.

DoctorSa

#25 Re: Ordinacija za zdr. probleme

Post by DoctorSa » 08/05/2010 17:49

Isla na pretrage naravno da jesam.Koliko godina imam? (34)
Mislili da je pocetak cira,kao ucinilo se ljudima da nesto vide i dali mi trojnu terapiju od koje mi je bilo jaaaako lose,u toj mjeri da sam krv povratila.Onda me ponovo odveli na pretrage i rekli,ups nema cira,nismo ti smjeli dati trojnu terapiju.I tako mene stomak boli od have cini mi se.
Sto si sokiran? IBS opisuje simptome kakve ja imam ( bol abdomena,napuhanost,nelagoda )samo sto meni niko nije rekao da je to.[/quote]

Malo mi čudno znaš tek tako da su ti dali trojnu terapiju bez testa. Barem je to danas jako lako uraditi, bocnu te u prst i nakon 10 minuta znaš da li je Helicobakter py. prisutan. Ako želiš taj test raditi imaš privatno 20 KM, u Grbavičkoj br. 52, sad ne znam kako se zove ordinacija Maksić tako nekako.

A za ibs, sam ja davno pisao na jednom forumu. Sad sam našao, pa ti copy paste:)

vidljiva nadutost trbuha; bol praćena slabije formiranim stolicama; bol praćena učestalijim stolicama; sluz u stolici; osjećaj nepotpunog pražnjenja; bol u trbuhu se smanjuje nakon defekacije;

Za postavljanje dijagnoze potrebna su najmanje dva pozitivna kriterija uz bol u stomaku.

Pretrage:
ultrazvuk - cijelog stomaka

rendgenske pretrage - pasaža tankog crijeva i eventualno pregled debelog crijeva u dvostrukom kontrastu

laboratorijske pretrage - sedimentacija eritrocita, kompletna krvna slika, pregled mokraće, urea i kreatinin, šećer u krvi, transaminaze (Sgot,Sgpt), gama-GT, alkalna fosfataza, Fe

kompletan pregled stolice - od koprokulture preko stolice na parazite do biokemijskih analiza, traženja ostataka masti i druge hrane do citološke analize stolice i testova na krv u stolici

endoskopske pretrage - endoskopski pregled jednjaka, želuca i dvanaesnika, uz eventualnu duboku duodenoskopiju radi uzimanja materijala za mikroskopsku analizu sluznice tankog crijeva.

Post Reply