ORBICO Sarajevo - Posao?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Chischo
Posts: 883
Joined: 06/06/2004 22:20
Location: Sarajevo

#1 ORBICO Sarajevo - Posao?

Post by Chischo »

Ima li ko da radi u Orbicu ili je radio?
Konkretno zanima me pozicija terenskog komercijaliste.
Kakvi su uslovi, ima li mobbinga, puno prekovremenog, kakve su plate i zasto traze VSS za tu poziciju, furaju se ili sta vec?
Sve informacije su dobrodosle.
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#2 Re: ORBICO Sarajevo - Posao?

Post by semmy »

Chischo wrote:Ima li ko da radi u Orbicu ili je radio?
Konkretno zanima me pozicija terenskog komercijaliste.
Kakvi su uslovi, ima li mobbinga, puno prekovremenog, kakve su plate i zasto traze VSS za tu poziciju, furaju se ili sta vec?
Sve informacije su dobrodosle.
ja sam radila 3,5 god kod njih na samom pocetku od '99( dala otkaz kad su poceli da rade kao konji, upravis jedan smijer i to je to, ne smijes od tog smjera se udaljiti ni gledati sa strane, radis po pravilu P&G-a), plate komercijale zavise od prodaje i naplate, mozes izac 800km a mozes i 2000km sve zavisi od tebe koliko si sposoban za taj posao..
komercijalu raditi nije nimalo lako, ja sam u prodaji od '99, i iskreno ti kazem da je u zadnje vrijeme sve teze i teze prodati ali jos teze naplatiti...za sve sto radis imas + i - bodove koji ti se uracunaju u plati...imaju regres i 13 platu jos uvijek, prijavljen si, rade sve po zakonu...radno vrijeme ni u jednoj firmi komercijalista nema, to nek ti je prije pocetka rada jasno...ljudi su bezobrazni i zovu kad im je ceif i ti moras raditi kako ti kupac nalaze, jbga kupac je uvijek u pravu a ti si uvijek donji....
ako su te zvali na razgovor obavezno idi i vidi sta ti nude, iako znam da je kao i prije pravo tesko dobiti posao kod njih, biraju ljude naravno po pravilu P&G-a

sretno sta god odlucis..
Betand
Posts: 164
Joined: 29/11/2009 18:31

#3 Re: ORBICO Sarajevo - Posao?

Post by Betand »

semmy wrote: biraju ljude naravno po pravilu P&G-a

sretno sta god odlucis..
po kakvom pravilu?
User avatar
Erzsebet
Posts: 2157
Joined: 04/02/2009 18:31
Location: Amsterdam

#4 Re: ORBICO Sarajevo - Posao?

Post by Erzsebet »

Betand wrote:
semmy wrote: biraju ljude naravno po pravilu P&G-a

sretno sta god odlucis..
po kakvom pravilu?

Ma ne vjerujem da može biti da iko onako bolesno prima ljude... Elem, P&G bira ljude tako što održi 84 intervjua, 117 testiranja, i na kraju te pošalje u Bukurešt da vide hoće li te ipak zaposliti ili ne. Testovi su im budibogsnama, nikakve veze sa znanjem i sa pozicijom za koju apliciraš. Rijetko da možeš utjecati na to da li ćeš dobiti posao ili ne.
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#5 Re: ORBICO Sarajevo - Posao?

Post by semmy »

@Erzsebet bas tako...ja se sjecam svog prvog intervjua kod njih, '99 nekad pocetkom godine, pa jos poslije tog imala 3 intervjua i nekakva testiranja i tek u julu dobila posao...i zaboravila na njih da sam ikad aplicirala kad oni zovu da pocnem raditi...hvala im na svemu ali meni dosta one 3 i pol godine rada kod njih
User avatar
terra_incognita
Posts: 1913
Joined: 08/10/2007 11:43
Location: Terra Incognita

#6 Re: ORBICO Sarajevo - Posao?

Post by terra_incognita »

Ja sam bas juce u Mercatoru prisustvovala razgovoru dvije djevojke:

PRVA: Ti si sad u Orbicu ?

DRUGA: Ma da, familijarne veze, znas kako je..."Dobar dan-dobar dan, imate li familije u Orbicu? Nemate ? Otkaz" Hahahah....

PRVA: Ja jos crncim u Lori...
lego
Posts: 24
Joined: 15/12/2010 09:59

#7 Re: ORBICO Sarajevo - Posao?

Post by lego »

Ni u ludilu nemoj te tamo tražiti posao. Dušu će vam uzeti, a teško da šta možete zaraditi. Ovo se odnosi na komercijalni sektor.
User avatar
wild roses
Posts: 199
Joined: 05/11/2010 18:10
Location: Knocking on heavens door

#8 Re: ORBICO Sarajevo - Posao?

Post by wild roses »

Imam prijatelje koji rade u firmi Orbico i od njih sam čula isto ono što je je napisala @semmy. Imaju užasno teške testove koje im nameće P&G, veoma je teško dobiti posao.
tvile
Posts: 178
Joined: 29/02/2008 20:55

#9 Re: ORBICO Sarajevo - Posao?

Post by tvile »

Ma skoro sve svjetske kompanije kao sto je P&G imaju odredjene naizgled "nebulozne" testove za prijem uposlenika. To su vise psiho testovi nego li strukovni. Barem ja toliko znam iz licnog iskustva.
lego
Posts: 24
Joined: 15/12/2010 09:59

#10 Re: ORBICO Sarajevo - Posao?

Post by lego »

Radim u ORBICU punih 3 godine Ako imas celicne zivce i mozes da radis da radis( u ugovoru pise 8 sati a radis 10 do 12 sati telefon zvoni 24 sata) ko crnac, a ne očekuješ puno para (plata 500 KM+ topli +dobra volja direktora) onda se obavezno prijavi takve ljude najvise cijene i sto se tice napredovanja to zaboravi bez obzira na rezultate rada.Pritisak je svakodnevni moras voditi racuna o prodaji naplata izgledu svakog objekta kojeg pokrivas nepostoji nijedan izgovor da nesto nevalja ....Dosta ljudi je otislo samo su ostali oni koji imaju familijarne veze i neznaju nista drugo da rade...Ako zaradis vise od 500 km uvjek postoji nesto sto ti se odbija tako da prosjek ostaje isti jer ce te natjerati da prodas kupcu koji ne moze da proda tu kolicinu robe a koju si morao da prodas jer ti je tako definisano u poslu koje obavljas...Sve ovo ce biti praceno posto je u vozilu ugradjen GPS tako da se zna u svakom trenutku gdje se nalazis koliko se zadrzavas koliko si prodao i koji asortiman tako kad kuci dodjes jednostavno nisi vise onaj covjek koji je jutros bio... ako ima jos nesto slobodno pitajte ... :run:
User avatar
Chischo
Posts: 883
Joined: 06/06/2004 22:20
Location: Sarajevo

#11 Re: ORBICO Sarajevo - Posao?

Post by Chischo »

lego wrote:Radim u ORBICU punih 3 godine Ako imas celicne zivce i mozes da radis da radis( u ugovoru pise 8 sati a radis 10 do 12 sati telefon zvoni 24 sata) ko crnac, a ne očekuješ puno para (plata 500 KM+ topli +dobra volja direktora) onda se obavezno prijavi takve ljude najvise cijene i sto se tice napredovanja to zaboravi bez obzira na rezultate rada.Pritisak je svakodnevni moras voditi racuna o prodaji naplata izgledu svakog objekta kojeg pokrivas nepostoji nijedan izgovor da nesto nevalja ....Dosta ljudi je otislo samo su ostali oni koji imaju familijarne veze i neznaju nista drugo da rade...Ako zaradis vise od 500 km uvjek postoji nesto sto ti se odbija tako da prosjek ostaje isti jer ce te natjerati da prodas kupcu koji ne moze da proda tu kolicinu robe a koju si morao da prodas jer ti je tako definisano u poslu koje obavljas...Sve ovo ce biti praceno posto je u vozilu ugradjen GPS tako da se zna u svakom trenutku gdje se nalazis koliko se zadrzavas koliko si prodao i koji asortiman tako kad kuci dodjes jednostavno nisi vise onaj covjek koji je jutros bio... ako ima jos nesto slobodno pitajte ... :run:
De mi reci molim te, kakav je ovaj posao marketing asistenta sto traze na posao.bam DTP priprema i fazoni...
Kolika plata je tu?
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#12 Re: ORBICO Sarajevo - Posao?

Post by talić »

ja sam nekad davno bio na razgovoru ali nisu mi se dopali ni oni ni njihovi uslovi. Radio sam prije toga u komercijali i ne bojim se posla ali jebeš posao sa ljudima bez duše i milosti. Znam kapitalizam je ali ne možeš u npr. ZE-DO kantonu prodati žvaki za 500 hiljada maraka samo zato što je to neko tako planirao i poželio. Uz to nosiš odgovornost za naplatu. Tebi svi rizici (od onog da se slupaš žureći negdje do onog da sanjaš nekog zato što ne plaća račune) a njima sva slava i dobit. Ako si sposoban za komercijale onda radi za sebe. Mnogo je proizvođača koji nisu sposobni da plasiraju svoj proizvod, pomozi im a pomoći ćeš i sebi. Na kraju sam se i ja osamostalio jer nisam želio raditi za mrvice. Hvala Bogu da to uradih, ne bih od plaće nikad rješio stambeno pitanje a ni mnoge druge stvari. ;-)
bullmastiff
Posts: 580
Joined: 11/11/2009 18:25

#13 Re: ORBICO Sarajevo - Posao?

Post by bullmastiff »

talić wrote:ja sam nekad davno bio na razgovoru ali nisu mi se dopali ni oni ni njihovi uslovi. Radio sam prije toga u komercijali i ne bojim se posla ali jebeš posao sa ljudima bez duše i milosti. Znam kapitalizam je ali ne možeš u npr. ZE-DO kantonu prodati žvaki za 500 hiljada maraka samo zato što je to neko tako planirao i poželio. Uz to nosiš odgovornost za naplatu. Tebi svi rizici (od onog da se slupaš žureći negdje do onog da sanjaš nekog zato što ne plaća račune) a njima sva slava i dobit. Ako si sposoban za komercijale onda radi za sebe. Mnogo je proizvođača koji nisu sposobni da plasiraju svoj proizvod, pomozi im a pomoći ćeš i sebi. Na kraju sam se i ja osamostalio jer nisam želio raditi za mrvice. Hvala Bogu da to uradih, ne bih od plaće nikad rješio stambeno pitanje a ni mnoge druge stvari. ;-)

pa neke se stvari jednostavno ne mogu prodati jer nema potraznje..

a npr. ovaj Milkin Jaffa keks.... :D kako dodje u prodavnicu, ne treba ni pet dana da dvije kartonske kutije nestanu..
finansijska kriza
Posts: 185
Joined: 11/11/2008 09:04

#14 Re: ORBICO Sarajevo - Posao?

Post by finansijska kriza »

De mi reci molim te, kakav je ovaj posao marketing asistenta sto traze na posao.bam DTP priprema i fazoni...
Kolika plata je tu?
Poprilicno frustriraju oglasi koji traze marketing asistenta ili mendzera od kojeg se ocekuje VSS, marketing, a i poznavanje DTP poslova, Corel, Photoshop, InDesign itd. pa i odrzavanje web stranice. Oni bi da 3 radna mesta da zadovolje sa jednim mktg asistentom ( marketing, DTP i web odrzavanje). fakat smijesno. Sada je to Orbico, prije 20 tak dana VF. Koriste situaciju u kojoj se raja nalaze. Medjutim dok god bude likova koji budu pristajali na male mrvice i ovakve kompromise, ni poslodavci nece biti korektniji.

Predlazem ovim "velikim kompanijama" da unajme konsultantsku agenciju za pisanje oglasa ( i da Vam objasne da mktg ass. ne radi DTP, DTP radi DTP, web odrzava IT itd).
lego
Posts: 24
Joined: 15/12/2010 09:59

#15 Re: ORBICO Sarajevo - Posao?

Post by lego »

Kolika plata je tu?

Plata ti je za VSS 1.000,00 KM+ topli 168,00 KM.
djes_ba
Posts: 665
Joined: 25/08/2009 17:22

#16 Re: ORBICO Sarajevo - Posao?

Post by djes_ba »

finansijska kriza wrote:
De mi reci molim te, kakav je ovaj posao marketing asistenta sto traze na posao.bam DTP priprema i fazoni...
Kolika plata je tu?
Poprilicno frustriraju oglasi koji traze marketing asistenta ili mendzera od kojeg se ocekuje VSS, marketing, a i poznavanje DTP poslova, Corel, Photoshop, InDesign itd. pa i odrzavanje web stranice. Oni bi da 3 radna mesta da zadovolje sa jednim mktg asistentom ( marketing, DTP i web odrzavanje). fakat smijesno. Sada je to Orbico, prije 20 tak dana VF. Koriste situaciju u kojoj se raja nalaze. Medjutim dok god bude likova koji budu pristajali na male mrvice i ovakve kompromise, ni poslodavci nece biti korektniji.

Predlazem ovim "velikim kompanijama" da unajme konsultantsku agenciju za pisanje oglasa ( i da Vam objasne da mktg ass. ne radi DTP, DTP radi DTP, web odrzava IT itd).
pored ovoga komotno ce u slobodno vrijeme raditi i servis racunara :D ako bude vremena
a uvjek treba pomoci na utovaru pripremi robe prezentaciji ........
10/1 :D udri bosnju dok mozes kad neide vise ima drugi
delina
Posts: 114
Joined: 07/02/2007 14:10

#17 Re: ORBICO Sarajevo - Posao?

Post by delina »

finansijska kriza wrote:
De mi reci molim te, kakav je ovaj posao marketing asistenta sto traze na posao.bam DTP priprema i fazoni...
Kolika plata je tu?
Poprilicno frustriraju oglasi koji traze marketing asistenta ili mendzera od kojeg se ocekuje VSS, marketing, a i poznavanje DTP poslova, Corel, Photoshop, InDesign itd. pa i odrzavanje web stranice. Oni bi da 3 radna mesta da zadovolje sa jednim mktg asistentom ( marketing, DTP i web odrzavanje). fakat smijesno. Sada je to Orbico, prije 20 tak dana VF. Koriste situaciju u kojoj se raja nalaze. Medjutim dok god bude likova koji budu pristajali na male mrvice i ovakve kompromise, ni poslodavci nece biti korektniji.

Predlazem ovim "velikim kompanijama" da unajme konsultantsku agenciju za pisanje oglasa ( i da Vam objasne da mktg ass. ne radi DTP, DTP radi DTP, web odrzava IT itd).
ne vidim šta je čudno, pa za manje firme koje nemaju velike potrebe je po meni u redu, ako za sve to ima posla za jednog čovjeka, pa neće sad trojicu zapošljavati ...
Šta fali da marketing asistent završi koji osnovni tečaj za Photoshop
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#18 Re: ORBICO Sarajevo - Posao?

Post by kojeime »

...
finansijska kriza
Posts: 185
Joined: 11/11/2008 09:04

#19 Re: ORBICO Sarajevo - Posao?

Post by finansijska kriza »



ne vidim šta je čudno, pa za manje firme koje nemaju velike potrebe je po meni u redu, ako za sve to ima posla za jednog čovjeka, pa neće sad trojicu zapošljavati ...
Šta fali da marketing asistent završi koji osnovni tečaj za Photoshop
Hmm čudno je to da, pored činjenice da Orbico nije manja firma nego jedan od najvecih distributera u BiH, postoje osobe koje su zavrsile marketing i koji će prihvatiti tako "svestran" posao. Npr diplomirao sam na marketingu, poznajem Corel i Photoshop, ali za privatne potrebe, ali mi ne pada napamet da za poslodavca radim kreiranje priprema.
Na kraju ce zaposliti osobu koja je ispod prosjeka u sva ova tri segmenta, jer ozbiljnim marketarima ne pada na pamet prihvatanje ovako neozbiljne ponude...
U mom selu se zna ko radi marketing, ko DTP , pripreme i ko odrzava web stranicu...
Sve dok znamo cijeniti sebe, cijenit ce nas i drugi...
bullmastiff
Posts: 580
Joined: 11/11/2009 18:25

#20 Re: ORBICO Sarajevo - Posao?

Post by bullmastiff »

finansijska kriza wrote:


ne vidim šta je čudno, pa za manje firme koje nemaju velike potrebe je po meni u redu, ako za sve to ima posla za jednog čovjeka, pa neće sad trojicu zapošljavati ...
Šta fali da marketing asistent završi koji osnovni tečaj za Photoshop
Hmm čudno je to da, pored činjenice da Orbico nije manja firma nego jedan od najvecih distributera u BiH, postoje osobe koje su zavrsile marketing i koji će prihvatiti tako "svestran" posao. Npr diplomirao sam na marketingu, poznajem Corel i Photoshop, ali za privatne potrebe, ali mi ne pada napamet da za poslodavca radim kreiranje priprema.
Na kraju ce zaposliti osobu koja je ispod prosjeka u sva ova tri segmenta, jer ozbiljnim marketarima ne pada na pamet prihvatanje ovako neozbiljne ponude...
U mom selu se zna ko radi marketing, ko DTP , pripreme i ko odrzava web stranicu...
Sve dok znamo cijeniti sebe, cijenit ce nas i drugi...
zato ambalaze i jesu onakve kakve jesu nazalost...pricam o domacim proizvodima..
lego
Posts: 24
Joined: 15/12/2010 09:59

#21 Re: ORBICO Sarajevo - Posao?

Post by lego »

Oni se vode parolom: "Puno pameti za malo para".
User avatar
Chischo
Posts: 883
Joined: 06/06/2004 22:20
Location: Sarajevo

#22 Re: ORBICO Sarajevo - Posao?

Post by Chischo »

Nazalost, situacija je takva da se ne moze puno birati, prvenstveno mislim na one koji su tek zavrsili faxove, a bez ikakvog su relevantnog radnog iskustva. Kao, sad sam ja zavrsio bankarstvo i hocu samo u banci da radim i to da nikad ne sidjem tamo gdje su salteri. Da sam ovako razmisljao, jos uvijek bi bio na birou, doduse i jesam, ali radim na crno i sam sebe izdrzavam.
Prijavio sam se u ORBICU, iako imam vrlo gadna iskustva s njima. Meni nije nikakav problem raditi web, dtp itd... Ali fino pustiti korijene i za par godina sef marketinga...
djes_ba
Posts: 665
Joined: 25/08/2009 17:22

#23 Re: ORBICO Sarajevo - Posao?

Post by djes_ba »

molim vas javite kad bude testiranje
p.s kolege iz orbica citaju ovo i onda neki pokusavaju preko PP da skontaju ko ste sta ste
i ako lose pisete o njima....... :D :D :D
proso sam tu fazu nekad ljetos kad su trazili dvoje troje ljudi
@finansijska kriza tebe i mene nikad nece primiti samo da znas :D :D :D
User avatar
cico x
Posts: 1042
Joined: 31/12/2002 00:00
Location: Nikad zeljo,nikad avaz...

#24 Re: ORBICO Sarajevo - Posao?

Post by cico x »

bio jednom prije 2 godine na testiranju i nikad vise rekao sam!
prodes jedan krug,pa te testiraju,pa te zovu na drugi razgovor,pa osmina finala,pa razgovor sa "H.F.Ž." osobom ,pa nekad finale...i prode tako 2 mjeseca,na kraju NIŠTA ! isto rijaliti
i onda neki dan dode meni jaran kaze za ovaj novi oglas kako je "ona " iz orbica preko "onog" dovela svog brata,sina,rodaka i da to mjesto njega ceka !

p.s.
vi iz orbica iz "unutrasnje" slobodno mi se javite sve cu vam ofirati ako hocete !
finansijska kriza
Posts: 185
Joined: 11/11/2008 09:04

#25 Re: ORBICO Sarajevo - Posao?

Post by finansijska kriza »

@djes ba: Nisu oni meni interesantni vjeruj mi, nego mi zao raje koja ce izginuti za neku platu i nece biti dobri ni u jednom od pomenutih oblasti. 8) :dance:
Post Reply