Opasnost! Pucanje brane

Svakodnevna dešavanja u Goraždu, Višegradu, Foči, Vlasenici, Han-Pijesku i ostalim mjestima regije.
Liberalism

Opasnost! Pucanje brane

Post by Liberalism » 24/11/2006 13:09

Ljudi, trebalo bi u Gorazdu ozbiljno razmisliti o pripremama za katastrofu.

Vijest:

PODGORICA - Jučer je ogromni odron na početku kanjona Tare, u mjestu Bistrica u Crnoj Gori, pregradio rijeku u cijelosti. Stvoreno je veliko jezero koje je poplavilo i neka okolna naselja, a popuštanje prirodne pregrade prijeti katastrofom u dolini Drine.

Tara nizvodno od mjesta Galev krš, prema najnovijim informacijama, više ne teče.

Brana, nastala usljed odrona, prenosi Beta, visoka je oko 50 metara i duga više od 100 metara. Jezero još nije poplavilo put od Mojkovca prema Žabljaku, ali je policija, iz preventivnih razloga, prekinula promet na toj dionici.

Zbog podizanja razine vode u novonastalom jezeru, prema informacijama iz Mojkovca, evakuirano je selo Kaludra, a poplava prijeti i selu Gostilovina.

Direktor Nacionalnog parka "Durmitor", Tomo Pajović izjavio je jutros agenciji Beta kako voda zaustavljene Tare još nije prešla preko novonastale brane. Očekuje se kako će voda preliti branu tijekom dana.

"Ljudski faktor ništa ne može učiniti da spriječi veće posljedice zbog obrušavanja brda i stvaranja jezera, osim što se može donekle spasiti riblji fond" rekao je Pajović

Prema rečima Pajovića, odron je "povukao" i oko 500 kubika divovskih borova u prašumi Crna poda, koja se smatra posebnom prirodnom vrijednošću Nacionalnog parka "Durmitor".

Računa se kako se u četvrtak u Taru sručilo oko 500.000 kubika zemlje i kamenja, čime je presječen riječni tok.

O poduzetim mjerama nizvodno od mjesta katastrofe još nema informacija.

--- 11:00 --

Prema posljednjim informacijama u selima oko jezera nema električne energije, jer je nekoliko stubova za struju pod vodom. Voda je nadirala i ka selima Slatina i Prošćenje, a najugroženije su bile kuće u blizini rijeke, osnovna škola i seosko groblje.

Prema riječima Zapovjednika vatrogasne postrojbe Dragana Markovića, razina Tare strahovito brzo raste uzvodno, i prijeti opasnost od novih klizišta. Dijelovi brda, iako u manjim intenzitetom još uvijek se obrušavaju.

Pitanje je trenutka kada će doći do novog odrona - rekao je “Vijestima” geometar Željko Smolović, nakon izlaska iz kanjona.

Brana se ne može minirati, niti se motornim šegama može raščistiti površinski dio, već će se najvjerojatnije sačekati da razina vode poraste preko brane i rijeka sama ponese tisuće kubika nanosa. Prema sada dostupnim procjenama, voda ne može preliti branu za manje od tri ili četiri dana.

Prema nepotvrđenim informacijama Crna Gora je stavila svoje vojne snage u pripravnost kako bi se lakše kontrolirala situacija te pripremile eventualne evakuacije i operacije spašavanja.
Last edited by Liberalism on 24/11/2006 13:12, edited 1 time in total.

Liberalism

Post by Liberalism » 24/11/2006 13:10

Sad je nesto bilo i na BHT.

mostarac

Post by mostarac » 24/11/2006 13:11

e haj sad ti meni fino objasni kako ta brana moze puknut tako naglo. haj malo se sastani sa fizikom pa razmisli kako voda moze i gdje da odjednom izbaci van svog korita toliku gradju

Liberalism

Post by Liberalism » 24/11/2006 13:16

Veze nemam

samo znam da je ovde neka frka.

Mi svaki dan gledamo kako drina nadolazi po 1 m od brane na mratinju.

500.000 kubika nove prirodne brane i kad to sve popusti ko zna sta ce biti.

Gorazde npr. ima odbranu od prirodnog rasta rijeke drine i rijetko se desi da nivo vode predje zastitu na obalama. Ali ovo je vanredna situacija i ako popusti prirodna brana nesto ce ovi morati uraditi tokom noci.

Ja zivim u naselju u kojem smo uvijek razmisljali sta ako se nesto ovako desi gore na tari ili pivi svejedno. Jer drina kad nadodje prirodnim putem ona je ogromna strah te u nju gledati, a ne kad se desi nesto vanredno kao sto je ovo.

mostarac

Post by mostarac » 24/11/2006 13:22

...

Liberalism

Post by Liberalism » 24/11/2006 13:26

U pravu si greska

Al svejedno ova prirodna brana na tari od 50 m je isto kao i normalna brana (zaboravicemo mratinje) i vec evo cujem u Foci nastupila evakuacija. Osnovne skole su vec iseljene. Plovni val od 50 metara ako nastane na tari moze cudo napraviti.

Liberalism

Post by Liberalism » 24/11/2006 13:31

Dobro je. Svakako na FTV i BHT se emituju dokumentarni programi o kornjacama na galapagosu.

Valjda cekaju da nastane katastrofa pa da mogu napraviti eksluzivnu vijest.
:-) :-) :-)

Ja odoh da skontam koliko mi treba vremena da spakujem stvari za evakuaciju

e da. pade mi na pamet da treba otici u kupovinu namirnica, jer ako se nesto desi ozbiljnije poplava vrlo lako moze dovesti do odrona svih puteva prema sarajevu - manjak hrane

uffff opet isto

mostarac

Post by mostarac » 24/11/2006 13:31

Liberalism wrote:U pravu si greska

Al svejedno ova prirodna brana na tari od 50 m je isto kao i normalna brana (zaboravicemo mratinje) i vec evo cujem u Foci nastupila evakuacija. Osnovne skole su vec iseljene. Plovni val od 50 metara ako nastane na tari moze cudo napraviti.

ovo nije kao vjestacka brana da moze puknut odjednom. Ovde ce voda prvait usjek u ovoj brani kad dodje do prelijevanja i probijace sebi put. Ona to nece uraditi odjednom, jer jednostavno nema ni snage ni prostora da izbaci ovu gradju odjednom. Ona ce pravit usjek u tom odronu i usjek ce bivati sve veci, ali se nece desavati nista tako naglo. Mislim da ce proces odnosa materijala koji ce rijeka raditi na ovom podrucju trajati godinama, a ne pet minuta pa da ce to nagrnuti. Ovde se radi o nanosu velicine skoro dva fudbalska igralista i visine oko 30 metara. Apsolutno je nemoguce da to voda probije odjenom, pa taman da je rijec o Nilu, a ne o Tari.

Ipak pohvalno je da ekipe civilne zastite budu u pripravnosti, ali mislim da nema mjesta panici

mostarac

Post by mostarac » 24/11/2006 13:33

Liberalism wrote:Dobro je. Svakako na FTV i BHT se emituju dokumentarni programi o kornjacama na galapagosu.

Valjda cekaju da nastane katastrofa pa da mogu napraviti eksluzivnu vijest.
:-) :-) :-)

Ja odoh da skontam koliko mi treba vremena da spakujem stvari za evakuaciju

e da. pade mi na pamet da treba otici u kupovinu namirnica, jer ako se nesto desi ozbiljnije poplava vrlo lako moze dovesti do odrona svih puteva prema sarajevu - manjak hrane

uffff opet isto

ovaj tvoj post bi trebalo pobrisati jer je naucna fantastika a kod nekih moze izazvati nepotrebnu paniku

isfahan

Post by isfahan » 24/11/2006 13:39

Mozda je malo offtopic, al ovo sto se desava u Podrinju mogla bi biti pouka delegatime sto su naumili praviti (jos jednu) branu na Neretvi oko Glavaticeva...

Liberalism

Post by Liberalism » 24/11/2006 13:39

Nedavno je bio problem sa magistralnim putem koji se nalazi uz jezero. Malo mu fali da se srusi skroz. Ko zna. U Gorazdu najvece trgovine nisu toliko iznad nivoa drine (max 15 20 metara) ko zna.

sad ce doci svjeze informacije iz Foce pa cemo vidjeti kakva je situacija. Izgleda da je mnogo ozbiljnije nego sto se moze po medijima zakljuciti.

Evo kolege s posla vec odlaze kucama da provjere stanje. Tako da je ovo za nas ozbiljno pravo. Bilo panike ili ne.

Goran_35

Post by Goran_35 » 24/11/2006 13:40

Ne treba paniciti ali treba biti na oprezu...

A da ce popustiti to je sigurno,samo pitanje je kolika kolicina vode ce se skupiti- od toga zavisi i koliki ce biti val...

Ako ne bude puno vode u "akumulaciji" onda nemarazloga za paniku...

Liberalism

Post by Liberalism » 24/11/2006 13:41

Evo sad govore da bi se moglo desiti da pucaju mostovi (slusam na radiu nekog eksperta) u najgoroj varijanti.

U najblazoj da nema razloga za paniku. pa sad da biramo :-) :)

Liberalism

Post by Liberalism » 24/11/2006 13:42

kaze sad covjek da je ovo: 'Vodena bomba visine 90 metara!'

mostarac

Post by mostarac » 24/11/2006 13:42

haj dobro, krenite sa iseljavanjem :roll:

Goran_35

Post by Goran_35 » 24/11/2006 13:48

Liberalism wrote:kaze sad covjek da je ovo: 'Vodena bomba visine 90 metara!'

Onda je "brana" veca od 50 m ?

Harrys

Post by Harrys » 24/11/2006 13:48

mostarac wrote:
Liberalism wrote:U pravu si greska

ovo nije kao vjestacka brana da moze puknut odjednom. Ovde ce voda prvait usjek u ovoj brani kad dodje do prelijevanja i probijace sebi put. Ona to nece uraditi odjednom, jer jednostavno nema ni snage ni prostora da izbaci ovu gradju odjednom. Ona ce pravit usjek u tom odronu i usjek ce bivati sve veci, ali se nece desavati nista tako naglo. Mislim da ce proces odnosa materijala koji ce rijeka raditi na ovom podrucju trajati godinama, a ne pet minuta pa da ce to nagrnuti. Ovde se radi o nanosu velicine skoro dva fudbalska igralista i visine oko 30 metara. Apsolutno je nemoguce da to voda probije odjenom, pa taman da je rijec o Nilu, a ne o Tari.

Ipak pohvalno je da ekipe civilne zastite budu u pripravnosti, ali mislim da nema mjesta panici

Mislim da nisi u pravu.Vodeni pritisak novonastalog jezera je strahovit,pogotovo ako je istina sto kazu, 50 metara.Sve zavisi od konstrukcije vjestacke brane,kamenje ili drvece,a to niko nezna.
bilo bi nomalno da civilna zastita vec radi na postepeno uklanjane brane.

Liberalism

Post by Liberalism » 24/11/2006 14:02

U Gorazdu izgleda skole ne rade.

Svi pricaju samo o brani. Guzva je mogu reci ogromna po gradu.

Piva ne tece nikako, sad slusam saopstenje iz foce. Sve zaustavila brana.

Jos 1 m ima da jezero raste i preci ce branu.

Neznam za ono 90 m sto je ovaj iz Foce izjavio. Ja sam samo prenio sto je rekao. Kazu sad da je maksimalna visina brane mogla bi biti 90 m. Izjavio nacelnik Foce.

nadmorska visnina 400 m moguceg plavnog nivoa (kako se vec kaze). Gorazde je na visini 365 metara. Sta to znaci ne znam ni ja.

Liberalism

Post by Liberalism » 24/11/2006 14:03

U Gorazdu se od strane civilne zastite se preporucuje da građani slusaju radio Gorazde te da je moguce da će se usljed pucanja brane izvrsi evakuacija.

Stari

Post by Stari » 24/11/2006 14:04

Zar cz...moze ukloniti branu?

karanana
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Post by karanana » 24/11/2006 14:04

a jeli ima jos neka vjestacka brana izmedju ove prirodne na tari i gorazda?

Liberalism

Post by Liberalism » 24/11/2006 14:07

nema

mada je brana daleko od Foce (i jos dalje od Gorazda) niko ne zna sta bi mogle biti posljedice. Kazu da se koriste modeli koji postoje u slucaju pucanja brane na pivi i da taj model koriste za izradu scenarija za slucaj pucanja ove prirodne brane na tari. kazu tara uopste ne tece nizvodno od brane. To je samo po sebi zastrasujuće.

Evo potvrđeno je da su u gorazdu ucenici prekinuli skolu.

Idem da napravim nekoliko slika sa mosta :-) :-)

karanana
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Post by karanana » 24/11/2006 14:10

a jeli tara glavna pritoka drini? vidi li se da je i nivo drine opao zbog ovoga?

mozete misliti koliko je samo ribe sada uginulo na tari i koliko je ribe ostalo na suhom, to je vec samo po sebi katastrofa.

Harrys

Post by Harrys » 24/11/2006 14:19

Stari wrote:

Sve zavisi da li su osposobljeni.?

BSn

Post by BSn » 24/11/2006 14:24

Harrys wrote:
Stari wrote:

Sve zavisi da li su osposoljeni.?

Negdje sam cito da CZ ne moze nista uraditi po tom pitanu, dakle u obzir ne dolazi ni eksploziv ni postepeno unistavanje brane, sto ne znam, al sam tako cito!

a jeli tara glavna pritoka drini? vidi li se da je i nivo drine opao zbog ovoga?

mozete misliti koliko je samo ribe sada uginulo na tari i koliko je ribe ostalo na suhom, to je vec samo po sebi katastrofa.

Pa Piva i Tara cine Drinu, dakle jest! :D

Sto se tice ribe, Crnogorci kazu da mogu spasiti znacajan fond, tako da tu ne bi trebalo da bude problema, al hayd ga znay jel je spasavaju ili ne!

;)

Post Reply