Opasnost od pasa lutalica

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
housewife

Opasnost od pasa lutalica

Post by housewife » 09/06/2006 08:28

Evo jedan interesantan clanak sa http://www.monitor.hr:
"Kućni pas na smrt izgrizao dvogodišnje dijete
Obiteljski pas križanac rotvajlera i njemačkog ovčara do smrti je izgrizao dječaka od 23 mjeseca sinoć oko 19.30 sati u ulici Findri u mjestu Blaškovcu kod Sv. Ivana Zeline. Taj pas (zvan Medo) nikada prije nikoga nije napao. Dječak se igrao sa psom ne znajući da je životinja ozlijeđena, a vjerojatno ga je nehotice dodirnuo po rani, čime ga je razjario. Djetetu je u pomoć priskočila baka, ali je pas i nju napao. Mali Kristijan izdahnuo je u automobilu Hitne pomoći, koja ga je prevezla u KBC Rebro u Zagrebu. Članovi osoblja koji su vidjeli dječakove ozljede rekli su da tijekom cijeloga radnog vijeka nisu vidjeli takvu strahotu."

A kod nas u Zenici, i po strogom centru grada, se mogu počesto vidjeti čopori pasa lutalica u svako doba dana i noći. Valjda nadležni čekaju da se dogodi neka strahota kao ova, pa da nešto urade...
Takođe, nisam vidjela ni jednog vlasnika psa da svom ljubimcu stavi onu zaštitu na njušku (ne znam ni ja kako se to zove) kad ga šeta gradom...

seljak_cojek

Re: Opasnost od pasa lutalica

Post by seljak_cojek » 09/06/2006 09:30

housewife wrote:Evo jedan interesantan clanak sa http://www.monitor.hr:
"Kućni pas na smrt izgrizao dvogodišnje dijete
Obiteljski pas križanac rotvajlera i njemačkog ovčara do smrti je izgrizao dječaka od 23 mjeseca sinoć oko 19.30 sati u ulici Findri u mjestu Blaškovcu kod Sv. Ivana Zeline. Taj pas (zvan Medo) nikada prije nikoga nije napao. Dječak se igrao sa psom ne znajući da je životinja ozlijeđena, a vjerojatno ga je nehotice dodirnuo po rani, čime ga je razjario. Djetetu je u pomoć priskočila baka, ali je pas i nju napao. Mali Kristijan izdahnuo je u automobilu Hitne pomoći, koja ga je prevezla u KBC Rebro u Zagrebu. Članovi osoblja koji su vidjeli dječakove ozljede rekli su da tijekom cijeloga radnog vijeka nisu vidjeli takvu strahotu."

A kod nas u Zenici, i po strogom centru grada, se mogu počesto vidjeti čopori pasa lutalica u svako doba dana i noći. Valjda nadležni čekaju da se dogodi neka strahota kao ova, pa da nešto urade...
Takođe, nisam vidjela ni jednog vlasnika psa da svom ljubimcu stavi onu zaštitu na njušku (ne znam ni ja kako se to zove) kad ga šeta gradom...

Ovu temu bi trebalo prebaciti na diskusije jer psi lutalice nisu problem samo u Zenici. Tih problema je bilo i u Brčkom, Mostaru,... (prošle godine su novine pisale o napadima).
Slažem se da nadležne institucije malo ili nimalo vode računa o ovom problemu. Ali, pošto mi, kako to neko reče imamo aršina za izvoz, kad god se i povede akcija na uklanjanju pasa lutalica jave se dušebrižnici koji traže da se grade prihvatilišta za pse jer je nehumanu ukloniti (ubiti) tu jadnu životinju. Pitam se samo šta bi ti dušebrižnici rekli djevojčici iz Brčkog ili starici iz Mostara koje su bile žrtve napada. Je li život jednog psa lutalice vrijedniji od ljudskog života.
Bila je prošle ili pretprošle godine jedna akcija u Zenici. Angažovani su članovi lokalnog lovačkog društva. A onda je dignuta hajka na te ljude. Nazivali su ih ubicama, krvnicima, babe sa balkona su ih pljuvale, psovale .....
Sve u svemu, u pravu si, sve dok se ne daj bože, ne desi da neko dijete bude na smrt izgriženo ili bude moralo raditi rekonstrukciju lica i do kraja života liječiti traumu, neće se ništa ni poduzeti po tom pitanju. :sad:

nineac

Post by nineac » 09/06/2006 15:40

E ovo pitanje koliko god bilo jednostavno mi ga ucinimo strasno komplikovanim.
Kada su prosle godine angazovali clanove lovackog drustva gospoda iz lovackog drustav je to shvatila kao dozvolu za opcu pucnjavu po zenici. Kako se tako nesto moze uraditi i dozvoliti nekome da iz lovacke puske za medvjede puca u po bjela dana po zenici? Mislim to je tolika glupost i nek su digli hajku. S obzirom kakve vridjenosti kod nas vladaju ja sad imam vece povjerenje u te lutalice nego u te lovce!
Medjutim, problem je kod nas sto veterinarska stanica koja je zaduzena za to je u takvom sranju da to nije normalno. Prijatelj mi radi tamo i znam da samo jedan covjek ima sa neispravnom malokalibraskom puskom koji je zaduzen za to! Jos gora stvar je sto u vecini slucajeva kada puca zbog neispravnosti te puske obicno tesko rani psa koji pobjegne i postane tek tad izuzetno opasan po okolinu.
Znaci treba kupiti opremu, auta, i uspavljivati te pse a ne pucati po gradu kao da je divlji zapad.
Mi msmo izgubili svaki dodir sa civilizacijom zbog nase zatvorenosti, i uvjek pokusavamo izmisliti toplu vodu. Za sta se sve pare trose, ovaj problem je vrlo mali, a nesto ce se kad tad desiti.
Medjutim, ono sto mene vise brine od tih pasa lutalica, jesu vlasnici pit bul terijera, rotvalera i sl, koji kupuju te pse da bi oni izgledali vece "face" pa ih vodaju po kamberovicu sa najmerom da s epokazuju djevojkama koje izvode svoje vucijake, labradore, retrivere ili trce po kamberovicu, i onda obicno kada ta djevojka odbije njihovo "upucavanje" u obliku "vidi kakvog ja psa imam" (koji je obicno psiholoska utjeha za njegovu sexualnu sposobnost), tog istog psa "napucka" i sl. Znaci u ovom slucaju psi su najmanji problem, problem su vlasnici.
Ja sam veliki ljubitelj pasa, i uvjek cu tvrditi da su vlasnici najveci problem a ne psi!
Zenica kao grad moze da donese uredbu da svaki pas mora imati brnjicu, samo je na nasim predstavnicima u skupstini grada da to donesu, i na policiji i onoj eko policiji (ma sta god to u nasem slucaju znacilo) da to provedu.
Sad koliko je to izvjesno prosudite sami na osnovu dosadasnjeg iskustva!

alek

Re: Opasnost od pasa lutalica

Post by alek » 09/06/2006 15:51

housewife wrote:kod nas u Zenici, i po strogom centru grada, se mogu počesto vidjeti čopori pasa lutalica u svako doba dana i noći. Valjda nadležni čekaju da se dogodi neka strahota kao ova, pa da nešto urade...

kod nas u SA se mogu pocesto vidjeti copori ludaka u svako doba dana i noci...pa kad prolazim pored takvih, rado bih uz sebe imala jednog psa lutalicu bez brnjice

Post Reply