Online prodaja

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Locked
amrich999
Posts: 3
Joined: 23/05/2012 23:08

#1 Online prodaja

Post by amrich999 »

Pozdrav svima, imam u planu da pokrenem online prodaju odjece pa me zanima ako neko ima iskustva sa tim da mi da par savjet. I da li se moram imati registrovanu firmu za tu vrstu posla? Hvala
User avatar
babaroga1x
Posts: 885
Joined: 29/04/2014 14:42

#2 Re: Online prodaja

Post by babaroga1x »

amrich999 wrote:Pozdrav svima, imam u planu da pokrenem online prodaju odjece pa me zanima ako neko ima iskustva sa tim da mi da par savjet. I da li se moram imati registrovanu firmu za tu vrstu posla? Hvala
ako ćeš prodavati na sitno, možda bi se mogao i provući bez firme...

pogledaj na paypalu kako prodavati svoje proizvode i omogućiti plaćanje paypalom... ista stvar za american, mastercard, visu...

ako želiš prodavati on line i omogućiti korisnicima da plaćaju karticama ili paypalom, naravno da moraš imati firmu...
User avatar
hopcup
Posts: 1064
Joined: 23/09/2013 19:39

#3 Re: Online prodaja

Post by hopcup »

po kojem zakonu mora imat firmu, pogotovo ako će naplaćivat paypalom? molim konkretan odgovor, ne šupljiranje.
User avatar
babaroga1x
Posts: 885
Joined: 29/04/2014 14:42

#4 Re: Online prodaja

Post by babaroga1x »

hopcup wrote:po kojem zakonu mora imat firmu, pogotovo ako će naplaćivat paypalom? molim konkretan odgovor, ne šupljiranje.
https://www.paypal.com/us/webapps/helpc ... Id=FAQ2347

konkretan zakon?

ne znam konkretan zakon jer nisam upoznat s zakonodavstvom Bih....

ali sam siguran da po EU legislativi to spada u rad na crno, izbjegavanje plaćanje poreza na plaće, dobit, pdv, carinu i sl...

dovoljno konkretno?
User avatar
OldMayor
Posts: 2999
Joined: 30/10/2013 11:21

#5 Re: Online prodaja

Post by OldMayor »

babaroga1x wrote:
hopcup wrote:po kojem zakonu mora imat firmu, pogotovo ako će naplaćivat paypalom? molim konkretan odgovor, ne šupljiranje.
https://www.paypal.com/us/webapps/helpc ... Id=FAQ2347

konkretan zakon?

ne znam konkretan zakon jer nisam upoznat s zakonodavstvom Bih....

ali sam siguran da po EU legislativi to spada u rad na crno, izbjegavanje plaćanje poreza na plaće, dobit, pdv, carinu i sl...

dovoljno konkretno?
Pa kod nas svi rade na crno, pogotovo ove stvari.

Isto tako i ostali, npr.

Pravi ti stolar kuhinju, mislis da prijavi svoj rad i ispostavi ti racun.

Dodje ti vodoinstalater, isto tako.

Elektricar, isto tako.

itd itd...

I naravno onda ja i ostali ljudi koji su prijavljeni, tim mamlazima placamo pio i zdravstvo, a oni klepaju tako lovu i ne daju marku drzavi i svaki dan seru kako je u ovoj zemlji lose, kako ovo, kako ono.

Zasto fino vodoinstalter ne bi prijavio svoj rad, pa umjesto 40 KM koje mu dam, fino 10 KM izdvoji za poreze. Eeee, karna, lakse je da mu to neko drugi placa.

To je Bosna i Hercegovina. :bih:
pinkman
Posts: 2961
Joined: 07/09/2013 18:57

#6 Re: Online prodaja

Post by pinkman »

Ovako, prema Zakonu o porezu na dohodak, mjesečni prihod do 300 KM odnosno 3600 KM godišnje ne podliježe oporezivanju. Eh sada, da li trebaš biti registrovan do tog iznosa i sl., ja zaista ne znam, i ne mogu ti davati te savjete. Ali evo na ovom sajtu: http://chronos.ba/2013/04/prodavnica-na-internetu/ imaš stvari koje su objašnjene.

Ipak, najbolje bi bilo da pismeno zatražiš od Porezne uprave FBIH mišljenje tako da si miran i da ćeš znati šta i kako.

Uzmi u obzir da ćeš biti biti ozbiljniji ili ozbiljnija, ako imaš registrovan obrt. Za PDV ne moraš brinuti jer nisi obavezna da budeš PDV obveznik ako su ti godišnji prihodi do 50.000 KM, a tebi će sigurno biti. Također, znam da na kućnu adresu možeš registrovati obrt.

Primjetio sam da ljudi prodaju odjeću isključivo putem Facebooka. Po meni, to je velika greška. Glavni razlog je što ovisiš isključivo od Facebooka, ali postoji i još jedan. Naime, ako nemaš web sajt to ujedno i znači da si otpisao posjete sa Googlea. Npr. neko ukuca prodaja odjeće i sl. Pročačkaj malo o Google AdWords gdje možeš vidjeti koliko se pretražuje koja ključna riječ na Googleu u BiH i sl. Tu možeš vidjeti potencijal pretraživanja. Također, izguglaj o SEO (Search Engine Optimization) - šta učiniti da budeš što bolje rangiran na Googleu. Naravno, ne postoji formula koja garantuje jer nisi jedini na tržištu koji to radi, ali zasigurno je da postoje načini kako ćeš se što bolje rangirati itd.

Ukratko, ovo je zaista široka tema i ja bih ti preporučio da prije svega dobro izučiš internet marketing i sl. Ako imaš sredstava, naruči sebi ovu knjigu: http://www.amazon.com/gp/product/111889 ... YVBYTYDVQE

Knjiga je izašla prošli mjesec i veoma je dobra. Tu ćeš naučiti finih stvari o pretvaranju posjetilaca u kupce, SEO itd.

Evo ovdje imaš dobru prezentaciju te knjige: blog.hubspot.com/marketing/launch-new-inbound-marketing-book-preview

Sretno!
User avatar
hopcup
Posts: 1064
Joined: 23/09/2013 19:39

#7 Re: Online prodaja

Post by hopcup »

ja sam 99% siguran da porezna uprava neće dat smislen odgovor na pitanje kako se oporezuje prihod zarađen online prodajom.
pinkman
Posts: 2961
Joined: 07/09/2013 18:57

#8 Re: Online prodaja

Post by pinkman »

hopcup wrote:ja sam 99% siguran da porezna uprava neće dat smislen odgovor na pitanje kako se oporezuje prihod zarađen online prodajom.
Možda prije 5-10 godina, ali stvari se polako mijenjaju. Pitanje nije kako se oporezuje prihod zarađen online prodajom. To je vrlo jasno. Prema Zakonu o porezu na dohodak FBIH, oporezuje se porezna osnovica iznosom od 10%. Ali je pitanje da li može prodavati robu i na taj iznos plaćati 10% poreza na dohodak bez registracije. Znam da u Velikoj Britaniji može. :D I naravno, treba li pored tih 10% platiti još neki doprinos i sl.

Ja čisto sumnjam da može, već da je potrebno registrovati najmanje obrt. I onda normalno izdaješ račune, isto kao da ti neko uđe u prodavnicu. :)
User avatar
hopcup
Posts: 1064
Joined: 23/09/2013 19:39

#9 Re: Online prodaja

Post by hopcup »

pinkman wrote:
hopcup wrote:ja sam 99% siguran da porezna uprava neće dat smislen odgovor na pitanje kako se oporezuje prihod zarađen online prodajom.
Možda prije 5-10 godina, ali stvari se polako mijenjaju. Pitanje nije kako se oporezuje prihod zarađen online prodajom. To je vrlo jasno. Prema Zakonu o porezu na dohodak FBIH, oporezuje se porezna osnovica iznosom od 10%. Ali je pitanje da li može prodavati robu i na taj iznos plaćati 10% poreza na dohodak bez registracije. Znam da u Velikoj Britaniji može. :D

Ja čisto sumnjam da može, već da je potrebno registrovati najmanje obrt. I onda normalno izdaješ račune, isto kao da ti neko uđe u prodavnicu. :)
ok, šta ako ja imam elektronski proizvod, tipa e-book ili pdf koji naplaćujem? npr tutorijal kako zakrpit gumu na damperu :D
kako tretiraju tu "robu"? ili ako imam affiliate deal s nekim, i ako prodajem njihov proizvod preko svoje web stranice? nema računa, nema proizvoda u fizičkom obliku, ja dobijem procenat od prodaje jer sam sa svoje stranice poslao nekog da kupi nešto?

sve ovo pitaj referenta u poreznoj upravi, reći će ti da mu se obratiš pismeno, pa će poslat odgovor u kojem će bit citiran neki član nekog zakona u kojem nećeš nać ni jedan odgovor :D
pinkman
Posts: 2961
Joined: 07/09/2013 18:57

#10 Re: Online prodaja

Post by pinkman »

hopcup wrote:
pinkman wrote:
hopcup wrote:ja sam 99% siguran da porezna uprava neće dat smislen odgovor na pitanje kako se oporezuje prihod zarađen online prodajom.
Možda prije 5-10 godina, ali stvari se polako mijenjaju. Pitanje nije kako se oporezuje prihod zarađen online prodajom. To je vrlo jasno. Prema Zakonu o porezu na dohodak FBIH, oporezuje se porezna osnovica iznosom od 10%. Ali je pitanje da li može prodavati robu i na taj iznos plaćati 10% poreza na dohodak bez registracije. Znam da u Velikoj Britaniji može. :D

Ja čisto sumnjam da može, već da je potrebno registrovati najmanje obrt. I onda normalno izdaješ račune, isto kao da ti neko uđe u prodavnicu. :)
ok, šta ako ja imam elektronski proizvod, tipa e-book ili pdf koji naplaćujem? npr tutorijal kako zakrpit gumu na damperu :D
kako tretiraju tu "robu"? ili ako imam affiliate deal s nekim, i ako prodajem njihov proizvod preko svoje web stranice? nema računa, nema proizvoda u fizičkom obliku, ja dobijem procenat od prodaje jer sam sa svoje stranice poslao nekog da kupi nešto?

sve ovo pitaj referenta u poreznoj upravi, reći će ti da mu se obratiš pismeno, pa će poslat odgovor u kojem će bit citiran neki član nekog zakona u kojem nećeš nać ni jedan odgovor :D
Pa isto kao ovi što prodaju usluge web hostinga. Postupak je sljedeći:

1. Napraviš narudžbi kroz web formu
2. Dobiješ predračun na e-mail
3. Izvršiš uplatu (karticom ili na transakcijski račun)
4. Na adresu kućnu (ako si fizičko lice) ili poslovnu adresu pošalješ fiskalni račun isto kao da je neko kupio fizički proizvod.

I mene ovo zanima sve, jer planiram da pokrenem neki svoj biznis, mada bih najradije put Velike Britanije jer je tamo sve fino regulisano, iako mislim da se ovdje uz dosta truda mogu naći odgovori na ova pitanja. :)
User avatar
hopcup
Posts: 1064
Joined: 23/09/2013 19:39

#11 Re: Online prodaja

Post by hopcup »

pinkman wrote:
Pa isto kao ovi što prodaju usluge web hostinga. Postupak je sljedeći:

1. Napraviš narudžbi kroz web formu
2. Dobiješ predračun na e-mail
3. Izvršiš uplatu (karticom ili na transakcijski račun)
4. Na adresu kućnu (ako si fizičko lice) ili poslovnu adresu pošalješ fiskalni račun isto kao da je neko kupio fizički proizvod.

I mene ovo zanima sve, jer planiram da pokrenem neki svoj biznis, mada bih najradije put Velike Britanije jer je tamo sve fino regulisano, iako mislim da se ovdje uz dosta truda mogu naći odgovori na ova pitanja. :)
ma niđe veze druže jesse... kakvu ba narudžbu, kakav fiskalni račun?? ja imam web stranicu na kojoj se bavim recimo biciklizmom. imam prikazane bicikle i gdje ih kupit, tj. linkove na stranice proizvođača. kupac sa moje stranice ode na stranicu proizvođača bicikla, i tamo izvrši kupovinu. ja od proizvođača dobijem 10% jer sam kupca poslao sa svoje stranice. kakvi predračuni, kakve narudžbe...??
pinkman
Posts: 2961
Joined: 07/09/2013 18:57

#12 Re: Online prodaja

Post by pinkman »

hopcup wrote:
pinkman wrote:
Pa isto kao ovi što prodaju usluge web hostinga. Postupak je sljedeći:

1. Napraviš narudžbi kroz web formu
2. Dobiješ predračun na e-mail
3. Izvršiš uplatu (karticom ili na transakcijski račun)
4. Na adresu kućnu (ako si fizičko lice) ili poslovnu adresu pošalješ fiskalni račun isto kao da je neko kupio fizički proizvod.

I mene ovo zanima sve, jer planiram da pokrenem neki svoj biznis, mada bih najradije put Velike Britanije jer je tamo sve fino regulisano, iako mislim da se ovdje uz dosta truda mogu naći odgovori na ova pitanja. :)
ma niđe veze druže jesse... kakvu ba narudžbu, kakav fiskalni račun?? ja imam web stranicu na kojoj se bavim recimo biciklizmom. imam prikazane bicikle i gdje ih kupit, tj. linkove na stranice proizvođača. kupac sa moje stranice ode na stranicu proizvođača bicikla, i tamo izvrši kupovinu. ja od proizvođača dobijem 10% jer sam kupca poslao sa svoje stranice. kakvi predračuni, kakve narudžbe...??
Ti sad pričaš o affiliate marketingu, a ja sam govorio o internet trgovini.

Ako govoriš o affiliate marketingu (ne znam kako bih preveo, možda reklamiranje po učinku?), onda ti oni uplaćuju na tvoj račun novac a ti fakturu štampaš za potrebe svog knjigovodstva, a i partneru pošalješ.

Evo Klix.ba i drugi sajtovi, imaju Google AdSense. Kako funkcioniše imaš detalja na adresi: https://support.google.com/adsense/answer/1322031?hl=hr

Evo baš je neko UIO pitao o PDV-u ako se radi o uslugama reklamiranja (o kojima ti pričaš):
http://www.uino.gov.ba/b/Porezi/PDV_pit ... ml#USLUGE1

Pozdrav

EDIT: Sjetih se, da na http://chronos.ba/2013/04/prodavnica-na-internetu/ ima sljedeće:

Evo odgovora jednog računovođe o AdSense.
Hvala Vam na čitanju i pohvali :-)
Što se tiče Vašeg prihoda / priliva na tekući račun po osnovu Google Adsense reklama to je, po propisima o oporezivanju dohotka, oporeziva naknada.
Formalno gledajući, u obavezi ste platiti 10% poreza na dohodak i 4% doprinosa za zdravstveno osiguranje, na svoj teret.
Obračun vršite na sljedeći način:
Npr. dobili ste 100 n.j.
Računate bruto naknadu 100 n.j. x 1,157407
Bruto naknada = 115,7407
Doprinos za zdr. osiguranje 4% = 115,7407 x 4% = 4,629
Osnovica za porez na dohodak = 115,7407 – 4,629 = 111,11
Porez na dohodak = 111,11 x 10% = 11,11
Vi plaćate: Doprinos za zdravstveno osiguranje 4% u iznosu od 4,629 KM i porez na dohodak u iznosu od 11,11 KM.
Nema potrebe da otvarate i registrujete bilo kakav obrt. Ovim zadovoljavate sve potrebe države :-)
Ovo je naravno riječ o porezu na dohodak. PDV samo iznad 50.000 KM, ali vidjeli smo na sajtu UIO:
U tom slučaju, poduzeće iz Bosne i Hercegovine, kao davalac usluge, u svrhu dokazivanja da se usluga vrši stranom državljaninu, a u cilju sticanja uvjeta za oslobađanje od obaveze obračunavanja PDV-a, dužan je od primaoca usluge uzeti ime i prezime, adresu i broj pasoša za fizičko lice, a za pravno lice potvrdu o registraciji poreznog obveznika, shodno članu 21. stav (9) Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dodatu vrijednost („Službeni glasnik BiH“, br. 93/05, 21/06, 60/06, 6/07, 100/07 i 35/08).
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#13 Re: Online prodaja

Post by iceman ze »

Da li je autor pokrenuo online prodaju i registrovao obrt? Pokusavam otkriti da li je moguce bez radnje registrovati obrt tj.online shop. Neka prakticna iskustva.
User avatar
antidroid
Posts: 124
Joined: 26/10/2010 12:08

#14 Re: Online prodaja

Post by antidroid »

I mene zanima dokle je autor sa ovim?
Takodjer, namjeravam otovriti web shop pa me interesuje mnogo stvari. Od registracije pa na dalje.
Ima li neka firma ili neko da bi voljan bio dati savejte (ne tehnicke, cisto pravne i trgovacke) ?
Achilles_91
Posts: 17
Joined: 06/05/2023 13:29

#15 Re: Online prodaja

Post by Achilles_91 »

Pozdrav svima. Htio bih da narucim neki sat sa jomashopa koji je 175 dolara + 20 dolara dostava, sto je oko 355km.
S obzirom da je to preko 300km, koliko sam razumio sigurno ce da mi ocarine.
Postoji li ikakva mogucnost da ovo izbjegnem? Da ih upitam npr da mi klasifikuju posiljku kao poklon (gift), da li bih tako mogao izbjeci carinu i porez (sta vec)?
User avatar
canvra888
Posts: 4643
Joined: 09/07/2021 15:03

#16 Re: Online prodaja

Post by canvra888 »

Achilles_91 wrote: 14/11/2023 23:17 Pozdrav svima. Htio bih da narucim neki sat sa jomashopa koji je 175 dolara + 20 dolara dostava, sto je oko 355km.
S obzirom da je to preko 300km, koliko sam razumio sigurno ce da mi ocarine.
Postoji li ikakva mogucnost da ovo izbjegnem? Da ih upitam npr da mi klasifikuju posiljku kao poklon (gift), da li bih tako mogao izbjeci carinu i porez (sta vec)?
S obzirom da je jomashop ipak kredibilan webshop, ne znam koliko je realno da bi tako nešto radili. Možeš probati da ih kontaktiraš i zamoliš, ali to deklarisanje pošiljke kao poklon je učestalija praksa kada je kupovina od fizičkog lica ili nekog manjeg shopa.
User avatar
kabal1337
Posts: 8448
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: auto na otpad

#17 Re: Online prodaja

Post by kabal1337 »

Achilles_91 wrote: 14/11/2023 23:17 Pozdrav svima. Htio bih da narucim neki sat sa jomashopa koji je 175 dolara + 20 dolara dostava, sto je oko 355km.
S obzirom da je to preko 300km, koliko sam razumio sigurno ce da mi ocarine.
Postoji li ikakva mogucnost da ovo izbjegnem? Da ih upitam npr da mi klasifikuju posiljku kao poklon (gift), da li bih tako mogao izbjeci carinu i porez (sta vec)?
problem sa ovim, sa strane prodavaca je sto logicno te pakete osiguraju kada shippuju.
Ako je vrijednost 175 i on ga osigura na 150 a paket se zagubi oni su donji.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 11148
Joined: 27/04/2021 22:52

#18 Re: Online prodaja

Post by tramvajtrojka »

kabal1337 wrote: 22/11/2023 20:08
Achilles_91 wrote: 14/11/2023 23:17 Pozdrav svima. Htio bih da narucim neki sat sa jomashopa koji je 175 dolara + 20 dolara dostava, sto je oko 355km.
S obzirom da je to preko 300km, koliko sam razumio sigurno ce da mi ocarine.
Postoji li ikakva mogucnost da ovo izbjegnem? Da ih upitam npr da mi klasifikuju posiljku kao poklon (gift), da li bih tako mogao izbjeci carinu i porez (sta vec)?
problem sa ovim, sa strane prodavaca je sto logicno te pakete osiguraju kada shippuju.
Ako je vrijednost 175 i on ga osigura na 150 a paket se zagubi oni su donji.
I onda se ljudi pitaju sto sve vise i vise sajtova za Bosnu ukida dostavu, bosnji u ocima samo prevara i kako zajebati nekoga pa jbt plati pa se hadzijaj da čovjek ne povjeruje cime se ljudi bavi, i sto je najgore nemali je broj ovakvih likova
User avatar
kabal1337
Posts: 8448
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: auto na otpad

#19 Re: Online prodaja

Post by kabal1337 »

tramvajtrojka wrote: 22/11/2023 20:11
kabal1337 wrote: 22/11/2023 20:08
Achilles_91 wrote: 14/11/2023 23:17 Pozdrav svima. Htio bih da narucim neki sat sa jomashopa koji je 175 dolara + 20 dolara dostava, sto je oko 355km.
S obzirom da je to preko 300km, koliko sam razumio sigurno ce da mi ocarine.
Postoji li ikakva mogucnost da ovo izbjegnem? Da ih upitam npr da mi klasifikuju posiljku kao poklon (gift), da li bih tako mogao izbjeci carinu i porez (sta vec)?
problem sa ovim, sa strane prodavaca je sto logicno te pakete osiguraju kada shippuju.
Ako je vrijednost 175 i on ga osigura na 150 a paket se zagubi oni su donji.
I onda se ljudi pitaju sto sve vise i vise sajtova za Bosnu ukida dostavu, bosnji u ocima samo prevara i kako zajebati nekoga pa jbt plati pa se hadzijaj da čovjek ne povjeruje cime se ljudi bavi, i sto je najgore nemali je broj ovakvih likova
smijesni ste ako mislite da zbog toga ukidaju
User avatar
gentoo
Posts: 3365
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#20 Re: Online prodaja

Post by gentoo »

Achilles_91 wrote: 14/11/2023 23:17 Pozdrav svima. Htio bih da narucim neki sat sa jomashopa koji je 175 dolara + 20 dolara dostava, sto je oko 355km.
S obzirom da je to preko 300km, koliko sam razumio sigurno ce da mi ocarine.
Postoji li ikakva mogucnost da ovo izbjegnem? Da ih upitam npr da mi klasifikuju posiljku kao poklon (gift), da li bih tako mogao izbjeci carinu i porez (sta vec)?
Objasnjeno ti je vec, dizes teme iz 2015 a neko je potrosio svojih 5 min da uzme kalkulator i sracuna.

Dakle imas racunice, tako je kako je.. Zakon nece niko krsiti pogotovo legitimni shopovi
Locked