olympus vs sony

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply

Prije bi kupio

Poll ended at 09/06/2006 16:44

sony
0
No votes
olympus
5
100%

Total votes: 5

BISCANIN2

olympus vs sony

Post by BISCANIN2 » 02/06/2006 16:44

Prije par dana postao sam vlasnik olympusa sp 500 UZ , medjutim htio sam da kupim sony aparat slicnih karakteristika , u shopovima u bhacu sony je dosta skuplji iz tog razloga sam odlucio se za olympusa .
Mozeli neko ko ima vise iskustva sa digitalcem reci razliku u slikam ili kavaliteti olympusa i i sonija, i sta je prednost jednog nedostatk drugog, i dali sam ipak trebao kupiti sonija .
I jos jedno pitanje za profije kakv je to raw format slika .
HVALA UNAPRIJED .

Qler
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Post by Qler » 02/06/2006 16:48

ma olympus... djevojka mi ima sony-a i nikako mi ne valja... slike su po meni na olympusu mnogo bolje. onako amaterski s moje strane. :roll:

dinash

Re: olympus vs sony

Post by dinash » 02/06/2006 16:54

BISCANIN2 wrote:Prije par dana postao sam vlasnik olympusa sp 500 UZ , medjutim htio sam da kupim sony aparat slicnih karakteristika , u shopovima u bhacu sony je dosta skuplji iz tog razloga sam odlucio se za olympusa .
Mozeli neko ko ima vise iskustva sa digitalcem reci razliku u slikam ili kavaliteti olympusa i i sonija, i sta je prednost jednog nedostatk drugog, i dali sam ipak trebao kupiti sonija.

zadaj se
http://www.dpreview.com

BISCANIN2 wrote:I jos jedno pitanje za profije kakv je to raw format slika. HVALA UNAPRIJED .

RAW je kako mu i ime kaze "sirov" fajl, tj. slika koja se shranjuje onako kako je snimljena senzorima bez ikakve kompresije (npr. JPG). To znaci da je slika maximalne kvalitete i velicine (u MB).
Drugim rijecima, "unlike JPEG and TIFF, RAW is not an abbreviation but literally means "raw" as in "unprocessed". A RAW file contains the original image information as it comes off the sensor before in-camera processing so you can do that processing afterwards on your PC with special software."

Deluxe

Post by Deluxe » 02/06/2006 18:05

Bez ikakvih izraza i pametovanja, jednostavnim rjecnikom:

I SONY i Olympus su skoro pa jednaki - nema neke razlike (naravno kada poredimo aparate iz iste klase sa istim karakteristikama). Cak je i odnos u cijeni isti. Mozda blago naginje u korist Olympus-a, ali nista znacajno.

Kakva kromatska aberacija i slicne gluposti. Reci co'eku laickim jezikom, vidis da nije kupio profesionalni vec kompaktni fotic.

kekec

Post by kekec » 02/06/2006 19:08

Deluxe wrote:Bez ikakvih izraza i pametovanja, jednostavnim rjecnikom:

I SONY i Olympus su skoro pa jednaki - nema neke razlike (naravno kada poredimo aparate iz iste klase sa istim karakteristikama). Cak je i odnos u cijeni isti. Mozda blago naginje u korist Olympus-a, ali nista znacajno.

Kakva kromatska aberacija i slicne gluposti. Reci co'eku laickim jezikom, vidis da nije kupio profesionalni vec kompaktni fotic.

Reci mu ti jednostavnije. :)
Na google i ima objasnjenja stotinu.
A zasto ga bunis sa "aparati iste klase" a ne dajes
objasnjenje u koje i kakve klase se isti svrstavaju. :-)

Ovo ljubicasto je kromatska aberacija, laicki receno:
Image

BISCANIN2

Post by BISCANIN2 » 03/06/2006 13:17

THX LJUDI sad mi je srce na mjestu , i u ovih para dana sto sam naucio da je tesko napraviti dobru fotografiju .
JOS se bakcem sa zumom iako ima af mislio sam da je puno lakse .
Jebiga ima 10 vrsta automatskog fokusa i treba vremna i strpljenja da bi savladao sve fazone .

Post Reply