Okolinska dozvola

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
forumka

Okolinska dozvola

Post by forumka » 16/06/2011 13:12

Pozdrav,

Je li mi neko može dati informaciju orijentaciono koliko se kreću cijene za angažovanje institucija za mjerenje nivoa buke, kontrolu otpadnih voda i emisija u zrak što je potrebno za okolinsku dozvolu?

Alhemicarkaa

Re: Okolinska dozvola

Post by Alhemicarkaa » 16/06/2011 14:30

To ti zavisi od mnogo faktora.
Za vodu - o broju ispusta.
Monitoring otpadne vode po jednom ispustu i jednom kompletnom mjerenju (znači uključeni samo zakonom obavezni parametri, prema pravilniku o graničnim vrijednostima štetnih i otpadnih materija za tehnološke otpadne vode prije njihovog ispuštanja u sistem javne kanalizacije, odnosno drugi prijemnik) iznosi od 350 do 1000 KM - cijena varira isključivo od laboratorije do laboratorije.
EBS po jednom ispustu od 1500 do 3000 KM - opet variranje isključivo od laboratorije.
Buka od 2000 do 5000, opet u zavisnosti od laboratorije, i broja mjernih mjesta, ovo je za nekih cirka 20 mjernih mjesta u krugu pogona)
Zrak - mjerenje za kotlovnice - svaki kanton ima spisak ovlaštenih laboratorija, za KS su cijene uniformne - 120 KM, s tim da se može dobiti popust. Doduše, ima jedna skuplja i jedna jeftinija, ali znam da je jeftinija 80 KM.
Zrak - mjerenje za postrojenje - e ovo ti niko ne može okvirno reči jer nijedan pogon nema iste parametre i kapacitete, a jako mali br. laboratorija radi ta mjerenja - vidi šta ti piše u OD šta se treba mjeriti, i isto ide po ispustu.
Ako imaš još pitanja - pucaj, rado ću pomoci ako mogu ;-)

forumka

Post by forumka » 17/06/2011 07:50

Alhemicarkaa hvala puno na ovim informacijama :-).
Da li si ti mozda radila ove finansijske procjene za okolinsku dozvolu ili mozda pomenuta mjerenja? Zanima me gdje mogu vidjeti primjere ovih laboratorija jer mi je ovo zaista nepoznato kako bih mogla navesti primjere?
I sta znaci EBS ? :-)
Hvala jos jednom...

Alhemicarkaa

Post by Alhemicarkaa » 17/06/2011 10:26

Nisam radila procjenu, ali firma u kojoj radim je obavezna raditi sva ta mjerenja i tražili smo ponude od svih laboratorija (u Sarajevu i dvije van ali ove uračunavaju putne troškove pa su po default-u skuplji).
Evo spiska ovlaštenih laboratorija za vode:
http://www.fmpvs.gov.ba/texts/192_373_b.pdf
Godišnji broj mjerenja ovisi o protoku vode, a minimalno je 4 puta (to je za dnevni protok do 50 m kubnih, kako raste protok tako raste i broj mjerenja, imaš sve u pravilniku).
Ako misliš da ima razlike u kvaliteti laboratorija - nema, one su ovlaštene od strane države i sve moraju imati istu aparaturu i po istim metodama raditi, tako da tu kvaliteta usluge i nema, treba angažovati najjeftiniju.
EBS je ekvivalentni broj stanovnika - opterećenost u zavisnosti od ispuštene vode, obavezno ga je raditi jednom u dvije godine i isto tako je obavezno uzeti ovlaštenu laboratoriju.

Spisak ovlaštenih laboratorija za mjerenje zraka iz kotlovnica možeš naći na:
http://mpz.ks.gov.ba/sites/mpz.ks.gov.b ... torija.pdf

Imaš jako puno informacija na fmoit.gov.ba i na voda.ba. Pogledaj i stranicu kantonalnog ministarstva prostornog uređenja i zaštite okoliša (KS), oskudna je, ali se može naći ponešto.

Dr.Mr.Fr.

Post by Dr.Mr.Fr. » 17/06/2011 10:40

Alhemicarkaa wrote:Nisam radila procjenu, ali firma u kojoj radim je obavezna raditi sva ta mjerenja i tražili smo ponude od svih laboratorija (u Sarajevu i dvije van ali ove uračunavaju putne troškove pa su po default-u skuplji).
Evo spiska ovlaštenih laboratorija za vode:
http://www.fmpvs.gov.ba/texts/192_373_b.pdf
Godišnji broj mjerenja ovisi o protoku vode, a minimalno je 4 puta (to je za dnevni protok do 50 m kubnih, kako raste protok tako raste i broj mjerenja, imaš sve u pravilniku).
Ako misliš da ima razlike u kvaliteti laboratorija - nema, one su ovlaštene od strane države i sve moraju imati istu aparaturu i po istim metodama raditi, tako da tu kvaliteta usluge i nema, treba angažovati najjeftiniju.
EBS je ekvivalentni broj stanovnika - opterećenost u zavisnosti od ispuštene vode, obavezno ga je raditi jednom u dvije godine i isto tako je obavezno uzeti ovlaštenu laboratoriju.

Spisak ovlaštenih laboratorija za mjerenje zraka iz kotlovnica možeš naći na:
http://mpz.ks.gov.ba/sites/mpz.ks.gov.b ... torija.pdf

Imaš jako puno informacija na fmoit.gov.ba i na voda.ba. Pogledaj i stranicu kantonalnog ministarstva prostornog uređenja i zaštite okoliša (KS), oskudna je, ali se može naći ponešto.

:thumbup:

vodoinstalater

Post by vodoinstalater » 17/06/2011 11:01

To ti zavisi od mnogo faktora.
Za vodu - o broju ispusta.
Monitoring otpadne vode po jednom ispustu i jednom kompletnom mjerenju (znači uključeni samo zakonom obavezni parametri, prema pravilniku o graničnim vrijednostima štetnih i otpadnih materija za tehnološke otpadne vode prije njihovog ispuštanja u sistem javne kanalizacije, odnosno drugi prijemnik) iznosi od 350 do 1000 KM - cijena varira isključivo od laboratorije do laboratorije.
EBS po jednom ispustu od 1500 do 3000 KM - opet variranje isključivo od laboratorije.

Ove cijene gore za monitoring od 350 KM možeš dobiti samo od firme koja neće raditi uopšte uzorkovanje ili neće uraditi analize i treća opcija je da ti rade nešto drugo pa te dobro pripaze kao svoju mušteriju u paketu drugih usluga.

Razlike između lab. postoje i jako su velike, sa nekim laboratorijima se možeš "nagoditi" za rezultate a sa nekim ne.

Ako ti je bitno da nešto bude urađeno po pravilu i onako kako jeste a ne onako kako bi ti volio da bude ili kako ti odgovara onda ćeš voditi računa koga angažirati. Dakle da podvučem ima velike razlike između lab. iako je ne bi trebalo biti.

Alhemicarkaa

Post by Alhemicarkaa » 17/06/2011 11:21

Kako misliš neće uzorkovati? Pa ne uzorkuju u svojoj laboratoriji, već u krugu firme, moraju doći i pred tobom uzeti uzorak. Pored toga, obično neke parametre i automatski non stop pratiš, tako da imaš kontrolu.
U svakom slučaju - laboratorija se potpisuje na rezultate, oni su odgovorni za njih, a ne postrojenje. Pitala sam inspekciju, ukoliko je laboratorija lažirala podatke, postrojenje ne snosi odgovornost.

vodoinstalater wrote:Ove cijene gore za monitoring od 350 KM možeš dobiti samo od firme koja neće raditi uopšte uzorkovanje ili neće uraditi analize i treća opcija je da ti rade nešto drugo pa te dobro pripaze kao svoju mušteriju u paketu drugih usluga.

Razlike između lab. postoje i jako su velike, sa nekim laboratorijima se možeš "nagoditi" za rezultate a sa nekim ne.

Ako ti je bitno da nešto bude urađeno po pravilu
i onako kako jeste a ne onako kako bi ti volio da bude ili kako ti odgovara onda ćeš voditi računa koga angažirati. Dakle da podvučem ima velike razlike između lab. iako je ne bi trebalo biti.

Mislim, ne kontam ovo, ako mi je bitno da je urađeno po pravilu (a moralo bi biti jer su certificirani po istim metodama), zašto bih se pokušavala "nagoditi" sa nekim?

Utokkha

Post by Utokkha » 17/06/2011 11:39

Do sada sam imao letimičnog dodira s ovom oblasti. Nemojte šta zamjeriti što lično nisam iskopao neke informacije, ali me zanimaju rokovi u vezi okolišnih dozvola? Jesu li utvrđeni? Koje su restrikcije u slučaju ne pribavljanja okolinske dozvole?

vodoinstalater

Post by vodoinstalater » 17/06/2011 11:43

[quoteMislim, ne kontam ovo, ako mi je bitno da je urađeno po pravilu (a moralo bi biti jer su certificirani po istim metodama), zašto bih se pokušavala "nagoditi" sa nekim?[/quote]
Alhemicarkaa wrote:Kako misliš neće uzorkovati? Pa ne uzorkuju u svojoj laboratoriji, već u krugu firme, moraju doći i pred tobom uzeti uzorak. Pored toga, obično neke parametre i automatski non stop pratiš, tako da imaš kontrolu.

Fino neće uzorkovati, neće uzeti uzorak nego ces dobiti rezultate i bez uzorka. Ni ne pitam se kako to rade ali znam da ljudi nude i takve stvari. I to ljudi sa "ovlaštenjem".
Mislim, ne kontam ovo, ako mi je bitno da je urađeno po pravilu (a moralo bi biti jer su certificirani po istim metodama), zašto bih se pokušavala "nagoditi" sa nekim?

..... šta da ti kažem, odgovor ti nije ni bitan ako nemaš potrebe da se "nagodiš". Dakle nemaš ti problema, niti zbog tebe i tvoje firme nastaju problemi. Sve je super i dan je super :) :mrgreen:
Dalje bi išla jedna priča koja bi se pretvorila u edukaciju za neke stvari koje idu pod kriminal i korupciju a to nećemo jel tako? :D

burekodsira
Has thanked: 3 times

Post by burekodsira » 17/06/2011 12:55

nemojte se ljutiti ali fakat vise mrzim nas mentalitet. jel ko spomeno da mu treba nesta odma dolaze pitanja tipa treba li ti "stvarni rezultat" ili "pozeljni"... zato i jesmo vazda pusiona u svakom pogledu.

nevezano za ovu temu, ima jos milion drugih na forumu gdje se iste diskusije vode. ja bi administraciji pozelio da sem autorskih prava pripaze i na ovakve javne ponude muljaze, nebitno o cemu se radilo.

oprostite na offu.
inace ova tema mi je i licno interesantna i hvala na linkovima! :thumbup:

vodoinstalater

Post by vodoinstalater » 17/06/2011 13:09

nemojte se ljutiti ali fakat vise mrzim nas mentalitet. jel ko spomeno da mu treba nesta odma dolaze pitanja tipa treba li ti "stvarni rezultat" ili "pozeljni"... zato i jesmo vazda pusiona u svakom pogledu.

nevezano za ovu temu, ima jos milion drugih na forumu gdje se iste diskusije vode. ja bi administraciji pozelio da sem autorskih prava pripaze i na ovakve javne ponude muljaze, nebitno o cemu se radilo.

oprostite na offu.
inace ova tema mi je i licno interesantna i hvala na linkovima!

Mozeš ti mrziti naš mentalitet, ali trebao bih pažljivije citati sta sam ja pisao na ovoj temi. Ja sam reagovao na tvrdnje da svi rade isto, e pa ne rade isto to je cinjenica.
Dalje nisam pojasnjavao ni kako funkcionišu "javne muljaže" upravo da neko ni bi pokupio ideju. Mislim da si pogrešno shvatio i da je to tvog citanja a ne do mog pisanja.
Elem ostanimo pozitivni :D

Alhemicarkaa

Post by Alhemicarkaa » 17/06/2011 14:43

@vodoinstalater
Ja te pitam kako neće uzorkovati, ako ja nadgledam uzorkovanje? Dakle govorim o onoj činjenici ti sklopiš ugovor sa laboratorijom i oni odrade posao, ne mogu meni reči uzorkovali smo a nisu, jer uzorkuju na mom radnom mjestu, ja im moram omogućiti pristup. Dakle, ako ja unajmim laboratoriju koja to radi za 350 KM, nema govora da me može prevariti i reči mi smo uzorkovali, a nisu. E sad, ako će u laboratoriji lažirati rez, mogu, ne kažem, ali te se stvari mogu otkriti i gubiće licencu odmah. Naravno, kod nas je to još uvijek neuređeno područje, ali s obzirom da svojim djelovanjem na okoliš, djelujemo i na okoliš EU, urediće se. Već su krenula uzorkovanje tokova i praćenje fiz-hem i mikrobioloških karakteristika naših rijeka (ne svih, i ne dovoljan broj kritičnih tačaka, ali i to će početi) i tamo gdje odstupa ići će se u uzrok, koji su potencijalni zagađivači u okolini, kontrola itd, itd. Mehanizama ima, i koristi će se, zato što je EU to u interesu, velike pare se za ovo odvajaju. A vjeruj mi da je meni laboratorija koja je tražila 350 djelovala ozbiljnije i educiranije od nekih drugih, skupljih, koji su naprijmjer rekli da BPK5 mogu odrediti za tri dana :-) :shock: . No dobro, kod nas je ovo u začetku, i doći će neke stvari na svoje mjesto.

Utokkha wrote:Do sada sam imao letimičnog dodira s ovom oblasti. Nemojte šta zamjeriti što lično nisam iskopao neke informacije, ali me zanimaju rokovi u vezi okolišnih dozvola? Jesu li utvrđeni? Koje su restrikcije u slučaju ne pribavljanja okolinske dozvole?

Okolišna dozvola traje pet godina, ali je sam postupak dobivanja dugotrajan, jer je ministarstvo pretrpano zahtjevima i stalno pomjeraju rokove od kada postrojenja ne mogu raditi bez OD. Tako da se još uvijek niko ne može kazniti što nema OD, a kad mogne, kazne će biti od 3.000 - 15.000 KM za pravno lice i od 300 do 1500 KM za odgovorno lice u pravnom licu, što su male kazne, ali ima još niz podzakonskih akata po kojima se postrojenje može kazniti, posebno za vode, posebno za zrak, buku, otpad, pa se nabere toga.

vodoinstalater

Post by vodoinstalater » 17/06/2011 16:26

[quote][koji su naprijmjer rekli da BPK5 mogu odrediti za tri dana/quote]
Hahahaha pa o tim ti ljudima govorim. Oni to "mogu" :) isto tako oni mogu i bez uzorka. :)
Vidiš o tome sam ja govorio :)
Cijena..... sve je stvar tržišta.....
Meni je drago da ti to sve radiš kako treba i po pravilniku. Samo naprijed!
Oko ove okolinske neću da trunim previše, možda nisam dovoljno kompetentan a mogu me opet napasti a plašljive sam prirode :mrgreen:

JingoBA

Post by JingoBA » 04/07/2011 18:15

Rok za podnošenje zahtijeva za okolinsku dozvolu je 31.12.2011, prema posljednjim izmjenama zakona, i prema riječima nadležnih, neće se više produživati. (pošto kupio, po to prodao)

Post Reply