oko brojeva ili mozda....( brojOva ???)

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
suncokret13

Post by suncokret13 » 01/06/2007 05:30

cujem .........

cetverica,peterica,sesterica,sedmerica......( npr.na centralnom dveniku ),

to je pravilno ili ne ?

obicno se ono DANASNJE drugo E u imenima brojEva ( ili mozda,danas u brojOva ),izgovaralo kao O

pa je bilo cetvorica,petorica,sestoriva......

Fair Life

Re: oko brojeva ili mozda....( brojOva ???)

Post by Fair Life » 01/06/2007 06:16

Sve je to u redu dok ne pocnu brojati brojOve... desetnest...

kub lajkan

Post by kub lajkan » 01/06/2007 06:44

suncokret13 wrote:cujem .........

to je pravilno ili ne ?

Tako su nekad seljaci pricali. Ali posto smo mi postali seljacka drzava, sad je i to pravilno... :(

encian

Post by encian » 01/06/2007 07:09

kub lajkan wrote:
suncokret13 wrote:cujem .........

to je pravilno ili ne ?

Tako su nekad seljaci pricali. Ali posto smo mi postali seljacka drzava, sad je i to pravilno... :(

Tacno :(

rolenc

Post by rolenc » 01/06/2007 08:17

Ako se uzme u obzir da smo mi uvijek govorili četvero (nikada četvoro), čovjek se zapita da li je možda i bilo ispravnije izgovarati četverica, a ne četvorica.
Ali lično ovo gore ne prihvatam, isto kao npr. novokomponovano dolje, ponedjeljak, sjutra. Ovo možda i jeste korektno, ali mi se nikako ne uklapa u lokalni žargon. Odzvanja kad čujem.

Ili kao npr. kod nas se kaže vjetar puše, a ne duva. Odatle bi bilo i korektno reći ispušni gasovi, međutim svi izgovaraju izduvni gasovi.
Pa onda smeće (zamisli smećište), a ne smetlje (smetljište).

Sve ovo gore je i nekako OK, ali kad čujem neku od ovih dole naježim se:

danaske, sutraske, prekosutraske, naske, vaske, njihke, baba, fuda, meha, zajka, sulja, stio (stjeo), vidi hi (hin), ronjati (roniti), rusak...

Dori

Post by Dori » 01/06/2007 08:17

Nazalost, slazem se.... :(

Ostri_Mac
Been thanked: 3 times

Post by Ostri_Mac » 01/06/2007 08:35

rolenc wrote:Ako se uzme u obzir da smo mi uvijek govorili četvero (nikada četvoro), čovjek se zapita da li je možda i bilo ispravnije izgovarati četverica, a ne četvorica.
Ali lično ovo gore ne prihvatam, isto kao npr. novokomponovano dolje, ponedjeljak, sjutra. Ovo možda i jeste korektno, ali mi se nikako ne uklapa u lokalni žargon. Odzvanja kad čujem.

Ili kao npr. kod nas se kaže vjetar puše, a ne duva. Odatle bi bilo i korektno reći ispušni gasovi, međutim svi izgovaraju izduvni gasovi.

danaske, sutraske, prekosutraske, naske, vaske, njihke, baba, fuda, meha, zajka, sulja, stio (stjeo), vidi hi (hin), ronjati (roniti), rusak...

:lol: :lol: :lol:

Jashta, al' bez uvrede bilo kome, ovo zadnje sto si napisao na "a" da sve zavrshavaju, je fakat uobicajeno/ bilo na selu bilo u gradu/ u Gorazdu (za ostale dijelove ne znam jer nisam upoznao puno ljudi)...

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 01/06/2007 08:38

Meha, Sulja itd je takozvana 4. deklinacija, koja je karakteristicna za Juznu Srbiju i predio Sandzaka....

Meni manje smeta navijanje za Zelja nego cetvErica...

encian

Post by encian » 01/06/2007 09:02

rolenc wrote:Ako se uzme u obzir da smo mi uvijek govorili četvero (nikada četvoro), čovjek se zapita da li je možda i bilo ispravnije izgovarati četverica, a ne četvorica.

da pokusam po sjecanju:

govorili smo prije "cetvora vrata", a ne "cetvera".

nekad davno govorili smo "dolje" ali ga je ekavica prepravila u "dole". ali i meni para usi.
"ponedjeljak" je uvijek bio "ponedjeljak", drugo je sto ga pogresno izgovaramo. nesto slicno kao "jedanaest" i "jedanest".
"sjutra" srecom takodjer nije pravilno, drugo je to sto ga poneki koriste.

za "smetlje" nisam 100% sigurna ali mislim da je nepravilno (jer t+(l)j = ć), s druge strane po istoj bi se logici moglo reci "smeciste" ali to je dibidus nepravilno (neke rijeci mada pravilne zvukovno prihvaceno su kao nepravilne kao i "najvrednije" umjesto "najvrijednije").

a to na dnu.... uh joj. odoh popit sta protiv alergije.

black
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post by black » 01/06/2007 09:04

Downunda

Post by Downunda » 02/06/2007 12:44

"JA nisam odavle"
Kakva nam je država, takvo nam je i sve ostalo.

Govoriš čitav život kako govoriš, i onda ti trojica "lingvista"(da im ne lijepim etikete sada, jer su već "poznati" u naučnom svijetu), preko svojih "knjiga" ubjeđuju da si čitav život pogrešno izgovarao neke riječi, jer se za Boga miloga, u njihovm selu kaže "pravilno", a mi (i 300 000+ naših sugrađana koji su od 1992. van BiH) kao govorimo nepravilno.

Govorite kako ste uvijek govorili, a sad što neki forsiraju svoje lokalno-provincijalsko-seljačke riječi kao "pravilne" je ...nemojte se sekirati...
Ako se R.Crusoe vratio "prirodi", možda će i ovi ....nekad...

Ta ra

kub lajkan

Post by kub lajkan » 02/06/2007 13:14

Downunda wrote:"JA nisam odavle"
Kakva nam je država, takvo nam je i sve ostalo.

Govoriš čitav život kako govoriš, i onda ti trojica "lingvista"(da im ne lijepim etikete sada, jer su već "poznati" u naučnom svijetu), preko svojih "knjiga" ubjeđuju da si čitav život pogrešno izgovarao neke riječi, jer se za Boga miloga, u njihovm selu kaže "pravilno", a mi (i 300 000+ naših sugrađana koji su od 1992. van BiH) kao govorimo nepravilno.

Govorite kako ste uvijek govorili, a sad što neki forsiraju svoje lokalno-provincijalsko-seljačke riječi kao "pravilne" je ...nemojte se sekirati...
Ako se R.Crusoe vratio "prirodi", možda će i ovi ....nekad...

Ta ra

Ma mediji cuda cine... Nemas pojma koliko malo vremena je trebalo da se kojekakvi GLEDE, IZVJESCE, PROMIDZBA, NAZOCAN itd. ukorijene kao da su ovdje rodjeni...

IlijaLadin

Post by IlijaLadin » 02/06/2007 13:17

rolenc wrote:Ali lično ovo gore ne prihvatam, isto kao npr. novokomponovano dolje, ponedjeljak, sjutra. Ovo možda i jeste korektno, ali mi se nikako ne uklapa u lokalni žargon. Odzvanja kad čujem.

Ne znam šta ti odzvanja u riječi ponedjeljak? (ponedeljak - nedelja - delatnost?)

IlijaLadin

Post by IlijaLadin » 02/06/2007 13:25

rolenc wrote:Ali lično ovo gore ne prihvatam, isto kao npr. novokomponovano dolje, ponedjeljak, sjutra. Ovo možda i jeste korektno, ali mi se nikako ne uklapa u lokalni žargon. Odzvanja kad čujem.

Ne znam šta ti odzvanja u riječi ponedjeljak? (ponedeljak - nedelja - delatnost?)
Šta fali Hercegovačkom govornom tipu - Meha, Muja (A, jd., m.r.)? Zvuči pomalo čudno za Bosance ali ko su Bosanci da određuju pravila govora i pisanja Hercegovcima? Nismo svi rođeni u istom selu, niti su nam babe ili djedovi pa da u grad ponesu iste govorne karakteristike. To nama nedostaje, ta različitost, poštovanje različitosti, prihvatanje nečeg što je drugima dio individue.

Ništa protiv rolenca, samo je istakao svoje mišljenje. Problem je općedruštveni.

Maaaaaajke mi, care. E, baaaa, SVIJU mi.

_ja_

Post by _ja_ » 02/06/2007 13:27

ne znam za vas a'l meni recimo odzvanja kad cujem SKUPITO,ODVOJITO,OKLEN :roll: itd.ima ih jos ali stvarnoooooooo.......nekad se pitam da mozda nisam pogresno ucila u skoli pa mi to zvuci onako malo-vise cudno, a pogotovo kad mi jos kazu da je to ispravno :?

sulesavic

Post by sulesavic » 02/06/2007 13:28

Downunda wrote:"JA nisam odavle"
Kakva nam je dr¾ava, takvo nam je i sve ostalo.

Govori¹ èitav ¾ivot kako govori¹, i onda ti trojica "lingvista"(da im ne lijepim etikete sada, jer su veæ "poznati" u nauènom svijetu), preko svojih "knjiga" ubjeðuju da si èitav ¾ivot pogre¹no izgovarao neke rijeèi, jer se za Boga miloga, u njihovm selu ka¾e "pravilno", a mi (i 300 000+ na¹ih sugraðana koji su od 1992. van BiH) kao govorimo nepravilno.

Govorite kako ste uvijek govorili, a sad ¹to neki forsiraju svoje lokalno-provincijalsko-seljaèke rijeèi kao "pravilne" je ...nemojte se sekirati...
Ako se R.Crusoe vratio "prirodi", mo¾da æe i ovi ....nekad...

Ta ra

Koji od ove trojice?

Image

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 02/06/2007 13:38

Meni najvise para uho i smeta sto su sada sve opstine u Federaciji postale opCine. Pa kada mi jos nas nacelnik opCine Damir Hadzic kaze OPCINA, hoce mi nesto biti.
Ovo za izvjesca, naputke, i ostale kroatizme ne vrijedi ni da spominjem. Prodane duse.

Shoshana

Post by Shoshana » 02/06/2007 13:43

chuchumbamayumbe wrote:Meni najvise para uho i smeta sto su sada sve opstine u Federaciji postale opCine. Pa kada mi jos nas nacelnik opCine Damir Hadzic kaze OPCINA, hoce mi nesto biti.
Ovo za izvjesca, naputke, i ostale kroatizme ne vrijedi ni da spominjem. Prodane duse.

Bio nekad vic...kaze zaustavio zagrebacki gospodin Muju kod Higijenskog, pa ga pita:" Oprostite, gospon, gdje je tu najbliza opCina?"
Konta Mujo, konta, pa kaze:" Da me jebes, nema nijedne prije Mostara!"

:lol: :lol:

kub lajkan

Post by kub lajkan » 02/06/2007 14:26

Shoshana wrote:Bio nekad vic...kaze zaustavio zagrebacki gospodin Muju kod Higijenskog, pa ga pita:" Oprostite, gospon, gdje je tu najbliza opCina?"
Konta Mujo, konta, pa kaze:" Da me jebes, nema nijedne prije Mostara!"

:lol: :lol:

:lol:

Post Reply