odrediti dioptriju - gdje ???

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
cvijetak zanovijetak

odrediti dioptriju - gdje ???

Post by cvijetak zanovijetak » 27/02/2012 00:04

Unaprijed se izvinjavam ako ista ili slicna tema vec postoji, ili ako ne pripada ovoj temi.

Naime,vec godinama muku mucim sa oderidivanjem dioptrije :sad: .Istina, dioptrija nije velika,ali su u pitanju cilindri.Jedan doktor kaze ovako, drugi onako...ja narucim stakla, i onda shvatim da mi ne odgovaraju.I svaki put se opet vratim na dioptriju koja je stara 13 godina, i za koju pouzdano znam da vise nije tacna,ali eto...najvise mi odgovara.
Zanima me vase iskustvo,vasa preporuka - kome se u Sarajevu, obratiti za kvalitetan oftamoloski pregled ??

Innovation

Re: odrediti dioptriju - gdje ???

Post by Innovation » 27/02/2012 00:56

Svjetlost na Ilidzi.

bull21

Post by bull21 » 27/02/2012 01:03

Baroš. Skupi jesu, ali su najbolji. Cijela familija ide gore kod njih već dugo vremena.

Baroš.ba
Last edited by bull21 on 27/02/2012 01:13, edited 1 time in total.

Innovation

Post by Innovation » 27/02/2012 01:09

Poliklinika Svjetlost
Dr. Mustafe Pintola 23 Ilidza
033 762 772
direktorica Amila Alikadic

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 27/02/2012 09:10

Ja kod Baroša nikada nisam imao problema, jeste skup, ali sam nekoliko puta radio dioptriju, uzimao vcvike, sve za 10.
Jednm sam kod Sefića radio, isto sve OK.
Sa Lorisom imam veoma negativno iskustvo.

pringless

Post by pringless » 27/02/2012 09:24

Optika Đurbuzović kod Karingtonke :thumbup:

casanova123
Has thanked: 1 time

Post by casanova123 » 27/02/2012 09:31

ma imas gdje bilo skoro da provjeris dioptriju i to je suda bespslatn samo da znas :D
imas na carsiji kod mutvaka.. imas onu optiku kod michela u gradu, onda imas u BBI-u...

headbanger

Post by headbanger » 27/02/2012 11:04

Innovation wrote:Poliklinika Svjetlost
Dr. Mustafe Pintola 23 Ilidza
033 762 772
direktorica Amila Alikadic
:lol: :lol: :lol:
jel to ona harisova

nego ne vezano za temu cuo sam da joj vise nije dozvoljeno igranje sa laseirma,navodno da je sjebala nekoga
da ponovim da sam ovo cuo
ima li kakvu friskiju info

a vezano za temu
kada ti ciko stavlja stakla i okrece ih ti doooobro dooobro skontaj vidis ili ne vidis odgaovra ti ili ne
i ne zuri, plahko i saburli, ustani prohodaj, oprobaj okom srkoz lijevo, desno, gore, dole
na cilindre se je tesko naviknuti mozda moras samo da se naviknes
i naravno uznes okvirove i velicinu stakala da to moze sve fino stat, jer u neke okirove ne mgou veliki cilindri a ovi podvaljuju itd itd
od 1996 uzimam naocale i stakla kod barosa i sve OK nikakvih zamjerki nemam
kod njih radim i preglede

addy_sa

Post by addy_sa » 27/02/2012 11:16

dioptrijske i druge preglede sam radio u Optici Oculto i mogu reći da sam bio pravo zadovoljan

Bellica

Post by Bellica » 27/02/2012 11:40

Dr. Sefic je jako dobar oftamolog. Mislim da je najskuplji u gradu, ali i najbolji. Ja posto isto nosim naocale i mucim se s cilindrima idem na Dobrinju jer je jeftinije. Optika se zove Apolo, a dr. Hadziomerovic ja mislim da se zove, dosta je strucna i ljubazna, radi samo 2 puta sedmicno pa se potrebno najaviti. Telefon: 033/469301. Naocale budu gotove za par dana. Optika se nalazi u meni najljepsem dijelu Dobrinje, izgleda kao neki trg, pored optike ima prodavnica obuce inace moja omiljena :)

Jos samo nesto, zaobilazi optiku koja se nalazi preko puta Ekonomskog fakulteta, meni su godinama odredjivali pogresnu dioptriju i uvijek se razlikovala od prethodne. Naravno, naocale su mi oni pravili i to po dosta vecim cijenama od ovih na Dobrinji.

cvijetak zanovijetak

Post by cvijetak zanovijetak » 27/02/2012 14:50

Hvala svima !! :sax:
Ma isla sam ja kod Salihbegovica, kod Alikadicke,ulazila u manje poznate opticarske radnje i komp. odredivala dioptriju,ali kako vec rekoh - svaki put bude drugacija. Najbolje mi odgovara dioptrija koju mi je "preko stele" odredila dr.Mira (cini mi se da se tako zvala)na Studentskoj klinici.Ona je to odradila bas temeljito, sireci zjenice,i bila sam zadovoljna.Danas ne mogu da joj udem u trag, i zato trazim vasu pomoc.
Treba mi neko ko zna svoj posao,a da me ne tretira kao vrecu krompira.
Mozda ipaj odem kod Barosa :idea:

alica.k
Been thanked: 1 time

Post by alica.k » 27/02/2012 14:57

cvijetak zanovijetak wrote:Hvala svima !! :sax:
Ma isla sam ja kod Salihbegovica, kod Alikadicke,ulazila u manje poznate opticarske radnje i komp. odredivala dioptriju,ali kako vec rekoh - svaki put bude drugacija. Najbolje mi odgovara dioptrija koju mi je "preko stele" odredila dr.Mira (cini mi se da se tako zvala)na Studentskoj klinici.Ona je to odradila bas temeljito, sireci zjenice,i bila sam zadovoljna.Danas ne mogu da joj udem u trag, i zato trazim vasu pomoc.
stani, mjerili su ti dioptriju bez sirenja zjenica? ko to?

svaki dobar doktor ce ti dvaput mjeriti, jednom bez sirenja i jednom sa prosirenim zjenicama. otidji kod barosa, oni su dobri.

meni nije jasno da jos postoji osoba koja ode kod alikadicke.

cvijetak zanovijetak

Post by cvijetak zanovijetak » 27/02/2012 15:10

Pa kada udes kod privatnika - opticara, on dioptriju odredi kompj.pregledom,i onim klasicnim -mijenjajuci ona mala "stakalca".Bar je kod mene bio takav slucaj.A ni u Vrazovoj se bas nisu pretrgli,tako da mi ni oni nisu sirili zjenice (sto bas i ne cudi,znamo kako oni rade).
I opet sve me navodi na onaj svima poznati zakljucak - za sve moraš imati dobru štelu, pa i za odrediti dioptriju... ili grijesim ??

Innovation

Post by Innovation » 27/02/2012 15:33

Kako tako mozete govoriti za Alikadicku. Ona je medicinski direktor jedne priznate poliklinike.Ukucajte poliklinika Svjetlost u Sarajevu pa se malo informisite. Na dijagnozu nasih specijalista na izgubljen vid na jedno oko da nema pomoci, da se moze samo privremeno zaustaviti oni su uspjeli vratiti vid 70%. Imaju odlicne aparate, cak i operacionu salu. Rade poznati oftamolozi iz Zagreba.

headbanger

Post by headbanger » 27/02/2012 15:38

Innovation wrote:Kako tako mozete govoriti za Alikadicku. Ona je medicinski direktor jedne priznate poliklinike.Ukucajte poliklinika Svjetlost u Sarajevu pa se malo informisite. Na dijagnozu nasih specijalista na izgubljen vid na jedno oko da nema pomoci, da se moze samo privremeno zaustaviti oni su uspjeli vratiti vid 70%. Imaju odlicne aparate, cak i operacionu salu. Rade poznati oftamolozi iz Zagreba.
laku je tudijim k... gloginje mlatiti pa tako i alikadicka, znamo da svijetlost nije njena prcija nego je to tudji kapital
kao sto kazes ona je direktor, to ne mora znaciti da je dobar strucnjak u struci, u ovom slujacu oftamolog, mozda joj bolje stoji vodjenje jedne takve ustanove

i samo sam rekao sta sam cuo, da je nekome sjebala vid laserom
znaci cuo sam to, hvala Bogu nisam dozivio

Innovation

Post by Innovation » 27/02/2012 16:18

Innovation wrote:. Rade poznati oftamolozi iz Zagreba.

r_faruk

Post by r_faruk » 27/02/2012 16:33

s obzirom da i sam imam problema sa odredjivanjem dioptrije, te nakon dugodgodisnjih odlazaka jednoj doktorici, promjenio sam doktoricu. sasvim slucajno sam otisao u studentsku polikliniku i dobio nevjerovatnu dioptriju, doktori su me ubjedjivali da se ne moze nista uraditi, a sada, kada mi je ona odredila dioptriju, vidim super. ne znam kako se zvala doktorica, ali kasnije sam saznao da je umrla, i mislim da je to ista doktorica o kojoj govoris. sada gore radi neka smlata........... katastrofa, ja joj kazem da nista ne vidim, a ona meni "tako ti je kompjuter izbacio"........... vratio sam se na staru diptriju.....

i meni je pregled bio temeljit, ma bio sam i pola sata na pregledu, inace sociva sam nosio 10godina, sada opet nosim naocare, a po sljedecu dioptriju cu vjerovatno kod sefica......

cvijetak zanovijetak

Post by cvijetak zanovijetak » 27/02/2012 22:57

r_faruk wrote:
s obzirom da i sam imam problema sa odredjivanjem dioptrije, te nakon dugodgodisnjih odlazaka jednoj doktorici, promjenio sam doktoricu. sasvim slucajno sam otisao u studentsku polikliniku i dobio nevjerovatnu dioptriju, doktori su me ubjedjivali da se ne moze nista uraditi, a sada, kada mi je ona odredila dioptriju, vidim super. ne znam kako se zvala doktorica, ali kasnije sam saznao da je umrla, i mislim da je to ista doktorica o kojoj govoris. sada gore radi neka smlata........... katastrofa, ja joj kazem da nista ne vidim, a ona meni "tako ti je kompjuter izbacio"........... vratio sam se na staru diptriju.....

i meni je pregled bio temeljit, ma bio sam i pola sata na pregledu, inace sociva sam nosio 10godina, sada opet nosim naocare, a po sljedecu dioptriju cu vjerovatno kod sefica......
Drago mi je da me bar neko razumije :-D ,Ako se zaista radi o istoj doktorici, zao mi je.Bila je stvarno strucnjak.

Ja i dalje ne znam gdje, kod koga otici ?? :skoljka:

r_faruk

Post by r_faruk » 27/02/2012 23:20

ima jedna optika na malti........ ADO, u onom dijelu gdje je ravena, tamo sam vec dva puta uzeo naocare. ova doktorica koja tu radi mi je odredila skoro identicnu dioptriju kao i doktorica sa studentske, razlika je bila na lijevom oku +0.25. sa tim naocarima sam vozio ali mi poslije skidanja naocara nije bas bilo ok i to mi je smetalo pa sam vratio opet na staru dioptriju. probaj odrediti dioptriju kod nje. ako ne budes zadovoljna, opet u potragu.... sta se moze........

inace, kroz pricu sa tom doktoricom saznao sam da su se poznavale, a cini mi se i zajedno studirale..... jako mi je bilo krivo kada sam saznao da je umrla..... stvarno je bila strucnjak, citav zivot nosim naocare i sociva i bio sam kod mnogo doktora i pregleda milion obavio, ali ona je stvarno bila fantastica. ona mi je prva stavila cilndar i tek tada su se stvari popravile.............

alica.k

Post by alica.k » 27/02/2012 23:39

amila alikadic husovic dobar strucnjak :lol: :lol: :lol:

cvijetak imas pp

za_sada_bez_dobrog_nicka

Post by za_sada_bez_dobrog_nicka » 27/02/2012 23:40

Odeš u bilo koju radnju, odrede ti okvirno kompjuterski, a onda OBAVEZNO naočale. Probaj lombinacije sfera/cilindar okolo kompjuterskih rezultata. Traži da ti sam okrećeš osu cilindara sve dok ne dobiješ najoštrije vertikalne i horizontalne linije. Nemoj samo gledati slova na tabli, ustani i pogledaj kroz prozor, kako vidiš ivice zgrada u daljini, horizontalne, vertikalne, kose, kada je cilindar dobro kompenziran i osa podešena, sve linije bi trebale biti oštre. ako je sve podjednako nejasno onda se igraj sa sferom i dotjeraj totalnu oštrinu. Bitno je samo napomenuti da kod cilindara, ako je jedna linija pod bilo kojim uglom oštra, onda je linija okomito na ovu mutna, zato i služe cilindrične leće da kompenziraju deformaciju očnog dna. Ovo je pozitivno iskustvo polućoravoga, znači moraš biti aaktivan u određivanju dioptrije. i nemoj ići nakon posla, najbolje ujutro, kad je oko odmorno...

Post Reply