Odnos sarajevske politike prema Mostaru

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
neretvanac

Odnos sarajevske politike prema Mostaru

Post by neretvanac » 30/06/2010 23:11

Kao prvo, danas je dan deblokade Mostara i mostarskog podrucja, tacno 17. godina od zauzimanja Sjevernog logora od strane jedinica 4. Korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine, kada je poginuo narodni heroj Midhad Hujdur Hujka, rahmet mu dusi. Ovo je bio jedan od kljucnih momenata za opstanak mostarskih Bosnjaka i odbranu grada.

Medjutim, koliko god je vrijedan spomena danasnji datum za oslobodjenje Mostara, toliko je vrijedno rasprave i spoznaja odnosa Sarajeva, konkretno govoreci sarajevske politike prije i poslije samog dogadjaja prema Mostaru, mostarskim Bosnjacima, al i Bosnjacima Stoca, Capljine i ostalih mjesta po Hercegovini.

Misljenje mostarskih i ostalih hercegovackih Bosnjaka je: izdani u ratu, zaspostavljeni u miru.

Izdani u ratu:
Ideja banovine Hrvatske, koja je naislo na plodno tlo u dijelovima Bosne i Hercegovine je proizvela ogroman pokret cije su posljedice bile totalno razaranje dijelova Mostara gdje zive Bosnjaci, preko 2.000 ubijenih, dio grada poravnat sa zemljom, srusen Stari Most i kompletna stara jezgra grada. Sve mi to znamo. Ali, od samog razaranja Mostara jos je vise bolilo sarajevsko odmahivanje rukom prema stradanju Mostara.
Od samog formiranja obrambenih jedinica u Mostaru, prvo u borbi protiv JNA i lokalnih cetnika, pa kasnije do odbrane od otvorenog napada HVO-a i HV-a na Mostar, jedinice ARBiH u gradu, a i sami narod nisu dobili apsolutno nikakvu vrstu pomoci od vlasti u Sarajevu- ne samo materijalne, vec moralne, barem i verbalne.
Da stvari budu jos gore, Izetbegovic rahmetli izjavljuje usred ravnjanja svega sto u Mostaru i okolici podsjeca na Bosnjake i Bosnu i Hercegovinu da je spreman dati sve juzno od Prozora pod hrvatsku kontrolu... Izjava koja je toliko podla, bezobrazna, bezlicna i pogubna za narod u Mostaru- nakon koje ovi ljudi shvataju da su prepusteni aspolutno sami sebi, i da, sto se tice Sarajeva- mogu biti komotno poklani.
Abdulah Sidran: " Kada smo 96. dosli u Mostar, taj narod nas nije docekao rasirenih ruku. Poceli su nas vrijedjati i otjerali su nas sa rijecima da im ne trebamo sada dolaziti paradirati i mahati nakon sto smo ih izdali i ostavili kao ovce za klanje. Istina- Mostarci su izdati, Mostar je prodan u bezcjenje i ti ljudi su razocarani u Sarajevo i nasu politiku prema Hercegovini".

Zapostavljeni u miru: Mislim da je tek ovdje ocito koliko je bitan Mostar i njegovi Bosnjaci sarajevskoj carsiji. Kompletno guranje u medijima, trojni stupac- Sarajevo, Banja Luka, Mostar kojim se aludira na stolni grad, apsolutno zapostavljanje u bilo kakvim ulaganjima, odmahivanje rukom iz Sarajeva na rijeci "Planirana trasa autoputa ce unistiti svu kulturnu bastinu", izjava (zna se koga) kako je fer da "Hrvati imaju jedan svoj vecinski grad" ostavljaju svaki put Mostar sa osjecajem da smo prepusteni sami sebi, ili bolje receno prepusteni drugima.

Grad Mostar, koji je iznjedrio nekeod najvecih legendi Bosne i Hercegovine i u bivsoj drzavi (primjer Dzemala Bijedica i Envera Cemalovica), koji je u proslom ratu bio jedna od okosnica odbrane Bosne i Hercegovine od duple agresije, jedan od najljepsih gradova u zemlji, ako ne i najljepsi, je ostavljen po strani, bacen negdje u ladicu i aminovan od Bosne i Sarajeva (politike) kao "grad koji je fer da pripadne...". Na cast i sramotu.

glade

Re: Odnos sarajevske politike prema Mostaru

Post by glade » 30/06/2010 23:36

greska... preskocih ovo na kraju

neretvaa

Post by neretvaa » 30/06/2010 23:40

Necu pisati o prodaji Bosne I Hercegovine, samo cu nesto sto se ne tako davno desilo.
Kada je bilo sigurno da ce gradonacelnik biti iz reda Bosnjaka, znas li sta se desilo?

Kazi molim te tko je tada primio novac od hdz-a?

Mislim da ce se sve rijesiti kada se ovi skinu sa vlasti, evo ti onog iz SDA, ponasa se kao da je stranka drustvo jednog lica.Sami smo sebi krive, nije ni Sarajevo zlatno, ali je problem kod nasih ljudi koji vode kanton...

Trebam li da pisem o tome kako se sve izgradi na jednoj strani, dok na drugoj jos uvijek imamo rusevine.
Opet Sarajevo krivo ???

Hercegovac sam pravi, i bio sam ovdje za vrijeme rata, i nemoj misliti da tipkam iz Danske, Norveske, ili Svedske.

Pozdrav,

barby02

Post by barby02 » 30/06/2010 23:48

Znam koliko je bolilo za Hujkinu pogibiju jer sam se u ratu druzila sa jednom mladom Mostarkom, ovdje u Sarajevu. pa zar je danas 17 godina ? uh. . :(

neretvanac

Post by neretvanac » 30/06/2010 23:50

neretvaa wrote:Necu pisati o prodaji Bosne I Hercegovine, samo cu nesto sto se ne tako davno desilo.
Kada je bilo sigurno da ce gradonacelnik biti iz reda Bosnjaka, znas li sta se desilo?

Kazi molim te tko je tada primio novac od hdz-a?

Mislim da ce se sve rijesiti kada se ovi skinu sa vlasti, evo ti onog iz SDA, ponasa se kao da je stranka drustvo jednog lica.Sami smo sebi krive, nije ni Sarajevo zlatno, ali je problem kod nasih ljudi koji vode kanton...

Trebam li da pisem o tome kako se sve izgradi na jednoj strani, dok na drugoj jos uvijek imamo rusevine.
Opet Sarajevo krivo ???

Hercegovac sam pravi, i bio sam ovdje za vrijeme rata, i nemoj misliti da tipkam iz Danske, Norveske, ili Svedske.

Pozdrav,

Naravno, u svakom kukuruzu kukolja.
Al tema je izdajnicki, ignorantski i arogantni odnos Sarajeva, tj. sarajevske politike prema Mostaru i ovome narodu u ratu a i danas.Odnos koji sve vise rezultira osjecajem kod mostarskih Bosnjaka da ih je, rezultantno, briga sta se desava u Sarajevu i "gore negdje u Bosni".

neretvanac

Post by neretvanac » 30/06/2010 23:52

barby02 wrote:Znam koliko je bolilo za Hujkinu pogibiju jer sam se u ratu druzila sa jednom mladom Mostarkom, ovdje u Sarajevu. pa zar je danas 17 godina ? uh. . :(

Jeste, 17 godina.

neretvaa

Post by neretvaa » 01/07/2010 00:14

Postoji jedan dio problema koji se moze rijesiti u Sarajevu, ali to drugi put.
Ne vrijedi nam se vracati u proslost, i ispravljati krive drine.

Glavnina problema se rijesava u Mostaru.

Sa Sarajevom se komunicira, trazi nesto kada ne moze da zaposli svog sina u BH telekom.
BH telekom je pristao da napravi spomenik rahm. Hujki, ali znas da su prvo htjeli da prodju bez toga.
Znas i sam, da su bile plakate po gradu

To se deslio kada se studenti pobunise, i RVI pozivali svoje clanove da odkazu povjerenje BH telekomu.
Situacija je sada smirena malo, i spomenik ce doci.Hvala Allahu, i mnogo vise treba uraditi.

Pozdrav,

stari grad Visegrad

Post by stari grad Visegrad » 01/07/2010 00:19

Sarajevo se malo brine o drugim gradovima. Sarajevo gleda na najvise na sebe malo na duge gradove. Drugi gradovi kao Mostar i svi ostali gradovi su zanemareni.
Tu krivim i novinare sto ne porade i izvjestavaju svaki dan iz svih gradova Republike Bosne i Hercegovine kako bi doslo do nasih usija o "dogadjajima, problemima kao i radostima" iz svih gradova i mjesta Republike Bosne i Hercegovine. Jer kad se sazna vise o drugim gradovima i selima kroz medije u svakodnevnim izvjestajima, onda se povecava interesovanje Sarajeva, politicara, i svih koji mogu nesto uciniti, da svima bude dobro.

vinja

Post by vinja » 23/09/2010 20:15

pozdrav @neretvanac!

Mislim da je najbolji komentar na tvoju temu to koliko njih se javilo i komentarisalo... Zivo ih zaboli! Meni se stvorila knedla u grlu kada sam procitala tvoj post... Bila sam tu svo vrijeme i zaista vise i od pucanja i od gladi i od poginulih je boljela ta spoznaja da smo ostavljeni na giljotini. Ali! Sve ima svoje! Ja sam neizmjerno sretna sto nam nisu trebali Bosancerosi da prezivimo! Zamisli, sada sa ovom spoznajom o njihovoj izdaji, sa spoznajom ko su i kakvi su, da znas da su te takvi spasavali! Hvala bogu, predeveralo se, a predeveracemo jos mnogo toga sami. Ocigledno. Jer zaista nikoga iz SA nije briga. I ne treba zbog toga zaliti, ali ih svakako treba prozivati zbog kukavicluka i hinjaluka! Pogotovu Aliju, dusa mu smiraj nece naci koliko nas ga je proklelo!
Elem, brate fini, pamet u glavu i uzdaj se u se - od sada pa nadalje! Neka nama nas :thumbup:

Student Exchange

Post by Student Exchange » 23/09/2010 21:07

Nazalost, nije Mostar bio jedini. Prioriteti su nam bili nakaradni, ako su uopste i postojali. Zajednicko za sve te,iz sarajevskog kuta, rubne dijelove BiH je da su velike nepravde obiljezile rat. Prvo napadi dusmana, onda taj pogled iz Sarajeva, i na kraju nepravda medju nama samima podsticana politickim i pljackaskim interesima i iz Sarajeva, i izvana, od stranaca. Kad se samo na primjer sjetim nekih scena sa Unproforcima i cetnicima iz rata muka mi je namah.

star(i)mo

Post by star(i)mo » 23/09/2010 21:20

Sve je ovo istina ali kako neko vec napisa nije samo Mostar ostavljen na cijedilu. Bilo je onih i koji su gore prosli od Mostara da bi se "(po)vratili" okupirani dijelovi Sarajeva (Grbavica itd.). Ali krivit' obican narod u Sarajevu i pisat' kako nam ne trebaju "Bosancherosi" je blago receno cista hipokrizija. Upitajte se i vi "Rodjeni" koliko je Mostarcima stalo do Sarajeva. I dan danas Mostarci radije i cesce idu na kafu u Split, Dubrovnik, Makarsku vec u Sarajevo. :D

stari grad Visegrad

Post by stari grad Visegrad » 23/09/2010 23:07

Vlasti u Sarajevu slabo posjecuju gradove u BiH. Za mene je to veliki propust na granici sa gluposcu.
A dje ko pije kafu je stvar dozivljaja, i nije me briga.

ssmmiilleeyy

Post by ssmmiilleeyy » 23/09/2010 23:18

Do mene

Izvinjavam se :D
Last edited by ssmmiilleeyy on 23/09/2010 23:31, edited 1 time in total.

vinja

Post by vinja » 23/09/2010 23:22

star(i)mo wrote:Sve je ovo istina ali kako neko vec napisa nije samo Mostar ostavljen na cijedilu. Bilo je onih i koji su gore prosli od Mostara da bi se "(po)vratili" okupirani dijelovi Sarajeva (Grbavica itd.). Ali krivit' obican narod u Sarajevu i pisat' kako nam ne trebaju "Bosancherosi" je blago receno cista hipokrizija. Upitajte se i vi "Rodjeni" koliko je Mostarcima stalo do Sarajeva. I dan danas Mostarci radije i cesce idu na kafu u Split, Dubrovnik, Makarsku vec u Sarajevo. :D

Bosancerosi je naziv koji koristimo da identifikujemo one koji su mogli pomoci, a nije ih bilo briga, za razliku od Bosanaca koji nisu bili u mogucnosti pomoci (nisu se nista pitali), pa bilo ih briga ili ne... valjda je jasno da se tu mora napraviti neka selekcija... necu ih valjda sve isto zvati??!!! Onda bih svaki put morala da objasnim da li mislim na "one" ili one Bosance...
OK, valjda si nesto upratio, eto ti nacrtah... :-)
I ne, nije me briga za Sarajevo - zamisli! Jos bih nakon svega trebalo da se sekiram za SA??!! :x Ma nemoj...
I da, idem na kafu u Dubrovnik i Split, jer imaju SUNCA za razliku od onog sarajevskog sivila (a Hercegovci su ovisni o suncu...), a sem toga mnoooooooooooooooogo su ljepsi od SA. Meni je SA jedan od odvratnijih gradova (prvenstveno zbog one jezive klime i onog horora od sivila, ni sunce ne vidis kad je vedar dan koliko smoga ima!!!), ha prodjem onaj Ivan neka me depra uhvati i ne bude mi dobro dok ne okrenem niz stranu. A na stranu neki drugi razlozi... Ipak, imam mnogo dragih ljudi gore, pa eto znam otici s vremena na vrijeme da se druzimo, kad uhvatim od njih - cesce oni dodju - i sami bjeze od one memle...

ibizza

Post by ibizza » 23/09/2010 23:38

vinja wrote:
star(i)mo wrote:Sve je ovo istina ali kako neko vec napisa nije samo Mostar ostavljen na cijedilu. Bilo je onih i koji su gore prosli od Mostara da bi se "(po)vratili" okupirani dijelovi Sarajeva (Grbavica itd.). Ali krivit' obican narod u Sarajevu i pisat' kako nam ne trebaju "Bosancherosi" je blago receno cista hipokrizija. Upitajte se i vi "Rodjeni" koliko je Mostarcima stalo do Sarajeva. I dan danas Mostarci radije i cesce idu na kafu u Split, Dubrovnik, Makarsku vec u Sarajevo. :D

Bosancerosi je naziv koji koristimo da identifikujemo one koji su mogli pomoci, a nije ih bilo briga, za razliku od Bosanaca koji nisu bili u mogucnosti pomoci (nisu se nista pitali), pa bilo ih briga ili ne... valjda je jasno da se tu mora napraviti neka selekcija... necu ih valjda sve isto zvati??!!! Onda bih svaki put morala da objasnim da li mislim na "one" ili one Bosance...
I ne, nije me briga za Sarajevo - zamisli! Jos bih nakon svega trebalo da se sekiram za SA??!! :x Ma nemoj...
I da, idem na kafu u Dubrovnik i Split, jer imaju SUNCA za razliku od onog sarajevskog sivila (a Hercegovci su ovisni o suncu...), a sem toga mnoooooooooooooooogo su ljepsi od SA. Meni je SA jedan od odvratnijih gradova (prvenstveno zbog one jezive klime i onog horora od sivila, ni sunce ne vidis kad je vedar dan koliko smoga ima!!!), ha prodjem onaj Ivan neka me depra uhvati i ne bude mi dobro dok ne okrenem niz stranu. A na stranu neki drugi razlozi... Ipak, imam mnogo dragih ljudi gore, pa eto znam otici s vremena na vrijeme da se druzimo, kad uhvatim od njih - cesce oni dodju - i sami bjeze od one memle...

koja si ti pacenica.

zlatni

Post by zlatni » 23/09/2010 23:51

Zašto je Alija Izetbegović kao predsjednik Predsjedništva uopšte dozvolio formiranje HVO-a kad je tadašnja Republika Bosna i Hercegovina imala funkcionalnu vlast i TO kao prvi oblik organizovanih oružanih snaga ?

Zašto je dozvolio preko izdajnika iz SDA predaju vlasti u Mostaru HVO-u i Hrvatima ?

Kad je prvi put u ratu posjetio Mostar, gdje je prvo otišao ? Hrvatima.

Zašto je na njegovoj ratnoj karti BiH u njegovom kabinetu država do Aleksina Hana ?

Kako to da je na zadnjim lokalnim izborima SDA dobila 12 mjesta u GV Mostara i opet imamo Hrvata za gradonačelnika ?

Dođe mi da poželim da mi mostarski Bošnjaci sklopimo savez sa Hrvatima i otcijepimo se od Sarajeva.

ssmmiilleeyy

Post by ssmmiilleeyy » 23/09/2010 23:55

zlatni wrote:Zašto je Alija Izetbegović kao predsjednik Predsjedništva uopšte dozvolio formiranje HVO-a kad je tadašnja Republika Bosna i Hercegovina imala funkcionalnu vlast i TO kao prvi oblik organizovanih oružanih snaga ?

Zašto je dozvolio preko izdajnika iz SDA predaju vlasti u Mostaru HVO-u i Hrvatima ?

Kad je prvi put u ratu posjetio Mostar, gdje je prvo otišao ? Hrvatima.

Zašto je na njegovoj ratnoj karti BiH u njegovom kabinetu država do Aleksina Hana ?

Kako to da je na zadnjim lokalnim izborima SDA dobila 12 mjesta u GV Mostara i opet imamo Hrvata za gradonačelnika ?

Dođe mi da poželim da mi mostarski Bošnjaci sklopimo savez sa Hrvatima i otcijepimo se od Sarajeva.

Odgovor bi bio SDA kadar ne zanima Politika i Bošnjaci njhi zanima KEŠ (Cash) :D

Dobro razmisli sad 3 Oktobra

stari grad Visegrad

Post by stari grad Visegrad » 23/09/2010 23:57

@zlatni tj. lazni
Vidim da je to tvoj post broj 1, u tvoju iskrenost ne verujem, je se i ti cijepas :lol: .
I ti provokator. Laku noc.

ratata

Post by ratata » 24/09/2010 00:00

neretvanac wrote:Kao prvo, danas je dan deblokade Mostara i mostarskog podrucja, tacno 17. godina od zauzimanja Sjevernog logora od strane jedinica 4. Korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine, kada je poginuo narodni heroj Midhad Hujdur Hujka, rahmet mu dusi. Ovo je bio jedan od kljucnih momenata za opstanak mostarskih Bosnjaka i odbranu grada.

Medjutim, koliko god je vrijedan spomena danasnji datum za oslobodjenje Mostara, toliko je vrijedno rasprave i spoznaja odnosa Sarajeva, konkretno govoreci sarajevske politike prije i poslije samog dogadjaja prema Mostaru, mostarskim Bosnjacima, al i Bosnjacima Stoca, Capljine i ostalih mjesta po Hercegovini.

Misljenje mostarskih i ostalih hercegovackih Bosnjaka je: izdani u ratu, zaspostavljeni u miru.

Izdani u ratu:
Ideja banovine Hrvatske, koja je naislo na plodno tlo u dijelovima Bosne i Hercegovine je proizvela ogroman pokret cije su posljedice bile totalno razaranje dijelova Mostara gdje zive Bosnjaci, preko 2.000 ubijenih, dio grada poravnat sa zemljom, srusen Stari Most i kompletna stara jezgra grada. Sve mi to znamo. Ali, od samog razaranja Mostara jos je vise bolilo sarajevsko odmahivanje rukom prema stradanju Mostara.
Od samog formiranja obrambenih jedinica u Mostaru, prvo u borbi protiv JNA i lokalnih cetnika, pa kasnije do odbrane od otvorenog napada HVO-a i HV-a na Mostar, jedinice ARBiH u gradu, a i sami narod nisu dobili apsolutno nikakvu vrstu pomoci od vlasti u Sarajevu- ne samo materijalne, vec moralne, barem i verbalne.
Da stvari budu jos gore, Izetbegovic rahmetli izjavljuje usred ravnjanja svega sto u Mostaru i okolici podsjeca na Bosnjake i Bosnu i Hercegovinu da je spreman dati sve juzno od Prozora pod hrvatsku kontrolu... Izjava koja je toliko podla, bezobrazna, bezlicna i pogubna za narod u Mostaru- nakon koje ovi ljudi shvataju da su prepusteni aspolutno sami sebi, i da, sto se tice Sarajeva- mogu biti komotno poklani.
Abdulah Sidran: " Kada smo 96. dosli u Mostar, taj narod nas nije docekao rasirenih ruku. Poceli su nas vrijedjati i otjerali su nas sa rijecima da im ne trebamo sada dolaziti paradirati i mahati nakon sto smo ih izdali i ostavili kao ovce za klanje. Istina- Mostarci su izdati, Mostar je prodan u bezcjenje i ti ljudi su razocarani u Sarajevo i nasu politiku prema Hercegovini".

Zapostavljeni u miru: Mislim da je tek ovdje ocito koliko je bitan Mostar i njegovi Bosnjaci sarajevskoj carsiji. Kompletno guranje u medijima, trojni stupac- Sarajevo, Banja Luka, Mostar kojim se aludira na stolni grad, apsolutno zapostavljanje u bilo kakvim ulaganjima, odmahivanje rukom iz Sarajeva na rijeci "Planirana trasa autoputa ce unistiti svu kulturnu bastinu", izjava (zna se koga) kako je fer da "Hrvati imaju jedan svoj vecinski grad" ostavljaju svaki put Mostar sa osjecajem da smo prepusteni sami sebi, ili bolje receno prepusteni drugima.

Grad Mostar, koji je iznjedrio nekeod najvecih legendi Bosne i Hercegovine i u bivsoj drzavi (primjer Dzemala Bijedica i Envera Cemalovica), koji je u proslom ratu bio jedna od okosnica odbrane Bosne i Hercegovine od duple agresije, jedan od najljepsih gradova u zemlji, ako ne i najljepsi, je ostavljen po strani, bacen negdje u ladicu i aminovan od Bosne i Sarajeva (politike) kao "grad koji je fer da pripadne...". Na cast i sramotu.

ne postoji sarajevska politika uopste kao pojam, postoji reisova, i sda politika

star(i)mo

Post by star(i)mo » 24/09/2010 00:11

@vinja
Haj' dobro. Upratih. Tipicni mostarski, lokalni sovinizam ako mene pitas. Mostar je nekad mogao konkurisat' Sarajevu a danas je samo jedna obicna rupa na jugu BiH, pa nas boli...
Ja napisah da nije samo Mostar lose prosao u proteklom ratu vec i mnogi drugi gradovi, sela i da zato ne vidim smisao ove teme. Zasto Mostar? Zasto ne citava BiH? I kakvu podrsku smo trebali ocekivat' iz Sarajeva? Vojnu, moralnu, politicku...? Nismo je zasluzili, vjeruj mi... Da je Mostar pretrpio najveca razaranja i zlocine od velikih gradova u BiH, ne poricem. Ali su nam zato najmanje krivi "Bosancherosi" iz Sarajeva... Jesu li "Bosancherosi" palili Bozije kuce po Mostaru (onakvu pravoslavnu crkvu sravniti s temeljom... :roll: ), maltretirali i proganjali neduzne komsije jer im nisu bili nacionalno ili vjerski podobni. Svaki Srbin koji se je zatekao u Mostaru od 1993-1995 je u nas bio peta kolona. Da se pogresno ne razumijemo, najmanje 50% su krivi i Hrvati grada Mostara, ali ja nesto ne primjetih da su Bosnjaci Mostara masovno dizali glas protiv ociglednih zlocina i etnickih ciscenja u gradu, pocevsci od samog sebe i svojih najblizih. Trazimo podrsku iz Sarajeva a nismo bili u stanju je dati nasim sugradjanima, komsijama, prijateljima... Dakle, sto sijes to i zanjes. Ima nesto u onoj "nasoj" Hercegovini dole pa sva gamad, sto od jednih, tako i od drugih i trecih, vuce svoje korijenje iz onog krsa. A siguran sam da nije do sunca. :D

blue_sky

Post by blue_sky » 24/09/2010 01:46

vinja wrote:

hoce li to pljuvanje po ostatku "domovine" mlada :-)
Pisi u svoje ime kad i u koje svrhe ti koristis te nazive ala bosanceros, jer ovo me stid bilo i procitati a kamo li napisati.

palermo
Been thanked: 1 time

Post by palermo » 24/09/2010 19:00

blue_sky wrote:
vinja wrote:[Bosancerosi je naziv koji koristimo da identifikujemo one koji su mogli pomoci, a nije ih bilo briga, za razliku od Bosanaca koji nisu bili u mogucnosti pomoci (nisu se nista pitali), pa bilo ih briga ili ne... valjda je jasno da se tu mora napraviti neka selekcija... necu ih valjda sve isto zvati??!!! Onda bih svaki put morala da objasnim da li mislim na "one" ili one Bosance...

Pisi u svoje ime kad i u koje svrhe ti koristis te nazive ala bosanceros, jer ovo me stid bilo i procitati a kamo li napisati.

Što se mene tiče, poštovana mlada bi mogla slobodno biti i banovana,zbog širenje mržnje na ovom forumu. I mene je bilo stid ovo pročitati.
Inače tema je kompleksna, istina je da mostarski Bošnjaci imaju pomalo osjećaj prodanosti, ali je istina i da krivice za današnji položaj Mostara ima i među mostarskim Bošnjacima.
kako god bilo tekst koji je mlada napisala (lijep termin, mlada, baš karakteristično mostarski :D ) nikako ne odražava stav mostaraca (posebno Bošnjaka) prema Sarajevu, jednom sam rekao mostarci su ginuli zato da bi njihov glavni grad bio Sarajevo a ne Zagreb, i opet bi (ako ne daj bože bude trebalo). Sad, ono jeste da malo zaboli kada ja vidim na temi fudbala,pojedine mlade sarajlije kako sa nipodaštavanjem govore recimo o Veležu , ne shvaćajući da je i Velež jedna od kolaterallnih žrtava upravo bitke da Sarajevo bude glavni grad i vama i nama.

blue_sky

Post by blue_sky » 24/09/2010 19:17

palermo wrote:
blue_sky wrote:
vinja wrote:[Bosancerosi je naziv koji koristimo da identifikujemo one koji su mogli pomoci, a nije ih bilo briga, za razliku od Bosanaca koji nisu bili u mogucnosti pomoci (nisu se nista pitali), pa bilo ih briga ili ne... valjda je jasno da se tu mora napraviti neka selekcija... necu ih valjda sve isto zvati??!!! Onda bih svaki put morala da objasnim da li mislim na "one" ili one Bosance...

Što se mene tiče, poštovana mlada bi mogla slobodno biti i banovana,zbog širenje mržnje na ovom forumu. I mene je bilo stid ovo pročitati.
Inače tema je kompleksna, istina je da mostarski Bošnjaci imaju pomalo osjećaj prodanosti, ali je istina i da krivice za današnji položaj Mostara ima i među mostarskim Bošnjacima.
kako god bilo tekst koji je mlada napisala (lijep termin, mlada, baš karakteristično mostarski :D ) nikako ne odražava stav mostaraca (posebno Bošnjaka) prema Sarajevu, jednom sam rekao mostarci su ginuli zato da bi njihov glavni grad bio Sarajevo a ne Zagreb, i opet bi (ako ne daj bože bude trebalo). Sad, ono jeste da malo zaboli kada ja vidim na temi fudbala,pojedine mlade sarajlije kako sa nipodaštavanjem govore recimo o Veležu , ne shvaćajući da je i Velež jedna od kolaterallnih žrtava upravo bitke da Sarajevo bude glavni grad i vama i nama.

Bravo :thumbup: upravo ovo boldirano mlada ( :D ) nije shvatila, kao ustvari ni to da pokretac teme govori o SA politici, a ne o SA "bosancerosima".

JThomas
Been thanked: 23 times

Post by JThomas » 24/09/2010 21:06

sjo kakvu bljuvotinu pročitah.

a k'o da je sarajevu puno bolje sa sarajevskom politikom...

Only1

Post by Only1 » 24/09/2010 22:32

neretvanac wrote:Kao prvo, danas je dan deblokade Mostara i mostarskog podrucja, tacno 17. godina od zauzimanja Sjevernog logora od strane jedinica 4. Korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine, kada je poginuo narodni heroj Midhad Hujdur Hujka, rahmet mu dusi. Ovo je bio jedan od kljucnih momenata za opstanak mostarskih Bosnjaka i odbranu grada.

Izdani u ratu:

To iskustvo su nazalost Biscani, Podrinjci i drugi imali za vrijeme rata. Danas se pokusaje da nametne Mostar kao 'stolni grad' Hrvatima, a Bosnjaci drze vecinu samog grada. Politika SDA je najvise kriva za to.

Post Reply