Odlazim...

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Svemirski_Jebach

#1 Odlazim...

Post by Svemirski_Jebach » 11/07/2006 10:02

Nakon nekoliko mjeseci raznih peripetija eto, ako bog da, odlazim uskoro prilicno daleko...u NYC.

Naravno, još uvijek ne znam koliko dugo ću ostati (najmanje godinu dana)...Koliko god sam mislio da mi nije teško otići, da će biti lako, da mi nece biti teško itd itd...

Elem, pošto idem vrlo skoro kako koji dan prolazi i kako se taj dan blizi ja sam sve nervozniji, sve vise dobijam cudnu zelju da (kojoj necu naravno udovoljiti :D ) da se kanim svega...

Pitam se da li je to onaj osjecaj slican osjecaju (prije stupanja u brak) kada mislite da ste se zajebali i kao da bi se predomislili...

Jednostavno, moze li neko podijeliti svoja slicna iskustva...da li ste se osjecali otrgnuti iz svoga korijena, izvadjeni negdje drugo gdje mislite da vas niko zaista nece razumijeti...

Naravno, znam da ce tamo biti prilicno zanimljivo, skola, folovi, novi grad, upoznavanje svega i svacega, ali ipak...

Nije to za mene kulturoloski sok samog dolaska jer sam tamo bio nekoliko puta, ali sam osjecaj straha od toga da cu osjecati nepripadnost tom mjestu me plasi...

da cujem, cijenio bih svako dobronamjerno ispricano iskustvo...

Kona__

Post by Kona__ » 11/07/2006 10:08

:) Donosenje svake bitne odluke u zivotu je tesko, i skoro uvijek postoji taj osjecaj. :-) To je u ljudskoj prirodu, ali bez rizike nema ni profita, iako je ovo ofucan klise, i dalje stoji.Ako si odlucio stani iza svoje odluke samouvjereno, ma sta da se desi, valjda ce se desiti sa razlogom.Prati svoje srce, pusti strahove, naprijed i sretno! :)

car-x

Post by car-x » 11/07/2006 10:10

bio sam u slicnoj situaciji prije nekih 10 godina. meni je bilo najteze sto nisam imo pojma kad cu se vratiti, jer te dejtonske zime nista nije izgledalo ko da ce se smiriti za dva-tri mjeseca i da cu vec nakon pola godine prvi put doci kuci..

nekako sam masto da je ovdje svijet ko iz filmova, da na faksu raja jedva ceka da dodje neki tamo bosnjo iz rata, pa da se svi otimaju da budu jarani s njim i tak..

uhhh..

10 godina poslije cinim sve da se vratim kuci.. i akobogda, bice to uskoro.. a iskustvo bitisanja u "strangers life" je nezaboravna stvar, i moze ti samo pomoci u zivotu.. i nece proci puno vremena, skontaces na koga se stvarno mozes osloniti, kakvih sve supaka ima na ovom svijetu, itd..

moj ti je savjet, sta god radio, gdje god iso, barem ovo na pocetku, ne uzdaj se plaho u ljude..

ztluhcs
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.

Post by ztluhcs » 11/07/2006 10:14

car-x wrote:
moj ti je savjet, sta god radio, gdje god iso, barem ovo na pocetku, ne uzdaj se plaho u ljude..
Vjeèna istina... :thumbup:

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 11/07/2006 10:14

ma ne uzdajem se...nije stvar da je mene strah nekog konkretnog razloga, ono necu imati love ili da ce me neko za*bat nego ovo je cisto onaj emotivni osjecaj...strah od necega novoga, bojis se da li si napravio pravi izbor i da li ce vredjeti...

a druga je stvar, to da me cini vrlo nesigurnim otici sa poznatog terena, gdje razumijes sve i gdje mnogi razumijeu i tvoje frustracije i sranja negdje gdje sve to ne znaci nista...

Nekako se bojim da ako ne mogu ispoljiti taj dio sebe, kao da cu se jednim dijelom izgubiti...i postati neko drugi. potpuno iracionalan strah...

ztluhcs
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.

Post by ztluhcs » 11/07/2006 10:26

Svemirski_Jebach wrote:ma ne uzdajem se...nije stvar da je mene strah nekog konkretnog razloga, ono necu imati love ili da ce me neko za*bat nego ovo je cisto onaj emotivni osjecaj...strah od necega novoga, bojis se da li si napravio pravi izbor i da li ce vredjeti...

a druga je stvar, to da me cini vrlo nesigurnim otici sa poznatog terena, gdje razumijes sve i gdje mnogi razumijeu i tvoje frustracije i sranja negdje gdje sve to ne znaci nista...

Nekako se bojim da ako ne mogu ispoljiti taj dio sebe, kao da cu se jednim dijelom izgubiti...i postati neko drugi. potpuno iracionalan strah...
Svako ima strah od promjene... To i jeste najveæi problem za prelomiti... U svakom sluèaju sretno...

Kona__

Post by Kona__ » 11/07/2006 10:29

Svoje "autenticno ja" cuvaj i neces ga izgubiti.. ti se zapravo bojis da se vremenom ne stopis sa okolinom, ali zar ne rece da ostajes godinu dana? :)
Uostalom za frustracije uvijek imas net! :D

car-x

Post by car-x » 11/07/2006 10:32

Svemirski_Jebach wrote:ma ne uzdajem se...nije stvar da je mene strah nekog konkretnog razloga, ono necu imati love ili da ce me neko za*bat nego ovo je cisto onaj emotivni osjecaj...strah od necega novoga, bojis se da li si napravio pravi izbor i da li ce vredjeti...

uzmi to kao misiju, a realno gledajuci, moze se to tako i formulisati.. do sad si bio "uljuljuskan" u neku sigurnu sredinu, gdje sve znas, gdje tebe znaju onakvog kakav si "oduvijek" bio..

sad je doslo vrijeme da upoznas samog sebe.. da vidis gdje su ti granice.. kako reagujes u nekim ekstremnim siutacijama sa kojima se do sad nisi sreto.. pa sve one stvari koje za tebe odrade roditelji, brat, sestra, nena, djed, i za koje nisi ni znao da postoje, a sad odjednom sve moras sam izorganizovati..

ako si finansijski zbrinut, onda se nemas puno cega bojati.. jedino ekstremnog slucaja da nisi "dorastao" tom nekom novom zivotu, ali to niko ne moze znati.. zato, go mile go.. :D

Gazz

Post by Gazz » 11/07/2006 10:39

ode nam svemirac :( :-? :sad: :roll:

ajooooooooojjjj :roll:

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 11/07/2006 10:47

hvala ljudi...a nisam ni mislio da ce ovako jebeno biti... :sad:

finansijski sam u prncipu zbrinut...a ostajem najmanje godinu rekoh...a najduze, ko zna...

problem je sada da i ono o čemu sam "sanjao" sada ima drzgačiji šmek..nekako kao da počinjem sumnjati u to zašto sam mislio da ću biti sretan kada odem (a za to nemam pravog razloga)...

jednostavno, počinjem misliti da li je sve bilo pametno...

korto_malteze

Post by korto_malteze » 11/07/2006 10:49

strah od promjene je razumljiv, al' new york je mrak. vidjeces, kad osjetis taj puls tesko ce ti biti otici bilo gdje drugo. consider yourself lucky i sretno!

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 11/07/2006 10:51

car-x wrote:

uzmi to kao misiju, a realno gledajuci, moze se to tako i formulisati.. do sad si bio "uljuljuskan" u neku sigurnu sredinu, gdje sve znas, gdje tebe znaju onakvog kakav si "oduvijek" bio..

sad je doslo vrijeme da upoznas samog sebe.. da vidis gdje su ti granice.. kako reagujes u nekim ekstremnim siutacijama sa kojima se do sad nisi sreto.. pa sve one stvari koje za tebe odrade roditelji, brat, sestra, nena, djed, i za koje nisi ni znao da postoje, a sad odjednom sve moras sam izorganizovati..

ako si finansijski zbrinut, onda se nemas puno cega bojati.. jedino ekstremnog slucaja da nisi "dorastao" tom nekom novom zivotu, ali to niko ne moze znati.. zato, go mile go.. :D
slazem se...

S druge strane, ja sam i ovdje do sada bio prilicno samostalan...snalazio se sam u vecini situacija, i inace ne volim traziti pomoc od ljudi za bilo sto...

Sada vise osjecam pritisak od svega sto me ceka, rastrgan izmedju onoga sto sam htio i zelio i straha (sumnje) da mozda i nije bilo vrijedno toga...

strah od nerazumijevanja, od toga da negdje drugo necu biti sretan... jebem li ga...jest jebeno.

A onima koji su otisli sto su morali...cini mi se da je lakse nemati izbora.

Murat Sabanovic

Post by Murat Sabanovic » 11/07/2006 10:57

jebi ga jarane ,nece ti biti lahko prvih mjesec dana ,ali poslije ce ici.

ja sam promjenio par drzava i bilo je ispocetka jebeno! jezik, drustvo,integracija..osjecas se glupim, kad te neko zaustavi i pita nesto a ti ne znas ni "A".vazno je samo da uletis u neko drustvo, mozda kroz sport ili muziku.tako je bilo u mom slucaju!!!a uz to dolazi i treba,tako da ce godinu dana prohujati ko s vihorom :D

Gazz

Post by Gazz » 11/07/2006 10:59

ma hajde ba svemirko :-) snaci ces se ti vec :-) :-) nema razloga za zabrinutost. Ja bih recimo bila presretna da sam na tvom mjestu.
Haj' me povedi :roll: :D

Je l' to legla kakva stipendija :? :-? ;)

teletrader

Post by teletrader » 11/07/2006 11:04

U zadnjih 12 godina sam 2x lomio tu odluku...
Prvi put je bilo napustiti CAN i doci u Evropu da studiram a drugi put je bilo napustiti sugurnost staroga posla i vratiti se u sarajevo...
Prva odluka je vila malo vise avanturisticke,druga privatne prirode..
Nisam zazhalio nijednu,a zhalio bih da to nisam uradio..
moj ti je savjet,go for it,samo umanji malo ocekivanja,"odvadi malo" sto bi rekli nasi stari..
I poruci jos INSu za kraj "they can kiss my maple leaf ass" ;)

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 11/07/2006 11:06

jeste, vrlo dobra...stipendija. :D

poveo bi te ali bi mi ova moja mogla glavu razbiti :D :D

tako murate, cura i to je vec tamo... :-) :-)

Lace

Post by Lace » 11/07/2006 11:08

Svemirski_Jebach wrote:jeste, vrlo dobra...stipendija. :D

sad se sjetih necega

svake godine otvoris slicnu temu

prosle godine je bio odlazak radi zenidbe

sad se pojavila skola

odluci se

jel zenidba

jel skola

jel oboje

:D

Kwaheri

Post by Kwaheri » 11/07/2006 11:09

sretno :) ...i da nadjes to sto trazish :)

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 11/07/2006 11:10

Lace wrote:

sad se sjetih necega

sad se pojavila skola

odluci se

jel zenidba

jel skola

jel oboje

to je sve ista tema...u stvari. samo je sada konacno sve legno i odlazim za dvije sedmice :D :D

car-x

Post by car-x » 11/07/2006 11:11

Lace wrote:

sad se sjetih necega

sad se pojavila skola

odluci se

jel zenidba

jel skola

jel oboje
konstruktivno gledano, zar zenidba nije skola?

Lace

Post by Lace » 11/07/2006 11:13

Svemirski_Jebach wrote:
Lace wrote:

sad se sjetih necega

sad se pojavila skola

odluci se

jel zenidba

jel skola

jel oboje

to je sve ista tema...u stvari. samo je sada konacno sve legno i odlazim za dvije sedmice :D :D
i kazes najmanje godinu..zar bi tvoja draga dosla ovdje zivjeti? :D

horns&drums
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

Post by horns&drums » 11/07/2006 11:16

Ma zajebo si se Svemirski i gotovo :D:D:D

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 11/07/2006 11:22

Lace wrote:
Svemirski_Jebach wrote:
Lace wrote: sad se sjetih necega

sad se pojavila skola

odluci se

jel zenidba

jel skola

jel oboje

i kazes najmanje godinu..zar bi tvoja draga dosla ovdje zivjeti? :D
pa nisam još siguran da ću se ženiti :D zato kazem najmanje godinu, dok ne diplomiram a u međuvremenu ćemo vidjeti...

a ona ne bi došla ovamo :roll: :sad:

moimoi

Post by moimoi » 11/07/2006 11:23

moj savjet ti je da se uopste nedruziz sa nasim ljudima, jer tek onda problemi slijede :-) ne ozbiljno izbjegavaj nase

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 11/07/2006 11:28

hehe...i da hoću ne mogu... :-D

moracu se naviknuti na potpuno "amerikanizirani" life style...draga je amerikanka, svi njeni su takođe i svi prijatelji...(njeni)

a ja cu se vjerovatno druziti sa nekim ruskim studentima - da mozemo cugati zajedno :D :D ovi ameri nikako ne znaju piti... :-D

btw - zašto izbjegavati naše ljude?

a može li neko ispričati kako se osjećao i kakva su iskustva vezana za prilagodjavanje? uzmite u obzir da tamo imam samo nju...nikoga drugoga poznatog.

Post Reply