Odlazak u Švedsku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

raam

Re: Odlazak u Švedsku

Post by raam » 07/01/2013 21:19

hrle1976 wrote:
raam wrote:Htio bih da pitam ako neko zna koliko ukupno iznosi placanje takse za vizu i takse za podnosenje zahtjeva, znaci onako u totalu koliko to sve skupa izlazi do zakazivanja razgovora ? Koja je sve dokumentacija potrebna sto se mene tice koji sam bosanski drzavljanin i druge osobe koja je svedski, predao bih isto za sambo.
Za radnu vizu cca. 450-500KM
Ok, to je znaci za sve, i za to sambo sto bih ja predao? vidio sam da se radna dozvola dobije odmah na osnovu toga..

hrle1976

Post by hrle1976 » 08/01/2013 00:52

raam wrote:
hrle1976 wrote:
raam wrote:Htio bih da pitam ako neko zna koliko ukupno iznosi placanje takse za vizu i takse za podnosenje zahtjeva, znaci onako u totalu koliko to sve skupa izlazi do zakazivanja razgovora ? Koja je sve dokumentacija potrebna sto se mene tice koji sam bosanski drzavljanin i druge osobe koja je svedski, predao bih isto za sambo.
Za radnu vizu cca. 450-500KM
Ok, to je znaci za sve, i za to sambo sto bih ja predao? vidio sam da se radna dozvola dobije odmah na osnovu toga..
Kad poslodavac i ona uninja za radnike ti dostave poslovni ugovor, onda u ambasadi popunis aplikaciju za radnu vizu na osnovu ugovora i platis taksu. Kad sve to obavis onda fino papiri idu u ministarstvo i cekas nekih 10 mjeseci dok na odgovor jel ok ili ne! Cuo sam od nekih da su ko za 20 dana dobili odgovor ali ja u to nevjerujem. Inace poznam slucaje koji su cekali oko 9-10 mjeseci. Negativan odgovor nije iskljucen.

uglavnomja

Post by uglavnomja » 08/01/2013 01:39

on ide na sambo, ne na radnu vizu :?

If you are married or cohabiting or intend to marry or cohabit with someone who is permanently resident in Sweden

Once you have presented your application, you will be summoned to an interview at the Embassy/Consulate. You will need to bring some form of documentation proving your relationship to the person in Sweden, such as letters, photographs or the marriage certificate. You should also bring your passport and two passport photographs.

uglavnomja

Post by uglavnomja » 08/01/2013 10:18

"Sead Makalić iz Gojčina kod Kalesije, koji je u maju prošle godine otkrio slučaj zlostavljane njemačke državljanke Bettine Siegner u Karavlasima, već dva mjeseca sa suprugom i sinom nalazi se u Švedskoj, gdje čeka odluku o azilu.

Kako smo u više navrata pisali, Makalić je jedan od glavnih svjedoka na suđenju Milenku i Slavojki Marinković, koji su optuženi za krivično djelo protivpravno lišenje slobode na okrutan način. Marinkovići se optužnicom terete da su od kraja 2005. godine do 17. maja 2012. u zaseoku Karavlasi držali zatvorenu Bettinu Siegner, koju su fizički i psihički zlostavljali, nanosili joj teške tjelesne povrede, izgladnjivali je...

Makalić je već ranije u izjavi za naš list kazao da je BiH napustio zbog ugrožene sigurnosti i prijetnji. On nije precizirao ko mu je tačno prijetio, ali je naveo da su prijetnje povezane sa suđenjem Marinkovićima.

- Imao sam već jedan razgovor ovdje i svaki dan očekujem drugi. Nema još ništa. Iz BiH sam otišao, čini mi se, 7. novembra, početak novembra... Za sada je ovdje sve dobro, nemam se na šta požaliti. Samo, još ne znam hoće li ovo biti riješeno u moju korist. Očekujem da to prihvate kako treba, trebali bi me prihvatiti, kazao je jučer za Oslobođenje Makalić, koji očekuje da će ovih dana, nakon praznika, on i njegova porodica konačno dobiti azil u ovoj skandinavskoj zemlji.

Inače, on je posljednjih godina nezaposlen, a porodicu je prehranjivao baveći se poljoprivredom u naselju Gojčin."

zambaklija

Post by zambaklija » 08/01/2013 10:21

ode nam Jaro u švecku :lol: :lol: :lol:

Borej

Post by Borej » 13/01/2013 01:29

ovdje puno nekih nesporazuma.
@raaam
prvo ako trazis spajanje momka i djevojke "sambo", prilikom podnosenja zahtjeva placas 320,00 km. predas zahtjev, amasada ti moze mailom poslati spisak dokumentacije, nista strasno. ne mogu se sad sjetit svih detalja. izguglaj sajt amasade i posalji im mail s upitima, djevojka ti isto mora poslati neke papire, odma ti zakazu intervju, nista strasno. ustvari vishe je to tvoja izjava i detalji o vezi, onda cekas, nekih pola godine, dok nju pozovu na intervju, tj. provjeru tvog intervjua, opet nista komplikovako i poslije toga cekas do mjesec da ti uruce vizu i radnu dozvolu na godinu ili dvije.
znaci ako trazis sambo sa svedskim drzavljanom ovo ti je sve..... a ove nesporazume gore ignorisi, to ti je vjerovatno procedura za radnu vizu, ali tebi to ne treba ako ides na spajanje porodice. "sambo".

raam

Post by raam » 13/01/2013 12:51

@Borej
Hvala ti na komentaru

iamia

Post by iamia » 13/01/2013 12:55

zasto gubis vrijeme sa tim ?

odes u svedsku kao turista. vjencate se tamo,,,, i ostanes.
nema nista lakse.

uglavnomja

Post by uglavnomja » 13/01/2013 14:37

iamia wrote:zasto gubis vrijeme sa tim ?

nema nista lakse.

:roll:

Sarajka70

Post by Sarajka70 » 14/01/2013 10:32

nema nista lakse.

Nemoze se ostati u Svedskoj iako se vjencate tamo, "papiri" se moraju ipak predati u ambasadi.
Posto nisu potrebne turisticke vize, vrijeme cekanja se moze provesti u Svedskoj, ali samo kao turista, sto znaci, kad se dobije boravisna viza, mora se vratiti i u ambasadi dobiti pecat u pasosu.

iamia

Post by iamia » 14/01/2013 10:45

provjeri ti to ponovo sarajka.

niko te ne moze otjerati iz svedske (ili bilo koje druge zemlje na svijetu) ako se ozenis/udas sa drzavljaninom te zemlje.
jednostavno nema legalne procedure koja te moze spakovati i otjerati.

ja opet kazem,, vjencajte se u svedskoj. i tamo ganjajte papire.
procedura je 70% brza.

Gray
Been thanked: 1 time

Post by Gray » 14/01/2013 10:49

Sarajka70 wrote:

nema nista lakse.

Nemoze se ostati u Svedskoj iako se vjencate tamo, "papiri" se moraju ipak predati u ambasadi.
Posto nisu potrebne turisticke vize, vrijeme cekanja se moze provesti u Svedskoj, ali samo kao turista, sto znaci, kad se dobije boravisna viza, mora se vratiti i u ambasadi dobiti pecat u pasosu.

Sada si izgleda i pravnik pa daješ savjete šta može i šta ne može, još po pravu druge države...

iamia

Post by iamia » 14/01/2013 10:53

pa zivio sam u austriji i njemackoj.
pa nekom logikom, mislim da procedura ne bi trebala biti puno drugacija.
ne moze se brak drzavljana jedne drzave cijepati, tako sto bi protjerali drugog partnera zbog nekih papira.,
nigdje u svijetu ne postoji to,, pa nekom linijom logike, zamisljam da nije u svedskoj drugacije.

ps. dobro , ako ti smeta, necu se javljati na ovu temu.
nije mi bas toliko ni interesantna.

Sarajka70

Post by Sarajka70 » 14/01/2013 10:59

Gray wrote:
Sarajka70 wrote:

nema nista lakse.

Sada si izgleda i pravnik pa daješ savjete šta može i šta ne može, još po pravu druge države...

Nisam pravnik, ali znam nekoliko slucajeva u vezi ovoga, zadnji meni poznat slucaj je od ljetos.
Tako da su ipak koliko-toliko "friske" informacije.

A sto se tice "druge" drzave, izvinjavam se ali ja sam u Svedskoj, rodjena i odrasla.

Gray

Post by Gray » 14/01/2013 11:39

Sarajka70 wrote:
Gray wrote:
Sarajka70 wrote:

Nisam pravnik, ali znam nekoliko slucajeva u vezi ovoga, zadnji meni poznat slucaj je od ljetos.
Tako da su ipak koliko-toliko "friske" informacije.

A sto se tice "druge" drzave, izvinjavam se ali ja sam u Svedskoj, rodjena i odrasla.

Izvinjavam se, pogrešan quote, ovo nije bilo namijenjeno tebi nego iamia i njegovim prijedlozima.

uglavnomja

Post by uglavnomja » 14/01/2013 12:26

iamia :roll:

"KRALJEVINA Norveška odbila je zahtjev za državljanstvo 27-godišnje Bosanke Emire Maltez i deportirat će je iz zemlje početkom iduće godine, iako se nalazi u devetom mjesecu trudnoće.

Po pitanju useljavanja Norveška je inače liberalna, ali trudnu Emiru će izgnati jer su procijenili da nema dovoljno novčanih sredstava, prenosi portal Sarajevo-x.

Suprug Almir doselio je u Norvešku 1994., za vrijeme rata u BiH, završio fakultet i dobio državljanstvo, ali Odjel za imigrante odbio je sve žalbe i sad mu supruga mora otići.

"Postoje deseci drugih načina da je dovedem u Norvešku. Mogu je prokrijumčariti, krivotvoriti papire ili napraviti neke druge poteze. Ali ja nisam takav, želio sam uraditi sve po zakonu i ne biti uzrok nekih problema. To je ono što me uništava", kazao je Almir, a prenose BiH mediji."

http://www.index.hr/vijesti/clanak/norv ... 80973.aspx

da dodam jos par detalja, momak je zavrsio faks i zaposlio se te iste 2011. godine i kad je podnio zahtjev za spajanje porodice i nije imao nekih 300-400 hiljada kruna ( :?: ne znam koliki je minimum) godisnje plate koja se smatra dovoljnom za izdrzavanje porodice. Dalje, njegov sef je urgirao u tom odjelu za strance i pokusao objasniti da je decko ok, da mu je mjesecna plata iznad prosjeka, da ce za nekoliko mjeseci ispuniti i taj uslov godisnje plate, ali niks! birokratija.

i ne radi se o drzavljanstvu, nego o radno-boravisnoj dozvoli. :-)

i ovo nije jedini slucaj, nisu samo bosanci jadni i diskriminirani, napr. jedan poznati norveski skakac-letac na skijama je bio povrijedjen i nije zaradio dovoljno za sezonu, i kad je doveo zenu negdje sa istoka europe, ista stvar. ili jedan drugi, norvezanin koji je radio u americi i imao americku paltu, koja je manja od norveske, nije mogao zeni Amerikanki izganjati radnu dozvolu jer su ta primanja manja od minimuma po norveskom zakonu itd... puna skandinavija tih prica. sve se vrti oko para.

Sarajka70

Post by Sarajka70 » 14/01/2013 15:21

:-D
:thumbup:

insomnia78

Post by insomnia78 » 14/01/2013 15:30

iamia wrote:provjeri ti to ponovo sarajka.

niko te ne moze otjerati iz svedske (ili bilo koje druge zemlje na svijetu) ako se ozenis/udas sa drzavljaninom te zemlje.
jednostavno nema legalne procedure koja te moze spakovati i otjerati.

ja opet kazem,, vjencajte se u svedskoj. i tamo ganjajte papire.
procedura je 70% brza.
Moze, moze

s' moje sokocalo

iamia

Post by iamia » 14/01/2013 16:38

@uglavnomja..
to mi je nepojmivo..
da je skandinavija striktnija po tome od ostatka evrope..

jos jedan dokaz da covjek uci dok je ziv ;-)

insomnia78

Post by insomnia78 » 14/01/2013 16:40

iamia wrote:@uglavnomja..
to mi je nepojmivo..
da je skandinavija striktnija po tome od ostatka evrope..

jos jedan dokaz da covjek uci dok je ziv ;-)
I u Francuskoj ima tih slucajeva

s' moje sokocalo

iamia

Post by iamia » 14/01/2013 16:43

ma zamrzio sam zapadnu evropu odavno.
ali kad cujem vas, samo mi produbljuju moje osjecaje .

Gray

Post by Gray » 14/01/2013 18:27

iamia wrote:ma zamrzio sam zapadnu evropu odavno.

Primjeti se. A i kod nas je isto tako ako ne i strože, samo što mi još nismo zanimljivi za imigraciju...

insomnia78

Post by insomnia78 » 14/01/2013 18:42

Pa ne znaci da je bas toliko lose u evropi sto se tice ostanka ali ima slucajeva.
Evo ja nikakvih problema imo, niti sad imam al zato znam licno za dva slucaja koji godinama imaju problem

s' moje sokocalo

iamia

Post by iamia » 14/01/2013 19:23

Gray wrote:

Primjeti se. A i kod nas je isto tako ako ne i strože, samo što mi još nismo zanimljivi za imigraciju...
daj ba,, ne plazi jezik opet.
kad bi neka trudna kineskinja bila deportovana zbog toga sto joj muz nema dovoljno novca, mi bi svi se digli na noge.
.. izasli bi na ulice zbog toga.
nemoj nas porediti sa tim hladnim, sjeverno evropljanima.
sve sjeverno od rima mi se gadi.

insomnia78

Post by insomnia78 » 14/01/2013 19:24

iamia wrote:
Gray wrote:

daj ba,, ne plazi jezik opet.
kad bi neka trudna kineskinja bila deportovana zbog toga sto joj muz nema dovoljno novca, mi bi svi se digli na noge.
.. izasli bi na ulice zbog toga.
nemoj nas porediti sa tim hladnim, sjeverno evropljanima.
sve sjeverno od rima mi se gadi.
Buahaha

s' moje sokocalo

Post Reply