Odlazak u Švedsku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

adoadin

Re: Odlazak u Švedsku

Post by adoadin » 22/11/2012 16:58

manki wrote:Uzas, i zbog ovakvih ljudi nas ostale koji posteno putujemo po Evropi i koji smo jedva docekali da izadjemo iz ghetta u kojem su nas drzali, smo na dobrom putu da nam uvedu vize opet i da gledaju na nas kao na najgore primitivce. :x pu *ebem ti Bosnu i Balkance, nas treba u Afriku strpati ne u Evropu (uz svo duzno postovanje prema Afrikancima)
i trebaju da uvedu ponovo vize :D a ovi koji su vec negdje u eu i pocnu neke glupe price samo me zanima kako su oni dosli u eu? bas su oni svi na "posten" nacin dobili papire dali su im sigurno na ljepotu :-) :-) :-)

adoadin

Post by adoadin » 22/11/2012 17:01

darprirode wrote:
manki wrote:Uzas, i zbog ovakvih ljudi nas ostale koji posteno putujemo po Evropi i koji smo jedva docekali da izadjemo iz ghetta u kojem su nas drzali, smo na dobrom putu da nam uvedu vize opet i da gledaju na nas kao na najgore primitivce. :x pu *ebem ti Bosnu i Balkance, nas treba u Afriku strpati ne u Evropu (uz svo duzno postovanje prema Afrikancima)
Potpisujem 100 %. Fuj.. seljacine iz Bosne. fino ljudi kazu 3 mjeseca, samo mi se uvijek moramo praviti pametni. Ja bi ti zabranila dozivotno da udjes u Svedsku, samo zato sto mislis da si pametniji i od zakona i od sviju. FUJ
ti "prirodna nepogodo" bi zabranila da mozes ako ti je toliko lijepo dole nemoras nikad da izlazis iz bosne ostani tu :) pametan sam za sebe dovoljno da cu opet ostvariti sto sam planirao a ti ostani tu gdje jesi :D ni slucajno ne mrdaj ! :lol: :lol: :lol:

adoadin

Post by adoadin » 22/11/2012 17:04

Anes90 wrote:Moja tetka je drzavljanka Svedske i upozna frajera koji se krio znaci na crno bio gore ... bilo ih je 5 i na kraju jedino on ostao , bio je jos jedan bosanac al ovog uhvatili otisao po cigare i racija tu ulicu blokirala imas licnu on nije imao i pravac BIH , dok je ovaj cekaao ga u kaficu ...

I sad upoznao tetku i isprico joj situaciju i ona cuje navodno ak se krije 2 godine nemogu ti poslije nista ... znaci on lijepo snjom u policiju i tako im isprica i sve i ozeni se i en ga i dan danas gore 2 djece imaju boli ih briga ...

a ja sto bi platio nekoj da se uda za papire niko me ne ejbe ccc
anese jedino tebe smatram normalnom osobom ovdje ! :D i zato ti kapu spustam ! :) ovo ostalo su 90% retardirane osobe koje nisu mrdnule dalje od bosne i pricaju samo ono sto im neko ubaci u mozak(ono malo sto ga imaju) :D nego druze ako hoces da dodjes javi se pa cemo da nadjemo neku da se usrecis barem na 2 godine koliko ti treba da ostvaris svoje planove :D :D :D :D :D

Matijevic_Vlado
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

Post by Matijevic_Vlado » 22/11/2012 17:13

joj ade nesretnika :mrgreen: sad vidi da je ukakio stvar do kraja pa nece da se pomiri sa tim :D ! on otisao u Svedsku aman jarabi dje li mu je ta Svedska, ja je ne znam ni na karti naci :mrgreen: ! nego kad te deportuju s kesicom u ruci,u nju ce ti stati carape i gace,pa kad dodjes opet ovamo pa kad se mahala iskupi da te vidi ti pocni pricati kako je njesra u Svedskoj,kako su im zene ruzne,socijalni nemiri itd :D, sta zna nasa raja dje je Svedska :D

adoadin

Post by adoadin » 23/11/2012 14:46

Matijevic_Vlado wrote:joj ade nesretnika :mrgreen: sad vidi da je ukakio stvar do kraja pa nece da se pomiri sa tim :D ! on otisao u Svedsku aman jarabi dje li mu je ta Svedska, ja je ne znam ni na karti naci :mrgreen: ! nego kad te deportuju s kesicom u ruci,u nju ce ti stati carape i gace,pa kad dodjes opet ovamo pa kad se mahala iskupi da te vidi ti pocni pricati kako je njesra u Svedskoj,kako su im zene ruzne,socijalni nemiri itd :D, sta zna nasa raja dje je Svedska :D
vlado za tebe mogu reci ponovo sto sam rekao da su tvoji komentari suvisni :D :D :D :D vjeruj da si nebitan :-) :-) :-) a s cim cu se vratiti to ce da bude moj problem :D zivimo u drzavi u kojoj ljudi vole vise tudje zlo neego svoje dobro sto je dokazano i svaki dan se sve vise dokazuje.... :) :) :) :) :) ako ti je neko kriv sto nemozes da ostvaris planove koje ti zelis onda mislim da ti nije ni mjesto da uopste pises po forumima :)))

Anes90

Post by Anes90 » 23/11/2012 15:06

Druze .. HVALA :thumbup:

Ja sam ti rekao iskreno ono sto znam , tu smo da pomazemo jedni drugima , jebote na forumu kome sta god napises svi jeste kernuli u svedsku , njemacku ovo ono ... znaju ljudi svasta ali nece da kazu , nece da pomognu zasto je to tako neznam ...

Uglavnom ti si dobio pp pa et pisi sta te zanima i to cujemo se preko pp

adoadin

Post by adoadin » 24/11/2012 01:02

Anes90 wrote:Druze .. HVALA :thumbup:

Ja sam ti rekao iskreno ono sto znam , tu smo da pomazemo jedni drugima , jebote na forumu kome sta god napises svi jeste kernuli u svedsku , njemacku ovo ono ... znaju ljudi svasta ali nece da kazu , nece da pomognu zasto je to tako neznam ...

odgovorio sam ti na pp i bjezimo sa foruma nema ovdje pametni ljudi s kojim mozemo pisati :D

hrle1976

Post by hrle1976 » 24/11/2012 01:43

A Romeo i Julije price :lol: :lol: nasla tikva cep. :D

hrle1976

Post by hrle1976 » 24/11/2012 04:35

Vidim da u zadnje vrijeme iz BiH dosta ljudi pokusava doci do statusa azilanta u nekim od zapadnih zemalja gdje su socialna primanja na nivou menadjerskih plata u Kandai i SAD. :D (malo sale)

Kao prvo da bi dobili azil morate biti ugrozeni primjer. Kao sto su neke ugrozenje zivotinje zasticene od izumiranja - to vam je tako odprilike.

Znaci DA bi dobili azil vi morate ispuniti neke kriterije koje je UN postavio vezano za posticanje statusa izbjeglice kao azilant.

Azil mozete dobiti ako ispunjavate kriterije i ako dobro argumentujete zasto trazite azil.

* ako postoji progon zbog: rase, religije, nacionaliteta, politickog opredjeljenja ili socialne pripadnosti.

ili zbog - smrtne kazne, torture ili drigih necovjecnih ili ponizavajucih postupanja!

Znaci mozete traziti azil kao konvenciska izbjeglica po odredbama UN ili kao izbjeglica sa zasticenim statusom.

Sto se tice BiH (a to vazi i za drzave poput Srbije, Crne Gore i Makedonije) iskreno receno sanse su 1%. Jedna grupa ljudi u BiH ima sansu pod uslovima kakvi su u BiH da dobije azil i to znaju BiH politicari jako dobro, zato kazu da je sansa skoro nula sto znaci da nije nula nego jedna jako mala grupa moze doci do azila zbog situacije kakva je u BiH.

manki
Been thanked: 1 time

Post by manki » 24/11/2012 15:14

adoadin wrote:
i trebaju da uvedu ponovo vize :D a ovi koji su vec negdje u eu i pocnu neke glupe price samo me zanima kako su oni dosli u eu? bas su oni svi na "posten" nacin dobili papire dali su im sigurno na ljepotu :-) :-) :-)
Ne trebaju, vec tebe treba u policiju prijaviti. I treba te papkom prozvati medju rajom, jer zbog svoje ljenosti, neodgovornosti i nesposobnosti, si spreman na kocku staviti bezvizni rezim kojeg je jedva ova napacena zemlja docekala.

Ovi koji su EU trenutno su otisli ili kad se mogao traziti azil (za vrijeme rata), ili su nasli posao, ili su se ozenili. Vjerovatno je tu i tamo neko nesto i smuljao.

A tebi od srca pametnjakovicu zelim da u najmanju ruku dobijes zabranu ulaska u EU, ciji je clan i Hrvatska od naredne godine, pa da se ni u Makarskoj ne mognes okupati na moru.

hrle1976

Post by hrle1976 » 24/11/2012 15:27

manki wrote:
adoadin wrote:
Ne trebaju, vec tebe treba u policiju prijaviti. I treba te papkom prozvati medju rajom, jer zbog svoje ljenosti, neodgovornosti i nesposobnosti, si spreman na kocku staviti bezvizni rezim kojeg je jedva ova napacena zemlja docekala.

Ovi koji su EU trenutno su otisli ili kad se mogao traziti azil (za vrijeme rata), ili su nasli posao, ili su se ozenili. Vjerovatno je tu i tamo neko nesto i smuljao.

A tebi od srca pametnjakovicu zelim da u najmanju ruku dobijes zabranu ulaska u EU, ciji je clan i Hrvatska od naredne godine, pa da se ni u Makarskoj ne mognes okupati na moru.
Tvoje frustracije potpuno razumijem i slazem se, ali istao tako BiH u kakvoj je trenutno situaciji jedna grupa ljudi ima argument gdje se njihova budunost postavlja u pitanje zbog situacije kakva je u BiH. I na osnovu situacije mogu azil dobiti, ja necu izlagati javno o kojoj je grupi prica, jer nezelim da stvorim haos ali mogu reci da nije rijec o sexualnom opredeljenju. Ali sama politicka klima u BiH postavlja prepreku da ta grupa ljudi ima buducnost u BiH. BiH i dan nadas po kriteijama UN ispunjava dosta kriterija za azil, samo sto se trazi debela argumentacija da osoba nema buducnosti, ko to zna i moze da ucini taj ce dobiti azil i ova grupa o kojoj ja pricam je ugozen slucaj zbog poiticke klime u BiH. I smataram da svak ima pravo da pokusa, a da drzava je ta koja mora da promjeni situaciju i da sprijeci to a ne opet ukidanjem bezviznog rezima, jer aplikaciju za azil mozes i predati na vise nacina a ne samo da predas u izbjeglickom centru neke drzave. Tako da ukidanje bezviznog rezima nemjenja nista, sve dok se sama situacija u BiH ne promjeni.

dudlov

Post by dudlov » 24/11/2012 21:40

Svima koji misle da se oazile,nek je sretno. I ćorava koka zrno ubode, ako bode. Ako ništa, imat će tri obroka i smještaj, dok ne dobiju šut kartu.

Sent from my LG-P970 using Tapatalk 2

lejlatokic

Post by lejlatokic » 03/12/2012 21:16

Zdravo svima,imam jedno pitanje za drage forumase.Ako se dobije radna dozvola za Svedsku dali ona samo vazi za firmu koja ti to pravi i mora se samo u njoj radit ili se moze radit i za neku drugu firmu nije bitno ko ti je tu radnu dozvolu napravio.

hrle1976

Post by hrle1976 » 03/12/2012 21:52

lejlatokic wrote:Zdravo svima,imam jedno pitanje za drage forumase.Ako se dobije radna dozvola za Svedsku dali ona samo vazi za firmu koja ti to pravi i mora se samo u njoj radit ili se moze radit i za neku drugu firmu nije bitno ko ti je tu radnu dozvolu napravio.
Da bi uopste mogao da trazis odnosno da dobijes radnu dozvolu prvo moras kao potencialni kandidat da ispunish par uslova kroz ugovor sa firmom koja te zeli zaposliti. 1. Da imas jednaku standardnu ponudu za posao u sklopu sa Svedskim pravilima ili u sklopu sa pravilima za tvoju pofesiju. 2. Da imas pomudu 13.000SEK (3.000KM) mjesecno prije poreza (brutto).

Ako te dvi tacke ispunjavas kroz ugovor sa firmom onda ide procedura dobivanja radne dozvole.

Za nju ti je potrebno.

1. Da onaj ko ti nudi posao popuni formular vezano za tebe, koliko dugo ces raditi, osiguranje, plata i uslovi pod kojima ces raditi.

2. Onda taj formular ide na razmatranje kod Worker Union (neznam kako se kaze u BiH) oni ce dati neki komentar vezano za uslove i platu. Onda njihova primjedba i formular (tj. ponuda za posao) se salje tiebi.

3. Kad dobijes papire onda ti popunis aplikaciju (zahtjev) za radnu vizu (dozvolu).

Uz zahtjev trebas predati kopiju pasosa, radni ugovor te primjedbe od Worker Union i evt. druge papire ako si slucajno dobio od strane poslodavca ili svedskih vlasti.

Zatim 2.000SEK cca. 450-500KM da platis taksu.

3.1 Trebat ces napraviti svedsku ID card (slikanje, otisak prstiju itd) ali posto BiH netreba viza za Svedsku onda ces to napraviti kad dodjes u Svedsku.

4. Poslje placanja i predavanja zahtjeva onda ide na razmatranje u Svedsku (traje od pola godine do 10 mjeseci).

Tako isto onaj ko te zaposljava mora da ispuni neke obaveze prema vlastitoj drzavi.

Za ono drugo sto si pitao. Kad imas radnu dozvolu ako u slucaju sam odkazes posao ili izgubis posao imas pravo (ako i dalje vazi (period) radna dozvola)) da u roku od tri mjeseca nadjes novi posao. Ako si vec imas duze od dvi godine radnu dozvolu i novi posao je isti kao prijasnji onda mozes da pocnes odmah da radi ako ne nisi imao radnu dozvolu duze od dvi godine onda su ti uslovi povezani sa regulacijama kao i iz prvog posla. A ako je rijec o promjeni profesije onda moras nanovo da trazis boravisnu dozvolu odnosno da je produzis u tacnom kontekstu.

Prva radna dozvola je vezana za prvog poslodavca i struku, za drugu struku moras ponove da trazis radnu dozvolu a za novi posao sa istom strukom ako je prije dvi godine onda se nastavlja kroz ugovor iz prvog posla a ako poslje dvi godine onda oni to srede i nastavlja se kao normalno.

Gray

Post by Gray » 03/12/2012 22:16

hrle1976 wrote:
manki wrote:
adoadin wrote: Ne trebaju, vec tebe treba u policiju prijaviti. I treba te papkom prozvati medju rajom, jer zbog svoje ljenosti, neodgovornosti i nesposobnosti, si spreman na kocku staviti bezvizni rezim kojeg je jedva ova napacena zemlja docekala.

Tvoje frustracije potpuno razumijem i slazem se, ali istao tako BiH u kakvoj je trenutno situaciji jedna grupa ljudi ima argument gdje se njihova budunost postavlja u pitanje zbog situacije kakva je u BiH. I na osnovu situacije mogu azil dobiti, ja necu izlagati javno o kojoj je grupi prica, jer nezelim da stvorim haos ali mogu reci da nije rijec o sexualnom opredeljenju. Ali sama politicka klima u BiH postavlja prepreku da ta grupa ljudi ima buducnost u BiH. BiH i dan nadas po kriteijama UN ispunjava dosta kriterija za azil, samo sto se trazi debela argumentacija da osoba nema buducnosti, ko to zna i moze da ucini taj ce dobiti azil i ova grupa o kojoj ja pricam je ugozen slucaj zbog poiticke klime u BiH. I smataram da svak ima pravo da pokusa, a da drzava je ta koja mora da promjeni situaciju i da sprijeci to a ne opet ukidanjem bezviznog rezima, jer aplikaciju za azil mozes i predati na vise nacina a ne samo da predas u izbjeglickom centru neke drzave. Tako da ukidanje bezviznog rezima nemjenja nista, sve dok se sama situacija u BiH ne promjeni.

HALOOO, AZILA NEMAAA I NE GOVORI LJUDIMA DRUGAČIJE!!!

hrle1976

Post by hrle1976 » 03/12/2012 22:43

Gray wrote:

HALOOO IMA ALI ZA ZA JEDNU SPECIFICNU GRUPU KOJA ZBOG POLITICKE KLIME U BIH MOZE DEBELO ARGUMENTOVATI DA NEMAJU BUDUCNOSTI U BIH! Probaj sam malo razmisliti pa ces skontati o kojoj grupi je rijec.

muha_sa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 31 times

Post by muha_sa » 04/12/2012 10:53

hrle1976 wrote:
Gray wrote:

HALOOO IMA ALI ZA ZA JEDNU SPECIFICNU GRUPU KOJA ZBOG POLITICKE KLIME U BIH MOZE DEBELO ARGUMENTOVATI DA NEMAJU BUDUCNOSTI U BIH! Probaj sam malo razmisliti pa ces skontati o kojoj grupi je rijec.
a ta specificna grupa, bar što se BiH tice, je 1 na 10000.

-

Gray

Post by Gray » 04/12/2012 21:59

hrle1976 wrote:
Gray wrote:

Te grupe nema, ne postoji nikakva "grupa" koje može dobiti azil.

Gradski

Post by Gradski » 09/12/2012 09:39

EESE wrote:Pozdrav svima,

imam namjeru da se oženim sa jednom djevojkom iz Švedske, zna li neko kada mi odobri švedska ambasada boravišnu dozvolu, dali moram odmah otići i napustiti BIH, ili mogu biti i raditi u BIH dok ne dobijem stalnu boravišnu dozvolu (nakon 2 godine) pošto ovdje imam vec dobar posao a ponekad bih otišao do Švedske i ona bi dolazila ovamo ? Hvala svima unaprijed !
Nije da se oženiš, nego da se udaš, ona te vodi tamo dovedeš kući npr. ženu pa joj za neko vrijeme ne možeš ništa, ne da odeš kod nje i kod njenih to ti je stalno nabijanje na nos da te ona spasila iz jada i bijede i da si ti nesposoban, ako imaš takav karakter onda je to ok, ali to je faktički udaja ne ženidba izbi sebi to iz glave.

Gradski

Post by Gradski » 09/12/2012 09:41

adoadin wrote:

odgovorio sam ti na pp i bjezimo sa foruma nema ovdje pametni ljudi s kojim mozemo pisati :D
Eto ti si pametan pa nam reci pobjegao si ko posljednji miš iz svoje države izdajica obična, ali bitno je da znamo koliko imamo pravih patriota i državljana naše BIH, ti si obična pobjegulja dok je fino ok je čim nije kako treba bježimo, ti si pravi patriota iz debelog hlada tuđe zemlje ti si tamo tuđin uvjek i Šveđani vas očima ne mogu smisliti. I najgori šljam se i ispalio iz BiH oni pravi i pošteni patrioti su tu i ostali jer nisu znali smučkat i pobjeći i ili nisu htjeli.

adoadin

Post by adoadin » 24/12/2012 22:05

Ulazim na ovaj forum da vidim samo sta su "PAMETNI" ljudi rekli svi koji su mi pozelili kao prvo zabramu prevarili su se i sada ako imaju mozga nek se pokriju po glavi da se ne sramote!!! Dosao sam u bosnu bez i jednog jedinog problema !!! Predao sam zahtjev za spajanje i dobio termin za intervju tako da cu uz pomoc samo Boga a ne ovi ovdje fukara sve to zavrsiti kao sto sam i dosada uspio sto sam planirao !!! A vi koji nemate drugog posla Osim pisati gluposti po forumima a niste mrdnuli dalje od bosanske granice mogu reci da ste samo bijednjci obicni koji pricate neke price "cula kazala" koliko god vi meni zeljeli zlo i neuspijeh ja cu ipak zamoloti Boga da vama da malo mozga i razumjevanja za neke stvari ! :)

hrle1976

Post by hrle1976 » 26/12/2012 19:23

adoadin wrote:Ulazim na ovaj forum da vidim samo sta su "PAMETNI" ljudi rekli svi koji su mi pozelili kao prvo zabramu prevarili su se i sada ako imaju mozga nek se pokriju po glavi da se ne sramote!!! Dosao sam u bosnu bez i jednog jedinog problema !!! Predao sam zahtjev za spajanje i dobio termin za intervju tako da cu uz pomoc samo Boga a ne ovi ovdje fukara sve to zavrsiti kao sto sam i dosada uspio sto sam planirao !!! A vi koji nemate drugog posla Osim pisati gluposti po forumima a niste mrdnuli dalje od bosanske granice mogu reci da ste samo bijednjci obicni koji pricate neke price "cula kazala" koliko god vi meni zeljeli zlo i neuspijeh ja cu ipak zamoloti Boga da vama da malo mozga i razumjevanja za neke stvari ! :)

Na sapajanje cega? Momka i djevojke? Bio si u Svedskoj duze nego dozvoljeno, nisi ni ozenjen sa tom nekom osobom, osim ako nisi u medjuvremenu je ozenio... a da trazis spajanje sa osobom koja ti je djevojka. Nek ti je sa srecom! Ako ti upali ova senzacija ja mislim da ce do ljeta 60% omladine na taj nacin iz BiH otici.

uglavnomja

Post by uglavnomja » 27/12/2012 19:00

poenta posta je:

"dobio sam termin za intervju"

a ne: "dobio sam vizu".

tek kad prodjes intervju mozes pricati da si nesto postigao. onako, prijateljski, pripremi se unaprijed, povadi sve mailove, slike, sms-ove, naucite imena roditelja, brace, sestara, rodjendane, najbolje drugove, drugarice, macke, cuke, zlatne ribice... zajednicke drugove, .... itd... moze trajati satima.

a mozda naletis na nekoga nagodnog :-)

raam

Post by raam » 07/01/2013 17:28

Htio bih da pitam ako neko zna koliko ukupno iznosi placanje takse za vizu i takse za podnosenje zahtjeva, znaci onako u totalu koliko to sve skupa izlazi do zakazivanja razgovora ? Koja je sve dokumentacija potrebna sto se mene tice koji sam bosanski drzavljanin i druge osobe koja je svedski, predao bih isto za sambo.

hrle1976

Post by hrle1976 » 07/01/2013 20:03

raam wrote:Htio bih da pitam ako neko zna koliko ukupno iznosi placanje takse za vizu i takse za podnosenje zahtjeva, znaci onako u totalu koliko to sve skupa izlazi do zakazivanja razgovora ? Koja je sve dokumentacija potrebna sto se mene tice koji sam bosanski drzavljanin i druge osobe koja je svedski, predao bih isto za sambo.
Za radnu vizu cca. 450-500KM

Post Reply