Odlazak u Švedsku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
Micaha

Re: Odlazak u Švedsku

Post by Micaha » 23/01/2013 16:18

Bezveze se naljuti... Nemoj papak bit... Sta ti je zasmetalo reci mi?

uglavnomja

Post by uglavnomja » 24/01/2013 09:50

i opet onaj lik iz kalesije:

"Sead Makalić iz Gojčina kod Kalesije, koji je prije dva mjeseca sa suprugom i sinom otputovao u Švedsku kako bi dobio azil, trenutno se, prema njegovim riječima, nalazi u zatvoru u mjestu Flen.

Makalić je, podsjetimo, u maju prošle godine otkrio slučaj zlostavljane njemačke državljanke Bettine Siegner u Karavlasima kod Kalesije. On je već ranije u izjavi za naš list kazao da je BiH napustio zbog ugrožene sigurnosti i prijetnji. U jučerašnjoj izjavi za naš list je kazao da je u zatvor odveden bez ikakvog objašnjenja.

- Ja njima kažem: vi niste moj predmet nikako ni gledali, a dali ste negativno mišljenje. Niste ga ni otvorili. I šta je tumač rekao njima, ja ne znam. Nazvali su policiju i mene su strpali u zatvor. I sad sam u zatvoru. Ja sam trenutno u Flenu i sad mi govore da treba da idem u Malmö, ispričao nam je jučer Makalić, dodajući da se njegova supruga i sin nalaze 600 kilometara dalje, na ostrvu koje je udaljeno 50 kilometara od grada Kalmar.

On navodi da mu u zatvoru svaki dan obećaju da će se vratiti u mjesto gdje se nalaze njegova supruga i sin.

- Pitao sam ih zašto su me zatvorili, jesam li kakav kriminal počinio. Odgovora nema. Dali su mi telefon da koristim, a moj sa kamerom su uzeli, ispričao nam je Makalić."

http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/ ... ski-zatvor

inece, juce su jedne norveske novine objavile tekst o presudi i citavu pricu, osim da ovaj trazi aail u sveckoj

muha_sa
Has thanked: 10 times
Been thanked: 12 times

Post by muha_sa » 29/01/2013 20:53

Švedska želi ponovno uvođenje viza za BiH i zemlje regije

Ministar za migracije i politiku azila Švedske Tobias Billstrom snažno se zalaže za to da se građanima Srbije, Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Makedonije i Crne Gore ponovo uvedu vize prilikom putovanja u Evropsku uniju. Pismo u kojem to traži već je poslao vladama zemalja članica EU.

Tobias Billstrom
Švedska vlada će uskoro pooštriti politiku prema azilantima, ali ne zbog toga što želi smanjiti priliv azilanata. Naime, kako kaže Billstrom, u ovoj skandinavskoj zemlji novi zakoni će biti osmišljeni kako bi se osigurala pravedna i korektna politika prema azilantima.

Očekuje se da će ove godine azil u Švedskoj tražiti blizu 54.000 osoba, od toga između 15.000 i 20.000 iz Sirije. Međutim, Švedska trenutno ima problem sa osiguravanjem stambenog prostora za sve one koji traže azil. Sve je manje slobodnih stanova u kojima bi azilanti mogli stanovati, piše SydSvenskan.

Veliki dio problema predstavlja činjenica da Švedska mora osigurati stambeni prostor za osobe koje tu ne bi trebale biti. Billström smatra da nije prihvatljivo da se u Švedskoj nalaze hiljade osoba sa Balkana, čiji su zahtjevi za azil neosnovani.

"Oni navode siromaštvo i nemogućnost zaposlenja kao razlog što su došli tu. To nikada nije bio prihvatljiv razlog da se nekome da azil", kaže Billstrom.

Billstrom također smatra da se ostale zemlje Evropske unije, pored Švedske, moraju ozbiljnije pozabaviti problemom sve većeg priliva izbjeglica iz Sirije. Zbog činjenice da sve više Sirijaca traži azil u Švedskoj, broj azilanata iz drugih zemalja kojima će azil biti odobren mora biti manji.

Švedska također velike količine novca troši na osobe koje su već dobile negativne odgovore na zahtjev za azil, ali koje se još uvijek nalaze u toj zemlji. Zbog toga se moraju promijeniti postojeći, ali i donijeti novi zakoni, koji će biti mnogo korektniji i pravedniji prema svim osobama koje traže azil.

Kako kaže Billstrom, veoma je moguće da će Švedska, zbog sve većih finansijskih problema, uvesti zakon prema kojem će neko ko traži azil morati naći zaposlenje prije nego bude mogao u Švedsku dovesti ostatak porodice.

hrle1976

Post by hrle1976 » 30/01/2013 15:19

Dojadili im :lol:

Micaha

Post by Micaha » 01/02/2013 17:16

hrle1976 wrote:Dojadili im :lol:
O legendo, sta ima u Ceskoj...

Kurjakk

Post by Kurjakk » 03/02/2013 09:42

Narod bi reko "svarta u Bozijoj basci". Hrle aferim!

Matijevic_Vlado
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

Post by Matijevic_Vlado » 03/02/2013 10:13

hrle1976 wrote:
uglavnomja wrote::lol: :lol:
ti si fakat sega,
-prvo gore negdje kazes da je auto u norveskoj luksuz :D
-pa ti je onda zena mjerilo "dobrog" vozaca (sto znaci da se nisi mrdnuo iz balkanskog mentaliteta, bez obzira na zemlje u kojima si bio ili jesi)
- toyota yaris :lol: :lol:

ne sumnjam da znas norveski, sve ti znas, :D

"Av de seks mest solgte bilmodellene i Norge i fjor, er fem fra Volkswagen, ifølge tall fra Opplysningsrådet for veitrafikken.

- Det er veldig gøy å jobbe med Volkswagen om dagen, sier Benthe Saga, informasjonssjef i Volkswagen nyttekjøretøy hos importøren Harald A. Møller, til E24.

Volkswagen Golf er fortsatt mest populær med 6313 registrerte nybiler, det til tross for at det kom en helt ny modell i høst.

Ford kiler seg inn

Andreplassen er kanskje mer overraskende. For det er Volkswagen Caddy. Slår man sammen modellens salg på grønne og hvite skilt, henholdsvis 5270 og 251, ble det solgt 5521 Caddy i 2012.

Som om ikke det var nok er Volkswagen Transporter/Caravelle på tredjeplass. Her var det 3823 som ble registrert som varebil og 559 som personbil, tilsammen 4382.

På fjerde finner man den første som ikke er fra dette konsernet, Ford Focus. Så følger Passat og Tiguan, som er fra Volkswagen.

I nyttekjøretøysektoren er Volkswagen veldig sterke, med en markedsandel på 35,1 prosent."

za raju koja nwe znaju norveski:

od 6 najprodavanijih modela u 2012. 5 je vw-a, prvi je golf. tu su jos caddy, transporter-caravelle, passat i tiguan. izmedju njih se utrpao ford focus. vw ima 35% prodatih auta u norveskoj.

itd :lol:
Za tvoj info ako znas njemacki jezik skandinavske jezike osim islandskog, finskog i ono sto pricaju na frskim otocima se da razumiti, tako i to sve sto si napisao ... Ford, Toyota, Wolks :-) ... gdje su veliko kubikazna auta? Gdje su brzine od 150 pa nadalje... nego sta da je goli luksuz imati auto u norveskoj, koliko to norvezana voza mercedesa e classu, s, glk ili audi q7, a8 itd. Dodje Norvezan na njemacku atocestu i razvuce u trecoj traci 120km/h i iza mu doleti ko metak svabo sa 190km/h i blica mu da se make ovaj uzpanici i mozda jos zas're na cesti... pa nisu dzaba Schumacher, a danas Vettel tako dominantni u formuli 1 . U Ceskoj nije nesto posebno svak kupuje Skode zasto jer sluze dobro a nisu skupe vecina danas ima novije modele a ko nece skodu kupuje francuska auta.

Sto se tice moje zene, nema svak zadovoljstvo da ga zena provoza sa 170-200km/h po njemackoj autocesti, i ako ima dosta svabica sto sticnu na gas! RESPECT!!!

Jbs drzavu gdje 3,0 motor je luksuz to je ono sto ja kazem auto za posla i piknik vikenda... U ceskoj za 40.000€ kupis R8 audi 4,2 motor da se malo provozas kad je dosadno... kr'c ces to u norveskoj, nece ni svak u ceskoj ali ko ima masla i muda maze :wink: Svedska je mnogo bolja po pitanju luksuza - samo sto nemaju pojma da uzivaju to je druga prica - ubila ih u pojam Ikea.
:mrgreen: ne znam za ostale Zemane ,al ja sa poznavanjem njemackog jezika nesto plaho ne razumijem ovaj norveski jezik ,more bit to tebi on na ceski vuce pa razumijes :D

Micaha

Post by Micaha » 03/02/2013 13:46

On i Cehinjica to za popodne sazvachu

hrle1976

Post by hrle1976 » 03/02/2013 15:17

Micaha wrote:On i Cehinjica to za popodne sazvachu
Izgleda ti odavno nisi vidio svedskih sisa.

hrle1976

Post by hrle1976 » 03/02/2013 15:18

Matijevic_Vlado wrote:
hrle1976 wrote:
uglavnomja wrote::lol: :lol:
ti si fakat sega,
-prvo gore negdje kazes da je auto u norveskoj luksuz :D
-pa ti je onda zena mjerilo "dobrog" vozaca (sto znaci da se nisi mrdnuo iz balkanskog mentaliteta, bez obzira na zemlje u kojima si bio ili jesi)
- toyota yaris :lol: :lol:

ne sumnjam da znas norveski, sve ti znas, :D

"Av de seks mest solgte bilmodellene i Norge i fjor, er fem fra Volkswagen, ifølge tall fra Opplysningsrådet for veitrafikken.

- Det er veldig gøy å jobbe med Volkswagen om dagen, sier Benthe Saga, informasjonssjef i Volkswagen nyttekjøretøy hos importøren Harald A. Møller, til E24.

Volkswagen Golf er fortsatt mest populær med 6313 registrerte nybiler, det til tross for at det kom en helt ny modell i høst.

Ford kiler seg inn

Andreplassen er kanskje mer overraskende. For det er Volkswagen Caddy. Slår man sammen modellens salg på grønne og hvite skilt, henholdsvis 5270 og 251, ble det solgt 5521 Caddy i 2012.

Som om ikke det var nok er Volkswagen Transporter/Caravelle på tredjeplass. Her var det 3823 som ble registrert som varebil og 559 som personbil, tilsammen 4382.

På fjerde finner man den første som ikke er fra dette konsernet, Ford Focus. Så følger Passat og Tiguan, som er fra Volkswagen.

I nyttekjøretøysektoren er Volkswagen veldig sterke, med en markedsandel på 35,1 prosent."

za raju koja nwe znaju norveski:

od 6 najprodavanijih modela u 2012. 5 je vw-a, prvi je golf. tu su jos caddy, transporter-caravelle, passat i tiguan. izmedju njih se utrpao ford focus. vw ima 35% prodatih auta u norveskoj.

itd :lol:
Za tvoj info ako znas njemacki jezik skandinavske jezike osim islandskog, finskog i ono sto pricaju na frskim otocima se da razumiti, tako i to sve sto si napisao ... Ford, Toyota, Wolks :-) ... gdje su veliko kubikazna auta? Gdje su brzine od 150 pa nadalje... nego sta da je goli luksuz imati auto u norveskoj, koliko to norvezana voza mercedesa e classu, s, glk ili audi q7, a8 itd. Dodje Norvezan na njemacku atocestu i razvuce u trecoj traci 120km/h i iza mu doleti ko metak svabo sa 190km/h i blica mu da se make ovaj uzpanici i mozda jos zas're na cesti... pa nisu dzaba Schumacher, a danas Vettel tako dominantni u formuli 1 . U Ceskoj nije nesto posebno svak kupuje Skode zasto jer sluze dobro a nisu skupe vecina danas ima novije modele a ko nece skodu kupuje francuska auta.

Sto se tice moje zene, nema svak zadovoljstvo da ga zena provoza sa 170-200km/h po njemackoj autocesti, i ako ima dosta svabica sto sticnu na gas! RESPECT!!!

Jbs drzavu gdje 3,0 motor je luksuz to je ono sto ja kazem auto za posla i piknik vikenda... U ceskoj za 40.000€ kupis R8 audi 4,2 motor da se malo provozas kad je dosadno... kr'c ces to u norveskoj, nece ni svak u ceskoj ali ko ima masla i muda maze :wink: Svedska je mnogo bolja po pitanju luksuza - samo sto nemaju pojma da uzivaju to je druga prica - ubila ih u pojam Ikea.
:mrgreen: ne znam za ostale Zemane ,al ja sa poznavanjem njemackog jezika nesto plaho ne razumijem ovaj norveski jezik ,more bit to tebi on na ceski vuce pa razumijes :D
Ja vuce, ono Svedi pokrali dosta antikviteta iz dvoraca po istocnoj Ceskoj pa jos nisu vratili.

Micaha

Post by Micaha » 03/02/2013 19:20

hrle1976 wrote:
Ja mislim i sad vazda u tasni konzervu mesnog nareska drzi... Navikla ko mala... Uz nanu se gojila pa naucila
P.S.
Posto su oni placali one duseke i plinske resoe, haj upitaj ne bilo ti tesko

insomnia78

Post by insomnia78 » 03/02/2013 19:39

Micaha wrote:
hrle1976 wrote:
Ja mislim i sad vazda u tasni konzervu mesnog nareska drzi... Navikla ko mala... Uz nanu se gojila pa naucila
P.S.
Haha

s' moje sokocalo

hrle1976

Post by hrle1976 » 03/02/2013 20:22

Micaha wrote:
hrle1976 wrote:
P.S.
Eto neki si ti jeo sa Papom i njegovom zlatnom kasikom. Jbe se meni za drugima isto toliko koliko se jebe drugima sta ja radim. Mogu samo ako hocu da ti se smijem, jer si za mene obicna 0.

Micaha

Post by Micaha » 03/02/2013 20:42

Kako mislis nula, ne razumijem?

hrle1976

Post by hrle1976 » 03/02/2013 21:06

Micaha wrote:Kako mislis nula, ne razumijem?
Pitaj uciteljicu, kad si toliko bistar.

Micaha

Post by Micaha » 04/02/2013 00:34

hrle1976 wrote:
Micaha wrote:Kako mislis nula, ne razumijem?
Pitaj uciteljicu, kad si toliko bistar.
Sad se pravis vazan...

Kurjakk

Post by Kurjakk » 05/02/2013 12:45

evo hrle jos materijala, cekamo tvoje odogovore. s nestrpljenjem. ne vjerujem ja u ovo dok ti ne potvrdis!

http://www.klix.ba/vijesti/bih/svedjani ... /130205039

hrle1976

Post by hrle1976 » 05/02/2013 14:35

tako nekako bi to zvucilo i za Svecku

Jeklo i narcise moj mili prjatu
Delam troizmensko u fabrickom obratu.
Kle železo teče kokr rakija u Bosni
plaća nm je bedna sam useen smo ponosni.
Dol kličejo me šved, a kle sm svartskalle,
zjebov sm si kičmo od pofukanih nadur.
To ti je jarane generacija x
stave uplaćam sam k ćutm da so fix!
Jst ne hodm ne morje to men se ne splača
jst raj grem u Bosno tm žurka je jača.
Se prau jst pa jst pa jst!
Tko k nana je rekla sine,
use nase podase ... ahaaaaaaa
Pa kaze use nase podase...

Pruga maja u nasmu gradu ni nobenga
zenske tipi razmerje sest na enga!
Kje si uprasu a ti mene zajebavas
via Bosna, tm si peder ce ne karas!
Jst ne poham dole jst rokam alkohol,
to pr ns je bruka budalo, rakija tabol!
Zato vs moj kes mi digera popije
raj si roko zlomm kokr pivo da se zlije!
Jst navijam za zvezdo, to od fotra sm pobrau
mogoc ne znam nastet igraucov, sam sm pitar taprau!
Mtka frka pite, da se neki prspara, da se sinko preserava
pa bendole prevraca, jebes mu mater ... zivot iz zamrzivaca!

Pjn dam plin, K prpizdim mim ustane sam dim
Js Use znam vse t'razložim ,
In Zmer, največi frajer sm u družbi
Ampak vidm da sam en poba sm v gužvi, še nism manku
Pr šanku na sestanku, u nedelo zjutrej
Furam nemca, oči nafutrej, mam dizl karavana
Ozvočne grmi ga k pr norch, cela kurčeva gavama
Naša ni dama ampak baba
Moj tatu na plečh, za no je vaba an
B' reku da mn ni težko
Ampak uhka bi mi mal voži bvo
Gvaž štocka pa špura do otokaa
Suveren tempo k'ga daje zvon
Bim bam bim bom

Stari 140 s prvo a prasina se dize,
a picke gledajo!

Neznam dal svenska tjejer rad govore u mikrofon :wink:
al zato jarane maš v'dno fiksni brak dober ko mrkli mrak :dance:

jbga al šaban ostaje šaban, šabani iz šwecke

uglavnomja

Post by uglavnomja » 05/02/2013 15:04

ovo je saban iz slovenije :lol:

odakle vadis ove besmislice koje veze s temom nemaju,

100 puta si argumentima pobijen da nisi u pravu, a ti skaces sa stana u parizu na invaziju sveda u istocnoj ceskoj :-)

nisi nam napisao koliko kila hrane pojede jedna pseca zaprega na grenlandu godisnje :D

hrle1976

Post by hrle1976 » 05/02/2013 15:16

uglavnomja wrote:ovo je saban iz slovenije :lol:

odakle vadis ove besmislice koje veze s temom nemaju,

100 puta si argumentima pobijen da nisi u pravu, a ti skaces sa stana u parizu na invaziju sveda u istocnoj ceskoj :-)

nisi nam napisao koliko kila hrane pojede jedna pseca zaprega na grenlandu godisnje :D
Sto se Slovenije tice ako si pratio, onda isto znas da sam rodjen u Mariboru. Taj gore odgovor je odgovor na jos gluplji post iznad tog. :wink: Manite se vi Ceske, prosla su vremena kad je Ceska bila za neki BiH pojam nesto slabija, danas je BiH za Cesku obicna nula - na zalost ali to nema nista sa narodom nego koga narod bira da mu drzavu vodi. Jesi msilio na Grenlandu ili u BiH? Pozvan si na konak ako hoces kod mene u Pariz. A moze i u Cesku. Ti biraj.

uglavnomja

Post by uglavnomja » 05/02/2013 15:42

znaci, ovo su gluposti koje se emituju na sveCkoj tv, ti znas da su to lazi, nebuloze, propaganda, svi bosanci kopaju kanale za 100 kr dnevno itd... ono, nijedan bosnjo se nije snasao ni u sveckoj ni nigdje, osim tebe naravno :D

"Mnoga istraživanja su pokazala da je čak 85 posto Bosanaca i Hercegovaca primljeno u stalni radni odnos nakon samo četiri ili pet godina provedenih u Švedskoj.

Jan Ekberg, ekonom i istraživač, kaže da postoji više razloga zbog čega su Bosanci i Hercegovci tako uspješni u integraciji u švedsko društvo.

"Najvažnije je to što oni dolaze iz evropske zemlje u kojoj je sistem školstva veoma sličan zapadnim zemljama", kaže Ekberg.

U prilogu koji je prikazan na švedskoj televiziji TV4 je rečeno i to da od svih doseljeničkih grupa na univezitetima širom Švedske studira najveći broj upravo Bosanaca i Hercegovaca.
"

hrle1976

Post by hrle1976 » 05/02/2013 16:05

uglavnomja wrote:znaci, ovo su gluposti koje se emituju na sveCkoj tv, ti znas da su to lazi, nebuloze, propaganda, svi bosanci kopaju kanale za 100 kr dnevno itd... ono, nijedan bosnjo se nije snasao ni u sveckoj ni nigdje, osim tebe naravno :D

"Mnoga istraživanja su pokazala da je čak 85 posto Bosanaca i Hercegovaca primljeno u stalni radni odnos nakon samo četiri ili pet godina provedenih u Švedskoj.

Jan Ekberg, ekonom i istraživač, kaže da postoji više razloga zbog čega su Bosanci i Hercegovci tako uspješni u integraciji u švedsko društvo.

"Najvažnije je to što oni dolaze iz evropske zemlje u kojoj je sistem školstva veoma sličan zapadnim zemljama", kaže Ekberg.

U prilogu koji je prikazan na švedskoj televiziji TV4 je rečeno i to da od svih doseljeničkih grupa na univezitetima širom Švedske studira najveći broj upravo Bosanaca i Hercegovaca.
"
Pa nekopaju kanale jer su svedi davnih dana skocili sa lopata na bagere, samo za bagera ti treba certifikat i pokoji kurs. Al zato ima hvala necemu, dosta ribarnica, mesara, pa skola za pocistiti itd.

Znas ima ona kaze u svakom vicu ima pola istine, a u svakoj novini pola neistine. Pa ti sad sam procujeni. :wink:

uglavnomja

Post by uglavnomja » 05/02/2013 16:25

ti rezonujes kao da su samo dipl prof dr mr doc ass otisli vani.
ko je bio mesar, frizer, cistacica, nk radnik ...u bosni bice to isto i gore.
ko je imao neko zvanje i znanje, ako se potrudio da nauci jezik mogao je naci posao u struci (nakon x godina, zavisno koliko kome treba da nauci jezik i koji nivo znanja se trazi). ima zanimanja koja su donja, naravno, napr, pravnici :cry:

ali generalizirati da su svi bosanci fizikaneri je :lol:
vecina je prosla tu fazu nekog "ponizavajuceg" posla dok nije jezik legao, nostrifikacija diplome, neki kurs... i onda pristojan posao.

hrle1976

Post by hrle1976 » 05/02/2013 16:41

uglavnomja wrote:ti rezonujes kao da su samo dipl prof dr mr doc ass otisli vani.
ko je bio mesar, frizer, cistacica, nk radnik ...u bosni bice to isto i gore.
ko je imao neko zvanje i znanje, ako se potrudio da nauci jezik mogao je naci posao u struci (nakon x godina, zavisno koliko kome treba da nauci jezik i koji nivo znanja se trazi). ima zanimanja koja su donja, naravno, napr, pravnici :cry:

ali generalizirati da su svi bosanci fizikaneri je :lol:
vecina je prosla tu fazu nekog "ponizavajuceg" posla dok nije jezik legao, nostrifikacija diplome, neki kurs... i onda pristojan posao.
Ja nisam nikada ni rekao da su svi dip. ing. mag. dr. md. itd. Mladja generacija tj. djeca koja su gore rodjena ili kao mala dosla ona imaju veliku sansu i vecina je koristi, jedan dio ide na fakultete, neki na zanate ali ovi maturi to je sve fizikaner ili na socialni, tu i tamo pokoji da je sta nabo bolje ali te mozes nabrojati na prste. I to nije samo u Svedskoj, nego i u drugim drzavama. A da su BiH toliko pozeljnji svedskim vlastima nebi onda trazili uvedbu viznom sistema, sta neki svedjanin misli itd. to nema nista da kaze, znaci ima neki preoblem. Nisu mozda toliki problem ljudi koji vec gore zive nego ljudi koji su hoce da se gore dosele. I porediti bosance i hercegovce koji decenijama zive u Svedskoj i bosance i hercegovce koji zive u BiH je smjesno. To su dva pojma (nista negativno). Bosanci i hercegovci u BiH se tjese tim sto su u neku ruku bosanci i hercegovci u Svedskoj uspjesni pa bi i oni hjteli da odu u Svedsku jer uspjeh ceka na pragu. Nista da budem cinican, samo nek se ljudi tjese uspjehom drugih koji su zibjegli rat pa poslje 20 god. postigli neku solidnost u zivotu. Sa takvim razmisljanjem stvaro nevidim izlaza nego da uvedu vizni rezim, jer jos malo pa ce 80% BiH gradnjaja ici i kucati po tudjim vratima za azil.

iamia

Post by iamia » 05/02/2013 17:22

3000 ljudi (koliko se apliciralo za azil u svedskoj) nije 80% ljudi.
to su vecinom romi kojima jos niko nije objasnio da se azil ne moze vise dobiti.

medjutim, moze se otici bilo gdje ako se ima volja.
brak je najcesca opcija.. onda skolovanje,, rodbinska veza,, mucka..
kad se ima volja onda se nadje i nacin.

takodje,, si u krivu sa procentom uspjesnih bosanaca u svedskoj.
naime, on je identican sa procentom uspjesnih bosanaca u bosni.
sam odlazak u svedsku ne garantuje ti da ces uspjeti.
ja bih rekao da su ti sanse iste kao i u BiH. jer 98% onih koji su bili nepismeni u Bosni, ostali su takvi i u svedskoj.

Post Reply