Odlazak iz BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Muderiss
Posts: 51
Joined: 18/03/2014 17:33

#1 Odlazak iz BiH

Post by Muderiss »

Nesto sam veceras bas razmisljao i odlucio i da s vama to podijelim.Naime razmisljam o tome kao i vecina nas mladjih osoba napustio BiH i potrazim neke bolje prilike gdje ce bar donekle da se cijeni rad,gdje kad se primi plata glava nas nece bolit od dugova vec da se ima i za neki normalan zivot te priustit sebi neke osnovne stvari poput auta uredjenja stana-kuce ili slicno.Naime kako imam neke familije koja vec odavno zivi u Hrvatskoj te imaju njihovo drzavljanstvo tako sam i ja prije desetak godina uspio da ga dobijem i zanima me na koji bi vi nacin s ovim mojim nabrojanim pogodnostima gledali da odete odavde.Znaci otvoren mi je put za vecinu zemalja samo sto mi problem predstavlja to sto nemam familije vani i ne znam njemacki jezik koji sam dosta puta pokusao da naucim al stvarno ne ide.Znaci spreman sam da se zaputim uz odredjenu svotu novca u neku normalnu drzavu kao sto su npr.Njemacka,Austrija i sl. samo eto sto mi problem predstavlja to sto bi morao naslijepo da idem a i ne znam taj prokleti njemacki.Volio bi da razmijenimo neka misljenja i da mi kazete sta bi vi uradili da ste na mom mjestu,tj.koji nacin bi upotrijebili,jer zalosno je da imam tu pogodnost s pasosem al opet eto ne znam sta da radim mada vecina zna rec pa sta vise cekas idi jesi budala i te slicne recenice.Kad se zapitam dijelom su stvarno u pravo,ali opet s druge strane kako se zaputit negdje naslijepo gdje nikog ne znamo a uz to nikakvo znanje njemackog,a i slabo engleskog jezika.Eto tako pa volio bi da razmijemo misljenja pogotovo od onih koji su bili u slicnoj situaciji kao ja sad.Pozz
User avatar
muha_sa
Posts: 128602
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2 Re: Odlazak iz BiH

Post by muha_sa »

šta znaš radit :?
User avatar
terra_incognita
Posts: 1913
Joined: 08/10/2007 11:43
Location: Terra Incognita

#3 Re: Odlazak iz BiH

Post by terra_incognita »

i mene interesuje na koji nacin najlakse dospjeti u neku od skandinavskih zemalja ili bar austriju i DE ?
User avatar
Truba
Posts: 81597
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: Odlazak iz BiH

Post by Truba »

ženidba udaja
User avatar
terra_incognita
Posts: 1913
Joined: 08/10/2007 11:43
Location: Terra Incognita

#5 Re: Odlazak iz BiH

Post by terra_incognita »

samo????

haj dobro. trazi se skandinavac do 42 :D
moze i naturalizovani :D

moze i austrijanac
i svabo
i holandez


ne znam praviti pitu
i necu nikada nauciti
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#6 Re: Odlazak iz BiH

Post by Googlerica »

terra_incognita wrote:samo????

haj dobro. trazi se skandinavac do 42 :D
moze i naturalizovani :D

moze i austrijanac
i svabo
i holandez


ne znam praviti pitu
i necu nikada nauciti
kontaktiraj forumasha Zviz :) ako si plavusa,nema problema :)
User avatar
ElDzidziIbnDzo
Posts: 637
Joined: 16/02/2013 10:53
Location: Sjeverno

#7 Re: Odlazak iz BiH

Post by ElDzidziIbnDzo »

terra_incognita wrote:samo????

haj dobro. trazi se skandinavac do 42 :D
moze i naturalizovani :D

moze i austrijanac
i svabo
i holandez


ne znam praviti pitu
i necu nikada nauciti
Kad naučiš pitu praviti javi se :D:D
Love_MJ
Posts: 109
Joined: 22/05/2014 23:46

#8 Re: Odlazak iz BiH

Post by Love_MJ »

Ja sam iz Tuzle završio medicnsku školu..sad nešto razmišljam...ugl. imam par drugova koji su prije 2-3 godine završili med. školu i otišli su u njemačku na rad,moraš imati položen Test A1 ili B1 na onome Gothe institutu,,jedna drugarica je otišla preko tetke koja joj živi u Minhenu,dok dva prijatelja su otišla u Minhen preko same prijave,naime ima neki lik zaboravio sam mu ime iz Bosne je i svake godine raspisuje da prima oko 50-100 medicinskih tehničara,tehniačar pedijatar i tako dalje,ugl ima neku svoju manju kliniku.Također imam 2 prijatelja koji jedan radi kao konobar u restoranu dok je drugi trenutno ne zaposlen ali se nešto prijavljivao u policji ali mu naravno nisu odobrili zato što još nema državljanstvo.Mjesečna primanja za nas bosance su više nego očekivana znači oko 2000-3000 € mjesečno.Pozzzz
moke_017
Posts: 249
Joined: 03/11/2013 20:47

#9 Re: Odlazak iz BiH

Post by moke_017 »

Evo i ja imam istu namjeru.
Naime od kako sam završio fakultet jednostavno neznam šta ću sa sobom, volio bi radit, znači bilo kaku vrstu posla, al ovdi kod nas nema hajra. :izet: :izet: :izet:
Eh sad mene zanima jel ko od forumaša se kad zaputio u stranu zemlju, npr. Švedska, pošto su sad jeftine avio karte za tamo, onako na slijepo, bez da imaš rodbine, i da te poso čeka tamo, nego samo onako odeš.
Ja sam konto izvest nešto slično ovog ljeta, i imo bi para možda jedno mjesec dana da plaćam neki najjeftiniji hotel. Eh sad koji su vaši prijedlozi, kako tražit poso, smještaj i to. Dali hoće pomoć ovi naši islamski centri tamo što imaju, mislim ljudi tako koji rade. :-D :-D :-D
I još da dodam znam Engleski jezik :run:
User avatar
Tutumrak
Posts: 23
Joined: 21/05/2014 01:35

#10 Re: Odlazak iz BiH

Post by Tutumrak »

Joj majko mila, ovo sve kao palo s Marsa.

S hrvatskim pasošem se ne može raditi ni u jednoj bogatoj zemlji Evropske unije. Dakle, Austrija, Njemačka, Švedska, Holandija, Engleska... to sve otpada. Možete u Poljsku, Španiju, Italiju, Grčku... tamo odakle ljudi bježe.

Bez znanja jezika možete se slikati, engleski vam može pomoći ako ste programer ili neki IT mađioničar. Ostalo nema šanse.

Plate u Njemačkoj nisu dvije - tri hiljade eura za medicinske tehničare, nego minimalac od 1400-1500 eura, i to bruto, što znači da vam ostane oko 1100 - 1200 eura na ruke. S tim možete pokriti sobu, ili stančić u nekom bezveznijem gradu i ostaće vam možda da jedete, a možda ni to. Ako dvoje radi sa tim parama, to je već lakše, ali opet teško da ćete imati djecu jer nećete imati para za to. Kafa u Njemačkoj je 3,5€, tako da vi računajte. Hrana u supermarketima nije skupa, ali ako želite voditi skroman život, i ako u Bosni nemate ni to, onda možete i probati. Za takve plate su traženi jedino medicinski radnici.

Ovaj što misli da može mjesec dana u hotelu, ili ima 5.000 € viška, ili ne zna cijene u Švedskoj. Posla za građane izvan EU nema osim ako ste genijalac, a da ste genijalac, ne biste sreću tražili na forumu.

Dakle, mrka kapa je svima, ne nadajte se previše.
moke_017
Posts: 249
Joined: 03/11/2013 20:47

#11 Re: Odlazak iz BiH

Post by moke_017 »

Tutumrak wrote:Joj majko mila, ovo sve kao palo s Marsa.

S hrvatskim pasošem se ne može raditi ni u jednoj bogatoj zemlji Evropske unije. Dakle, Austrija, Njemačka, Švedska, Holandija, Engleska... to sve otpada. Možete u Poljsku, Španiju, Italiju, Grčku... tamo odakle ljudi bježe.

Bez znanja jezika možete se slikati, engleski vam može pomoći ako ste programer ili neki IT mađioničar. Ostalo nema šanse.

Plate u Njemačkoj nisu dvije - tri hiljade eura za medicinske tehničare, nego minimalac od 1400-1500 eura, i to bruto, što znači da vam ostane oko 1100 - 1200 eura na ruke. S tim možete pokriti sobu, ili stančić u nekom bezveznijem gradu i ostaće vam možda da jedete, a možda ni to. Ako dvoje radi sa tim parama, to je već lakše, ali opet teško da ćete imati djecu jer nećete imati para za to. Kafa u Njemačkoj je 3,5€, tako da vi računajte. Hrana u supermarketima nije skupa, ali ako želite voditi skroman život, i ako u Bosni nemate ni to, onda možete i probati. Za takve plate su traženi jedino medicinski radnici.

Ovaj što misli da može mjesec dana u hotelu, ili ima 5.000 € viška, ili ne zna cijene u Švedskoj. Posla za građane izvan EU nema osim ako ste genijalac, a da ste genijalac, ne biste sreću tražili na forumu.

Dakle, mrka kapa je svima, ne nadajte se previše.
I šta ti predlažeš, sa svojim pesimizmom, da mijenjamo situaciju u BiH :zid:
User avatar
ema_
Posts: 4142
Joined: 07/04/2011 12:48
Location: القاهرة‎

#12 Re: Odlazak iz BiH

Post by ema_ »

I ja se prijavljujem za selidbu i posao vani, samo ne Zapad, pa ako ima neko bilo kakvu vezu ili preporuku za istok - UAE, Qatar, KSA ili neku desetu zemlju, pliz javite.

:sax:
User avatar
Kinesko prkno
Posts: 951
Joined: 04/12/2013 00:12

#13 Re: Odlazak iz BiH

Post by Kinesko prkno »

Tutumrak wrote:Joj majko mila, ovo sve kao palo s Marsa.

S hrvatskim pasošem se ne može raditi ni u jednoj bogatoj zemlji Evropske unije. Dakle, Austrija, Njemačka, Švedska, Holandija, Engleska... to sve otpada. Možete u Poljsku, Španiju, Italiju, Grčku... tamo odakle ljudi bježe.

Bez znanja jezika možete se slikati, engleski vam može pomoći ako ste programer ili neki IT mađioničar. Ostalo nema šanse.

Plate u Njemačkoj nisu dvije - tri hiljade eura za medicinske tehničare, nego minimalac od 1400-1500 eura, i to bruto, što znači da vam ostane oko 1100 - 1200 eura na ruke. S tim možete pokriti sobu, ili stančić u nekom bezveznijem gradu i ostaće vam možda da jedete, a možda ni to. Ako dvoje radi sa tim parama, to je već lakše, ali opet teško da ćete imati djecu jer nećete imati para za to. Kafa u Njemačkoj je 3,5€, tako da vi računajte. Hrana u supermarketima nije skupa, ali ako želite voditi skroman život, i ako u Bosni nemate ni to, onda možete i probati. Za takve plate su traženi jedino medicinski radnici.

Ovaj što misli da može mjesec dana u hotelu, ili ima 5.000 € viška, ili ne zna cijene u Švedskoj. Posla za građane izvan EU nema osim ako ste genijalac, a da ste genijalac, ne biste sreću tražili na forumu.

Dakle, mrka kapa je svima, ne nadajte se previše.
Otprilike to je to.
Otici vani i ostati je izvodljivo:
1.Dobar si u svom poslu(3put bolji od svabe,svede .....),prijavis se za posao,poslodavac kaze vau ,dolazi odmah,radna dozvola,hop-cup ,ti dodjes ,radis i sve zavisi od tebe.
2.Brak 1-upoznate se ,shvatite da ste jedno za drugo ,svadba ,put pod noge i lagano u proces asimilacije
3.Brak 2-nadjes osobu kojoj ces platiti za fiktivni brak ili zajednicki zivot u tvojoj novoj domovini(15000-30000km,zavisi od zemlje u koju ides).Znaci,imas nekog dobrog rodjaka,prijatelja ili sta god vec koji ima neki biznis koji bi ti mogao raditi, on ti nadje zenu za papire,dogovorite se kako cete to regulisati,ti fino dodjes ,radis kod rodje,drzava misli da si ti u braku,zena dobila lovu,vuci siti i ovce na broju.
4.Otvoriti DOO vani (treba ti puno love ,poznavanje jezika i posla kojim se bavis)

Sve ostalo tipa pasos,dobar momak,znam engleski,,udaram nogom iz okreta ,zavrsio fakultet ne pije vode.
Love_MJ
Posts: 109
Joined: 22/05/2014 23:46

#14 Re: Odlazak iz BiH

Post by Love_MJ »

Ja ti sada kažem kako mi moji prijatelji prenose.Znači primanje od 2000€ je neto,jer imaju smještaj koji im obezbjeđuje taj isti čovjek koji ih dovede.Također ako ti se ne sviđa tu možeš da mrdaš i da nađeš sebi neku sobu ili stan za iznajmljivanje.Isto hoću reći da je samo caka u tome što radiš 6 mjeseci pa 6 mjeseci odmaraš odnosno vraćaš se u Bosnu,nakon 6 mjeseci ponovo ideš tamo i tako sve dok ne skupiš dovoljno boravka za njemačko državljanstvo.Ali sad ovdje nije bilo pitanje kako preživjeti u Njemačkoj odnosno vani Bosne,već kako otići i zaposliti se.Mislim da je dosta teško i tamo se snaći još ako ne znate jezik onda ste pljuga.Ako mislite da sa 2000€ možete izdržavati u nekoj budućnosti porodicu onda se varaš.Nije zlato sve što sija ;)
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#15 Odlazak iz BiH

Post by AstorH »

Tutumrak wrote:Joj majko mila, ovo sve kao palo s Marsa.

S hrvatskim pasošem se ne može raditi ni u jednoj bogatoj zemlji Evropske unije. Dakle, Austrija, Njemačka, Švedska, Holandija, Engleska... to sve otpada. Možete u Poljsku, Španiju, Italiju, Grčku... tamo odakle ljudi bježe.

Bez znanja jezika možete se slikati, engleski vam može pomoći ako ste programer ili neki IT mađioničar. Ostalo nema šanse.

Plate u Njemačkoj nisu dvije - tri hiljade eura za medicinske tehničare, nego minimalac od 1400-1500 eura, i to bruto, što znači da vam ostane oko 1100 - 1200 eura na ruke. S tim možete pokriti sobu, ili stančić u nekom bezveznijem gradu i ostaće vam možda da jedete, a možda ni to. Ako dvoje radi sa tim parama, to je već lakše, ali opet teško da ćete imati djecu jer nećete imati para za to. Kafa u Njemačkoj je 3,5€, tako da vi računajte. Hrana u supermarketima nije skupa, ali ako želite voditi skroman život, i ako u Bosni nemate ni to, onda možete i probati. Za takve plate su traženi jedino medicinski radnici.

Ovaj što misli da može mjesec dana u hotelu, ili ima 5.000 € viška, ili ne zna cijene u Švedskoj. Posla za građane izvan EU nema osim ako ste genijalac, a da ste genijalac, ne biste sreću tražili na forumu.

Dakle, mrka kapa je svima, ne nadajte se previše.
Moja cura, sa HR drzavljanstvom, za 2mj. je dobila trajnu radnu dozvolu u DE.sa svim pravima kao i drzavljanin DE. + DE joj nudi nakon 1god. (prve godine) ugovora visoku skolu o drzavnom trosku ako ona zeli.
Ja kao drzavljanin RH cim sklopimo brak, automatski dobijam sva prava u DE.Tebi cu ostaviti da dosegnes koja.
Da ti pricam o iznosu njene place naravno da necu jer ti vec sve ocito znas.Jedno ne znas - da i ona i ja radimo sa HR putovnicom (HR DRZAVLJANSTVOM) u najbogatijoj drzavi EU.
Ondje gdje moram da priznam da si posve u pravu je sto se tice - jezika. Tu si apsolutno u pravu.Pozz.



Sent from my iPad using Tapatalk
Love_MJ
Posts: 109
Joined: 22/05/2014 23:46

#16 Re: Odlazak iz BiH

Post by Love_MJ »

AstorH wrote:Da li isto vrijedi i za BH državljanstvo ili smo mi posljednja rupa na sviralu :D ?
Tutumrak wrote:Joj majko mila, ovo sve kao palo s Marsa.

S hrvatskim pasošem se ne može raditi ni u jednoj bogatoj zemlji Evropske unije. Dakle, Austrija, Njemačka, Švedska, Holandija, Engleska... to sve otpada. Možete u Poljsku, Španiju, Italiju, Grčku... tamo odakle ljudi bježe.

Bez znanja jezika možete se slikati, engleski vam može pomoći ako ste programer ili neki IT mađioničar. Ostalo nema šanse.

Plate u Njemačkoj nisu dvije - tri hiljade eura za medicinske tehničare, nego minimalac od 1400-1500 eura, i to bruto, što znači da vam ostane oko 1100 - 1200 eura na ruke. S tim možete pokriti sobu, ili stančić u nekom bezveznijem gradu i ostaće vam možda da jedete, a možda ni to. Ako dvoje radi sa tim parama, to je već lakše, ali opet teško da ćete imati djecu jer nećete imati para za to. Kafa u Njemačkoj je 3,5€, tako da vi računajte. Hrana u supermarketima nije skupa, ali ako želite voditi skroman život, i ako u Bosni nemate ni to, onda možete i probati. Za takve plate su traženi jedino medicinski radnici.

Ovaj što misli da može mjesec dana u hotelu, ili ima 5.000 € viška, ili ne zna cijene u Švedskoj. Posla za građane izvan EU nema osim ako ste genijalac, a da ste genijalac, ne biste sreću tražili na forumu.

Dakle, mrka kapa je svima, ne nadajte se previše.
Moja cura, sa HR drzavljanstvom, za 2mj. je dobila trajnu radnu dozvolu u DE.sa svim pravima kao i drzavljanin DE. + DE joj nudi nakon 1god. (prve godine) ugovora visoku skolu o drzavnom trosku ako ona zeli.
Ja kao drzavljanin RH cim sklopimo brak, automatski dobijam sva prava u DE.Tebi cu ostaviti da dosegnes koja.
Da ti pricam o iznosu njene place naravno da necu jer ti vec sve ocito znas.Jedno ne znas - da i ona i ja radimo sa HR putovnicom (HR DRZAVLJANSTVOM) u najbogatijoj drzavi EU.
Ondje gdje moram da priznam da si posve u pravu je sto se tice - jezika. Tu si apsolutno u pravu.Pozz.



Sent from my iPad using Tapatalk
Reimer
Posts: 71
Joined: 21/05/2014 23:47

#17 Re: Odlazak iz BiH

Post by Reimer »

terra_incognita wrote:samo????

haj dobro. trazi se skandinavac do 42 :D
moze i naturalizovani :D

moze i austrijanac
i svabo
i holandez


ne znam praviti pitu
i necu nikada nauciti
do 42 ..meni je 44 , 44,5 zavisi od modela

ne znas razvijati, znas otici u radnju ?
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#18 Odlazak iz BiH

Post by AstorH »

@Love_MJ

Na zalost ne vrijedi jer BiH nije clanica EU.
Za drzavljane BiH, kao i za drzavljane RS, nuzna je radna viza.


Sent from my iPad using Tapatalk
User avatar
Tutumrak
Posts: 23
Joined: 21/05/2014 01:35

#19 Re: Odlazak iz BiH

Post by Tutumrak »

Love_MJ wrote:Ja ti sada kažem kako mi moji prijatelji prenose.Znači primanje od 2000€ je neto,jer imaju smještaj koji im obezbjeđuje taj isti čovjek koji ih dovede.Također ako ti se ne sviđa tu možeš da mrdaš i da nađeš sebi neku sobu ili stan za iznajmljivanje.Isto hoću reći da je samo caka u tome što radiš 6 mjeseci pa 6 mjeseci odmaraš odnosno vraćaš se u Bosnu,nakon 6 mjeseci ponovo ideš tamo i tako sve dok ne skupiš dovoljno boravka za njemačko državljanstvo.Ali sad ovdje nije bilo pitanje kako preživjeti u Njemačkoj odnosno vani Bosne,već kako otići i zaposliti se.Mislim da je dosta teško i tamo se snaći još ako ne znate jezik onda ste pljuga.Ako mislite da sa 2000€ možete izdržavati u nekoj budućnosti porodicu onda se varaš.Nije zlato sve što sija ;)
E pa prijatelji ti pričaju neistine. Plate u Njemačkoj su niže nego u Belgiji i Holandiji, a u te dvije zemlje medicinski tehničari (s poznavanjem jezika) imaju oko 1500€ neto. Moguće je da su tvoji prijatelji našli neki super luksuzan starački dom gdje su plate veće, ali generalno nije tako.

Nijedno državljanstvo ne možeš dobiti ako imaš prekide u boravku, a te pauze su i smislili da ljudi ne bi mogli dobiti pasoše. Dakle, odmah se sa njemačkim pasošem možeš pozdraviti, a i da budeš tamo u cugu, treba ti mnoooogo godina da ga dobiješ.
Moja cura, sa HR drzavljanstvom, za 2mj. je dobila trajnu radnu dozvolu u DE.sa svim pravima kao i drzavljanin DE. + DE joj nudi nakon 1god. (prve godine) ugovora visoku skolu o drzavnom trosku ako ona zeli.
Ja kao drzavljanin RH cim sklopimo brak, automatski dobijam sva prava u DE.Tebi cu ostaviti da dosegnes koja.
Da ti pricam o iznosu njene place naravno da necu jer ti vec sve ocito znas.Jedno ne znas - da i ona i ja radimo sa HR putovnicom (HR DRZAVLJANSTVOM) u najbogatijoj drzavi EU.
Ondje gdje moram da priznam da si posve u pravu je sto se tice - jezika. Tu si apsolutno u pravu.Pozz.
Nisam rekao da je nemoguće, ali su rijetke takve pojave. I moj prijatelj je sa bh. pasošem dobio posao u hotelu i uspjeli su mu izganjati papire, jer su samo njega željeli iz privatnih razloga. Ipak, u većini slučajeva to nije tako, jer firmama se ne da peglati sa papirologijom, a ima mnogo EU državljana koji te poslove znaju raditi. Takođe, da bi nekome izganjali papire, moraju da dokažu ili da si genije, ili da lažu, kao što su lagali u slučaju mog druga i rekli birou za strance da im je potreban neko ko zna bh. tržište.

IT stručnjaci dobijaju posao i sa pasošem Sjeverne Koreje. Ali ovi društvenjaci poput nas mogu samo sanjati ili imati neku preludu sreću.
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#20 Re: Odlazak iz BiH

Post by AstorH »

AtleticoMadrid wrote:[
Drzavljane RS ?????? Koja je to drzava RS ????????
Ja sam ovime mislio na Srbiju, - Republiku Srbiju. (RS)
Ispricavam se ako sam izazvao neka druga stajalista sa tim (inicijalnim) nazivom.


Sent from my iPad using Tapatalk
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#21 Re: Odlazak iz BiH

Post by AstorH »

Tutumrak wrote: Nisam rekao da je nemoguće, ali su rijetke takve pojave. I moj prijatelj je sa bh. pasošem dobio posao u hotelu i uspjeli su mu izganjati papire, jer su samo njega željeli iz privatnih razloga. Ipak, u većini slučajeva to nije tako, jer firmama se ne da peglati sa papirologijom, a ima mnogo EU državljana koji te poslove znaju raditi. Takođe, da bi nekome izganjali papire, moraju da dokažu ili da si genije, ili da lažu, kao što su lagali u slučaju mog druga i rekli birou za strance da im je potreban neko ko zna bh. tržište.

IT stručnjaci dobijaju posao i sa pasošem Sjeverne Koreje. Ali ovi društvenjaci poput nas mogu samo sanjati ili imati neku preludu sreću.
Naravno da je moguce.Pazi ovo.
Moja bivsa radi u Minhenu 2god. smjer konobar sa BiH pasosem, ali je neko jebe dok se vraca za 9 dana umjesto za 90.
Nije fer.Ima ih još koje bi davale.
Ma jebo ti nas, sto rece onaj.Znas ti nas.



Sent from my iPad using Tapatalk
BornInHell
Posts: 403
Joined: 09/04/2008 05:08

#22 Re: Odlazak iz BiH

Post by BornInHell »

Drži se ti dobro te tvoje trebe da je neki Hans ne pokupi, da nebi završio kao i ta ti bivša LoL


Sent from my iPad using Tapatalk
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#23 Odlazak iz BiH

Post by AstorH »

BornInHell wrote:Drži se ti dobro te tvoje trebe da je neki Hans ne pokupi, da nebi završio kao i ta ti bivša LoL


Sent from my iPad using Tapatalk
Jarane ne bojim se ja Hansa, da je Hans znao jebavat ne bi njemice pravile nudisticke plaze po Jadranu.
Nego znas sta mene brine - jezik otac ga jebo.Kad cujem njemacki ja nit' znam đe sam nit u kojoj državi.
Ću d'umrem et


Sent from my iPad using Tapatalk
User avatar
terra_incognita
Posts: 1913
Joined: 08/10/2007 11:43
Location: Terra Incognita

#24 Re: Odlazak iz BiH

Post by terra_incognita »

zakuhalo se u noci sa 23. na 24. :D

samo mi jedno nije jasno, zasto u kontekstu njemacke uvijek sve ide u pravcu medicinskog osoblja?
sta da radimo mi koji od medicine umijemo samo "ljubim da prodje" ? :-)
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#25 Re: Odlazak iz BiH

Post by almir90 »

Love_MJ wrote:Ja ti sada kažem kako mi moji prijatelji prenose.Znači primanje od 2000€ je neto,jer imaju smještaj koji im obezbjeđuje taj isti čovjek koji ih dovede.Također ako ti se ne sviđa tu možeš da mrdaš i da nađeš sebi neku sobu ili stan za iznajmljivanje.Isto hoću reći da je samo caka u tome što radiš 6 mjeseci pa 6 mjeseci odmaraš odnosno vraćaš se u Bosnu,nakon 6 mjeseci ponovo ideš tamo i tako sve dok ne skupiš dovoljno boravka za njemačko državljanstvo.Ali sad ovdje nije bilo pitanje kako preživjeti u Njemačkoj odnosno vani Bosne,već kako otići i zaposliti se.Mislim da je dosta teško i tamo se snaći još ako ne znate jezik onda ste pljuga.Ako mislite da sa 2000€ možete izdržavati u nekoj budućnosti porodicu onda se varaš.Nije zlato sve što sija ;)
2200 Eura butto, poznajem iz svoje generacije par što su se prijavili u Tuzli, išli srednju medicinsku. I vidio sam ugovor o radu, 2200 Eura brutto plaća, i imaju šest mjeseci besplatan smještaj.
Post Reply