Odjava sa biroa?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
anthraxQ
Location: sretan sam što osjećam,da nisam kao drugi,ne zatupljuju me medijima,u podsmijehu sam prvi

Odjava sa biroa?

Post by anthraxQ » 24/01/2012 20:42

Eh ljudi, zanima me koja je procedura vezano za odjavu sa biroa jer trebam ako Bog da na školovanje vani.

Ima li nekih caka, da me ne bi zeznuli?

I da li bi nakon te odjave se mogao nekad kasnije, kad bude potrebe, da se prijavim i da imam i zdravstveno osiguranje?

planiram naravno ići i na biro, ali da i ovdje saznam, da me ne bi zeznuli šta.

muha_sa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Odjava sa biroa?

Post by muha_sa » 24/01/2012 20:55

anthraxQ wrote:Eh ljudi, zanima me koja je procedura vezano za odjavu sa biroa jer trebam ako Bog da na školovanje vani.

Ima li nekih caka, da me ne bi zeznuli?

I da li bi nakon te odjave se mogao nekad kasnije, kad bude potrebe, da se prijavim i da imam i zdravstveno osiguranje?

planiram naravno ići i na biro, ali da i ovdje saznam, da me ne bi zeznuli šta.

moraš se odjavljivat :?
ne zamaraj se s tim vec put pod noge i sretno s naukom :-D

žulijan asanž

Post by žulijan asanž » 24/01/2012 20:57

ja imam pitanje za biro, pa se nadam da se ne ljutiš ako ti na kratko uzem temu :)

zanima me koliko dana tolerišu "neprijavljivanje" na biro za nezaposlene. ono kao javljanje da ti upišu u knjižicu novi datum?

anthraxQ
Location: sretan sam što osjećam,da nisam kao drugi,ne zatupljuju me medijima,u podsmijehu sam prvi

Post by anthraxQ » 24/01/2012 21:01

pa moram. kako ću svaka 2 mjeseca dolaziti u BiH da se javljam? nema logike.

hajde ljudi pomozite...:)

Asanž: hajde oprostiti ću ti, znam kroz šta si prošao. :D

muha_sa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Post by muha_sa » 24/01/2012 21:03

anthraxQ wrote:pa moram. kako ću svaka 2 mjeseca dolaziti u BiH da se javljam? nema logike.

hajde ljudi pomozite...:)

Asanž: hajde oprostiti ću ti, znam kroz šta si prošao. :D

nek se neko drugi javlja umjesto tebe :-) a i ako te skinu s evidencije ne gubiš ništa :-)
kad ABD završiš ponove se prijaviš i vozdra--ako u medjuvremenu ne odluciš ostat tu gdje ceš se školovat :-D

anthraxQ

Post by anthraxQ » 24/01/2012 21:11

Moglo je to prije. Ali sada su napravili neki šalter i nema javljanja bez lične karte. Neće uopće ništa da rade bez lične...

:D :oops:

stetoskop

Post by stetoskop » 25/01/2012 08:25

Pa valjda po novom zakonu zdravstveno za nezaposlene ne ide preko biroa, već direkt' preko ZZO tako da ništa ne gubiš.

hadzinicasa

Post by hadzinicasa » 25/01/2012 08:37

ti se možeš i trebaš odjaviti s biroa, ako ćeš biti u statusu redovnog studenta. nakon što stekneš odgovarajuću stručnu spremu, imaš 90 dana od dana završetka školovanja da se ponovno prijaviš na biro - nećeš izgubiti nikakva prava.

što se tiče zdravstvenog - svakako nećeš biti u BiH. vjerujem da tamo gdje ćeš studirati postoji neki sistem zdravstvene zaštite za studente, ako ne - uvijek možeš sam sebi uplaćivati zdravstveno i tako biti osiguran.

miki27A

Post by miki27A » 25/01/2012 08:44

hadzinicasa wrote:ti se možeš i trebaš odjaviti s biroa, ako ćeš biti u statusu redovnog studenta. nakon što stekneš odgovarajuću stručnu spremu, imaš 90 dana od dana završetka školovanja da se ponovno prijaviš na biro - nećeš izgubiti nikakva prava.

što se tiče zdravstvenog - svakako nećeš biti u BiH. vjerujem da tamo gdje ćeš studirati postoji neki sistem zdravstvene zaštite za studente, ako ne - uvijek možeš sam sebi uplaćivati zdravstveno i tako biti osiguran.

Evo iz prve ruke: odmah cim se vratis javi se na biro, ja se javila nakon 45 dana, kazu imas samo 30 dana da se javis, sve nakon toga nemas pravo na zdravstveno. Sreca pa sam 15 dana kasnije dobila posao, pa mi biro nije trebao.

EliasVeskot

Post by EliasVeskot » 25/01/2012 08:53

To odjavljivanje sa biroa je jednostavno, bitno je da tete imaju evidenciju, ako imas nekakav dokaz da nastavljas skolovanje vani onda ga ponesi i fino na biro. Nejavljanje na biro tolerisu zavisno od opcine do opcine, negdje po dva dana a negdje ni minutu da zakasnis. Ako te zbog nejavljanja skinu sa biroa, onda neces moci ponovo tek tako da se prijavis - moraces prvo se negdje zaposliti pa onda dobiti ili dati otkaz da se prijavis na biro, sto se toga tice striktni su. Licno mi biro sam po sebi nema nikakvu svrhu, ali nemojte se zezati sa tim, zatrebace vam potvrda (vama ili roditeljima) da ste bili na birou određeno vrijeme kada trazite neki posao ili aplicirate na nekakav konkurs pa vas onda nema nigdje.

Post Reply