Obrezivanje i AIDS

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: Euridika, _BataZiv_0809

Post Reply
zzzzz

#1 Obrezivanje i AIDS

Post by zzzzz » 21/12/2006 02:03

Nedavno je objavljena studija WHO-a, nakon istrazivanje koje su vrsili u Ugandi i Keniji, da je medju obrezanim muskarcima 50% manje oboljelih od AIDS-a. U WHO-u se nadaju da bi preventivnim djelovanjem u buducnosti, mogli na ovaj nacin spasiti stotine hiljada a mozda i milione ljudi, prvenstveno u Africi.

Hajd rekoh, da ovu informaciju podjelim sa svima vama koje ovo interesuje. Tema vec bila, prije mozda godinu dana, tada me @hannanah ubjedjivala kako ovo nema nikakve veze sa istinom

kekec

Post by kekec » 21/12/2006 02:27

Sada, kada nje nema, ti ponovo pokrenuo istu temu. :-)
Ko li ce te sada ubjedjivati? :)

Fratris

#3 Re: Obrezivanje i AIDS

Post by Fratris » 21/12/2006 02:28

Ne znam jel istina, al ja ne bi probavo s kakvom Moldovkom dal ovo radi. Ja se jos uvijek drzim onog Corbinog:

Ko uz veću mušku grupu
gurne stvar u istu rupu
kasno shvati da se zezn'o
triper sledi obavezno.

zzzzz

Post by zzzzz » 21/12/2006 02:42

kekec wrote:Sada, kada nje nema, ti ponovo pokrenuo istu temu. :-)
Ko li ce te sada ubjedjivati? :)
Pa dobro, nije samo Hanu potrebno ubjedjivati, bilo je jos nevjernih toma. Bez obzira na sve, dobro je ovakve informacije koje se ticu zdravlja podijeliti s drugima.

anais_nin
Moderator

#5 Re: Obrezivanje i AIDS

Post by anais_nin » 21/12/2006 03:17

zzzzz wrote:Nedavno je objavljena studija WHO-a, nakon istrazivanje koje su vrsili u Ugandi i Keniji, da je medju obrezanim muskarcima 50% manje oboljelih od AIDS-a. U WHO-u se nadaju da bi preventivnim djelovanjem u buducnosti, mogli na ovaj nacin spasiti stotine hiljada a mozda i milione ljudi, prvenstveno u Africi.

Hajd rekoh, da ovu informaciju podjelim sa svima vama koje ovo interesuje. Tema vec bila, prije mozda godinu dana, tada me @hannanah ubjedjivala kako ovo nema nikakve veze sa istinom
ne znam u kom smjeru je isla ta prijasnja tema...ali nije bas sve tako crno bijelo....ja sam sada sjela i procitala lepezu istrazivanja koja se vrse u Africi na bazi te korelacije "obrezivanje" i AIDS....fora je ko se ikad bavio ikakvom vrstom naucnog istrazivanja, ili uopste istrazivanja zna kako se manipulisu statisticki podaci...npr. u jednoj od ovih studija koja navodno dokazuje tih 50% rezultat je uveliko imao veze sa 18% porastom u koristenju kondoma tokom studije (znaci sam broj nije u direktnoj vezi sa obrezivanjem).....

Druga stvar ja sve ovakve studije uzimam sa dozom rezerve...pod jedan recimo izvjestaji sa konferencije o AIDSu u Torontu onako vjesto navode da je u biti SAMO JEDNA veca studija dala gore pomenute rezultate....iako je veci broj studija na zadatu temu odradjen u zadnjih 20tak godina, dosta elemenata nije kontrolisano tokom istrazivanja da bi se prihvatio rezultat "uzrok-posljedica" u vezi obrezivanja....

"Although dozens of studies since the 1980s have shown that circumcised men in Africa and India appeared to have substantially lower HIV infection rates, agencies such as the World Health Organization and UNAIDS have refused to endorse the procedure until three large-scale, carefully controlled experiments combined prove that it works."

Takodje komentari od strane odredjenog broja lokalnih doktora su "ne mozemo ih nagovoriti da nose kondome (muskarce), kako mislite da cemo ih nagovoriti da budu obrezani" :D

anais_nin
Moderator

Post by anais_nin » 21/12/2006 03:19

a da, kod mene ovo budi najveci alaram:

"The National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID), part of the National Institutes of Health (NIH), announced an early end to two clinical trials of adult male circumcision because an interim review of trial data revealed that medically performed circumcision significantly reduces a man's risk of acquiring HIV through heterosexual intercourse."

hmmm :oops: obe studije su trebale biti zavrsene tek KRAJEM IDUCE GODINE...tj jedna u septembru, druga u oktobru, ali obadvije su naglo zavrsene jer su nasli ono sto su trazili :? :oops: toliko o istrazivackom integritetu....

Dolina avalona

Post by Dolina avalona » 21/12/2006 04:12

Razlozi ZA osunetiti dijete...

Sunecenje-Obrezivanje muske djece se vrsi iz vjerskih, higijenskih i zdravstvenih razloga, i svi oni u sustini podupiru jedan drugog.

Musliman je duzan da musko dijete osuneti, jer mu to Vjera naredjuje, a ona mu to propisuje upravo iz higijenskih razloga. Dakle, sunecenjem se postize veci stepen higijene a time i bolje ZDRAVLJE! Time je postignut cilj sunecenja odnosno ove vjerske naredbe.

Procedura sunecenja dovedena je do savrsenstva i komplikacije su skoro pa nemoguce. Tako da se sunecenje i ne naziva Operacijom vec Manjim hirurskim Zahvatom.
Sam zahvat traje od deset do petnaest minuta i izvodi se pod lokalnom ili opstom anestezijom. Zahvat sunecenja nije nista duzi niti opasniji od rutinskog vadjenja zuba!

Obrezivanje se takodje smatra tradicijom, vidom kulture i prosvijecenosti, jedan lijep obicaj i adet u nasim porodicama. Takodje je poznato i medicinski dokazano da muskarci koji su obrezani imaju daleko manju sansu da se zaraze hivom ili nekom drugom infekcijom! A i zene ciji su muskarci obrezani imaju puno manje sanse za dobivanjem raka grlica maternice!

Ovim navedenim mozemo zakljuciti da su prednosti sunecenja muskog djeteta visestruke, a ona najvaznija je da je postignut visi stepen higijene i zdravlja!

Tako se za petnaestak minuta i par dana nosanja suknjece, dijete rijesi problema za cijeli zivot!!

anais_nin
Moderator

Post by anais_nin » 21/12/2006 04:34

Dolina avalona wrote:Razlozi ZA osunetiti dijete...

Sunecenje-Obrezivanje muske djece se vrsi iz vjerskih, higijenskih i zdravstvenih razloga, i svi oni u sustini podupiru jedan drugog.

Musliman je duzan da musko dijete osuneti, jer mu to Vjera naredjuje, a ona mu to propisuje upravo iz higijenskih razloga. Dakle, sunecenjem se postize veci stepen higijene a time i bolje ZDRAVLJE! Time je postignut cilj sunecenja odnosno ove vjerske naredbe.

Procedura sunecenja dovedena je do savrsenstva i komplikacije su skoro pa nemoguce. Tako da se sunecenje i ne naziva Operacijom vec Manjim hirurskim Zahvatom.
Sam zahvat traje od deset do petnaest minuta i izvodi se pod lokalnom ili opstom anestezijom. Zahvat sunecenja nije nista duzi niti opasniji od rutinskog vadjenja zuba!

Obrezivanje se takodje smatra tradicijom, vidom kulture i prosvijecenosti, jedan lijep obicaj i adet u nasim porodicama. Takodje je poznato i medicinski dokazano da muskarci koji su obrezani imaju daleko manju sansu da se zaraze hivom ili nekom drugom infekcijom! A i zene ciji su muskarci obrezani imaju puno manje sanse za dobivanjem raka grlica maternice!

Ovim navedenim mozemo zakljuciti da su prednosti sunecenja muskog djeteta visestruke, a ona najvaznija je da je postignut visi stepen higijene i zdravlja!

Tako se za petnaestak minuta i par dana nosanja suknjece, dijete rijesi problema za cijeli zivot!!
kakve veze ovo ima sa SIDOM u Africi??? :?

HAL9000

Post by HAL9000 » 21/12/2006 04:35

Nekako i meni smrdi sve to. Mislim da je puno bitnije da muskarac stavi kondom, nego to da li je osunecen. Nikako ne mogu da shvatim da sunecenje nekako moze sprijeciti infekciju.:?
Dolina avalona wrote: Tako se za petnaestak minuta i par dana nosanja suknjece, dijete rijesi problema za cijeli zivot!!
I ja sam osunecen, i podrzavam to zbog mase faktora. I moj sin ce ako Bog da tatinim stopama, ali avalon, ti ga bas generalizova ovom izjavom :-)

digger

Post by digger » 21/12/2006 04:59

Slazem se da lakse dodje do problema ukoliko neko nije osunecen a posebno ako ima manju upalu na tom dijelu koze. Ako do upale dodje—a jedan od razloga je seks sa vise partnera—nije moguce da se ista higijenski odrzava sto otvara mogucnost infekcije.

Naravno, neko nema taj problem bez obzira na sve. Isto kao sto neko uvijek ima vlastitu kosu ili vlastite zube. Ali, shit happens.

Gornje je bazirano na licnom iskustvu. Osunecen u pedesetoj. :D

zlata

Post by zlata » 21/12/2006 05:54

digger wrote:Slazem se da lakse dodje do problema ukoliko neko nije osunecen a posebno ako ima manju upalu na tom dijelu koze. Ako do upale dodje—a jedan od razloga je seks sa vise partnera—nije moguce da se ista higijenski odrzava sto otvara mogucnost infekcije.

Naravno, neko nema taj problem bez obzira na sve. Isto kao sto neko uvijek ima vlastitu kosu ili vlastite zube. Ali, shit happens.

Gornje je bazirano na licnom iskustvu. Osunecen u pedesetoj. :D
To ti nama :-) iz iskustva!

zzzzz

Post by zzzzz » 21/12/2006 12:53

HAL9000 wrote:Nekako i meni smrdi sve to. Mislim da je puno bitnije da muskarac stavi kondom, nego to da li je osunecen. Nikako ne mogu da shvatim da sunecenje nekako moze sprijeciti infekciju.:?
E pa ne znam, valjda je WHO ozbiljna organizacija koja ne bi izlazila sa ovakvim podacima tek tako bez osnova. Jos da dodam da je studijom obuhvaceno 8000 muskaraca

Da li ti je jasno sto se infekcija najlakse prenosi ako vozis rikverc :D tj. analno :D

_STOKA_OD_OKA

Post by _STOKA_OD_OKA » 21/12/2006 16:14

HAL9000 wrote:Nekako i meni smrdi sve to. Mislim da je puno bitnije da muskarac stavi kondom, nego to da li je osunecen. Nikako ne mogu da shvatim da sunecenje nekako moze sprijeciti infekciju.:?
[:-)
odkud ljudima u africi kondomi, ljudi nemaju sta da jedu :(

anais_nin
Moderator

Post by anais_nin » 21/12/2006 16:21

zzzzz wrote: E pa ne znam, valjda je WHO ozbiljna organizacija koja ne bi izlazila sa ovakvim podacima tek tako bez osnova. Jos da dodam da je studijom obuhvaceno 8000 muskaraca

Da li ti je jasno sto se infekcija najlakse prenosi ako vozis rikverc :D tj. analno :D
WHO je organizacija kao i svaka druga velika medjunarodna organizacija, ispolitizirana i podlozna manipulacijama.....kao sto rekoh meni je najsumnjivije od svega ovoga sto su obe velike studije koje su oni zahtjevali da budu zavrsene prije nego sto objerucke prihvate projekat PREURANJENO ZAVRSENE!!!!!! kao sto rekoh bilo ko ko se ikad bavio bilo kojim vidom istrazivanja zna koliko razliku tih 8-9 mjeseci pravi :oops: nesto ovde i te kako smrdi.....

sulesavic

Post by sulesavic » 21/12/2006 16:25

Pakovanje Durexa je 3 KM. Nemojte se, djeco, zajebavat!

anais_nin
Moderator

Post by anais_nin » 21/12/2006 16:36

sulesavic wrote:Pakovanje Durexa je 3 KM. Nemojte se, djeco, zajebavat!
u AFRICI????????????????

P.S. cita li iko ove teme prije nego sto na njih odgovori?????????

Vozdra_123

Post by Vozdra_123 » 21/12/2006 16:39

skupo hebote :D

sulesavic

Post by sulesavic » 21/12/2006 17:13

anais_nin wrote:
u AFRICI????????????????

P.S. cita li iko ove teme prije nego sto na njih odgovori?????????
Iskustvo mi ka¾e da ljudi, lijeni po definiciji, proèitaju ono boldirano i smatraju to zavr¹enim poslom. Dakle - obrezan, neobrezan (osuneæen, neosuneæen, kako se to na ovim prostorima zove), isti Q. Rizik postoji.

Afrika? Zdraaaavo!

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 21/12/2006 17:34

Kakvo sunechenje, treba im odrezati chune skroz, pa ce procenat oboljelih drasticno da se smanji...ostace jos samo narkomani, hemofilicari i pojedine rizicne skupine!
Evo razmisljam nesto, treba ischupati i nokte prilikom rodjenja, tako da se sprijeci crnilo izmedju noktiju i samim time i infekcije i slicne zajebancije. Obavezno depilirati oko anusa kako "grudvice" ne bi izazivale svrab i suzzenje ociju (prilikom cupanja istih). Jarane, sunetili se mi ili ne, uhljup ostaje uhljup, i dzaba ti!

Black swan

Post by Black swan » 22/12/2006 14:04

ppppppppppppppproooooooooooooooooooopaaaaaaaaaaaaaaaaagaaaaaaaaaandaaaaaaaaaaaaaa

Murat Sabanovic

Post by Murat Sabanovic » 22/12/2006 17:04

Dolina avalona wrote:Razlozi ZA osunetiti dijete...

kakva anestazija ba,meni ga je berbo odsjeko...cuj anestezija ,svasta..

Post Reply