Obrazujemo li se dovoljno

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
kruskimir

Obrazujemo li se dovoljno

Post by kruskimir » 12/07/2007 09:52

Šta mislite o kultu znanja u našem društvu? Postoji li uopšte nešto takvo? Zapadna društva su odavno skontala i javno se deklarisala kao društvo zasnovano na znanju. Ne na industriji, uslugama ili poljoprivredi, već na znanju i obrazovanju.
Iskreno mislim da čovjek koji ima fakultet pred nosom a ne školuje se i ne zaslužuje ništa drugo nego da čeka u redu za vize. Hajmo se zapitati kako opstaje izrael u okruženju koje je daleko gore od našeg. Sigurno nije od kamate.
Bošnjaci nemaju drugog izbora već da izgrade kult obrazovanja. Treba početi u svojoj porodici i familiji. Za te stvari ne treba čekati neku reformu univerziteta, otvaranje fakulteta u svojoj mjesnoj zajednici ili ulazak jupitera u blizance.

sabanss

Post by sabanss » 12/07/2007 10:31

Kako nemamo kult obrazovanja? Imamo najvise univerziteta po glavi stanovnika :roll:

Iskreno, licno mislim da nam samo obrazovanje moze pomoci. Kako cemo doci do svijesti o vaznosti obrazovanja, jos iskrenije, nemam pojma.

Kada cu poceti vjerovati da se nesto mijenja? Kada ne budem vidio lokalne klosare pri prolasku kroz C.Vilu, Mojmilo, AP, Dobrinju i vidim ih u nekoj obrazovnoj ustanovi.

iceman ze

Post by iceman ze » 12/07/2007 11:50

ja se licno skolujem, i imam za sada dovoljno obrazovanja, mislim i neke druge vidove upisati koje smatram da mi nedostaju, ali jedno pitanje, od kojih para da se mladi ljudi skoluju, ja licno radim, i uspjevam se samofinansirati, po meni su nase skole precjenjene u odnosu sta nude mladim ljudima nakon zavrsetka skolovanja.

ladyblue18
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

Post by ladyblue18 » 12/07/2007 15:58

I vise nego dovoljno.
Pogledaj npr samo zapad tacnije ameriku gdje djeca u 6 razredu boje bojanke :shock: Koji u zivotu nece morati uciti ni 10i dio matematike koji mi ucimo samo u srednjoj skoli.
Ali nisu oni jedini.Istina je da svi imaju bolje zakone o obrazovanju od nas i dosta manje tog obrazovanja.Mi zaista ucimo stvari koje nam recimo nikada nece zatrebati ali eto :roll:
I onda uvijek su Bosanci i Hercegovci glupi.Al to da nas nazivaju glupim vec izlazi iz okvira ove teme.Mi smo mogu slobodno reci jako pametan i nacitan narod samo sto nam recimo omladina masovno ide iz drzave i stvara karijere vani al i to je druga tema.Mene samo zanima kada bi jedan Bosanac rekao da se u Parizu nalaze 3 ajfelova tornja,ili da su bila 3 svjetska rata kao sto se "omakne"amerikancima...Nikad,ali na to se ne obraca paznja jer oni jesu glupi al najmocnija nacija na svijetu pa im se ta glupost i oprasta. Dok smo mi inteligentni al s druge strane opet svi gaze "glupe Bosance" :roll: :(

GandalfSivi

Post by GandalfSivi » 12/07/2007 17:23

ladyblue18 wrote:I vise nego dovoljno.
Pogledaj npr samo zapad tacnije ameriku gdje djeca u 6 razredu boje bojanke :shock: Koji u zivotu nece morati uciti ni 10i dio matematike koji mi ucimo samo u srednjoj skoli.
Ali nisu oni jedini.Istina je da svi imaju bolje zakone o obrazovanju od nas i dosta manje tog obrazovanja.Mi zaista ucimo stvari koje nam recimo nikada nece zatrebati ali eto :roll:
I onda uvijek su Bosanci i Hercegovci glupi.Al to da nas nazivaju glupim vec izlazi iz okvira ove teme.Mi smo mogu slobodno reci jako pametan i nacitan narod samo sto nam recimo omladina masovno ide iz drzave i stvara karijere vani al i to je druga tema.Mene samo zanima kada bi jedan Bosanac rekao da se u Parizu nalaze 3 ajfelova tornja,ili da su bila 3 svjetska rata kao sto se "omakne"amerikancima...Nikad,ali na to se ne obraca paznja jer oni jesu glupi al najmocnija nacija na svijetu pa im se ta glupost i oprasta. Dok smo mi inteligentni al s druge strane opet svi gaze "glupe Bosance" :roll: :(

Dodji, vidi, pa onda komentarisi. Sad cu ti ja napisati da nemas pojma o cemu pricas...

ladyblue18

Post by ladyblue18 » 12/07/2007 21:04

Ja cekam da mi napises :D
Istina sto se tice americkih skola nemam iskustva ama bas nikakvog licnog, al zato sam cula prica za koje ne bih rekla da je neko izmisljao :?

tempora

Post by tempora » 12/07/2007 21:36

Sta je dovoljno? I kome? Ako cemo gledati generalno, onda trebamo poceti prvo od onih 10% nepismenih, koji su veoma bitan problem! :(

P.S.
Ladyblue 18, sumnjam da povjerujes svemu sto cujes, ali sta uslovljava da povjerujes ovakvim stvarima? Zelja da nas vidis boljima ili bojazan?

black
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Post by black » 12/07/2007 21:44

edu & vingo

Image

ladyblue18

Post by ladyblue18 » 12/07/2007 22:16

tempora wrote:Sta je dovoljno? I kome? Ako cemo gledati generalno, onda trebamo poceti prvo od onih 10% nepismenih, koji su veoma bitan problem! :(

P.S.
Ladyblue 18, sumnjam da povjerujes svemu sto cujes, ali sta uslovljava da povjerujes ovakvim stvarima? Zelja da nas vidis boljima ili bojazan?

Hmmm interesantno pitanje.Ja imam dosta prijatelja koji su bas u sad-u,otisli su 95,96 neki i prije i zavrsili su tamo skole i pricali su mi svi iste price. Dobro mozda sad i ne boje bojanke al je istina da isti ti amerikanci nikada nece uciti ni 50% onoga sto se nas uci u skolama.Sigurna sam u to.Jer da je drugacije ne bi bili onako nepismeni :shock: (naravno cast izuzecima)

Nosferatu
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

Post by Nosferatu » 12/07/2007 23:45

ladyblue18 wrote:
tempora wrote:Sta je dovoljno? I kome? Ako cemo gledati generalno, onda trebamo poceti prvo od onih 10% nepismenih, koji su veoma bitan problem! :(

P.S.

Hmmm interesantno pitanje.Ja imam dosta prijatelja koji su bas u sad-u,otisli su 95,96 neki i prije i zavrsili su tamo skole i pricali su mi svi iste price. Dobro mozda sad i ne boje bojanke al je istina da isti ti amerikanci nikada nece uciti ni 50% onoga sto se nas uci u skolama.Sigurna sam u to.Jer da je drugacije ne bi bili onako nepismeni :shock: (naravno cast izuzecima)

Ne radi se o tome.

Ti zivis u drustvu koje te nece nauciti da razmisljas.

Taj Amerikanac koji boji bojanke - je s 14 godina zaradio prvu $1000 dollara, ti jos uvijek - nisi zaradili svojom rukom $1000 - u godini dana, a vec si prva godina fakulteta, sto znaci da cemo cekati jos par godina, zestokog strebanja.

U Americi - se ne siluje svako s fakultetom. Dopusta se da covjek izabere i skromniju profesiju ali ce u njoj biti - vrh - sto zbog tehnologije, sto zbog toga sto se nece opterecavati glupostima kojima su optereceni 90% djecurlije i omladine u BiH.

Na kraju - dobices covjeka kojem informacija i nabiflano gradivo o nekom ratu i Ajfelovom tornju - ne znaci nista. To nije znanje. To je tri klika po google.com - danas. Ti da znas - npr. - pokrenula bi svoju firmu sad, i do 30-te godine, docekala da imas platu od 100.000 KM godisnje. Posteno.

To naravno - imas sansu u 0.1% da ostvaris (i ja isto tako, i svako drugi ko je prosjecno inteligentan - sto - jer sistem kako drzavni tako skolovanja - u kojem se stite neki starci dok se omladini ne dozvoljava da radi i bude placena vec se tjera u tor na fakultet koji im uzme svima 5 do 10 godina staza)...

Stoga - moras se zadovoljiti - s onim sto zivot pruza. Lazne utjehe. Da smo mi - ovo i ono. Mi ne znamo. To je kljuc. Ne mozemo reinventirati tocak. Za nas ono sto su skontali prije skoro 70 godina komunisti od kojih je najjaci bio bravar - je jos uvijek napredna misao.

Dakle - pusti ti price - prosjecnih gradjana BiH. Nase diplome ne priznaju - vani, nije to samo sto su komunisticke, vec iz rezima u kojima - su doktori nauka bili ljudi koji su proicirali klanja i koncentracione logore, umjesto da gledaju kako ce - u svojoj struci drzavu koja postoji u okvirima unaprijediti.

Stoga - mlada si ti jos djevojka, isla si u kremu Sarajevske skole, Drugu gimnaziju, tu su te silovali s matematikom kao i mene, upoznala si ljude koji ce danas sutra biti neko i nesto u BiH, ali to nije tako svugdje u BiH, i sto je najgore, i s tim - moras nastaviti dalje, se obrazovati - ali ne u sirini u generalno, vec naci, polje na kojem mozes dati svoj doprinos. A ne prodati se samo za puko prezivljavanje i sigurnu platu od mjeseca do mjeseca, sto ja znam da je tesko zenama jer svaka stremi vise familiji, nego tome da ona bude neki - segment drustva koji ce da probije barijere.

Kljuc je ovdje - sto je skolovanje u drugim zemljama - nesto cemu pojedinac mora da stremi i na cemu mora da istraje a kod nas - mozes upasti u sistem i biti u toj masini, i nauciti dosta, i proci - al' kad dodje vrijeme -da ti sam sebe, pokreces, da sam sebe - ucis, da sam sebe - treniras, da sam o problemima razmisljas, da sam prakticno nesto stvoris i napravis, da iz nista - kreiras nesto, e tu smo - nule.

I zbog toga, edukacija kod nas, treba sto vise stremiti ka tome - da djeca ne znaju - o Ajeflovom tornju - jer nece onda znati ni o cetnicima, balijama i ustasama, ali neka se osposobi da sutra nece morati gledati hoce li imati tri obroka, i krov nad glavom sa zanimanjem koje ima...

A Amerika je opet zemlja za sebe, od 300 miliona ljudi. Ne moze se BiH porediti s tim. Poredi se s Norveskom, Svedskom, Danskom. Te zemlje do 10 miliona ljudi, kao i Balticke - koje su prosle tranziciju iz teskog komunizma, u kakavu takvu danasnju EU. To nama moraju biti primjeri po kojima se trebamo modelirati.

Sogan

Post by Sogan » 13/07/2007 00:22

Ma mozemo mi cak biti takvi egzibicionisti te kao prva drzava na planeti uvesti obavezno postgimnazijalno skolovanje za sve gradjane svih naroda i narodnosti... opet nam to ku*cu nece pomoci kad uglavnom na obrazovanje gledamo kao kozmeticki zahvat u funkciji sopstvenog ili porodicnog ega dok svrsishodnost ima domet priprema za poluuspjesno ucetvovanje na milijunasu ili najslabijoj kariKi :-)

Naravno, hebes skolovanje bez bonusa... te je u nasem slucaju i u nedostatku realnijeg, pridonoseci nezamjerljivu dozu dusevne satisfakcije, posluzio sta drugo nego mit - mit o bogatim ali zatupljelim zapadnjacima, zrtvama inferiornog obrazovnog sistema :-)

ladyblue18

Post by ladyblue18 » 13/07/2007 00:50

Nosferatu wrote:
ladyblue18 wrote:

P.S.

Ne radi se o tome.

Taj Amerikanac koji boji bojanke - je s 14 godina zaradio prvu $1000 dollara, ti jos uvijek - nisi zaradili svojom rukom $1000 - u godini dana, a vec si prva godina fakulteta, sto znaci da cemo cekati jos par godina, zestokog strebanja.

U Americi - se ne siluje svako s fakultetom. Dopusta se da covjek izabere i skromniju profesiju ali ce u njoj biti - vrh - sto zbog tehnologije, sto zbog toga sto se nece opterecavati glupostima kojima su optereceni 90% djecurlije i omladine u BiH.

Na kraju - dobices covjeka kojem informacija i nabiflano gradivo o nekom ratu i Ajfelovom tornju - ne znaci nista. To nije znanje. To je tri klika po google.com - danas. Ti da znas - npr. - pokrenula bi svoju firmu sad, i do 30-te godine, docekala da imas platu od 100.000 KM godisnje. Posteno.

To naravno - imas sansu u 0.1% da ostvaris (i ja isto tako, i svako drugi ko je prosjecno inteligentan - sto - jer sistem kako drzavni tako skolovanja - u kojem se stite neki starci dok se omladini ne dozvoljava da radi i bude placena vec se tjera u tor na fakultet koji im uzme svima 5 do 10 godina staza)...

Stoga - moras se zadovoljiti - s onim sto zivot pruza. Lazne utjehe. Da smo mi - ovo i ono. Mi ne znamo. To je kljuc. Ne mozemo reinventirati tocak. Za nas ono sto su skontali prije skoro 70 godina komunisti od kojih je najjaci bio bravar - je jos uvijek napredna misao.

Dakle - pusti ti price - prosjecnih gradjana BiH. Nase diplome ne priznaju - vani, nije to samo sto su komunisticke, vec iz rezima u kojima - su doktori nauka bili ljudi koji su proicirali klanja i koncentracione logore, umjesto da gledaju kako ce - u svojoj struci drzavu koja postoji u okvirima unaprijediti.

Stoga - mlada si ti jos djevojka, isla si u kremu Sarajevske skole, Drugu gimnaziju, tu su te silovali s matematikom kao i mene, upoznala si ljude koji ce danas sutra biti neko i nesto u BiH, ali to nije tako svugdje u BiH, i sto je najgore, i s tim - moras nastaviti dalje, se obrazovati - ali ne u sirini u generalno, vec naci, polje na kojem mozes dati svoj doprinos. A ne prodati se samo za puko prezivljavanje i sigurnu platu od mjeseca do mjeseca, sto ja znam da je tesko zenama jer svaka stremi vise familiji, nego tome da ona bude neki - segment drustva koji ce da probije barijere.

Kljuc je ovdje - sto je skolovanje u drugim zemljama - nesto cemu pojedinac mora da stremi i na cemu mora da istraje a kod nas - mozes upasti u sistem i biti u toj masini, i nauciti dosta, i proci - al' kad dodje vrijeme -da ti sam sebe, pokreces, da sam sebe - ucis, da sam sebe - treniras, da sam o problemima razmisljas, da sam prakticno nesto stvoris i napravis, da iz nista - kreiras nesto, e tu smo - nule.

I zbog toga, edukacija kod nas, treba sto vise stremiti ka tome - da djeca ne znaju - o Ajeflovom tornju - jer nece onda znati ni o cetnicima, balijama i ustasama, ali neka se osposobi da sutra nece morati gledati hoce li imati tri obroka, i krov nad glavom sa zanimanjem koje ima...

A Amerika je opet zemlja za sebe, od 300 miliona ljudi. Ne moze se BiH porediti s tim. Poredi se s Norveskom, Svedskom, Danskom. Te zemlje do 10 miliona ljudi, kao i Balticke - koje su prosle tranziciju iz teskog komunizma, u kakavu takvu danasnju EU. To nama moraju biti primjeri po kojima se trebamo modelirati.

sve stoji ovo.Ni ja ne bih bolje napisala.
Kod nas je npr problem, evo ja licno imam prijatelja koji ce sad treca godina prava a na prvoj godini je isao vanredno.I prvi ispit kad je bio, profesor ga je pitao "Kolega a sta vi radite u vanrednim" na sto mu je on rekao pa znate ja nisam imao dovoljan broj bodova.Da bi mu profesor poceo pricu o nasoj tuznoj realnosti.Naravno momak je zavrsio sve u roku i sad je redovan.
Al to ej poenta.Sto npr ne samo u Americi vec i nmegdje zapadnije od nas na ovom kontinentu ne gleda se imas li fax. Istina fax znaci mnogo ali koliko pametnijih ljudi ima bez faxa i sposobnijih ali kod nas se takvima ne daje sansa na zalost.Sto na zapadu nigdje necemo sresti.Samo mi se ponasamo tako zaostalo.
Mi ucimo i previse al vecinom nepotrebnih stvari. Dok se zaista u americi ili njemackoj djeca usmjeravaju od 8 razreda prema njihovim sklonostima u odredjena podrucja kod nas toga nema. Zato su oni svi sposobniji od nas,pametniji i nisu puno al sposobniji dakako.

I istina zavrsila sam Drugu i filovali su me matematikom da nisam mogla spavat od nje. Al to je greska. Ja ako sam drustveni smjer bila onda mi treba pustiti da se razvijam intelektualno u tom podrucju a ne da mucim muku sa matematikom. Mislim ne postoje dzabe valjda ti smjerovi,al ipak bas u Drugoj matematika je uvijek bila br 1. sto me jako nerviralo.
I jos milion primjera poput tog...

manijak1
Has thanked: 6 times

Post by manijak1 » 13/07/2007 01:05

Dobro :oops:

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 13/07/2007 01:19

ladyblue18 wrote:
Nosferatu wrote:
ladyblue18 wrote:

P.S.

Ne radi se o tome.

sve stoji ovo.Ni ja ne bih bolje napisala.
Kod nas je npr problem, evo ja licno imam prijatelja koji ce sad treca godina prava a na prvoj godini je isao vanredno.I prvi ispit kad je bio, profesor ga je pitao "Kolega a sta vi radite u vanrednim" na sto mu je on rekao pa znate ja nisam imao dovoljan broj bodova.Da bi mu profesor poceo pricu o nasoj tuznoj realnosti.Naravno momak je zavrsio sve u roku i sad je redovan.
Al to ej poenta.Sto npr ne samo u Americi vec i nmegdje zapadnije od nas na ovom kontinentu ne gleda se imas li fax. Istina fax znaci mnogo ali koliko pametnijih ljudi ima bez faxa i sposobnijih ali kod nas se takvima ne daje sansa na zalost.Sto na zapadu nigdje necemo sresti.Samo mi se ponasamo tako zaostalo.
Mi ucimo i previse al vecinom nepotrebnih stvari. Dok se zaista u americi ili njemackoj djeca usmjeravaju od 8 razreda prema njihovim sklonostima u odredjena podrucja kod nas toga nema. Zato su oni svi sposobniji od nas,pametniji i nisu puno al sposobniji dakako.

I istina zavrsila sam Drugu i filovali su me matematikom da nisam mogla spavat od nje. Al to je greska. Ja ako sam drustveni smjer bila onda mi treba pustiti da se razvijam intelektualno u tom podrucju a ne da mucim muku sa matematikom. Mislim ne postoje dzabe valjda ti smjerovi,al ipak bas u Drugoj matematika je uvijek bila br 1. sto me jako nerviralo.
I jos milion primjera poput tog...

Sto rece nosferatu mlada si cura i stvarno cu biti fin ovaj put. Medjutim, nemoj me shvatiti licno, ali tragicno je da neko od 18 godina ko je isao u drugu gimnaziju (koja ko biva vazi za elitnu skolu yeah right) tako malo zna o bilo cemu izvan svog malog svijeta i tako je zatvoren i izolovan.

Hajd sto nam starci zive u proslosti i mitovima, ali mene boli sto nam srednjoskolci ili studenti razmisljaju kao da je jos uvijek 1986. godina...isto kao da je vrijeme stalo. Nekako kao da su ostali u izolaciji.

Preporucujem ti da dodjes na moj faks pa da vidis sto su glupi svi...pa kad krenes uciti i pricati s njima sve ce ti biti jasno, ko i zasto i kako.

Povedi svog druga sa prava samo na jedan semestar...onako informacije radi.

Savjet: Dok se ne istrgnes iz zagrljaja mitova, mahalskih prica i balkanijade tesko da ce biti napretka.

pozdrav

danas

Re: Obrazujemo li se dovoljno

Post by danas » 13/07/2007 01:24

kruskimir wrote:Za te stvari ne treba čekati neku reformu univerziteta, otvaranje fakulteta u svojoj mjesnoj zajednici ili ulazak jupitera u blizance.

jupiter ce biti u blizancima za jedno 5 godina, sto je brzo :) :) :)

manijak1

Post by manijak1 » 13/07/2007 01:26

Dočim ako shvatimo suštinu Balkana nećemo vazda biti slugani zgaženi :oops: :oops: :oops: :D :D .....šta znači obrazujemo li se dovoljno ? ...... :D :D ja to vidim kao čovjek se uči i muči dok je živ.....još ako je specijalac za ekonomiju pravo i medicinu ......može se desiti da ga B.Štulić opjeva......djeco kad porastete prestanite kakiti u gaće.....i držite se sebe makar bili gori od svih.....jebo Ameriku :oops: i Amerikance :oops: ako to nisu oni baš .

Nosferatu
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

Post by Nosferatu » 13/07/2007 01:40

Vrlo konstruktivno, kolega manijak.

A sad, jedan muzicki intermezzo.

Dino Dvornik - Afrika, ovaj, Udri jace.

Udri jace, manijace,
Ubio te grom,
Otkad si me napastvovao,
U srcu si mom.

Udri jace, manijace,
Ti u ritmu tom,
Jer dok si me udarao,
Nastao bi lom.

Ne slusaj me, manijace,
Kad ti kazem stoj,
Jer ja zelim osjetiti,
Svaki misic tvoj.

Manijak, manijak,
To ne moze biti svak.
Kad ga vidim moje
Srce kuca tika-taka,

Kazem jace, jace, manijace,
Kazem jace, udri, manijace,

Djevojcice mlade,
Cuvajte vas brak,
Stuka zove kondora,
Ide manijak.
Svakoj ribi kad ga vidi,
Naglo skoci tlak,
I odozgo i odozdo,
On je pravi manijak.

On je dobar, on je jak,
On je pravi manijak,
Voli kozu, mrzi frak,
Gleda crtic Donald Duck.

Kazem, jace, jace, manijace.
Kazem, jace, udri, manijace.

manijak1

Post by manijak1 » 13/07/2007 01:55

:oops: Sve bi bilo dobro da je ovo napisala Infraredgodinfragodrted :D :D :D :D :D + 2 :D = :? :? :? :? :? :?
Štovano poštovani kolega Nosferatu, otkad nismo zakuhali? :D :D :D

Nosferatu

Post by Nosferatu » 13/07/2007 02:34

Ma ne kuham, vrucine velike.

Nego, napisi poneku i da nije, zamotana u hjeroglife, nije da nemas sta reci, jerbot, tesko je prekoraciti generacijski jaz, kat-kad, kad se pise zakukljito, medjutim, ti si za mene uvijek bio pozitivan mujjahid, iako ne i bas pozrtvovan.

nineac

Post by nineac » 13/07/2007 06:38

Meni su najinteresantnije ove price kako u americi djecu uce da boje baojanke u srednjoj skoli i slicna sranja. Ja kad dojem dole meni govore kako je meni lako jer sam u americi! kad te iste ljude pitam sto mi je lako, e to je vec jednacina sa dvje nepoznate.
ja sam isto isao u srednju skolu u BiH, pa na fax, i mi ne da se nemozemo porediti sa zapadnim demokratijama, nego je to uvreda za te drzave sto se mi uopce poredimo s njima.
Da se razumijemo, mi smo ineligentni, ali bas nismo savladali cas istorije kako se drzava i drustvo pravi, kao i cemu sluzi ta drzava i drustvo. Ovdje drzava daje ogromne pare da americko obrazovanje bude u toku sa trenutnim svjetskim desavanjima, a ako slucajno dozive pad u nekoj oblasti, oni jednostavno plate inzinjera iz druge zemlje kojem ovdje omoguce da radi i da svoje ideje ostvaruje. Problem BiH je sto studenti i uopce kreativni ljudi moraju da se uklope u ono sto je neko rekao da treba da izgleda tako i tako. Stoga, kada slucajno vam padne na pamet da se poredite sa amerikom, kao sto rece Nosferatu okrenite se zemljama koje su slicnije BiH, jer ako bi malo detaljnije analizirali sta je amerika, mogla bi vas glava zaboliti od informacija i brojeva, a amerika nije nastala tako sto su djeca bojala bojanke u srednjim skolama.
Tako isto i zapadna evropa!
Evo studenti u BiH, o cemu vi raspravljate na casovima, na kafama, na picu? Ja sam nekad bio predsjednik kucnog savjeta, i otisao u MZ da trazim da se asflatira ulica ispred zgrade, ja uso u MZ a oni raspravljaju o vanjskoj politici amerike! kad sam im rekao sto sam dosao, samo su me blijedo pogledali, i nastavili svoju pricu! Znaci, sto nas treba interesovati sta amerika ili francuska radi? Cak i ustavne promjene, ili reforma policije! Ne, mi trebamo raspravljati sto BiH nema auto put, sto svaki grad preko 50,000 stanovnika nema MRI (magnetnu rezonancu), sto se mora cekati 6 mjeseci za operaciju srca u Tuzli, tj, sto drzava neda pare Dr.Kabilu da napravi ogroman kardio centar koji bi bio svjetski poznat, sto sarajevski aerodrom ima tako malo veza sa evropom, te sto zimi avioni nemogu sletit (a mogu na evropske aerodrome sa slicnom klimom), i sl? To su pitanja oko kojih studenti trebaju da raspravljaju, da se kriticki ponasaju.
Moj savjet svim studentima dole je da ako mogu bar na kratko dodju vani da studiraju, bar jedan semestar kroz neke programe. Ja da sam na tvom mjestu lady18, ja bi na svaki konkurs se prijavio za razmjenu i slicno. Vjeruj mi, to ce ti biti vaznije nego pola ispita na fakultetu!

guardian

Post by guardian » 13/07/2007 07:07

ladyblue18 wrote:

P.S.

Dobitnici nobelovih nagrada i srednje skole koje su zavrsili (lista je u izradi):
http://en.wikipedia.org/wiki/Nobel_Priz ... ffiliation
Americke srednje skole (preciznije, one u NYC) jos uvijek dominiraju.

Vecinu nasih ljudi koji su u SAD otisli 90ih je tamo otjerala nevolja. Rijetko je ko od njih imao novca da kupi/iznajmi stan/kucu u krajevima gdje su locirane jako dobre drzavne skole (koje podsjecaju na one nase "usmjerene" gimnazije iz 80ih), ili da plati skolarinu za dobre privatne (a ima ih i losih, naravno). Pa zato ono sto ti prenose tvoji prijatelji ne mora biti i pravi odraz stvari, i definitivno ne zavrjedjuje generalizaciju...

Al' sve ovo (i sto citirah, a vala i sto napisah) je malo besmisleno -- zasto je potrebno gledati tako daleko od svog dvorista? Tempora postavi dobro pitanje u svom post scriptumu, pa necu da ponavljam za njom...

encian

Post by encian » 13/07/2007 07:42

ma evo ja sam vanka, i vidim da smo ipak mi imali bolje obrazovanje - ono generalno. sve na stranu, moj me fakultet naucio mnogo cemu, jedino bih voljela da sam naucila vise matematike i statistike, tacnije da sam tu matematiku i statistiku koristila tokom studija da je ne zaboravim. mada su vecini mojih kolega sa postdipl. ovdje integrali i derivacije spanska sela. tako da meni nije falilo znanja iz bilo kojeg predmeta da nastavim master na bilo kojem odsjeku. ipak postoji problem - nisam naucena da suzavam interesovanje nego da ga generalizujem, da ucim sto vise o svacemu umjesto da ISTRAZUJEM i SMISLJAM u onome sto mi se svidja. to je jedina prednost mojih kolega japanaca nada mnom. ipak mislim da uscumlic nije preradjen bez smisla i da je razdrmao mozak za neke druge stvari.

da, istina je da u americu u trecem srednje rade proporcije i da u japanu polaznici turistickog koledza ne znaju sta je lima, gdje je peru, a neki ni sta je peru. o poznavanju stranog jezika visoko obrazovanih da ne govorim. to mi je svakodnevna frustracija.

malo offtoic: gimnazije (prvu i drugu) elitnim nazivaju uglavnom ljudi koji nisu isli u njih. zapravo uvijek kazu "kobajagi elitna" ili sta slicno. ali ja sam u cijelom zivotu, iako sam pohadjala prvu, cula 5 puta da ljudi koji tamo rade i uce istu zovu elitnom :lol: . let's face it: ucenici gmnazija snalaze se jednako dobro na etf-u/eknomiji/necem trecem kao ucenici elektrotehnicke, ekonomske/neke trece skole ujedno posjedujuci mnogo za fakultet nepotrebnog znanja. :razz:

Deb's

Post by Deb's » 13/07/2007 09:35

encian wrote: let's face it: ucenici gmnazija snalaze se jednako dobro na etf-u/eknomiji/necem trecem kao ucenici elektrotehnicke, ekonomske/neke trece skole ujedno posjedujuci mnogo za fakultet nepotrebnog znanja. :razz:

Tačno tako, ev ja sam na etfu i stručni predmeti (kao i većini gimnazijalaca) su mi malo teži od matke, al ipak kad se sjedne može se uradit i naučit, al valja sjest.

ladyblue18 wrote:I istina zavrsila sam Drugu i filovali su me matematikom da nisam mogla spavat od nje. Al to je greska. Ja ako sam drustveni smjer bila onda mi treba pustiti da se razvijam intelektualno u tom podrucju a ne da mucim muku sa matematikom.

Mislim da malo pretjeruješ, na društvenom matka nije tolki bauk (znam to jer sam drugu završio prošle godine) i morala si je imati jer taj društveni smjer te priprema na upis na jededan od društveno orjentisanih fakultet. E pošto se ne zna koji ćeš ti fax upisati (unaprijed) moraš učiti sve što bi ti možda moglo zatrebati na nekom faxu, da npr upišeš ekonomiju (gdje imaju predmeti : matika i statistika na prvoj, te matematske metode na drugoj) vidjela bi koristi od matke. Nije matka tolko loša, ima i gorih stvari ;)
((moj 100.ti post :) ))

ladyblue18

Post by ladyblue18 » 13/07/2007 11:16

Ah meni je matematika bila problem vjeruj mi a imala sam 3.Emira te tjera da naucis sto je u neku ruku i dobro,ali vjeruj mi najvise sam vremena provela za matematikom.
I nije sad poenta kao da se mene "napada".Ja kazem ono sto sam cula i nisu to ni mahalske price,jer sam cula od ljudi koji su vani.
Ja nazalost jos nisam imala prilike da sama isprobam taj sistem skolovanja na zapadu pa pricam sa tacke gledista ove koju imam.
Jeste istina npr da se nas nijedan fakultet ne moze poredit sa nekim na zapadu.Na zapadu ne bi pustili da se npr 500 studenata upise na pravo,200 na medicinu ili sta vec.
A moguce da svi ovi koji su vani zele da se prikazu kao neki mangupi koji nista ne uce a znaju sve.
@nineac-ja da mogu ja bih sad isla vani negdje na studije ali nemam sansu.Mozda u buducnosti gledat neku stipendiju il te programe razmjene.Al opet razmjene su na godinu najvjerovatnije sto mi i ne odgovara jer ako cu vani onda hocu vani i da zavrsim fax.
Doduse imala sam ponudu da idem u Maleziju u K.L. da studiram al nisam. Jer licno Azija me ne privlaci nimalo iako imaju odlicne studente i mislim da se ne bih snasla kao npr u Americi koja je meni dosta interesantnija.
I ok sada ce opet neko da se javi da kaze kako sam primitivna,glupa sto nisam otisla etc...al eto.
Kao sto rekoh trebam imat direktan dodir sa zapadnim sistemima skolovanja da bih znala kolko mi ucimo,a kolko oni.

tempora

Post by tempora » 13/07/2007 11:51

encian wrote:ma evo ja sam vanka, i vidim da smo ipak mi imali bolje obrazovanje - ono generalno. sve na stranu, moj me fakultet naucio mnogo cemu, jedino bih voljela da sam naucila vise matematike i statistike, tacnije da sam tu matematiku i statistiku koristila tokom studija da je ne zaboravim. mada su vecini mojih kolega sa postdipl. ovdje integrali i derivacije spanska sela. tako da meni nije falilo znanja iz bilo kojeg predmeta da nastavim master na bilo kojem odsjeku. ipak postoji problem - nisam naucena da suzavam interesovanje nego da ga generalizujem, da ucim sto vise o svacemu umjesto da ISTRAZUJEM i SMISLJAM u onome sto mi se svidja. to je jedina prednost mojih kolega japanaca nada mnom. ipak mislim da uscumlic nije preradjen bez smisla i da je razdrmao mozak za neke druge stvari.

da, istina je da u americu u trecem srednje rade proporcije i da u japanu polaznici turistickog koledza ne znaju sta je lima, gdje je peru, a neki ni sta je peru. o poznavanju stranog jezika visoko obrazovanih da ne govorim. to mi je svakodnevna frustracija.

malo offtoic: gimnazije (prvu i drugu) elitnim nazivaju uglavnom ljudi koji nisu isli u njih. zapravo uvijek kazu "kobajagi elitna" ili sta slicno. ali ja sam u cijelom zivotu, iako sam pohadjala prvu, cula 5 puta da ljudi koji tamo rade i uce istu zovu elitnom :lol: . let's face it: ucenici gmnazija snalaze se jednako dobro na etf-u/eknomiji/necem trecem kao ucenici elektrotehnicke, ekonomske/neke trece skole ujedno posjedujuci mnogo za fakultet nepotrebnog znanja. :razz:

Enci, ne znam bas koliko i na koji nacin smo imali bolje obrazovanje.Znam samo, da moje steceno obrazovanje iz BiH, u Holandiji nije vrijedilo nista! Valjalo je poceti sve iznova.Od nule.Kao dijete koje se uci pisati i citati-sto zbog nepoznavanja jezika, sto zbog nepriznavanja diploma,sto opet zbog nepoznavanja skolskog sistema.
Ovo mi je drugi studij u Holandiji i mislim da sam dovoljno upoznata i sa ovim skolskim sistemom koji je trenutno u velikoj krizi no necu se osvrtati trenutno na isti nego na nas.Moram samo dodati, da je holandski skolski sistem prije 30 godina bio slican nasem i da je promjenjen te da je pokusaj pojednostavljivanja skolskog sitema otisao u krajnost-na koju se upucuju mnoge kritike.
Zavrsila sam srednju elektrotehnicku skolu u Sarajevu.Jos uvijek ne znam sta sam zavrsila.Ono sto mi se zasigurno nije moglo desiti u Holandiji, je to da na casovima prakse idem kupovati rum profesoru ili cistiti prostorije za praksu ili buljiti kroz prozor cekajuci da mi svane u momentu kada zvono oznaci kraj casa.Na casovima geografije morala sam nacrtati sto karata-heeej sto karata-sa svim mogucim karakteristikama jedne zemlje.
Na fakultetu sam prasila po mrtvoj materiji i trcala za knjigama do kojih je bilo tesko doci ili strepila pred profesorom srpsko-hrvatskog koji je i prije no sto si usao na ispit, zakljucio ocjenu.Francuski sam polozila tako sto sam sa profesoricom pricala o mackama! :?
Pricam znaci samo o svom slucaju, a time ne oslikavam kompletno BiH skolstvo.Moja zamjerka tom skolstvu bila je sterilnost po pitanju prakticnog sticanja znanja.I naravno, odnos nastavnika/profesora prema ucenicima!Doduse, proslo je od toga vec 15 godina i ja ne znam u kojoj mjeri je taj sistem promjenjen.
U Holandiji sam morala uciti i istovremeno teoriju primjenjivati u praksu.I iako imam mnogo zamjerki ovom skolskom sistemu, on mi je ipak omogucio da se profesionalno razvijam i da znam sta radim i o cemu pricam u momentu kada imam klijenta ispred sebe.Omogucio mi je da vodim slobodan dijalog sa profesorima i da im ne prilazim prvenstveno sa strahopostovanjem vec zeljom i smjeloscu da saznam vise i da mi se u tome pomogne.
Naravno, covjek se uci dok je ziv i niti jedna diploma ne oznacava profesionalnost po dobivanju iste.Niti jedan sistem nije perfektan ali on zasigurno ne moze oznaciti neciju inteligenciju jer ipak je sistem upitanju?Neko ce za vrijeme svoga skolovanja u ma kojem sistemu, dati sve od sebe ili jednostavno pokusati da iz svega izvuce maksimum a neko ce opet gledati da zavrsi taj dio zivota sto bezbolnije.
Meni se licno svidja sto u Holandiji ne postoji granica obrazovanja.Ljudi ne vide starosnu dob kao prepreku da sire svoje znanje i uce o onome sto ih interesuje.Jos mi se nije desilo da od Holandjana cujem pitanje:" A do kada se to ti mislis skolovati?" i " Zar ti vise nije dosta?" -a to nerijetko cujem od naseg svijeta, koji obrazovanje vidi kao odredjenu zivotnu fazu i odredjen rok.Sve izvan toga moze ti nedaj Boze utjecati na razum. ( naravno-sada malo i generalizujem)
Moj rodjak koji zivi u Norveskoj kaze kako mu ide na zivce sto Norvezani masovno pohadjaju kojekakve kurseve i zavrsavaju kojekakve fakultete i odsjeke koji eto po njemu nicemu ne sluze ili nikome ne trebaju. :roll:

Post Reply