Oboljenje bubrega kod bebe ...

Sve o zdravlju...
Post Reply
Ghostbusters

Oboljenje bubrega kod bebe ...

Post by Ghostbusters » 23/04/2011 21:33

Caoo svima. Imam sincica starog sest mjeseci, odkako se rodio ( drzavna bolnica) imao je nakve osipe po licu.Vodio sam ga doktorici Sefiki ( mnogi ce se sjetiti nje ) i tada mi je rekla da je beba pokupila neku bakteriju iz bolnice,stim da nisam mogao vise voditi malog njoj jer sam ja Novi Grad a gore Centar presao sam na dom zdravlja Vojnicko polje.Tamo je primao normalno vakcine i isao na preglede, nisu nista rekli za osip samo da je to normalno i da beba izbacuje iz sebe nesto ... Prije tri sedmice je dobio temperaturu ( sad ima sest mejseci ) koja ga je drzala sve na 38 konstantno promjenio sam tri pedijatra jedan mi kaze upala pluca, drugi nije nista zubici a treci mi kaze upala grla. Tako da je nekidan doktor Vildan dao mi uputnicu tri dana da nosimo urin na Ilidzu da bi poslije tih nalaza ustanovilo se da dijete ima bakteriju PROTEUS MIRABILIS.Dalje na upucuje na ultra zvuk mokracnih kanala, stim da se dugo ceka u Kosevu ja sam odma otisao kod doktorice Amele Mornjakovic-Franca gdje je zena uradila kompletan ulrta zvuk mokracnih kanala bubrega i td.. i gdje je ustanovila zakljucak slijedeci:

Nalaz na desnom bubregu odgovara znacima izrazene hidronefroze koja bi prema navedenim karakteristikama mogla biti uslovljena PVU stenozom.Osim ovoga vide se i znaci urinfekta na kanalnom sistemu oba bubrega.Preporucuje se konsultacija pedijatra nefrologa radi daljnje dg.Obrade

E ja sam odma sa tim nalazima otisao na Jezero nefrologu, gdje je doktorica pregledala dijete i preslusala.Ona nam je odma rekla da ponovimo nalaze urina koji se sve ukupno cekaju 10 dana poslije toga na Kliniku za radiologiju pa onda na institut za nuklearnu medicinu.Bojim se i strah me je pravo dali je neko imao sa ovom iskustva molim vas da se javite da me posavjetujete ova mi je doktorica rekla da ce morati operativni zahvat raditi ziv sam se isprepadao da sam na apaurinima . Dali je pametno da potrazim druge klinike van BiH znate kako je svak za svoje dijete zeli uciniti najbolje. plsss helpp

skojotovski

Re: Oboljenje bubrega kod bebe ...

Post by skojotovski » 23/04/2011 21:54

imas pp

Aldinag

Post by Aldinag » 07/06/2011 02:29

Draga mama,
zbog tebe sam se registrovala na ovom forumu. Prvo da ti kazem da nisi sama i nisi jedina sa takvim problemom kod bebe. Znam da se sekiras ali zapamti da su bebe veliki borci. Ovo ti govorim jer moj sin ima isti problem i borimo se s tim od samog rodjenja. On sada ima dvije godine i 7 mjeseci, zdrav je i nestasan djecak. Jos u trudnoci je otkriven problem sa bubrezima. Naime, moj sin ima urodjen megaureter obostrano (prosireni mokracni kanali sa opstrukcijama kod bubrega i kod mokracnog mjehura) sto je uzrokovalo refluks, hodronefrozu i zatajivanje funkcije bubrega. Vise je bilo izrazeno na desnoj strani i taj bubreg je stradao, ali nastavljena je borba za lijevi bubreg koji je radio 75%. Uslijedili su brojni nalazi: UZV, mikcija, scintigrafija, intravenozna urografija, cistoskopija...ne znam vise ni kako su se zvali. Sve je hrabro podnosio, moj mali junak. Imao je cetiri operacije, prve tri kojima su otklonjene opstrukcije na ureteru lijevo kojima je rijesen refluks, hidronefroza i poboljsana funkcija bubrega sa 75% na 95%, a cetvrta je bila vadjenje nefunkcionalnog desnog bubrega. Sve je podnosio odlicno, oporavljao se brzo. Doktor je bio prezadovoljan. Sve ovo ti pisem jer znam kako se osjecas i kroz sta sve prolazis, a na netu nema bas puno tekstova o ovom problemu kod nas, mislim u BiH, o hidronefrozi, inace o bubreznim opstrukcijama. Samo ti mogu reci da sve ovisi o stanju duha, vi roditelji ne smijete moralno pasti u svemu tome, morate biti optimisti jer djeca su veliki borci, vidjeces da ce sve biti dobro na kraju. Znam da sada uvijek pipas bebino celo da provjeris ima li temperaturu i mirises pelene zbog upale mokracnih kanala. Taj strah te nikad nece napustiti ali moras stalno sebi govoriti da to nije nikakva bolest, nego opstrukcija koja se mora lijeciti ili otkloniti i to je to, dijete ce imati normalan zivot. Ja nisam iz Sarajeva, iz Hercegovine sam i mogu ti preporuciti doktora koji je operisao mog sina svaki put, koji mu je zivot spasio. Prof. dr. Ante Kvesic, djeciji hirurg, direktor klinicke bolnice Bijeli brijeg u Mostaru i dr. Vesnu Brkic, pedijatar nefrolog, sef pedijatrije u istoj bolnici. To je dvoje predivnih ljudi koji svakodnevno rjesavaju ovakve probleme kod beba. Znam da se radi o dva razlicita kantona, to je kao da ti predlazem lijecenje u drugoj drzavi sto se tice papirologije i placanja ali stvarno su strucnjaci i mislim da bi bilo najbolje da ti dr. Vesna pregleda dijete ili pogleda nalaze koje imas. Ne potcjenjujem nijednog doktora ali ovaj problem koji imaju nasa djeca je dosta rijedak i veliki broj pedijatara se nije susreo s time, pa te onda salju od jednog do drugog doktora, a u sustini nisu sigurni za dijagnozu. Moj sin je imao jaku upalu mokracnih kanala jos kao dvomjesecna beba i nas pedijatar u Domu zdravlja mu je prepisao 16 injekcija, po dvije dnevno. Nakon toga nalaz urina nije bio dobar, leukociti su bili znatno poviseni ali misljenje naseg pedijatra je bilo da nastavim sa cajevima i da to prolazi. Zamisli!! Srecom, u svemu tome imali smo termin za intravenoznu kod dr. Vesne i kad je ona samo vidjela bebu, kako je blijed i slab, odmah nas je ostavila u bolnici i uradila ponovo nalaze i krvi i urina. Nalazi su bili losi, leukociti poviseni, a zeljezo i natrij u krvi daleko ispod minimuma. S njenom terapijom i 3 doze infuzije dijete je za 3 dana bilo preporodjeno, nalazi puno bolji, oporavljao se odlicno. Ovim svojim primjerima i iskustvom, zelim ti samo reci da se ne predajes, da vjerujes da ce sve biti dobro i da nadjes snage u sebi da sve to prebrodis sabrano jer djetetu je najpotrebnija tvoja beskrajna ljubav i smirenost. Nakon prve operacije mog sina (operisan je s 4,5 mjeseca) kad su ga dovezli iz sale, onako malenog i uplakanog, sa kateterom i svim cjevcicama, samo sam rekla: Boze, kako cu ja sve to sacuvati da se ne pomjeri, da se ne iscupa?!Sestra koja ga je dovezla iz sale samo mi je rekla: ti si majka, a majka sve moze! Imas ti to u sebi- majka si, a majka sve moze!

Aldinag

Post by Aldinag » 07/06/2011 13:15

Izvini Ghostbasters, na prvu sam mislila da pise mama, a ne otac. U svakom slucaju zelim vam puno srece i brzo rjesavanje problema kod bebe. Ne mogu vam reci da ce sve preko noci proci, ceka vas more nalaza i pretraga, ali samo hrabro, djeca su veliki borci. Kad zavrsite kompletne nalaze i doktor bude imao jasnu sliku vaseg problema, ne mora znaciti da ce beba na operaciju, hidronefroza je stepenovana od I do IV, samo III i IV stepen se lijece hirurski. O tome najvise ima na sajtu poliklinika Helena. Ako vam nekako mogu pomoci, rado bih to ucinila jer znam kako je nama bilo kad smo prolazili kroz sve to. Vidjecete da ce sve biti dobro na kraju, ako Bog da.
Lijep pozdrav!

Post Reply