Obnova -Savjet

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
madFlava

Obnova -Savjet

Post by madFlava » 13/09/2011 17:24

Imam problem i ne znam sta da radim, pa ako ko ima kakav normalan savjet neka pripomogne.
Najvjerovatnije ce mi se desiti da moram obnovit prvu godinu 2.put i ne znam da li je to normalno,da li je do mene ili ne znam sta je.Kada sam prvi put obnovio znao sam da sam pogrijesio i gdje sam grijesio,i rekao sam da cu ispravit te greske,ali nisam ih kako treba ispravio i sada cu vjerovatno 2.put obnovit.Osjecam se tako glupo,fali mi jedan ispit a necu ga polozit.Staru sam razocarao samo tako i trenutno ne znam sta radim ni da mislim.Da li da nastavim ili ne nastavim?!Da li treba da se osjecam glupo ili ne?Ne znam sta bi drugo studiro osim ovog,ne vidim se ni u cem drugom,samo eto fali neka caka u citavoj toj prici. :? :? :roll: :shock: Kad pogledam neki drugovi su vec dali sve u roku,a ja zapeo na 1. godini.Da li je to znak da trebam odustat? :? :shock:

imal ko kakav savjet... :skoljka:

MAN-lion's coach
Been thanked: 5 times

Re: Obnova -Savjet

Post by MAN-lion's coach » 13/09/2011 17:41

madFlava wrote:Imam problem i ne znam sta da radim, pa ako ko ima kakav normalan savjet neka pripomogne.
Najvjerovatnije ce mi se desiti da moram obnovit prvu godinu 2.put i ne znam da li je to normalno,da li je do mene ili ne znam sta je.Kada sam prvi put obnovio znao sam da sam pogrijesio i gdje sam grijesio,i rekao sam da cu ispravit te greske,ali nisam ih kako treba ispravio i sada cu vjerovatno 2.put obnovit.Osjecam se tako glupo,fali mi jedan ispit a necu ga polozit.Staru sam razocarao samo tako i trenutno ne znam sta radim ni da mislim.Da li da nastavim ili ne nastavim?!Da li treba da se osjecam glupo ili ne?Ne znam sta bi drugo studiro osim ovog,ne vidim se ni u cem drugom,samo eto fali neka caka u citavoj toj prici. :? :? :roll: :shock: Kad pogledam neki drugovi su vec dali sve u roku,a ja zapeo na 1. godini.Da li je to znak da trebam odustat? :? :shock:

Ako hoćeš definitivno da zabetoniraš i produbiš razočarenje kod mame, sebe i sve okolo sebe odustani.

sophieEl

Post by sophieEl » 13/09/2011 17:49

Šta studiraš?

madFlava

Post by madFlava » 13/09/2011 17:54

sophieEl wrote:Šta studiraš?

etf!

madFlava

Post by madFlava » 13/09/2011 17:57

MAN-lion's coach wrote:
madFlava wrote:Imam problem i ne znam sta da radim, pa ako ko ima kakav normalan savjet neka pripomogne.

Ako hoćeš definitivno da zabetoniraš i produbiš razočarenje kod mame, sebe i sve okolo sebe odustani.

ma ne zelim to,ali mi trebaju odgovori na ova pitanja,totalno sam isprepadan nesto. :?

Phosphorus

Post by Phosphorus » 13/09/2011 18:03

Samo se saberi i vidi na šta trošiš vrijeme i imaš li ikakve koristi od toga...
Jer care nisi glup, idi na predavanja i budi u toku. Vrijeme je blago i nepovratno je...

sophieEl

Post by sophieEl » 13/09/2011 18:03

madFlava wrote:
sophieEl wrote:Šta studiraš?

etf!

TP zeza aa?

madFlava wrote:Da li treba da se osjecam glupo ili ne? Ne znam sta bi drugo studiro osim ovog,ne vidim se ni u cem drugom,samo eto fali neka caka u citavoj toj prici. :? :? :roll: :shock: Kad pogledam neki drugovi su vec dali sve u roku,a ja zapeo na 1. godini.Da li je to znak da trebam odustat? :? :shock:

Nisi glup (znam bar 5-6 ljudi -tvoja generacija- koji su fkt pametni pa im ne ide) i ako se ne vidiš ni u čemu drugom onda nemoj odustajati :)
Sretno!

ema_

Post by ema_ » 13/09/2011 18:06

Nema odustajanja.

Jel to konačno da možeš sada dati taj ispit? Znam da nekim fakultetima ima neki rok gdje se plaća po ispitu :zoka: .

Ako ne možeš sada dati, upiši obnovu, a uporedo prati predavanja druge godine, ako prof. dozvoljavaju, tako da ranije počneš spremati gradivo.

madFlava

Post by madFlava » 13/09/2011 18:10

ema_ wrote:Nema odustajanja.

Jel to konačno da možeš sada dati taj ispit? Znam da nekim fakultetima ima neki rok gdje se plaća po ispitu :zoka: .

Ako ne možeš sada dati, upiši obnovu, a uporedo prati predavanja druge godine, ako prof. dozvoljavaju, tako da ranije počneš spremati gradivo.

ma nema vise rokova. :sad:
Hvala pokusacu tako,vidjet da upratim i drugu godinu a ovo sto je ostalo iz prve da dadnem odmah.
Osjecam isto ko da je kasno sad,da pokusam ponovo to. :? i pogotov jer je stara vjerovala u mene al et :|

Rosebud_

Post by Rosebud_ » 13/09/2011 18:13

Slazem se s ostalima, najgore bi bilo odustati, pogotovo jer se radi o jednom predmetu, da je vise pa hajde... Ali ni tada ti to nije opravdanje. Jesi li pokusao sa instrukcijama? Ako znas neke od studenata sa starijih godina ili tvoje kolege koji su polozili ispit, pitaj i njih za pomoc, da ti pojasne sta ti nije jasno u vezi sa tim predmetom i gradivom.

Najlakse je odustati, ti se samo trebas dobro psihicki odmoriti, shvatiti da te puno gorih stvari u zivotu moze zadesiti od toga da obnovis godinu, i da je najvaznije sacuvati psihicki mir, u smislu da ne brines previse, pa se i razbolis... Ovo sam sad otisla predaleko, ali poenta ostaje ista. Samo laganini, nova godina, nova nafaka. Posto imas samo jedan predmet da ucis, ostace ti dovoljno vremena za neke druge aktivnosti, nadji neki fin hobi koji smiruje, nesto zanimljivo da radis, i vidjeces da ces se hem odmorit, hem prestat brinut, hem ces polozit taj predmet.

Mozda sam fulila nekih detalja, jer nam nisi rekao ni o kojem se predmetu radi, ni razlogu zbog kojeg ne mozes da prodjes, ni o tome da li ustvari dovoljno ucis (mozda previse vremena trosis na druge stvari) itd.

U svakom slucaju, sretno! :thumbup:

Rosebud_

Post by Rosebud_ » 13/09/2011 18:15

I zaboravih, samo jedno pitanje za one koji su upoznati - koliko puta se moze obnoviti jedna godina (nebitno prva, druga ili treca, osim ako nema razlike po tom pitanju), prije nego se izgubi pravo na studiranje? Ili status redovnog studenta.

ema_

Post by ema_ » 13/09/2011 18:15

Ma daj, kakvi kasno ;-) Nemaš sto godina :) , uostalom malo je njih koji su sa 18 bili ekstra zreli i pametni pa da je sve išlo glat.

Ovu godinu dobro iskoristi, i pokušaj zadovoljiti svoje na neki drugi način, da te shvate za ozbiljnoga :) .

madFlava

Post by madFlava » 13/09/2011 18:21

Rosebud_ wrote:Slazem se s ostalima, najgore bi bilo odustati, pogotovo jer se radi o jednom predmetu, da je vise pa hajde... Ali ni tada ti to nije opravdanje. Jesi li pokusao sa instrukcijama? Ako znas neke od studenata sa starijih godina ili tvoje kolege koji su polozili ispit, pitaj i njih za pomoc, da ti pojasne sta ti nije jasno u vezi sa tim predmetom i gradivom.

Najlakse je odustati, ti se samo trebas dobro psihicki odmoriti, shvatiti da te puno gorih stvari u zivotu moze zadesiti od toga da obnovis godinu, i da je najvaznije sacuvati psihicki mir, u smislu da ne brines previse, pa se i razbolis... Ovo sam sad otisla predaleko, ali poenta ostaje ista. Samo laganini, nova godina, nova nafaka. Posto imas samo jedan predmet da ucis, ostace ti dovoljno vremena za neke druge aktivnosti, nadji neki fin hobi koji smiruje, nesto zanimljivo da radis, i vidjeces da ces se hem odmorit, hem prestat brinut, hem ces polozit taj predmet.

Mozda sam fulila nekih detalja, jer nam nisi rekao ni o kojem se predmetu radi, ni razlogu zbog kojeg ne mozes da prodjes, ni o tome da li ustvari dovoljno ucis (mozda previse vremena trosis na druge stvari) itd.

U svakom slucaju, sretno! :thumbup:

Ne znam nekako sam bjezao od tih instrukcija,jer sam smatrao da znam gradivo.Nije da mi je nejasno,nego mi ne lezi gradivo toliko(radi se o matematici,nije frka u zadacima nego u teoriji).Problem je sto sam vec jednom obnovio i evo sad cu vjerovatno jos jednom.Mozda ovo sto ucim nije dovoljno,al trudio sam se.Gorak osjecaj nekakav. :?

Not My Idea

Post by Not My Idea » 13/09/2011 18:22

Iz licnog iskustva:

Studirala sam na jednom faxu, obnovila prvu godinu, dosla iduca i ja opet trebam obnovit.
Sjednem sama sa sobom, dobro razmislim. Vidim, ovo ne ide jer da ide dala bi uslov bar iz drugog puta. Dosta toga sam razmotrila i odlucim se ispisat i pokusat s drugim faxom. Evo me sad, trebam krenut na 4. godinu, u roku. Nikad se nisam pokajala.

Skontaj, ETF je tezak fax. Ti si na pragu da 3 godine izgubis na prvoj godini. Hoces li ostale u roku dat? Hoces li bit toliko jak i uporan? Trebas bit iskren sa sobom, jer godine odose i ne cekaju nikog.

madFlava

Post by madFlava » 13/09/2011 18:37

Not My Idea wrote:Iz licnog iskustva:

Studirala sam na jednom faxu, obnovila prvu godinu, dosla iduca i ja opet trebam obnovit.
Sjednem sama sa sobom, dobro razmislim. Vidim, ovo ne ide jer da ide dala bi uslov bar iz drugog puta. Dosta toga sam razmotrila i odlucim se ispisat i pokusat s drugim faxom. Evo me sad, trebam krenut na 4. godinu, u roku. Nikad se nisam pokajala.

Skontaj, ETF je tezak fax. Ti si na pragu da 3 godine izgubis na prvoj godini. Hoces li ostale u roku dat? Hoces li bit toliko jak i uporan? Trebas bit iskren sa sobom, jer godine odose i ne cekaju nikog.

Ne znam odgovor na tvoja pitanja.Nadam se da ce ici bolje jer ide mi vecina ostalih predmeta ,ali na tom predmetu sam zapeo evo sace druga godina.Da li vrijedi da ostajem i pokusavam dalje ili da odustanem?Kako da ne razocaram mater? :cry:

ema_

Post by ema_ » 13/09/2011 18:40

Pa svakako su promašeni ovogodišnji upisi na druge fakultete, tako da svakako može obnavljati ovu godinu, a do idućih upisa skontati da li bi nešto drugo upisao..

nermin9200

Post by nermin9200 » 13/09/2011 18:43

ema_ wrote:Pa svakako su promašeni ovogodišnji upisi na druge fakultete, tako da svakako može obnavljati ovu godinu, a do idućih upisa skontati da li bi nešto drugo upisao..

pametan savjet, drug daj sebi jos jednu sansu i sretno :thumbup:
budes li odustajo na svakom panju u zivotu nesh nista postic :mrgreen:
da dodam: zelis li se zaista u zivotu baviti elektrotehnikom? ako zelis, onda nemas sta razmisljat... ako ne, idemo dalje :mrgreen:

Not My Idea

Post by Not My Idea » 13/09/2011 18:48

madFlava wrote:
Ne znam odgovor na tvoja pitanja.Nadam se da ce ici bolje jer ide mi vecina ostalih predmeta ,ali na tom predmetu sam zapeo evo sace druga godina.Da li vrijedi da ostajem i pokusavam dalje ili da odustanem?Kako da ne razocaram mater? :cry:

nema tu mjesta za tuzne smajlije. nema mjesta za takva pitanja.
ti vrlo dobro znas kako da ne razocaras mamu. sjedi i uci. ne pravi od tuge nauku.
kao sto je ema_ rekla, sad si zakasnio na upis drugog fakulteta ergo pokusaj to rijesit, nemas sad sta izgubit...
zacrtaj sebi-da polozis sve ispite koji su ti ostali u januaru/februaru. ako ne uspijes, ispisi se-tebi to ne ide i tacka. postedi mamu placanja jos jednog semestra.

madFlava

Post by madFlava » 13/09/2011 18:49

nermin9200 wrote:
ema_ wrote:Pa svakako su promašeni ovogodišnji upisi na druge fakultete, tako da svakako može obnavljati ovu godinu, a do idućih upisa skontati da li bi nešto drugo upisao..

pametan savjet, drug daj sebi jos jednu sansu i sretno :thumbup:
budes li odustajo na svakom panju u zivotu nesh nista postic :mrgreen:
da dodam: zelis li se zaista u zivotu baviti elektrotehnikom? ako zelis, onda nemas sta razmisljat... ako ne, idemo dalje :mrgreen:

hvala,odgovor je potvrdan.

Strpljiva

Post by Strpljiva » 13/09/2011 18:54

madFlava wrote:Ne znam odgovor na tvoja pitanja.Nadam se da ce ici bolje jer ide mi vecina ostalih predmeta ,ali na tom predmetu sam zapeo evo sace druga godina.Da li vrijedi da ostajem i pokusavam dalje ili da odustanem?Kako da ne razocaram mater? :cry:

Ne brini ti za mamu. Možda je sada razočarana, ali zaboravit će to brzo. drugi će nam lakše oprostiti, nego mi sami sebi. Ako ne želiš mijenjati fakultet, onda iskoristi ovu godinu da porazgovaraš sa sobom. Sigurna sam da problem nije u materiji koju izučavaš ili fakultetu, nego u tebi. Možda se nesvjesno podcjenjuješ, pa sabotiraš uspjeh. Manjak samopouzdanja, nesigurnost i sl. Upiši obnovu, položi to što ti je ostalo iz prve i radi na sebi. Samo ne odustaj. To je najlakše. Hrabrost je ustati posle i koračati dalje. Dokaži i sebi i drugima da možeš. Snaga je negdje u tebi, potraži je.

Da ne dužim, mama će se kratko ljutiti i zaboraviti. Njoj je najbitnija tvoja sreća. A ova neodlučnost sada ubija i tebe i nju. Ustani i bori se.

madFlava

Post by madFlava » 13/09/2011 18:56

Not My Idea wrote:
madFlava wrote:

nema tu mjesta za tuzne smajlije. nema mjesta za takva pitanja.
ti vrlo dobro znas kako da ne razocaras mamu. sjedi i uci. ne pravi od tuge nauku.
kao sto je ema_ rekla, sad si zakasnio na upis drugog fakulteta ergo pokusaj to rijesit, nemas sad sta izgubit...
zacrtaj sebi-da polozis sve ispite koji su ti ostali u januaru/februaru. ako ne uspijes, ispisi se-tebi to ne ide i tacka. postedi mamu placanja jos jednog semestra.

pa da tako ce i biti,nadam se da ce se uspjet rijesiti.Al da li treba da me bude sramota sto cu obnovit drugi put,kad pogledam drugove iz moje generacije,neki su vec presli na trecu godinu :?:

madFlava

Post by madFlava » 13/09/2011 18:57

Strpljiva wrote:
madFlava wrote:Ne znam odgovor na tvoja pitanja.Nadam se da ce ici bolje jer ide mi vecina ostalih predmeta ,ali na tom predmetu sam zapeo evo sace druga godina.Da li vrijedi da ostajem i pokusavam dalje ili da odustanem?Kako da ne razocaram mater? :cry:

Ne brini ti za mamu. Možda je sada razočarana, ali zaboravit će to brzo. drugi će nam lakše oprostiti, nego mi sami sebi. Ako ne želiš mijenjati fakultet, onda iskoristi ovu godinu da porazgovaraš sa sobom. Sigurna sam da problem nije u materiji koju izučavaš ili fakultetu, nego u tebi. Možda se nesvjesno podcjenjuješ, pa sabotiraš uspjeh. Manjak samopouzdanja, nesigurnost i sl. Upiši obnovu, položi to što ti je ostalo iz prve i radi na sebi. Samo ne odustaj. To je najlakše. Hrabrost je ustati posle i koračati dalje. Dokaži i sebi i drugima da možeš. Snaga je negdje u tebi, potraži je.

Da ne dužim, mama će se kratko ljutiti i zaboraviti. Njoj je najbitnija tvoja sreća. A ova neodlučnost sada ubija i tebe i nju. Ustani i bori se.

hvala na savjetima.Imam manjak samopouzdanja i nesigurnosti sto se tice ucenja i toga.
:thumbup: :thumbup:

Not My Idea

Post by Not My Idea » 13/09/2011 19:00

madFlava wrote:pa da tako ce i biti,nadam se da ce se uspjet rijesiti.Al da li treba da me bude sramota sto cu obnovit drugi put,kad pogledam drugove iz moje generacije,neki su vec presli na trecu godinu :?:

neces daleko dogurat ako budes gledao sta ce drugi rec.
umjesto da se brines za njihove komentare, stigni ih..

sretno u ucenju, budi uporan i pusti se foruma..

acad

Post by acad » 13/09/2011 20:04

Ponavljanje je majka znanja.

electric

Post by electric » 13/09/2011 21:19

moj najiskreniji savjet da se prihvatish knjige jer vjeruj mi da si dovoljno uchio sigurno bi polozhio,priche poput onih uchio sam,a nisam polozhio vjeruj mi mozesh da prodajesh samo starijim ljudima odnosno ljudi ciji je max domet srednja skola da li spletom okolnosti ili jednostavno im je i to bilo previshe,zato ako stvarno mislis da je etf za tebe da to volish sjedi i uchi i mani se Fejsa mani se neta il to svedi sat ili dva eventualno dva takodje bi ti savjetovo da nadjes drustvo koje zaista uchi jer vjeruj mi nisi svjestan koliko drustvo ima utjecaj nadam se da ces ovaj savjet shvatiti najdobronamjernije:D

Post Reply