Objektivnost ?

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
Skijaš
Been thanked: 14 times

#1 Objektivnost ?

Post by Skijaš » 11/09/2011 09:50

Možete li zamisliti nekog nezavisnog analitičara koji 1944-te godine u Vašingtonu izražava žaljenje jer se u američkim medijima ne daje jednak tretman Hitlerovoj politici i službenom stavu Vašingtona ? Ili recimo kad su Rusi izvukli tenkove na granicu sa SFRJ, spremni za invaziju, jesu li jugoslovenski mediji bili obavezni Staljinu i Titu ponuditi istu minutažu ? Kada čujemo revizionističke stavove kojim se broj ubijenih Jevreja u konclogorima bezobrazno minimizira, trebamo li to ipak, objektivnosti radi, prihvatiti kao legitiman stav ?

Šta je u stvari objektivnost ? Sanja Vlaisavljević, Šačir Filandra i još nekoliko džepnih intelektualaca, bi da nas uvjere kako želeći da budemo objektivni, moramo relativizirati ispravnost svojih stavova i staviti ih u istu ravan sa šovinističkim i ksenofobnim idejama jednog HDZ-a ili SNSD-a. Kod njih objektivnost nije alat kojim se dolazi do ispravnog zaključka, naprotiv, za njih objektivnost znači da uopšte ne smijemo doći do zaključka. A to je dame i gospodo, drugovi i drugarice, braćo i sestre, izjednačavanje strana.

Kao što bi Šačira i Sanju sikterisali u Vašingtonu 1944-te, nikakve su šanse da njihove gluposti puste korijen ovdje i sada. Mi trebamo biti objektivni, ali ne da bi do unedogled izjednačavali strane nego da bi došli do zaključka koju političku opciju treba podržati. Mi koji podržavamo suživot i toleranciju nemamo sumnje u svu pogrešnost politike onih koji siju mržnju i nećemo se pomiriti sa izjednačavanjem strana. Tolerisanje netolerancije nije stabilan temelj na kojem se može graditi sređeno društvo.

madner
Has thanked: 16 times
Been thanked: 133 times

#2 Re: Objektivnost ?

Post by madner » 11/09/2011 10:12

Ukoliko nisu svi stavovi jednaki, ako nije svejedno i ako postoji pozitivno i negativno potpuno si u pravu.

Dakle svaki sovinista ima pravo da kaze da je sovinista i svako normalan ima pravo da mu kaze da je kreten zbog tih stavova.

prljavi Hare
Has thanked: 26 times
Been thanked: 76 times

#3 Re: Objektivnost ?

Post by prljavi Hare » 11/09/2011 11:46

Na sve antidržavne,separatističke i ideje aparthejda treba imati nultu toleranciju.Agresija na našu zemlju,
koju mi još zovemo "ratom" je tipičan primjer odbrane ispravnih i naprednih ideja protiv onih drugih,u
suštini fašističkih i zločinačkih,tako da je rat u BiH za razliku od mnogih drugih,bio tipična borba dobra i zla,
iako se agresorski mediji satraše da sve što se događalo predstavi na drugi način,da se stvari izjednače!
To što je i u našim redovima bilo budala koji počiniše zločine,ne mijenja ništa,mi smo se sa njima još u
toku rata obračunavali i za razliku od četnika i HDZ-ovih jurišnika,ne veličamo takve likove,naprotiv.
S druge strane,ne možeš tipovima poput Avdića,Sanje,Filandre i sličnim zabraniti da iznose svoje mišljenje,
zaboga bio bi to udar na slobodu medija.Tako da njihova pisanja i izjave govore više o njima samima,
nego o objektivnosti i istini!

vivaldi

#4 Re: Objektivnost ?

Post by vivaldi » 11/09/2011 12:10

madner wrote:Ukoliko nisu svi stavovi jednaki, ako nije svejedno i ako postoji pozitivno i negativno potpuno si u pravu.

Dakle svaki sovinista ima pravo da kaze da je sovinista i svako normalan ima pravo da mu kaze da je kreten zbog tih stavova.

Upravo tako. Kod nas je u sustini najprisutnija hinjska diskriminacija. Od strane politicara, malo je primjera otvorenog sovinizma, a na kraju krajeva to ni na zapadu nije rjeseno.

Skijaš

#5 Re: Objektivnost ?

Post by Skijaš » 11/09/2011 12:32

vivaldi wrote:
madner wrote:Ukoliko nisu svi stavovi jednaki, ako nije svejedno i ako postoji pozitivno i negativno potpuno si u pravu.

Upravo tako. Kod nas je u sustini najprisutnija hinjska diskriminacija. Od strane politicara, malo je primjera otvorenog sovinizma, a na kraju krajeva to ni na zapadu nije rjeseno.
Na Zapadu ne možeš :
1. negirati holokaust
2. reći kako ti ne mogu suditi ljudi jedne ili druge etničke, odnosno vjerske pripadnosti
3. prijetiti jednostranim stavljanjem zakona o državnoj policiji van snage
itd

Odnosno možeš ali ti u tom slučaju ne može pomoći petsto Sanja Vlaisavljević.

Rimad

#6 Re: Objektivnost ?

Post by Rimad » 11/09/2011 12:50

Je li iko upoznao tu Sanju V. ? Da znate o kakvoj se neozbiljnoj i intelektualno nedorasloj osobi radi, ne biste ni sekunde trošili na nju. Žao mi je @Skijaš što je uzimaš u usta, jer si dosta iznad nje i nije vrijedna toga (iako tebe nisam upoznao).

Ne želim ovdje da iznosim detalje, jer ne bi bilo ukusno, ali stvarno ne trošite puno vremena oko nje.

vivaldi

#7 Re: Objektivnost ?

Post by vivaldi » 11/09/2011 13:14

Skijaš wrote:Na Zapadu ne možeš :
1. negirati holokaust
2. reći kako ti ne mogu suditi ljudi jedne ili druge etničke, odnosno vjerske pripadnosti
itd

Na zapadu mozes zapaliti hrpu Kurana, jel to tebi normalno?
Na zapadu mozes ismijavati Poslanika Muhameda kroz karikature, jel to tebi normalno?
Na zapadu mozes zabraniti gradnju dzamija, jel to tebi normalno?
na zapadu mozes zabraniti burke, jel to tebi normalno?
Na zapadu nacisti i KKK bez problema organizuju setnje i mitinge, jel to tebi normalno?
Na zapadu britanski princ Harry na party dodje ovako obucen, jel to tebi normalno?

Image

Uploaded with ImageShack.us

S druge strane, u nekim drugim zemljama ako te ufate s pivom u ruci zavrsite ces na vjesalima. jel to normalno?
Ako se poljubis s curom na ulici dobit ces 50 udaraca bicem, jel to normalno?

Razne zemlje, razni zakoni.

Meni se iskreno sve to gadi, ali boli nekoga sta ja mislim.

Skijaš

#8 Re: Objektivnost ?

Post by Skijaš » 11/09/2011 13:35

vivaldi wrote:
Skijaš wrote:Na Zapadu ne možeš :
1. negirati holokaust
itd

Na zapadu mozes zapaliti hrpu Kurana, jel to tebi normalno?
Na zapadu mozes ismijavati Poslanika Muhameda kroz karikature, jel to tebi normalno?
Na zapadu nacisti i KKK bez problema organizuju setnje i mitinge, jel to tebi normalno?
Na zapadu britanski princ Harry na party dodje ovako obucen, jel to tebi normalno?
Ništa od nabrojanog nije nešto što ozbiljni ljudi u tim zemljama predstavljaju kao relevantan pogled. Jedno je braniti slobodu da se Muhameda može ismijavati, drugo je tražiti da se to ismijavanje prihvati kao legitiman politički stav. A to Sanja pokušava, mržnju predstaviti kao relevantan politički stav kojeg mi trebamo uvažiti i dati mu prostora na FTV-u.
Na zapadu mozes zabraniti gradnju dzamija, jel to tebi normalno?
Naravno da nije, nadam se da nam ti to nećeš pokušati predstaviti kao normalno. Ako se na Zapadu nađe anomaliju u inače tolerantnom političkom sistemu, to ne možeš predstavljati kao argument da je širenje mržnje u BiH OK. Ja sam naveo pozitivne primjere na Zapadu oko kojih se obojica slažemo da su ispravni, ti navodiš negativan jer ga pokušavaš predstaviti prihvatljivim i za naše podneblje ili ima neko drugo objašnjenje ?
na zapadu mozes zabraniti burke, jel to tebi normalno?
To je stvar bezbjednosti.

vivaldi

#9 Re: Objektivnost ?

Post by vivaldi » 11/09/2011 14:10

Ma kakav je Sanja faktor boga ti????

Pa upali tv. Svakog dana na bilo kojem kablovskom programu naci ces bezbroj budala sa hrpom nekih titula , od profesora, politicara do onog blente Galijana ili kako se vec zove onaj kreator nacista, sa suludim idejama. I sve to ide u eter.

Ovde su se djeca ubijala prije 15 godina. Nakon toga, kako da me Sanja pricom sokira zivota ti????????? Ne samo Sanja, bilo ko. Vise me nista ne moze sokirati.

vivaldi

#10 Re: Objektivnost ?

Post by vivaldi » 11/09/2011 14:16

Skijaš wrote:ti navodiš negativan jer ga pokušavaš predstaviti prihvatljivim
PS. Molim te citaj sta pisem. Stvarno ne znam zasto cesto pokusavas da mi nesto ovako inputiras.
vivaldi wrote:Meni se iskreno sve to gadi, ali boli nekoga sta ja mislim.

HM 2011

#11 Re: Objektivnost ?

Post by HM 2011 » 11/09/2011 14:19

Kada bi "intelektualci" shvatili da su Bosanci i Hercegovci po nacionalnom opredjeljenju dok god im je prebivalište u Bosni i Hercegovini, i kada bi malo više pisali o svemu tome, o našoj nacionalnoj razjedinjenosti zbog naših etničkih pripadnosti koje prezentiramo kao nacionalne, lakše bi mi izašli iz ove ideološke rupe u kojoj smo....

Ali šta ćeš, slobodna ekonomija, a Fahro ne bi plaćao niti mene niti tebe da pišemo, pa pišemo evo besplatno....

Pu pogani zapad i njihov visoki standard života,

Pu pogani zapad i vila na moru na koju plaćam porez,

Pu pogani zapad i moja jahta usidrena u Kneževini Monako i takse koje moram platiti,

Pu pogani zapad i ja koji sam rođen na tom poganom zapadu, na ovo malo Bosne i Hercegovine....

Skijaš

#12 Re: Objektivnost ?

Post by Skijaš » 12/09/2011 23:13

vivaldi wrote:Ma kakav je Sanja faktor boga ti????
Ne govorim samo o Sanji, govorim o čitavoj propagandnoj mašineriji koja se svojski trudi izjednačiti strane.

Kada se prije 7 mjeseci na TV1 kao gost komentator ukazao Dodikov uruk-hai Dragan Jerinić, krizu je objašnjavao "SDP-ovim unitarizmom" a izlaz tražio u pobuni radikalnih elemenata unutar SDA. Kako objasniti taj potez odgovornih u TV1 i snose li oni odgovornost za izjednačavanje strana, za relativiziranje Dodikovog šovinizma i predstavljanje separatizma kao legitimne političke opcije ?

Ja jesam za objektivan pristup, ali s ciljem da dođemo do nekakvog zaključka, ne možemo objektivnost koristiti kao izgovor da do unedogled izjednačavamo strane i kao pokušavamo skontati ko je u pravu.

Post Reply