Objekat moj, zemlja opstinska..

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.
Post Reply
semma

Objekat moj, zemlja opstinska..

Post by semma » 10/01/2016 17:23

Pozdrav, trebao bih jedan savjet ako se nadje neko upućen u tematiku..
Ovako, imam garažu čiji sam ja vlasnik (1/1 po rješenju), dok je opstina vlasnik zemlje na kojoj se ista nalazi( 1/1 na rješenju).Da li je moguće i na koji nacin (kakva je procedura) da otkupim tu zemlju i prevedem na sebe?

Sarajmen

Re: Objekat moj, zemlja opstinska..

Post by Sarajmen » 10/01/2016 20:37

Obavi razgovor u općinskoj službi za katastar , jer je ona vlasnik zemljišta a ti vlasnik privremenog objekta na njemu. Oni će te uputiti na tvoja prava pa vidi je li ti to odgovara .

Haris.ba

Post by Haris.ba » 11/01/2016 09:56

Najvjerovatnije legalizacija.

I po kojem rješenju si vlasnik 1/1 objekta?

semma

Post by semma » 11/01/2016 13:36

Objekat je legalan, imam rjesenje Komisje za izlaganje podataka o nekretninama i utvrđivanje prava na nekretninama koje kaze da sam ja vlasnik graze 1/1, a opstina zemlje 1/1..

Black swan

Post by Black swan » 11/01/2016 13:51

ja bih želio na općinskoj zemlji praviti garažu...jel to moguće

kako da to legalno učinim a da profitiram i ja i općina

budući da je ilidža u pitanju vjerojatno bi prvo trebao graditi :D pa onda pitati

zamijetio sam mrtvi kut zemlje koji ničemu ne služi a fino bi se uklopio nastavak za još jednu garažu u nizu :D ako me ko ne pretekne

inače cijene garaža su 12000 što je smiješno...

a skonto sam da garaže imaju babe i dede koji u njima čuvaju stvari iz 1975. dok oni koji trebaju... i trebali su dobiti jer su tu kupili stanove... ili su kupili stanove i dobili garažu a nikad nisu saznali koju jer je počeo rat parkiraju gdje stignu

Haris.ba

Post by Haris.ba » 11/01/2016 20:38

Black swan wrote:ja bih želio na općinskoj zemlji praviti garažu...jel to moguće

kako da to legalno učinim a da profitiram i ja i općina

budući da je ilidža u pitanju vjerojatno bi prvo trebao graditi :D pa onda pitati

zamijetio sam mrtvi kut zemlje koji ničemu ne služi a fino bi se uklopio nastavak za još jednu garažu u nizu :D ako me ko ne pretekne

inače cijene garaža su 12000 što je smiješno...

a skonto sam da garaže imaju babe i dede koji u njima čuvaju stvari iz 1975. dok oni koji trebaju... i trebali su dobiti jer su tu kupili stanove... ili su kupili stanove i dobili garažu a nikad nisu saznali koju jer je počeo rat parkiraju gdje stignu
Moguće je. Ali imaš nekoliko faktora. Jedan je da li će te građevinska inspekcija spriječiti. A to zavisi od toga hoće li se neko buniti, i imaš li "koga". Onda, da li je to uopće građevinsko zeljište. Gdje su nizovi garaže? Ako su u Pejtonu - male su šanse da građevinska inspekcija neće doći, a i trenutno se radi Regulacioni plan. Te, i ako se dogradi - pitanje je da li će se moći uopće legalizirati ako nemaš štela po općini. Dograđeno je tako nekoliko garaža na Ilidži, ali to je bilo netom poslije rata. Pa se "nekako" provuklo kroz nove planove, iako su izlazili iz građevinskih linija.

Principijelno - i ja bih ti zvao inspekciju. Ali, toliko je Ilidža nagrđena, da jedna više garaža - i ne mjenja mnogo stvari. A i komšije će ti najvjerovatnije zvati inspekciju - nisi jedini koji pikira javne površine. Meni zvali inspekciju što sam farbo fasadu. Istina, po zakonu sam trebao tražiti papire.

Black swan

Post by Black swan » 11/01/2016 21:10

hm dobro si
ide privremena mini dzamija ruse se garaze i pravi se zgrada tako sam barem cuo
pola garaza je prazno
da je imati petlju i pusku u podrumu :skoljka: i prisvojiti jednu ispred koje trogodisnje drvo raste

kazem ti svaki stan ima po garazu...ali nema papira niti znaju stanari koja je cija
zato su neki imali i po 3 :( :( :( :? :|

Haris.ba

Post by Haris.ba » 11/01/2016 21:25

Može u pp gdje je lokacija?

A može se saznati čija je garaža (bila prije rata). Imali su u Sarajevostanu evidenciju, a ako oni nemaju tu konkretnu informaciju - bilo je u nekoj arhivi (ne mogu se sjetiti kako se zove institucija).

Black swan

Post by Black swan » 11/01/2016 21:41

rasprodato je to vec...promijenilo vise vlasnika
oni kafici u nizu kod autopraonice su od garaza za stanare

Drinski

Post by Drinski » 11/01/2016 23:27

Kako ce steci vlasnistvo kad nije savjestan, pri cemu je i objekat privremeni, pa gori ste vi sto mu dajete nade.

semma

Post by semma » 12/01/2016 16:45

Drinski wrote:Kako ce steci vlasnistvo kad nije savjestan, pri cemu je i objekat privremeni, pa gori ste vi sto mu dajete nade.
ne kontam?

Dzontra_Volta

Post by Dzontra_Volta » 12/01/2016 17:16

semma wrote:Pozdrav, trebao bih jedan savjet ako se nadje neko upućen u tematiku..
Ovako, imam garažu čiji sam ja vlasnik (1/1 po rješenju), dok je opstina vlasnik zemlje na kojoj se ista nalazi( 1/1 na rješenju).Da li je moguće i na koji nacin (kakva je procedura) da otkupim tu zemlju i prevedem na sebe?
Ma ja, tako se većina kuća (ne samo garaža) vodila "do juče", odsnosno kuća na privatnom licu, a zemljište na državi.
U svakom slučaju, po Zakonu o stvarnim pravima imaš pravo da ti se to zemljište dodijeli i postane tvoje 1/1. Kakav je postupak - ne znam, ali imaš dvije adrese: općina i sud. Tamo ćeš dobiti sve podatke.

semma

Post by semma » 12/01/2016 19:37

Dzontra_Volta wrote:
semma wrote:Pozdrav, trebao bih jedan savjet ako se nadje neko upućen u tematiku..
Ma ja, tako se većina kuća (ne samo garaža) vodila "do juče", odsnosno kuća na privatnom licu, a zemljište na državi.
U svakom slučaju, po Zakonu o stvarnim pravima imaš pravo da ti se to zemljište dodijeli i postane tvoje 1/1. Kakav je postupak - ne znam, ali imaš dvije adrese: općina i sud. Tamo ćeš dobiti sve podatke.
Upravo zbog toga i pitam, jer sam cuo da je po tom zakonu tako, pa me zanimalo da li je neko malo više upućen..Hvala

Haris.ba

Post by Haris.ba » 12/01/2016 19:42

Dzontra_Volta wrote:Ma ja, tako se većina kuća (ne samo garaža) vodila "do juče", odsnosno kuća na privatnom licu, a zemljište na državi.U svakom slučaju, po Zakonu o stvarnim pravima imaš pravo da ti se to zemljište dodijeli i postane tvoje 1/1. Kakav je postupak - ne znam, ali imaš dvije adrese: općina i sud. Tamo ćeš dobiti sve podatke.
Općinama su svezane ruke, čeka se donošenje propisa. Nema ovdje građenja na tuđem zemljištu, ili dosjelosti ili spajanja istog pravnog režima za zemlju i građevinu - čekaju se dodatni propisi za ovo zadnje.

Jedini put je da ti općina "proda" zemljište. Ide se na općinsko vijeće, oni donesu odluku, ti platiš kao da si objekat nelegalno napravio - I to sve prođe kroz grunt i katastar.

Ako neko zna bolji put - bujrum.

Sarajmen

Post by Sarajmen » 12/01/2016 19:48

To je najispravniji put, jer ne može da se uvede kao gruntovni vlasnik dok ne riješi imovinsko pravne odnose, a u ovom slučaju je vlasnik zemljišta Općina koliko sam shvatio. Zahtjevi za legalizaciju su produženi do kraja januara 2016-te koliko upratih...

Dzontra_Volta

Post by Dzontra_Volta » 12/01/2016 20:31

Koliko sam ja shvatio, garaža je legalna i upisana u zemljišne knjige. Tako da legalizacija nema ništa s tim.
To zemljište se vlasniku garaže dodjeljuje u svrhu "redovne upotrebe objekta".

semma

Post by semma » 12/01/2016 20:44

Dzontra_Volta wrote:Koliko sam ja shvatio, garaža je legalna i upisana u zemljišne knjige. Tako da legalizacija nema ništa s tim.
To zemljište se vlasniku garaže dodjeljuje u svrhu "redovne upotrebe objekta".
Da, jeste, legalna i upisana u zemljišne knjige.. samo bih volio i zemljište prevesti da sam nacisto.

Dzontra_Volta

Post by Dzontra_Volta » 12/01/2016 21:05

Kod tebe vjerovatno ZK izvadak izgleda nešto ovako:

Image

Ovo je recimo dućan njegov, ali se nalazi na državnom zemljištu (dućaništu). E to se danas može prevesti da sve piše na njemu 1/1, ali za postupak ćeš vidjeti u opštini.

semma

Post by semma » 12/01/2016 22:06

Dzontra_Volta wrote:Kod tebe vjerovatno ZK izvadak izgleda nešto ovako:

Ovo je recimo dućan njegov, ali se nalazi na državnom zemljištu (dućaništu). E to se danas može prevesti da sve piše na njemu 1/1, ali za postupak ćeš vidjeti u opštini.
Upravo tako, i uz to imam i rjesenje kojim mi se odobrava gradnja, i kao sto sam vec naveo rjesenje Komisje za izlaganje podataka o nekretninama i utvrđivanje prava na nekretninama. Hvala u svakom slučaju.

zgiba

Post by zgiba » 13/01/2016 09:19

U opštini podnesi zahtjev za brisanje državne svojine na izgrađenom građevinskom zemljištu. Nakon provedenog postupka i zemljište ce biti u tvom vlasništvu kao i objekat (naravno ako je objekat upisan u zk)

Post Reply