O Andricevim djelima

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
kasparaov

O Andricevim djelima

Post by kasparaov » 17/07/2011 18:30

Procitao sam dosta knjiga "jedinog naseg" knjizevnog nobelovca. Moj stav je jasan oko ovog covjeka.Ja sam zgrozen njegovim pisanjem, njegovim blacenjem svega onog sto je nase izvorno muslimansko (Bosnjacko) kako on sam naziva tursko. Ovo je sramota da jedan takav covjek bude na novcanici. Sta vi mislite o svemu tome

Amomiman

Re: O Andricevim djelima

Post by Amomiman » 17/07/2011 18:36

Nisi ti pročitao nijednu njegovu knjigu, nego si negdje na netu pročitao propagadni antiandrić materijal.

Psi su uvijek lajali na zvijezde.

zelenashica

Post by zelenashica » 17/07/2011 20:17

Amomiman wrote:Nisi ti pročitao nijednu njegovu knjigu, nego si negdje na netu pročitao propagadni antiandrić materijal.

Psi su uvijek lajali na zvijezde.

:thumbup:

Magarece_godine

Post by Magarece_godine » 17/07/2011 20:26

Lajanje na zvijezde je odlican film Zdravka Sotre ... Toplo ga prepurucujem ...

A Ivo Andric ... hmmmm kakav on i Nobelova nagrada, ne valja nam, ne ide nam niz dlaku, ajmo ga se odreci kao mnogo cega ... cccc

Nema bolan Bosnjaka, muslimana, Turaka ... kada su u pitanju UNIVERZALNE ljudske vrijednosti ...

kasparaov

Post by kasparaov » 17/07/2011 21:09

Magarece_godine wrote:Lajanje na zvijezde je odlican film Zdravka Sotre ... Toplo ga prepurucujem ...

A Ivo Andric ... hmmmm kakav on i Nobelova nagrada, ne valja nam, ne ide nam niz dlaku, ajmo ga se odreci kao mnogo cega ... cccc

Nema bolan Bosnjaka, muslimana, Turaka ... kada su u pitanju UNIVERZALNE ljudske vrijednosti ...

ja ga nikad nisam ni priznavo,realno koje su to univerzalne vrijednosti, srbi su predstavljeni kao zrtve Turaka

seln

Post by seln » 17/07/2011 21:12

kasparaov wrote:Procitao sam dosta knjiga "jedinog naseg" knjizevnog nobelovca. Moj stav je jasan oko ovog covjeka.Ja sam zgrozen njegovim pisanjem, njegovim blacenjem svega onog sto je nase izvorno muslimansko (Bosnjacko) kako on sam naziva tursko. Ovo je sramota da jedan takav covjek bude na novcanici. Sta vi mislite o svemu tome

Ne dipr, @15.7.

johnny-bravo

Post by johnny-bravo » 17/07/2011 21:21

Ja cu ti na pitanje/konstataciju pokusati odgovoriti njegovim rijecima

"Ljudi koji sami ne rade i ne preduzimaju nista u zivotu lako gube
strpljenje i padaju u pogreske kad sude o tudjem radu."
Ivo Andric

atko

Post by atko » 17/07/2011 21:22

kasparaov wrote:Procitao sam dosta knjiga "jedinog naseg" knjizevnog nobelovca...

Koje knjige? ... sta te to taklo ??

Kad kazes "dosta knjiga" isto ko da kazes "dosta krompira" ... dakle samo si se na furao na bosnjacku-antiandric-propagandu ... sumnjam da si ti i slovo andricevo procitao kako treba i s pozitivnom namjerom :wink:

Magarece_godine

Post by Magarece_godine » 17/07/2011 21:27

od 30 sec .. Ja sam od vas procitao mnoge knjige ... kao npr. ono ....

:D

kasparaov

Post by kasparaov » 17/07/2011 22:34

dosta sam ja procito,nije to tema vec njegov stav i "pljuvanje" Bosnjaka

Pera Trta
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

Post by Pera Trta » 18/07/2011 12:19

U "Travničkoj hronici" nema niti jedne "turske" (naziv za bosanske muslimane u svim Andrićevim djelima) ličnosti pozitivno opisane. Najtoplije je govorio o vezirovom zamjeniku Sulejman-paši Skopljaku, ali je za njega vezao i najstrašniju scenu u romanu, kada njegovi momci istresu na sred konaka odsječene noseve i uši tobože pobijenih Rusa koji su pomagali Karađorđevim ustanicima (u stvari srpskih seljaka iz okoline Zvornika, koje su pašini ljudi iznenadili na nekoj slavi i pobili).
O ustaničkom pokolju muslimana Beograda, koji pada baš kada počinje ova knjiga (februar 1807.) nema ni riječi (ima čak i jedna materijalna greška, kada tvrdi da je Davil došao u Travnik uoči ramazanskog Bajrama, iako je istorijska činjenica da su srpski ustanici zauzeli Beograd na prvi dan Bajrama, u decembru 1806, dva mjeseca prije Davilovog dolaska).
U "Na Drini ćupriji" ima dosta pozitivno i lijepo prikazanih muslimanskih likova, od Alihodže Mutevelića i njegovog predka, preko Fate Avdagine (divan lirski odlomak pod jakim uticajem motiva sevdalinke), Hadži-Omera i njegove mudre i požrtvovane žene i sl.
Nekoliko glavnih junaka muslimana iz njegovih priča prikazani su kao moralne i fizičke nakaze (Mustafa Madžar, braća Morići, Alija Đerzelez).
Ja mu najviše zamjeram što je redovno za bosanske muslimane koristio naziv "Turci", čime bi kod stranog čitatelja lako mogao stvoriti dojam da se radi o nekom tuđem elementu.
Takođe, potenciranje sječe glava Srbima na Mehmed-pašinoj ćupriji, u vrijeme kada su sa istog tog mosta letjele glave Bošnjaka, za šta u Nedićevoj Srbiji teško da nije mogao čuti, a da te zločine nikada ne pomene, nekako mi nije na mjestu.
Ipak, njegove knjige ostaju najbolja slika neidealizirane prošlosti Bosne, koja prikazuje vjekovnu otvorenu i pritajenu mržnju među našim vjerama i narodima. Andrićeva tri romana ("Prokletu avliju" izuzimam, jer se dešava daleko od Bosne, sa stranim protagonistima) i ogroman broj njegovih pripovjedaka ostaju, uz navedene zamjerke, najbolje što je o Bosni pisao književnik iz Bosne.

KatarinaKosaca
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Post by KatarinaKosaca » 18/07/2011 12:59

Epizoda o Fedunu. Na Ćupriji je bio novi stražar Fedun, mlad momak, koji je vidio pokrivenu djevnojku kako prelazi most. Davala mu je znake očima i smiješkom i on se zaljubio , opisuje se da je tome doprinijelo proljeće...
Jednog dana mu je rekla da će sutra preći most sa svojom starom nenom, a kad se bude vraćala da će biti zajedno. Nena je bila stara i pogrbljena, ali pokrivena i kasnije se uspostavilo da je to odmetnik i opasan hajduk u epizodi o Fedunu je i Andrićeva misao (nitko mu ne može osporiti književni dar i filozofske misli)
"Nesreća nesrećnih ljudi i jeste u tome što za njih stvari koje su inače nedostupne i zabranjene postanu za trenutak dostižne i lake, a kad se trajno u sele u njihove želje , onda se pokaže ono što u stvari jesu: nedostupne i zabranjene sa svim posljedicama koje to ima po one koji za njima posegnu"
Suvremena debata oko zarova i zlouprotrebe istih od strane islamofoba me uvijek asocira na ovaj dio Andrićeve knjige

Pera Trta
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

Post by Pera Trta » 18/07/2011 14:35

KatarinaKosaca wrote:Epizoda o Fedunu. Na Ćupriji je bio novi stražar Fedun, mlad momak, koji je vidio pokrivenu djevnojku kako prelazi most. Davala mu je znake očima i smiješkom i on se zaljubio , opisuje se da je tome doprinijelo proljeće...
Jednog dana mu je rekla da će sutra preći most sa svojom starom nenom, a kad se bude vraćala da će biti zajedno. Nena je bila stara i pogrbljena, ali pokrivena i kasnije se uspostavilo da je to odmetnik i opasan hajduk u epizodi o Fedunu je i Andrićeva misao (nitko mu ne može osporiti književni dar i filozofske misli)
"Nesreća nesrećnih ljudi i jeste u tome što za njih stvari koje su inače nedostupne i zabranjene postanu za trenutak dostižne i lake, a kad se trajno u sele u njihove želje , onda se pokaže ono što u stvari jesu: nedostupne i zabranjene sa svim posljedicama koje to ima po one koji za njima posegnu"
Suvremena debata oko zarova i zlouprotrebe istih od strane islamofoba me uvijek asocira na ovaj dio Andrićeve knjige

I onda tipičan prikaz Srpkinje (seosko djevojče od 16-17 godina, max): ljuta, prkosna, ponosna, neustrašiva (kada je u policiji ispituju o hajduku).

Alhemicarkaa

Post by Alhemicarkaa » 18/07/2011 14:36

Važno je da se mi uljuljkamo u lažu kako smo merhametli narod, kojeg eto niko ne voli, život nam ne ide Bog zna kako, mrze nas svi, a nobelovca, čije ime ide uz najvece svjetske pisce, proglašavamo neprijateljem. I onda se čudimo što svi koji vrijede napuštaju ovaj grad i ovu zemlju. Sve je to bjelosvjetska zavjera. Samo čekam šta će iskopati za Selimovića, samo dok ovi što čitaju dosta knjiga otkriju da je i on zdušio u mrski Beograd.

Pera Trta

Post by Pera Trta » 18/07/2011 14:43

Alhemicarkaa wrote:Važno je da se mi uljuljkamo u lažu kako smo merhametli narod, kojeg eto niko ne voli, život nam ne ide Bog zna kako, mrze nas svi, a nobelovca, čije ime ide uz najvece svjetske pisce, proglašavamo neprijateljem. I onda se čudimo što svi koji vrijede napuštaju ovaj grad i ovu zemlju. Sve je to bjelosvjetska zavjera. Samo čekam šta će iskopati za Selimovića, samo dok ovi što čitaju dosta knjiga otkriju da je i on zdušio u mrski Beograd.

Andrićevo se djelo može svakojako interpretirati. Jedna od karakteristika koje velika umjetnička djela izdvajaju od prosječnih je višeslojnost. U dva gornja posta ima nekoliko konkretnih primjera i ja bih volio da se o tome raspravlja i da svako navede svoje primjere, a ne da se uvijek priča u opštim i 1000 puta prežvakanim izrazima.

Alhemicarkaa

Post by Alhemicarkaa » 18/07/2011 14:51

Djela treba gledati u cjelini, a ne izdvajati odlomke, prepričati ih onako kako si ih ti doživio i onda tražiti dlaku u jajetu. Slažem se da se velika umjetnička djela mogu interpretirati svakojako, ali ta interpretacija više govori o čitaocu, nego o piscu. Za neke je i Ana Karenjina "laka žena" (da ne upotrijebim pogrdniji izraz), a za neke nesretna žena. Ali to ne znači da je Tolstoj šovinista, već onaj ko interpretira tako.

Pera Trta

Post by Pera Trta » 18/07/2011 14:56

Alhemicarkaa wrote:Djela treba gledati u cjelini, a ne izdvajati odlomke, prepričati ih onako kako si ih ti doživio i onda tražiti dlaku u jajetu. Slažem se da se velika umjetnička djela mogu interpretirati svakojako, ali ta interpretacija više govori o čitaocu, nego o piscu. Za neke je i Ana Karenjina "laka žena" (da ne upotrijebim pogrdniji izraz), a za neke nesretna žena. Ali to ne znači da je Tolstoj šovinista, već onaj ko interpretira tako.

Da bi se djela komentarisala, mora se dokazati da su se ista i čitala.
Kada u knjizi naiđem na dio u kojem je grafički opisana sječa glava inovjeraca i njihovo stavljanje na kolac da svi vide (i da se djeca šegače i popovoj glavi stave cigaru u usta), ja nemam dileme šta je pisac htio reći.

KatarinaKosaca

Post by KatarinaKosaca » 18/07/2011 15:05

Alhemicarkaa wrote:Važno je da se mi uljuljkamo u lažu kako smo merhametli narod, kojeg eto niko ne voli, život nam ne ide Bog zna kako, mrze nas svi, a nobelovca, čije ime ide uz najvece svjetske pisce, proglašavamo neprijateljem. I onda se čudimo što svi koji vrijede napuštaju ovaj grad i ovu zemlju. Sve je to bjelosvjetska zavjera. Samo čekam šta će iskopati za Selimovića, samo dok ovi što čitaju dosta knjiga otkriju da je i on zdušio u mrski Beograd.

Pokušali smo ovdje da napravimo primjere zašto i kako se nešto doživljava. Kao argument vidim samo etikete kako haman nitko nije pročitao niti jedno Andrićevo djelo (kako sam jednom napisala nije to ni neka posebna karakteristika, jer je obavezna literatura), bez ikakvog pokaza ili dokaza da su oni koji napišu "ne dipr" ili površne etikete uopće pročitali.
Ja ne vidjeh da smo ni ja ni @Pera Trta, rabili riiječ "neprijatelj". Tako da ostaje na proklamaciji.. koji vrijede idu itd.

KatarinaKosaca

Post by KatarinaKosaca » 18/07/2011 15:11

Pera Trta wrote:Da bi se djela komentarisala, mora se dokazati da su se ista i čitala.
Kada u knjizi naiđem na dio u kojem je grafički opisana sječa glava inovjeraca i njihovo stavljanje na kolac da svi vide (i da se djeca šegače i popovoj glavi stave cigaru u usta), ja nemam dileme šta je pisac htio reći.

Nismo ni svjesni koliko Andrićeva djela mogu da se interpretiraju da nam zaista ne ide u prilog. Neke 1999 Felipe Gonzales je već bio bivši premijer, pa se nešto bavio humanitarnim radom, i onda je bio na TV (Antena 3) kad je izjavio da je pročitao "Na Drini Ćuprija" i kako je sve shvatio o Balkanu. :shock: Kasnije su španski vojnici u sastavu unprofora (koji inače u prosjeku imaju dva mala odmora škole) masovno tražili knjigu i poslije pročitanog obično su jasno izjavljivali kako "Mrze Turke".
I lik Lotike bi se mogao analizirati u tom kontekstu, jer je ona simbol Austrougarske.

Alhemicarkaa

Post by Alhemicarkaa » 18/07/2011 15:15

Podsjetio si me na jednu situaciju kad je jedan učenik upitan da li je pročitao Na Drini ćuprija, a on rekao "ćuj ćito, a ja po njoj hodo". Elem, kako se dokazuje ta kompetentnost, ima neki upitnik, ili šta? :skoljka:
Da je Gospođica kojim slučajem bila Bošnjakinja rekli bi - pa ja, prikazao nas kao škrte, čangrizljive, koje zbog ljubavi prevedu žedna preko vode i namagarče. Ovako je vjerovatno simpatična djevojka, koja se zaljubila, i zarad te ljubavi potrošila imetak koji je krvavo čuvala. Eto tako je velika njena ljubav bila.
A to više govori o našim kompleksima i strahovima.

Alhemicarkaa

Post by Alhemicarkaa » 18/07/2011 15:19

KatarinaKosaca wrote:
Pera Trta wrote:Da bi se djela komentarisala, mora se dokazati da su se ista i čitala.

Nismo ni svjesni koliko Andrićeva djela mogu da se interpretiraju da nam zaista ne ide u prilog. Neke 1999 Felipe Gonzales je već bio bivši premijer, pa se nešto bavio humanitarnim radom, i onda je bio na TV (Antena 3) kad je izjavio da je pročitao "Na Drini Ćuprija" i kako je sve shvatio o Balkanu. :shock: Kasnije su španski vojnici u sastavu unprofora (koji inače u prosjeku imaju dva mala odmora škole) masovno tražili knjigu i poslije pročitanog obično su jasno izjavljivali kako "Mrze Turke".
I lik Lotike bi se mogao analizirati u tom kontekstu, jer je ona simbol Austrougarske.

:lol: E ovo je stvarno smješno, prvo ne mogu da povjerujem da su je uopće pročitali, oni koji jesu sigurno nisu došli dalje od pete strane, a i da jesu baš iznenađujuće da su tako shvatili s obzirom na boldirano. Ma daj majke ti, je li to referenca da je to pravilno interpretirano Andrićevo djelo :-) :run:

zrla_frla

Post by zrla_frla » 18/07/2011 15:22

Ljudi nikako da shvate da umjetnost i umjetnička djela apsolutno nikako nisu vezana za stvarnost ili istorijske podatke.

Andrić je pisao FIKCIJU, pripovijetke i romane koji, iako tu i tamo evociraju stvarne ličnosti i događaje, u suštini predstavljaju njegovu interpretaciju ljudske prirode i psihe u mjestima i gradovima u kojima je živio i poznavao ih i više nego dobro, mnogo bolje nego što ih mi možemo poznavati sa nekoliko desetljeća zakašnjenja.

Pera Trta

Post by Pera Trta » 18/07/2011 15:25

Hajde kad spomenu Gospođicu, evo kako pisac u tom romanu opisuje kosmopolitsko i odvajkada multivitaminsko Sarajevo (ovo su Andrićeve riječi, a ne nekog lika iz romana):

Pripadnici triju glavnih vera, oni se mrze
međusobno, od rođenja pa do smrti, bezumno i duboko, prenoseći tu mržnju i
na zagrobni svet koji zamišljaju kao svoju slavu i pobedu a poraz i sramotu
komšije inoverca. Rađaju se, rastu i umiru u toj mržnji, toj stvarno fizičkoj
odvratnosti prema susedu druge vere, često im i ceo vek prođe a da im se ne
pruži prilika da tu mržnju ispolje u svoj njenoj sili i strahoti; ali kad god se
povodom nekog krupnog događaja pokoleba ustaljeni red stvari i razum i
zakon budu suspendovani za nekoliko sati ili nekoliko dana, onda se ta rulja,
odnosno jedan njen deo, našavši najposle valjan povod, izliva na ovu varoš,
poznatu inače zbog svoje uglađene ljubaznosti u društvenom životu i slatke
reci u govoru. Tada sve one dugo zadržavane mržnje i pritajene želje za
rušenjem i nasiljem, koje su dotle vladale osećanjima i mislima, izbiju na
površinu i, kao plamen koji je dugo tražio i najposle dobio hrane, zagospodare
ulicama, i pljuju, ujedaju, lome, sve dok ih neka sila, jača od njih, ne suzbije ili
dok ne sagore i malakšu same od svoga besa.

Da se razumijemo, ja se uglavnom slažem sa ovim, samo pokazujem kako je Andrić uvijek isticao mržnju kao vjekovnu karakteristiku Bosne. Kod njega mrze čak i franjevci. A ja vjerujem da je sve to tako bilo, i tako treba i gledati Andrićevo djelo.
Btw, škrta Rajka je prikazana kao izuzetak u svojoj porodici i srpskoj čaršiji. To je jasno pisac naglasio i ta njena izdvojenost i jeste suština romana.

Pera Trta

Post by Pera Trta » 18/07/2011 15:28

zrla_frla wrote:Ljudi nikako da shvate da umjetnost i umjetnička djela apsolutno nikako nisu vezana za stvarnost ili istorijske podatke.

Andrić je pisao FIKCIJU, pripovijetke i romane koji, iako tu i tamo evociraju stvarne ličnosti i događaje, u suštini predstavljaju njegovu interpretaciju ljudske prirode i psihe u mjestima i gradovima u kojima je živio i poznavao ih i više nego dobro, mnogo bolje nego što ih mi možemo poznavati sa nekoliko desetljeća zakašnjenja.

Smještao je djela u istorijski kontekst i opisivao poznate istorijske događaje, iako najčešće kroz pojedinačne sudbine.
Sve glavne ličnosti u "Travničkoj hronici" su stvarne istorijske ličnosti, samo je nekima promijenio imena (kao npr.konzulu Davilu). Za pisanje romana koristio je Davilove i DeFoseove zapise.

winnie

Post by winnie » 18/07/2011 15:30

ja sam nedavno ponovo citao travnicku hroniku, toliko ima citata koji se podudaraju sa danasnjim vremenom da je za nepovjerovat... sto se tice favoriziranja jedne etnike u odnosu na drugu, nisam nesto obracao paznju, a primjetio bih vjerovatno. ili mozda nisam toliko osjetljiv na tom polju.
mislim da je, bar u "hronici" sve ok. turke sa vezirom u tvrdjavi sam dozivio kao ohr, nisam primjetio da se bosnjaci nazivaju turcima, ili nisam to skontao... kada govori o turcima ja doslovce shvatam da su postojale turske mahale, paralelno sa bosnjackim i ostalim.
sad kad premotavam likove, sjetim se pravoslavnog popa, kojeg su za nesto otkupljivali jevreji. lik uopste nije reprezentativan :)
generalno, svi su likovi od krvi i mesa, u situacijama svakodnevnim koje se desavaju i danas, zavist, korupcija, snalazenja, nepotizam, vlast, vojska, zene, muskarci, tinejdzeri, starci, lude i mudraci. svega ima, bilo je i bice

Locked