novo ministarstvo

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
tribina oslobodjenje

novo ministarstvo

Post by tribina oslobodjenje » 28/05/2007 17:47

Danas u novinama:"Stranka SDA traži da se oformi ministarstvo
za dijasporu".Pitanje koje se odmah nameće:"Da li je to važnije
od ministarstva poljoprivrede"?Političari misle da je to VAŽNIJE,jer
omogućuje lijepa i korisna (za sebe lično) putovanja,koja će obave-
zivati samo da se priča,priča,priča...i ništa ne uradi.A osnovati Mini-
starstvo poljoprivrede zahtjeva puno,puno ozbiljnog i odgovornog
posla.Ovo je karakteristično za naše političare "malo radi puno
zaradi" uz nikakvu odgovornost.

zlatan01

Re: novo ministarstvo

Post by zlatan01 » 29/05/2007 08:29

tribina oslobodjenje wrote:Danas u novinama:"Stranka SDA traži da se oformi ministarstvo

E sad ce k'o sto gledam ured Visokog pretstavnika donijeti kompromisnu odluku o osnivanju Ministarstva za poljoprivredu i dijasporu :-)

mostarac

Re: novo ministarstvo

Post by mostarac » 29/05/2007 08:53

tribina oslobodjenje wrote:Danas u novinama:"Stranka SDA traži da se oformi ministarstvo

Iskreno mislim da je ovo ministarstvo trebalo vec odavno da postoji. Ovo je po meni i vaznije od ministarstva poljoprivrede, koje svakako treba, ali ovo je veoma veoma vazno ministarstvo, jer dijaspora moze ovoj zemlji mnogo pomoci, pri cemu ne mislim na slanje humanitarne pomoci u vidu novcanih donacija, nego mislim na okupljanje i povezivanje dijaspore sa jasnim politickim zadacima i lobiranjem. Strasno je vazno i dobro kada imas nekoga ko te moze dovesti do predsjednika pojedinih mocnih drzava, a mi te nase ljude samo trebamo pronaci i uvezati i ne moriti ih sa donacijama, mada je mene toga strah. Njihova najveca i najvaznija donacija treba da bude lobiranje i politicko djelovanje u zemljama u kojima zive. Siptari su tako dobili drzavu, a da nikakvog prava na nju imali nisu. Hrvatskoj je dijaspora politicki i materijalno iznijela rat i dijaspora je bitan segment za nasu drzavu i za povezivanje te dijaspore u jednu funkcionalnu cjelinu sa jasnim zadacima potrebno je naci finansijska sredstva. Da smo imali politicki organizovanu dijasporu ne bi nam se desila izgubljena tuzba i tesko da bi nam se desili Silajdzic i Dodik.
Jedan od rijetkih dobih poteza SDA i ovo u potpunosti podrzavam.

Zavatoni
Has thanked: 1 time

Post by Zavatoni » 29/05/2007 09:23

Ne znam da li je bas ministarstvo pravi oblik za rjesavanje tog problema, ali u svakom slucaju dijaspora nam je veoma bitna i ne smijemo je se odreci.
Imamo mi veoma puno uspjesnih ljudi u svijetu i neko bi morao voditi racuna o tome. Dosta njih je prva generacija koja je otisla odavde i ako osmislimo dobru strategiju i programe onda bi mogli maksimalno iskoristiti potencijal koji oni predstavljaju - ovdje primarno mislim na potencijal u smislu znanja.
A potpuno se slazem da to ne smije biti na humanitarnoj osnovi vec po principu obostrane koristi.
Last edited by Zavatoni on 29/05/2007 10:38, edited 1 time in total.

tempora

Post by tempora » 29/05/2007 10:20

Zasto nije moguce dijasporu pridruziti ministarstvu za izbjeglice i ljudska prava? I zasto je potrebno bas posebno ministarstvo kada postoji vec jedno koje se eto kao recimo bavi izbjeglickim pitanjima, tj raseljenim licima?
ILi zasto takva materija ne spada u ministarstvo vanjskih poslova? I koliko sve to treba da kosta drzavu? :?

_BosanaC

Post by _BosanaC » 29/05/2007 10:29

Mene samo brine kojem ce 'narodu' to ministarstvo pripasti... Raseljenim Srbima, Hrvatima ili Bosnjacima... A bas su se lijepo razdjelili s dosadasnjim ministarstvima :oops:

Blueboy-

Post by Blueboy- » 29/05/2007 10:42

Ne mora to bas ni biti ministarstvo, valjda je muguce imat neki ogranak pod ministarstvom izbjegli-raseljeni lica. Dijaspora Bosne i Hercegovine je ogromna, u zadnje vrjeme sve bolje organizovana, mislim da kao takva moze pomoc bosni i hercegovini. Niko iz dijaspore ne trazi pomoc od drzave, vec samo bolju i korektniju saradnju sa maticom. Danasnje stanje nije sjajne nije sjajno.

A ministarstvo poljuprivrede je stara prica, nikakve veze nema sa ovim pitanjem.

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 29/05/2007 10:44

_BosanaC wrote:Mene samo brine kojem ce 'narodu' to ministarstvo pripasti... Raseljenim Srbima, Hrvatima ili Bosnjacima... A bas su se lijepo razdjelili s dosadasnjim ministarstvima :oops:

8)

SiSaJuMe

Post by SiSaJuMe » 29/05/2007 10:51

_BosanaC wrote:Mene samo brine kojem ce 'narodu' to ministarstvo pripasti... Raseljenim Srbima, Hrvatima ili Bosnjacima... A bas su se lijepo razdjelili s dosadasnjim ministarstvima :oops:

Pa posto je stranka SDA pogurala ovo pitanje sam odgovor se i namece.
BIH dijaspora tuzna slika, kao i sama bosna. To da je dijaspora jedinstvena i jaka su price za malu djecu.

zlatan01

Post by zlatan01 » 29/05/2007 11:07

SiSaJuMe wrote:Pa posto je stranka SDA pogurala ovo pitanje sam odgovor se i namece.
BIH dijaspora tuzna slika, kao i sama bosna. To da je dijaspora jedinstvena i jaka su price za malu djecu.

Potpuno tacno! Dijaspora je slika i prilika Bosne i Hercegovine. Grad u kojem zivim ima 100000 stanovnika od kojih je nekoliko hiljada iz BiH. Svi uslovi za postojanje kluba postoje osim volje. Nekoliko pokusaja je bilo ali nikad uspjesno. Obican klub dakle ne moze da zazivi a da ne pricam o necem krupnijem. Cak se i dzemat podijelio i jedan dio ostao u arapskoj dzamiji a drugi dio osnovao bosanski dzemat. Dijaspora je individualno jaka, jer imamo puno uspjesnih ljudi na mnogim poljima, ali kao kolektiv, vrlo slabo.

melb26sa

Post by melb26sa » 29/05/2007 11:22

Mislim da ima odsjek za iseljenistvo pri MHRR - znam da je bio konkurs za osoblje na ADS-u ali vidim da ga je Finci skinuo iz nekog razloga (koji li ce biti - sve je namjesteno u ADSu).

http://www.mhrr.gov.ba/
http://www.dijasporabih.gov.ba/

Shamrock

Post by Shamrock » 29/05/2007 11:24

od viska glava ne boli, jedan ministar vise nikog nece ubiti... :bih:

_BosanaC

Post by _BosanaC » 29/05/2007 11:25

Shamrock wrote:od viska glava ne boli, jedan ministar vise nikog nece ubiti... :bih:

Ma neka nama politicara i vjerskih objekata :D

Bas, od viska glava ne boli :D

basta sljezove boje

Post by basta sljezove boje » 29/05/2007 14:10

poprilicno me nervira termin "dijaspora", negativan touch koji ova rijec ima u Bosni i Hercegovini, kao i dusebriznistvo nad "zalutalim ovcicama". Obzirom da 10% bh. GDP-a otpada na uplate iz inostranstva, jasno je da dijaspora hrani svoje obitelji u BiH. Sad bi valjda trebali hraniti i nezajazljivu bh. administraciju, birokraciju koja dijaspori zna tako lijepo pokvariti dane odmora ...

Zavatoni
Has thanked: 1 time

Post by Zavatoni » 29/05/2007 15:37

basta sljezove boje wrote:poprilicno me nervira termin "dijaspora", negativan touch koji ova rijec ima u Bosni i Hercegovini, kao i dusebriznistvo nad "zalutalim ovcicama". Obzirom da 10% bh. GDP-a otpada na uplate iz inostranstva, jasno je da dijaspora hrani svoje obitelji u BiH. Sad bi valjda trebali hraniti i nezajazljivu bh. administraciju, birokraciju koja dijaspori zna tako lijepo pokvariti dane odmora ...

Naravno da niko nikoga ne moze natjerati ni na sta, pa ni na to da je moralno uciniti nesto za drustvo iz kojeg potices, a u kojem su neki i o(p)stali. Kao sto je i moralno pomoci svom ocu i majci koji su tu ostali.
Naravno da sad mozemo raspravljati o "nezajazljivoj bh. administraciji" ili o tome "kako je neko morao napustiti BH" ili o tome kako je neko "rat proveo ovdje pa onda otisao". Ja zaista nemam namjeru da bilo kome sudim ili bilo koga osudjujem.
Jedino sto hocu reci da svaki Bosanac ili Herecegovac koji ne zivi u BH, a koji se stalno vraca ovdje (odmori, praznici, itd.), i u poziciji je da ucini nesto za zemlju iz koje potice a u koju se stalno vraca, onda bi trebao da ima i moralnu obavezu da to ucini.
Naravno ne na humanitarnoj osnovi vec na nekoj drugoj - odrzivijoj - osnovi od kojih ce i pojedinci iz te dijaspore i sama drzava imati obostranu korist.

Šandor

Post by Šandor » 29/05/2007 16:15

Mostarac, varaš se ako misliš da preko ministarstva možemo politički organizovat dijasporu. A još više se varaš ako misliš da smo tako mogli zaustaviti Dodika.

U našoj dijaspori ti je isto kao u BiH. Potpuna razjedinjenost. Hrvatska dijaspora praktično ne postoji jer 99.99% Hrvata iz BiH koji su u trećim zemljama identifikuju se sa Hrvatskom. Isti je slučaj sa mojim rođacima Hrvatima koji su već dugi niz godina s onu stranu bare a potiču iz srca Bosne. Srbe da i ne spominjem. A i Bošnjaci i ostali su isto tako razjedinjeni. :D

Bilo bi jako teško organizovat dijasporu. Prvo se ovdje moraju promijenit neke svari. Makar u Bošnjakistanu. A i tad bi mogli organizovat samo Bošnjake i ono malo ostalih koji bi bili spremni učiniti nešto pozoitivno za BiH.

Tužbu jesmo izgubili zato što nemamo lobi. Ali i da smo ga imali ne bi ga našli u Evropi. Podsjećam, u presudi su nas podržali 3 suca muslimana i Novozelanđanin. :D

mostarac

Post by mostarac » 29/05/2007 16:15

ja sam rekao da je meni smisao tog ministarstva da dijasporu ne pljacka za novac nego da dijasporu uvezuje i da od nje dobijamo pamet i korstimo kao zemlja, njihova poznanstva sa uticajnim ljudima. Ne treba od dijaspore traziti novac, nego znanje, iskustvo i veze. Tu nama dijaspora moze pomoci u stvarnosti, a slanje novca je humanitarna a ne pomoc kakva treba bosni i hercegovini u ovom trenutku. Bosni dijaspora treba da joj pomogne da sama pravi novac, a ne da moli za njega, kao i sto joj treba zbog politickog uticaja. Po meni je dijaspora suvise vazan problem za bih da bi je strpali u resor nekog ministarstva za izbjeglice i socijalna pitanja, jer BiH ima oko miliom ljudi u dijaspori a to je brojka koja opravdava ministarstvo.
Ovoj zemlji je kad vec govorimo o ministarstvima POD HITNO potrebno i Ministarstvo Informacionih tehnologija, jer je to postala jedna od vitalnih oblasti u ljudskom drustvu, a sama za sebe je toliko velika da se vise ne moze svrstati pod telekomunikacije ili jos gore pod energetiku

Šandor

Post by Šandor » 29/05/2007 16:48

mostarac wrote:Bosni dijaspora treba da joj pomogne da sama pravi novac, a ne da moli za njega, kao i sto joj treba zbog politickog uticaja.

To je ono što nam treba.

To ministarstvo bi vjerovatno ostalo bez novca ako bi krenulo u pravom smjeru. Na to sam mislio. Jako je teško organizovat na državnom nivou ono što nam zaista treba. Ni tužba nije finansirana na državnom nivou jer je to praktično nemoguće. Da naša vlast hoće da pomogne dijaspori to bi bilo mnogo efikasnije sa nivoa FBiH i sa i bez ministarstva (ispod stola :D ). A ministarstvo na državnom nivou je vjerovatno samo još jedna tragikomedija jer je na državnom nivou nemoguće postići dogovor. Sve blokiraju,uvijek je važna samo forma, do suštine ne bi došli do 3000. godine ukoliko bi ovo stanje toliko potrajalo. :-)

Prozor

Post by Prozor » 29/05/2007 17:18

Podrzavam ovo ministarstvo! :faraon1:

forUMASH

Post by forUMASH » 29/05/2007 17:20

.....dijaspora donosi vise para od poljoprivrede.... :D

pitt

Post by pitt » 29/05/2007 17:27

neeeee......ne trebaju nam ministri :D:D samo da harach ubiru :D:D

jeza u ledja
Been thanked: 4 times

Post by jeza u ledja » 29/05/2007 19:22

Naarod hoce ministara i igara.

kucuk

Post by kucuk » 30/05/2007 15:14

Ko bi i kakvu korist imao od novog ministarstva, lahko je predvidjeti.
1.Ljudi u BiH koji bi dobili posao u istom.
2. Samozvani predstavnici, ponekad i nepostojecih udruzenja u dijaspori.
Od toga ne bi imala koristi ni drzava ni ljudi koji zive vani.

Ako gospoda hoce da pomogne dijaspori onda neka formiraju "centar za pomoc dijaspori", neka u svakoj optini na teritoriji BiH imaju svoje volontere ili profesionalce, zavisno od velicine opstine koji ce ljudima pomoci da zavrse svoje poslove od licne karte pa dalje.Svaki covjek koji dolazi otisao bi tamo da za normalnu, razumnu cijenu dobije uslugu kad je treba.
Od ovakve organizacije pomoci imali bi koristi i ljudi i drzava.
Vi morate znati da su dijasporski maheri opasniji od vasih tamo.

tempora

Post by tempora » 30/05/2007 15:33

basta sljezove boje wrote:poprilicno me nervira termin "dijaspora", negativan touch koji ova rijec ima u Bosni i Hercegovini, kao i dusebriznistvo nad "zalutalim ovcicama". Obzirom da 10% bh. GDP-a otpada na uplate iz inostranstva, jasno je da dijaspora hrani svoje obitelji u BiH. Sad bi valjda trebali hraniti i nezajazljivu bh. administraciju, birokraciju koja dijaspori zna tako lijepo pokvariti dane odmora ...

Termin "dijaspora" se apsolutno pogresno koristi i sumnjam da se uopste zna sta isti podrazumijeva, iako smo ga vec svi odavno prihvatili uglavnom kao negativan kontekst koji oslikava "bivseg" gradjanina BiH.
A koliko mi je poznato, raport svjetske banke, navodi da se radi o 20% GDP-a i time BiH staje na celo drzava kao sto je Moldavija po unosu novca putem migranata u ovome dijelu svijeta?

Skrenuh s teme, izvinjavam se, no bitno je jos i dodati, da svjetska banka navodi da BiH pati od nekompletnih i nesigurnih brojki o migracijama ( sto potvrdjuje i raport MARRI-iz cega bi se mogao izvesti zakljucak, da bi takvo jedno ministarstvo bilo i potrebno? Ali zasto vec ne u sklopu dva postojeca ministarstva : ministarstva za izbjeglice i ljudska prava ( na cijoj stranici link za dijasporu ne radi vec duze vremena-tj ja ga licno ne mogu otvoriti-pa ovim putem ako ko moze, neka me usreci i pomogne!) ili ministarstvom vanjskih poslova? :oops:

Post Reply