Novinarske gluperde i nasilje nad zdravim razumom

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
mmaar

Novinarske gluperde i nasilje nad zdravim razumom

Post by mmaar » 13/08/2016 03:47

Svakodnevno svjedocimo sunovratu ove profesije, ali postavlja se pitanje ima li ikakve mjere i granice u tom propadanju... Naletih na clanak izvjesne Patricie Kiš, koja je predstavljena kao ekspertica u novinarsvu specijalizirana za teme iz arhitetkture i ne mogu sebi doci od tolike gomile najnevjerovatnijih gluposti, nebuloza, neznanja i falisifikata, i to sve na jednom mjestu. :shock: :shock: :shock:

http://www.jutarnji.hr/kultura/arhitekt ... i/4534907/

Jedan od bisera je i "muslimani su prihvatili ovaj način pokapanja mrtvih u 15. stoljeću, dolaskom u regiju", ali u istom clanku ima i nevjerovatnijih, skandaloznijih i uzasnijih.

Ovo nije specijalnost samo hrvatskih mainstream medija, bojim se da su oni svuda isti i pitam se ima li nacina da se ta nekad cijenjena profesija izdigne s dna na koje je sama pala i sama se ubila?

Ikakvog vrijednovanja, bilo cega, sto bi uspostavilo neki balans i javni prostor postedilo ovakvog nasilja nad zdravom pameti.

Ovo je prosto sokantno, jos je list koji joj je objavio clanak nekad vazio za ugledan. :-?

Last December

Re: Novinarske gluperde i nasilje nad zdravim razumom

Post by Last December » 13/08/2016 08:49

Ne razumijem se u taj dio istorije pa ne mogu ništa reći o tome. Pretpostavljam da je ta tvrdnja netačna, vezano za pokapanje. Nije dobro širiti neprovjerene informacije mada svi znamo da obično stoji neka agenda iza, mada može biti i prosta neinformisanost autora.
Novinarska struka je propala davno, a što se tiče objavljivanja akademskih članaka u dnevnoj štampi, ne vidim razloga da ih s euzima za ozvbiljno jer kako ćeš uzimati za ozbiljno akademski članak u novinama koje se bave selebritijima. Ko hoće istražen članak neka čita naučne časopise a ne Jutarnji.

Dnevna štampa treba biti uzeta kao tercijarni izvor, kao wikipedija recimo. Odatle ideš dalje da tražiš sekundarne i primarne izvore da bi provjerio informaciju ako je ista kontroverzna. Ne vidim razloga da se neko ljuti na vjerodostojnost informacija u tercijarnim izvorima.

Mene puno više ljute plaćena istraživanja farmaceutskih kompanija čiji se članci vrte na ncbi i sličnim portalima a lažni su i varaju akademsku zajednicu a i nas laike. To je kriminal i korupcija nauke.

KB9

Post by KB9 » 13/08/2016 08:54

novinari su dokazano najveca govna ovog svijeta

politicari su nista spram njih

RNG_25

Post by RNG_25 » 13/08/2016 08:58

mmaar wrote:Svakodnevno svjedocimo sunovratu ove profesije, ali postavlja se pitanje ima li ikakve mjere i granice u tom propadanju...

Ako novinarsku profesiju gledamo kao na sposobnost uvjerljivog laganja, miješanja istine sa lažju, manipulisanja činjenicama radi promovisanja neke agende onda, zapravo, nema mjesta čuđenju niti tvrdnji o "propadanju".

Novinarska profesija, stoga, jako dobro funkcioniše. U gore navedenim poslovima...

Black swan

Post by Black swan » 13/08/2016 09:51

sta pjenis ba jbt
kao da je ne znam sta

previse se forsira ta suplja o hereticima i bogumilima
imale su ih i ostale zemlje sumnjam da je to mejnstrim u bugarskoj i francvuskoj
a i ako ih je bilo mnogo sumnjam da ih je bilo vise od 15%

Muhamed Đakmić

Post by Muhamed Đakmić » 13/08/2016 14:16

Novinarstvo je zanat površnosti, a kud ćeš lakšeg načina da međeda nagovoriš da klikne, nego ako staviš naslov STRAŠNO, POGLEDAJTE, NEVJEROVATNO, SKANDALOZNO.

Radio sam/radim u medijima, imam uvijek pristup statistici čitanja i kvalitetni tekstovi se ne čitaju. Siguran sam da i taj jutarnji ima kvalitetnih tekstova, ali ova tema nije otvorena da se hvali kvalitetan tekst, nego da se ispišava po lošem.

Naravno da loše tekstove treba prozivati i njihove autore ''gaziti'', međutim, zapitajte se koliki je procenat onih koji će kliknuti na loš tekst samo zato jer je loš da se naslađuju autorskim nebulozama?

Kvalitetni tekstovi nestaju, postaje besmisleno o njima i pričati kad golotinja i slične nebuloze dominiraju.

vade_mecum

Post by vade_mecum » 13/08/2016 14:23

Muhamed Đakmić wrote:Novinarstvo je zanat površnosti, a kud ćeš lakšeg načina da međeda nagovoriš da klikne, nego ako staviš naslov STRAŠNO, POGLEDAJTE, NEVJEROVATNO, SKANDALOZNO.

slazem se u potpunosti. stvarno je kvalitet clanaka i naslova istih na najnizoj razini jer naslov clanka bi u sustini trebao biti uvod za ostatak citanja, a na nasim portalima (tu mogu komotno uvrstiti i index.hr kao i jutarnji.hr; b92 donekle) cak i vremenska prognoza ima naslov "evo kako nas vrijeme ocekuje za vikend".

nazalost puni bojkot ovakvog novinarstva i prebacivanje na recimo NY Times jednostavno nije izvodiv.

Muhamed Đakmić

Post by Muhamed Đakmić » 13/08/2016 14:35

Ma sve je to u pet deka. Nisu naši novinari krenuli sa degradacijom profesije nego je to krenulo izvana.

Publika je većinom debilna i to je jedina istina, tako da im većinom odgovara samo ono što debili poput njih osmisle i napišu.

mmaar

Post by mmaar » 14/08/2016 04:55

Black swan wrote:sta pjenis ba jbt
kao da je ne znam sta

previse se forsira ta suplja o hereticima i bogumilima
imale su ih i ostale zemlje sumnjam da je to mejnstrim u bugarskoj i francvuskoj
a i ako ih je bilo mnogo sumnjam da ih je bilo vise od 15%

Mozes ti ikako, a da se ne osjetis uZgrozbenim?

Namjerno nisam pisao o tome, vec o novinarskoj zastrasujuce neobrazovanoj gluperdi koja truje javnost takvim glupostima da bi se svaki covjek s ovih prostora koji je prosao prva cetiri razreda osnovne skole postidio, iako je jasno sta su joj stvarni ciljevi.

Sto je najgore i takvo dno ima svoju publiku.

MUNAFIK

Post by MUNAFIK » 14/08/2016 05:16

KB9 wrote:novinari su dokazano najveca govna ovog svijeta

politicari su nista spram njih

:thumbup:

Istina...

esmasaric

Post by esmasaric » 14/08/2016 20:19

Kakav nam je narod tako nam je sve. Nažalost...

Evo sam klix uzmi za primjer. Jedan od najčitanijih portala koji je krcat svega. Ispod svakog članka o politici horde komentara ljudi koje bi me bilo strah upoznati. A članak koji je u crnoj hronici nerijetko ima jedva tri reda tj. dvije rečenice.

Ako ideš na temu kultura, o filmovima i predstavama, izložbama nema nijednog komentara, a još manje prijegleda.

A ostali članci su slabo prevedene nebuloze stare sto godina, pogotovo zanimljivosti i zdravlje rubrika.

esmasaric

Re: RE: Re: Novinarske gluperde i nasilje nad zdravim razumom

Post by esmasaric » 14/08/2016 20:26

Mentalna Higijena wrote:
esmasaric wrote:Kakav nam je narod tako nam je sve. Nažalost...

Evo sam klix uzmi za primjer. Jedan od najčitanijih portala koji je krcat svega. Ispod svakog članka o politici horde komentara ljudi koje bi me bilo strah upoznati. A članak koji je u crnoj hronici nerijetko ima jedva tri reda tj. dvije rečenice.

Ako ideš na temu kultura, o filmovima i predstavama, izložbama nema nijednog komentara, a još manje prijegleda.

A ostali članci su slabo prevedene nebuloze stare sto godina, pogotovo zanimljivosti i zdravlje rubrika.

onaj kome je klix izvor vijesti može se slobodno roknut :izet:

Nije mi izvor vijesti...
Bože sačuvaj da jeste.
Ali jeste većini.

Isto i na tv-u.
Džabe tebi Scorsesi, većina opet gleda grand zvijezde.

Black swan

Post by Black swan » 14/08/2016 20:33

svi seru i svi preturaju povijest kako im odgovara

ako imas viska vremena i nemas problema...nervirat ce te

esmasaric

Re: RE: Re: Novinarske gluperde i nasilje nad zdravim razumom

Post by esmasaric » 14/08/2016 20:44

Black swan wrote:svi seru i svi preturaju povijest kako im odgovara

[emoji106]

mmaar

Post by mmaar » 14/08/2016 20:56

Black swan wrote:svi seru i svi preturaju povijest kako im odgovara

Kakve mudrosti sipaju iz tebe, jos malo pa ces prestici ovu novinarku specijaliziranu za oblast arhitekture, ako je neko u medjuvremenu ne obavijesti da ovdje muslimani nisu stigli nekakvom seobom naroda u 15. stoljecu, a o neobrazovanosti i drugim najnevjerovatnijim maloumnostima zacinjenim sagoljovstinom s namjerom falsificiranja i svojatanja bosanske historije i kulturno-historijskog naslijedja da i ne govorim.

Black swan

Post by Black swan » 14/08/2016 21:20

vidis bolan da si ista ko ona gore autorica
samo si druga strana medalje :thumbup:

zato te to i nervira toliko :mrgreen:

meni su tu srbi zakon
mislim da su i prvi poceli
svi su srbi sve je sprsko :skoljka:

hrvati i Bošnjaci malo kenjaju al mnogo izadje :mrgreen:

mmaar

Post by mmaar » 14/08/2016 22:04

Black swan wrote:vidis bolan da si ista ko ona gore autorica
samo si druga strana medalje :thumbup:

zato te to i nervira toliko :mrgreen:

meni su tu srbi zakon
mislim da su i prvi poceli
svi su srbi sve je sprsko :skoljka:

hrvati i Bošnjaci malo kenjaju al mnogo izadje :mrgreen:

Jasno sta tebe zulja, ali to je vec na ovom forumu opcepoznato.

U clanku koji pretendira na ozbiljnost, pored ostalih najnevjerovatnijih gluposti i falsisfikata, ekspertica u ime nekakve sagoljovstine izvali ""muslimani su prihvatili ovaj način pokapanja mrtvih u 15. stoljeću, dolaskom u regiju" . Da, sokantno i zastrasujuce je to da postoji bas tolika ignorancija i ljudi koji su njeni nosioci, a jos sokantnije da su oni eksperti za nesto i da kreiraju javno mnijenje.

Takvu kolicinu potkupljivosti, neobrazovanosti, ignorancije, neodgovornosti, u tolikoj mjeri tesko je naci u bilo kojoj drugoj struci, mada ima nekih, poput danasnjih ljekara npr. koji ozbiljno idu ka tome da ugroze to vodece mjesto.

kinzekonze

Post by kinzekonze » 23/08/2016 11:14

Evo još malo o našem "novinarstvu":

Index.hr objavio oko 8:
http://www.index.hr/vijesti/clanak/ljet ... 14640.aspx

Avaz.ba oko 9:
http://www.avaz.ba/clanak/251389/povrat ... 30-stepeni

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Post Reply