Novi zakon - premija auto osiguranja

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#51 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by zrakomlat »

nepoznato1 wrote:
zrakomlat wrote:
nepoznato1 wrote:Prosle godine sam policu platio 460 KM. Imao sam jednu manju nezgodu krajem godine.

- Da li se pri sljedecoj registraciji gleda protekla godina ili je to drugacije ovim zakonom odredjeno? Kada novi zakon stupa na snagu?
- Ako se zakon primjenjuje retroaktivno, polica me ove godine izadje 15% skuplje? Znaci 529 KM?
Nisam upućen u sve detalje, ali maksimalna polica (ako govorimo o putničkim autima)je 415,50 KM, za 111 kw i više. Ta razlika ti je nešto drugo, možda si doplaćivao za AO+, stakla, ili slično.
Da da, to je ta doplata, znaci 415,50 je iznos police.
Tebe bi baš ranilo da prvi put registruješ na sebe. Došlo bi te osiguranje 831 KM plus 10 % za AO+ 83,1 KM :D
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#52 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by supercali »

dgL_ wrote:
bude wrote:nije novi zakon nego nesto sto je oduvijek postojalo samo se zbog nelojalne konkurencije nije primjenjivalo u praksi nego su svi odmah u startu imali 50% bonusa na premiju. ovo ne znaci da ce se na novo auto placati puna premija nego da osiguranik je nosilac bonusa/malusa neovisno o automobilu, sto uredniji vozac (bez udesa i stete), to veci bonus na premiju do max 50%, svaki vozac/vlasnik vozila koji se prvi puta pojavljuje kao takav krece od 100% premije i moze u zavisnosti od eventualne stete ici i preko ovog procenta, to se svugdje u svijetu, u normalnim drzavama tako radi, uredan i siguran vozac koji ne izaziva stetu vremenom dostige ovaj maksimalni bonus i drzi se istog dok vozac pocetnik mora strpljivo raditi da dodje do istog. nekad poodavno, netom poslije rata se ovo donekle i kod nas drzalo dok nije uslijedila poplava raznoraznih osiguravajucih kuca koje su bez ikakvog reda davale odmah puni popust i na taj nacin "ukinule" ovaj zakonom utvrdjeni nacin obracuna premije osiguranja.

svaka cast onda tim kucama, daBogda se sad jos takvih pojavilo :) kad sve ostalo bude kao sto je svugdje u svijetu, onda cu i ja biti da se ovo uvede i kod nas...

svaki moguci trosak mroa bit kao u svijetu, a ekonomska situacija ko u Bangladeshu... :)
a uz ekonomsku situaciju iz bangladesa mora se vozati auto 3.0 sa 150 kilovata?
brate ako nemas kupi onaj do 50 kilovata pa ce ti i ta sa najvecim troskom registracija biti 500 maraka ako napravis koji udes za koji si kriv ide cijena gore logicno
Emx
Posts: 94
Joined: 21/04/2002 00:00

#53 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Emx »

zrakomlat wrote:
nepoznato1 wrote:
Da da, to je ta doplata, znaci 415,50 je iznos police.
Tebe bi baš ranilo da prvi put registruješ na sebe. Došlo bi te osiguranje 831 KM plus 10 % za AO+ 83,1 KM :D
Prosle godine je bila prva registracija srecom :)
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#54 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by tempuser »

nepoznato1 wrote:
zrakomlat wrote:
nepoznato1 wrote:Prosle godine sam policu platio 460 KM. Imao sam jednu manju nezgodu krajem godine.

- Da li se pri sljedecoj registraciji gleda protekla godina ili je to drugacije ovim zakonom odredjeno? Kada novi zakon stupa na snagu?
- Ako se zakon primjenjuje retroaktivno, polica me ove godine izadje 15% skuplje? Znaci 529 KM?
Nisam upućen u sve detalje, ali maksimalna polica (ako govorimo o putničkim autima)je 415,50 KM, za 111 kw i više. Ta razlika ti je nešto drugo, možda si doplaćivao za AO+, stakla, ili slično.
Da da, to je ta doplata, znaci 415,50 je iznos police.
To je sa 50% bonusa, a puna cijena police AO je 831 KM. Ako obracunaju stetu i umanje bonus za 15% onda je ukupan bonus je 35% odnosno 540,15 KM. Znaci da u slucaju najskuplje AO u stlucaju primjene stete cijena moze biti veca za nekih 125 KM.
fantabox
Posts: 220
Joined: 12/07/2007 10:11

#55 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by fantabox »

supercali wrote:
dgL_ wrote:
bude wrote:nije novi zakon nego nesto sto je oduvijek postojalo samo se zbog nelojalne konkurencije nije primjenjivalo u praksi nego su svi odmah u startu imali 50% bonusa na premiju. ovo ne znaci da ce se na novo auto placati puna premija nego da osiguranik je nosilac bonusa/malusa neovisno o automobilu, sto uredniji vozac (bez udesa i stete), to veci bonus na premiju do max 50%, svaki vozac/vlasnik vozila koji se prvi puta pojavljuje kao takav krece od 100% premije i moze u zavisnosti od eventualne stete ici i preko ovog procenta, to se svugdje u svijetu, u normalnim drzavama tako radi, uredan i siguran vozac koji ne izaziva stetu vremenom dostige ovaj maksimalni bonus i drzi se istog dok vozac pocetnik mora strpljivo raditi da dodje do istog. nekad poodavno, netom poslije rata se ovo donekle i kod nas drzalo dok nije uslijedila poplava raznoraznih osiguravajucih kuca koje su bez ikakvog reda davale odmah puni popust i na taj nacin "ukinule" ovaj zakonom utvrdjeni nacin obracuna premije osiguranja.

svaka cast onda tim kucama, daBogda se sad jos takvih pojavilo :) kad sve ostalo bude kao sto je svugdje u svijetu, onda cu i ja biti da se ovo uvede i kod nas...

svaki moguci trosak mroa bit kao u svijetu, a ekonomska situacija ko u Bangladeshu... :)
a uz ekonomsku situaciju iz bangladesa mora se vozati auto 3.0 sa 150 kilovata?
brate ako nemas kupi onaj do 50 kilovata pa ce ti i ta sa najvecim troskom registracija biti 500 maraka ako napravis koji udes za koji si kriv ide cijena gore logicno
Upravo radi kategorija osiguranja se i kroje snage automobila za odredjene drzave, primjer Belgije nedavno ovdje na forumu (nesto oko Kramar teme ili sl.) kada čovjek ubjedjuje da ne postoji taj motor sa tim KW. Ispalo je da postoji, smanjeno par KW upravo da zadovolji lokalno tržište tamo.
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#56 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Ridjobrki »

Igzekli. Mene jedan jedini kilovat handri haman sto maraka! :-) :-) :-)
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#57 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by supercali »

dgL_ wrote:mislio sam da se ovim zeli uvesti malo reda u namjestanja i razne zloupotrebe u vezi ovih stvari sa osiguranjem... ali ne vidim kako su to uspjeli... nista apsolutno nista nisu uradili, osim sto ce nam izbijati vise para iz dzepa... niti ce uticati nas na manje saobracajnih nesreca, niti ce se desiti ista na bolje...

medjutim, o kakvim mi nagradama i kaznama pricamo... udes je nesreca i kao takva pojava svakome se moze desiti.. o kakvim crnim nagradama mi tu pricamo ???

Samo razlog vise da se uzmu pare ljudima iz dzepa, a da narod to ne primjeti onako kako bi trebao... odnosnoda se plasira onako ne primjetno...
pa nece ti izbijati vise para iz dzepa
ti sada placas registraciju 500 maraka sa 50% bonusa
recimo da je to na ovu ukupnu sumu
iduce godine ne skrivis nista opet placas 500
isto auto ja vozim ista cijena
ja napravim sudar placam iducu godinu 550 ili 600 zavisi kako uzmu procente
ako ja izadjem iz bonusa placat cu 750 jer sam napravio bruku udesa a ti koji nisi ni jedan placas i dalje 500

ne znam kako ce tebi izbijati vise para ako ne pravis sudare?
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#58 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by zrakomlat »

supercali wrote:
dgL_ wrote:mislio sam da se ovim zeli uvesti malo reda u namjestanja i razne zloupotrebe u vezi ovih stvari sa osiguranjem... ali ne vidim kako su to uspjeli... nista apsolutno nista nisu uradili, osim sto ce nam izbijati vise para iz dzepa... niti ce uticati nas na manje saobracajnih nesreca, niti ce se desiti ista na bolje...

medjutim, o kakvim mi nagradama i kaznama pricamo... udes je nesreca i kao takva pojava svakome se moze desiti.. o kakvim crnim nagradama mi tu pricamo ???

Samo razlog vise da se uzmu pare ljudima iz dzepa, a da narod to ne primjeti onako kako bi trebao... odnosnoda se plasira onako ne primjetno...
pa nece ti izbijati vise para iz dzepa
ti sada placas registraciju 500 maraka sa 50% bonusa
recimo da je to na ovu ukupnu sumu
iduce godine ne skrivis nista opet placas 500
isto auto ja vozim ista cijena
ja napravim sudar placam iducu godinu 550 ili 600 zavisi kako uzmu procente
ako ja izadjem iz bonusa placat cu 750 jer sam napravio bruku udesa a ti koji nisi ni jedan placas i dalje 500

ne znam kako ce tebi izbijati vise para ako ne pravis sudare?
:thumbup:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#59 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by supercali »

dgL_ wrote:

boli tebe mali sta cu ja vozat, to nije tema ovde...
ne boli mene
bolit ce tebe ako ne budes mogao placati registraciju za isti :)
a ocito si poceo vec kukati
ocigledno zivis iznad svog standarda a sve se placa
fantabox
Posts: 220
Joined: 12/07/2007 10:11

#60 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by fantabox »

Ridjobrki wrote:Igzekli. Mene jedan jedini kilovat handri haman sto maraka! :-) :-) :-)
Ne sjedaj mi na muku, upravo me podsjeti na taj 1 (slovima: jedan) KW viska. Mrzim broj 85! :mrgreen:
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#61 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Ridjobrki »

fantabox wrote:
Ridjobrki wrote:Igzekli. Mene jedan jedini kilovat handri haman sto maraka! :-) :-) :-)
Ne sjedaj mi na muku, upravo me podsjeti na taj 1 (slovima: jedan) KW viska. Mrzim broj 85! :mrgreen:
1.9 JTD, da i ne pitam :lol:
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#62 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by dgL_ »

supercali wrote:
dgL_ wrote:mislio sam da se ovim zeli uvesti malo reda u namjestanja i razne zloupotrebe u vezi ovih stvari sa osiguranjem... ali ne vidim kako su to uspjeli... nista apsolutno nista nisu uradili, osim sto ce nam izbijati vise para iz dzepa... niti ce uticati nas na manje saobracajnih nesreca, niti ce se desiti ista na bolje...

medjutim, o kakvim mi nagradama i kaznama pricamo... udes je nesreca i kao takva pojava svakome se moze desiti.. o kakvim crnim nagradama mi tu pricamo ???

Samo razlog vise da se uzmu pare ljudima iz dzepa, a da narod to ne primjeti onako kako bi trebao... odnosnoda se plasira onako ne primjetno...
pa nece ti izbijati vise para iz dzepa
ti sada placas registraciju 500 maraka sa 50% bonusa
recimo da je to na ovu ukupnu sumu
iduce godine ne skrivis nista opet placas 500
isto auto ja vozim ista cijena
ja napravim sudar placam iducu godinu 550 ili 600 zavisi kako uzmu procente
ako ja izadjem iz bonusa placat cu 750 jer sam napravio bruku udesa a ti koji nisi ni jedan placas i dalje 500

ne znam kako ce tebi izbijati vise para ako ne pravis sudare?
a sta cemo sa prvom registracijom primjera radi za koju je potrebno da odvojis platu kompletu po novom... ??
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#63 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by drndalo »

Nek vozi na tetku, kao i do sada... :run:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#64 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by supercali »

dgL_ wrote:
a sta cemo sa prvom registracijom primjera radi za koju je potrebno da odvojis platu kompletu po novom... ??
pa sa prvom dobijes bonus od 50% znaci opet placas 500 maraka ako ti je prvo auto i nisi imao udesa ranije ako ti je drugo trece peti auto

ja juce polozio i kupujem isto to auto placam 500
kupujem drugo auto i prva registracija a nisam imao udesa sa prvim autom placam 500
kupujem 43-e auto imao udesa sa 42-im placam 550-600 700 zavisi koliko sam imao udesa i slicno
fantabox
Posts: 220
Joined: 12/07/2007 10:11

#65 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by fantabox »

dgL_ wrote:
supercali wrote:
dgL_ wrote:mislio sam da se ovim zeli uvesti malo reda u namjestanja i razne zloupotrebe u vezi ovih stvari sa osiguranjem... ali ne vidim kako su to uspjeli... nista apsolutno nista nisu uradili, osim sto ce nam izbijati vise para iz dzepa... niti ce uticati nas na manje saobracajnih nesreca, niti ce se desiti ista na bolje...

medjutim, o kakvim mi nagradama i kaznama pricamo... udes je nesreca i kao takva pojava svakome se moze desiti.. o kakvim crnim nagradama mi tu pricamo ???

Samo razlog vise da se uzmu pare ljudima iz dzepa, a da narod to ne primjeti onako kako bi trebao... odnosnoda se plasira onako ne primjetno...
pa nece ti izbijati vise para iz dzepa
ti sada placas registraciju 500 maraka sa 50% bonusa
recimo da je to na ovu ukupnu sumu
iduce godine ne skrivis nista opet placas 500
isto auto ja vozim ista cijena
ja napravim sudar placam iducu godinu 550 ili 600 zavisi kako uzmu procente
ako ja izadjem iz bonusa placat cu 750 jer sam napravio bruku udesa a ti koji nisi ni jedan placas i dalje 500

ne znam kako ce tebi izbijati vise para ako ne pravis sudare?
a sta cemo sa prvom registracijom primjera radi za koju je potrebno da odvojis platu kompletu po novom... ??
Nazalost, ako te tješi svugdje je tako. Od poslovnog kolege vani, kćerka 25 godina, vozač 4-5 godina, nikad ucesnik udesa a kamoli da je kriva. Prvo njeno vozilo, oko 100 konja, Yaris, cijena SAMO osiguranja 1850 EUR i to uz klauzulu da neće napraviti vise od 15000 kilometara godišnje. To bila najbolja ponuda, ostale kuće od 2000 pa sve do 3500, država Belgija.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#66 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by supercali »

ma nemozes porediti njih i nas
jer tamo oni pored ovog po kw i sada po broju udesa gledaju i na godine vozaca na pol vozaca gdje zivi vozac koje marke auto vozi i sl
tako da je tamo svaka polica haman slucaj za sebe sto po meni i ima smisla u neku ruku jer nismo svi isti vozaci i ne vozimo svi ista auta i istim rutama
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#67 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by tempuser »

Jedini vise-manje opipljiv dokaz o vozackom iskustvu je posjedovanje vozila i biljezenje kilometraze. Moja supruga ima vozacku nekih 15-ak god i 0 (nula) predjenih km poslije vozackog ispita. Da se gleda samo vozacki staz onda bi na papiru bila 3 x iskusnija od te cure.
fantabox
Posts: 220
Joined: 12/07/2007 10:11

#68 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by fantabox »

supercali wrote:ma nemozes porediti njih i nas
jer tamo oni pored ovog po kw i sada po broju udesa gledaju i na godine vozaca na pol vozaca gdje zivi vozac koje marke auto vozi i sl
tako da je tamo svaka polica haman slucaj za sebe sto po meni i ima smisla u neku ruku jer nismo svi isti vozaci i ne vozimo svi ista auta i istim rutama
Slažem se s tobom, ali nije ni tako lose kod nas, ista situacija ovdje ce se platiti cca 20-25 posto te cijene, jos nas ne handre po zonama rizika kao tamo i u hrv na primjer, a moglo bi i to kako je krenulo.
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#69 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by sema911s »

Decki,.

Prvu registraciju CEte placat kod one kuce koja je najpovoljnija, nece bit ista cijena kod svih
( nece svi nudit istu uslugu)
Neki CE davat taj moguci popust neki NE,.,
Osiguravajuce kuce CE cijenu odredjivat po onome papiru iz policije kako se ponasate,.

Sto ste bolji za volanom sto manje prekrsaja veci bonus I manje placate :run:

Ovaj Novi zakon je tu da se izbrisu Te male osiguravajuce kuce koje prave najvise problema I da se kazne nesavjesni vozaci ( nece bit,isti popust za nekoga ko ima bezbroj kazni, udesa, prijava sranja I za dobrice)

Recimo meni za e550 registracija je 1390euro, Sa ovim sadasnjim udesom da Sam proglasen krivim bila bi preko 2000euro, stim da I broj predjenjih kilometara igra ulogu, koliko isti ispusta na auspuh, gdje stanijes, gdje parkiras,.
Ako nemas garazu polisa skuplja,.,

U bosni je ta registracija Jos jeftina.,

Jos uvijek ista registracija za auto koje ispusta kilu co2 I priusa,

To standard Los male plate macku o rep zakacite, imali ste sanse za bolje, pricamo o toj nekoj evropi a nevaljaju vam evropska pravila

Nemoze miskooo
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#70 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by supercali »

meni je drago sto ce uvesti ovo jer cu napokon ja vidjeti neku korist kad onaj koji je napravio sudar plati 50-100 300 maraka vise registraciju nego ja pa ce vjerovatno sutra razmisliti i vise paziti da ne napravi udes


samo jos da se nadovezem za ono sto se tice naplate osiguranja mislim da je prica bila izmedju tempusera i dgl
oko racuna iz ovlastenog
mase se racunom iz ovlastenog i kad se isplati vozi se u avliju da bi koja hiljada ostala u dzepu
ne kazem da svi to rade al radi njih ili je radilo bar 80%

nije mi uopste cudno kad je mene udario lik na oznacenom parkingu uz cestu i procjena stete u ovlastenom bila 5000
i ja otisao u osiguranje oni mi daju 3000
rekoh necu prihvatiti jer ne zelim ja placati razliku 2000
i uglavnom na kraju mi isplatili 4850 a ja ostatak platio al su se mogli u svakom trenutku uvjeriti da je uradjen u ovlastenom servisu auto
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2609
Joined: 18/03/2015 01:36

#71 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Mea_parvitas »

Kad se dijaspora ukljuci, ono iz pakosti. FUJ
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#72 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by insomnia78 »

dgL_ wrote:
frngla wrote:Šta su do sad ljudi para ukrali od osiguranja izazivanjem udesa namjerno itd. itd. Najveće varalice kad je prevara osiguravajuće kuće u pitanju, su BH vozači. Tražili ste, evo vam ga.

sada cemo i mi normalni ljudi poceti da se bavimo slicnim stvarima :) malo prikocis kad se nekoi primakne i eto para za skuplju policu ;)

tek sad ce bit darmar:)
Kako li si dos'o do tog zakljucka da mi je znati?
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#73 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by Bakir1 »

Ja dobre emisije, ja zakljucaka, ja socijale sa dva auta :lol: :run:
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#74 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by sema911s »

Mea_parvitas wrote:Kad se dijaspora ukljuci, ono iz pakosti. FUJ

Ovo je zamene jeell.,

Nisam otisao gdje Sam iz ljubavi prema austriji vec trbuhom za hljebom,.,

U bosni mozes Sta hoces pravila ne postoje I kada vam svabo nametne ta pravila Kuka se kako je ekonomsko stanje lose, kako je u Bosni gore no u ruandi,., svi krivi svi nas mrze a svi kenjate ko foke,.,


Trcali ste u brcko osiguranje(tako nesto) jer je bilo jeftinije a to sto nisu isplacivali odstete, Il sto svi opalite osiguranje za taj predracun pa u avliju, koliko je vozila tehnicki ispravno,, znas i Sam koliko se paznje obraca na tehnicki
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#75 Re: Novi zakon - premija auto osiguranja

Post by zrakomlat »

sema911s wrote:
Mea_parvitas wrote:Kad se dijaspora ukljuci, ono iz pakosti. FUJ

Ovo je zamene jeell.,

Nisam otisao gdje Sam iz ljubavi prema austriji vec trbuhom za hljebom,.,

U bosni mozes Sta hoces pravila ne postoje I kada vam svabo nametne ta pravila Kuka se kako je ekonomsko stanje lose, kako je u Bosni gore no u ruandi,., svi krivi svi nas mrze a svi kenjate ko foke,.,


Trcali ste u brcko osiguranje(tako nesto) jer je bilo jeftinije a to sto nisu isplacivali odstete, Il sto svi opalite osiguranje za taj predracun pa u avliju, koliko je vozila tehnicki ispravno,, znas i Sam koliko se paznje obraca na tehnicki
Ja znam lika što je dobio otkaz u stanici tehničkog pregleda jer je dvojicu vratio. Jednom pukla šajba, drugom ne znam šta je bilo, kočnice čini mi se.
Inače, u pravu si za ostatak teksta.
Post Reply