Novi Ustav BiH

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Liberalism

#1 Novi Ustav BiH

Post by Liberalism » 13/10/2006 08:56

I amandmani

Jutros razmisljam, zasto mi nebi stavili u nas Ustav da građani BiH imaju pravo na besplatan internet?

Ili ti jos svasta nasta da stavimo, ovi na Vlasti ce staviti sta god im neko predlozi izuzev da ih se ne dira u pitanja koja su za njih najvaznija :-)

mostarac

Post by mostarac » 13/10/2006 09:10

ili da me svako jutro nova cura ceka na poslu, spremna da ispuni sve zahtjeve :D
Doduse treba se dodat i to da ja dan prije biram ko ce me cekat ujutru, da ne bude zabune :D

Liberalism

Post by Liberalism » 13/10/2006 09:18

Ovo za internet nije zezancija :-)

_BosanaC

Post by _BosanaC » 13/10/2006 09:19

mostarac wrote:ili da me svako jutro nova cura ceka na poslu, spremna da ispuni sve zahtjeve :D
Doduse treba se dodat i to da ja dan prije biram ko ce me cekat ujutru, da ne bude zabune :D
Bolje da ona dodje kod tebe kuci, a da se nekako ustavno rijesi da se ne mora raditi :D

Liberalism

Post by Liberalism » 13/10/2006 10:38

Imate li vi neki ozbiljni prijedlog?

_BosanaC

Post by _BosanaC » 13/10/2006 10:43

Jesil' ti to ozbiljno mislio s besplatnim internetom? :?

Liberalism

Post by Liberalism » 13/10/2006 11:13

Ako se ustavom moze definisati pravo na osnovnu zdravstvenu zastitu

zasto ne bi moglo i na internet?

Ako je Evropskom socijalnom poveljom definisano pravo na krov nad glavom zasto nebi i pravo na pristup internetu.

Kako drzava placa 1,2 milijarde KM za zdravstvenu zastitu moze i 1,2 miliona za internet a?

Kakva je razlika, osim sto je svima normalno jedno, a nikome drugo.

Mozda narodu zvuci suludo pravo na besplatan internet. Mozda bi lakse bilo da se shvati kad bi stajalo:

Bosna i Hercegovina, svim narodima i građanima obezbjeđuje pravo na koristenje interneta bla bla bla (mada ovo glupo zvuci narodi i građani), kao sto im obezbjeđuje pravo na bilo sto.

zlatan01

Post by zlatan01 » 13/10/2006 11:25

Ima li ijedna drzava na svijetu besplatan internet?

_BosanaC

Post by _BosanaC » 13/10/2006 11:26

Prosurfaj malo kako je to rijeseno u glavnom gradu Mongolije, koji je ujedno jedini grad na svijetu koji je potpuno umrezen i ima besplatan pristup internetu, a imao ga je puno prije nego su poceli to raditi neki drugi zapadni gradovi. I nema nikakve veze s ustavom.

A s obzirom da je "pravo na socijalnu zastitu" samo na papiru, kao i sva ostala prava garantovana Ustavom, zasto ne i ovo? I onako se nece primjenjivati.

Liberalism

Post by Liberalism » 13/10/2006 12:29

_BosanaC wrote:Prosurfaj malo kako je to rijeseno u glavnom gradu Mongolije, koji je ujedno jedini grad na svijetu koji je potpuno umrezen i ima besplatan pristup internetu, a imao ga je puno prije nego su poceli to raditi neki drugi zapadni gradovi. I nema nikakve veze s ustavom.

A s obzirom da je "pravo na socijalnu zastitu" samo na papiru, kao i sva ostala prava garantovana Ustavom, zasto ne i ovo? I onako se nece primjenjivati.
Ako si kritican prema ovome ne mogu ti ja nista.

Umjesto da kazes dobra stvar, bar bi nasi ljudi imali olaksan pristup intgernetu, poceli bi ranije shvacati znacaj interneta za zivotni standard ti kontra.

Haj nema veze glupo mi je raspravljati s onima koji ne razumiju.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 13/10/2006 12:44

Liberalism wrote:
_BosanaC wrote:Prosurfaj malo kako je to rijeseno u glavnom gradu Mongolije, koji je ujedno jedini grad na svijetu koji je potpuno umrezen i ima besplatan pristup internetu, a imao ga je puno prije nego su poceli to raditi neki drugi zapadni gradovi. I nema nikakve veze s ustavom.

Ako si kritican prema ovome ne mogu ti ja nista.

Umjesto da kazes dobra stvar, bar bi nasi ljudi imali olaksan pristup intgernetu, poceli bi ranije shvacati znacaj interneta za zivotni standard ti kontra.

Haj nema veze glupo mi je raspravljati s onima koji ne razumiju.
Nisi skontao, ocito...

Glavni grad Mongolije je iskoristio vrstu komunikacije koju radioamateri nazivaju paketradio, i uspostavljena je mreza brzine od nekoliko megabita, a svim stanovnicima je omogućen besplatan priključak na internet uz nabavku minimalne potrebne opreme.

Eh, prije par godina dodjem na ideju (kao radioamater) da se to napravi i unutar BiH, za početak unutar Zenice. Stupim u kontakt sa nekim prijateljima u Sloveniji koji prave te digipitere (preteče danasnjih AP-ova) koji mogu raditi na tim velikim brzinama, napravim sa prijateljima koji su takodje bili zainteresovani za to specifikaciju opreme i cijena, i skontamo da bi za početak bilo dobro uvezati škole na prostoru Zenice, pa kasnije rješavati pitanje internet konekcije koja bi se dijelila.

Naravno, odmah u startu naišli smo na nespremnost skola, kako osnovnih tako i srednjih, kao i fakulteta, da ulože po maximalno 2000KM u opremu (koliko me sjecanje sluzi, ideja je bila da svaka skola ulozi po 700KM, ali vise nisam siguran) nego su izrazili očekivanje da to neko drugi finansira, kupi, postavi, istestira, i po mogucnosti radi za njih.

Nakon pokušaja i pokušaja odustali smo od ideje, a potrebno je bilo ukupno 30.000KM da se napravi besplatni bezicni "biharnet" na nivou države nam u nas.

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 13/10/2006 12:50

Da bi mogao drugim legalno davati izlaz na internet moras imati licencu ISP-a? Nesto slicno sto ti predlazes vec postoji u Sarajevu pod nazivom SA wireless, ne znam tacno u kojoj je to sve fazi.

Liberalism

Post by Liberalism » 13/10/2006 12:53

Ja ovde ne govorim o projektima vec o osnovnim pravima koja se kroz demokratsku istoriju uvrstavaju u temeljni dokument drzave - USTAV

Ako su prije 100 godina na zapadu skontali da je dobro da se Ustavom zagarantuju prava da država mora spriječiti da njeni stanovnici umiru od gladi zasto u 21 stoljecu se nebi definisala neka prava koja u danasnjem svijetu imaju skoro istu vaznost kao i glad na pocetku 20 stoljeca?

Kako je BiH jedna od rijetkih zemalja koja u 21 stoljecu pravi novi ustav zasto ne bi imala u svom ustavu neko pravo koje je relevantno za ovo vrijeme.

razumijem da mi vodimo bitku da se u novi Ustav unesu prava za koja su ljudi na zapadu shvatili da su bitna prije 100 ili 200 godina, al ne moramo bas biti toliko zaostali zar ne.

Nije ovde stvar besplatno ili ne, hoce li se sprovoditi ili ne, nego je stvar u idejama. Kakva je ideja koju neko zagovara a koja je bila in prije 400 godina? To nije ideja to je ispravljanje gluposti nasih predaka.

Nove ideje znaci nesta novo - nesta za cim ce se pojaviti potreba u nekom vremenu u buducnosti. A buducnost je takva da bez interneta nemas sta traziti.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 13/10/2006 12:53

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Da bi mogao drugim legalno davati izlaz na internet moras imati licencu ISP-a? Nesto slicno sto ti predlazes vec postoji u Sarajevu pod nazivom SA wireless, ne znam tacno u kojoj je to sve fazi.
Nije problem pricati o izlazu na internet kada postoji LAN ili WAN. Problem je sto je ideja koju smo mi naveli bila da to bude besplatno dok institucije koje su i bile spremne uloziti u to su trazile imaju pravo naplacivati usluge samog koristenja mreze.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 13/10/2006 12:56

Liberalism wrote:Ja ovde ne govorim o projektima vec o osnovnim pravima koja se kroz demokratsku istoriju uvrstavaju u temeljni dokument drzave - USTAV

Ako su prije 100 godina na zapadu skontali da je dobro da se Ustavom zagarantuju prava da država mora spriječiti da njeni stanovnici umiru od gladi zasto u 21 stoljecu se nebi definisala neka prava koja u danasnjem svijetu imaju skoro istu vaznost kao i glad na pocetku 20 stoljeca?

Kako je BiH jedna od rijetkih zemalja koja u 21 stoljecu pravi novi ustav zasto ne bi imala u svom ustavu neko pravo koje je relevantno za ovo vrijeme.

razumijem da mi vodimo bitku da se u novi Ustav unesu prava za koja su ljudi na zapadu shvatili da su bitna prije 100 ili 200 godina, al ne moramo bas biti toliko zaostali zar ne.

Nije ovde stvar besplatno ili ne, hoce li se sprovoditi ili ne, nego je stvar u idejama. Kakva je ideja koju neko zagovara a koja je bila in prije 400 godina? To nije ideja to je ispravljanje gluposti nasih predaka.

Nove ideje znaci nesta novo - nesta za cim ce se pojaviti potreba u nekom vremenu u buducnosti. A buducnost je takva da bez interneta nemas sta traziti.
Ti pricas o teoriji a ja ti govorim sta se pokusalo uraditi u praksi.

S druge strane, pogledaj koliki bi gubitak napravio ISP-ovima koji bi se uredno mogli pozatvarati kada bi im rekao da ono od cega oni zive nemaju vise pravo da naplacuju.

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 13/10/2006 13:01

_BosanaC wrote:
Liberalism wrote:Ja ovde ne govorim o projektima vec o osnovnim pravima koja se kroz demokratsku istoriju uvrstavaju u temeljni dokument drzave - USTAV

Ti pricas o teoriji a ja ti govorim sta se pokusalo uraditi u praksi.

S druge strane, pogledaj koliki bi gubitak napravio ISP-ovima koji bi se uredno mogli pozatvarati kada bi im rekao da ono od cega oni zive nemaju vise pravo da naplacuju.
Ko bi placao linkove, recimo jedan 155Mbps, drzava? Zato bi drzava sama sebi skakala u stomak? To sto ti govoris je mreza preko koje bi svako, uz minimalno ulagenje za opremu, imao pristup internetu. Pitanje je, ko bi se brinuo o toj mrezi? Ti ljudi koji bi odrzavali tu mrezu bi morali imati odredjenu nadoknadu za to ili mislis da to sve bude na volonterskoj osnovi?

Titov_pionir

Post by Titov_pionir » 13/10/2006 13:04

Ustavno pravo na internet... Fino, al' sta cemo sa vise od 70% ljudi (mozda ih je cak i vise) koji uopste nemaju racunar, a niti pristup racunaru (u ruralnim sredinama jedva da iko ima pristupa racunaru)? Haj'mo prvo napisati u ustav da se svakom domacinstvu u BiH pokloni racunar, pa onda i besplatan internet :-) Ne bi bilo fer da dozvolimo samo grupi ljudi koji posjeduju racunar da imaju jos vise privilegija...

Ali ukoliko bi stvarno neko bio toliko neozbiljan da ovo uvrsti u ustav BiH, ja bih ga podrzao. Ioanko mi je dosta placanja ovih cetrdeset i kusur maraka svakog mjeseca...

VIVA LA FREE ADSL!!! :-) :-) :-)

Liberalism

Post by Liberalism » 13/10/2006 13:15

Drvosjeca iz Dejcica wrote: Ko bi placao linkove, recimo jedan 155Mbps, drzava? Zato bi drzava sama sebi skakala u stomak? To sto ti govoris je mreza preko koje bi svako, uz minimalno ulagenje za opremu, imao pristup internetu. Pitanje je, ko bi se brinuo o toj mrezi? Ti ljudi koji bi odrzavali tu mrezu bi morali imati odredjenu nadoknadu za to ili mislis da to sve bude na volonterskoj osnovi?
Pa isti oni koji placaju na stotine miliona za popravke puteva.

Nama je logicno da država popravlja puteve i svi kukamo kako nemamo auto put. Al nije nam logicno da drzava subvencionira informacionu infrastrukturu.

Evo ja sam dao primjer interneta. Internet je nesto sto bi moglo biti javno dobro.

Mozda postoji i neko drugo dobro koje moze postati javno dobro koje je prijeko potrebno za normalan zivot u 21 stoljecu i zasto takvo dobro danas ne ugraditi u Ustav?

joker

Post by joker » 13/10/2006 14:43

Liberalism wrote:Ako se ustavom moze definisati pravo na osnovnu zdravstvenu zastitu

zasto ne bi moglo i na internet?

Ako je Evropskom socijalnom poveljom definisano pravo na krov nad glavom zasto nebi i pravo na pristup internetu.

Kako drzava placa 1,2 milijarde KM za zdravstvenu zastitu moze i 1,2 miliona za internet a?

Kakva je razlika, osim sto je svima normalno jedno, a nikome drugo.

Mozda narodu zvuci suludo pravo na besplatan internet. Mozda bi lakse bilo da se shvati kad bi stajalo:

Bosna i Hercegovina, svim narodima i građanima obezbjeđuje pravo na koristenje interneta bla bla bla (mada ovo glupo zvuci narodi i građani), kao sto im obezbjeđuje pravo na bilo sto.
Ali bi onda ovo povuklo potrebu vecih izdvajanja za zdravstvenu zastitu jer bi Bosanci sjedili kuci za kompjuterima tipkali i svadjali se preko interneta, ne bi se kretali sto bi dovelo do slabijeg opsteg zdravstvenog stanja gradjana, potrebe za izdvajanjima za animiranje gradjana da se bave sportom (svi bi igrali online fudbal, kosarku...), porasta alijenacije u drustvu, pada prometa u ugostiteljskim objektima... Ma nije zvaka za seljaka...
:-)
Salim se, nije losa ideja, ali za to je potreban veci zivotni standard, jer prvo se podmiruju primarne potrebe, pa onda sve ostalo. A ovo je za nase uslove luksuz.

Evo da i ja dam prijedlog besplatno i obavezno uvesti plivanje u skole jednom sedmicno i napraviti dovoljno bazena... :-D

Apos

Post by Apos » 13/10/2006 14:54

joker wrote: Ali bi onda ovo povuklo potrebu vecih izdvajanja za zdravstvenu zastitu jer bi Bosanci sjedili kuci za kompjuterima tipkali i svadjali se preko interneta, ne bi se kretali sto bi dovelo do slabijeg opsteg zdravstvenog stanja gradjana, potrebe za izdvajanjima za animiranje gradjana da se bave sportom (svi bi igrali online fudbal, kosarku...), porasta alijenacije u drustvu, pada prometa u ugostiteljskim objektima... Ma nije zvaka za seljaka...
Salim se, nije losa ideja, ali za to je potreban veci zivotni standard, jer prvo se podmiruju primarne potrebe, pa onda sve ostalo. A ovo je za nase uslove luksuz.

Evo da i ja dam prijedlog besplatno i obavezno uvesti plivanje u skole jednom sedmicno i napraviti dovoljno bazena... :-D
Pa da se Bosanci podave ko mačiči.
Ti kao da si dalmoš.

joker

Post by joker » 13/10/2006 15:16

Apos wrote:
joker wrote: Ali bi onda ovo povuklo potrebu vecih izdvajanja za zdravstvenu zastitu jer bi Bosanci sjedili kuci za kompjuterima tipkali i svadjali se preko interneta, ne bi se kretali sto bi dovelo do slabijeg opsteg zdravstvenog stanja gradjana, potrebe za izdvajanjima za animiranje gradjana da se bave sportom (svi bi igrali online fudbal, kosarku...), porasta alijenacije u drustvu, pada prometa u ugostiteljskim objektima... Ma nije zvaka za seljaka...

Pa da se Bosanci podave ko mačiči.
Ti kao da si dalmoš.
Daj ba Apos, tebi kao da se u medjuvremenu nesto desilo... Malo, malo pa me trazis za nesto :-)

sule_krug

Post by sule_krug » 14/10/2006 09:28

de mi reci sta to ima na ovome svijetu besplatno
pa ni zdravstvo nije besplatno i to se placa , pa i socijalno zbrinjavanje se placa . ono se moze uvesti kao besplatno no ti ces to platit kroz porez. p a i zvolite , vece poreze i besplatan internet ili manje poreze a internet kako jest.

Liberalism

Post by Liberalism » 14/10/2006 15:15

Ako posmaramo privatni interes tvoja tvrdnja bi bila u redu.

Medjutim, ovde govorimo o javnom interesu. U tom kontekstu javno dobro ili bolje receno o onim dobrima za koja drustva smatraju da svaki clan drustva ima adekvatan nivo pristupa za koristenje takvih dobara. takva dobra i/ili usluge trebaju biti dostupne svima na osnovu njihove vitalne vaznosti za život pojedinca ili blagostanja drustva. Vise o ovome mozes pogledati i na interenetu ako proucis malo sta znace merit goods.

Kako takva dobra nisu besplatna (jer nema besplatnih dobara) a kako su od izuzetne vaznosti za sve clanove drustva drustvo moze donijeti odluku da se takva dobra ili usluge obezbjedjuju besplatno ili da pod jednakim uslovima budu dostupna svima.

Ko ce ih placati? Pa za sva merit goods mi placamo 17% PDV i zasto jedno nternet ne bi bio jedno od tih dobara koje bi se finansiralo iz prihoda drzave?

sule_krug

Post by sule_krug » 15/10/2006 09:25

Liberalism wrote:Ako posmaramo privatni interes tvoja tvrdnja bi bila u redu.

Medjutim, ovde govorimo o javnom interesu. U tom kontekstu javno dobro ili bolje receno o onim dobrima za koja drustva smatraju da svaki clan drustva ima adekvatan nivo pristupa za koristenje takvih dobara. takva dobra i/ili usluge trebaju biti dostupne svima na osnovu njihove vitalne vaznosti za život pojedinca ili blagostanja drustva. Vise o ovome mozes pogledati i na interenetu ako proucis malo sta znace merit goods.

Kako takva dobra nisu besplatna (jer nema besplatnih dobara) a kako su od izuzetne vaznosti za sve clanove drustva drustvo moze donijeti odluku da se takva dobra ili usluge obezbjedjuju besplatno ili da pod jednakim uslovima budu dostupna svima.

Ko ce ih placati? Pa za sva merit goods mi placamo 17% PDV i zasto jedno nternet ne bi bio jedno od tih dobara koje bi se finansiralo iz prihoda drzave?
kao prvo privatni interes nije placabnje takse
a nista nije besplatno , pa ni u komunizmu nije nista bilo besplatno sve se placalo samo sto je drzava bila vecinski vlasnik sve ga i svacega pa je imala dovoljno novca da plati za sve sto je pruzala narodu.
ko ce platit servere
ko ce platit ljude koji ce to sve napravit.
i sve ostalo sto ide s istim.???????
danas nema nista dzaba.

ako ce platit silajdzica tihica jovica i sve ostale ako im otkinemo od budzeta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Liberalism

Post by Liberalism » 16/10/2006 09:28

Ti se nekako rasplinu na pet stvari koje su medjusobno vrlo labavo povezane.

Ne mjesaj privatni interes sa ovim, jer dovodis do pogresnih zakljucaka, iako se vrlo lako moze dokazati da bi ovaj primjer bio od ogromnog znacaja za privatni sektor.

Nemoj mjesati komunizam s ovim. jer bi otisli u svadjuoko necega sto je zatrovano predrasudama.

Proglasenje necega javnim dobrom ne znaci da po dekretu to javno dobro pada besplatno s neba, vec da ga svi zajedno placamo (kroz poreze) i koristimo (ravnomjerno, odnosno minimalno da svi imamo jednake mogucnosti za njegovo koristenje).

Post Reply