Novi predsjednik Sabora IZ BiH

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Nele9

Novi predsjednik Sabora IZ BiH

Post by Nele9 » 04/04/2011 23:07

SARAJEVO - U prisustvu reisu-l-uleme, njegovog zamjenika i muftija u Sarajevu je danas održana konstituirajuća sjednica Sabora Islamske zajednice u BiH, na kojoj je za predsjednika Sabora za naredni četvorogodišnji period izabran Safet Softić. Potpredsjednici Sabora Islamske zajednice su Mevlud Dudić i Edhem Bičakčić, javlja Mina.

Sabor Islamske zajednice je izabrao i četiri člana Rijaseta iz reda muftija. To su Husein ef. Kavazović, muftija tuzlanski, Edhem ef. Čamdžić, muftija banjalučki, Ismail ef. Smajlović, muftija vojni i Ejub ef. Dautović, muftija zenički.

Dekan Fakulteta islamskih nauka iz Sarajeva i direktor Behrambegove medrese iz Tuzle također su izabrani za članove Rijaseta, a iz reda istaknutih pripadnika Islamske zajednice koji nisu zaposleni u njoj, u Rijaset su izabrani Fikret Karčić i Husein Smajlović.

(Vijesti.ba/Fena)

Gosp. Softić je meni relativno nepoznato ime, bar u IZ. Ne znam skoro ništa o njemu. Na stranu smjena Edhema Bičakčića, ali šta po vama znači izbor ovog čovjeka?
Da li je ovo povratak SDA otpisanih? Jača li tuzlanska struja? Ili će prof. Enes Karić izbiti u prvi plan kao slijedeći kandidat za reisa?
U dnevnoj politici se oštrica IZ podmuklo želi otupiti. Neki komentari gosp. Softića meni govore da bi on mogao i pomoći u tome (nadam se da griješim). Šta to znači za širu zajednicu muslimana u Bošnjaka?

arzuhal

Re: Novi predsjednik Sabora IZ BiH

Post by arzuhal » 05/04/2011 09:56

Osobno, ne znam ništa o g-dinu Softiću, a i mene zanima malo više.

ultima_palabra
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times

Post by ultima_palabra » 05/04/2011 10:03

Bio predsjedavajući Zastupničkog doma Skupštine FBiH u prošlom mandatu... ne znam zašto je ta pozicija skoro pa rezervisana za političare... Neimarlija, Bičakčić, Softić.

Vjerovatno znači da SDA ponovo uspostavlja kontrolu nad IZ, a Cerićev uticaj nastavlja da slabi.

udarnik35

Post by udarnik35 » 05/04/2011 10:08

Mislim da je ovo zadnji mandat Cericu i da dijeli izborni krah svog partnera, F. Radoncica. Nadam se da ce novi reis biti Enes Karic. U svakom slucaju mzoemo ocekivati nekoga bliskog SDA.

Vitez Koja

Post by Vitez Koja » 05/04/2011 10:11

U slucaju, da se Mustafa Ceric, ne izabere za novog reisa, sta ce biti sa njim!? Mislim, da li ce ici u penziju ili ce obnasati neku drugu funkciju unutar IZ BiH!?

arzuhal

Post by arzuhal » 05/04/2011 10:32

Vitez Koja wrote:U slucaju, da se Mustafa Ceric, ne izabere za novog reisa, sta ce biti sa njim!? Mislim, da li ce ici u penziju ili ce obnasati neku drugu funkciju unutar IZ BiH!?

Dr. Mustafa Cerić se ne može više kandidirati jer tako je prema Ustavu IZBiH - dva mandata, ko i američki reis. E, sad, pošto je dr. Cerić Bošnjak, onda bi mogao da bude reis i po treći put, da djeluje neustavno i izmajorizira sve redom :D

Odavno se priča, according to čaršija, da su mnoga putovanja dr. Mustafe Cerića po evropskim destinacijama (pogotovo Davos), kao i nagrade raznih evropskih institucija, udruženja i fondacija, te pragmatična potreba EU da imaju jedan telefon za muslimane Evrope (zbog puno razloga) - uvertira u stvaranje krovne, evropske islamske zajednice, na čijem bi čelu sjedio neki Grand Mufti of Europe, a mnogi stranci ne bi imali ništa protiv da vide dr. Mustafu Cerića na tom mjestu.

Motokultivator

Post by Motokultivator » 05/04/2011 10:39

udarnik35 wrote:Mislim da je ovo zadnji mandat Cericu i da dijeli izborni krah svog partnera, F. Radoncica. Nadam se da ce novi reis biti Enes Karic. U svakom slucaju mzoemo ocekivati nekoga bliskog SDA.

Ja inace plaho volim insane koji pricaju o nekome na osnovu dnevnih novina ili nekih popularnih tv emisija.
Govoriti o mustafi cericu na osnovu toga je blago receno smijesno.

Ko god da dodje na mjesto rejsa poslije cerica, trebace mu 3 godine da se uhoda u pola posla kojeg je sizo raditi sadasnji rejs, dr mustafa ef. ceric. Koliko god ovo bilo navijacki (imam i ja zamjerki na rejsa, da ne bude da ga dizem u nebesa i kitim cvijecem), vrijeme ce pokazati svoje. Sto bi se u narodu kazalo: zivi bili pa vidili.

Motokultivator

Post by Motokultivator » 05/04/2011 10:42

arzuhal wrote:
Vitez Koja wrote:U slucaju, da se Mustafa Ceric, ne izabere za novog reisa, sta ce biti sa njim!? Mislim, da li ce ici u penziju ili ce obnasati neku drugu funkciju unutar IZ BiH!?

Dr. Mustafa Cerić se ne može više kandidirati jer tako je prema Ustavu IZBiH - dva mandata, ko i američki reis. E, sad, pošto je dr. Cerić Bošnjak, onda bi mogao da bude reis i po treći put, da djeluje neustavno i izmajorizira sve redom :D

Odavno se priča, according to čaršija, da su mnoga putovanja dr. Mustafe Cerića po evropskim destinacijama (pogotovo Davos), kao i nagrade raznih evropskih institucija, udruženja i fondacija, te pragmatična potreba EU da imaju jedan telefon za muslimane Evrope (zbog puno razloga) - uvertira u stvaranje krovne, evropske islamske zajednice, na čijem bi čelu sjedio neki Grand Mufti of Europe, a mnogi stranci ne bi imali ništa protiv da vide dr. Mustafu Cerića na tom mjestu.

A ko mu je konkurencija na tom mjestu? Ja mislim da 99% evropskih musliamana, ne zna reci niti jedno ime, a kamoli vise njih. A sto se tice bosanskih muslimana takodje, mislim da 99,9999% ne zna nikoga ko mu je konkurencija na tom mjestu. Al zato blatiti rad, ugled, znanje, .... sadasnjeg rejsa tu smo svi u prvom safu ili mozda bolje rec, tu se svi guramo u mihrab ili na mimber, da mi kazemo koju o rejsu, jer onaj drugi ne zna tako gadne rijeci i tako prljavo govoriti protiv doticnog :-)

arzuhal

Post by arzuhal » 05/04/2011 11:00

Motokultivator wrote:A ko mu je konkurencija na tom mjestu? Ja mislim da 99% evropskih musliamana, ne zna reci niti jedno ime, a kamoli vise njih. A sto se tice bosanskih muslimana takodje, mislim da 99,9999% ne zna nikoga ko mu je konkurencija na tom mjestu. Al zato blatiti rad, ugled, znanje, .... sadasnjeg rejsa tu smo svi u prvom safu ili mozda bolje rec, tu se svi guramo u mihrab ili na mimber, da mi kazemo koju o rejsu, jer onaj drugi ne zna tako gadne rijeci i tako prljavo govoriti protiv doticnog :-)

Poznajem jednog čovjeka koji je bio glavni imam u jednoj čaršiji. Visokoobrazovan i, dodao bih, veoma obrazovan čovjek. Imao je i autoritet i znao je raditi svoj posao.
Ali čaršija mu zamjerala, pričalo se kako je hladan, često grub i otresit u komunikaciji, kako tjera po svom a ne sluša savjete drugih, itd. I to je, možda, sve i bila istina. Jedva su čekali da mu vide leđa i radili su na tome.

Nekad se to i desilo i taj čovjek ode iz te čaršije, a ovi jedva dočekali da dođe neko novi, ''bolji od njega''.

Međutim, tek su tada počeli problemi.

Čovjek koji je došao na njegovo mjesto se nije snašao ni sam sa sobom, a kamoli sa medžlisom kojeg je vodio, a pogotovo kamoli sa čaršijom i pojedincima izvan struktura IZ koji su htjeli neki svoj utjecaj u IZ-u, svoje ideje i planove gurat. Počeo je raspad sistema. Svi protiv svih, svako hoće da ga se nešta pita, svak' bi da donosi neke odluke. Počeli su isplivavat razni apetiti, ušlo se u sukobe između pojedinaca, između džemata...Desilo se sve ono što se nije moglo desiti pod vođstvom prethodnog imama koji je - upravo znajući sa kime sve ima posla, gdje se nalazi i šta se sve može desiti - bio onako hladan, autoritativan i ''čvrste ruke''. A time i mrzak određenim ljudima.

Kada su ljudi vidjeli šta se pošlo dešavat i kud sve to ide, zvali su bivšeg imama da im se vrati, da sredi situaciju...al' gotovo, čovjek se skrasio na drugom mjestu, sa nemjerljivo manje stresnim poslom nego što je to posao glavnog imama. I njemu osobno pravo dobro. Tražili ste - gledajte.

Zbog ovakvih slučajeva, i još mnogo toga drugog, veoma sam oprezan u donošenju nekih konačnih sudova...

Haris.ba
Has thanked: 4 times
Been thanked: 20 times

Post by Haris.ba » 05/04/2011 11:04

Tema o Softiću se polahko pretvara u gdje uhljebiti Cerića.

Znam da je Softić nudio ostavku da bi se ispoštovala nacionalna zastupljenost. Je li bila foluška ili ne, ne znam. Al' svidio mi se taj potez.

A od evropskog muftije nema ništa. Da nam austrougari nisu osnovali rijaset ne bi ga mogli mi sami.

Motokultivator

Post by Motokultivator » 05/04/2011 11:05

arzuhal wrote:
Motokultivator wrote:A ko mu je konkurencija na tom mjestu? Ja mislim da 99% evropskih musliamana, ne zna reci niti jedno ime, a kamoli vise njih. A sto se tice bosanskih muslimana takodje, mislim da 99,9999% ne zna nikoga ko mu je konkurencija na tom mjestu. Al zato blatiti rad, ugled, znanje, .... sadasnjeg rejsa tu smo svi u prvom safu ili mozda bolje rec, tu se svi guramo u mihrab ili na mimber, da mi kazemo koju o rejsu, jer onaj drugi ne zna tako gadne rijeci i tako prljavo govoriti protiv doticnog :-)

Poznajem jednog čovjeka koji je bio glavni imam u jednoj čaršiji. Visokoobrazovan i, dodao bih, veoma obrazovan čovjek. Imao je i autoritet i znao je raditi svoj posao.
Ali čaršija mu zamjerala, pričalo se kako je hladan, često grub i otresit u komunikaciji, kako tjera po svom a ne sluša savjete drugih, itd. I to je, možda, sve i bila istina. Jedva su čekali da mu vide leđa i radili su na tome.

Nekad se to i desilo i taj čovjek ode iz te čaršije, a ovi jedva dočekali da dođe neko novi, ''bolji od njega''.

Međutim, tek su tada počeli problemi.

Čovjek koji je došao na njegovo mjesto se nije snašao ni sam sa sobom, a kamoli sa medžlisom kojeg je vodio, a pogotovo kamoli sa čaršijom i pojedincima izvan struktura IZ koji su htjeli neki svoj utjecaj u IZ-u, svoje ideje i planove gurat. Počeo je raspad sistema. Svi protiv svih, svako hoće da ga se nešta pita, svak' bi da donosi neke odluke. Počeli su isplivavat razni apetiti, ušlo se u sukobe između pojedinaca, između džemata...Desilo se sve ono što se nije moglo desiti pod vođstvom prethodnog imama koji je - upravo znajući sa kime sve ima posla, gdje se nalazi i šta se sve može desiti - bio onako hladan, autoritativan i ''čvrste ruke''. A time i mrzak određenim ljudima.

Kada su ljudi vidjeli šta se pošlo dešavat i kud sve to ide, zvali su bivšeg imama da im se vrati, da sredi situaciju...al' gotovo, čovjek se skrasio na drugom mjestu, sa nemjerljivo manje stresnim poslom nego što je to posao glavnog imama. I njemu osobno pravo dobro. Tražili ste - gledajte.

Zbog ovakvih slučajeva, i još mnogo toga drugog, veoma sam oprezan u donošenju nekih konačnih sudova...

Tacno znam o kome pricas, i sve stoji. Sto bi rekli, prvo skoci, pa reci hop :)

arzuhal

Post by arzuhal » 05/04/2011 11:08

Haris.ba wrote:A od evropskog muftije nema ništa. Da nam austrougari nisu osnovali rijaset ne bi ga mogli mi sami.

Hoće li biti, neće li - nije do nas. Što ti rek'o - do austrougara je :D

udarnik35

Post by udarnik35 » 05/04/2011 11:15

Motokultivator wrote:
udarnik35 wrote:Mislim da je ovo zadnji mandat Cericu i da dijeli izborni krah svog partnera, F. Radoncica. Nadam se da ce novi reis biti Enes Karic. U svakom slucaju mzoemo ocekivati nekoga bliskog SDA.

Ja inace plaho volim insane koji pricaju o nekome na osnovu dnevnih novina ili nekih popularnih tv emisija.
Govoriti o mustafi cericu na osnovu toga je blago receno smijesno.

Ko god da dodje na mjesto rejsa poslije cerica, trebace mu 3 godine da se uhoda u pola posla kojeg je sizo raditi sadasnji rejs, dr mustafa ef. ceric. Koliko god ovo bilo navijacki (imam i ja zamjerki na rejsa, da ne bude da ga dizem u nebesa i kitim cvijecem), vrijeme ce pokazati svoje. Sto bi se u narodu kazalo: zivi bili pa vidili.

:-) Drago mi je da me volis.

Prvo nisam od onih standardnih pljuvaca, cijenim medjuanrodni ugled koji Ceric uziva. Prijemi kod najuglednijih vjerskih duznosnika u svijetu, od pape do iranskog duhovnog vodje, deklaracije, Evropsko vijece vjerskih lidera i sl. su segmeti u kojem cijenim Cerica kao reisa.

Medjutim, na domacem planu imam poprilicno zamjerki na njegov rad. Najvise mu zamijeram preveliko mijesanje u dnevnopoliticka desavanja i podrsku koju Rijaset daje odredjenim strankama. Ne mislim da Islam treba drzati unutar dzamije i kuce, Islam treba biti prisutan u politickom zivotu muslimana, ali podrska Rijaseta prvo SDA, pa onda SBiH, a sada SBB je krajnje neprimjerena (necu spominjati Kongres SDA i lijepog, mladog, pametnog vodju :oops: ). Naravno, moje negodovanje ne ide samo na racun cerica, nego i njegovih najblizih saradnika, prije svega efendije Spahica.

zonbirile

Post by zonbirile » 05/04/2011 11:48

je li ono i Zukorlić bio,u civilu u drugom redu?

H4v4t4R

Post by H4v4t4R » 05/04/2011 13:36

zonbirile wrote:je li ono i Zukorlić bio,u civilu u drugom redu?

jastaradi

El_comadante
Been thanked: 2 times

Post by El_comadante » 05/04/2011 13:50

nemam ništa protiv čovjeka ali me nervira što bivši SDAov kadar na tako uticajnoj poziciji, a što se tiče ef. Cerića ovo mu je trći mandat i rekao je sam da neče više da bude Reis jer nemože znaći slijedeče godine čemo dobiti novog a ko če biti vidječemo.

arzuhal

Post by arzuhal » 05/04/2011 13:58

Kada je riječ o dr. Kariću, kao mogućim, budućim reisom - ja sam sam sa sobom podijeljenog stava i osjećaja :D

HomeArt

Post by HomeArt » 05/04/2011 14:07

arzuhal wrote:Osobno, ne znam ništa o g-dinu Softiću, a i mene zanima malo više.

Bio je glavni imam u Zivinicama, covjek koji je gurao zakon o smanjenju plata poslanicima i odbio primati poslanicki dodatak...

GOLFER

Post by GOLFER » 05/04/2011 18:32

HomeArt wrote:
arzuhal wrote:Osobno, ne znam ništa o g-dinu Softiću, a i mene zanima malo više.

Bio je glavni imam u Zivinicama, covjek koji je gurao zakon o smanjenju plata poslanicima i odbio primati poslanicki dodatak...

i covjek nije u DOBRIM odnosima sa TIHICEM... Uglavnom is svega prilozenog radi se o postenom i cestitom muslimanu, a tome doprinosi i cinjenica da MALO o njemu znamo... Da je bio kakav LOPINAS svi bi za njega znali... tako je to kod nas, postenog niko ne spominje (a nece ni on sam sebe) dok se za ''olose'' daleko cuje a i znaju sami sebe na sva usta hvaliti...

bijela

Post by bijela » 05/04/2011 21:13

TV1

zonbirile

Post by zonbirile » 06/04/2011 07:44

GOLFER wrote:
HomeArt wrote:

i covjek nije u DOBRIM odnosima sa TIHICEM... Uglavnom is svega prilozenog radi se o postenom i cestitom muslimanu, a tome doprinosi i cinjenica da MALO o njemu znamo... Da je bio kakav LOPINAS svi bi za njega znali... tako je to kod nas, postenog niko ne spominje (a nece ni on sam sebe) dok se za ''olose'' daleko cuje a i znaju sami sebe na sva usta hvaliti...

--------------------------------------------------------
u ovoj državi?? Da bog da,ali čisto sumnjam

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 06/04/2011 08:11

HomeArt wrote:

nije Zivinice vec Banovici
(al sta to mloge zanima kad to nije u findzan republiki pardon Sarajvu i okolini)

GOLFER wrote:i covjek nije u DOBRIM odnosima sa TIHICEM... Uglavnom is svega prilozenog radi se o postenom i cestitom muslimanu, a tome doprinosi i cinjenica da MALO o njemu znamo... Da je bio kakav LOPINAS svi bi za njega znali... tako je to kod nas, postenog niko ne spominje (a nece ni on sam sebe) dok se za ''olose'' daleko cuje a i znaju sami sebe na sva usta hvaliti...

eno ga sad, da bi ste bili dobar musliman ne biste trebali bit u dobrim odnosima sa Tihicem :lol:

arzuhal

Post by arzuhal » 06/04/2011 08:45

bijela wrote:TV1

Mlogo mi se svidjelo, Mujki baška :) Opet me je nasmijao, u par navrata, al' sve stoji :thumbup:

- Ne znam, zaista...nisam razmišljao o tome...ne razmišljam o stvarima koje za mene nemaju vrijednost.. :lol:

GOLFER

Post by GOLFER » 06/04/2011 12:05

Bosanac sa dna kace wrote:
HomeArt wrote:

nije Zivinice vec Banovici
(al sta to mloge zanima kad to nije u findzan republiki pardon Sarajvu i okolini)

GOLFER wrote:i covjek nije u DOBRIM odnosima sa TIHICEM... Uglavnom is svega prilozenog radi se o postenom i cestitom muslimanu, a tome doprinosi i cinjenica da MALO o njemu znamo... Da je bio kakav LOPINAS svi bi za njega znali... tako je to kod nas, postenog niko ne spominje (a nece ni on sam sebe) dok se za ''olose'' daleko cuje a i znaju sami sebe na sva usta hvaliti...

eno ga sad, da bi ste bili dobar musliman ne biste trebali bit u dobrim odnosima sa Tihicem :lol:

:-) nidje veze... nema to veze sa Tihicem... to je komentar nekome ko rece da SDA preuzima kontrolu nad IZ, da bi se to desilo valjda bi neko postavio Tihicevog dupeljupca, a ovaj covjek to nije...

Dobar musliman se odnosi na osobu, njegovo ponasanje, dijela, govore itd... cim pokazuje da je inteligentna, pristojna, razumna, skromna osoba...

Nele9

Post by Nele9 » 07/04/2011 00:12

HomeArt wrote:

Možda mi se počne i svidjati ovaj gosp. Softić.

Locked