Novi objekti u Sarajevu - Danas i za 10 godina...

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Haris033

Novi objekti u Sarajevu - Danas i za 10 godina...

Post by Haris033 » 31/01/2007 09:46

1."Holiday Inn"- Hotel i okolina, buduci naziv "Grand Media Center".

Image
Image
Image

Moja ocjena: cista 5-ca!!! :D

2. BOSNIA BANK INTERNATIONAL (BBI)

Image
Image
Image
Image

Moja ocjena: 4 !!!

3. OKI Business Center:

The project (which is currently under construction) offers 9000 m2 of office space and an underground garage with a capacity of 180 cars. 17.4 million BHKM have been invested in it. It's located in Marijin Dvor, near the Holiday Inn.

Image

Moja ocjena: 1 :x

4. "AVAZ TWIST TOWER"

Image
Image

5. "UNITIC 3"

M.KURTOVIĆ: NOVA INVESTICIJA UNITIC-A OD 75 MILIONA KM- TREĆI NEBODER VIŠI ZA 11 SPRATOVA

S obzirom na to da je popunjenost dva nebodera Poslovnog centra UNITIC u Sarajevu lani bila 97 posto, te da imamo zainteresovanost klijenata za iznajmljivanjem prostora u još najmanje jednom neboderu, ozbiljno razmišljamo i vršimo ozbiljne pripremne radnje za izgradnju trećeg nebodera, izjavio je za ...

... Agenciju ONASA direktor UNITIC-a Mirsad Kurtović.
Prema njegovim riječima, lani je urađena fizibiliti (feasibility) studija, početkom ove godine završili smo idejni projekat za izgradnju trećeg nebodera, koji bi bio lociran između postojećih zgrada UNITIC-a i Hotela "Holiday Inn".
"Idejnim projektom predviđeno je da novi neboder bude zgrada visoka oko 31 sprat, te da raspolaže sa neto površinom od oko 39.000 m2. Izgledom će biti četvrtasta, ne baš identična postojećim tornjevima, ali ipak viša za 11 spratova od postojeća dva nebodera", naglasio je Kurtović.
Objasnio je kako će najveći dio nebodera biti kancelarijski prostori, sa konferencijskim sadržajima, i pratećim uslugama.
Prema riječima Kurtovića, novinu će predstavljati apartmanski prostori, odnosno neboder će raspolagati sa superluksuznim apartmanima na osam spratova, "odnosno upravo ono što Sarajevu nedostaje".
"Apartmani će po kvadraturi biti ne manji od 150 m2, sa svim potrebnim sardžajima, ali se neće prodavati, već iznajmljivati", naglasio je on.
Istovremeno, neboder će raspolagati i sa restoranom i fitness-studiom na zadnjim spratovima, "a postoji mogućnost da na krovu izgradimo prostor za RTV, jer će toranj na atraktivnoj lokaciji imati izuzetno lijep pogled".
Kurtović je rekao da je izgradnja ovog trećeg UNITIC-ovog nebodera, trenutno u pripremnoj fazi, odnosno okončano je sve potrebno za donošenje konačne odluke.
"Ovo znači da, ukoliko Nadzorni odbor, koji će zasjedati, najvjerovatnije, naredne sedmice, prihvati naš prijedlog, krenućemo s izradom izvedbenog projekta, pokrenuti procedure dobijanja saglasnosti, između ostalog, od Kantona i Opštine", rekao je on.
Istakao je da će tzv. zemljani radovi i izgradnja betonske konstrukcije za nebodere, najvjerovatnije, početi, "ako ne ove, onda početkom proljeća naredne godine".
"Prema našim predviđanjima, izgradnja trećeg UNITIC-ovog nebodera trajaće nešto manje od dvije godine, a riječ je o investiciji, prema našim pretpostavkama, od oko 75 miliona KM", naglasio je Kurtović.
Poslovni centar UNITIC trenutno zapošljava oko 75 radnika, dok u kompanijama koje su smještene u dva nebodera radi oko 2.100 zaposlenih.
Svakodnevno u UNITIC uđe 4.000 do 7.000 ljudi, što je pokazatelj da je UNITIC jedno od najfrekventnijih mjesta u Sarajeva, te da je odluka ove kompanije da izgradi treći neboder sasvim ispravna.
Poslovnom centru UNITIC je tokom ove sedmice dodijeljen Certifikat ISO standard 9001:2000, a prema riječima direktora ovog centra,
riječ je o polaznoj osnovi za nadogradnju sistema upravljanja kvalitetom.
"Uskoro ćemo početi raditi na uvođenje standarda u knjigovodstvo i finansije, te na dobivanju eko-certifikata, što će doprinijeti da okolina nebodera bude prelijepi park", objasnio je Kurtović.
Poslovni centar UNITIC u Sarajevu nalazi se među 100 najboljih kompanija u BiH, a po efikasnosti među 20.
Prošla godina za ovu kompaniju bila je izuzetno uspješna, kako sa stanovišta iskorištenosti kapaciteta, tako i po ostvarenoj dobiti od 4,1 milion KM.
"Ukoliko dobijmo potrebnu podršku, UNITIC bi, uz postojećih 40.000 m2 prostora, dobio novih 39.000 m2 i uvrstio se u red većih centara ove vrste u Evropi i svijetu.
Kompanija UNITlC je nastala 1998. godine zajedničkim ulaganjem partnera iz BiH UNIS i iz Kuvajta KCIC, a omjer vlasništva je 50:50, dok su početni ulozi bili po 28,8 miliona KM.
Kompanija je preuzela nekadašnju poslovno-tehničku zgradu UNIS-a, koju je zbog ratnih razaranja trebalo kompletno obnoviti i rekonstruisati.
Intenzivnim investicionim radovima od 2001.do 2003. godine poslovni kompleks je dobio moderan izgled, a sadržajima i prostorima dobio je atribut modernog poslovnog centra, kakvi se susreću u veIikim svjetskim metropolama.

biznis.ba

Image
Last edited by Haris033 on 31/01/2007 11:18, edited 1 time in total.

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 31/01/2007 09:57

... Sve je to fino na papiru.... samo je meni njihovih lopovskih obećanja pun nos..... vidimo šta se zbiva sa skoro dovršenim Bosmalom.....

Mada ruku na srce meni se donekle jedino sviđa novi izgled hotela iz stavke jedan.... ostalo je po meni suvišno, naravno ko mene pita...

Samo par opaski.....BBi ... bolje bi bilo da je objekat na tri il četri etaže ispod zemlje, a da je na površini trg u kombinaciji sa parkom....

Avaz... priča suvišna... čovjek još temelje nije napravio a treća mu je zgrada u procesu izgradnje.....

A sve u svemu šta će Sarajevu ti silni objekti kad se u grad ulazi dva sata a slijeće ako je bistro vrijeme..... kakav je to biznis.....

P:s

A gdje je koncertna dvorana na mjestu stare fabrike duhana koju su nam obećali i za koju je bio raspisan fol međunarodni natječaj....

Haris033

Post by Haris033 » 31/01/2007 10:13

6. "Sarajevo Ars Aevi"

Image

7. "Ilidza Sports Complex Stadium"

Image
Image
Image

8. "Olympic Swimming Pool - Otoka"

Image
The object is located in a romote area of Sarajevo, near the downtown area. The design is great and modern, and it's also considered a world-class project. Although there have been some money problems with this project, it should be completed in this summer.

9. "Centrotrans Bus Station"

Image

10. "Sarajevo Highway"

Image

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 31/01/2007 10:25

Sve ovo je super, na papiru naravno.... danas šetajući gradom il juče il šetajući od kraja agresije do danas... ja na terenu sarajevske kotline na prste jedne ruke mogu izbrojati objekte koji su doprinjeli ljepoti grada, tu prije svega mislim na koncertni paviljon u nekadašnjem parku At mejdan....sve ostalo je ,po meni, unakazilo grad sve te velike piljare i nadziđivanja i dopuštanje divlje gradnje... pa oni nemaju jasan ni prostorni plan... ,a recimo o zonama buke da ne govorimo....

Ostalo što vidim je maksimalna neodgovornost nadležnih jeste pravljenje rugla od već unakaženog Novog Grada i Novog Sarajeva... jeste to da bukvalno za tih deset godina divlja gradnja će se spojiti sa legalnom i sva brda i proplanci oko Sarajeva će biti ruglo...

Uvijek spominjem stanja obdeništa po gradu i recimo nekadašnjeg Doma pionira Boško Buha..... grad nam je dubke pun propalih i nedovršenih projekata... priča o garaži kod pozorišta je jedna u nizu....

I ja bih najviše od svega volio da se izgrade neki od objekata na slikama... ali recimo stadion Grbavice.... vene..... a kao neki ovi stadion na Ilidži...dok Vrelo Bosne kao dar prirode propada....

P.S

U Saudiji... ljudi prave skijanje na zatvorenom... a naši zaštitnici... nisu u stanju da na otvorenom organizuju bilo šta... ja ponavljam opet život u Sarajevu me naučio da budem skeptik i oprezan..i da slabo vjerujem....

Haris033

Post by Haris033 » 31/01/2007 10:46

Image

HIPERMARKET "EUREKA - ILDZA"
Image
Image

CONCERT HALL "B BLOCK"
Image
Image

UNIVERZITETSKI KAMPUS - EX. KASARNA "M.TITO"

Image

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 31/01/2007 10:56

Slike, slike i još i još i još....... nemoj me pogršno shvatiti... razmisli i sam u stvari razmislimo svi treba li nama još šoping centara, još višespratnica, još i još... a kad su gospoda napravila park, oslobodila i prilagodila neku zelenu površinu svrsi.... gdje se igraju naša djeca, gdje mi parkiramo auta i sve to skupa...

Po procjenama stručnjaka Sarajevo ima kapacitete da primi 400.000 stanovnika i nijednog više... Sarajevo je uvijek slovilo za grad koji je slika i prilika humanog života, koje je vodilo računa o komšiluku o pogledu koji komšija ima .... grad koji recimo nekad je imao sedam javnih kupališta, grad koji je imao prostore za rekreaciju i relaksaciju... no danas mi šta imamo, izletišta nam liče na zonu sumraka.... grad u kojem je saobraćajni haos po cijeli dan... imamo ulične prosce na svim raskrsnicama.... smeće svuda.... ulaze u grad koji su sve sem ulaza..... a mi se nadamo da će nam biti bolje za nekih 10. godina.... hoću da ovo što imamo vratimo u red i prilagodimo svrsi.....

Haris033

Post by Haris033 » 31/01/2007 11:04

Najljepse izgradjena poslijeratna stambena zgrada u Sarajevu (po mom ukusu)

Image
Image
Image
Image

GARAZA
Image

ULAZ U ZGRADU
Image

LIFT
Image

DNEVNI BORAVAK
Image

TRPEZARIJA
Image

SPAVACA SOBA
Image

KUPATILO
Image

SOBA SA KAMINOM
Image

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 31/01/2007 11:07

Jeste lijepa.... samo mislim da nije zgrada za demobilisane borce ili RVI populaciju... :roll: :( :D

Haris033

Post by Haris033 » 31/01/2007 11:15

uvjek dobar gost wrote:Jeste lijepa.... samo mislim da nije zgrada za demobilisane borce ili RVI populaciju... :roll: :( :D

Hehehe :D :D :D

Bas tako!!!

Znam da je zgrada napravljena negdje oko 2000-te i da je tada kvadrat bio oko 2.200,00KM te da je napravljena od najkvalitetnijih materijala i bas me zanima ko su likovi koji tu stanuju... :?

ArtefakT

Post by ArtefakT » 31/01/2007 11:15

Svi ovi projekti, po meni, izgledaju odlicno. Iskreno, hipermarketa nam stavrno vise ne treba, a ove ostale ideje su odlicne. Jes da ce se to jos razvuci vremenski. Ali ipak, ukoliko 60% tih projekata bude realizirano do 2017, ja cu biti sretan.

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 31/01/2007 11:19

Slažem se... idodajem kad bi vratili Olimpijski muzej svrsi, kad bi dom pionira bio pocetak stvaranja centra alternativnih tehnologija...
Kad bi Vrelo Bosne bilo pod ključem i naplaćivao se ulaz.... kao i na Stojčevac.... kad bi brana na Bentbaši bila u funkciji.....kad bi opet na Mojmilu brdu mogao prohodati il sankati se....

Kad bi opet mogao ići žičarom na Trebević..... il iz Hrasnice kosim transportom do Igmana a odatle uskotračnom prugom na Bjelašnicu....
iii... još svašta nešto.... ovi stakleni objekti mi ne bi smetali....

Brazzo

Post by Brazzo » 31/01/2007 11:33

[quote="Haris033"]Najljepse izgradjena poslijeratna stambena zgrada u Sarajevu (po mom ukusu)

O (ne)ukusima ne treba raspravljati. Zgrada je lijepa ali enterijer je grozan. (visoko lakirani parketi, kupatilo sa onim "na baklava" plocicama odron, kuhinja kao u Njemackoj '70, o namjestaju ne bih ni slova...).

osovina: mesing-mermer-lak-masivno drvo je nesto sto ce joooos duuuuuugo biti "in" na ovim prostorima.

Ujedno oglas:

Dizajniram enteerijere. Skup sam ali i nudim svjetsku klasu!

:-)

Vingo

Post by Vingo » 31/01/2007 11:45

Meni je bas mat parket stvar pomodarstva.....no OK...Slazem se da je namjesteno totalno sterilno (sa malo skupljim namjestajem). Kao hotel....Sto ova zgrada u sustini i jeste. Kamin je kao rerna....

stan od 50 kvadratnih metara/1700 EUR mjesecno :D

Neelix

Post by Neelix » 31/01/2007 11:55

al zhiku tramvaja na prvoj slici :D sta ima japan :D

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 31/01/2007 11:57

Na slici prvoj ne vide se poljoprivrednici, odnosno njihovo šatorsko naselje.....

Haris033

Post by Haris033 » 31/01/2007 12:36

Brazzo wrote:
Haris033 wrote:Najljepse izgradjena poslijeratna stambena zgrada u Sarajevu (po mom ukusu)

O (ne)ukusima ne treba raspravljati. Zgrada je lijepa ali enterijer je grozan. (visoko lakirani parketi, kupatilo sa onim "na baklava" plocicama odron, kuhinja kao u Njemackoj '70, o namjestaju ne bih ni slova...).

osovina: mesing-mermer-lak-masivno drvo je nesto sto ce joooos duuuuuugo biti "in" na ovim prostorima.

Ujedno oglas:

Dizajniram enteerijere. Skup sam ali i nudim svjetsku klasu!

:-)

Mislio sam na vanjski izgled zgrade :-D

Neelix

Post by Neelix » 31/01/2007 13:04

uvjek dobar gost wrote:Na slici prvoj ne vide se poljoprivrednici, odnosno njihovo šatorsko naselje.....

ma zabetonirali su ih ispod novog trotoara :D

rockinfreakapotamus

Post by rockinfreakapotamus » 31/01/2007 14:27

kampus na ilidži :D samo nemam sliku...

Haris033

Post by Haris033 » 31/01/2007 15:08

rockinfreakapotamus wrote:kampus na ilidži :D samo nemam sliku...

U Sarajevu na 72.000 metara kvadratnih počinje izgradnja kampusa Internacionalnog univerziteta

Polaganjem temeljca za izgradnju kampusa Internacionalnog univerziteta u Sarajevu (International University of Sarajevo) u subotu je ozvaničen početak realizacije projekta kojim se glavni grad Bosne i Hercegovine pridružuje porodici internacionalnih univerzitetskih centara.
Radi se o zajedničkom projektu Republike Turske i Bosne i Hercegovine u čiju će se realizaciju putem Fondacije za razvoj obrazovanja (zajednička fondacija dviju zemalja) investirati više od 40 miliona eura.

U prisustvu članova visoke državne delegacije Republike Turske, predstavnika javnog, političkog i kulturnog života BiH, te članova diplomatskog hora kamen temeljac za izgradnju jedne od najprestižnijih visokoškolskih institucija u regionu i šire položili su zamjenik turskog premijera Abdullatif Sener, ministar obrazovanja u vladi R Turske Huseyn Celik, predsjednik Fondacije za razvoj i obrazovanje Abdulkadir Tacyildiz, te ministar civilnih poslova BiH Safet Halilović, i reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Mustafa ef. Cerić.

U obraćanjima visokih turskih zvaničnika - Senera, Celika i rektora Internacionalnog univerziteta u Sarajevu Tahsina Erkana Ture akcentiran je značaj obrazovanja i nauke kao medijuma za jačanje razvojnih mogućnosti i uopće zbližavanje različitih kultura i naroda.

Nauka i obrazovanje, kako su istaknuli, ne poznaju granice i predstavljaju najbolju investiciju, pogotovo za zemlju u razvoju kakva je Bosna i Hercegovina.

U ime bh. vlasti realizaciju ovog značajnog projekta pozdravio je ministar Safet Halilović, istaknuvši važnost adekvatnog odgovora na zahtjeve modernog doba i globalne integracijske procese.

- Mi u potpunosti prihvatamo slobodu izražavanja, pravdu i mir za sve, zalaganje za nauku, respekt različitosti, razmjenu resursa i kreiranje različitih vrijednosti, koji su svojverstan moto Internacionalnog univerziteta u Sarajevu, kazao je Halilović.

Halilović smatra kako Internacionalni univerzitet Sarajevo na najkonkretniji način doprinosi kreiranju evropskog prostora visokog obrazovanja, što podrazumijeva bolonjski proces, a koji insistira na regionalnom povezivanju.

Internacionalni univerzitet u Sarajevu otvoren je 2004. godine i trenutno djeluje na drugoj adresi (u Paromlinskoj ulici).

Izgradnjom kampusa na lokalitetu Hrasnička cesta, općina Ilidža, stječu se uvjeti za intenziviranje obrazovnog i naučnog djelovanja u okviru ove međunarodne visokoobrazovne institucije.

Kampus se gradi na oko 72.000 kvadratnih metara zemljišta i kako se očekuje njegova izgradnja bit će okončana 2010. godine, a već u jesen naredne godine stvorit će se uvjeti za preseljenje postojećih kapaciteta iz Paromlinske ulice.

Trenutno na Internacionalnom univerzitetu u Sarajevu studira više od 200 studenata iz 12 zemalja sa četiri kontinenta, a predavači su istaknuti naučni djelatnici iz oko 10 zemalja.

U sklopu kampusa na Ilidži bit će izgrađena četiri fakulteta - medicinski, fakultet ekonomije i poslovne administracije, fakultet tehničkih i prirodnih nauka, te fakultet umjetnosti i društvenih nauka, a bit će inkorporirani i sadržaji kao što su sportski objekti, šoping cenar, hotel, studentski domovi, biblioteke...

Nastavni plan i program Internacionalnog univerziteta u Sarajevu usklađen je s najvišim međunarodnim standardima, a polaznici ovog univerziteta stiču diplome koje će biti priznate, kako u BiH tako i u inostranstvu.

FENA
02/09/2006 23:43

Image

Image

Image

Image

tecumseh

Post by tecumseh » 31/01/2007 15:09

Image

Zgrada je odvratna, fale joj samo jos grcki stubovi :shock:

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 31/01/2007 15:12

Divlja gradnja će ih ometati u gradnji... kao što se desilo sa vrtovima riverine... na Otesu... ko će platiti stan kad prave kuće gdje im se ćefne....

debela

Post by debela » 31/01/2007 16:01

Haris033 wrote:Najljepse izgradjena poslijeratna stambena zgrada u Sarajevu (po mom ukusu)Image

sve na stranu ali tabla kosevo HILLS :shock: a u pm po sto puta :roll:

Vingo

Post by Vingo » 31/01/2007 16:01

tecumseh wrote:Image

:lol: Karijatide

LFC

Post by LFC » 31/01/2007 16:12

Vingo wrote:
tecumseh wrote:Image

:lol: Karijatide

Jel ima sta da vam valja...
Cuj odvratna, odvratna je papagajka, a ova zgrada je skroz OK...

Post Reply