Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

daddy-kool

#34451 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool » 26/10/2020 14:28

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... m-15027932
Procurili detalji sastanka iza zatvorenih vrata, Merkel: Na rubu smo gubitka kontrole nad virusom
Na sastanku užeg vodstva stranke, čiji su detalji procurili u medije, kancelarka je upozorila da slijede jako, jako teški mjeseci

Kancelarka Angela Merkel upozorila je jutros da je Njemačka na rubu gubitka kontrole nad pandemijom koronavirusa.

Zlokobne riječi izgovorila je jutros na užem sastanku s kolegama iz njezine Kršćansko-demokratske unije (CDU). Rekla je da je 'situacija prijeteća' i da je 'svaki dan bitan', izvijestila je dopisnica The Guardiana iz Berlina.

Na sastanku užeg vodstva stranke, čiji su detalji procurili u medije, kancelarka je upozorila da slijede jako, jako teški mjeseci i da je svaki dan važan u borbi protiv suzbijanja epidemije.

DW javlja kako je za list Bild Merkel izjavila kako "nema dobar osjećaj" što nas još čeka. "Tako to više ne može ići", izjavila je kancelarka.

Izjavila je da se njezina poruka nije promijenila unatoč činjenici da građani očekuju od političara uvijek nove riječi. Iz tog razloga uslijedio je prošlotjedni podcast.

Ministar zdravstva Jens Spahn, koji je u izolaciji nakon što je prošloga tjedna obolio od Covida, apelirao je na građane da prestanu vjerovati onima koji pokušavaju umanjiti težinu koronavirusa ističući da je njemački zdravstveni sustav u opasnosti od preopterećenja ako se broj oboljelih ne drži pod kontrolom.

Jedno od najvećih žarišta u Njemačkoj je u Berlinu, čije su vlasti odlučile da će odustati od praćenja kontakata zaraženih zbog manjka resursa. Umjesto toga, oboljeli će preuzeti odgovornost na sebe i otići u izolaciju samovoljno te kontaktirati ljude s kojima su bili u kontaktu.

Zdravstvene vlasti će se fokusirati na ranjive skupine, uključujući medicinsko osoblje, bolničke pacijente i domove za starije i nemoćne te na beskućnike.

Berlin ima više od 100 slučajeva na 100.000 stanovnika već nekoliko dana, dvostruko više od kritičnih 50 na 100.000 stanovnika.

biglebovski

#34453 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski » 26/10/2020 14:50

Mogy87 wrote:
26/10/2020 14:24
biglebovski wrote:
26/10/2020 14:16
Mogy87 wrote:
26/10/2020 13:43

Aha. Znaci teniseri i inzinjeri su kompetenti sa pricaju na temu epidemiologije, a informaticari nisu? Zanimljivo.

Novak je i vegan i beba od 6 mjeseci mu je bila na veganskoj ishrani (mislim da mozes pretpostaviti sta pedijatri misle o tome). Hocemo ga i za to poslusati?

Nego, sto tebe zulja vakcina ako ce biti elektivna? Nemoj je primiti i to je to.
Teniser i inžinjer očigledno nisu bolesno ospjednuti vakcinisanjem i spašavanjem čovječanstva pa su kulturno odgovorili na postavljeno pitanje, ne ulazeći dalje u tu problematiku, očigledno se osjećajući nekompetentnim za takvu raspravu. Bill, s druge strane, iskače iz svake konzerve u zadnjih šest sedam mjeseci te se nameće kao veliki javno-zdravstveni stručnjak, infektolog, virolog, prorok i Mesija...

Mene ništa ne žulja, otkud ti to, ne znam. Samo sam, na njegovo pitanje, kolegi Naslovnica ponudio tekst iz uglednog časopisa kako bi moglo izgledati i ko bi mogao biti obuhvaćen obaveznim vakcinisanjem. Ja lično jedva čekam vakcinu, i to sam ponovio u nekoliko navrata. Mišljenja sam da se ne treba suzdržavati ni od ruske, kineske ili turske inačice. Ljude iz farmacije koji nas lijeće i zdravstvene radnike i njihove obitelji jednostavno moramo zaštiti i slažem se sa ovim naučnicima koji kažu da se treba osnovati fond koji će ponuditi izdašne kompenzacije za eventualne nus pojave vakcinacije. Vjerujem da bi i najugroženijoj profesiji kod nas, ovim zaposlenim po kancelarijama i njihovim najmilijim, država trebala omogućiti besplatno vakcinisanje koje bi za njih trebalo biti obavezno. Šta ćemo ako nam ugroza prodre i probije se u npr. CIPS? Posljedice nevakcinisanja tih ljudi i njihove djece mogu biti teške po društvo. Čak mi nisu jasne ni ove faze i testiranja. Očigledno su male šanse da će biti problema, još ako se ljudima isplati fina suma u slučaju nus pojava, extra.
Ocigledno ne pratis intervjue Novaka Djokovica. Nego, od sutra si vegan jer njegova zena kaze da je meso zlo?

Taj sistem kompenzacije za vakcine vec postoji (i u Evropskim zemljama, samo u drugom obliku).
Novaka pratim ponekad na terenu, ne vjerujem u veganstvo ali ni ne osuđujem ljude koji to prakticiraju, ne smetaju mi, kako ti sugerišeš. Meni bi jedino smetalo da mi sad Jeca počne slati pedesetak poruka dnevno da moram vjerovati u veganstvo i da moram biti vegan, i da je ona jedina pametna i ispravna. Ili da mediji počnu svakodnevno trubiti kako je veganstvo nešto waoooo, ono 24/7, nešto kao što sad rade sa ovim virusom, bespotrebno totalno.

Drago mi je da postoji sistem kompenzacije i u EZ te se nadam da će i naši donosioci odluka učiniti nešto više na tom polju. Jedno je kad ti deda premine od posljedica vakcinacije, a drugo je kad ti deda premine od posljedica vakcine a porodica i unuci dobiju milion maraka.
Vjerujem i da bi radnici u farmaciji, apotekari, trgovci faramceutskim proizvodima trebali svi da se vakcinišu protiv covida, skupa sa svojim najmilijima i tako i ostalom narodu pokažu da je njihov proizvod siguran i da služi svrsi. Vjerujem da bi u tom slučaju postotak ovih što kažu da se neće vakcinisati bio manji.

Mogy87

#34454 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 » 26/10/2020 14:55

biglebovski wrote:
26/10/2020 14:50
Mogy87 wrote:
biglebovski wrote:
26/10/2020 14:16

Teniser i inžinjer očigledno nisu bolesno ospjednuti vakcinisanjem i spašavanjem čovječanstva pa su kulturno odgovorili na postavljeno pitanje, ne ulazeći dalje u tu problematiku, očigledno se osjećajući nekompetentnim za takvu raspravu. Bill, s druge strane, iskače iz svake konzerve u zadnjih šest sedam mjeseci te se nameće kao veliki javno-zdravstveni stručnjak, infektolog, virolog, prorok i Mesija...

Mene ništa ne žulja, otkud ti to, ne znam. Samo sam, na njegovo pitanje, kolegi Naslovnica ponudio tekst iz uglednog časopisa kako bi moglo izgledati i ko bi mogao biti obuhvaćen obaveznim vakcinisanjem. Ja lično jedva čekam vakcinu, i to sam ponovio u nekoliko navrata. Mišljenja sam da se ne treba suzdržavati ni od ruske, kineske ili turske inačice. Ljude iz farmacije koji nas lijeće i zdravstvene radnike i njihove obitelji jednostavno moramo zaštiti i slažem se sa ovim naučnicima koji kažu da se treba osnovati fond koji će ponuditi izdašne kompenzacije za eventualne nus pojave vakcinacije. Vjerujem da bi i najugroženijoj profesiji kod nas, ovim zaposlenim po kancelarijama i njihovim najmilijim, država trebala omogućiti besplatno vakcinisanje koje bi za njih trebalo biti obavezno. Šta ćemo ako nam ugroza prodre i probije se u npr. CIPS? Posljedice nevakcinisanja tih ljudi i njihove djece mogu biti teške po društvo. Čak mi nisu jasne ni ove faze i testiranja. Očigledno su male šanse da će biti problema, još ako se ljudima isplati fina suma u slučaju nus pojava, extra.
Ocigledno ne pratis intervjue Novaka Djokovica. Nego, od sutra si vegan jer njegova zena kaze da je meso zlo?

Taj sistem kompenzacije za vakcine vec postoji (i u Evropskim zemljama, samo u drugom obliku).
Novaka pratim ponekad na terenu, ne vjerujem u veganstvo ali ni ne osuđujem ljude koji to prakticiraju, ne smetaju mi, kako ti sugerišeš. Meni bi jedino smetalo da mi sad Jeca počne slati pedesetak poruka dnevno da moram vjerovati u veganstvo i da moram biti vegan, i da je ona jedina pametna i ispravna. Ili da mediji počnu svakodnevno trubiti kako je veganstvo nešto waoooo, ono 24/7, nešto kao što sad rade sa ovim virusom, bespotrebno totalno.

Drago mi je da postoji sistem kompenzacije i u EZ te se nadam da će i naši donosioci odluka učiniti nešto više na tom polju. Jedno je kad ti deda premine od posljedica vakcinacije, a drugo je kad ti deda premine od posljedica vakcine a porodica i unuci dobiju milion maraka.
Vjerujem i da bi radnici u farmaciji, apotekari, trgovci faramceutskim proizvodima trebali svi da se vakcinišu protiv covida, skupa sa svojim najmilijima i tako i ostalom narodu pokažu da je njihov proizvod siguran i da služi svrsi. Vjerujem da bi u tom slučaju postotak ovih što kažu da se neće vakcinisati bio manji.
Moze podatak o tim umrlim od vakcine? Bilo koje?
EDIT: o umrlim u zemljama koje imaju uredjene sisteme i ispravne protokole (Evropa, Sjeverna Amerika)

A ovo vezano za vakcinu od COVIDA je upravo dio iz clanka koji si postavio:

The need to build public trust requires that state officials implement vaccination policy through a transparent and inclusive process, working closely with stakeholder groups such as local health officers, health professional and hospital associations, representatives of high-risk population groups, and groups concerned about vaccine safety.

Trappist

#34455 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist » 26/10/2020 15:15

https://www.index.hr/vijesti/clanak/ses ... 24951.aspx
""Moja sestra nije umrla od korone"
Željela sam reći da moja sestra nije umrla od korone i da prestanete širiti lažne tvrdnje i informacije. Istina je da je bila pozitivna, no umrla je od hipoksije odnosno njen mozak je predugo bio bez kisika i nastupila je moždana smrt. Cijelo vrijeme do proglašenja smrti svi smo se nadali čudu i njenom oporavku jer je bila lavica i veliki borac, no jednostavno je više bila preumorna."

Drugi slucaj u Hrvatskoj u 5 dana od kako je "buknula" korona gdje sve i svasta stavljaju pod korona smrt. Hmm

Dozer

#34456 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dozer » 26/10/2020 15:28

Pa odavno je opstepoznato da svakoga ko je pozitivan, bez obzira na bilo kakvu drugu bolest ili neki direktni uzrok smrti poput saobracajke, automatski ubarajaju u umrle od posljedica korone.

el-weedo

#34457 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by el-weedo » 26/10/2020 15:29

Ništa novo, ima i u nas takvih slučajeva samo se guraju pod tepih. Oni iz bugojna porodica što su u par dana umrli otac sin najvjerovatnije greškom doktora jer su imali blage simptome.

Mogy87

#34458 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 » 26/10/2020 15:30

Vi clanak niste ni procitali?

Posebna zahvala doktorici Polić koja je svojom izjavom na konfernciji za medije smirila moje roditelje i rekla potpunu istinu kako je moja sestra, istina bila pozitivna na koronu, no ona nije službeni uzrok smrti.

Dozer

#34459 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dozer » 26/10/2020 15:31

I kako ti znas da ona nije u statistici umrlih od korone?

daddy-kool

#34460 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool » 26/10/2020 15:32

Dozer wrote:
26/10/2020 15:31
Kako ti znaš da jeste ako postoji onakva izjava - "korona nije službeni uzrok smrti"?

Na ovim temema sve neke teorije zavjera.

Mogy87

#34461 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 » 26/10/2020 15:33

Dozer wrote:
26/10/2020 15:31
1. Ne vjerujem u teorije zavjere

2. Na današnjoj konferenciji za medije liječnički tim je izjavio da je za uzrok njene smrti zatajenje srca i pluća.

Posebna zahvala doktorici Polić koja je svojom izjavom na konfernciji za medije smirila moje roditelje i rekla potpunu istinu kako je moja sestra, istina bila pozitivna na koronu, no ona nije službeni uzrok smrti

Dozer

#34462 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dozer » 26/10/2020 15:35

Pa...cekaj sad...jel umrla od zatajenja srca i pluca, ili od mozdanog, tj. hipoksije, tj. nedostatka kisika u mozgu...?

Mogy87

#34463 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 » 26/10/2020 15:37

Dozer wrote:
26/10/2020 15:35
Pa...cekaj sad...jel umrla od zatajenja srca i pluca, ili od mozdanog, tj. hipoksije, tj. nedostatka kisika u mozgu...?
Pise curica od 20tak godina koja je izgubila sestru.
Prepricala je press konferenciju.
Last edited by Mogy87 on 26/10/2020 15:38, edited 1 time in total.

zubi

#34464 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi » 26/10/2020 15:38

:lol: :lol: :lol:

Oni clanke samo postavljaju, nema potrebe da ih i procitaju :-D

biglebovski

#34465 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski » 26/10/2020 15:38

Mogy87 wrote:
26/10/2020 14:55
biglebovski wrote:
Mogy87 wrote:

EDIT: o umrlim u zemljama koje imaju uredjene sisteme i ispravne protokole (Evropa, Sjeverna Amerika)

The need to build public trust requires that state officials implement vaccination policy through a transparent and inclusive process, working closely with stakeholder groups such as local health officers, health professional and hospital associations, representatives of high-risk population groups, and groups concerned about vaccine safety.
Kakvi umrli od vakcine, ko spominje umrle od vakcine? Kažem da mi je drago da u uređenim sistemima, sa ispravnim protokolima postoje budžetski fondovi koji izdašno kompenziraju eventualne slučajeve nus pojava vakcinacije i da bi kod nas trebalo tako nešto, a ne da se sve svaljuje na proizvođače vakcina. Pošteno je da svi poreski obveznici plaćaju odštetu, kad već farmacija nije sigurna u svoje proizvode, a bez vakcina ne možemo. I baš zato kažem da bi najpoštenije bilo da se novom vakcinom prvo vakcinišu radnici u farmaciji, apotekama, distribuciji i trgovini lijekova i tako pokažu svima da je njihov proizvod siguran i da valja. Šta bi ti pomislila o pekarskim proizvodima da odeš na burek sa gazdom buregdžinice i sjednete, i on ti kaže, joooj, nećemo ovdje jesti, bolje nemoj naručivati, ajmo na ćevape?

Mogy87

#34466 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 » 26/10/2020 15:43

biglebovski wrote:
26/10/2020 15:38
Mogy87 wrote:
biglebovski wrote:

Kakvi umrli od vakcine, ko spominje umrle od vakcine? Kažem da mi je drago da u uređenim sistemima, sa ispravnim protokolima postoje budžetski fondovi koji izdašno kompenziraju eventualne slučajeve nus pojava vakcinacije i da bi kod nas trebalo tako nešto, a ne da se sve svaljuje na proizvođače vakcina. Pošteno je da svi poreski obveznici plaćaju odštetu, kad već farmacija nije sigurna u svoje proizvode, a bez vakcina ne možemo. I baš zato kažem da bi najpoštenije bilo da se novom vakcinom prvo vakcinišu radnici u farmaciji, apotekama, distribuciji i trgovini lijekova i tako pokažu svima da je njihov proizvod siguran i da valja. Šta bi ti pomislila o pekarskim proizvodima da odeš na burek sa gazdom buregdžinice i sjednete, i on ti kaže, joooj, nećemo ovdje jesti, bolje nemoj naručivati, ajmo na ćevape?
I pitaju se zasto dajem odgovore na ovakve izjave.

Posto razvoj vakcine nije na nivou pekare postoje mehanizmi zastite. Prije svega klinicka ispitivanja na velikom broju dobrovoljaca, a onda i post-marketinsko pracenje (kad se vakcina primijeni na siru populaciju).
U tu tvrdnju da farmaceuti ne koriste proizvode farmaceutske industrije mogu ti povjerovati samo oni koji smatraju da je proizvodnja vakcina i pekara jedno te isto.
Sva sreca pa imamo tebe da nam razotkrijes tu globalnu zavjeru.

biglebovski

#34467 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski » 26/10/2020 16:10

Mogy87 wrote:
26/10/2020 15:43
biglebovski wrote:
Mogy87 wrote:

Posto razvoj vakcine nije na nivou pekare postoje mehanizmi zastite. Prije svega klinicka ispitivanja na velikom broju dobrovoljaca, a onda i post-marketinsko pracenje (kad se vakcina primijeni na siru populaciju).
U tu tvrdnju da farmaceuti ne koriste proizvode farmaceutske industrije mogu ti povjerovati samo oni koji smatraju da je proizvodnja vakcina i pekara jedno te isto.
Meni stvarno nije jasno, ko da sa zidom raspravljam. Drago mi je, ponavljam, da postoje mehanizmi zaštite kao i, kako navodiš, kompenzacijski fondovi kad nešto krene po zlu po korisnike. Pošteno bi bilo, iz ličnog iskustva govorim, kao proizvođač određenih proizvoda, da proizvođač i svi ostali u lancu koji zarađuju od nekog proizvoda, svojim primjerom svima ostalima pokažu da je njihov proizvod kvalitetan i siguran. Vjerujem da bi ličnim primjerom ponukali i trenutne skeptike među medicinskim radnicima da se vakcinišu te bi tako imali veći broj vakcinisanih što bi nam, slažes se, pomoglo u borbi protiv ugroze.

Mogy87

#34468 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 » 26/10/2020 16:19

biglebovski wrote:
26/10/2020 16:10
Mogy87 wrote:
26/10/2020 15:43
biglebovski wrote:

Meni stvarno nije jasno, ko da sa zidom raspravljam. Drago mi je, ponavljam, da postoje mehanizmi zaštite kao i, kako navodiš, kompenzacijski fondovi kad nešto krene po zlu po korisnike. Pošteno bi bilo, iz ličnog iskustva govorim, kao proizvođač određenih proizvoda, da proizvođač i svi ostali u lancu koji zarađuju od nekog proizvoda, svojim primjerom svima ostalima pokažu da je njihov proizvod kvalitetan i siguran. Vjerujem da bi ličnim primjerom ponukali i trenutne skeptike među medicinskim radnicima da se vakcinišu te bi tako imali veći broj vakcinisanih što bi nam, slažes se, pomoglo u borbi protiv ugroze.
Pa upravo se tako i finansiraju, kao akciza na svaku vakcinu koja se proda, a koju mora platiti proizvodjac vakcine.
Sigurna sam da ce se svi u lancu koje navodis svojim primjerom doprinijeti kolektivnom imunitetu. Ti i dalje ne moras, ako ne zelis.

biglebovski

#34469 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski » 26/10/2020 16:28

Mogy87 wrote:
26/10/2020 16:19
Sigurna sam da ce se svi u lancu koje navodis svojim primjerom doprinijeti kolektivnom imunitetu.
I ja sam siguran, jer bi baš panglu bilo da farmaceuti, dileri lijekova, distributeri, trgovci i članovi njihovih porodica odbiju da se vakcinišu protiv kovida sada kad nam krenu stizati vakcine sa svih strana svijeta. U suštini, vlasti bi to trebale zakonski regulisati, evo sad imaju i framework za strategy.

Mogy87

#34470 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 » 26/10/2020 16:34

biglebovski wrote:
26/10/2020 16:28
Mogy87 wrote:
Sigurna sam da ce se svi u lancu koje navodis svojim primjerom doprinijeti kolektivnom imunitetu.
I ja sam siguran, jer bi baš panglu bilo da farmaceuti, dileri lijekova, distributeri, trgovci i članovi njihovih porodica odbiju da se vakcinišu protiv kovida sada kad nam krenu stizati vakcine sa svih strana svijeta. U suštini, vlasti bi to trebale zakonski regulisati, evo sad imaju i framework za strategy.
A cinjenica da vec dvije stranice pises o kompenzacijskom fondu i njegovom finansiranju, a nemas pojma o cemu se radi?
To si onako elegantno preskocio, bas kao i svaki put.

Ne. Trebalo bi biti na izbor, bas kao sto sam napisala. Kako su izjavili sto nasi, sto svjetski zvanicnici. Jer svi smo odrasli ljudi koji imaju pravo odlucivati o svom zdravlju.
Kako virus izaziva vecinom blaze simptome kod djece, odluke roditelja ne ugrozavaju njihovo zdravlje.

I svi sretni. Neko prirodno, neko vakcinom cemo doprinijeti kolektivnom imunitetu i ova nocna mora ce biti iza nas.

biglebovski

#34471 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski » 26/10/2020 16:48

Mogy87 wrote:
26/10/2020 16:34
biglebovski wrote:
Mogy87 wrote:
A cinjenica da vec dvije stranice pises o kompenzacijskom fondu i njegovom finansiranju, a nemas pojma o cemu se radi?

Ne. Trebalo bi biti na izbor, bas kao sto sam napisala. Kako su izjavili sto nasi, sto svjetski zvanicnici. Jer svi smo odrasli ljudi koji imaju pravo odlucivati o svom zdravlju.
Kako virus izaziva vecinom blaze simptome kod djece, odluke roditelja ne ugrozavaju njihovo zdravlje.

I svi sretni. Neko prirodno, neko vakcinom cemo doprinijeti kolektivnom imunitetu i ova nocna mora ce biti iza nas.

Priznajem, kompenzacijski fondovi za žrtve nus pojava pri vakcinisanju mi nisu uža specijalnost. A preskočio ih nisam, ti si ih potencirala i ja sam rekao da mi je drago i da bi kod nas tako nešto trebalo uspostaviti, možda da se dodatno oporezuje farmaceutska industrija, bubam.
EDIT: Slažem se da smo svi odrasli ljudi koji imaju pravo odlučivati o svom zdravlju, ali ipak, pandemija je izvanredna okolnost i ovakvu ugrozu nismo imali još od Španske gripe, što bi rekao dr. Fauci, tako da, znaš kako kažu, izvanredne okolnosti zahtjevaju izvanredne mjere, poput prisilnog zatvaranja ljudi, prisilnog zatvaranja određenih poslova te srozavanja kvalitete obrazovanja i gušenja kulture i sporta.
A to da bi trebao biti izbor, ne znam. Ovako logički gledano, na primjer, dijete direktora veledrogerije se zarazi u školi, prenese virus roditeljima, ovaj iako asimptomatski ode na posao sutra, zarazi sekretaricu, koja zarazi mlađeg stručnog saradnika na otpremnicama, on raširi virus po kutijama proizvoda namijenjenim za naše bolnice i eto ga belaj. Nije to baš tako jednostavno.

Mogy87

#34472 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 » 26/10/2020 17:04

biglebovski wrote:
26/10/2020 16:48
Mogy87 wrote:
biglebovski wrote:

Priznajem, kompenzacijski fondovi za žrtve nus pojava pri vakcinisanju mi nisu uža specijalnost. A preskočio ih nisam, ti si ih potencirala i ja sam rekao da mi je drago i da bi kod nas tako nešto trebalo uspostaviti, možda da se dodatno oporezuje farmaceutska industrija, bubam.
EDIT: Slažem se da smo svi odrasli ljudi koji imaju pravo odlučivati o svom zdravlju, ali ipak, pandemija je izvanredna okolnost i ovakvu ugrozu nismo imali još od Španske gripe, što bi rekao dr. Fauci, tako da, znaš kako kažu, izvanredne okolnosti zahtjevaju izvanredne mjere, poput prisilnog zatvaranja ljudi, prisilnog zatvaranja određenih poslova te srozavanja kvalitete obrazovanja i gušenja kulture i sporta.
A to da bi trebao biti izbor, ne znam. Ovako logički gledano, na primjer, dijete direktora veledrogerije se zarazi u školi, prenese virus roditeljima, ovaj iako asimptomatski ode na posao sutra, zarazi sekretaricu, koja zarazi mlađeg stručnog saradnika na otpremnicama, on raširi virus po kutijama proizvoda namijenjenim za naše bolnice i eto ga belaj. Nije to baš tako jednostavno.
Ne. Ti si prvi spomenuo kompenzacijske fondove koji se "finansiraju od para gradjana".

Svi navedeni u lancu su odrasle osobe koje ce potencijalno (ako se dokaze da je vakcina sigurna i efikasna) imati mogucnost da se vakcinisu. Ako ne zele, njihov izbor. Tu obaveza drzave prema njima prestaje. I dolazi do normalizacije stanja.

biglebovski

#34473 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski » 26/10/2020 17:17

Mogy87 wrote:
26/10/2020 17:04
biglebovski wrote:
26/10/2020 16:48
Mogy87 wrote:

Ne. Ti si prvi spomenuo kompenzacijske fondove koji se "finansiraju od para gradjana".

Svi navedeni u lancu su odrasle osobe koje ce potencijalno (ako se dokaze da je vakcina sigurna i efikasna) imati mogucnost da se vakcinisu. Ako ne zele, njihov izbor. Tu obaveza drzave prema njima prestaje. I dolazi do normalizacije stanja.
Sad bi tebi neki rekli da si podmukli antiwaxer i štatijaznam, ezoterični nacista, znaš kad ljudi krenu sa etiketama...

Pa gledaj, vjerujem da se i te akcize koje spominješ odbijaju od cijene lijeka koju plaća građanin ili država iz budžeta. Tako je barem sa ovim našim akcizama za puteve. Opet kažem, ugroza je ogromna, neviđena, i mnogi svjetski stručnjaci se slažu da će nas vakcina spasiti. Pa i šef WHO-a, onaj Etiopljanin, je tako rekao. I njegov finansijer, Bill Gates tako kaže, i sad dođe neka Mogy i počne pričati kako je to sve sloboda izbora i slobodna volja. Nadam se da će vlasti shvatiti važnost obaveznog vakcinisanja kod ovih grupa i njihovih obitelji koje sam spomenuo, dakle, farmacija, medicinski radnici, nastavnici, uredski radnici i da ćemo ih, ako treba i natjerati da se vakcinišu, i tako dadnu svoj doprinos u borbi protiv ugroze.

biglebovski

#34474 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski » 26/10/2020 17:35

Strašno šta se po Evropskoj uniji dešava... Nemaju hrane za bolesnike, bože sačuvaj....

NESLUŽBENO doznajemo kako je zbog stanja u KB-u Dubrava, gdje se prema riječima liječnika, pacijentima ne može pružiti adekvatna skrb jer im nedostaje i osnovnih lijekova i hrane za bolesnike, pomoćnik za kvalitetu dr. Božo Radić podnio ostavku. To nam nije službeno potvrđeno budući da nam se ravnatelj KB-a Dubrava Srećko Marušić nije javljao na pozive, no više različitih izvora Indexu je potvrdilo navedenu informaciju.

https://www.index.hr/vijesti/clanak/jed ... 24858.aspx

last mohicans

#34475 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by last mohicans » 26/10/2020 18:24

Hrvatski znanstvenik, molekularni biolog prof. dr. sc. Miroslav Radman koji je prije tri tjedna primio orden Reda Legije časti, najviše francusko odlikovanje, pita se zašto se društvo uznemiruje oko 400-tinjak preminulih od i uz koronavirus, a ne oko više od 50 tisuća ljudi koliko godišnje umre u Hrvatskoj.

Radman, koji je član savjeta hrvatske Vlade za borbu protiv koronavirusa, daje drugačije poglede na pandemiju od svojih kolega.

'U svakom pothvatu dobro je početi od najšireg pogleda pa tek onda ići u detalje – vjerodostojnim podacima i činjenicama dolaziti do detalja. Ako u detalje odete prebrzo, možete se strašno lako izgubiti u džungli detalja. Primjerice, dobro je prisjetiti se da u većini zemalja svake godine umire otprilike jedan posto populacije, a i rađa se otprilike jedan posto populacije. Dakle, Hrvatska ima otprilike 51-52.000 mrtvih godišnje. Dok sad razgovaramo, podaci su da imamo ukupno nešto više od 400 umrlih od COVID-19. Koliko bi od ovih 400 ljudi bilo umrlo i bez koronavirusa, nikada nećemo saznati, a uglavnom su bili stari i bolesni!', kaže u intervjuu za Večernji list
Ima sumnju i kada je u pitanju i testiranje.

- A što reći o podacima dnevno novozaraženih? Pitanje je koliko je testova učinjeno i jesu li su učinjeni nasumce. Ovako mogu reći da, ako želite da nikada ne bude više od tisuću novozaraženih dnevno (pa makar svi na kraju pomrli od COVID-19), napravite dnevno maksimum 999 testova… Ovom neslanom šalom obratio bih se svjetskoj struci. Izgleda kao da pomagala (tehnologije) uništavaju kompetenciju i zdrav razum njihovih konzumenata. No, što je s ovih više od 50.000 mrtvih godišnje, zašto smo se koncentrirali samo na ovih 400, što je otprilike kao da padne jedan avion (iako ne bi baš bilo dobro da sam ja u njemu, za mene bi to bilo tragično, kao i za svakoga u tom avionu)! Nešto mi tu ne štima. Iako će razumni ljudi reći da nećemo čekati da 100.000 ljudi umre, reagiramo kada ih je 50 ili 100. Da, ali veće resurse stavljamo oko 400 mrtvih nego oko 50.000. Nemam odgovor i zato ne želim kritizirati. Samo mi se čini da je sve to disproporcionalno, da smo ovog puta mi, ili netko drugi, odlučili da se plašimo. A kada je bila svinjska gripa, u Francuskoj je ubila sličan broj ljudi, samo nitko o tome nije pisao ni govorio. Kada prođe ova godina, volio bih znati kolika je bila globalna smrtnost u Hrvatskoj i drugim zemljama i spreman sam na iznenađenja - kaže Radman.

Ranije je Covid-19 prozvao ovaj virus zvijezdom, a nije mu jasno zašto je to tako. Sumnja da je sve dio socijalnog eksperimenta.

- Možda je netko odlučio da se napravi neki eksperiment s javnim mnijenjem, koliko je lako ili teško mijenjati navike. Ili manipulirati ljudima, ne znam, tko bi to znao! Ali, doista jest disproporcionalno s obzirom na druge, realne opasnosti od kojih se umire stotinu ili tisuću puta više kada govorimo o brojkama. Naviknuti se da umre 50.000, a ne naviknuti da umre još 400, vrlo je zagonetno. Nažalost, ne nudim nikakva rješenja, nego mi se čini da smo jako neusklađeni u reakcijama na opasnosti. Postoje i interesi koji nisu čisti interesi javnog zdravstva, utječu i na znanstvenike i na znanost: odjednom ima više novca za 400 mrtvih ljudi nego što ima novca za onih 50.000. To su čudne igre i ja ih ne razumijem, naravno da me kopka je li ova pomutnja inscenirana ili spontana. Nemam odgovor.

Post Reply