Nove hidroelektrane u BiH, za ili protiv?

Očuvanje čovjekove okoline.
Prenj

Nove hidroelektrane u BiH, za ili protiv?

Post by Prenj » 13/09/2005 12:09

Da li ste za ili protiv gradnje novih hidroelektrana u BiH?
Last edited by Prenj on 22/02/2006 13:44, edited 1 time in total.

rajvosa

Post by rajvosa » 13/09/2005 12:22

Protiv gradnje Hidro elektrana i Termo elektrana

http://irc.terza.net/modules.php?name=N ... nt&sid=234

Stari

Post by Stari » 13/09/2005 13:02

Mozda bi bilo zgodno prvo reci ...dvije-tri stvarcice ...o zagadjivanju i toj meteorolosko-seizmoloskoj teoriji globalnog zagrijavanja planete , kao posljedice povecanog zagadjivanja.

Kazem teorijom , jer jos nije dokazana kao 1/1 ispravna, bez obzira sto sam i ja licno cesto sklon povjerovati u nju...treba napomenuti da je teorija kao takva jako tesko i uopste dokaziva, imajuci u vidu da je do globalnih klimatskih promjena dolazilo i ranije....a tad nije bilo zagadjivanja i efekta staklene baste.

Ali eto i ako covjek prihvati teoriju kao ispravnu, opet se namece dilema ....Jer hidroelektrane i nuklearne elektrane...ne ispustaju nista osim vodene pare(nuklearke) ([znam problem skladistenja atomskog otpada je onda vrlo zeznuta i skupa stvar]) ...i tako dolazimo do pojednostavljenja ove dileme....nije dilema u graditi ili negraditi elektroenergetska postrojenja ....nego , tako ispada , prvo .....elektricna energija: Da ili Ne.

Ako je odgovor na gornje DA (a bojim se da jest) ...teko onda dolazimo do pitanja Kako?

Bosna i Hercegovina, kao i svaka druga zemlja (pretpostavimo) treba elektricnu energiju. Kako je nabaviti? Proizvoditi je sami...ili kupovati od drugih? Treba para kako god okrenes. No (zestoko pojednostavljeno ali u svrhu skracivanja cijele price) neko je vec u proslosti razrijesio tu dilemu u BiH i odlucio se za ...vlastitu proizvodnju elektricne energije...i bile su izgradjene hidroelektrane u slivovima rijeka Vrbasa, Neretve, Drine, Trebisnjice i jedna manja protocnog tipa na Uni. Termoelektrane su takodje izgradjene u Tuzli, Kaknju, Ugljeviku i Gacku (i nekoliko manjih za potrebe industrije u Zenici, B. Luci idr )....

(H)elem ...postoji mogucnost proizvodnje elektricne energije i na drugi nacin. Ako odbacimo Nulkearne elektrane (jer njih necemo stoga sto znaju biti opasne ...a i skupe su za izgraditi) kao fikciju, ostaje snaga sunceve svjetlosti (solarne celije) i snaga vjetra (moderne vjetrenjace sa propelerima na koje su montirani dinamo-strojevi)....cija se tehnologija usavrsava iz dana u dan i vec danas su u stanju isporuciti energiju dovoljnu za komercijalno exploatisanje....mi medjutim nazalost jos ne vladamo tom tehnologijom....a pitanje je i imamo li prirodne preduslove za njihovo postavljanje (mjesta u Bosni gdje non-stop gadno puse a da je ipak lako pristupacno)....naravno valja spomenuti i to da te vjetrenjace kostaju nesto novca....kojim BiH ne obiluje u prevelikim kolicinama.

Mozda nije zgoreg spomenuti da razvijena zapadna Evropa na koju bi svi tako zarko voljeli da Bosna barem malo lici....je tu dilemu hidroelektrane Da ili NE ...odavno rijesila jednostavnim DA. Danas tamo nema puno rijeka (koje su u tom smislu povoljne) a da ih se vec nije zagradilo, obuzdalo, i otpocelo sa njihovim exploatisanjem. I u energetskom a i u smislu vodosnabdijevanja.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 13/09/2005 13:46

Stari wrote:Mozda bi bilo zgodno prvo reci ...dvije-tri stvarcice ...o zagadjivanju i toj meteorolosko-seizmoloskoj teoriji globalnog zagrijavanja planete , kao posljedice povecanog zagadjivanja.

Kazem teorijom , jer jos nije dokazana kao 1/1 ispravna, bez obzira sto sam i ja licno cesto sklon povjerovati u nju...treba napomenuti da je teorija kao takva jako tesko i uopste dokaziva, imajuci u vidu da je do globalnih klimatskih promjena dolazilo i ranije....a tad nije bilo zagadjivanja i efekta staklene baste.

Ali eto i ako covjek prihvati teoriju kao ispravnu, opet se namece dilema ....Jer hidroelektrane i nuklearne elektrane...ne ispustaju nista osim vodene pare(nuklearke) ([znam problem skladistenja atomskog otpada je onda vrlo zeznuta i skupa stvar]) ...i tako dolazimo do pojednostavljenja ove dileme....nije dilema u graditi ili negraditi elektroenergetska postrojenja ....nego , tako ispada , prvo .....elektricna energija: Da ili Ne.

Ako je odgovor na gornje DA (a bojim se da jest) ...teko onda dolazimo do pitanja Kako?

Bosna i Hercegovina, kao i svaka druga zemlja (pretpostavimo) treba elektricnu energiju. Kako je nabaviti? Proizvoditi je sami...ili kupovati od drugih? Treba para kako god okrenes. No (zestoko pojednostavljeno ali u svrhu skracivanja cijele price) neko je vec u proslosti razrijesio tu dilemu u BiH i odlucio se za ...vlastitu proizvodnju elektricne energije...i bile su izgradjene hidroelektrane u slivovima rijeka Vrbasa, Neretve, Drine, Trebisnjice i jedna manja protocnog tipa na Uni. Termoelektrane su takodje izgradjene u Tuzli, Kaknju, Ugljeviku i Gacku (i nekoliko manjih za potrebe industrije u Zenici, B. Luci idr )....

(H)elem ...postoji mogucnost proizvodnje elektricne energije i na drugi nacin. Ako odbacimo Nulkearne elektrane (jer njih necemo stoga sto znaju biti opasne ...a i skupe su za izgraditi) kao fikciju, ostaje snaga sunceve svjetlosti (solarne celije) i snaga vjetra (moderne vjetrenjace sa propelerima na koje su montirani dinamo-strojevi)....cija se tehnologija usavrsava iz dana u dan i vec danas su u stanju isporuciti energiju dovoljnu za komercijalno exploatisanje....mi medjutim nazalost jos ne vladamo tom tehnologijom....a pitanje je i imamo li prirodne preduslove za njihovo postavljanje (mjesta u Bosni gdje non-stop gadno puse a da je ipak lako pristupacno)....naravno valja spomenuti i to da te vjetrenjace kostaju nesto novca....kojim BiH ne obiluje u prevelikim kolicinama.

Mozda nije zgoreg spomenuti da razvijena zapadna Evropa na koju bi svi tako zarko voljeli da Bosna barem malo lici....je tu dilemu hidroelektrane Da ili NE ...odavno rijesila jednostavnim DA. Danas tamo nema puno rijeka (koje su u tom smislu povoljne) a da ih se vec nije zagradilo, obuzdalo, i otpocelo sa njihovim exploatisanjem. I u energetskom a i u smislu vodosnabdijevanja.

Znaci li to da si ti za gradnju hidroelektrana?

Postavicu pitanje kao i onom profi (Prenj, nisam kuce jos vidio pa ni tog zapisnika, s obzirom da mi je to sto smatram pod "kuca" 150km odavde, te zato nisam njegovo ime naveo jos uvjek): Koliko ljudi "na zapadu" pije vodu iz cesme?

Elektricna energija BiH ne fali, jer da fali ne bi je izvozili. OK, moze se neko dodirnuti sada teme kako je u izvozu novac, ali isto tako te HE ne bi gradili mi od para koje nemamo, nego ce se dati koncesija nekom strancu, u 99% slucajeva Slovencima, koji ce kud imati koncesiju kud izvoziti NASU elektricnu energiju, a u svemu tome unistiti i nase prirodne ljepote.

Nedavno sam imao priliku voditi grupu Slovenaca preko Bjelasnice, Visocice i Puzima do Borackog jezera, sto je sve rezultovalo raftingom od Ban vira do Konjica. Spomenuh im izgradnju HE postrojenja na Soci, i ljudi umalo ne popadase iz camaca. Ni da cuju. Ali je OK isto to uraditi na Neretvi, jbg, nije njihova, i nije im pod nosom.

Gledajuci sa druge strane, mjestani Dzajica, Glavaticeva, Konjica, zadnjih par godina pravo profitirase od raftinga. Ljudi izdrzavaju porodice, ulazu u camce koji su im neophodni, grade se ugostiteljski objekti, turista i angazovanih potencijala sve vise. U slucaju gradnje HE svi ti ljudi ostaju bez posla, BiH ostaje bez znacajnog turistickog potencijala, a posao ce dobiti mozda jedan mali dio ljudi, koji nece sigurno zaradjivati koliko zaradjuje na ovaj nacin.

Poseban problem su akumulacije koje ce se vjestackim putem stvoriti, i njihov uticaj na zdravlje mjestana navedenih podrucja, te citava palete otkrivenih i neotkrivenih potencijalnih plucnih oboljenja.

Ja mislim da sam kroz ovaj posto jasno rekao ZASTO SAM PROTIV izgradnje hidroelektrana. Govorio sam konkretno za Neretvu, ali ovo je primjenjivo, mene sto se tice, na bilo koju rijeku u BiH.

Stari

Post by Stari » 13/09/2005 13:59

_BosanaC

Znaci li to da si ti za gradnju hidroelektrana?

Postavicu pitanje kao i onom profi (Prenj, nisam kuce jos vidio pa ni tog zapisnika, s obzirom da mi je to sto smatram pod "kuca" 150km odavde, te zato nisam njegovo ime naveo jos uvjek): Koliko ljudi "na zapadu" pije vodu iz cesme?

Elektricna energija BiH ne fali, jer da fali ne bi je izvozili. OK, moze se neko dodirnuti sada teme kako je u izvozu novac, ali isto tako te HE ne bi gradili mi od para koje nemamo, nego ce se dati koncesija nekom strancu, u 99% slucajeva Slovencima, koji ce kud imati koncesiju kud izvoziti NASU elektricnu energiju, a u svemu tome unistiti i nase prirodne ljepote.

Nedavno sam imao priliku voditi grupu Slovenaca preko Bjelasnice, Visocice i Puzima do Borackog jezera, sto je sve rezultovalo raftingom od Ban vira do Konjica. Spomenuh im izgradnju HE postrojenja na Soci, i ljudi umalo ne popadase iz camaca. Ni da cuju. Ali je OK isto to uraditi na Neretvi, jbg, nije njihova, i nije im pod nosom.

Gledajuci sa druge strane, mjestani Dzajica, Glavaticeva, Konjica, zadnjih par godina pravo profitirase od raftinga. Ljudi izdrzavaju porodice, ulazu u camce koji su im neophodni, grade se ugostiteljski objekti, turista i angazovanih potencijala sve vise. U slucaju gradnje HE svi ti ljudi ostaju bez posla, BiH ostaje bez znacajnog turistickog potencijala, a posao ce dobiti mozda jedan mali dio ljudi, koji nece sigurno zaradjivati koliko zaradjuje na ovaj nacin.

Poseban problem su akumulacije koje ce se vjestackim putem stvoriti, i njihov uticaj na zdravlje mjestana navedenih podrucja, te citava palete otkrivenih i neotkrivenih potencijalnih plucnih oboljenja.

Ja mislim da sam kroz ovaj posto jasno rekao ZASTO SAM PROTIV izgradnje hidroelektrana. Govorio sam konkretno za Neretvu, ali ovo je primjenjivo, mene sto se tice, na bilo koju rijeku u BiH.

Puno pitanja na jednom mjestu ...ali evo pokusacu ici redom:
Jesam li ili nisam za hidroelektrane je irelevantno...jer kako ja vidim sve to ....ta postrojenja (ili veci dio njih) ce svakako biti izgradjen prije ili kasnije....jer BiH ce trebati energije (a i para) sve vise i vise.

U svedskoj (u kojoj zivim) u Norveskoj i Finskoj (kroz koje cesto putujem) ljudi piju vodu sa pipe mozda i vise nego sto je to slucaj u Bosni (jer kod vas je dolje recimo pivo i kisela voda puno jeftinija :D ) ....milsim da je pogresno misliti da citava EU izgleda kao Rurhska oblast u Zapadnoj njemackoj. No cak i kad bi bilo tako katastrofalno u cijeloj EU ....moram te opet razocarati...hidroelektrane nisu krive za hemijsko-biolosku necistocu rijeka....

Nastavicu odgovarati na tvoja pitanja kasnije

vodoinstalater

Post by vodoinstalater » 13/09/2005 14:08

Ja necu duziti ali pokusati cu da dodam par stvari koje znam o ovome.

Prvo najnovija istrazivanja pokazuju da i hidrolektrane tj one koje imaju akumulacije a nemaju sve imaju takodje negativan uticaj na efekat globalnog zagrijavanja. Na koji nacin nisam u stanju ponoviti ali je bilo vrlo jasno dokazano. Moze se naci na netu na nekim njemacki site-ovima.
Ali mislim da nase NE, jer i ja govorim ne ovakvim elektranama koje se imaju namjeru praviti u Bih nebi se trebalo da bude utemeljeno na globalnim svjetskim ekoloskim standardima. Sta je po srijedi, sve razvijene zemlje kao temelj za svoj razvoj imaju stabilno snabdjevanje energentima, onoliko koliko je to moguce. Jednostavnije receno maksimalno su iskoristile svoje potencijale a sada pokusavaju da propagiraju drugacije politike u drugim drzavama.

Srecna okolnost je sto mi imamo i vec postojece objekte za proizvodnju elektricne energije cijom se obnovom tj remontm zamjenom agregata nadogradnjama i poboljsanjem ekoloskih aspekata moze povecati proizvodnja a u isto vrijeme smanjiti zagadjenje.

Moj je prjedlog da se grade objekti koji nisu klasificirani kao visoke brane prije svega. Da se ti objekti dimenzioniraju i zamisljaju kao visenamjenski sistemi zasstite od poplava, navodnjavanja, vodosnabdjevanja i na kraju elektricne energije.
Ako neko bude pomislio da kaze da se vec sada radi na taj nacin onda cu odgovorno reci da to nije istina i da je logika ipak znacajno drugacija bila u trenutcima definiranja kljucnih tacaka tih projekata.

Takodje je potrebno napraviti novu vodoprivrendu osnovu koja bi bila definisana tj postavljena na novim principima i prioritetima.

Uh..........ima jos

Da mi sami gradimo tj domace firme. Samo neka mi neko kaze da je InTrade domaca firma.........LAZE !!!!
Rade dobre stvari na drugim poljima ali na polju proizvodnje elektricne energije oni su samo produzena ruka slovenackog ili cijeg li vec kapitala..........

hajde valjda jos koju dodam kasnije

Prenj

Post by Prenj » 13/09/2005 14:22

Stari wrote:Mozda bi bilo zgodno prvo reci ...dvije-tri stvarcice ...o zagadjivanju i toj meteorolosko-seizmoloskoj teoriji globalnog zagrijavanja planete , kao posljedice povecanog zagadjivanja.

U teoriju globalnog zagrijavanja odbijaju povjerovati jos Bush&Co i nas @Stari. :roll:

Bilo kakav plan izgradnje novih energetskih objekata na podrucju BiH bi morao poci od energetskog bilansa zemlje i projekcija potrosnje elektricne energije u buducnosti.
Da li to postoji?
Bez takve studije ne moze se nikako pausalno reci "DA, trebaju nam nove elektrane po svaku cijenu."

Postoji naravno i drugi pristup, koji i ne mora imati vezu sa postojecim i buducim potrebama zemlje:
"Elektricna energija je takodjer i unosna roba koja se moze dobro unovciti na trzistu."
Da, istina je, moze se i dobro zaraditi proizvodnjom i izvozom energije, ali ko ce da profitira u tom slucaju???
Uska grupa ljudi na ustrb sviju nas?
Da li se je to cilj tvog jednostranog zalaganja ZA nove elektrane?

Da, u Evropi jeste gomila rijeka pregradjeno i vjestackih jezera napravljeno, ali je istovremeno napravljeno i dosta zasticenih podrucja u kojima NIKADA nece biti izgradjene elektrane.
Evo nekih najblizih primjera:
Slovenci i Soca
Crnogorci i Tara
Hrvatska i Krka
Hrvatska i Korana
...
Treba li ici dalje?
Koju smo rijeku mi zastitili?
Sve je jos uvijek otvoreno za lov u mutnom i nasim i stranim bitangama!

vodoinstalater

Post by vodoinstalater » 13/09/2005 14:31

Kompletna vodoprivrenda politika u BiH za osnovu ima dokument " Vodoprivredna osnova BIH" i koji je izradjen mislim pocetkom osamdesetih i u njemu su predvidjene sve elektrane i akumulacije koje se danas propagiraju. Na kojim osnovama se to radilo tada je poznato, nije uopste posebno uziman u obzir faktor zivotne sredine. Tj uziman je ali kao velicina manje vaznosti.

Ako bi se taj dokument uradio na novim osnovama sigurno bi doslo do odbacivanja jednog broja projekata izgradnje velikih tj visokih brana.

Mislim da je jako bitno razlikvati u politici odlucivanja ove dvije stvari. Visoke brane su kao projekti gotovo po definicji objekti koji imaju snazan ekoloski uticaj ali su istovremeno i najisplativiji tako da je uvijek snazan zagovaracki sektor izan njih

Stari

Post by Stari » 13/09/2005 14:35

Prenj:
U teoriju globalnog zagrijavanja odbijaju povjerovati jos Bush&Co i nas @Stari.

uporediti sa :
stari:
bez obzira sto sam i ja licno cesto sklon povjerovati u nju.

:D :D YBM-liga ...jos jednom sam se zaletio glavom u zid misleci da ti hoces argumentovanu diskusiju....al hajd neja veze....dozivio sam ja i gore stvari u zivotu... :D
A ovo je bas fin niz
Slovenci i Soca
Crnogorci i Tara
Hrvatska i Krka
Hrvatska i Korana

ti bi ga, sudeci po tonu tvog komnetara, vjerovatno najradije produzio sa :
BiH Neretva
BiH Vrbas
BiH Drina
BiH Sava
BiH Bosna
BiH Una
BiH Sana
BiH Trebisnjica
BiH Spreca
BiH Lasva
BiH Unac
BiH Cehotina
BiH Gomjenica
BiH Ukrina
BiH Usora
BiH Miljacka
BiH Rama
.
.
.
.
:D :D :D

Nije li onda lakse na svaki granicni prijelaz postaviti tablu sa natpisom dobrodosli u Nacionalni Park Bosna i Hercegovina?

Prenj

Post by Prenj » 13/09/2005 14:39

@Stari, pretjerujes po obicaju.
Ako meni pripisujes neargumentovano izlaganje, ne moras i ti odmah ici u istu krajnost.

List

Post by List » 13/09/2005 14:42

Zar nisu bolje hidroelektrane od termoelektrana? Koje je od dva zla manje? Pogledate li ikad kako izgleda Kakanj u blizini termoelektrane i cementare?
Znate li od cega boluju ti ljudi koji tamo zive?

Znate li kako je u Maglaju smrdilo kad magistralnim putem prodjete pored Maglaja? (prije rata) Ne morate ni uci u Maglaj. Dovoljno je da prolazite i u odredjenom momentu imate osjecaj da su se svi koji su s vama u autu usrali u gace.
A sve zahvaljujuci industriji celuloze i papira koja je u Maglaju radila punom parom. Ni preciscaci nisu pomogli.

Sjecate li se grbova u republikama u SFRJ? Sve republike u grbovima su imale nacionalna obiljezja a u grbu BiH bila su 3 dimnjaka iz kojih izbija dim. :roll: :)
Last edited by List on 13/09/2005 14:44, edited 1 time in total.

vodoinstalater

Post by vodoinstalater » 13/09/2005 14:42

Jos jedna stvar, kod izrade ekonomskih analiza u toj Vodoprivrednoj osnovi koja daje odgovore gdje treba graditi brane potencijali za turizam i druge nacine koristenja vode uopste nije revaloriziran na adekvatan nacin. Tako da bi neke stvari definitivno kroz novu Vodoprivrednu osnuovu mogle isplivati i tako posluziti kao osnova vladi da odbije ili prihvati izgradnju nekog sistema.
Ili da kaze kakav bi to sistem se mogao graditi a kakav ne.
Da konacno odredi neka mjesta na kojima se nikada nebi smjela graditi nikakva postrojenja.
Npr BiH je prije rata navodnjavala meni se cini oko 3 % ili manje od povrsina koje su se mogle navodnjavati a danas je to procjenjeno na ok 0,05 % od moguceg. Da li iko svata koji je to potencijala za proizvodnju hrane bar za domace potrebe da ne uvozimo barem neke stvari.

Mozda svasta pricam ali sam dosta razmisljao o ovoj problematici i stvarima koje je prate. Pokusavam da saznam sto vise i

Da li znate da mnogi strucnjaci upiru prstom u Strbacki buk kao o lokaciji za "najjeftiniju" hidrocentralu u evropi, tj minimalna ulaganja po MW !!
EEE pa to je ludilo i jos ljudi koji su srucnjaci samo u tehnickom smislu obrazuju kadrove koji bi trebali da sprovode sutra takve projekte........UZAS

_BosanaC

Post by _BosanaC » 13/09/2005 14:54

Nije stvar samo o utjecaju na okolinu, nego, kao sto sam i ranije naveo, o drugim privrednim potencijalima koji bi se totalno ukinuli izgradnjom jos jedne visoke brane. A opet se vracam i na plucne bolesti, koje ce doci skupa sa tim branama.

A termoelektrana sa filterima, odnosno elektrane na vjetar, su puno naprednija i isplativija tehnologija od HE principa. Ako se kvalitetno urade manje zagadjuju, zaradi se isto, a ne unistavaju se drugi potencijali u kojima takodje cuci zarada.

To sto nasi cobani ne znaju organizovati ni jednu drugu granu industrije osim onih koje stranci kazu da treba organizovati, cini ono sto *ebe nase koke - a nije horoz.

Celicna_saka

Post by Celicna_saka » 13/09/2005 14:55

Kad bih birao izmedju moderne termoelektrane izgradjene najmodernijom tehnologijom i opremljenu sa svim mogucim filterima i hidrocentrale uvijek bih se odlucio za prvu varijantu, pogotovo ako imamo prostora u kvoti CO2 koja nam pripada, ostali gasovi se sa modernim filterima skoro 100% apsorbuju.

Prenj

Post by Prenj » 13/09/2005 15:00

Ako krenemo od sljedeceg:
- BiH ima vise nego dovoljno energije za vlastitite potrebe tako da
- BiH nije stavljena pred izbor da li graditi termoelektrane ili hidroelektrane

Problem je u sljedecem:
Kako iskoristiti neiskoristeni ostatak hidropotencijala Bosne i Hercegovine?

Da li po svaku cijenu?

vodoinstalater

Post by vodoinstalater » 13/09/2005 15:02

Joj pa ima li kako sansi kako da Stari i Prenj ostvare neki koncenzus, to ne bi bilo lose inace u nasoj drzavi. Pametni ili ljudi koji uopste razmisljaju jako malo to rade skupa uvijek neki pojedinci, sami........

Stari ti si izgleda predubjedjen da je Prenj zastitnik zivotne sredine po svaku cijenu a da ne raspolate ni znanjem ni argumentima, kakvih je mnogo u Bih. I kao da ne mozes da prihvatis da u njegovim komentarima ima dobrih stvari.

Citao sam postove i jednog i drugog i nije supljaza. Pa mi nije jasno sto se vazda "sudarate" ?

Prenj

Post by Prenj » 13/09/2005 15:11

vodoinstalater wrote:Joj pa ima li kako sansi kako da Stari i Prenj ostvare neki koncenzus, to ne bi bilo lose inace u nasoj drzavi. Pametni ili ljudi koji uopste razmisljaju jako malo to rade skupa uvijek neki pojedinci, sami........

Stari ti si izgleda predubjedjen da je Prenj zastitnik zivotne sredine po svaku cijenu a da ne raspolate ni znanjem ni argumentima, kakvih je mnogo u Bih. I kao da ne mozes da prihvatis da u njegovim komentarima ima dobrih stvari.

Citao sam postove i jednog i drugog i nije supljaza. Pa mi nije jasno sto se vazda "sudarate" ?

Evo, ja se izvinjavam sto sam na brzinu uporedio @Starog sa G. Bushom.

Bumbar

Post by Bumbar » 13/09/2005 15:12

Ok...gdje bi ja sad mogla naci sve podatke o utjecaj elektrana /bez obzira na vrstu) na okolis i ekonomiju.

Stari

Post by Stari » 13/09/2005 15:15

Prenj wrote:@Stari, pretjerujes po obicaju.
Ako meni pripisujes neargumentovano izlaganje, ne moras i ti odmah ici u istu krajnost.

Izvini mi stovani Prenj... ali nakon sto mi podmetnes misli koje ne mislim, vjerovanja koja ne vjerujem, rijeci koje nit izgovaram nit pisem...nemam namjeru uzdrzavati se od umjerenog uzvracanja istom metodom. Dozvoliti tebi da radis to sto radis a sam nastaviti kao da se nista ne desava....toliko fer igrac ipak ne uspijevam biti. I da ti pravo kazem , nije mi zao ako te to razocarava.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 13/09/2005 15:18

Bumbar wrote:Ok...gdje bi ja sad mogla naci sve podatke o utjecaj elektrana /bez obzira na vrstu) na okolis i ekonomiju.

http://www.zeleni-neretva.ba/downloads/ ... vratka.zip

Bumbar

Post by Bumbar » 13/09/2005 15:22

@Bosanac...hvala :D :)

Celicna_saka

Post by Celicna_saka » 13/09/2005 15:53

Prenj wrote:Ako krenemo od sljedeceg:
- BiH ima vise nego dovoljno energije za vlastitite potrebe tako da
- BiH nije stavljena pred izbor da li graditi termoelektrane ili hidroelektrane

Problem je u sljedecem:
Kako iskoristiti neiskoristeni ostatak hidropotencijala Bosne i Hercegovine?

Da li po svaku cijenu?

Itekako se varas, ako uzmemo sadasnje stanje gdje postojeci privredni kapaciteti ili ne rade ili rade na kasicicu onda si u pravu, ali ako mislis ikakvu ozbiljnu privredu pokretati ovi kapaciteti ne da nisu taman nego su i nedovoljni. Znaci,za jedno kratkorocno stanje moze se reci da nam energija ne treba, ali nijedna ozbiljna drzava ne bi trebala i smjela razmisljati na takav nacin. Tako da mislim da je jedina dilema koje energetske kapacitete graditi, a ne da se ne grade uopste.
Naravno, da se pri razmatranju sta graditi predominantan faktor treba biti ekoloski faktor.

kekec

Post by kekec » 13/09/2005 16:18

Da se ne upustam u detaljniju pricu, a protiv sam izgradnje hidroelektrana iz jednostavnog razloga, sto vodene akumulacije mjenjaju eko-sistem u svojoj okolini i to negativno, a pogotovo u podrucju Dinarida.
Drugi razlog je, a to se izgleda zaboravlja u ovoj diskusiji, da bez obzira koliko se novih hidro/termo elektrana izgradilo, svako domacinstvo i svaka fabrika ce placati struju po cijenama koje se formiraju od strane onoga koji je izgradio, najvise ulozio u iste. Znaci, neko treci ce ostvarivati profit, mi cemo imati izmjenjenu prirodnu sredinu (nagore), a sve ce to placati, novcem i zdravljem stanovnici ove drzave. :-x

kekec

Post by kekec » 13/09/2005 16:22

U svedskoj (u kojoj zivim) u Norveskoj i Finskoj (kroz koje cesto putujem) ljudi piju vodu sa pipe mozda i vise nego sto je to slucaj u Bosni

Stari, ne mozes porediti navedene prostore sa podrucjima u BiH, a narocito u Hercegovini. Gornji prostori leze na vodi, samo treba malo dublje busiti i voda (tzv. izdanska voda) je tu. A u hercegovackom kamenjaru ces prije doci do Kine busenjem, nego naci vodu (karikiram, ali sustina je tu). :-)

Qwert

Post by Qwert » 13/09/2005 16:32

Protiv. Nema se uopste kontrole nad vlastitim izvorima.

Post Reply