Nova poznanstva = sklapanje slagalice?

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderator: Euridika

Post Reply
Maa

Nova poznanstva = sklapanje slagalice?

Post by Maa » 23/09/2011 21:28

Trazila sam ali nisam nasla adekvatnu temu, pa cu ovdje iznijeti svoju pitalicu (ako vec postoji zamolila bih za link).

U pitanju je upoznavanje novih ljudi, svrha moze varirati. Ne znam da li je do mene ili okoline u kojoj se nalazim ali mi izgleda da je covjek kao individua izgubio vrijednost/bitnost. Na prvom mjestu dolazi ispunjavanje liste (ime prezime mjesto rodjenja godiste skola posao stanovanje prevozno sredstvo proslost drustvo familija etc.), sto pruza relativno teoretsku sliku jedne osobe. Da bi covjek u cjelini upoznao osobu mora provesti i posvetiti joj vrijeme.

Ne bih da ulazim u diskusiju sta je vazno a sta ne, jer svi imaju pravo sami izabrati. Neovisno od toga mnogo puta se osjecam kao dio slagalice. Ispunimo obrazac i tu je pocetak… i kraj. Mnogima je teoretski dio sasvim dovoljan sto rezultira da ne postoji mjesto za licno upoznavanje. Nebitno je da li sam lujka ili rega.
Mozda zivim u rozom la-la svijetu ali za mene je to neprihvatljivo.

Da li je ovo standard ponasanje?

Dobrodosla su iskustva i razmisljanja svih ljudi ;-)

Hvala unaprijed!

PalaSa Marsa

Re: Nova poznanstva = sklapanje slagalice?

Post by PalaSa Marsa » 24/09/2011 19:49

Maa wrote:Trazila sam ali nisam nasla adekvatnu temu, pa cu ovdje iznijeti svoju pitalicu (ako vec postoji zamolila bih za link).

U pitanju je upoznavanje novih ljudi, svrha moze varirati. Ne znam da li je do mene ili okoline u kojoj se nalazim ali mi izgleda da je covjek kao individua izgubio vrijednost/bitnost. Na prvom mjestu dolazi ispunjavanje liste (ime prezime mjesto rodjenja godiste skola posao stanovanje prevozno sredstvo proslost drustvo familija etc.), sto pruza relativno teoretsku sliku jedne osobe. Da bi covjek u cjelini upoznao osobu mora provesti i posvetiti joj vrijeme.

Ne bih da ulazim u diskusiju sta je vazno a sta ne, jer svi imaju pravo sami izabrati. Neovisno od toga mnogo puta se osjecam kao dio slagalice. Ispunimo obrazac i tu je pocetak… i kraj. Mnogima je teoretski dio sasvim dovoljan sto rezultira da ne postoji mjesto za licno upoznavanje. Nebitno je da li sam lujka ili rega.

Hvala unaprijed!
Svakako da jesam za rega, al' sve ti to zavisi gdje si, ko je u pitanju (dali sam zainteresovana i sl.,) i sta je u stvari bitno u datom momentu da bi se komunikacija nastavila il' 'pak stala. :-D

sladak_ko_med

Post by sladak_ko_med » 25/09/2011 18:17

Maa wrote:Neovisno od toga mnogo puta se osjecam kao dio slagalice.
"kocke" i "trokuti", pa ko se s kim uklopi :wink:

logme

Post by logme » 25/09/2011 19:38

Maa wrote:

Moram priznati da vecinu tvog posta ne razumijem, izvini mozda je do mene.
"Da bi covjek u cjelini upoznao osobu mora provesti i posvetiti joj vrijeme". Ovo je samo po sebi toliko logicno da ne znam sta bih rekao.
"Mnogima je teoretski dio sasvim dovoljan sto rezultira da ne postoji mjesto za licno upoznavanje". Jel ti govoris o upoznavanju ljudi preko interneta?
Spominjes ispunjavanje liste, pa prije 100 godina je bilo mozda vaznije nego danas ko je iz koje familije. Sad imamo sponzoruse, jbg recesija je. Ali i toga je na neki nacin bilo oduvijek, mozda manje nego danas.
Svi smo mi slagalice, prvo sami za sebe pa onda i u ocima drugih ljudi. Ako sam/a sa sobom nisi poslozio/la neke stvari kako mislis da ce te neko drugi razumjeti.
Mislim da je nekim ljudima svrha poznanstva jako bitna. Ne ponasaju se svi jednako u razlicitim situacijama, ako je poznanstvo radi moguce veze puno ljudi se jednostavno zgrci, paze sta ce reci, kako ce se ponasati. Posalju skroz pogresnu sliku.
Kazes nebitno jesi li lujka ili rega. Meni je to jako bitno.

Maa

Post by Maa » 25/09/2011 21:23

@PalaSaMarsa: Hvala za odgovor ali mislim da sam pogresno formulirala moju pitalicu. Razlicite situacije iziskuju razlicite postupke.

@SladakKaoMed: a sta sa onima drugacijih oblika? :-)

@Logme: Hvala za odgovor i skretanje paznje kako sam se formulirala. Tekst i misli iz moje glave su bile logicne u datom momentu samo sto sam zanemarila da ljudi koji citaju nemaju dostup mojim mislima vec samo tekstu.
Ispunjavanje liste vidim kao teoretski dio (osoba ti odgovara po nekim kriterijama) a samo upoznavnje nije bitno, sto za mene znaci da ti u stvari ni sama osoba nije bitna kao osoba vec iskljucivo kao dio slagalice. Samo zato sto *licim* na tacan dio ne znaci da sam tacan dio. Ne znam da li znam drugacije objasniti. Odnosi se prvenstveno na facetoface upoznavanje ali i upoznavanje preko interneta.
Svjesna sam da su neke stvari vazne, na pojedincima je da odluce koje. I moja recenica *nebitno je da li sam lujka ili rega* je bila ironicna jer smatram da je to itekako vazno.

pustopoljina

Post by pustopoljina » 25/09/2011 21:32

hoces reci ono sto je besana jednom pricala,a i ja dozivjela- izadjes s likom, on skonta da "odgovaras" po toj listi, te neke tacke ispunjavas i racuna te u neke seme, a nije uopce ni naslutio ko si i kakva si?

Maa

Post by Maa » 25/09/2011 21:48

@Pustopoljina: Da bas tako. Svrha moze biti prijateljstvo, sema etc.

Ma.Le.Na

Post by Ma.Le.Na » 25/09/2011 21:50

Maa wrote:Trazila sam ali nisam nasla adekvatnu temu, pa cu ovdje iznijeti svoju pitalicu (ako vec postoji zamolila bih za link).

Hvala unaprijed!
hm ne slazem se
bar ja nisam imala takva iskustva
niti da se uklapam u neciju slagalicu (bar se nadam...ili nisam to primjetila) a bome pogotovo da ja nekoga sklapam u svoju neku slagalicu..
moze zadovoljiti milion i jedan uslov ..teorijski...ali ako u praksi zakaze :D e jbg..

dormeo

Post by dormeo » 25/09/2011 22:32

Maa wrote:
Neovisno od toga mnogo puta se osjecam kao dio slagalice. Ispunimo obrazac i tu je pocetak… i kraj. Mnogima je teoretski dio sasvim dovoljan sto rezultira da ne postoji mjesto za licno upoznavanje.
Mozes li malo konkretnije opisat situaciju? Da steknemo bolju sliku za kvalitetniju raspravu.

logme

Post by logme » 25/09/2011 22:33

Maa wrote:
@Logme: Hvala za odgovor i skretanje paznje kako sam se formulirala. Tekst i misli iz moje glave su bile logicne u datom momentu samo sto sam zanemarila da ljudi koji citaju nemaju dostup mojim mislima vec samo tekstu.
Ispunjavanje liste vidim kao teoretski dio (osoba ti odgovara po nekim kriterijama) a samo upoznavnje nije bitno, sto za mene znaci da ti u stvari ni sama osoba nije bitna kao osoba vec iskljucivo kao dio slagalice. Samo zato sto *licim* na tacan dio ne znaci da sam tacan dio. Ne znam da li znam drugacije objasniti. Odnosi se prvenstveno na facetoface upoznavanje ali i upoznavanje preko interneta.
Svjesna sam da su neke stvari vazne, na pojedincima je da odluce koje. I moja recenica *nebitno je da li sam lujka ili rega* je bila ironicna jer smatram da je to itekako vazno.
Ja ne funkcionisem na takav nacin. Mislim da sam poslozio svoju slagalicu i trazim curu koja je poslozila svoju. Naravno da svi trazimo nekoga ko nam odgovara po nekim kriterijima, ali to nije ograniceno samo na ljubav, zar nije ista stvar i sa prijateljstvom.
Mozda sam lud, ali i dalje tvrdim da je bolje biti i malo povrijedjen nego biti emocionalno mrtav, a takvih je kod nas na zalost najvise.
Na nama muskima je da napravimo prvi korak, ako mislis da nisi dio te slagalice lijepo se zahvalis i zavrsis pricu.

sladak_ko_med

Post by sladak_ko_med » 25/09/2011 22:41

logme wrote: Na nama muskima je da napravimo prvi korak, ako mislis da nisi dio te slagalice lijepo se zahvalis i zavrsis pricu.
brate ovaj dio, istina je, ali te nazovi zahvalnice nema, nego te otkaci ko zvecku, ja iskreno s tim nemam problema, u stvari imam samo jedan primjer, ali uopste ova prica nema smisla jer kad bi se tako sve u detalje tabirilo niko nikad nikoga ne bi upoznao jbt :lol:

logme

Post by logme » 25/09/2011 22:43

pustopoljina wrote:hoces reci ono sto je besana jednom pricala,a i ja dozivjela- izadjes s likom, on skonta da "odgovaras" po toj listi, te neke tacke ispunjavas i racuna te u neke seme, a nije uopce ni naslutio ko si i kakva si?
Ne vidim nista lose ako te racuna u seme, zar ima veceg komplimenta nego cuti da se nekome svidjas. A neko ce ti zapravo reci ko je i kakav je? Po ovome ispade da bi trebao poznavati curu godinama prije nego sto joj se pocnes udvarati.
Izvini, ti si dobra, divna, ali ja sam los, nisam ja za tebe.... samo onoj koja mi se bas ne svidja.

dormeo

Post by dormeo » 25/09/2011 22:45

sladak_ko_med wrote:ali uopste ova prica nema smisla jer kad bi se tako sve u detalje tabirilo niko nikad nikoga ne bi upoznao jbt :lol:
:thumbup:

bas sam zbog toga postavljacicu pitao da nam opise konkretniju situaciju, jer ovo nije generalna tema, pretpostavljam da je u pozadini neko razocarenje, koje se pokusava raspraviti preko generalnih teza.

pustopoljina

Post by pustopoljina » 25/09/2011 22:47

Maa wrote:@Pustopoljina: Da bas tako. Svrha moze biti prijateljstvo, sema etc.
pa tako je to...sto da se lazemo...prihvate te ili otpisu zbog imena, vjere, porijekla, imovine, obrazovanja...i tebi ce se sve cesce desavati sto budes starija...ali uvijek ce biti neki ljudi s kojima ces mimo svih sablona moci uspostaviti kontakt...neka tajna veza...
samo sto, kad je ljubav u pitanju, neki su toliko jaki i optereceni tim listama i kriterijima, da ce zagusiti ono sto osjeca i poslusati nauceno...jer je tako bolje...
to je tako...ne pravi od tuge nauku...
volja ti plivati niz struju ili uz struju...

Topla voda

Post by Topla voda » 25/09/2011 23:31

potpuno te kontam,ja se druzim sa svima,od ciga koje tapkaju karte,do profesora na univerzitetu.
od ljudi koji nemaju para da plate racune,do ljudi koji imaju u autima milion maraka

i isti im rucak dajem.

ako si mislila na predodzbe koje moraju biti zadovoljene,da bi se nastavio bilo kakav kontakt..bilo prijateljstvo,ljubav ili sto vec..mislim da smo kao drustvo preoptereceni time.

al nismo svi isti,pa i taj stav prihvatam :)

PalaSa Marsa

Post by PalaSa Marsa » 25/09/2011 23:35

Ama jasta radi, jos i to treba da kontam tudjim mozgom kraj ovog svog. Pusti ljude nek kontaju, nemoj kontat i za njih i za sebe. Svakom svoj mozak. :)

BJB
Has thanked: 1 time

Post by BJB » 26/09/2011 00:27

Ma mnogi ljudi danas pate od predrasuda, pa kad dodas tome jos i mnogo onih koji se vode u svemu interesom, pa na to dodaj pacenike koji zele biti in, ostane ti bas malo finih ljudi koje zelis uopste poznavati..
Iskreno, ljudi koji me prekrize zbog bilo cega povrsnog (jesam li kokuz ili nisam, cime se bavim, sta imam/nemam) a ja skuzim da je to razlog su mi samo pomogli. S takvima ionako ne zelim imati bilo kakvu vezu, barem ne ako ne moram..
Istina, ono davanje fer sanse svakome nas pocesto kosta zivaca..
Ja se od svoje 33 vodim instinktom..Ako mi neko od danas ne mirise, necu se nii truditi oko njega/nje (nje ako je prijateljstvo u pitanju).
Za jednu osobu, koju jos poznajem ali sam je eliminisala iz kruga prijatelja, su mi svi govorili ili barem dali naslutiti da je losa.. Postenjacina kakva jesam ja odlucim da joj dam sansu..Ako je grijesila, covjek je, je l' i na kraju kad sam je pocela upoznavati ona je slagalicu slagala tako da mi se cinilo da se zeli promijeniti/kao da se kaje zbog toga sto je radila sebi/svojoj porodici, ma svima oko sebe..
Nakon 2-3 godine mogu reci sa sigurnoscu da se nije nimalo promjenila..Sranja koja je radila je radila cisto iz interesa a Boga mi dok sam joj dopustala, jedan duzi period je iskoristavala i moje prijateljstvo na bezbroj nacina..
Dok nisam sve to presjekla..Sad se rijetko cujemo i jos rijedje vidimo-sto mi savrseno odgovara..
Sve u svemu mislim da nije dobra osoba..Dala sam joj sansu, pokazala je ko je. Meni dosta..
Ovo s godinama dolazi valjda :D al' stvarno sam odlucila prestati davati sanse svakome..

no_crnjak

Post by no_crnjak » 26/09/2011 00:50

predrasude ima u svakom covjeku.
svaki covjek je grijesan,samo su Poslanici imali tu privilegiju tj dar,da su bezgrijesni.

BJB

Post by BJB » 26/09/2011 00:54

Ma jest, ali ne bira svaki svjesno svoj grijeh..Ako izmedju dvoje ljudi imas jednoga ko grijesi iz neznanja i jednoga koji svjesno cini zlo, kojeg ces odabrati za prijatelja? Znas da ne mozes vjerovati ni jednome, ni drugome ali te barem nece boljeti srce sto si pruzio ruku nekome a on te osine po ledjima kasnije, sasvim svjesan tvog bola..

no_crnjak

Post by no_crnjak » 26/09/2011 00:56

i greska iz neznanja je greska...bas kao ubistvo iz nehata...je ubistvo...al et...izmedju 2 zla...izaberi horde zla xD

dos'o je vakat,kad ni svojim ocima ne vjerujem !

logme

Post by logme » 26/09/2011 00:57

BJB wrote:Ma jest, ali ne bira svaki svjesno svoj grijeh..Ako izmedju dvoje ljudi imas jednoga ko grijesi iz neznanja i jednoga koji svjesno cini zlo, kojeg ces odabrati za prijatelja? Znas da ne mozes vjerovati ni jednome, ni drugome ali te barem nece boljeti srce sto si pruzio ruku nekome a on te osine po ledjima kasnije, sasvim svjesan tvog bola..
Ako grijese na nacin da te povrijede nema tu slucajnosti. Trazi prijatelja negdje drugo

BJB

Post by BJB » 26/09/2011 01:02

Da se vratim na temu, jer mojom krivicom odlutasmo..
Ponovo sam procitala onaj pocetni post i izgleda da mi svi imamo svoje liste, pa cak i mi koji smo mislili da smo bez predrasuda :oops: ..
Samo sto nam se liste razlikuju..Kod mene je to normalnost/da l' je dobra osoba i tako dalje a kod nekoga drugog da li ima vikendicu na moru/nosi li markiranu odjecu i slicno..

BJB

Post by BJB » 26/09/2011 01:04

no_crnjak wrote:i greska iz neznanja je greska...bas kao ubistvo iz nehata...je ubistvo...al et...izmedju 2 zla...izaberi horde zla xD

Aman u poredjenju sa ovom ex-prijateljicom imam jos jednu koja je teska cicija, skrtica kakvu je tesko zamisliti, ali barem nije zlobna, ako nista nije ni petinu zlobna kao ona prva..

no_crnjak

Post by no_crnjak » 26/09/2011 01:14

BJB wrote:
no_crnjak wrote:i greska iz neznanja je greska...bas kao ubistvo iz nehata...je ubistvo...al et...izmedju 2 zla...izaberi horde zla xD

Aman u poredjenju sa ovom ex-prijateljicom imam jos jednu koja je teska cicija, skrtica kakvu je tesko zamisliti, ali barem nije zlobna, ako nista nije ni petinu zlobna kao ona prva..

znaci kasni mi plata...oram platiti rezije...dan-dva...trazim prijateljici koja je cicija novce...zna me...zna da cu jos vratiti...ona kaze..pa eto...ne mogu...jbt...pa to ti nije prijatelj.

logme

Post by logme » 26/09/2011 01:18

BJB wrote:Da se vratim na temu, jer mojom krivicom odlutasmo..
Ponovo sam procitala onaj pocetni post i izgleda da mi svi imamo svoje liste, pa cak i mi koji smo mislili da smo bez predrasuda :oops: ..
Samo sto nam se liste razlikuju..Kod mene je to normalnost/da l' je dobra osoba i tako dalje a kod nekoga drugog da li ima vikendicu na moru/nosi li markiranu odjecu i slicno..
Nisu to liste, pa naravno da trazis nekog ko ce ti se fizicki svidjeti, normalnu, razumnu, skromnu osobu.
Jbg kod mene jos uvijek ne bira pamet nego srce i drago mi je zbog toga. Sticajem okolnosti svaki dan sam okruzen sa dosta ljudi 30+ godina (uglavnom cura), znas u RL ne izgledaju tako samouvjereno sa jasnim ciljevima kao sto bi se moglo pomisliti iz postova na forumu. Mozda se zbune jer u RL ne znaju kako da docaraju smajli na kraju recenice.

Post Reply