Nova BMW 3 serija

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Zvek

Re: Nova BMW 3 serija

Post by Zvek » 14/10/2011 17:55

Enterijer mi se dopao, eksterijer baš i ne. Djeluje kao blaži redizajn trenutnog modela. U kvalitet i vozne osobine ne sumnjam.

bordo_boy

Post by bordo_boy » 14/10/2011 18:03

Zvek wrote:Enterijer mi se dopao, eksterijer baš i ne. Djeluje kao blaži redizajn trenutnog modela. U kvalitet i vozne osobine ne sumnjam.
Mislim da je tako i zamišljena, jer BMW prati filozofiju Revolucija -> Evolucija -> Revolucija -> Evolucija...

Ovaj model je Evolucija, dakle razrada trenutne trice E90. Tek naredna će donijeti neke temeljite promjene u dizajnu. Složio bih se da nova trica ne donosi neka velika unapređenja, osim standardnog, manjeg motora sa više turbina i više snage sa manjom potrošnjom, ali to se već podrazumijeva. Inače, imaju sličan plan kao sa novim BMW 1, a to je da imaju razna izdanja trice (m paket, sportski, gradski, luksuzni.. itd..) koji se razlikuju po sitnim detaljima u maskama i enterijeru. Ja sam iskreno očekivao malo drugačiji i ljepši dizajn, posebno naprijed. Zadnji dio je potpuno preuzet sa nove petice (F10), malo smanjen na dimenzije trice, što i nije toliko loše, jer dobro izgleda.

Bočni profil je skoro identičan trenutnoj trici E90 i novoj petici F10, tj. negdje je između to dvoje.

Ne sviđa mi se prostor između farova i prednjih grilova, iako znam da je to zamisao dizajnera, da na neki način naglase karakteristike dizajna BMW-a (okrugli prstenovi/farovi, dupli grilovi/bubrezi, uz Hoffmeister kink, L štopke i karakterističnu liniju u profilu, koja prolazi kroz šteke i spaja prednji dio sa štopkama.

Očekivao sam puno više...

Enterijer je slično zamišljen kao kod novog BMW 1, sa raznim lajsnama i kombinacijama crvene, plave, i sl... sviđa mi se.

Ukupno 7 / 10 od onog što sam očekivao...

Jedva čekam testnu vožnju... :)

frankwhite

Post by frankwhite » 14/10/2011 18:50

tek na ovom video vidim da je fakat dobra:D

http://youtu.be/nJXlGECfWOg

beco

Post by beco » 14/10/2011 19:12

Generalno svida mi se eksterijer mada nisam ocekivao da ce ici ovim pravcem "namrstenko". Prednji dio mi najvise slici na BMW Z4. Interijer mi je pravo elgatan, nema sume dugmica.

bordo_boy

Post by bordo_boy » 14/10/2011 19:30

http://www.bmwblog.com/2011/10/14/ultim ... -3-series/

Ovdje imate veliku galeriju oficijelnih i visokokvalitetnih slika, uživajte...

whow

Post by whow » 15/10/2011 08:53

Nova trica je vrlo slicna trenutnom modelu . ;-)

DoradO
Has thanked: 1 time

Post by DoradO » 15/10/2011 09:33

ako sam dobro upratio i ako su ovo dvije zadnje verzije onda se ne moze reci da nema nekih promjena :-) ni retrovizori nisu isti :P

kako god, koji god, meni ovo auto gooori :D

Image

Image

citroen

Post by citroen » 15/10/2011 11:12

whow wrote:Nova trica je vrlo slicna trenutnom modelu . ;-)
Da si malo sacekao sad bi vozao novi model, :wink:. :D

corolla02
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Post by corolla02 » 15/10/2011 12:02

mjesavina audija sa sadasnjim bmw3, a retrovizori copy/paste from mb 8-)

corolla02
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!

Post by corolla02 » 15/10/2011 12:03

citroen wrote:
whow wrote:Nova trica je vrlo slicna trenutnom modelu . ;-)
Da si malo sacekao sad bi vozao novi model, :wink:. :D
pa ustedio je mozda $5K :D

whow

Post by whow » 15/10/2011 15:03

Ovdje nova trica sigurno nece biti na akciji minimalno bar prve cetri godine proizvodnog ciklusa a obzirom na ponudene popuste kupovina 2011 modela je bila lagana odluka. Ja sa naravno subjektivan ali meni ovaj trenutni model djeluje nekako ljepse :-D

olensoner

Post by olensoner » 15/10/2011 15:44

Prilicno proporcionalni izgleda, kako i treba da izgleda 3-ica, imao sam priliku vidjeti auto uzivo prije mjesec, doduse bio je pod onim ''tapetama'' dok su ga testirali jos :D , meni se dosta svidjela. Ali se ne razlikuje nesto previse od E90-ke.

beco

Post by beco » 15/10/2011 19:39

corolla02 wrote:mjesavina audija sa sadasnjim bmw3, a retrovizori copy/paste from mb 8-)
Gdje ovdje Audi :?

corolla02

Post by corolla02 » 15/10/2011 23:30

beco wrote:
corolla02 wrote:mjesavina audija sa sadasnjim bmw3, a retrovizori copy/paste from mb 8-)
A7 prednji farovi, oblik 8-)

bordo_boy

Post by bordo_boy » 15/10/2011 23:57

corolla02 wrote:
beco wrote:
A7 prednji farovi, oblik 8-)
Koji još farovi postoje?

Pogledaj BMW F10 peticu, BMW 5 GT izvedbu, i BMW i8 farove. Spoji ta 3 dizajna u 1, i dodaj karakteristične corona rings(angel eyes) koji vuku korijene već 60 godina od okruglih farova sa BMW-ova iz pedesetih, zatim pogledaj evoluciju Audija, i njegovo prilagođavanje trenutnim trendovima. Usput se raspitaj o Hoffmeister Kink detalju na BMW-u, onda pogledaj Audi A5 sportback (četvera vrata), onda kad sve to napraviš, preispitaj svoju zamjerku na prednja svjetla, i reci ko koga kopira, a ko je dosljedan 60 godina staroj tradiciji...

Ovo je Hoffmeister Kink, ima ga svaki BMW od 1961.g., i označava zadnji pogon, i daje naglasak na zadnji dio...

Image

Evo kako to preuzimaju razni proizvođaći...

Image

Image

Image

Zasad, toliko...
Last edited by bordo_boy on 16/10/2011 00:10, edited 1 time in total.

bordo_boy

Post by bordo_boy » 16/10/2011 00:01

BMW je ove retrovizore uveo na revolucionarnu peticu e60 još 2003. godine... Dakle, skoro 10 godina ima taj dizajn.

Evo i slika
Image

Za to vrijeme, Audi je pravio ovo:

Image

a Mercedes, ovo:

Image

bordo_boy

Post by bordo_boy » 16/10/2011 00:15

Evo malo slika nove trice...

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

dark side of the moon

Post by dark side of the moon » 16/10/2011 01:20

bordo_boy wrote:
Zvek wrote:Enterijer mi se dopao, eksterijer baš i ne. Djeluje kao blaži redizajn trenutnog modela. U kvalitet i vozne osobine ne sumnjam.
Mislim da je tako i zamišljena, jer BMW prati filozofiju Revolucija -> Evolucija -> Revolucija -> Evolucija...

Ovaj model je Evolucija, dakle razrada trenutne trice E90. Tek naredna će donijeti neke temeljite promjene u dizajnu. Složio bih se da nova trica ne donosi neka velika unapređenja, osim standardnog, manjeg motora sa više turbina i više snage sa manjom potrošnjom, ali to se već podrazumijeva. Inače, imaju sličan plan kao sa novim BMW 1, a to je da imaju razna izdanja trice (m paket, sportski, gradski, luksuzni.. itd..) koji se razlikuju po sitnim detaljima u maskama i enterijeru. Ja sam iskreno očekivao malo drugačiji i ljepši dizajn, posebno naprijed. Zadnji dio je potpuno preuzet sa nove petice (F10), malo smanjen na dimenzije trice, što i nije toliko loše, jer dobro izgleda.

Bočni profil je skoro identičan trenutnoj trici E90 i novoj petici F10, tj. negdje je između to dvoje.

Ne sviđa mi se prostor između farova i prednjih grilova, iako znam da je to zamisao dizajnera, da na neki način naglase karakteristike dizajna BMW-a (okrugli prstenovi/farovi, dupli grilovi/bubrezi, uz Hoffmeister kink, L štopke i karakterističnu liniju u profilu, koja prolazi kroz šteke i spaja prednji dio sa štopkama.

Enterijer je slično zamišljen kao kod novog BMW 1, sa raznim lajsnama i kombinacijama crvene, plave, i sl... sviđa mi se.

Oni hoce da kazu da je ovo potpuno novi model, obzirom da je je i duzi i siri od proslog modela - iako na prvu dizajnerski ne odstupa puno od proslog modela. Dimenzijama je nesto manji od A4 a veci od MB C klase, ali tu je to.

Neki dan dobijam ponudu za ovaj prosli model, rijec je novom autu, 318d motor sa nekom standardnom opremom - 46900 km. Mislim da nikad trojka nije bila jeftinija i u velikoj sam dilemi dali da na neki nacin skupim lovu i kupim. Vidim na netu da su ovakva auta od godinu-dvije ovih para. Sta vi mislite?

olensoner

Post by olensoner » 16/10/2011 01:33

Nije losa ponuda za nov BMW 318d, Audi A3 2.0TDI sa osnovnom opremom kosta 43.500KM, a C klasa i A4 dizeli idu od 55.000KM pa gore.

bordo_boy

Post by bordo_boy » 16/10/2011 01:56

dark side of the moon wrote:
bordo_boy wrote:

Oni hoce da kazu da je ovo potpuno novi model, obzirom da je je i duzi i siri od proslog modela - iako na prvu dizajnerski ne odstupa puno od proslog modela. Dimenzijama je nesto manji od A4 a veci od MB C klase, ali tu je to.

Neki dan dobijam ponudu za ovaj prosli model, rijec je novom autu, 318d motor sa nekom standardnom opremom - 46900 km. Mislim da nikad trojka nije bila jeftinija i u velikoj sam dilemi dali da na neki nacin skupim lovu i kupim. Vidim na netu da su ovakva auta od godinu-dvije ovih para. Sta vi mislite?
Uvijek su zadnje serije određenog modela najbolje, jer su ispravili sve eventualne greške koje su se javljale od 2005.g., i dizajnom je najbolja do tad, jer je već prošla facelift. Dakle, sigurno bolju tricu e90 nećeš kupiti, posebno što je za te pare. To je najniža cijena ikad za novu tricu. Ja bih probao uzeti 320 efficient dynamics izvedbu, jer troši 4 litra, a ima 163 KS... Mada ni model 318d nije loš, i troši minimalno...

Novoj trici predviđaju početne cijene od preko 60 000 KM, čak sam čuo da će ići do 70 000KM, što je daleko skuplje od tvojih 46 000 KM, za odlično auto.

PS. Imao sam priliku probati 320xd model na promociji facelift trice u jesen 2008.g. i oduševljen sam do današnjeg dana :)...

Ako nisi spreman dati 46 000 KM za novo auto, za 30ak hiljada možeš kupiti super auta, recimo par godina stare BMW petice, sa mnogo opreme, itd... sretno

whow

Post by whow » 16/10/2011 16:14

Kao novopeceni BMW vozac moram priznati da svaki dan sa nestrpljenjem cekam trenutak da sjedenem u auto i krenem u voznju. Neko je ranije spomenuo prednosti kupovine trenutne trice ; financiske a potom i tehnicko tehnoloske. Popusti su stvarno veliki i licno da nije bilo svih tih popusta tesko da bih ikada sjeo u novoga BMW-a. Poredenja radi novi BMW je kostao odprilike koiko bih i platio novu Jettu Highline sa slicnom opremom . Potrosnja je malo veca tako da nakon 1000 + predenih kilometara kombinirane voznje kompjuter pokazuje 10.3l/100km sto bas i nije sjajno ali nije ni tragicno obicno da se radi o motoru sa sest cilindara sa 2.5l zapremnine. Zadnja klupa ja malo skucena obzirom i mislim da je to mozda i jednina zamjerka koju imam. Nova trica ce bar u pocetku biti mnogo skuplja .

lavic
Been thanked: 1 time

Post by lavic » 17/10/2011 10:05

whow wrote:Kao novopeceni BMW vozac moram priznati da svaki dan sa nestrpljenjem cekam trenutak da sjedenem u auto i krenem u voznju. Neko je ranije spomenuo prednosti kupovine trenutne trice ; financiske a potom i tehnicko tehnoloske. Popusti su stvarno veliki i licno da nije bilo svih tih popusta tesko da bih ikada sjeo u novoga BMW-a. Poredenja radi novi BMW je kostao odprilike koiko bih i platio novu Jettu Highline sa slicnom opremom . Potrosnja je malo veca tako da nakon 1000 + predenih kilometara kombinirane voznje kompjuter pokazuje 10.3l/100km sto bas i nije sjajno ali nije ni tragicno obicno da se radi o motoru sa sest cilindara sa 2.5l zapremnine. Zadnja klupa ja malo skucena obzirom i mislim da je to mozda i jednina zamjerka koju imam. Nova trica ce bar u pocetku biti mnogo skuplja .
Ne znam koja godina ti je taj tvoj BMW, ali znam da odavno u ponudi nemaju motor od 2.5 litara, svi sestaci su im 3.0, tako da potrosnja od 10.3 litara/100 km nije nista.

whow

Post by whow » 17/10/2011 16:35

lavic wrote:
whow wrote:Kao novopeceni BMW vozac moram priznati da svaki dan sa nestrpljenjem cekam trenutak da sjedenem u auto i krenem u voznju. Neko je ranije spomenuo prednosti kupovine trenutne trice ; financiske a potom i tehnicko tehnoloske. Popusti su stvarno veliki i licno da nije bilo svih tih popusta tesko da bih ikada sjeo u novoga BMW-a. Poredenja radi novi BMW je kostao odprilike koiko bih i platio novu Jettu Highline sa slicnom opremom . Potrosnja je malo veca tako da nakon 1000 + predenih kilometara kombinirane voznje kompjuter pokazuje 10.3l/100km sto bas i nije sjajno ali nije ni tragicno obicno da se radi o motoru sa sest cilindara sa 2.5l zapremnine. Zadnja klupa ja malo skucena obzirom i mislim da je to mozda i jednina zamjerka koju imam. Nova trica ce bar u pocetku biti mnogo skuplja .
Ne znam koja godina ti je taj tvoj BMW, ali znam da odavno u ponudi nemaju motor od 2.5 litara, svi sestaci su im 3.0, tako da potrosnja od 10.3 litara/100 km nije nista.
2011 , 323i + executive package + premium package , kupljen nov u proslu subotu . Motor je redni sestak 2.5 L dobar za 200 ks , automatska transmisija sa DS -sport opcijom +manuelmi sekvencijalni mjenjac opcija. Mislim da se radi o ciscenju ovih 2011 modela da se napravi mjesta za novu 2012 trojku. Kompjuter pokazuje 10.3 litra i nija bas tako strasna. Glavni test ce biti kad padne snjeg :-)

jefferson

Post by jefferson » 17/10/2011 16:53

whow wrote:
lavic wrote:
2011 , 323i + executive package + premium package , kupljen nov u proslu subotu . Motor je redni sestak 2.5 L dobar za 200 ks , automatska transmisija sa DS -sport opcijom +manuelmi sekvencijalni mjenjac opcija. Mislim da se radi o ciscenju ovih 2011 modela da se napravi mjesta za novu 2012 trojku. Kompjuter pokazuje 10.3 litra i nija bas tako strasna. Glavni test ce biti kad padne snjeg :-)
Samo stavi opasne zimske gume (Ne ono All Season sranje sto koriste u SAD) kao sto su Dunlop ili Pirelli i nema frke!

Post Reply