Nobelovac zaboravljen u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 01/04/2007 12:29

Elma Duvnjak 31.03.2007 18:38

Koliko nedovoljno brinemo o svojim velikanima i njihovoj ostavštini, poput nobelovca Vladimira Preloga, govori činjenica da ni stanari zgrade u Sarajevu u kojoj je Prelog rođen ne znaju gotovo ništa o ovom čovjeku.

Gradske vlasti nisu se udostojile da do sada barem obnove fasadu na objektu u kojem je rođen Prelog, a koji je sam po sebi od kulturno-historijskog značaja jer je sagrađen prije 108 godina.
Vladimir Prelog je 1975. godine dobio Nobelovu nagradu za hemiju, za rad na stereohemiji organskih molekula i njihovih reakcija.
"Tek prošle godine, kada su postavili ploču u spomen na Preloga, na ulazu u dvorište naše zgrade, ovdje u Ulici Josipa Štadlera 13, otac mi je ispričao da je taj izuzetni čovjek zapravo rođen u stanu u kojem mi sada živimo. To me zainteresovalo da malo više saznam o njemu", kaže mladi Sarajlija Bojan Sertić.
Oronula zgrada
Vladimir Prelog je rođen u julu 1906. godine u Sarajevu i cijeli život je posvetio hemiji. Veoma mali broj ljudi zna da je on Sarajlija po rođenju. U zgradi u kojoj je rođen Prelog sada žive tri porodice.
"Drago nam je što je takav velikan jedno vrijeme sa porodicom stanovao baš u našem stanu. Žalosno je da Sarajevo i čitava BiH zaboravlja takve ljude. Tek prošle godine je postavljena ploča u znak sjećanja na Preloga. Ono što ja mogu učiniti jeste da se potrudim da dvorište uvijek bude čisto, ljeti puno cvijeća. Da barem malo uljepšam ovu zgradu sa koje otpadaju komadi fasade", kaže Mirjana Sertić.
Prelog je bio stipendista Hrvatskog kulturnog društva "Napredak", čiji današnji članovi su veoma ponosni na taj podatak.
"Ponosni smo što je ovo društvo oduvijek prepoznavalo talente i uzore. Naš Fond za stipendiranje nadarenih učenika i studenata nosi naziv 'Ivo Andrić - Vladimir Prelog'. Obojica su bili naši stipendisti, a tu je i niz drugih. Žalosni smo što je jedino na našu inicijativu prošle godine postavljena ploča u čast Preloga", ističe Tomislav Batinić, iz HKD "Napredak".
Kaže da je zgrada u kojoj je rođen oronula. Ulica koja je dobila naziv po njemu, umjesto u centru Sarajeva, nalazi se na periferiji, nedaleko od gradske deponije. "I dalje ćemo se zalagati da dobije ulicu na drugoj, prikladnijoj lokaciji", naglašava Batinić.
Iako je kao dječak Prelog napustio rodni grad i otišao u Hrvatsku, studirao u Pragu, dugo živio u Cirihu, gdje je umro 1998. godine, dolazio je u Sarajevo. Jedno vrijeme je predavao na Prirodno-matematičkom fakultetu u Sarajevu.
"Nažalost, njega su zaboravili mnogi. U Cirihu još živi njegova supruga Kamila, kojom se oženio 1933. godine u Pragu, a koja sada ima preko 90 godina. Mislim da niko od familije Preloga odavno ne živi u Sarajevu", ispričao je Batinić.
Vrhunski stručnjak u hemiji
Svojim je životom i radom Prelog unapređivao hemiju kao moćnu prirodnu nauku koja može uticati na poboljšanje kvaliteta okoliša, života i to pokazao svojim naučnim radom.
Osnovnu školu je počeo u Sarajevu, ali se 1915. godine sele u Zagreb, gdje završava osnovnu školu i upisuje gimnaziju, zatim odlaze u Osijek i ponovo vraćaju u Zagreb, gdje maturira.
U proljeće 1922. šesnaestogodišnji Prelog šalje uglednom njemačkom naučnom časopisu "Chemiker Zeitung" rad u kojem je opisao novo rješenje za jedan analitički instrument u hemijskom laboratoriju. Rukopis je objavljen i to je bio prvi od njegovih 400 radova. Kasnije kod kuće izvodi pokuse, destilira, kristalizira, izvodi vodik i kisik. Nakon mature u Zagrebu školovanje nastavlja u Pragu, gdje je diplomirao 1928. godine. Počinje se baviti kininom (lijekom protiv malarije) i drugim alkaloidima. U Zagreb se vraća krajem tridesetih godina prošlog stoljeća sa suprugom Kamilom, gdje borave do 1941. godine, a zatim bježe u Švicarsku u Cirih, gdje 1949. godine dobijaju sina Jana. U toj zemlji je počeo raditi u laboratoriji za organsku hemiju na Saveznoj tehničkoj visokoj školi u Cirihu. Sa saradnicima u Zagrebu utemeljuje istraživački rad u tvornici "Kaštel". U sklopu te saradnje razvija sinteze sulfonamibiotika, hemoterapeutika, koji su do pojave antibiotika bili čudotvorni lijekovi protiv niza infektivnih bolesti.
Ta istraživanja bila su na najvišem svjetskom nivou. Nakon 1957. godine je postao švicarski državljanin, 1976. godine odlazi u penziju, a umro je januara 1998. godine u Cirihu.
Priznat u svijetu
Vladimir Prelog je, između ostalog, izabran za člana Kraljevskog društva u Londonu, Nacionalne akademije za nauku SAD 1961. godine, Američke akademije nauke i umjetnosti, Američkog filozofskog društva, Irske kraljevske akademije, Sovjetske akademije nauka. Postao je počasni doktor univerziteta u Parizu, Liverpulu, Briselu, Kembridžu i Mančesteru.

Nezavisne novine 31.3.2007.

fantom slobode

Post by fantom slobode » 01/04/2007 13:09

ovo malo iz nezavisnih, sa srecom.

felichi

Post by felichi » 01/04/2007 13:41

zgradu pod hitno obnoviti, a predlazem i eventualnu nadogradnju !

ne smijemo zaboraviti nobelovce !

Qler
Has thanked: 7 times
Been thanked: 20 times

Post by Qler » 02/04/2007 01:04

Maksim

Post by Maksim » 02/04/2007 13:21

Tek sad o tome..... a kad je "Napredak" otkrio plocu Prelogu! To je velika sramota da su Sarajlije toliko cekale ili ih jednostavno ne zanima najpametniji covjek kojeg je Sarajevo ikad "eksportiralo" nego su dopustili da "Napredak" otkriva spomen-plocu, jer nije "nas".... :roll:

mAAm

Post by mAAm » 02/04/2007 13:57

Maksim wrote:Tek sad o tome..... a kad je "Napredak" otkrio plocu Prelogu! To je velika sramota da su Sarajlije toliko cekale ili ih jednostavno ne zanima najpametniji covjek kojeg je Sarajevo ikad "eksportiralo" nego su dopustili da "Napredak" otkriva spomen-plocu, jer nije "nas".... :roll:

i mene je to jako iznenadilo
Kad sam procitala ko je postavio plocu
isto sam pomislila kao ti
Stvarno bruka za Sarajevo.

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 02/04/2007 16:35

To je samo jedna u nizu naših bruka, namjerno nisam ništa stavljao pod navodne znake, niti sam spominjao građane... , a ni papke....

Hvala gradonačelnici i svim drugim nadležnim organima... , a nama svaka čast... tako ćemo isto za 100. godina zaboraviti Vikića, Divjaka i sve ostale...koji zaista jesu Bosanci i Hercegovci...i prave sarajlije.....

Otkriti ću i ja ploču ispred svog ulaza na alipašinom... samo mi dajte ideju za sadržaj.... pada mi Tifa na pamet jer on i Ismeta D žive u mom ulazu... , mada mogla bi ploča da se podigne liku koji je u večeri sa petka na subotu povratio u liftu..... sad svi mahom vježbamo i idemo pješke....

To je moj grad i ja takvog ga znam.....

tech10

Post by tech10 » 02/04/2007 16:40

Vazno je da imamo ulicu Azize Sacirbegovic, ko ..be nobelovce.

mAAm

Post by mAAm » 02/04/2007 16:48

tech10 wrote:Vazno je da imamo ulicu Azize Sacirbegovic, ko ..be nobelovce.

onako usput receno ciji nas potomak opljacka

basta sljezove boje

Re: Nobelovac zaboravljen u Sarajevu

Post by basta sljezove boje » 02/04/2007 23:43

valterbranisarajevo wrote:Nobelovac zaboravljen u Sarajevu

Elma Duvnjak 31.03.2007 18:38

Koliko nedovoljno brinemo o svojim velikanima i njihovoj ostavštini, poput nobelovca Vladimira Preloga, govori činjenica da ni stanari zgrade u Sarajevu u kojoj je Prelog rođen ne znaju gotovo ništa o ovom čovjeku.

Nezavisne novine 31.3.2007.

to samo govori u prilog cinjenici da u Prelogovoj zgradi ne zive Sarajlije.

http://www.prvagimnazija.co.ba/nobelovci/index.htm

bosan
Been thanked: 1 time

Post by bosan » 02/04/2007 23:53

Skontali stanari kako dobiti besplatno renoviranje zgrade :D :D

Downunda

Post by Downunda » 03/04/2007 16:08

Poslije se čudimo da nam komšije "prisvajaju" velikane!
Nedavno je na HRT-ovom kvizu "Najslabija karika" jedno od pitanja bilo:
"Kako se zove naš hrvatski naučnik koji je 1975. godine dobio Nobelovu nagradu iz oblasti hemije?"
Naravno bila je riječ o pokojnom prof. Prelogu.
Ja ne bih reagovao (poslao sam mail, na koji mi naravno nikad nisu odgovorili) da se otprilike u isto vrijeme nije desio onaj "skandal" sa onim ljekarom iz Rijeke koji je uzimao mito od pacijenata, koji je (zamisli čuda?!) u hrvatskim medijima bio samo Bosanac, a ne Hrvat.
Znači kad je neko uradio nešto korisno onda je u pitanju "samo" Hrvat, a kad je uradio nešto loše ili još bolje ništa - onda je samo Bosanac.
Obratite pažnju kad na vijestima (HRT-a ili TV Nove) jave da su na granici uhapšeni ili ilegalni migranti ili krijumčari drogom i sl (ako kažu da su Bosanci, onda su garant BH Hrvati (ali valja to spomenuti,zar ne?) a inače odmah kažu Bošnjaci ili Muslimani iz BiH).

Izvinjavam se ako sam malo "odlutao" od teme, ali poenta je da moramo mi sami mnogo više cijeniti životno djelo i Preloga i ostalih BH velikana da nam se ovakve stvari ne bi dešavale (jr čito sumnjam da i Semiha i njeni partijski "jarani" znaju ko je bio Prelog, Samokovlija, Blum i sl)!
Gradske vlasti u tome moraju biti puno aktivnije!

Ta ra

Maksim

Post by Maksim » 03/04/2007 16:21

Gradjani su krivi za sve koji glasaju takve seljacine u vlasti. Hrvatska posta je izdala npr. markicu sa portretom Ive Andrica, da li je BH posta isto ucinila? Mozda grijesim, mozda zbilja jeste, jer znam samo da ce te Ivu Andrica naci na novcanici od 200 KM.

Ahmmed

Post by Ahmmed » 03/04/2007 20:00

Poštanske markice s likovima bh. nobelovaca Ive Andrića i Vladimira Preloga, dva akademika Muhameda Kadrića i Mustafe Kamarića, te motivima "Željeznica BiH" i sportskim motivima promovirane su u Akademiji nauka i umjetnosti BiH u Sarajevu.

...........

Akademik Ljubomir Berberović, inače jedan od najistaknutijih filatelista u BiH, govorio je o značaju promoviranja bh. nobelovaca na poštanskim markicama. "Ivo Andrić nagradu je dobio za književnost, a Vladimir Prelog za hemiju. Njih dvojica činili su sve da u što boljem svjetlu predstave i promoviraju BiH. Zbog toga sam posebno zahvalan kompaniji "BH Pošta" što su odlučili da na prigodnim poštanskim markicama štampaju likove ovih značajnih ličnosti", rekao je Berberović.

............

Izvor: Nezavisne novine

patrius

Post by patrius » 03/04/2007 20:05

Prelog???Svicarski nobelovac,rodjen u Sarajevu???Ma jasta,bitno je da smo popljuvali nobelovca koji veli:"Sve moje je iz Bosne"...

shuriken

Post by shuriken » 03/04/2007 22:34

Downunda wrote:Poslije se èudimo da nam kom¹ije "prisvajaju" velikane!
"Kako se zove na¹ hrvatski nauènik koji je 1975. godine dobio Nobelovu nagradu iz oblasti hemije?"
Naravno bila je rijeè o pokojnom prof. Prelogu.
Ja ne bih reagovao (poslao sam mail, na koji mi naravno nikad nisu odgovorili) da se otprilike u isto vrijeme nije desio onaj "skandal" sa onim ljekarom iz Rijeke koji je uzimao mito od pacijenata, koji je (zamisli èuda?!) u hrvatskim medijima bio samo Bosanac, a ne Hrvat.
Znaèi kad je neko uradio ne¹to korisno onda je u pitanju "samo" Hrvat, a kad je uradio ne¹to lo¹e ili jo¹ bolje ni¹ta - onda je samo Bosanac.
Obratite pa¾nju kad na vijestima (HRT-a ili TV Nove) jave da su na granici uhap¹eni ili ilegalni migranti ili krijumèari drogom i sl (ako ka¾u da su Bosanci, onda su garant BH Hrvati (ali valja to spomenuti,zar ne?) a inaèe odmah ka¾u Bo¹njaci ili Muslimani iz BiH).

Izvinjavam se ako sam malo "odlutao" od teme, ali poenta je da moramo mi sami mnogo vi¹e cijeniti ¾ivotno djelo i Preloga i ostalih BH velikana da nam se ovakve stvari ne bi de¹avale (jr èito sumnjam da i Semiha i njeni partijski "jarani" znaju ko je bio Prelog, Samokovlija, Blum i sl)!

Ta ra

rekli su ili "nas" ili "hrvatski" nisu mogli rec "nas hrvatski" zato sto HRT za razliku od nasih televizija ima lektorsku sluzbu, a i Danijela je pismena zena

a da ima tih devijacija o kojim pises, stvarno ima, i u stampi i elekt.medijima u Hrvata

rashid

Post by rashid » 03/04/2007 22:40

boucheron

Post by boucheron » 04/04/2007 04:17

Maksim wrote:Tek sad o tome..... a kad je "Napredak" otkrio plocu Prelogu! To je velika sramota da su Sarajlije toliko cekale ili ih jednostavno ne zanima najpametniji covjek kojeg je Sarajevo ikad "eksportiralo" nego su dopustili da "Napredak" otkriva spomen-plocu, jer nije "nas".... :roll:

A sto je to pogresno da Napredak otkrije spomen plocu Vladimiru Prelogu? Trebalo je mozda cekati jos 20-30 godina da se Sarajevo sjeti nekoga. Mozda je obitelj trebala da "pogura" nekoga iz uprave grada pa da podignu spomen plocu Vladimiru Prelogu, jer samo to danas pije vode kod dosljaka koji su uzurpirali grad i zgnjecili sve sto je bilo urbano.
Neka nama Caca i ostalih velikana, a koga briga za nobelovce :sad:

Downunda

Post by Downunda » 04/04/2007 13:01

shuriken wrote:
Downunda wrote:Poslije se čudimo da nam komšije "prisvajaju" velikane!
"Kako se zove naš hrvatski naučnik koji je 1975. godine dobio Nobelovu nagradu iz oblasti hemije?"
Naravno bila je riječ o pokojnom prof. Prelogu.
Ja ne bih reagovao (poslao sam mail, na koji mi naravno nikad nisu odgovorili) da se otprilike u isto vrijeme nije desio onaj "skandal" sa onim ljekarom iz Rijeke koji je uzimao mito od pacijenata, koji je (zamisli čuda?!) u hrvatskim medijima bio samo Bosanac, a ne Hrvat.
Znači kad je neko uradio nešto korisno onda je u pitanju "samo" Hrvat, a kad je uradio nešto loše ili još bolje ništa - onda je samo Bosanac.
Obratite pažnju kad na vijestima (HRT-a ili TV Nove) jave da su na granici uhapšeni ili ilegalni migranti ili krijumčari drogom i sl (ako kažu da su Bosanci, onda su garant BH Hrvati (ali valja to spomenuti,zar ne?) a inače odmah kažu Bošnjaci ili Muslimani iz BiH).

Izvinjavam se ako sam malo "odlutao" od teme, ali poenta je da moramo mi sami mnogo više cijeniti životno djelo i Preloga i ostalih BH velikana da nam se ovakve stvari ne bi dešavale (jr čito sumnjam da i Semiha i njeni partijski "jarani" znaju ko je bio Prelog, Samokovlija, Blum i sl)!

Ta ra

rekli su ili "nas" ili "hrvatski" nisu mogli rec "nas hrvatski" zato sto HRT za razliku od nasih televizija ima lektorsku sluzbu, a i Danijela je pismena zena

a da ima tih devijacija o kojim pises, stvarno ima, i u stampi i elekt.medijima u Hrvata

Mislim da je bilo "naš",prije nego "Hrvatski".
Ali lapsuza imaju koliko hoćeš.

Rekao bih da je devijacija preblag izraz za nekog ko ko još kroz medije provlači neku "kulturoošku kolonizaciju", ali kao što rekoh mi se moramo mnogo više potruditi da se take stvari ne nastave!

to_the_roots

Post by to_the_roots » 08/04/2007 03:08

sto je najgore.... nisam niti znala za ovog lika... :shock: uzas... osjecam se.... lose.

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 08/04/2007 05:06

potrudite se da kada ja dobijem nobelovu nagradu za mir...da me ne zaboravite...a ja, ni ja nisam bas iz sarajeva :D :D

Maksim

Post by Maksim » 08/04/2007 11:12

boucheron wrote:

A sto je to pogresno da Napredak otkrije spomen plocu Vladimiru Prelogu? Trebalo je mozda cekati jos 20-30 godina da se Sarajevo sjeti nekoga. Mozda je obitelj trebala da "pogura" nekoga iz uprave grada pa da podignu spomen plocu Vladimiru Prelogu, jer samo to danas pije vode kod dosljaka koji su uzurpirali grad i zgnjecili sve sto je bilo urbano.

Nista pogresno u tome sto je jedan Napredak otkrio spomen-plocu Prelogu nego samo navodim bas na tu opasku koju ti spominjes da bi trebalo cekati jos 20 godina dok ga se netko u Sarajevu sjeti. To je bila obaveza gradjana Sarajeva ili grada Sarajeva a ne jednog drustva, jer Prelog nije tek netko, nego Sarajlija cije ce ime u svijetu za bar 10 % popraviti sliku Sarajeva. Otkrivanje spomen-ploce su preostavili HKD Napredak iz ciste ignorancije i arogancije, jer on nije "nas" nego hrvatski, zato ga se i prisvaja od strane RH s kojom on nema nista izuzev sto je u njoj studirao i kratko radio sa Lavoslavom Ruzickom iz Vukovara pa poslije otisao u Prahu i krajnije u Svicarsku. On je vise svicarski kemicar nego hrvatski.

basta sljezove boje

Post by basta sljezove boje » 13/04/2007 05:52

Prelog, za razliku od spomenutog Ive Andrica, nije bio Bosanac (niti Hercegovac). Rodjen je u Sarajevu, jer mu je otac po sluzbenoj duznosti prebacen u Sarajevo. Skolovao se u Osijeku, radio na Tehnickom fakultetu u Zagrebu, bio je pocasni clan HAZU, urna mu je na Mirogoju. Iz Zagreba je otisao u Zürich 1941. zbog ulaska nacista. Za Hrvatsku je posebno znacajan jer je utemeljio istrazivacki rad u Plivi. Njegov sin Jan Prelog je profesor na LMU.

basta sljezove boje

Post by basta sljezove boje » 13/04/2007 06:09

boucheron wrote:

sasvim legitimno. Prelog je bio Napretkov stipendist. U Zürichu je spomen ploca Prelogu na zgradi kemijskog smjera ETH u Universitätsstrasse 16 postavljena ubrzo nakon njegove smrti. Svicarsko-hrvatsko udruzenje Vladimir Prelog vec godinama stipendira mlade znanstvenike. Prelog je sve do svoje smrti ostao aktivan i vezan i za Zagreb i za Zürich

Lisac

Post by Lisac » 13/04/2007 10:12

treba se roditi ovdje a uspjeti bilo gdje drugo kako bi bosanci priznali velichinu. nije problem samo u prelogu koji se rodio ovdje a postao veliki drugdje, ima tako tako mnogo onih koji su se rodli drugdje a za ovu zemlju i za ovaj grad uradili tako neizmjerno puno, pa ni o njima niko nishta ne zna. jedan od tih je i onaj u chijoj se ulici nalazi prelogova kuca. ni njega niti sjecanje na njega nisu spasile niti sarajlije a ni napredak, preporod ili merhamet. i ova crtica arogantnog sarajevskog karaktera nema nikakve veze sa doshljacima koji su uzurpirali grad i gnjechili sve urbano

Post Reply