Nobelova nagrada za Bakiru Hasečić

stari grad Visegrad
Posts: 2215
Joined: 23/03/2009 18:35

#1 Nobelova nagrada za Bakiru Hasečić

Post by stari grad Visegrad »

Odavno sazrijeva misao da je ova zena vriejdna Nobelove ngrade.
Za sve sto je Bakira Hasečić ucina i sto cini, za njenu hrabrost, za njenu borbu, za njenu istrajnost, za njenu zenstvenost prdlazem Bakiru Hasečić za Nobelovu nagradu.

Ovo sto je objavljen clanak u Gardianu je nastavak borbe za istinu i pravdu.
Bakire Hasečić hvala ti. Vjerujem u tvoju borbu i da ces pobejditi.
Angelina Jolie je zainteresovana samo da zaradi novac.
BH. SRAMOTA DOSPJELA U SVJETSKE MEDIJE: Guardian piše o napadu Bakire Hasečić na Angelinu Jolie
Srijeda | 01.12.2010.
Nakon što su prije dva dana žene iz Udruženja "Žena - žrtva rata" uputile pismo predstavnicima UNHCR-a, u kome su zatražile da se Angelini Jolie oduzme titula "ambasador dobre volje" zato što je ignorisala njihove zahtjeve, o burnim i skandaloznim dešavanjima oko Angelininog rediteljskog prvijenca pišu i svjetski mediji

Neposredan povod za tekst u Guardianu bilo je pismo koje su prije dva dana žene iz Udruženja "Žena - žrtva rata" uputile na adresu UNHCR-a i u kome su, između ostalog, navele da se Angelini Jolie treba oduzeti titula "ambasador dobre volje" jer je ignorisala njihove zahtjeve u vezi filma "Bezimena ljubavna priča", čije je snimanje netom završeno u Budimpešti

Angelina Jolie svojim režiserskim prvijencem ne prestaje izazivati kontroverze, tako počinje tekst koji je juče objavio poznati britanski dnevni list Guardian, a u kome se osvrnuo na burna i gotovo skandalozna dešavanja oko rediteljskog prvijenca poznate holivudske glumice.

Neposredan povod za tekst u Guardianu bilo je pismo koje su prije dva dana žene iz Udruženja "Žena - žrtva rata" uputile na adresu UNHCR-a i u kome su, između ostalog, navele da se Angelini Jolie treba oduzeti titula "ambasador dobre volje" jer je ignorisala njihove zahtjeve u vezi filma "Bezimena ljubavna priča", čije je snimanje netom završeno u Budimpešti.

Poznati britanski list piše da se Jolie našla na meti kritika ovog Udruženja jer se nije sastala sa njegovim članicama da bi se s njima konsultovala oko scenarija.

Dalje se navodi i da je "zbog špekulacija privremeno bilo ukinuto odobrenje za snimanje filma, mada je kasnije dato "zeleno svjetlo" nakon što je Gavrilo Grahovac, ministar kulture, pročitao scenario. Međutim, članice Udruženja su i dalje ljute na Angelinino ignorantsko "ponašanje", te su uputile pismo UNHCR-u, čija je Angelina ambasador dobre volje".

U tekstu se citiraju i dijelovi pisma upućenog UNHCR-u:

Bakira Hasečić za ** No links **:
Iako je to samo film, mi hoćemo istinu!
Smatramo da je potez Angeline Jolie da nas ignoriše jako neozbiljan. Iako je film samo fikcija, sve počinje od filma, a mi insistiramo samo na istini i ostajemo pri svom stajalištu da je u logoru nemoguća ljubav između osoba različite nacionalnosti. Ne želimo opstruirati snimanje filma, niti smo u mogućnosti. Želimo samo da nam se ne provociraju naše traume. Mi smo žrtve i imamo pravo da se naš glas čuje. Mi samo želimo da se istina kaže i, iako je film snimljen, mi ćemo i dalje insistirati na tome, istakla je Bakira Hasečić za ** No links ** portal u obješnjenu zašto je udruženje kojim predsjedava uputilo pismo UNHCR-u i tražilo da se Angelini Jolie oduzme titula "ambasadora dobre volje".

"Ignorantski stav Angeline Jolie prema žrtvama govori dovoljno o scenariju i daje nam pravo da nastavimo sumnjati u njega... Insistirali smo da se sastanemo sa Angelinom Jolie jer ne želimo da nas se u pogrešnom svjetlu predstavi svijetu. Naš glas je važan i trebale bismo dobiti puno više poštovanja. Angelina je napravila veliku grešku. Smatramo da se nije ponijela kao pravi UNHCR ambasador i smatramo da je izgubila kredibilitet da bi mogla nastaviti biti ambasador", navodi se u dijelu pisma koji prenosi Guardian.

Dalje, Guardian prenosi i izjavu Angeline Jolie, datu u oktobru ove godine, u kojoj je između ostalog rekla i da bi bilo šteta kada bi "neosnovani pritisak baziran na pogrešnim informacijama" spriječio snimanje filma.

Objašnjavajući scenarij koji je polučio toliko gnjeva bh. žena, Guardian piše:

"Prema scenariju, film je ratna ljubavna priča između Srbina, čuvara u logoru, i njegove bivše djevojke, Bošnjakinje, koja je zarobljenica u kampu. Film ne sadrži scene silovanja."
Nasuprot tome, navodi se izjava Bakire Hasečić, predsjednice Udruženja "Žena - žrtva rata", u kojoj je naglasila "da im je ponuđen odlazak u Budimpeštu u vrijeme snimanja Angelininog filma, na šta one nisu pristale".
- Mi želimo da se sastanemo ondje gdje smo preživjele genocid i gdje je nad nama izvršeno masovno sistematsko silovanje - kazala je Hasečić.

- Željele smo da porazgovaramo kao žena sa ženom. Trebala je prije snimanja doći u u Bosnu i razgovarati sa žrtvama da čuje i naše mišljenje. Što se nas tiče, ljubavna priča u logoru nije bila moguća. Takva interpretacija uzrokuje nam duševnu bol, citirajući Hasečić još jednom, Gaurdian završava tekst. (** No links **/dg)
convict
Posts: 2995
Joined: 10/02/2008 01:20

#2 Re: Nobelova nagrada za Bakiru Hasečić

Post by convict »

Ma kakva Nobelova nagrada. Poštujem to što je ova žena proživjela, ali je u zadnjih mjesec-dva državi nanijela ogromnu štetu. Od negativnog publiciteta to finansijske štete zbog izmještanja dijela scena u Mađarsku.
Bušman
Posts: 2146
Joined: 08/04/2008 08:48

#3 Re: Nobelova nagrada za Bakiru Hasečić

Post by Bušman »

Nije stvar sto je drzavi nanijela stetu, nego sebi. Pljuvati po necemu, a ne znat sta je to je u najmanju ruku imbecilno. Ne znaci da ne postujem njenu licnu tragediju, ali je stvarno ispala budala i jos, maltene, to javno priznala.
convict
Posts: 2995
Joined: 10/02/2008 01:20

#4 Re: Nobelova nagrada za Bakiru Hasečić

Post by convict »

convict wrote:Ma kakva Nobelova nagrada. Poštujem to što je ova žena proživjela, ali je u zadnjih mjesec-dva državi nanijela ogromnu štetu. Od negativnog publiciteta do finansijske štete zbog izmještanja dijela scena u Mađarsku.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#5 Re: Nobelova nagrada za Bakiru Hasečić

Post by Sezam »

Kakvu je to ona stetu nama nanijela?

Ako se procitaju komentari na Guardianovoj stranici, moze se primjetiti da se velika vecina slaze sa njenim stavovima.

jebalo vas par hiljada Andjelininih nepotrosenih dolara.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#6 Re: Nobelova nagrada za Bakiru Hasečić

Post by PipiDugaDevetka »

vox-populi wrote:
stari grad Visegrad wrote:prdlazem Bakiru Hasečić za Nobelovu nagradu.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ovo je bolje od nadrealista.
Zaslužuje Nobela!
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#7 Re: Nobelova nagrada za Bakiru Hasečić

Post by michio »

Hollywoodski filmovi sa beha tematikom su izrazito losi jer ti ljudi su stranci i shvataju stvari drugacije. Kakva god da je Bakira film ce biti jos gori.
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#8 Re: Nobelova nagrada za Bakiru Hasečić

Post by The Nightwatchman »

ljudi dragi kakva crna bakira hasečić za nobelovu nagradu.

uz svo dužno poštovanje prema svemu što je proživjela ona i ljudi koje ona predstavlja (i ja sam tamo izgubih jednog člana porodice), okanite se predenja crne vune, mlaćenja prazne slame ili šta god....
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#9 Re: Nobelova nagrada za Bakiru Hasečić

Post by PipiDugaDevetka »

The Nightwatchman wrote:ljudi dragi kakva crna bakira hasečić za nobelovu nagradu.

uz svo dužno poštovanje prema svemu što je proživjela ona i ljudi koje ona predstavlja (i ja sam tamo izgubih jednog člana porodice), okanite se predenja crne vune, mlaćenja prazne slame ili šta god....

zamislite je na dodjeli nobelove nagrade bez zuba u onom gunju
Napravila je zube. A za gostovanje na kraljevskom dvoru će se pripremiti.
Zaslužila je Nobela!
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#10 Re: Nobelova nagrada za Bakiru Hasečić

Post by snaga_znanja »

Dobra volja A.J je bila da snima film u Bosni i Hercegovini.

Angelina je mogla da snimi film bilo gdje u Americi i samo pusti film u distribuciju. Njena dobra volja je bila da omoguci mnogim mladim glumcima da zarade koji dinar i da se pokusaju probiti u svijetu Filma.

Uglavnom papanluk nevidjenih razmjera...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#11 Re: Nobelova nagrada za Bakiru Hasečić

Post by PipiDugaDevetka »

convict wrote:Ma kakva Nobelova nagrada. Poštujem to što je ova žena proživjela, ali je u zadnjih mjesec-dva državi nanijela ogromnu štetu. Od negativnog publiciteta to finansijske štete zbog izmještanja dijela scena u Mađarsku.
Nije sve u param, ni u zlatu, ni u pokretnim i nepokretnim nekretninama. Mene je sramota kada je sretnem (Prolazi ponekada prema Otesu pored moje zgrade).
Sramota me što je nisam mogao odbraniti kada je trebalo. Nije mi Alija poslao pušku dok je moj komšija Miloje dobio SDS-ovku.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#12 Re: Nobelova nagrada za Bakiru Hasečić

Post by PipiDugaDevetka »

snaga_znanja wrote:Dobra volja A.J je bila da snima film u Bosni i Hercegovini.

Angelina je mogla da snimi film bilo gdje u Americi i samo pusti film u distribuciju. Njena dobra volja je bila da omoguci mnogim mladim glumcima da zarade koji dinar i da se pokusaju probiti u svijetu Filma.

Uglavnom papanluk nevidjenih razmjera...
Hebeš film i paretine. Oslobodi PZT koja se sada zove bh. entitet R.S., pa će biti filmova i probijanja u filmski svijet.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#13 Re: Nobelova nagrada za Bakiru Hasečić

Post by PipiDugaDevetka »

michio wrote:Hollywoodski filmovi sa beha tematikom su izrazito losi jer ti ljudi su stranci i shvataju stvari drugacije. Kakva god da je Bakira film ce biti jos gori.
Bolja je Bakira meni od Džolinke 100 tisuća puta!
I žensko može imati muda iako nema testisa. Postavljala je spomen ploču Na Drini ćuprija kada sam ja strahovao da udjem u zgradu Opštine Višegrad (Drhtao sam kao prut).
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#14 Re: Nobelova nagrada za Bakiru Hasečić

Post by michio »

Ma znam Pipi. Pa dodje IFOR u ta mjesta jel hapsiti, jel samo patroliranje a zene i djeca tih zlikovaca okupe se u gomilu i samo sikcu, prijete, likuju.
User avatar
clav
Posts: 848
Joined: 12/07/2008 23:38

#15 Re: Nobelova nagrada za Bakiru Hasečić

Post by clav »

njima i slicnim udruzenjima treba dodijeliti pravnog savjetnika, kao i savjetnika za odnose s javnoscu jer su u mnogo slucajeva izblamirali i sebe licno i ono sto predstavljaju.
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#16 Re: Nobelova nagrada za Bakiru Hasečić

Post by The Nightwatchman »

clav wrote:njima i slicnim udruzenjima treba dodijeliti pravnog savjetnika, kao i savjetnika za odnose s javnoscu jer su u mnogo slucajeva izblamirali i sebe licno i ono sto predstavljaju.
upravo tako :thumbup:
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#17 Re: Nobelova nagrada za Bakiru Hasečić

Post by Jazz_Junkie »

Jah mudrosti visegradskih iz sarajevskih stanova.
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#18 Re: Nobelova nagrada za Bakiru Hasečić

Post by The Nightwatchman »

Jazz_Junkie wrote:Jah mudrosti visegradskih iz sarajevskih stanova.
reče mudrac iz bečke rezidencije :D
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#19 Re: Nobelova nagrada za Bakiru Hasečić

Post by kamen spoticanja »

Jazz_Junkie wrote:Jah mudrosti visegradskih iz sarajevskih stanova.
vikni ti sta pametnije iz rodnog ti grada Beca :wink: ili suti,
glas plus za Bakiru :)
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#20 Re: Nobelova nagrada za Bakiru Hasečić

Post by vox-populi »

Uz duzno postovanje njoj zbog svega sto je prozivjela, ne vidim kako je to sto je prozivjela kvalifikuje za Nobelovu nagradu? Jer osim sto je ispricala svoju pricu (koja je zaista uzasna i jako mi je zao sto je prosla kroz sve to) ne vidim da je nesto uradila za dobrobit drustva. U BiH je silovano mnogo zena, ne vidim sta nju izdvaja od ostalih.

Malo procitajte ovdje koji su kriteriji da bi neko uopste bio predlozen http://nobelprize.org/nobel_prizes/peac ... sejersted/

prije nego sto izjavite slicnu glupost.
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#21 Re: Nobelova nagrada za Bakiru Hasečić

Post by Jazz_Junkie »

kamen spoticanja wrote:
Jazz_Junkie wrote:Jah mudrosti visegradskih iz sarajevskih stanova.
vikni ti sta pametnije iz rodnog ti grada Beca :wink: ili suti,
glas plus za Bakiru :)
Nema nista pametnijeg od dobro smijeha na temu i autore ovakvih tema. Al` hajd, kada je nobelovu nagradu mogao dobiti Obama, moze i ona.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#22 Re: Nobelova nagrada za Bakiru Hasečić

Post by PipiDugaDevetka »

vox-populi wrote:Uz duzno postovanje njoj zbog svega sto je prozivjela, ne vidim kako je to sto je prozivjela kvalifikuje za Nobelovu nagradu? Jer osim sto je ispricala svoju pricu (koja je zaista uzasna i jako mi je zao sto je prosla kroz sve to) ne vidim da je nesto uradila za dobrobit drustva. U BiH je silovano mnogo zena, ne vidim sta nju izdvaja od ostalih.

Malo procitajte ovdje koji su kriteriji da bi neko uopste bio predlozen http://nobelprize.org/nobel_prizes/peac ... sejersted/

prije nego sto izjavite slicnu glupost.
I have cited the general clause in Nobel's will saying that the prizes should be given to those who "in the preceding year have conferred the greatest benefit on makind." With regard to the Peace Prize, Nobel defined this as having "done the most or the best work for fraternity between nations, for the abolition or reduction of standing armies, and for the holding and promotion of peace congresses." The most difficult stipulation to live up to has undoubtedly been "in the preceding year." This is now understood to indicate the most recent contributions in the various cultural fields to which the will refers. Where the Peace Prize is concerned, the wording has been seen as opening up opportunities to engage in processes which have not yet reached a conclusion, but where there has been clear evidence of progress, as in the democratisation process in South Africa or the peace process in the Middle East, for which the Peace Prizes were awarded in 1993 and 1994. The Prize awarded in 1998 to John Hume and David Trimble of Northern Ireland can be seen in the same light. The Prize, in other words, is not only for past achievement, although that is the most important criterion. The committee also takes the possible positive effects of its choices into account. Among the reasons for adding this as a criterion is the obvious point that Nobel wanted the Prize to have political effects. Awarding a Peace Prize is, to put it bluntly, a political act – which is also the reason why the choices so often stir up controversy.
Ne vidim nigdje razloga da u ime Udruženja silovanih žena i muškaraca BiH, Bakira ne primi Nobelovu nagradu za mir. Kad je mogao Obama na račun predsjedničkih izbora i lijepog tena da dobije Nobela za mir, zašto to ne bi mogla Bakira Hasečić za hrabrost i borbenost koji otvaraju mogućnost za nova dostignuća čovječanstva ?

Zamisli da se tamo negdje u Kraljevskoj akademiji u Oslu pojavi pokrivena Bakira primi Nagradu u ime silovanih žena i muškaraca Bosne i Hercegovine. Možeš li zamisliti kakav bi to bio svjetski napredak u oslobađanju silovanih muslimanki svijeta da govore pred sudovima o zlostavljanju i ratnom zločinu sistematskog silovanja?

Do prije samo nekoliko decenija Bakiri nakon što je doživjela višekratno silovanje, ne bi ništa drugo preostalo, nego da skoči sa one Ćuprije, a ona je skupila hrabrost i progovorila otvoreno bez maske pred kamerom.

Ona svojom borbom protiv silovateljice Carle del Ponte otvara novu nadu za čovječanstvo (naročito muslimanski dio tog čovječanstva).
Da, i Carla je silovateljica! Ona je sve naše silovane žene po drugi put silovala, ne samo bh. žene, nego cijelu Bosnu. Dabogda je tamo u Argentini pojele ribe pirane! Ili barem neke južnoameričke štuke.

Mene je sramota, stid me što nisam spriječio ta silovanja. Naravno, nisam to mogao sam uraditi, nego samo organizovano, u redovima ARBiH jedinom garantu opstanka BiH. Posao za vrijeme rata mi je bio u policiji.
Svi bh. muškarci trebaju da se stide pred ovom ženom i svim onim ženama (i muškarcima), njih oko 50.000 silovanih.
Bakira je simbol bh. muške sramote.

SRAM DA BUDE SVAKOG BH. MUŠKARCA!
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#23 Re: Nobelova nagrada za Bakiru Hasečić

Post by plain vanilla »

I mene je sramota citati vase komentare
i onih sto misle da zena jer je silovana treba dobiti Nobela
i onih sto negiraju da je silovana samo da bi imali argument u raspravi

strashno :x
User avatar
ladyada
Posts: 1460
Joined: 05/04/2008 13:38
Location: Germany

#24 Re: Nobelova nagrada za Bakiru Hasečić

Post by ladyada »

ako su toliki optuzeni mogli proci sa par godina zatvora za sva svoja nedjela sto su pocinili ...........pa neka i ova zena dobije nagradu za mir ......... mislim da su ta silovanja tako elegantno pospremljena pod tepih i sad ujeo vuk magarca nije bilo nista ............a u ono doba su svi na sva usta pricali o tim zenama jer su mogli imati neke koristi od toga...........pricalo se o sistematskom silovanju zena i kao prvi put u ovakvom obimu u jednom ratu .......... danas nema nikog u hagu da je osudjen u vezi toga .........
convict
Posts: 2995
Joined: 10/02/2008 01:20

#25 Re: Nobelova nagrada za Bakiru Hasečić

Post by convict »

Bakira je jedna od hiljada žena koje su preživjele ratne strahote. Njenu ličnu tragediju niko ne dovodi u pitanje.
Poenta što je u prvi plan došla pljuvanjem po filmu čiji scenario nije pročitala (naknadno se ispostavilo da priča nije o tome da se žrtva zaljubi u silovatelja kako je to Bakira najavila) i ne vidim kako je taj "uspjeh" stavlja ispred svih ostalih žrtava rata.

Tom logikom Nermin Tulić bi trebao dobiti oskara za životno djelo, a Vladimir Srebrov posthumno Nobelovu nagradu za književnost. Šta tek reći za nanu Fatu?
Locked