NLB liga:za ili protiv

Košarka u BiH, NBA liga, NLB liga, Euroliga,...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Post Reply
-danTe-

#1 NLB liga:za ili protiv

Post by -danTe- » 09/01/2007 22:08

Sta mislite o NLB ligi?Da li je ona uopste potrebna i koliki je zapravo kvalitet klubova u ovoj ligi?

Neelix

Post by Neelix » 09/01/2007 22:35

kakvo pitanje. jel bi ti prije gledao cibonu il zenicu u skenderiji? ;)

pudlica

Post by pudlica » 09/01/2007 22:40

treba nlb liga.svake sezone je sve jaca i jaca.jesmo mi jadovi 2 predstavnika samo.od sljedece sezone mozda ne bude bosne ili sirokog.los rezultat

van Basten

Post by van Basten » 10/01/2007 01:21

naravno da je to super stvar... ne može se ni igrač ni poluozbiljna evropska ekipa napraviti ako ćemo se mi gurati u ligi sa nekakvim zenicama, studentima, igokeama, posušjima...
to što je ove sezone Bosna očajna pa nam se čini da nam je liga čisti teret je samo do menadžmenta koji je kriminalan zadnjih godinu i pol, kao i do (bivšeg) trenera koji je svoj limiti dostigao prije dvije godine i kojem sam i ja kao ipak laik košarkaški pročitao sve akcije a kamoli neće kakav školovan i pismen trener, neko boljih kvaliteta od njega (a takvih je do jučer bilo 13 u NLB ligi).
Uglavnom, neka nama te lige i da je kojim slučajem ima i u ostalim sportovima bilo bi bolje za naše klubove. Možda je dobro da je u fudbalu nema zbog naboja koji on nosi među masama

sulesavic

Post by sulesavic » 12/01/2007 18:28

van Basten wrote:naravno da je to super stvar... ne mo¾e se ni igraè ni poluozbiljna evropska ekipa napraviti ako æemo se mi gurati u ligi sa nekakvim zenicama, studentima, igokeama, posu¹jima...
to ¹to je ove sezone Bosna oèajna pa nam se èini da nam je liga èisti teret je samo do menad¾menta koji je kriminalan zadnjih godinu i pol, kao i do (biv¹eg) trenera koji je svoj limiti dostigao prije dvije godine i kojem sam i ja kao ipak laik ko¹arka¹ki proèitao sve akcije a kamoli neæe kakav ¹kolovan i pismen trener, neko boljih kvaliteta od njega (a takvih je do juèer bilo 13 u NLB ligi).
Uglavnom, neka nama te lige i da je kojim sluèajem ima i u ostalim sportovima bilo bi bolje za na¹e klubove. Mo¾da je dobro da je u fudbalu nema zbog naboja koji on nosi meðu masama
Momèino, glup si, iskreno da ti ka¾em. Da nije bilo zenica, studenata, igokei i sliènog, qrac bi skenderije i zetre bile tresu se tribine.

Ali ti to veæ zna¹, ne moram ti govoriti, samo malo provocira¹, a ja sam se uhvatio na tu udicu

van Basten

Post by van Basten » 13/01/2007 02:35

Ja bih prije rekao da ti baš sa pameću ne stojiš najbolje... al da se ne spuštam na tvoj nivo.
Tvoja je stvar ako misliš da je pravi put razvoja jednog igrača igrati utakmice koje će dobijati sa 30-40 razlike, umišljati sebi da je neka igračka veličina pa onda malo izaći iz ovakvog jednog sportskog prostranstva i biti pošamaran sa tih istih 30-40 razlike od osrednjih ekipa iz drugih država.
Činjenica je da se opstalo igrajući sa tim cenexima i sl i (konkretno Bosna) dopuštajući da je ćesko spašava fuzijama, al to ne znači da je izlaz igrati idućih 20-30 godina na istom nivou.
Uostalom, samo je dovoljno uporediti gdje je bila Bosna u prvoj sezoni ragionalne lige (vreća za nabijanje protivnicima) nakon igranja sa spominjanim ekipama, i gdje je zadnje dvije tri godine.
Toliko od mene na ovu temu, osim ako neko nije željan argumentovane rasprave dostojne mentalnog sklopa homo sapiensa

sulesavic

Post by sulesavic » 13/01/2007 08:53

Bosna je prestala biti vreæa za nabijanje kada je isisala najbolje igraèe iz ostatka zemlje (Kovaèeviæ, mada ga ne gotivim, i Bajramoviæ). Pridodaj tu sretnu okolnost u vidu Williamsa, Markoviæa (kao jedini pravi izdanak sarajevske ¹kole ko¹arke) i staru drtinu Pare¾anina - i eto ti odliène petorke.

Dakle, posere¹ se na zenice, igokee, studente? E, pa, vidi jednu stvar - odgovorno tvrdim da je Kenan Bajramoviæ, zvani Zuba a ne Keno, najbolji igraè u Bosni i Hercegovini u posljednjih petnaest godina. Je li zna¹ odakle je on? Je li zna¹ da je nakon njegovog odlaska njegov matièni klup finansijski skoro propao, zavr¹io je u drugoj ligi, a jo¹ uvijek nisu razja¹njene sve okolnosti pod kojim je Zuba dobio ispisnicu i sliène papire? Ali to nije ni va¾no sada. Neka mu je sretno, on je u svemu tome mali jedan toèkiæ. Bitna je ta stvar da on kao igraè nije napravljen u Bosni (USD), nego na jednom ¹kolskom dvori¹tu, iza nekada¹nj ¹kole Manojlo Popiæ, danas Me¹a Selimoviæ.

lul

Post by lul » 13/01/2007 09:17

Bosni je dolazio prije par sezona Maccabi i nije bilo ni 100 gledalaca(to je Barca ili Milan u fudbalu za neupućene) pa poslije godinu dvije puna dvorana sada poluprazna eto mi kvazi navijača,dolaze uglavnom svi da bi bili vidjeni,trebe se napucaju,šminkeri Sarajevski,kvazi političari,muzičari su tu u prvim redovima ne znaju ni pravila kako treba,Dino lafo menadžer,Mensur glavonja ko fol trener ma sve je to jedna velika ......ova je liga uglavnom malo jači trening za Cibonu,Partizan...

sulesavic

Post by sulesavic » 13/01/2007 09:44

Vidim ja, opet se spominje Menso, glavonja. Nije on problem.

van Basten

Post by van Basten » 14/01/2007 02:12

sulesavic wrote:Bosna je prestala biti vreća za nabijanje kada je isisala najbolje igrače iz ostatka zemlje (Kovačević, mada ga ne gotivim, i Bajramović). Pridodaj tu sretnu okolnost u vidu Williamsa, Markovića (kao jedini pravi izdanak sarajevske škole košarke) i staru drtinu Parežanina - i eto ti odlične petorke.

Dakle, posereš se na zenice, igokee, studente? E, pa, vidi jednu stvar - odgovorno tvrdim da je Kenan Bajramović, zvani Zuba a ne Keno, najbolji igrač u Bosni i Hercegovini u posljednjih petnaest godina. Je li znaš odakle je on? Je li znaš da je nakon njegovog odlaska njegov matični klup finansijski skoro propao, završio je u drugoj ligi, a još uvijek nisu razjašnjene sve okolnosti pod kojim je Zuba dobio ispisnicu i slične papire? Ali to nije ni važno sada. Neka mu je sretno, on je u svemu tome mali jedan točkić. Bitna je ta stvar da on kao igrač nije napravljen u Bosni (USD), nego na jednom školskom dvorištu, iza nekadašnj škole Manojlo Popić, danas Meša Selimović.
e ovako se već može diskutovati... nisam ja nigdje rekao da se poserem na zenice, igokee , studente... nego sam samo potencirao činjenicu da se ne može napredovati igrajući dvadesetak godina isključivo sa tim timovima. Zašto? Dio si i sam rekao - većina tih klubova je sagrađena na sumnjivom kapitalu, preživljava od danas do sutra, izbaci 1-2 dobrih igrača i onda nakon njihovog odlaska propadne
Generalno nemam ništa protiv igrača iz pobrojanih gradova, niti sam igdje spominjao da se trebaju razvijati isključivo igrači iz Sarajeva ili još uže iz bosnine škole košarke... sa ocjenom oko Kene Bajramovića mogao bih se složiti većim dijelom i želim mu sve najbolje u daljoj karijeri.
Al, evo da uzmemo svježi primjer Đedovića... (izdanak RIN škole doduše, al kako rekoh - nebitno). Ne sporeći njegov potencijal pitanje je - kad bi on postao toliki potencijal da je igrao isključivo našu ligu (da li bi uopšte ikad prešao barijeru vječitog talenta?) i kad bi zapao za oko nekome iz Evrope i dobio ugovor kakav je sad dobio u Barci? Ili, već spominjani Kenan... ne može se sporiti da mu je činjenica što je Bosna igrala regionalnu ligu pomogla da pokaže svoje kvalitete u malo jačoj konkurenciji, zapne za oko nekome i ode u klub koji je igrao ULEB kup... Ili kad bi Bavčić završio na NBA draftu i trening kampu 76'sa
Ja samo tvrdim da se igrač mnogo lakše formira kroz ovu regionalnu ligu, kada protiv ozbiljnih igrača ( a takvih u ovoj ligi ima sasvim dovoljno) vidi gdje je, gdje kiksa, ispravi greške... sa boljim igračima profitira i klub a i reprezentacija na duže staze...
A još se nismo dotakli ni finansijskog aspekta lige... karte, sponzori, transferi... sve prihodi koji idu klubu učesniku... novac koji klub može dalje koristiti za svoj napredak - dovođenjem pojačanja, ulaganjem u podmladak, stvaranjem i obezbjeđivanjem boljih uslova za rad...

bih_finest

Post by bih_finest » 14/01/2007 16:18

Ovak, mene onaj Bavčić lično nervira vopra. Lika su gurali nenormalno, dobio je šansu kakvu malo ko dobija i šta je napravio, ništa posebno. Bljesnuo je u nekoliko utakmica koje je Bosna većinom gubila. Mislim momku su sad 23 godine, otišao na kamp Phile vratio se sa milion povreda što je dokaz da njemu nije mjesto u NBA i nikako da ga krene, stani momak možda te nikada neće ni krenuti, možda jednostavno nisi stvoren da budeš igračina. Pa valjda bi on trebao biti nosioc te neke igre, a ne da jednu tekmu zabije 20 sljedećih pet ga nigjde nema, stoga zašto lika proglašavati nekakvim novim vođom Bosne kada on to nije i nikada neće biti. Đedović je pokazao da bi mogao biti vođa ekipe, i na njemu se odmah vidi da će biti igračina. Nema mi niš gore nego kad onaj Kona dođe na TV pa počne srati kako Bosna ima mladu ekipu i kako prave igrače, i da treba imati strpljenja jer je to dug proces, isto kao da u ostalim ekipama djedovi kakvi igraju:shock: . Bosna neka se zahvali svim "manjim" ekipama iz koje crpe igrače jer se ne sjećam da su ijednog igrača napravili iz ove sad ekipe: Bavčić - Ilidža, Đedović - RIN, Zimić - RIN, Suljagić - Jablanica, Prašović - Ilidža. :-)
p.s. malo sam otišao od teme, no mislim da je NLB liga itekako potrebna, jer je lako biti najbolji među najgorim, budi najbolji među najboljim :D

LFC

Post by LFC » 29/01/2007 16:47

Sve dok pobjednik iste ne bude isao u Euroligu nepotrebna. Pate manji klubovi, nemaju svrhu takmicenja, osim borbe za opstanak, dugo ce proci dok se ne skinu Bosna i Siroki sa vrha. Naravno ukoliko se Dodik ne potrudi da od Igoke napravi respektabilnu momcad. Sirokom i Bosni super, a sta je sa ostalim klubovima i gradovima, prezivljavanje iz godine u godinu. Sama cinjenica da su takmicenja podjeljena izmedju Uleba i Fibe je porazavajuca. Evo nek mi neko odgovori koju privilegiju ima prvak BiH, za koje se to takmicenje kvalifikuje?

davis.ba

Post by davis.ba » 31/01/2007 18:24

Ima privilegiju da igra mnogo atraktivnije takmičenje od ove rupe od naše lige. Pa ova jadranska liga je sve što drži našu košarku. Gdje bi naši klubovi bili da nema nje. Ko da bi se isplatilo i Širokom i Bosni a evo sad i Igokei da ulažu u neki fiba cup ili neko koje već fibino takmičenje. A u uleb se ne ide tek tako. A i da imamo bolju priliku za igranje u evropskim takmičenjima opet bih bio za jadransku ligu. Jasno, veća kvaliteta od domaćih prvenstava.

LFC

Post by LFC » 31/01/2007 20:11

davis.ba wrote:Ima privilegiju da igra mnogo atraktivnije takmičenje od ove rupe od naše lige. Pa ova jadranska liga je sve što drži našu košarku. Gdje bi naši klubovi bili da nema nje. Ko da bi se isplatilo i Širokom i Bosni a evo sad i Igokei da ulažu u neki fiba cup ili neko koje već fibino takmičenje. A u uleb se ne ide tek tako. A i da imamo bolju priliku za igranje u evropskim takmičenjima opet bih bio za jadransku ligu. Jasno, veća kvaliteta od domaćih prvenstava.
A sta su to Siroki i Bosna jaki klubovi? Ne kontam?
A kako se to ide u Uleb, kako jedan klub iz BiH moze dospjeti u Uleb Cup?
Zaboravimo sad NLB ligu, kako preko nase lige, ili je to takmicenje samo za bogate klubove?

davis.ba

Post by davis.ba » 31/01/2007 20:18

To je takmičenje samo za bogate klubove. Nažalost nije ko u fudbalu gdje svako ima teoretsku šasnu da uđe u ligu prvaka pa čak i naši klubovi. Mada postoje naznake da bi se to moglo promjeniti ali sad za sad je samo za elitu (dakle uz potpisivnje ugovora na određen period i sl.).

Ovo je za euroligu, a za uleb se može preko jadranske ali treba visok plasman i dosta para nakon toga.

LFC

Post by LFC » 01/02/2007 15:12

davis.ba wrote:To je takmičenje samo za bogate klubove. Nažalost nije ko u fudbalu gdje svako ima teoretsku šasnu da uđe u ligu prvaka pa čak i naši klubovi. Mada postoje naznake da bi se to moglo promjeniti ali sad za sad je samo za elitu (dakle uz potpisivnje ugovora na određen period i sl.).

Ovo je za euroligu, a za uleb se može preko jadranske ali treba visok plasman i dosta para nakon toga.
E pa to je problem europske kosarke...
Nazalost...

koridor

Post by koridor » 04/02/2007 07:04

Ove godine NLB je jako loša liga, jednostavno nema kvaliteta. Izdvojila su se 3 kluba Partizan, FMP i Cibona, a svi ostali su slabi. Partizan i Cibona sa pola snage idu naprijed, i po meni ako im ovo nešto znači glavni su favoriti za prsten. Glavni problem (poluprazne dvorane) nije riješen. Mislim da bi se jači klubovi puno više zalagali u ovoj ligi kada bi ona donosila mjesto u Euroligi.

Post Reply