Nitrogen u gumama
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
ja1977
- Posts: 642
- Joined: 10/06/2008 11:56
#1 Nitrogen u gumama
Danas vidjeh kod vulkanizera na Vrbanji da pune nitrogrn u gume. % KM po tocku.
Koja je prednost toga ???
Koja je prednost toga ???
- dottore
- Posts: 1359
- Joined: 06/02/2008 18:18
- Location: Canton SA
#2 Re: Nitrogen u gumama
da debilima uzimaju pare
daj bogati kad ce prosjecnom BH vozacu trebat nitro u gumama??
daj bogati kad ce prosjecnom BH vozacu trebat nitro u gumama??
-
s_bjelava
- Posts: 285
- Joined: 27/07/2008 17:40
#3 Re: Nitrogen u gumama
Nitrogen u gumama, barem prema objasnjenjima radnji koji ga koriste, ima vise dobrih osobina.
Manje je podlozan promijeni volumena usljed visokih i niskih temperatura, malo je gusci nego zrak i time se postize efekat da gume duze drze optimalan pritisak, duze traju, auto manje trosi i manje je opterecenje na podvozje.
Tako su bar meni objasnili kad sam se isao raspitivati za nitrogen u gumama.
Manje je podlozan promijeni volumena usljed visokih i niskih temperatura, malo je gusci nego zrak i time se postize efekat da gume duze drze optimalan pritisak, duze traju, auto manje trosi i manje je opterecenje na podvozje.
Tako su bar meni objasnili kad sam se isao raspitivati za nitrogen u gumama.
-
ja1977
- Posts: 642
- Joined: 10/06/2008 11:56
#4 Re: Nitrogen u gumama
i vrijedli li to 20 KMs_bjelava wrote:Nitrogen u gumama, barem prema objasnjenjima radnji koji ga koriste, ima vise dobrih osobina.
Manje je podlozan promijeni volumena usljed visokih i niskih temperatura, malo je gusci nego zrak i time se postize efekat da gume duze drze optimalan pritisak, duze traju, auto manje trosi i manje je opterecenje na podvozje.
Tako su bar meni objasnili kad sam se isao raspitivati za nitrogen u gumama.
- Prolaznik
- Posts: 701
- Joined: 14/07/2004 19:43
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#6 Re: Nitrogen u gumama
npr. avionske gume se pumpaju nitrogenom.
Nitrogen sadrzi manji procenat vlaznosti i time je manje agresivan prema unutrasnjem zidu gume, dok veca gustoca onemogucava gubitak pritiska kao sto je slucaj kod zrakom napumpanih guma.
Isplati se ako prelazis 30+ hiljadakm godisnje i ako si puno na autoputevima te imas visoke brzinske prosjeke.
Ako vozis od stupske petlje do vijecnice bolje to potrosi na pivu!
Nitrogen sadrzi manji procenat vlaznosti i time je manje agresivan prema unutrasnjem zidu gume, dok veca gustoca onemogucava gubitak pritiska kao sto je slucaj kod zrakom napumpanih guma.
Isplati se ako prelazis 30+ hiljadakm godisnje i ako si puno na autoputevima te imas visoke brzinske prosjeke.
Ako vozis od stupske petlje do vijecnice bolje to potrosi na pivu!
- iceman ze
- Posts: 6563
- Joined: 18/11/2004 00:25
- Location: Sarajevo
#7 Re: Nitrogen u gumama
ma ti su mene jednom "okupali" i nikad vise......

- atko
- Posts: 6058
- Joined: 06/07/2006 14:51
#8 Re: Nitrogen u gumama
Prije sam se cudio na ovakve ublehe i budale koje nasjedu na to... a sad kazem odmah cu nacaliti jedan kompresor i tusiti 'azot' (citaj najobicniji zrak ... sta papak zna sta je sta
) cener po gumi
Nitrogen ... to papcima zvuci zajebano ... ono nitro pogon ... a kladim se da 95% njih ne zna da je to u stvari azot ona komponenta za umjetno djubrivo
Al poenta je da bude skupo da bi imalo efekta
... ako je zrak na pumpama besplatan onda azot moze kostat 10 feninga ... al onda to vise nije cool
Ako hoces da se obogatis idi medju siromahe
a ako hoces da se ono obogatis u PM idi medju budale
Nitrogen ... to papcima zvuci zajebano ... ono nitro pogon ... a kladim se da 95% njih ne zna da je to u stvari azot ona komponenta za umjetno djubrivo
Al poenta je da bude skupo da bi imalo efekta
Ako hoces da se obogatis idi medju siromahe
a ako hoces da se ono obogatis u PM idi medju budale
Last edited by atko on 30/07/2010 09:07, edited 1 time in total.
- mayab
- Posts: 30835
- Joined: 06/03/2008 13:00
- Location: SARAJEVO
#9 Re: Nitrogen u gumama
atko wrote:Prije sam se cudio na ovakve ublehe i budale koje nasjedu na to... a sad kazem odmah cu nacaliti jedan kompresor i tusiti 'azot' (citaj najobicniji zrak ... sta papak zna sta je sta) cener po gumi
![]()
Nitrogen ... to papcima zvuci zajebano ... ono nitro pogon ... a kladim se da 95% njih ne zna da je to u stvari azot ona komponenta za umjetno djubrivo![]()
![]()
![]()
Al pojenta je da bude skupo da bi imalo efekta... ako je zrak na pumpama besplatan onda azot moze kostat 10 feninga ... al onda to vise nije cool
![]()
Ako hoces da se obogatis idi medju siromahe
a ako hoces da se ono obogatis u PM idi medju budale
-
whow
- Posts: 2217
- Joined: 11/11/2004 07:17
- Location: Edmonton
- Contact:
#10 Re: Nitrogen u gumama
atko wrote:Prije sam se cudio na ovakve ublehe i budale koje nasjedu na to... a sad kazem odmah cu nacaliti jedan kompresor i tusiti 'azot' (citaj najobicniji zrak ... sta papak zna sta je sta) cener po gumi
![]()
Nitrogen ... to papcima zvuci zajebano ... ono nitro pogon ... a kladim se da 95% njih ne zna da je to u stvari azot ona komponenta za umjetno djubrivo![]()
![]()
![]()
Al pojenta je da bude skupo da bi imalo efekta... ako je zrak na pumpama besplatan onda azot moze kostat 10 feninga ... al onda to vise nije cool
![]()
Ako hoces da se obogatis idi medju siromahe
a ako hoces da se ono obogatis u PM idi medju budale
-
ja1977
- Posts: 642
- Joined: 10/06/2008 11:56
#11 Re: Nitrogen u gumama
Covjek se uci dok je ziv.
Ja znam sta je nitrogen, ali nisam imao pojam da se koristi i za pumpanje guma, pogotovo "prednosti" toga
U svakom slucaju se nadam da ce dosta ljudi procitato ovu temu i ustedite sebi 20 KM (5 po tocku)

Ja znam sta je nitrogen, ali nisam imao pojam da se koristi i za pumpanje guma, pogotovo "prednosti" toga
U svakom slucaju se nadam da ce dosta ljudi procitato ovu temu i ustedite sebi 20 KM (5 po tocku)
- atko
- Posts: 6058
- Joined: 06/07/2006 14:51
#12 Re: Nitrogen u gumama
ko pita ne skitaja1977 wrote:Covjek se uci dok je ziv.
Ja znam sta je nitrogen, ali nisam imao pojam da se koristi i za pumpanje guma, pogotovo "prednosti" toga![]()
U svakom slucaju se nadam da ce dosta ljudi procitato ovu temu i ustedite sebi 20 KM (5 po tocku)
- AmADin_gospo
- Posts: 2202
- Joined: 14/05/2010 11:29
#13 Re: Nitrogen u gumama
atko, jesi li ti čuo ako se u gume pumpa helijum da je auto lakše i manje goriva troši?

-
Hendrix
- Posts: 5281
- Joined: 27/02/2004 00:00
#14 Re: Nitrogen u gumama
Meni jaran pričo da mu je od jarana amidžin mali napumpo GII gume nitrogenom i uzeo sve levate na semaforu od Čvile do Otoke,oca mi. Prije toga je šlajdro pravo i nije mogo baš ga čepit ali sad sa nitro ovim što je pumpo, ma jarane nema dalje. 
- Bluemore
- Posts: 4375
- Joined: 18/06/2010 21:18
#15 Re: Nitrogen u gumama
dvije sezone sam vozila sa azotom u gumama, meni subjektivno bokji neki osjecaj na cesti, zatim manje oscilacije, nisam imala potreba dopumpavati, posebno ljeti..... zadnji put kada sam stavljala ljetne mi se nisu davale pare... recesija folovi.ne znam vrijedi li...
- Prolaznik
- Posts: 701
- Joined: 14/07/2004 19:43
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#17 Re: Nitrogen u gumama
Zavisi koliko su skupe gume. Za gume od 400 KM bi se moglo isplatiti.
-
za_sada_bez_dobrog_nicka
- Posts: 1137
- Joined: 28/09/2007 23:31
- Location: 塞拉耶佛, サラエボ, سراييفو
#18 Re: Nitrogen u gumama
Prodajem magnete za gorivo!!!
25% ušteda!
- atko
- Posts: 6058
- Joined: 06/07/2006 14:51
#19 Re: Nitrogen u gumama
Mislim ako neko zna zasto to radi ok, razumijes o cemu je rijec imas neki svoj razlog za to ... sve u reduBluemore wrote:dvije sezone sam vozila sa azotom u gumama, meni subjektivno bokji neki osjecaj na cesti, zatim manje oscilacije, nisam imala potreba dopumpavati, posebno ljeti..... zadnji put kada sam stavljala ljetne mi se nisu davale pare... recesija folovi.ne znam vrijedi li...
Al kad to sad uzme maha kod papaka ... sto rece Hendrix Jarne sad cupaaa autooo ... vozi na celavim gumama a da cvaju za nitrogen ... o tome pricamo
Kako nisam ... a kad ubacis apaurin u rezervoar ... znas kako auto smireno radi eeeAmADin_gospo wrote: atko, jesi li ti čuo ako se u gume pumpa helijum da je auto lakše i manje goriva troši?
- atko
- Posts: 6058
- Joined: 06/07/2006 14:51
#20 Re: Nitrogen u gumama
Prodajem Nitorgen za gume vrhunske kvalitete 80%-tne cistoce... oplemenjen sa 20% Oksigena koji omogucava gumi da dise i zadrzi elasticnostza_sada_bez_dobrog_nicka wrote:Prodajem magnete za gorivo!!!25% ušteda!
Vidis kako moze sve da se fino upakuje
- mayab
- Posts: 30835
- Joined: 06/03/2008 13:00
- Location: SARAJEVO
#21 Re: Nitrogen u gumama
Da je ovo napisao neki iskusni stariji tester auta jos bi mu bio spreman povjerovatiBluemore wrote:dvije sezone sam vozila sa azotom u gumama, meni subjektivno bokji neki osjecaj na cesti, zatim manje oscilacije, nisam imala potreba dopumpavati, posebno ljeti..... zadnji put kada sam stavljala ljetne mi se nisu davale pare... recesija folovi.ne znam vrijedi li...
-
Desert Wind
- Posts: 1065
- Joined: 01/03/2010 20:46
#22 Re: Nitrogen u gumama
Ukoliko cesto periodicno i redovno - udarate vas auto ili je vas auto podlozan udaranjima nesrecama i havarijama.
Vas MegaHodza metodom AntiSICHR otklanja sihre na vasem autu i zasticuje vas od nezgoda.
Bez osiguranja, bez policijskih zapisnika, bez stete
Vas ANTISICHR za Vas s(pokojan) zivot u autu.
Zovite.
Vas MegaHodza metodom AntiSICHR otklanja sihre na vasem autu i zasticuje vas od nezgoda.
Bez osiguranja, bez policijskih zapisnika, bez stete
Vas ANTISICHR za Vas s(pokojan) zivot u autu.
Zovite.
- Bluemore
- Posts: 4375
- Joined: 18/06/2010 21:18
#23 Re: Nitrogen u gumama
jah...mayab wrote:Da je ovo napisao neki iskusni stariji tester auta jos bi mu bio spreman povjerovatiBluemore wrote:dvije sezone sam vozila sa azotom u gumama, meni subjektivno bokji neki osjecaj na cesti, zatim manje oscilacije, nisam imala potreba dopumpavati, posebno ljeti..... zadnji put kada sam stavljala ljetne mi se nisu davale pare... recesija folovi.ne znam vrijedi li...
- baustelac
- Posts: 1401
- Joined: 16/07/2005 09:05
- Location: AC-DE
#24 Re: Nitrogen u gumama
Vrijedi!Bluemore wrote:dvije sezone sam vozila sa azotom u gumama, meni subjektivno bokji neki osjecaj na cesti, zatim manje oscilacije, nisam imala potreba dopumpavati, posebno ljeti..... zadnji put kada sam stavljala ljetne mi se nisu davale pare... recesija folovi.ne znam vrijedi li...
ali onima sto su ti prodali malo ciscu havu
