Nikada se manje nije išlo na more..

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
Bralio

#1 Nikada se manje nije išlo na more..

Post by Bralio » 07/07/2014 10:34

Evo upravo čitam članak u novinama kažu kako je totalna kriza što se ljetovanja tiče, neviđena do sada.. Godina u kojoj je rekordno najmanje aranžmana rezervisano do sada. Mahom se najviše ide na vikend odmor do Makarske, kažu 70 KM i to dođe pristupačno ljudima. Interesantno da je potražnja za "jačim" destinacijama ostala ista, a to je oko 5-10% od ukupne potražnje za ljetovanje. To su najčešće Španija, Turska, Italija, Francuska, Egipat, Tunis.. Ni pad ni rast, ostala potražnja ista.

Vjerujem da ima tema za ljetovanje, ali želio bih da čujem šta ljudi misle o ovome, šta oni planiraju, šta bi se u budućnosti moglo desiti, gdje će ići BH turisti i slično.

1. Koliki je uopšte procenat "paradajz turista" iz BIH? (Ne mislim ništa loše, da se razumijemo).
2. Koliki je procenat turista iz BIH koji će se baš isprsiti i zavući ruku u džep što se kaže? Ne mislim na bahanalije, trošenje šampanjci, doručak na plažu i slično.. već mislim ono tipa svako veče se negdje sjeda u restoran jesti, po danu se isto jede van apartmana, kupuju se djeci zanimacije i slično..

Sve najbolje, pozdrav!

madner

#2 Re: Nikada se manje nije išlo na more..

Post by madner » 07/07/2014 10:37

Ja planiram jesti paradajz na Jadranu par vikenda i onda iskesirat vecu svotu poslje. :D

Alfons Kauders

#3 Re: Nikada se manje nije išlo na more..

Post by Alfons Kauders » 07/07/2014 10:41

Ja stedim na Jadranu, mjesec dana paradajza i argete vazda... Valja nekako ustediti za onih 15 dana Maldiva u Septembru.

Max Bunker

#4 Re: Nikada se manje nije išlo na more..

Post by Max Bunker » 07/07/2014 10:46

Bralio wrote:Evo upravo čitam članak u novinama kažu kako je totalna kriza što se ljetovanja tiče, neviđena do sada.. Godina u kojoj je rekordno najmanje aranžmana rezervisano do sada. Mahom se najviše ide na vikend odmor do Makarske, kažu 70 KM i to dođe pristupačno ljudima. Interesantno da je potražnja za "jačim" destinacijama ostala ista, a to je oko 5-10% od ukupne potražnje za ljetovanje. To su najčešće Španija, Turska, Italija, Francuska, Egipat, Tunis.. Ni pad ni rast, ostala potražnja ista.

Vjerujem da ima tema za ljetovanje, ali želio bih da čujem šta ljudi misle o ovome, šta oni planiraju, šta bi se u budućnosti moglo desiti, gdje će ići BH turisti i slično.

1. Koliki je uopšte procenat "paradajz turista" iz BIH? (Ne mislim ništa loše, da se razumijemo).
2. Koliki je procenat turista iz BIH koji će se baš isprsiti i zavući ruku u džep što se kaže? Ne mislim na bahanalije, trošenje šampanjci, doručak na plažu i slično.. već mislim ono tipa svako veče se negdje sjeda u restoran jesti, po danu se isto jede van apartmana, kupuju se djeci zanimacije i slično..

Sve najbolje, pozdrav!
Prvo, što mi to Hrvatska/Crna Gora nude novo ili bolje rečeno, što mi nude (čak više raje koliko vidim, ide za Crnu Gore)?
Napucane cijene a usluga loša. Onaj dio Hrvatske obale, koji vrijedi i koji je dobar (sjeverno od Splita) je ili dalek ili skuplji mnogim građanima ne samo BiH, već i Hrvatske. Deset dana Makarske me košta kao sedam dana Istanbula a ne mjerljivo više mi pruža jedan Istanbul (za vidjeti recimo), nego jedna Makarska.
Isto tako, na ove podatke što si napisao dodaj i da je Ramazan i da će dosta raje tek u augustu ići negdje na odmor.

P.S.
Dalmacija se u zadnje vrijeme baš svela na "spuštanje" do mora, to jeste, ja neki jednodnevni-dvodnevni izlet a na godišnji se pići negdje drugo.

spacek

#5 Re: Nikada se manje nije išlo na more..

Post by spacek » 07/07/2014 10:47

...
Last edited by spacek on 23/04/2016 00:01, edited 1 time in total.

Bralio

#6 Re: Nikada se manje nije išlo na more..

Post by Bralio » 07/07/2014 10:49

Kao prvo, nadam se da se tema neće pretvoriti u dalmatinci vs bosanci. Ko želi raspravljati o paradajz turizmu ima drugu temu, jel moralno nije li, ja samo mogu reći da ljude razumijem. Ko nebi htio i jesti, i piti, i provoditi se, i djeci priuštiti milion zanimacija? Mnogo je ljudi koji jedva skucaju da i odu dole i onda paze kako će trošiti. To je pošteno.

Što se Hrvata tiče, kažu da će imati jako dobru sezonu, ali nisam njih pominjao. Mada oni i sami imaju podatke, u broj tačne, i kažu da ne zavise puno od BH turista. Ono što sam lično ja čuo od zapadnjaka je da je Hrvatska super, i sve to, može se otići, ali jednostavno po njima ne vrijedi tih para. Jer zapadnjak kad ide, on ide da pije, jede troši.. a to u HR nije jeftino. Ima drugih destinacija koje to pružaju za manje para. I žale se na kamen, to im problem. :-D

Pretpostavljam zbog ekonomske sitauacije gleda se gdje će se uštediti. Kod sjevero zapadnih nacija, poenta nije u moru, nije to njima neko uzbuđenje. Njima je fazon doći na more, jesti i piti, ako su mlađi alkoholisati se..

Ne razumijem taj poriv za jelom i pićem, ali kako je npr u njihovim državama hrana skupa, jbg ne možeš baš tako otići na prvu i izvesti porodicu u restoran i reći birajte :D Onda to sve nadonkade kasnije..

A sad da se vratimo na temu.. :)

Max Bunker

#7 Re: Nikada se manje nije išlo na more..

Post by Max Bunker » 07/07/2014 10:50

Bystand wrote:Znam da se u Neumu osjeti manjak BiH turista (doduse ima nesto vise Grka i Poljaka), no mislim da nije takva situacija sa HR, cini mi se da sam negdje citao da im je zarada od turizma ove godine za 15% veca nego prosle.
Pogrešno si pročitao. Jedino može biti manje 15% a nikako veće.
A što se tiče Neuma, Neum i živi od (mahom) Bosanaca koji dole imaju nekretnine tako da od Poljaka, Grka, Čeha i ostalih Neum baš i neće na zelenu granu stati.

Alfons Kauders

#8 Re: Nikada se manje nije išlo na more..

Post by Alfons Kauders » 07/07/2014 11:14

Hrvatska jednostavno nije konkurentna. Sezona je prekratka, ljudi rade dva mjeseca, dok na drugim destinacijama sezona traje duplo duze (cak i vise).

U ta dva mjeseca valja platiti radnike, najam, kredite i masu drugih sranja. To se ne moze lako promijeniti. Jug Italije, Spanija, Turska, Grcka - svi mogu imati dosta duze sezone. Mogu i gradovi poput Dubrovnika i Opatije, ali mali gradici, sela i otoci ne mogu.

Jedina prednost je geografija, jer se moze ispaliti autom za vikend - sto i nije neka prednost kada pola puta prodje na granicnim prelazima, ali to su sami sebi napravili. Poznajem ljudi koji kraj nekretnina u Dalmaciji pice avionom za Tursku, Grcku, Tunis.

Uglavnom moglo bi dosta bolje, ali jebi ga Zagreb je po ko zna koji put zguzio Dalmaciju. Ponekad imam osjecaj da ih je manje izrabljivao jebeni Beograd.

madner

#9 Re: Nikada se manje nije išlo na more..

Post by madner » 07/07/2014 11:16

Tsk, odlukom Beograda je Dalmacija izgradjena u turisticku destinaciju.
Uzor bila Spanija.

Black swan

#10 Re: Nikada se manje nije išlo na more..

Post by Black swan » 07/07/2014 11:18

skontali ljudi ba da ne moraš ostaviti 1000 ni za šta dole
za sobe iz 1984

madner

#11 Re: Nikada se manje nije išlo na more..

Post by madner » 07/07/2014 11:24

Uveo ih Linic u red, svaka mu cast.

Alfons Kauders

#12 Re: Nikada se manje nije išlo na more..

Post by Alfons Kauders » 07/07/2014 12:08

madner wrote:Tsk, odlukom Beograda je Dalmacija izgradjena u turisticku destinaciju.
Uzor bila Spanija.
Ne samo Beograda, bilo je tu malo Sarajeva i Zagreba. Cudi me da djetici nisu malo vise tjerali vodu na svoj mlin, ali doduse oni su imali previse generala i direktora da bi "prljali ruke" turizmom. :D

E to je sad mali problem. Takvih investicija vise nema, velikih, planskih. Imas masu ljudi koji grade male hotele, pansione, apartmane i picke materine. Drzava gradi saobracajnice... Ali sve se radi stihijski. Napravis novi hotel od 10m eura, a lokalne vlasti cisto zaboli kita i plaza oko hotela izgleda gore nego prije 40 godina. I ono sto se "uradi" nerijetko se uradi lose, pa se sjebe obala, priroda itd... U nekoliko mjesta u kojim sam redovan, vecina tih stvari jednostavno izgleda gore i zapustenije nego prije rata, a tada su cijene bile neuporedivo nize. Sad haman italijanske ili grcke cijene, a plaze, drvoredi, parkovi i ostale stvari radi kojih se i ide na more izgledaju gore nego u doba kada su tu ljetovala radnicka djeca iz Osijeka, Beograda, Zenice...

(Cisto me zaboli kurac za betoniranim plazama, bazencicima i ostalim trash govnima. Na njih neka hvataju zapadnjake, ja hocu hladovinu ispod bora i prirodnu plazu uz kakvu sam odrastao, a ne betonirano ruglo)

Jebi ga. Ne moze se tako u Evropu, ispada vise javasluka sad nego u onom sistemu, a trebalo bi biti obratno.

Velkoski

#13 Re: Nikada se manje nije išlo na more..

Post by Velkoski » 07/07/2014 12:22

Na Ibizi sreo 7 bošnjačkih obitelji.. Dakle, ide se i "više".

VjecitiStudent

#14 Re: Nikada se manje nije išlo na more..

Post by VjecitiStudent » 07/07/2014 12:26

Sve se logično poredalo, bogati su sve bogatiji, srednjoj klasi plate sve kasnije i kasnije stižu, ogromna većina ostalih nikada nigdje nije ni išla.

NeenaSa

#15 Re: Nikada se manje nije išlo na more..

Post by NeenaSa » 07/07/2014 12:31

@Slani upravo.
Ne samo beton, vec nabacuju tone i tone shodera, te uniste "sve zivo" u moru.
Dobro, de, ima malih ribica i tu i tamo morskih krastavaca. Nema stijena, skoljki, korala, algi, racica, zvijezda, konjica ... etc.
Sto se tice teme (je l' tema kuknjava? :D ) i BiH turista u Hr, sezona tek pocela, a i igra ulogu Ramazan.

Alfons Kauders

#16 Re: Nikada se manje nije išlo na more..

Post by Alfons Kauders » 07/07/2014 12:34

Problem je sto toj srednjoj klasi (ako uopste postoji kod nas) sad ispada jeftinije piciti iz Sarajeva ili Tuzle avionom na odmor negdje dalje... Plus ne treba voziti 5 - 8 sati, cekati sat-dva na granici, trpiti kojekakve glupost i gledati ciganluk.

Jadran ce uvijek biti popularna destinacija radi blizine, ali to postaje sve manje vazno. "Srednjoj klasi" koja gleda na potrosnju i koja hoce da ljetuje 7-15 dana Hrvatska se sve manje isplati. Za povremene izlete ok.

sumirprimus

#17 Re: Nikada se manje nije išlo na more..

Post by sumirprimus » 07/07/2014 12:39

ja vise volim srknut ljubenic,negoli paradajz..sve sa kospicama...

Alfons Kauders

#18 Re: Nikada se manje nije išlo na more..

Post by Alfons Kauders » 07/07/2014 12:42

NeenaSa wrote:@Slani upravo.
Ne samo beton, vec nabacuju tone i tone shodera, te uniste "sve zivo" u moru.
Dobro, de, ima malih ribica i tu i tamo morskih krastavaca. Nema stijena, skoljki, korala, algi, racica, zvijezda, konjica ... etc.
Sto se tice teme (je l' tema kuknjava? :D ) i BiH turista u Hr, sezona tek pocela, a i igra ulogu Ramazan.
I to mi nije jasno. Kolegu nagovorim da dodje na Jadran, nije prije bio, kaze na kraju sve je ok, klopa dobra, voce i povrce odlicno... Ali onda mi kaze "reci Hrvatima da ne istresaju 'gravel' na plaze"... Manje vise sve plaze na koje je otisao su bile "dopunjene" tucanikom.

Nevjerovatno fakat - prirodna obala se betonira i sipa se tucani kamen, to je bilo skoro nezamislivo prije 30 godina, kad nikog nije boliko kurac za ekologijom (prilazi plazama da, ali same plaze se nisu sipale tucanikom, barem tamo gdje sam ja isao).

Danas se to ocito smije raditi. Da me jebes nije mi jasno kako to nije krivicno djelo - u drzavi koja 15% privrede zasniva na turizmu, to bi trebalo biti karta za zatvor, to je jebeni zlocin i prema prirodi i prema privredi. Tolika ulaganja, milijarde za autoceste i promociju, mali poduzetnici i obicni ljudi koji grade apartmane, uzgajaju hranu, otvaraju lokale - i onda neki kreten dodje da zabetonira obalu i napravi "prirodniju plazu" drito iz kamenoloma.

insomnia78

#19 Re: Nikada se manje nije išlo na more..

Post by insomnia78 » 07/07/2014 12:43

Velkoski wrote:Na Ibizi sreo 7 bošnjačkih obitelji.. Dakle, ide se i "više".
A to si bio ti

Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk

Alfons Kauders

#20 Re: Nikada se manje nije išlo na more..

Post by Alfons Kauders » 07/07/2014 12:46

Ne lazi wrote:
Ne foliraj kad dalje od SA vidio nisi.
Ne treba ici kod Hrvata godinama dizu cijene nizasta.
Zadnjih 5 godina slabo da su se dizale cijene, sve je ostalo u kunu dvije (osim standardne inflacije koje ima i kod nas). Problem je sto je vec preskupo, nema se gdje vise dizati. Slavoncu koji zivi od 5000 kuna mjesecno je more "daleko" kao i Bosancu sa 850 maraka mjesecno.

Cijene se vise ne dizu kao prije, nema prostora, ali prekasno je - more je masi ljudi koji su geografski blizu jednostavno postalo preskupo pa pice na druge destinacije. Srbi, Bosanci, dosta Madjara - idu ljudi drugdje jebi ga... Mijenjaju ih iz Z. Evrope, ali odnos nije 1:1.

Velkoski

#21 Re: Nikada se manje nije išlo na more..

Post by Velkoski » 07/07/2014 12:48

insomnia78 wrote:
A to si bio ti

Envoyé de mon iPhone à l'aide de Tapatalk
Pa što odmah ne reče da si ti.. Posl'o bih ti Chivas, a ne Coronu. :roll:

Edin H.

#22 Re: Nikada se manje nije išlo na more..

Post by Edin H. » 07/07/2014 12:49

kamen spoticanja

#23 Re: Nikada se manje nije išlo na more..

Post by kamen spoticanja » 07/07/2014 13:03

Alfons Kauders wrote:
Ne lazi wrote:
Ne foliraj kad dalje od SA vidio nisi.
Zadnjih 5 godina slabo da su se dizale cijene, sve je ostalo u kunu dvije (osim standardne inflacije koje ima i kod nas). Problem je sto je vec preskupo, nema se gdje vise dizati. Slavoncu koji zivi od 5000 kuna mjesecno je more "daleko" kao i Bosancu sa 850 maraka mjesecno.

Cijene se vise ne dizu kao prije, nema prostora, ali prekasno je - more je masi ljudi koji su geografski blizu jednostavno postalo preskupo pa pice na druge destinacije. Srbi, Bosanci, dosta Madjara - idu ljudi drugdje jebi ga... Mijenjaju ih iz Z. Evrope, ali odnos nije 1:1.
ja bio u drveniku heftu pred ramazan...krcato u oba drvenika i u makarskoj( toliko mi se dalo hodat) i uglavnom sve bosancherosi...
e sad apartman bio zhara skup,ali me vise nasekiralo da su cijene u onim studencima i inim marketima po malim mjestima u pek deka s onim u zenici...kod nas je fakat sve poskupilo

Alfons Kauders

#24 Re: Nikada se manje nije išlo na more..

Post by Alfons Kauders » 07/07/2014 13:06

kamen spoticanja wrote:
Alfons Kauders wrote:
Ne lazi wrote: Ne foliraj kad dalje od SA vidio nisi.

ja bio u drveniku heftu pred ramazan...krcato u oba drvenika i u makarskoj( toliko mi se dalo hodat) i uglavnom sve bosancherosi...
e sad apartman bio zhara skup,ali me vise nasekiralo da su cijene u onim studencima i inim marketima po malim mjestima u pek deka s onim u zenici...kod nas je fakat sve poskupilo
To stoji - prije su razlike bile ogromne, sada vise ne. Osnovne stvari tipa uopste nisu skupe, nesto je cak jeftinije nego kod nas. Ali zato voce i povrce zna pocetkom sezone biti katastofa skupo. Uglavnom razlike su dosta manje nego prije 5 ili 10 godina.

kamen spoticanja

#25 Re: Nikada se manje nije išlo na more..

Post by kamen spoticanja » 07/07/2014 13:14

da nije "kupuj domace, u croatiji samo pishaj i trosi babi vodu" kampanje nista vise ne bi ni nosio...
al nesto kontam,da kockasti imaju malo mozga napravili bi dzamiju s 4 munare u sred makarske,onde kod tobogana...ovako ulcinj uzme sirotinju a turska bogatije talibanske turiste iz BiH...a njih je sad nezanemarivo dosta

Post Reply